Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Wt cze 02, 2020 08:25

Strefa czasowa: UTC
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt wrz 17, 2019 04:16 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 2468
Dyrektywa PSD2 a dostępność usług bankowych
Sebastian Zaręba - adwokat

Od dnia 14 września 2019 r. obowiązuje nowe prawo mające istotne znaczenie dla klientów banków, bowiem wprowadzające praktyczne zmiany w korzystaniu z usług bankowych. Chodzi o dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego, zwaną w skrócie „dyrektywą PSD 2”. Dyrektywa została uchwalona już w 2015 r. Następnie Państwa Członkowskie Unii Europejskiej otrzymały czas na dostosowanie swojego prawa do jej postanowień.
Dyrektywa PSD2 ma również praktyczny wpływ na kwestie związane z dostępnością usług bankowych dla osób niewidomych, choć jej przepisy bezpośrednio nie regulują tych kwestii.
Pierwszym ważnym obszarem regulowanym przez dyrektywę jest zwiększenie bezpieczeństwa logowania do bankowości elektronicznej. W tym celu wprowadzono procedurę tzw. podwójnego (silnego) uwierzytelnienia. Dyrektywa wskazuje, że opiera się ona na trzech niezależnych od siebie czynnikach:
• wiedza, czyli coś co wie wyłącznie klient (np. login, hasło, kod sms),
• posiadanie, czyli coś co ma wyłącznie klient (np. token sprzętowy, aplikacja mobilna),
• cecha, czyli coś co charakteryzuje klienta (np. biometria).
W praktyce zmiany w tym zakresie będą polegały na obowiązku podawania dodatkowych informacji, poza loginem i hasłem, przy logowaniu się do bankowości elektronicznej. Mogą to być na przykład jednorazowy kod z SMS-a wysłany na nasz telefon lub potwierdzenie tożsamości w aplikacji mobilnej banku za pomocą kodu (np. PIN), odcisku palca (np. TouchID) lub skanu twarzy (np. FaceID). Na podstawie pierwszych obserwacji można pokusić się o stwierdzenie, że popularnym sposobem dodatkowego potwierdzania może być zwłaszcza kod SMS wysyłany na telefon. Ponadto, dyrektywa wprowadza obowiązek potwierdzania co piątej płatności zbliżeniowej poprzez podanie kodu PIN, chyba że płatność odbywa się na urządzeniu z wykorzystaniem biometrii czyli poprzez m.in. ApplePay, GarminPay i FitbitPay.
Ważną informacją dla osób niewidomych jest to, że wraz ze wprowadzeniem nowych form potwierdzania zostaną wycofane niektóre dotychczasowe formy, w tym listy haseł jednorazowych dostarczane na wypukłych wydrukach brajlowskich. Stracą one ważność, bowiem nie spełniają wymogów dyrektywy.
Może to rodzić zagrożenia dla dostępności usług bankowych w przypadku osób niewidomych, bowiem będą one musiały przejść na nowe sposoby potwierdzania określone w dyrektywie. Od strony technicznej może to się wiązać z koniecznością zakupu dodatkowego urządzenia, najczęściej smartfona, z programem odczytu ekranu. Ponadto, jeżeli nowe sposoby potwierdzania od strony technicznej zostaną przygotowane w sposób niedostępny dla użytkowników – może chodzić np. o formularz do wpisywania sms lub okienko logowania w aplikacji mobilnej – część osób może być wykluczona z dostępu do usług bankowych. Innym potencjalnym utrudnieniem może być konieczność wpisywania kodu PIN przy co piątej transakcji zbliżeniowej, zwłaszcza na terminalach z klawiaturą ekranową.
Oprócz zagrożeń, wejście w życie dyrektywy może oznaczać również szanse na zwiększenie dostępności usług bankowych dla osób niewidomych. Pojawi się bowiem możliwość, aby klient posiadający kilka rachunków bankowych w różnych bankach, podpiął sobie podgląd swoich kont w jednym wybranym banku, o ile wybrany bank uzyska w Komisji Nadzoru Finansowego zgodę na nadanie mu statutu tzw. TPP. W takim przypadku klient będzie nie tylko dysponował podglądem wszystkich swoich kont w jednym banku, ale również będzie mógł inicjować przelewy z tych podpiętych kont. W ten sposób będzie można wygodnie z jednego „ulubionego” banku zarządzać finansami na swoich pozostałych rachunkach prowadzonych w innych bankach. Przy czym - podmiotem posiadającym status TPP wcale nie musi być bank, ale również firma oferująca innowacyjne rozwiązania finansowe tzw. FinTech taka jak np. Revolut, PayPal, PayU itp.
W rezultacie osoba niewidoma będzie mogła podpiąć swoje rachunki bankowe pod bank, który posiada najbardziej przyjazny i dostępny dla niej system transakcyjny. Za pomocą tego najbardziej przyjaznego systemu osoba niewidoma będzie mogła również inicjować przelewy z podpiętych do niego, mniej przyjaznych w obsłudze, kont bankowych. W ten sposób wprowadzenie dyrektywy stworzy nowe możliwości radzenia sobie z nie grzeszącymi dostępnością systemami transakcyjnymi oraz aplikacjami mobilnymi niektórych banków, z których oferty osoby niewidome mogą chcieć skorzystać z innych powodów np. z powodu wysokiego oprocentowania rachunku.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 17, 2019 04:16 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL