Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 08:53

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt gru 28, 2018 13:46 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Czy pisma drukowane są zwolnione z opłat w przesyłkach dla niewidomych?
Joanna Sawicka radca prawny

Pytanie:
Poczta Polska poprosiła mnie o zapłacenie za przesyłki, które chciałem przesłać do Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych oraz Fundacji Świat według Ludwika Braille'a. Były w nich podpisane przeze mnie dokumenty drukowane, a nie napisane pismem wypukłym. Słyszałem, że zwolnione z opłat są przesyłki, w których przesyłane są materiały dostępne dla osób niewidomych, a więc np. książki na kasetach lub innych nośnikach, a nie tylko pisma drukowane brajlem. Poza tym obecnie druk, podkreślam, że druk, a nie pismo odręczne, to także format dostępny dla osób niewidomych dzięki programom zamieniającym pismo na mowę, tzw. ocr.
Czy Poczta Polska zasadnie zwróciła się do mnie o pokrycie kosztów przesyłek? Podobno ważny jest także adresat i jeśli nie figuruje on w jakimś wewnętrznym spisie pocztowym, to taka przesyłka nie może zostać uznana za zwolnioną z opłat i potraktowana jako przesyłka dla niewidomych?

Odpowiedź:
W świetle ustawy za przesyłkę dla ociemniałych rozumie się przesyłkę z korespondencją lub drukiem, o masie do 7000 g, w której informacja jest utrwalona pismem wypukłym lub na innym nośniku dostępnym do odczytu przez niewidomych lub ociemniałych, nadana w sposób umożliwiający sprawdzenie zawartości. Ustawodawca w żadnym akcie prawnym nie wyjaśnił, jak rozumie pojęcie ''innego nośnika”. Nie wyjaśnił, czy z uwagi na postęp cywilizacyjny, zwykły druk zapisany na kartce papieru, może być uznany za inny nośnik dostępny do odczytu przez niewidomych lub ociemniałych. Zwracam jednak uwagę, że do masy 7000 g z opłaty pocztowej zwolnione są: przesyłki dla ociemniałych listowe nierejestrowane ekonomiczne, przesyłki dla ociemniałych polecone ekonomiczne, przesyłki dla ociemniałych listowe z zadeklarowaną wartością ekonomiczne, paczki pocztowe dla ociemniałych. W mojej ocenie skoro paczki mogą być zwolnione z opłat pocztowych, to list sporządzony zwykłym pismem, również powinien korzystać z przedmiotowego zwolnienia. Podkreślam natomiast, że zwolnieniem nie są objęte opłaty za potwierdzeniem odbioru przesyłki rejestrowanej. W przypadku przesyłek priorytetowych dokonuje się zapłaty, będącej różnicą pomiędzy opłatą za przesyłkę priorytetową danego rodzaju i kategorii wagowej a opłatą za przesyłkę ekonomiczną tego samego rodzaju i kategorii wagowej. Poza wspomnianymi wyżej wyjątkami i kryterium wagowym zwracam Pana uwagę na dodatkowe ograniczenia podmiotowe i przedmiotowe. Zgodnie z ustawą z opłaty pocztowej zwolniona jest przesyłka nadana przez osobę niewidomą lub ociemniałą i adresowana do biblioteki lub organizacji osób niewidomych lub ociemniałych bądź do organizacji, których celem statutowym jest działanie na rzecz osób niewidomych lub ociemniałych. Wykaz uprawnionych do zwolnienia z opłaty pocztowej bibliotek, organizacji osób niewidomych lub ociemniałych oraz organizacji, których celem statutowym jest działanie na rzecz osób niewidomych lub ociemniałych, znajduje się w rozporządzeniu.
Według mojej opinii, gdyby wysłał Pan list do masy 7000 g bez potwierdzenia odbioru i zaadresowany do instytucji wskazanej w rozporządzeniu, to byłby Pan uprawniony do zwolnienia z opłaty pocztowej, bez względu na sposób utrwalenia pisma.
Kolejnym zwolnieniem z opłaty pocztowej objęta jest przesyłka dla ociemniałych nadana przez bibliotekę lub organizację osób niewidomych, lub ociemniałych bądź organizację, któryej celem statutowym jest działanie na rzecz osób niewidomych lub ociemniałych, i adresowana do osoby niewidomej lub ociemniałej. Ponadto zwolnieniem z opłaty pocztowej objęta jest przesyłka dla ociemniałych nadana przez osobę niewidomą lub ociemniałą bądź skierowana do tej osoby zawierająca wyłącznie informacje utrwalone pismem wypukłym. W tym przypadku forma zapisu tekstu stanowi kryterium zwolnienia z opłaty pocztowej.

Źródło:
1. Ustawa prawo pocztowe z dnia 23 listopada 2012 r. (Dz.U. 2012 poz. 1529);
2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 25 stycznia 2018 r. w sprawie wykazu bibliotek, organizacji osób niewidomych lub ociemniałych oraz organizacji, których celem statutowym jest działanie na rzecz osób niewidomych lub ociemniałych (Dz.U.2018 poz. 353);

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 28, 2018 13:46 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL