Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Pn sie 19, 2019 06:13

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lip 31, 2019 04:57 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 2220
Dopłata czy za darmo na poczcie
Sebastian Zaręba – adwokat

Pytanie:
Wiem, że jako osoba niewidoma mam prawo do nieodpłatnych konkretnego typu przesyłek pocztowych do adresatów z listy uprawnionych do tego instytucji. Czy wysyłając listem poleconym druk brajlowski ale priorytetem z żądaniem potwierdzenia odbioru powinienem dopłacić tylko jakąś różnicę, czy zapłacić całość kosztów przesyłki bez żadnej taryfy ulgowej?

Odpowiedź:
W celu udzielenia odpowiedzi na pytanie Czytelnika należy przywołać treść art. 26 ust. 1 ustawy Prawo pocztowe, zgodnie z którym:
Przesyłka dla ociemniałych nadana przez:
1) osobę legitymującą się orzeczeniem właściwego organu orzekającego o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z tytułu uszkodzenia narządu wzroku, zwaną dalej „osobą niewidomą lub ociemniałą”, i adresowana do biblioteki lub organizacji osób niewidomych lub ociemniałych bądź do organizacji, których celem statutowym jest działanie na rzecz osób niewidomych lub ociemniałych,
2) bibliotekę lub organizację osób niewidomych lub ociemniałych bądź organizację, których celem statutowym jest działanie na rzecz osób niewidomych lub ociemniałych, i adresowana do osoby niewidomej lub ociemniałej,
3) osobę niewidomą lub ociemniałą bądź skierowana do tej osoby zawierająca wyłącznie informacje utrwalone pismem wypukłym
– jest zwolniona od opłaty za usługę pocztową ustalonej w obowiązującym cenniku usług powszechnych, o którym mowa w art. 57, dla przesyłki pocztowej niebędącej przesyłką najszybszej kategorii, tego samego rodzaju, tej samej masy lub innej cechy, od której jest uzależniona wysokość opłaty. Zwolnienie to nie obejmuje opłaty za potwierdzenie odbioru przesyłki rejestrowanej.
Po pierwsze - przepis ten zawiera definicję „osoby niewidomej lub ociemniałej” przez którą rozumie się osobę legitymującą się orzeczeniem właściwego organu orzekającego o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z tytułu uszkodzenia narządu wzroku. Wskazana definicja obowiązuje wyłącznie na gruncie ustawy Prawo pocztowe.
Odpowiadając natomiast na pytanie Czytelnika, należy wskazać, że zgodnie z przepisem – przy spełnieniu dodatkowych przesłanek dotyczących nadawcy, adresata i ewentualnie zwartości przesyłki dla ociemniałych - zwolniona z opłaty jest przesyłka pocztowa niebędąca przesyłką najszybszej kategorii. Bez dopłaty możemy więc wysłać przesyłkę ekonomiczną, natomiast zwolnienie nie obejmuje przesyłki priorytetowej. Po drugie – zwolnienie nie obejmuje opłaty za potwierdzenie odbioru przesyłki rejestrowanej.
Wydaje się, że w przypadku opłaty za potwierdzenie odbioru – która jest odrębną opłatą – powinna być ona po prostu uiszczona przez nadawcę. Natomiast w przypadku opłaty za przesyłkę – nadawca spełniający kryteria uprawniające go do skorzystania ze zwolnienia – powinien pokryć jedynie różnicę pomiędzy opłatą za przesyłkę ekonomiczną a opłatą za przesyłkę priorytetową.
Reasumując – nadawca powinien pokryć różnicę pomiędzy opłatą za przesyłkę priorytetową a ekonomiczną oraz opłatę za potwierdzenie odbioru.
Podobna interpretacja wskazywana jest w komentarzach do ustawy Prawo pocztowe (M. Chołodecki, A. Piszcz, T. Skoczny (red.), Prawo pocztowe. Komentarz. Warszawa 2018), gdzie wskazuje się, że:
W sytuacji, gdy przesyłka dla ociemniałych jest nadawana jako przesyłka najszybszej kategorii, tj. priorytetowa, wówczas opłata za usługę pocztową stanowi różnicę pomiędzy opłatą za przesyłkę priorytetową danego rodzaju i kategorii wagowej a opłatą za przesyłkę ekonomiczną tego rodzaju i kategorii wagowej. W dalszej kolejności w art. 26 ust. 1 PrPoczt w sposób precyzyjny wskazano, że zwolnienie od opłaty za usługę pocztową nie obejmuje opłaty za potwierdzenie odbioru przesyłki rejestrowej. Dodać należy, że potwierdzenie odbioru przesyłki rejestrowanej może być zgłoszone jedynie w momencie nadawania przesyłki rejestrowanej i stanowi usługę dodatkową, co wydaje się nie uzasadnić możliwości zwolnienia od wnoszenia opłaty za tę usługę dodatkową (podobnie: M. Gaj, T. Laprus-Bałuka, A. Zaborowska, Prawo pocztowe, s. 103). (M. Chołodecki, A. Piszcz, T. Skoczny(red.), Prawo pocztowe. Komentarz. Warszawa 2018)
Podstawa prawna:
Art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2188, z 2019 r. poz. 1051)

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 31, 2019 04:57 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL