Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest So kwi 20, 2024 03:14

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt lip 21, 2020 17:01 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Nie ma ulgi na komputer
Źródło: niepełnosprawni.pl 09.07.2020
PAP

„Laptop nie jest indywidualnym sprzętem niezbędnym w rehabilitacji. Jego zakupu nie można odliczyć od dochodu. To najnowsza interpretacja skarbówki. Zmartwi wszystkich tych, którzy borykają się z różnymi schorzeniami, a komputer jest dla nich oknem na świat” – czytamy w „Rz”.
Gazeta cytuje Tomasza Przybyszewskiego z portalu Niepelnosprawni.pl, który mówi, że urzędnikom przydałoby się więcej wrażliwości i empatii.
„Rzeczpospolita” zauważa, że wcześniejsze interpretacje fiskusa były z reguły korzystne dla podatników.

Komentarz dla IOON
Sebastian Zaręba – adwokat

W najnowszej interpretacji podatkowej, która została wydana w indywidualnej sprawie, wskazano, że zakup laptopa można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, ale jedynie po spełnieniu kilku warunków. Zgodnie z wydaną interpretacją prawa do odliczenia nie da każdy sprzęt, ale tylko taki, który spełnia indywidualne kryteria i co istotne, ułatwia osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych.
W opisanej sprawie podatniczka była 66-letnią emerytką, osobą samotną. Miała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Cierpiała na następujące choroby: schizofrenia paranoidalna i depresja, zwyrodnienie kręgosłupa, bezdech senny i choroba nowotworowa prawej nerki. W 2019 r. zakupiła laptopa za 1 306 zł. Jak wskazała, laptop jest jej niezbędny przy robieniu zakupów spożywczych i leków, prowadzeniu terapii psychicznej wyciszającej stany depresyjne poprzez słuchanie odpowiednich melodii, prowadzenie korespondencji z urzędami w razie konieczności. Laptop pozwala jej wykonywać wskazane czynności bez angażowania innych osób. Podatniczce nie zostały zwrócone żadne wydatki związane z zakupem laptopa, z żadnych określonych w przepisach funduszy. Wystąpiła ona o interpretację indywidualną, formułując pytanie o to, czy może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej zakup laptopa jako wydatek nielimitowany od dochodu (podatku) za 2019 r.

Głównym uzasadnieniem odliczenia był zdaniem podatniczki fakt, że laptop wspomaga jej terapię psychiczną. W rezultacie – jego zakup powinien być potraktowany jak zakup innych urządzeń rehabilitacyjnych. Uważała ona, że przysługuje jej odliczenie od podatku za zakup laptopa jako urządzenia technicznego niezbędne w rehabilitacji i ułatwiające czynności życiowe, wynikające z niepełnosprawności.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził jednak, że stanowisko podatniczki było nieprawidłowe. Wskazał, że zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę obliczenia podatku z zastrzeżeniami stanowi dochód, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem określono w art. 26 ust. 7a ustawy, natomiast zasady i warunki dokonywania tych odliczeń w ust. 7 i 7b-7g wskazanego artykułu.

Dyrektor KIS wskazał, że w myśl art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT, za wydatki uprawniające do odliczenia uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Z przepisu tego wynika, że pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu, a rodzajem niepełnosprawności, pozostawać musi ścisły związek, zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu lub ułatwiać wykonywanie czynności życiowych a cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter. Podkreślił, że określenie „niezbędnych w rehabilitacji” oznacza, że ustawodawca zalicza do niego tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne - mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi indywidualnych, niezbędnych w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiających tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności. Zatem, nie wystarczy tylko, aby określony sprzęt ułatwiał osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych, ponieważ wymagane są jeszcze inne cechy, którymi winien się charakteryzować, aby mógł być odliczony. Oznacza to, że taki sprzęt musi posiadać określone właściwości. Ograniczona jest możliwość odliczenia jakiegokolwiek wydatku, nieposiadającego indywidualnych cech, przeznaczenia i niezbędnego w rehabilitacji.

Do przedmiotowych wydatków można zaliczyć tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne mające cechy o charakterze szczególnym, konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej lub ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności.

Katalog ulg wymienionych w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki enumeratywnie w nim wymienione.

Dyrektor KIS stwierdził, że zakupiony przez emerytkę, będącą osobą niepełnosprawną, laptop, z całą pewnością jest pomocny w jej życiu codziennym. Jednak mimo, że zakupiony laptop pomaga na większe otwarcie i lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie, to jako ogólnodostępne urządzenie techniczne mieści się w kategorii dóbr powszechnego użytku, z których w zwykły sposób korzystać może ogół osób, niezależnie od faktu ewentualnej niepełnosprawności. W sytuacji zatem, gdy zakupiony przez podatniczkę laptop nie wyróżnia się jakimiś indywidualnymi cechami związanymi z rodzajem jej niepełnosprawności to nie spełnia on kryteriów „indywidualnego sprzętu” niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT, w związku z czym wydatek na jego zakup nie może być odliczony od dochodu w zeznaniu rocznym, jako wydatek poniesiony na cele rehabilitacyjne.
Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 czerwca 2020 r. nr 0113-KDWPT.4011.26.2020.2.ASZ
Z przywołanej interpretacji można wyprowadzić wniosek, że odliczenie zakupu laptopa jest potencjalnie możliwe, jeżeli został on w jakiś sposób dostosowany do potrzeb podatnika będącego osobą niepełnosprawną tj. wyróżnia się on pewnymi indywidualnymi cechami związanymi z rodzajem niepełnosprawności podatnika.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 21, 2020 17:01 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL