Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz gru 03, 2020 07:17

Strefa czasowa: UTC
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt lis 26, 2019 12:37 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 2593
Waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego na dorosłego niepełnosprawnego
Sebastian Zaręba – adwokat

Pytanie:
Jestem pełnoletnią osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem. Moja siostra pobiera na mnie świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 620 zł. Słyszałem, że od nowego roku podobne świadczenie ale na dzieci dużo wzrośnie. Czy w moim wypadku też mogę liczyć na wzrost pobieranego przez siostrę świadczenia? Jak często jest ono waloryzowane i na jakich zasadach?

Odpowiedź:
Z opisanej w pytaniu sytuacji wynika, że siostra osoby zadającej pytanie pobiera na nią specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna, a nie świadczenie pielęgnacyjne. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje bowiem właśnie na niepełnosprawne dzieci, to znaczy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność powstała u danej osoby przed 18 rokiem życia lub 25 rokiem, w przypadku kontynuowania nauki.
Świadczenie pielęgnacyjne jest znacznie wyższe niż specjalny zasiłek opiekuńczy, wynosi bowiem 1583 złote. I rzeczywiście, jest corocznie waloryzowane, czyli zwiększane. Wzrost kwoty świadczenia pielęgnacyjnego zależy od wzrostu kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, a że w 2020 r. płaca minimalna wzrośnie rekordowo wysoko, tj. do kwoty 2600 zł, to świadczenie pielęgnacyjne również ulegnie znacznemu zwiększeniu tj. do kwoty 1830 zł.
Natomiast specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje opiekunom osób, których niepełnosprawność powstała w wieku dorosłym. Dodatkowo opiekunowie muszą spełnić kryterium dochodowe. Z kolei zasiłek dla opiekuna przysługuje opiekunom dorosłych osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które wskutek nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych utraciły 1 lipca 2013 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. W tym przypadku nie obowiązuje kryterium dochodowe.
Co istotne – zarówno specjalny zasiłek opiekuńczy, jak i zasiłek dla opiekuna wynoszą w chwili obecnej 620 zł, czyli tyle, ile otrzymuje siostra osoby zadającej pytanie.
Oba wymienione świadczenia dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych nie podlegają automatycznemu corocznemu zwiększeniu, tak jak świadczenie pielęgnacyjne.
Świadczenie na dzieci jest bowiem powiązane ustawowo z minimalnym wynagrodzeniem, a w przypadku świadczeń na dorosłe osoby tak nie jest.
Opiekunowie osób dorosłych muszą więc liczyć na to, że rząd zmieni rozporządzenie określające wysokość ich świadczeń. Na ten moment jednak takie zmiany nie nastąpiły, choć pojawiały się głosy, że w listopadzie tego roku ma nastąpić wzrost świadczeń.
Należy w tym miejscu wskazać, że część opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych walczy o prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w takiej wysokości, jaka przysługuje na dzieci, na drodze sądowej. W tym celu składają najpierw wniosek o świadczenie pielęgnacyjne w gminie, a po uzyskaniu decyzji odmownej składają najpierw odwołania do samorządowych kolegiów odwoławczych, a następnie skargę do wojewódzkich sądów administracyjnych. Zapadły już wyroki sądów administracyjnych korzystne dla opiekunów.

Podstawa prawna:
Art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2220 z późn. zm.);
§ 1 pkt 13 i 15 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2018 r., poz. 1497)

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 26, 2019 12:37 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL