Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz kwi 18, 2024 13:48

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr sie 25, 2021 08:30 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Dodatkowa przerwa w pracy
Źródło: niepełnosprawni.pl 17.08.2021
dr Michał Urban, radca prawny

Pytanie:
Posiadam orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. W mojej pracy na produkcji przerwa dla wszystkich pracowników wynosi 30 minut. Zaproponowałem pracodawcy, że dodatkowe 15 minut przerwy chciałbym wykorzystać wychodząc o tyle czasu wcześniej do domu, aby nie przerywać produkcji. Otrzymałem odpowiedź, że tę dodatkową przerwę mam już w 30-minutowej, z której przecież korzystają pełnosprawni. Proszę o stosowne sugestie.

Odpowiedź:
Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że przerwa w pracy ma celu odpoczynek i regenerację sił pracownika w czasie pracy (i w tym celu została wprowadzona). Nie jest jej celem skracanie dnia pracy poprzez późniejsze przyjście lub wcześniejsze wyjście z pracy, gdyż w ten sposób pracownik nie regeneruje sił w czasie godzin pracy. Inaczej mówiąc, dodatkowa przerwa nie może stanowić skróconej normy czasu pracy.
Jednocześnie oprócz przerwy, która przysługuje każdemu pracownikowi w Pana zakładzie pracy (30 minut), ma Pan także prawo do dodatkowych 15 minut wynikających z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Skoro pracodawca widzi, że charakter pracywymaga odpoczynku pracowników przez 30 minut, to w związku ze swoją niepełnosprawnością, pracownik będący osobą niepełnosprawną powinien mieć możliwość korzystania z przysługujących mu dodatkowych 15 minut.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 25, 2021 08:30 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL