Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:05

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Umowy o pracę.
PostNapisane: Pt gru 27, 2019 12:36 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Umowy o pracę
Sebastian Zaręba – adwokat

Pytanie:
Od kilku lat jestem zatrudniony na umowę o pracę w pewnej firmie. Dotychczas kwestia wynagrodzenia wyglądała tak, iż miałem wypłacaną stałą pensję w wysokości najniższego wynagrodzenia. Była to stała stawka bez względu na liczbę dni roboczych w danym miesiącu. Obecnie pracodawca chce wprowadzić stawkę godzinową. Zostało mi to wytłumaczone tak, iż nie będzie to umowa o pracę w formie ryczałtu, a zależna od liczby przepracowanych godzin. Za podstawę całego etatu ma zostać przyjęta liczba 140 rbh, a wynagrodzenie ma być niestałe i zależne od tego, ile godzin w danym miesiącu wypracuję. Jeśli będzie to miesiąc, w którym liczba dni roboczych wyniesie 21, to dostanę wg. Określonej stawki godzinowej kwotę stanowiącą iloczyn przepracowanych 147 h przez stawkę godzinową. Zastanawiam się czy jest to zgodne z prawem pracy?
Moje wątpliwości budzi fakt, iż mam być zatrudniony na etat, ale jakby niestały, bo zależny od liczby godzin w danym miesiącu, a jednocześnie z określeniem etatu w liczbie 140 rbh. Nie bardzo rozumiem całą tę sytuację.
Jeśli takie rozwiązanie jest zgodne z prawem, to czy inne przepisy KP pozostają bez zmian np. urlop?

Odpowiedź:
Określenie sposobu wynagradzania pracownika na podstawie stawki godzinowej jest dopuszczalne. Pracodawca ma bowiem swobodę w określeniu sposobu wynagradzania pracownika. Może to być m.in. wynagrodzenie stałe, godzinowe, prowizyjne lub akordowe.
Pracodawca decydując się na wynagrodzenie godzinowe ma możliwość nierównomiernego rozłożenia godzin pracy w poszczególnych miesiącach okresów rozliczeniowych. Przy dłuższych niż miesięczne okresach rozliczeniowych pracodawca może np. tak rozłożyć pracę, aby znaczna część „dostępnych” godzin pracy została zaplanowana w pierwszych miesiącach okresu, natomiast w ostatnim będzie jej dużo mniej lub nie będzie jej wcale.
Natomiast bardzo istotne z punktu widzenia pracownika jest to, że w miesiącach, w których pracy będzie mniej, pracownikowi, który nie osiągnąłby minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługuje wyrównanie do wysokości minimalnego wynagrodzenia.
W 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę w wymiarze pełnego etatu będzie wynosiło 2600 zł brutto.
Jeżeli więc w którymś miesiącu 2020 r. czytelnik zatrudniony na podstawie stawki godzinowej na skutek ustalonego dla niego grafiku otrzymałby wynagrodzenie niższe od wynagrodzenia minimalnego, pracodawca będzie miał obowiązek uzupełnić wynagrodzenie czytelnika.
Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę pracownikom wynagradzanym na podstawie godzinowych stawek wynagrodzenia wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, obliczoną zgodnie z art. 6 ust. 4, przeliczoną na godzinę pracy.
Dodatkowo należy wskazać, że godzinowy system wynagrodzenia pracownika nie ma wpływu na nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego, natomiast jest istotny dla obliczania wynagrodzenia za czas urlopu. Generalna zasada jest taka, że jeśli wynagrodzenie pracownika zostało określone stawką godzinową, pracownikowi za każdą godzinę urlopu wypłaca się taką stawkę (art. 172 kp oraz § 9 ust 1 pkt 2 rozporządzenia urlopowego).

Podstawa prawna:
• art. 22 § 1, art. 81 § 1 i 2, art. 94 pkt 2, art. 129 § 1, art. 130 § 1 i 2, art. 135, 147, 172 Kodeksu pracy,
• art. 7 ust. 1, 2 i 3 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. nr 200, poz. 1679 ze zm.).
• § 9 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. z 1997 r. nr 2, poz. 14 ze zm.)

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 27, 2019 12:36 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL