Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest So gru 05, 2020 05:37

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lis 16, 2020 21:38 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 2593
Rodzice małoletnich z mniejszym zakresem odliczeń
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 2020-11-16
Mariusz Szulc, oprac.: GR

Pytanie:
Czy opiekun niepełnosprawnego dziecka do lat 16 odliczy w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki na usługi opiekuńcze?

Odpowiedź:
Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 9 ustawy o PIT można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki na:
a) opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się;
b) usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do pierwszej grupy inwalidztwa.

Problem polega na tym, że dzieci, które nie ukończyły 16 lat, nie są zaliczane do jakiejkolwiek z trzech grup inwalidztwa (art. 4a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 426 ze zm.) Kryteria oceny ich niepełnosprawności są określone w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 1 lutego 2002 r. (Dz.U. z 2002 r. poz. 162 ze zm.) i brak jest w nim podziału na jakiekolwiek grupy.
W efekcie rodzic, który ponosi wydatki na specjalistyczną opiekę świadczoną na rzecz niepełnosprawnego dziecka, nie odliczy ich w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Matka w latach 2016–2019 finansowała specjalistyczną pomoc dla małoletniego syna chorego na autyzm. Usługi świadczone były w ośrodku pomocy społecznej, gdzie specjaliści uczyli dziecko m.in. umiejętności zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i funkcjonowania w społeczeństwie. Oferowali mu też wsparcie psychologiczne, rozmowy terapeutyczne i ułatwiali dostęp do edukacji i kultury.
Matka sądziła, że poniesione w tym celu wydatki może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Wskazywała, że jej syn ma orzeczenie o niepełnosprawności z którego wynika, że w związku z ograniczeniami funkcjonalnymi wymaga zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i techniczne. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 3 listopada 2020 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.631.2020.1.MM) zwrócił jednak uwagę na to, że art. 26 ust. 7a pkt 9 ustawy o PIT mówi jedynie o usługach opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do pierwszej grupy inwalidzkiej. Natomiast małoletnie dzieci, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności wydane na podstawie odrębnych przepisów, nie są zaliczane do pierwszej ani żadnej innej grupy inwalidzkiej. Tak więc nie można odliczyć wydatków poniesionych na specjalistyczną opiekę dla nich.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 16, 2020 21:38 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL