Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Pt kwi 26, 2024 21:08

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N sie 15, 2021 17:34 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Jak wycofać zgodę na pracę przez 8 godzin?
Źródło: niepełnosprawni.pl 03.08.2021
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Pytanie:
W tym roku 6 lipca kończę 56 lat. Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym. W firmie, w której obecnie pracuję w tym roku w kwietniu minęło7 lat, jestem zatrudniona na umowę o pracę i pełen etat. Problem polega na tym, że zostałam w tej firmie zatrudniona po odbytym stażu, ale pracodawca przyzatrudnieniu zaznaczył, że muszę podpisać zgodę na 8 godzin, bo inaczej nie ma dla mnie etatu. Nadmienię tu, że lekarz medycyny pracy, to jest ojciec mojejpracodawczyni. Wówczas bardzo zależało mi na pracy więc podpisałam taką zgodę. Niestety przez te kilka lat stan mojego zdrowia się pogorszył, orzeczenieotrzymałam na czas nieokreślony. W związku z tym chciałabym pracować zgodnie z ustawą po 7 godzin. I teraz nie wiem, jak mam się wycofać z tej zgody, którade facto była podpisana ponad 7 lat temu? Czy mogę po prostu zgłosić pracodawcy, że chciałabym pracować po 7 godzin zgodnie z ustawą? Czy muszę mieć zgodęod lekarza medycyny pracy?

Odpowiedź:
zgodnie z art. 15. 1. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - czas pracy osobyniepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzintygodniowo.
3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Natomiast zgodnie z art. 16. w/w ustawy
1. Przepisów art. 15 nie stosuje się:
1. do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
2. gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tąosobą wyrazi na to zgodę.
2. Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.

Ustawodawca nie wprowadził wprost zasady (sposobu) powrotu do skróconej normy czasu pracy w sytuacji kiedy pracownik zmieni zdanie. Niemniej jednak powinnabyć możliwość wycofania zgody z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby nie zakłócić bieżącej organizacji pracy.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 15, 2021 17:34 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL