Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz sty 28, 2021 11:47

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt sty 05, 2021 15:50 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 2606
Ulga w podatku od umów cywilnoprawnych
Sebastian Zaręba – adwokat

Pytanie:
Mam znaczny stopień niepełnosprawności. Planujemy z żoną, która jest osobą pełnosprawną, zakup samochodu. Czy to prawda, że osoby z niepełnosprawnością są zwolnione z podatku od czynności cywilno-prawnych? Czy jeśli samochód zostanie zakupiony na nas dwoje, to zapłacimy w sumie połowę należnego podatku?

Odpowiedź:
Rzeczywiście zgodnie z art. 8 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku osoby nabywające na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe, zaliczone, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządu ruchu.
Zwolnienie przysługuje więc osobie zaliczonej do grupy osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, która nabywa na potrzeby własne samochód osobowy.
Jeżeli więc zakupu samochodu osobowego dokonałby wyłącznie Czytelnik na potrzeby własne, przysługiwałoby mu zwolnienie.
Natomiast w przypadku, gdyby samochód osobowy został nabyty jako współwłasność Czytelnika będącego osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności i jego żony, która nie jest osobą niepełnosprawną, istnieje wątpliwość, czy można byłoby zastosować zwolnienie. W takim przypadku można bowiem argumentować, że sformułowanie „na potrzeby własne”, określone w art. 6 pkt 8 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wyklucza nabycie samochodu na współwłasność. Potrzeba własna nie została zdefiniowana we wskazanym przepisie. Natomiast można wskazywać, że kupienie rzeczy ruchomej na współwłasność wyłącza możliwość uznania jej za nabytą na własne potrzeby, bowiem została nabyta na potrzeby jednej osoby i drugiej, a nie na potrzeby własne osoby niepełnosprawnej. Natomiast – aby uzyskać jednoznaczne stanowisko w tym zakresie, należałoby wystąpić do organu podatkowego o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.
Aby skorzystać ze zwolnienia nie trzeba składać żadnego wniosku. Potwierdza to m.in. wyrok WSA w Kielcach (sygn. akt I SA/Ke 456/12. Sąd potwierdził w nim, że wskazany przepis nie uzależnia zastosowania uregulowanego zwolnienia od złożenia wniosku przez stronę. Wykazanie, że strona czynności cywilnoprawnej spełnia przesłanki zwolnienia podmiotowego obliguje organ do umorzenia postępowania w przedmiocie określenia podatku od tych czynności.
Zgodnie z obecnie dominującym poglądem w przypadku zakupu samochodu jako współwłasność z osobą pełnosprawną, zwolnienie od podatku PCC nie przysługuje w ogóle.
Czytelnik może jednak spróbować uzyskać korzystną dla siebie indywidualną interpretację podatkową.


Podstawa prawna:
Art. 6 pkt 8 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku dochodowym od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 815.)

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 05, 2021 15:50 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL