Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:54

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N paź 18, 2020 06:47 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Odliczenia termomodernizacyjne
Sebastian Zaręba – adwokat

Pytanie:
1. Czy osoba niepełnosprawna może odliczyć sobie w uldze rehabilitacyjnej założenie pieca gazowego i ocieplenie domu od podatku gdy nie jest właścicielem domu lub mieszkania?
2. Czy osoba nie będąca właścicielem obiektu może w PIT odliczyć wydatki w uldze termomodernizacyjnej?

Odpowiedź:
Jeżeli chodzi o możliwość odliczania od podatku wydatków na wymianę pieca oraz termomodernizację budynku w ramach ulgi rehabilitacyjnej – należy wskazać na przepisyart. 26 ust. 1 pkt 6 oraz art. 26 ust. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczeniu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Z kolei na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Dla możliwości odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatku na wymianę pieca oraz termomodernizację budynku kluczowe jest rozstrzygnięcie, czy wydatki te mieszczą się w pojęciu adaptacji lub wyposażenia budynku mieszkalnego stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
W tej kwestii istotna jest wykładnia wskazanych pojęć wynikająca m.in. z indywidualnych interpretacji podatkowych.Z przedmiotowych interpretacji wynika m.in. że na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT takimi wydatkami może być np. adaptacja pomieszczeń - pokoi, kuchni, łazienki, likwidacja progów, poszerzenie drzwi, podjazdów, czy też montaż urządzeń ułatwiających czynności życiowe. Istotne jest, aby adaptacja i wyposażenie mieszkania podyktowana była indywidualnymi potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.
Jednocześnie wskazano, że wydatki na zakup automatycznie otwieranych wrót garażowych, montaż systemu alarmowego wraz z siecią intercom i domofonem, wymianę okien na plastikowe oraz zamontowanie drzwi szklanych przezroczystych w lokalu mieszkalnym osób z orzeczoną na stałe niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym nie są wydatkami mającymi bezpośredni związek ze stwierdzoną niepełnosprawnością na które przysługuje "ulga rehabilitacyjna”, co stwierdził Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty w postanowieniu z dnia 24 lutego 2005 r. Nr I/415-2-7/05/ZDB oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w decyzji z dnia 22.04.2005r. nr PB I 3/4114/IN-4/US/2005/MK.
Co do wydatku na założenie pieca gazowego Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku (interpretacja z 16 lipca 2007 r., nr BI/4117-0040/07) stwierdził, że jeżeli wydatki związane zakupem i montażem gazowego pieca centralnego ogrzewania zostały przez podatnika poniesione stosownie do potrzeb wynikających z jego niepełnosprawności, wówczas mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
We wskazanej interpretacji uznano, że odliczenie przysługuje, ponieważ dla wnioskodawcy – inwalidy II stopnia – opalanie domu węglem było zbyt ciężkim zajęciem. Organ stwierdził w interpretacji:
Stosownie do treści art. 26 ust. 7a pkt 1 updof za wydatki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt.6, uważa się wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. (…)
ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera katalogu wydatków na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych, które przesądzają o ich możliwości odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej. W każdym przypadku decydujące powinny być, więc potrzeby danego podatnika wynikające z jego niepełnosprawności.
W orzecznictwie przyjęto również, że ocena czy dany wydatek „mieszkaniowy” jest podyktowany tylko potrzebą remontu mieszkania lub jego modernizacją, czy też potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności podatnika lub osoby pozostającej na jego utrzymaniu i zmierza do zaspokojenia tych potrzeb, powinno się dokonać nie tylko przez ocenę charakteru zmian dokonanych w szeroko rozumianej substancji mieszkaniowej, ale przede wszystkim przez pryzmat potrzeb, którymi zmiany te zostały podyktowane (wyrok NSA z dnia 10.04.1997r. nr S.A./Sz 696/96).
Jak wynika z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego podatnik jest osobą niepełnosprawną, w podeszłym wieku (81 lat), inwalidą II grupy i inwalidą wojennym, zamieszkałym samotnie w domku jednorodzinnym. Z uwagi na fakt, że opalanie domu węglem było dla podatnika zbyt ciężkim zajęciem (zważywszy na jego stan zdrowia), w 2006r. zamontował gazowy piec centralnego ogrzewania. Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny sprawy należy stwierdzić, że jeżeli wydatki związane zakupem i montażem gazowego pieca centralnego ogrzewania zostały przez podatnika poniesione stosownie do potrzeb wynikających z jego niepełnosprawności, wówczas mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Należy jednak również podkreślić, że zostały wydane takżeniekorzystne dla podatników interpretacje organów podatkowych w przedmiocie odliczenia wydatku na zakup pieca gazowego. Między innymi w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 lutego 2010 r. (nr IBPBII/1/415-165/10/MCZ) –wniosek został złożony przez osobę chorą na padaczkę i porażenie mózgowe – stwierdzono:
Generalnie należy stwierdzić, że zastąpienie ogrzewania wody i domu (mieszkania) w sposób dotychczasowy (np. piecem węglowym lub piecami kaflowymi) na ogrzewanie wody piecem gazowym i domu (mieszkania) kotłem gazowym c.o., nosi znamiona modernizacji i remontu jaki przeprowadza każdy (a więc nie tylko osoba niepełnosprawna), jeżeli posiada budynek lub mieszkanie. Prace tego typu są podyktowane naturalną potrzebą remontu i modernizacji domu (mieszkania) bez względu na to, kim są jego mieszkańcy. Z całą pewnością modernizacja przeprowadzona w ww. zakresie poprawi komfort mieszkających w nim osób, jednak trudno doszukać się w poniesionych wydatkach cech charakterystycznych dla niepełnosprawności wnioskodawczyni, które mogłyby pozwolić na zaliczenie ich jako wydatków na cele rehabilitacyjne.

Zarówno gazowy ogrzewacz wody jak i gazowy kocioł c.o. nie są przeznaczone wyłącznie dla osób niepełnosprawnych w celu zaspokojenia ich potrzeb. Są to standardowe urządzenia występujące w powszechnej sprzedaży, dostępne dla przeciętnego kupującego. Cechują się łatwością obsługi, jednakże są urządzeniami powszechnego użytku, przeznaczonymi do korzystania przez nieokreślony krąg osób. Dlatego nie można zaliczyć tych wydatków do wydatków związanych bezpośrednio z niepełnosprawnością wnioskodawczyni, a jedynie do wydatków modernizujących budynek mieszkalny (mieszkanie) i zwiększających jego komfort i użyteczność.
W przypadku wydatku na piec gazowy – istnieje więc rozbieżność w stanowiskach organów podatkowych.
Co do wydatku na termomodernizację budynku – nie znaleziono interpretacji podatkowych dotyczących możliwości odliczenia tego wydatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Jednakże wydaje się, że odliczenie w tym przypadku może być trudniejsze niż w przypadku pieca gazowego. Termomodernizacja może być uznana bowiem za wydatek modernizujący budynek mieszkalny, zwiększający jego użyteczność i zmniejszający koszty jego utrzymania, ale nie związany bezpośrednio z niepełnosprawnością wnioskodawcy.
Co do kwestii, czy można odliczyć wskazane wydatki, jeżeli nie jest się właścicielem budynku - w przepisie nie wskazuje się, że podatnik musi być właścicielem budynku mieszkalnego. Przepisy określają następujące warunki: musi to być po pierwsze wydatek poniesiony przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Po drugie – musi być to wydatek związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. czyli w tym przypadku wydatek poniesiony na adaptację i wyposażenie budynku mieszkalnego stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Z przepisu nie wynika więc literalnie wymóg, aby osoba niepełnosprawna dokonująca odliczenia była właścicielem budynku. Wydaje się, że powinna ona jedynie zamieszkiwać w budynku, w którym dokonano adaptacji lub wyposażenia stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
W celu rozwiązania ewentualnych wątpliwości – zasadne byłoby uzyskanie w tej sprawie interpretacji organu podatkowego.

Jeżeli chodzi o możliwość odliczenia od dochodu wydatków na zakup pieca gazowego oraz wykonanie docieplenia budynku na podstawie ulgi termomodernizacyjnej – to zgodnie z art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych taka możliwość przysługuje jedynie właścicielowi lub współwłaścicielowi budynku.
Zgodnie ze wskazanym przepisem podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 10, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Podstawa prawna:
Art. 26h ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, 1291, 1428, 1492, 1565)

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 18, 2020 06:47 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL