Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:55

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz wrz 23, 2021 11:39 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Wyrok z sądu pracy ws. orzeczenia
Źródło: niepełnosprawni.pl 20.09.2021
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Pytanie:
W grudniu 2020 roku powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności podczas komisji i posiedzenia zmienił mi stopień niepełnosprawności z umiarkowanego na lekki. Uznałam to za krzywdzące i odwołałam się do wojewódzkiego zespołu, który podtrzymał decyzję powiatowego zespołu. W ostateczności odwołałam się do sądu pracy. Właśnie otrzymałam wyrok sądu, który uznał moje roszczenie i przywrócił mi na 2 lata ponownie umiarkowany stopień niepełnosprawności, co bardzo mnie satysfakcjonuje. Ale nie rozumiem już przepisów prawa. Ponieważ w piśmie załączonym do wyroku było napisane, że jest on nieprawomocny. No właśnie i co to oznacza? Czy ja mogę się nim posługiwać? Czy mogę go już okazywać np. w pracy? Czy powinnam się zwrócić do sądu o wydanie mi prawomocnego wyroku? Oraz czy otrzymam jeszcze nową decyzję o stopniu niepełnosprawności? Czy mam po prostu okazywać tę ostatnią wydaną przez wojewódzki zespół wraz z wyrokiem?

Odpowiedź:
powinna Pani wystąpić do sądu o wydanie odpisu wyroku ze stwierdzoną prawomocnością. Po czym będzie posługiwać się Pani jednocześnie trzema dokumentami, a mianowicie: odpisem wyroku, orzeczeniem wojewódzkiego zespołu oraz orzeczeniem miejskiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.
Wynika to z faktu, iż jak stwierdza się na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych:
– „W przypadku uzyskania wyroku sądowego, który w części modyfikuje orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dokumentami potwierdzającymi status osoby niepełnosprawnej są wyrok sądu oraz orzeczenie zespołu w części nie objętej rozstrzygnięciem sądu zawartym w wyroku. Dzieje się tak dlatego, że w obowiązującym stanie prawnym brak jest procedury „wpisywania" wyroków sądowych w orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. W przypadku braku wewnętrznej spójności wyroku sądu pracy i ubezpieczeń społecznych i orzeczenia zespołu wojewódzkiego w części nie zaskarżonej zespoły wojewódzkie nie są uprawnione zarówno do zmiany orzeczenia w części niezaskarżonej, jak też zmiany wyroku sądu celem zapewnienia wewnętrznej spójności takiego rozstrzygnięcia.Zespoły wojewódzkie są związane rozstrzygnięciem zawartym w wyroku sądu”.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 23, 2021 11:39 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL