Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest So kwi 20, 2024 07:32

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 850 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr gru 12, 2018 10:16 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 22 (189), listopad 2018

Od 15 listopada br. okres ważności uprawnień do bezpłatnych przejazdów zakodowanych na Warszawskiej Karcie Miejskiej (WKM) wydłużono do dwóch lat. Takie uprawnienia mogą wgrać osoby niepełnosprawne i Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi. Dotychczas mogły one zostać zakodowane tylko na rok.
Do tej pory wgranie uprawnień na WKM było możliwe jedynie w Punkcie Obsługi Pasażera przy ul. Żelaznej 61. Teraz można je zakodować w dowolnym punkcie, ale należy wcześniej zgłosić taką chęć, dzwoniąc pod nr 22 45-94-131 w godz. 8.00–16.00. Przy ul. Żelaznej uprawnienia kodowane będą jak dotychczas, bez konieczności uzgadniania telefonicznego.
Wgranie uprawnień pozwala okazać jedynie WKM w razie kontroli. Jeśli osoba z niepełnosprawnością nie ma uprawnień, powinna mieć ze sobą dokument uprawniający do bezpłatnych przejazdów, np. legitymację osoby niepełnosprawnej.
Więcej informacji oraz tabela zniżek i katalog uprawnień do ich korzystania dostępne są na stronie ztm.waw.pl.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 12, 2018 10:16 


Góra
  
 
PostNapisane: Śr sty 02, 2019 12:50 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 23 (190), grudzień 2018

Warszawa ma wiele kolorów. Fundacja Trakt zaprasza do podróży w czasie i spotkania z Fryderykiem Chopinem i jego Warszawą.
Wszystko to znajdą Państwo w kolejnej, barwno-wypukłej publikacji przygotowywanej przez Fundację Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt” – „Warszawa Chopina dla osób niewidomych i słabowidzących”. Można już zamówić bezpłatny egzemplarz wydawnictwa.
Integralną częścią wydawnictwa będzie tyflomapa, tj. fragment planu Warszawy obejmujący miejsca związane z Fryderykiem Chopinem, oraz książka w powiększonym druku, przedstawiająca miejsca i obiekty w stolicy ściśle związane z życiem i edukacją kompozytora. Całość zostanie wydana w formacie A3.
Zamówienia można składać pod adresem e-mail: publikacje@trakt.org.pl.
W temacie wiadomości należy wpisać Chopin oraz pamiętać o podaniu swoich danych adresowych w oddzielnych wierszach, co znacznie usprawni realizację wysyłki.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr sty 02, 2019 12:52 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 23 (190), grudzień 2018

Fundacja Vis Maior i Fundacja Edukacji Nowoczesnej zapraszają do udziału w projekcie „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami w zakresie dostępu do nowych technologii oraz wsparcie w nabywaniu umiejętności w stosowaniu wspomagających sposobów porozumiewania się”, dofinansowanym ze środków m.st. Warszawy. W nowo otwartych punktach konsultacyjnych można będzie dowiedzieć się, jak lepiej wykorzystywać nowe technologie i pokonywać ograniczenia wynikające z niepełnosprawności.

Komputery wyposażone w specjalne oprogramowanie, Internet, urządzenia mobilne, smartfony – to nieoceniona pomoc dla osoby z niepełnosprawnością w codziennym życiu. Nie każdy jednak potrafi z niej skorzystać, dlatego Fundacja Vis Maior i FEN zapraszają osoby z niepełnosprawnościami, opiekunów i członków rodzin dzieci z niepełnosprawnościami, oraz opiekunów osób z niepełnosprawnością intelektualną do kontaktu i bezpłatnej konsultacji.
Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod numerem 731 808 710 oraz e-mailem: dostep.do.technologii@gmail.com. Można też przyjść osobiście we wtorki, w godz. 9.00–13.00, oraz środy, w godz. 15.00–19.00 do biura Fundacji Vis Maior przy ul. Bitwy Warszawskiej 10, lub w czwartki, w. godz. 15.00–19.00, do biura FEN przy ul. Konwiktorskiej 7/9.

Przykładowe sprawy, w jakich można uzyskać pomoc:
•przystosowanie komputera do indywidualnych potrzeb osoby z niepełnosprawnością;
•techniki wspomagające komunikowanie się z otoczeniem dla osób z niepełnosprawnościami ruchową, intelektualną oraz całościowymi zaburzeniami rozwoju m.in. piktogramy, PCS;
•rozumienie obrazów i filmów dla osób z niepełnosprawnością wzroku, audiodeskrypcja, opisy alternatywne;
•obsługa smartfona, aparatu komórkowego przez osobę z niepełnosprawnością;
•aplikacje na smartfony ułatwiające samodzielne funkcjonowanie (poruszanie się, rozpoznawanie tekstu czy kolorów, komunikowanie się itp.).

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr sty 02, 2019 12:55 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: niepełnosprawni.pl 10.12.2018
Autor: PAP

Poznaniacy z cukrzycą mogą skorzystać z bezpłatnych badań wzroku. Poznański magistrat podał, że z oferty będzie mogło skorzystać 1,2 tys. osób.
Badania pomogą w diagnostyce retinopatii cukrzycowej - najczęstszego powikłania tej choroby, które może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.
Projekt bezpłatnych, przesiewowych badań okulistycznych dla poznaniaków: „Skrining Retinopatii Cukrzycowej” prowadzony jest pilotażowo. Z oferty mogą skorzystać osoby, które skończyły 18 lat i mają zdiagnozowaną cukrzycę.

Wynik od ręki

- Zachęcam wszystkich poznaniaków chorujących na cukrzycę do skorzystania z tej okazji. Dzięki zaawansowanej technologii badanie trwa tylko kilka minut i każdy pacjent od razu otrzymuje wynik z zaleceniami lekarskimi. Jakość wzroku ma duży wpływ na jakość życia - warto więc się przebadać, by szybko uzyskać pomoc – powiedział wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.
Organizatorzy przedsięwzięcia przypominają, że po 20 latach chorowania na cukrzycę retinopatia występuje u wszystkich pacjentów z cukrzycą typu 1 i u 60 proc. cierpiących na cukrzycę typu 2. Wzrok traci 86 proc. osób z cukrzycą typu 1 oraz co trzeci chory z typem 2.
Bardzo często chorzy na cukrzycę nie odczuwają żadnych problemów z widzeniem i nie zdają sobie sprawy z postępującej retinopatii cukrzycowej. Specjaliści twierdzą, że bez względu na rodzaj cukrzycy, każdy pacjent cierpiący na tę chorobę powinien badać się raz w roku.

Rejestracja telefoniczna

Każdy, kto chce się przebadać, powinien się wcześniej zapisać. Rejestracja czynna jest pod numerem telefonu: 533 335 845.
Przeciwwskazaniem do badania jest stwierdzona zaćma lub inne schorzenia siatkówki oka. Z programu nie mogą też skorzystać osoby, które w ciągu ostatniego roku miały wykonane badanie dna oka finansowane w ramach świadczeń gwarantowanych, opłacanych przez NFZ.

Projekt realizuje Fundacja Okulistyka 21 z Poznania, która otrzymała na niego dotację z budżetu miasta.
Cukrzyca wciąż jest główną przyczyną utraty wzroku. Z najnowszego raportu WHO wynika, że w Polsce rozpowszechnienie cukrzycy sięga 9,5 proc., natomiast nadwagi (która jest czynnikiem ryzyka tej choroby) 64 proc. To oznacza, że ponad 60 tys. poznaniaków może chorować na cukrzycę.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr sty 02, 2019 12:58 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: Retina AMD Polska 20.12.2018

Udostępniamy wykaz aktualnie prowadzonych na świecie badań i prób klinicznych zmierzających do opracowania genoterapii w schorzeniach siatkówki wywołanych konkretnymi mutacjami genów. Plik można pobrać na naszej stronie:
http://retinaamd.org.pl/wykaz-prowadzon ... inicznych/

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt sty 15, 2019 10:47 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Naucz się tworzyć audiodeskrypcję i teksty łatwe do czytania!
Źródło: niepełnosprawni.pl 11.01.2019
Autor: miir.gov.pl

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zorganizuje szkolenia dla co najmniej 96 osób z 32 organizacji pozarządowych, działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami z całego kraju. Szkolenia będą dotyczyć m.in. audytów dostępności, tworzenia audiodeskrypcji oraz tekstów łatwych do czytania i zrozumienia.
Szkolenia prowadzi Spółdzielnia Socjalna „FADO”. Warsztaty dotyczą sześciu obszarów:
1. audytów dostępności architektonicznej i audytów poprawności dostosowań przestrzeni (obiektów użyteczności publicznej) przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością,
2. prowadzenia audytów dostępności serwisów internetowych, aplikacji i dokumentów cyfrowych,
3. tworzenia transkrypcji tekstowej nagrań dźwiękowych oraz tworzenia napisów rozszerzonych (w tym „na żywo”) do nagrań i transmisji na żywo zawierających dźwięk i obraz (audio-wideo),
4. tworzenia audiodeskrypcji,
5. przygotowywania i montażu materiałów w polskim języku migowym (PJM),
6. tworzenia tekstów łatwych do czytania i zrozumienia (Easy to Read and Understand, ETR).

W szkoleniach mogą brać udział tylko osoby, które przed dniem zgłoszenia na szkolenie nie zajmowały się tworzeniem audiodeskrypcji, transkrypcji, prowadzeniem audytów dostępności lub innymi działaniami służącymi zapewnieniu dostępności produktów i usług, objętymi tematyką tego szkolenia, i chciały zdobyć wiedzę i kompetencje w tym zakresie.
Na szkolenia należy zgłaszać się przez e-mail:
szkolenia.ngo@spoldzielniafado.pl
Więcej informacji udziela Konrad Galiński – tel.: 668429357.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lut 05, 2019 12:45 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: asystent.warszawa.pl 04.02.2019

Po interwencji w sprawie niemożności skontaktowania się i zamówienia asystenta pod dotychczasowym kontaktem na Nowolipiu przekazujemy poniżej co następuje.

uprzejmie informujemy, że od dnia 1 września 2018 roku program „Asystent Osoby Niepełnosprawnej” będzie realizowany przez Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa”.
Ul. Z. Nałkowskiej 11, 01-886 Warszawa
http://politykaspoleczna.um.warszawa.pl/cus

Centrum jest jednostką organizacyjną m.st. Warszawy, organizującą usługi na rzecz osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Celem organizowanych usług jest utrzymanie lub poprawa samodzielnego funkcjonowania osób oraz zapewnienie kontaktu z otoczeniem.

Od 1 września 2018 r. zgłoszenia są przyjmowane przez Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa”:
od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 - 18.00
telefon: (22) 277-49-89,
adres mailowy:
asystent@um.warszawa.pl

Jeśli będzie trudność z dodzwonieniem się do nas uprzejmie prosimy o podanie w e-mailu numeru telefonu, oddzwonimy.

Usługi asystenckie realizowane są 7 dni w tygodniu w godz. 8:00 – 22:00
Zapotrzebowanie na nie można zgłosić osobiście ul. Zofii Nałkowskiej 11 telefonicznie pod numerem 22 277 49 89 lub za pomocą poczty elektronicznej
asystent@um.warszawa.pl

Zgłoszenie wymaga uzyskania przez konsultanta danych w
postaci m.in. imienia i nazwiska, daty urodzenia, adresu zamieszkania czy rodzaju niepełnosprawności.
Należy również podać zakres i cel usługi asystenckiej.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lut 21, 2019 12:44 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Zapraszamy do nauki pisania brajlem na iPhonie.
Źródło: Fundacja Vis Maior 21.02.2019

Masz kłopoty ze wzrokiem i znasz pismo brajla, uczysz osoby z dysfunkcją wzroku rozwiązań Apple lub denerwuje Cię wolne pisanie na dotykowej klawiaturze querty.
Fundacja Edukacji Nowoczesnej i Fundacja Vis Maior w ramach projektu dofinansowanego ze środków Urzędu m.st. Warszawy: „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami w zakresie dostępu do nowych technologii oraz wsparcie w nabywaniu umiejętności w stosowaniu wspomagających sposobów porozumiewania się”, serdecznie zapraszają na naukę pisania brajlem na ekranie dotykowym Iphone. Poznasz: gdzie włączyć brajla, jak prawidłowo ułożyć ręce i palce, po ćwiczysz wprowadzanie znaków, dowiesz się jak radzić sobie z problemami podczas pisania.

Czekamy na Ciebie 26 lutego w Polskim Związku Niewidomych ul. Konwiktorska 9 pokój nr.8 na parterze, od godziny piętnastej do dziewiętnastej.

Z pozdrowieniami –

Zespół Fundacji Vis Maior

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lut 21, 2019 12:45 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: adapter.pl 20.02.2019

Masz frajdę z oglądania filmów z dostosowaniem dla niewidomych i niesłyszących? Lubisz wyrażać swoje zdanie o obejrzanych produkcjach? Chcesz wygrać Iphone 6S lub inną, ciekawą nagrodę? A może chcesz spotkać się z entuzjastami kina we Wrocławiu na gali finałowej plebiscytu Adaptera? Jeśli choć na jedno z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi TAK to weź udział w plebiscycie portalu Adapter.pl i opisz swoje wrażenia po zapoznaniu się z filmami zaproponowanymi do konkursu.
Napisz recenzję wybranego filmu przez formularz na portalu
www.adapter.pl
lub wyślij mail z recenzją na adres:
konkurs@adapter.pl

Barany - Islandzka opowieść
https://adapter.pl/filmy/barany-islandzka-opowiesc/

Była sobie dziewczyna
https://adapter.pl/filmy/byla-sobie-dziewczyna/

Dumni i wściekli
https://adapter.pl/filmy/dumni-i-wsciekli/

Dzikie historie
https://adapter.pl/filmy/dzikie-historie/

Habemus Papam
https://adapter.pl/filmy/habemus-papam-mamy-papieza/

Zambezia
https://adapter.pl/filmy/zambezia-pjm/

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr lut 27, 2019 09:01 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: niepełnosprawni.pl 25.02.2019
Źródło: rmf.fm

Protest osób z niepełnosprawnością odbędzie się 23 maja w Warszawie – wydarzenie jest odpowiedzią na brak uwzględnienia osób z niepełnosprawnością w planie materialnego wsparcia. Obietnice przekazania świadczeń dla rodzin i emerytów zostały zaprezentowane na sobotniej konwencji, 23 lutego, przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Protest osób z niepełnosprawnością jest planowany na 23 maja – przed wyborami do europarlamentu. Marsz ma rozpocząć się w południe pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie, a następnie przejść pod Kancelarię Premiera i Sejm.
Protest jest reakcją na wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, podczas konwencji w sobotę 23 lutego. Polityk przedstawił wówczas plany wsparcia miliardami złotych: rodzin – w postaci 500 plus od pierwszego dziecka oraz jednorazowo 1,1 tys. dla każdego emeryta. Oprócz tego prezes PiS zapowiedział likwidację 18-proc. podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenie podatków i przywrócenie lokalnych połączeń.
Jak podaje RMF FM, koszt obietnic Jarosława Kaczyńskiego to 40 miliardów złotych.

Pominięcie grupy osób z niepełnosprawnością

Oburzenia na „zastrzyk finansowy” dla rodzin i emerytów nie kryła Iwona Hartwich, która wspólnie z kilkunastoma opiekunami i osobami z niepełnosprawnością protestowała w sejmie w 2018 roku, postulując o świadczenie 500 zł dla osób z niepełnosprawnością.
- Nie jesteśmy dla nich nawet trzecim sortem – mówiła RMF FM Iwona Hartwich, odnosząc się do rządzących. – Błagaliśmy o 500 złotych dodatku na życie, no i po prostu nie było tych pieniążków, a teraz na raz pieniążki się znajdują – skomentowała.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz mar 07, 2019 08:04 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: Newsletter „De Facto” 06.03.2019

„Hyde Park AD” czyli Hyde Park audiodeskrypcji to propozycja stu czterdziestu uczniów szkół podstawowych w wieku gimnazjalnym i kilkorga dorosłych wolontariuszy Stowarzyszenia „De Facto”.
Jeśli zdarzało się Państwu, iż potrzebowaliście aby ktoś bliski, znajomy, ktoś widzący, mógł opisać Państwu zdjęcie, przedmiot, zjawisko, dowolny element graficzny spotkany w Internecie to propozycja naszych wolontariuszy jest właśnie dla Państwa. Możemy to potraktować jako element wzajemnej zabawy, pomocy ale i pewnego rodzaju eksperyment. Nasi wolontariusze opisujący ilustracje z czasopism i dzieła sztuki, chcieliby też spróbować audiodeskrypcji innych elementów, które są szczególnie interesujące dla Państwa. Pomóżmy im zrealizować ten pomysł.
Państwo mogą zdobyć więcej informacji a wolontariusze dodatkowe umiejętności z zakresu audiodeskrypcji i nowe doświadczenie.
Jeśli mają Państwo ochotę – zapraszamy.
Chcemy zaproponować udział w Hyde Parku Audiodeskrypcji, czyli opis tego, co Państwa szczególnie interesuje.
Można wybrać dowolny: przedmiot, produkt, np. kosmetyk, ubranie, sprzęt rtv, model samochodu, okładkę CD, audiobooka, książki, lub filmu, plakat filmowy, miejsce, otoczenie, obraz, budynek, dzieło architektoniczne, postać: np. aktora, polityka, innej znanej osoby, własne fotografie, ilustracje np. z czasopisma czy inne intrygujące materiały graficzne spotkane w Internecie. A może inny element, który nie został wymieniony?

Na adres
defacto.org@wp.pl
lub
biuro@defacto.org.pl
prześlijcie nam Państwo zdjęcie, link do grafiki, którą możemy dokładnie opisać.
W przypadku linku wskażcie nam Państwo, gdzie znajduje się ilustracja. Dopiszcie ewentualnie wskazówki dla wolontariusza, co w opisie jest szczególnie ważne.
A może jest jakieś zjawisko, którego jesteście Państwo szczególnie ciekawi, a nie jest ono uchwycone w żadnej konkretnej ilustracji czy zdjęciu?
Na każde Państwa zgłoszenie odpowiemy. Opis wolontariusza odeślemy zwrotnie na Państwa adres e-mail. Postaramy się zrobić to jak najlepiej i jak najszybciej.

Zapraszamy serdecznie do współpracy. Będzie nam bardzo miło, jeśli zgłosicie Państwo swoje potrzeby i pozwolicie naszym wolontariuszom zrobić coś przydatnego.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz mar 07, 2019 08:06 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 4 (195), luty 2019

M.T.M. spółka z o.o. sp.k., firma zajmująca się produkcją artykułów z tworzyw sztucznych, szuka osób do pracy na wydziale montażu.

Osoby niepełnosprawne mogą znaleźć zatrudnienie na wydziale montażu, głównie przy upinaniu na paski klamerek do bielizny. Jest to praca siedząca, w grupach około 10-osobowych, pod nadzorem, w godzinach 07.00–14.00.
M.T.M. spółka z o.o. sp.k. to zakład pracy chronionej, zajmujący się produkcją artykułów z tworzyw sztucznych (różnego rodzaju pojemników, klamerek do bielizny, talerzy i wielu innych).
Miejsce wykonywania pracy:
Warszawa, ul. Mechaników 10 (od ul. Łodygowej, przystanek autobusowy Lewinowska)
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek pytań należy kontaktować się z Anną Gromulską, tel. 609 522 430.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz mar 07, 2019 08:07 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Światowy Tydzień Jaskry w Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej PZN
Źródło: BIP nr 4 (195), luty 2019

Zbliża się Światowy Tydzień Jaskry. W tym roku odbędzie się w dniach 10-16 marca. Z tej okazji Centralna Rehabilitacyjno-Lecznicza Przychodnia PZN przy ul. Karmelickiej zaprasza na bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku jaskry.

Światowy Tydzień Jaskry to międzynarodowa inicjatywa lekarzy okulistów mająca na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania.
Bezpłatne badania profilaktyczne są prowadzone w ramach Światowego Tygodnia Jaskry z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i Polskiego Związku Niewidomych. Odbędą się w dniach 11-15 marca w przychodni PZN przy ul. Karmelickiej 26 w Warszawie.
Akcja skierowana jest do pacjentów, którzy nie odwiedzili okulisty co najmniej przez rok i nie są chorzy na jaskrę. Skierowanie nie jest wymagane.
Uwaga:
Podczas akcji będzie wykonywana wyłącznie diagnostyka pod kątem jaskry. Lekarze nie będą badali wad refrakcji i dobierali okularów.
Z uwagi na duże zainteresowanie akcją organizatorzy proszą o wcześniejszą telefoniczną rezerwację wizyt pod nr tel. (22) 635 67 02.
Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN
ul. Karmelicka 26, 00-181 Warszawa
kom. 662 025 848; tel./fax 22 635 67 33
e-mail: dyrektor@przychodnia.pzn.org.pl
Więcej informacji o Światowym Tygodniu Jaskry na: http://tydzienjaskry.pl/dla-pacjenta.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt mar 15, 2019 09:30 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: fundacjavismaior.pl 14.03.2019

W związku z realizacją projektu „Budowa kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania" (w skrócie Apsystent) , dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
rozpoczynamy nabór ekspertów, którzy będą zajmowali się tworzeniem standardów związanych z systemem szkolenia psów przewodników w Polsce. W kolejnym etapie będziemy te standardy testowali, weryfikowali i wdrażali. Ogłoszenie znajduje się w bazie konkurencyjności pod numerem 15829 oraz jest do pobrania pod poniższym linkiem enter link description here

zaproszenie dla ekspertów Vis Maior ver 8

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt mar 15, 2019 09:32 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Trwają zapisy na rekolekcje majowe dla osób z dysfunkcją wzroku
Źródło: BIP nr 5 (196), marzec 2019

W Laskach pod Warszawą w dniach 30 kwietnia – 3 maja br. odbędą się rekolekcje dla osób niewidomych, słabowidzących i ich przewodników. Zapisy ruszyły 20 lutego. Koszt uczestnictwa w wynosi 180 zł od osoby (za cztery dni). Dojazd z Metra Młociny autobusem 210 do Lasek (przystanek Sokołowskiego). Szczegółowe informacje dot. rekolekcji będą pojawiały się na bieżąco na stronie dn.triuno.pl.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt mar 15, 2019 09:33 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Podmioty gospodarki narodowej w Warszawie w wersji dla słabowidzących
Źródło: BIP nr 5 (196), marzec 2019

Urząd Statystyczny w Warszawie informuje, że opublikowana została informacja statystyczna dotycząca podmiotów gospodarki narodowej w Warszawie w wersji dla słabowidzących. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ich treścią i ewentualnego rozpowszechnienia. Opracowanie dostępne jest na stronie http://warszawa.stat.gov.pl/opracowania ... -,3,4.html

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt mar 15, 2019 09:58 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: Fundacja Nowe Spojrzenie 13.03.2019

Fundacja Nowe Spojrzenie zawarła umowę o współpracy z Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Warszawa Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego.
Już od kwietnia, w ramach współpracy z CPS, Fundacja Nowe spojrzenie będzie bezpłatnie świadczyć pomoc mieszkańcom w zakresie:
1.doboru sprzętu komputerowego oraz urządzeń mobilnych dla osób niepełnosprawnych;
2.wypełniania wniosków o dofinansowania dla osób z niepełnosprawnością na zakup komputera, urządzenia mobilnego, także oprogramowania oraz urządzeń specjalistycznych;
3.wykonywania szkoleń podstawowych osób z niepełnosprawnością narządu wzroku w zakresie obsługi komputerów oraz urządzeń mobilnych;
4.poradnictwa w zakresie składania wniosków do komisji orzekających o niepełnosprawności oraz stopniu niepełnosprawności;
5.poradnictwa w zakresie niedyskryminującego dostępu do usług publicznego transportu zbiorowego (sporządzanie reklamacji do przewoźników kolejowych oraz autobusowych, informacje o ulgach i uprawnieniach przysługujących niepełnosprawnym).

Będziemy do Państwa dyspozycji podczas dyżurów, które odbywać się będą w siedzibie CPS przy ul. Konwiktorskiej 3/5. Terminy dyżurów podawane będą z odpowiednim wyprzedzeniem w osobnych komunikatach.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So kwi 06, 2019 12:35 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Spotkanie informacyjne: Udział osób z niepełnosprawnościami w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Źródło: polska.tymrazemglosuje.eu 01.04.2019

Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami zapraszają na spotkanie informacyjne połączone z debatą na temat udziału osób z niepełnosprawnościami w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Podczas spotkania przedstawimy aktualne możliwości uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w wyborach oraz bariery w realizacji ich praw wyborczych. Zastanowimy się też, w jaki sposób możemy osiągnąć pełny udział osób z niepełnosprawnościami w życiu politycznym.

Do dyskusji szczególnie zapraszamy osoby z niepełnosprawnościami oraz przedstawicieli i przedstawicielki środowisk je wspierających.

Spotkanie odbędzie się 10 kwietnia 2019 roku w godz. 10-12 w Domu Europy – Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce w Warszawie przy ul. Jasnej 14/16A.

Miejsce wydarzenia jest dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Zapewniamy tłumaczenie na język migowy, petlę indukcyjną oraz uproszczony system SPT.


Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia udziału w spotkaniu przyjmujemy do 9 kwietnia 2019 przez poniższy formularz.



Program

od 9:30 Rejestracja

10:00-10:20 Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Kampania „Tym razem głosuję”, Jacek Safuta, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

10:20-10:40 Raport informacyjny EKES „Rzeczywiste prawa osób z niepełnosprawnościami do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego”, Krzysztof Pater, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny

10:40-11:00 Dostępność wyborów do Parlamentu Europejskiego dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce, Wojciech Dąbrówka, Państwowa Komisja Wyborcza

11:00-11:20 Dostosowanie lokali wyborczych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - prawo i praktyka, dr Jarosław Zbieranek, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

11:20-12:00 Jak zwiększyć udział osób z niepełnosprawnościami w życiu politycznym?, dyskusja z udziałem prelegentów i publiczności moderowana przez dr Annę Drabarz (Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami)



Kiedy

środa 10 kwietnia 2019 r. o godz. 10.00 - godz. 12.00


Gdzie

Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce
Jasna 14/16a
Warszawa 00-041
Poland



Kontakt

Kinga
kontakt-pl@tymrazemglosuje.eu

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So kwi 06, 2019 12:36 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 6 (197), marzec 2019

Schronisko PTTK na Kudłaczach zaprasza w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca (do października włącznie) osoby niepełnosprawne na bezpłatne ognisko i poczęstunek (smażona kiełbaska, herbata).
Osoby zainteresowane wzięciem udziału, proszone są o zgłoszenia telefoniczne z kilkudniowym wyprzedzeniem, pod nr tel. 604 876110. Maksymalna liczba zaproszonych jednorazowo to 60 osób.
Przypominamy, że Schronisko PTTK na Kudłaczach jest jednym z nielicznych, pod które osoby niepełnosprawne mogą zostać dowiezione samochodem.
kudlacze.pttk.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So kwi 06, 2019 12:40 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Czy osobie niewidomej można powiedzieć "Do widzenia"? Warsztaty w Centrum Kultury Młodych w Łodzi
źródło: Express Ilustrowany 19.03.2019

- Mamy problemy ze wzrokiem, ale to nie znaczy, że jesteśmy innymi ludźmi. W związku z tym, traktujcie nas normalnie, tak jak każdego innego członka społeczeństwa. I dlatego słowa takie jak "do widzenia", "do zobaczenia" czy "czy to widzisz, czy chciałbyś zobaczyć" są normalne w naszym środowisku, chociaż my widzimy, patrzymy w trochę inny sposób, bo mamy do dyspozycji pozostałe zmysły i nimi staramy się kompensować brak wzroku. My też jesteśmy w stanie zobaczyć, widzieć. To, że my nie widzimy przeszkód jest dla nas typowe. My jesteśmy osobami, które chcą pokonać te bariery, mimo że te bariery są - mówi Andrzej Jakubowski, nauczyciel matematyki i informatyki, który jest osobą niewidomą.
Pan Andrzej Jakubowski jest jedną z osób, które prowadzą wykłady w Centrum Kultury Młodych w Łodzi przy ul. Lokatorskiej 12 w ramach projektu "Do zobaczenia". Można się na nich dowiedzieć np. w jaki sposób pomóc osobie niewidomej zająć miejsce w autobusie, przejść przez jezdnię, czy prowadzić ją na ulicy. W większości przypadków wystarczy bowiem podać jej ramię i iść obok niej.
W Centrum Kultury Młodych wkrótce odbędzie się turniej gry w go, w którym wezmą udział osoby niewidome, będą również warsztaty integracyjne, na których można będzie doświadczyć na własnej skórze tego jak osoby niewidome postrzegają świat. W tym celu osoby widzące będą z zasłoniętymi oczyma poruszać się po Łodzi w towarzystwie osoby niewidomej. W planach są również warsztaty plastyczne, taneczne i muzyczne oraz kolejna "kolacja w ciemnościach" - spożywanie posiłku bez oświetlenia - tak jak to codziennie robią osoby niewidome.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn kwi 29, 2019 10:13 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 8 (199), kwiecień 2019
Elżbieta Oleksiak
Centrum Rehabilitacji

Z Wolontariatu Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego otrzymaliśmy propozycję darmowych lekcji języka hiszpańskiego dla członków PZN na terenie Warszawskiego Ogrodu.
Zajęcia będzie prowadziła wolontariuszka mgr Karolina Nuria Czępińska, która ma dwudziestoletnie doświadczenie w nauczaniu języka hiszpańskiego dzieci, młodzieży i dorosłych na każdym poziomie nauczania.
Zajęcia odbywałyby się w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym w godzinach 11:00–12:00 (60 min.) w soboty (zbiórka przy bramie głównej)
Rozpoczęcie zajęć w maju z wykorzystaniem pleneru i ścieżki dydaktycznej dostosowanej dla osób niewidomych.
Liczba kursantów: 5–10 osób (jeżeli nie zbierzemy grupy min. 5-osobowej, zajęcia nie wystartują).
Zajęcia od podstaw, mające na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych i umożliwienie uczestnikom zdobycia pracy dzięki znajomości języka hiszpańskiego.
Jedna osoba musi uczestniczyć od początku do końca zajęć – do końca semestru, z możliwością kontynuacji w przyszłym semestrze. Nie ma możliwości dojścia do grupy w połowie semestru. Uczestnicy kursu w przedziale wiekowym: 18-30 lat.
Warunek konieczny: brak przeciwwskazań zdrowotnych typu alergie na zwierzęta czy rośliny dostępne w ogrodzie.
Harmonogram zajęć:
Maj: 11, 25
Czerwiec: 15, 22, 29
Lipiec: terminy do ustalenia z uczestnikami kursu – wolontariuszka bierze pod uwagę plany wyjazdowe uczestników.
Chętni muszą deklarować obecność w terminach majowych i czerwcowych (bierzemy pod uwagę nagłe okoliczności uniemożliwiające udział w pojedynczych zajęciach).
Prosimy o zgłaszanie się do 6 maja 2019 r. do Elżbiety Oleksiak – e-mail: eoleksiak@pzn.org.pl.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt maja 10, 2019 07:58 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: niepełnosprawni.pl 09.05.2019
Źródło: www.zus.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza 17 maja na Dzień Osób z Niepełnosprawnością pod hasłem „Żyj aktywnie!” organizowany w całej Polsce. Podczas wydarzenia będzie można spotkać się z ekspertami ZUS, NFZ, PFRON, Biura Rzecznika Praw Pacjenta, Instytutu Transportu Samochodowego oraz przedstawicielami lokalnych organizacji i fundacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.
U ekspertów z poszczególnych instytucji dowiesz się:
ZUS: jak uzyskać rentę i jak ją zwiększyć, jakie inne świadczenia Ci się należą; będziesz mógł także założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych na www.zus.pl, by jak najwięcej spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych załatwiać przez internet,
PFRON: jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także o Systemie Obsługi Dofinansowań, programie wyrównywania różnic między regionami,
NFZ: o wyjazdach na leczenie uzdrowiskowe, dopłatach do niezbędnego zaopatrzenia (np. sprzętu ortopedycznego czy wyrobów medycznych), jak posługiwać się portalem Terminy Leczenia; będziesz mógł także dowiedzieć się, czym jest Internetowe Konto Pacjenta i jakie ma funkcje, oraz uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Dokładne informacje, co będzie się działo w Twojej okolicy znajdziesz w zakładkach poszczególnych oddziałów ZUS.

Mieszkańców Warszawy i okolic ZUS zaprasza na inaugurację Dnia Osób z Niepełnosprawnością 2019 "Żyj aktywnie!"do siedziby Instytutu Transportu Samochodowego (ITS), przy ulicy Jagiellońskiej 80 w Warszawie.

Inauguracja w ITS rozpoczyna się o godz. 10:00 panelem z udziałem przedstawicieli ZUS, NFZ, Biura Rzecznika Praw Pacjenta, PFRON, ITS oraz MIiR. Następnie odbędzie się panel z udziałem osób z niepełnosprawnością „Siła jest w każdym z nas”, a w godzinach 10:00-15:00 będą funkcjonować stoiska organizatorów, partnerów i fundacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Oprócz wymienionych wyżej instytucji w trakcie inauguracji wydarzenia w Warszawie (ZUS, PFRON i NFZ) będziesz miał możliwość spotkać się z:
przedstawicielami ITS, którzy opowiedzą, jakie są możliwości adaptacji pojazdów dla osób z niepełnosprawnością i jak załatwić formalności, by zaadaptować pojazd, o szkoleniach na prawo jazdy, udzielą porad z zakresu psychologii transportu i diagnostyki pojazdów z adaptacjami,
pracownikami Biura Rzecznika Praw Pacjenta, od których uzyskasz porady dotyczące praw pacjenta, ochrony zdrowia, a także skonsultujesz indywidualne problemy związane ze świadczeniami zdrowotnymi,
z ratownikami medycznymi z Fundacji ANIKAR (współorganizatora warszawskiego spotkania), którzy przeprowadzą pokazy pierwszej pomocy,
z fizjoterapeutą, który udzieli prostych wskazówek na miejscu dotyczących zagadnienia rehabilitacji i fizjoterapii,
z psami uczestniczącymi w dogoterapii i ratownictwie,
z psychologami pracy specjalizującymi się w poradnictwie dla osób z niepełnosprawnością,
z reprezentantami fundacji, stowarzyszeń i federacji zrzeszających osoby takie jak Ty lub działających na Waszą rzecz (Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Fundacja Aktywizacja, Fundacja Edukacji Nowoczesnej oraz Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom),
przedstawicielami Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie doradzającymi w sprawach uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności (dzieci) lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (dorośli), ulg i uprawnień wynikających z faktu posiadania takiego dokumentu i dofinansowań ze środków PFRON,
z pracodawcami, którzy już zatrudniają osoby z niepełnosprawnością lub chcą je zatrudnić,
z osobami z niepełnosprawnością, które osiągnęły zawodowy sukces.

Spotkaj się z osobami z różnymi umiejętnościami i doświadczeniami, które mogą stać się cennym źródłem informacji i inspiracji!

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt maja 10, 2019 08:00 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: pzn.org.pl 6 maja 2019

Od czerwca rusza nabór do serialu „Pasjonaci”, którego producentem jest Fundacja ITAN. Poszukiwani są niewidomi i słabowidzący aktorzy oraz statyści – zarówno z doświadczeniem, jak i bez.
„Pasjonaci” to opowieść złożona z 13 historii. Każda z nich przedstawia historie aktorów Teatru ITAN – jedynego w Polsce profesjonalnego teatru, w którym grają osoby z dysfunkcją narządu wzroku. Instytucja prowadzona przez Artura Dziurmana i Scenę Moliere w Krakowie integruje na scenie amatorów, profesjonalistów, młodzież oraz seniorów. W kwietniu rozpoczęły się pierwsze próby z kamerą, sytuacyjne i choreograficzne.
Zgłoszenia można dokonać, pisząc na adres mailowy:
teatr.itan@interia.pl
lub dzwoniąc pod następujący numer telefonu: 609 598 977. Początek zdjęć do „Pasjonatów” zaplanowano na lipiec bieżącego roku. Serial wyreżyseruje Artur Dziurman.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn maja 13, 2019 13:53 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Projekt „Pomocne dłonie – 2019”
Źródło: BIP nr 9 (200), maj 2019

Polski Związek Niewidomych Okręg Lubelski zaprasza do udziału w projekcie „Pomocne dłonie – 2019”, którego celem jest wyrównywanie szans oraz podnoszenie jakości życia osób niewidomych poprzez zapewnienie usług asystenta osoby niepełnosprawnej.

W projekcie mogą wziąć udział osoby niewidome zaliczone do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z tytułu narządu wzroku oraz dzieci do lat 18 z orzeczoną niepełnosprawnością.
Wsparcie asystenta można uzyskać między 1 kwietnia 2019 r. – 31 marca 2020 r. Zgłoszenia przyjmowane są w siedzibie Okręgu w dni robocze w godzinach 8.00–15.00, osobiście, pisemnie, telefonicznie lub elektronicznie.
Kontakt:
Polski Związek Niewidomych, Okręg Lubelski
Al. Józefa Piłsudskiego 17
20-407 Lublin
Tel. 81 441 53 25, e-mail: pzn.lublin@wp.pl
Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie: http://pzn.lublin.pl/regulamin-rekrutac ... onie-2019/.
Projekt współfinansowany jest przez PFRON w ramach konkursu pn. „Szansa-Rozwój-Niezależność”.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr maja 15, 2019 08:03 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: Fundacja VisMaior 14.05.2019

Poniższe ogłoszenie kierujemy do osób niewidomych lub słabowidzących, które dopiero rozpoczynają swoją drogę do niezależności.

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim projekcie „Kurs na samodzielność 2019” dofinansowanym ze środków PFRON. Projekt ma na celu podnoszenie samodzielności osób niewidomych w różnych obszarach funkcjonowania. Czekamy na osoby dorosłe z całej Polski. W ramach projektu odbędzie się szkolenie z zakresu rehabilitacji podstawowej ( „szkoła jesienna”) w terminie 9.09.2019. - 4.10.2019 w Warszawie. Udział w szkoleniu kosztuje maksymalnie 250 złotych.

Oferujemy:

• warsztaty z samodzielnej obsługi udźwiękowionego komputera i smartfonu

• warsztaty z czytania Braille’a

• warsztaty z samodzielnego poruszania się z białą laską – indywidualne zajęcia

• warsztaty ze stylizacji – indywidualne zajęcia ze stylistą

• warsztaty kulinarne i czynności dnia codziennego

• grupowe zajęcia psychoedukacyjne

• indywidualne konsultacje psychologiczne/terapeutyczne

• zajęcia kulturalno-rozwojowe

Zapewniamy zakwaterowanie, wyżywienie i udział w zajęciach. Przyjazd na koszt własny. Nie przewidujemy możliwości przyjazdu z przewodnikiem – uczestnikom w dotarciu z dworca i na miejscu będą mogli pomóc wolontariusze.

Kogo zapraszamy do projektu?

• Osoby niewidome z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (albo z orzeczeniami równoważnymi) ze względu na dysfunkcję wzroku.

• Osoby pełnoletnie.

• Osoby, które niedawno straciły wzrok (lub uległ on znacznemu pogorszeniu) i w związku z tym muszą nauczyć się funkcjonowania w nowej sytuacji).

• Osoby, które nie są uczestnikami warsztatów Terapii Zajęciowej.

• Osoby, które nie są członkami środowiskowych Domów Samopomocy.

• Osoby, które nie były mieszkańcami/podopiecznymi placówek finansowanych ze środków publicznych.

Co zrobić, by zgłosić się do projektu?

• Zapoznać się z regulaminem uczestnictwa w projekcie, który można pobrać ze strony internetowej razem z formularzem zgłoszeniowym.

• Wypełnić formularz zgłoszeniowy i podpisany dostarczyć razem z kopią orzeczenia o stopniu niepełnosprawności do biura fundacji ul. Bitwy Warszawskiej 1920r. 10 02-366 Warszawa. Zgłoszenia przyjmujemy do 09.06.2019 włącznie. Prosimy również, jeśli to możliwe, o wysłanie formularza drogą elektroniczną
(najlepiej w Wordzie) na adres biuro@fundacjavismaior.pl, wpisując w temacie maila słowa: „Zgłoszenie Kurs na samodzielność 2019”.

• W drugim etapie kwalifikacji z kandydatami spełniającymi kryteria uczestnictwa zostaną przeprowadzone telefoniczne rozmowy kwalifikacyjne.

Zastrzegamy sobie prawo nie kontaktowania się z osobami niezakwalifikowanymi do projektu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości i konieczności udzielenia dodatkowych informacji, prosimy o kontakt pod numerem tel. 22 370 28 75 lub pod adresem e-mail

biuro@fundacjavismaior.pl, wpisując w temacie słowa "Kurs na samodzielność 2019".

Zapraszamy!

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr maja 29, 2019 17:12 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 10 (201), maj 2019

Okręg Dolnośląski PZN zaprasza osoby niewidome z terenu Dolnego Śląska do udziału w projekcie „Asystent niewidomego”. W ramach tego programu 15 osób niewidomych będzie mogło skorzystać z usług asystenckich w wymiarze 65 godzin na osobę. Projekt realizowany jest od 15 maja do 15 grudnia 2019 r. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do Biura Zarządu Okręgu – tel. 71 3213202. Projekt „Asystent niewidomego” jest dofinansowany z Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr maja 29, 2019 17:13 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Bezpłatne porady dla osób niepełnosprawnych, rodziców i opiekunów
Źródło: BIP nr 10 (201), maj 2019

Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji TRIANON PL we współpracy z Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych oferuje darmowe porady prawne i psychologiczne dla osób niepełnosprawnych z województwa śląskiego. Z pomocy można korzystać do lutego 2020 r.

Porad będą udzielać: adwokaci, psycholog oraz doradca osobiście, telefonicznie lub drogą mailową. Rejestracja pod numerem telefonu: 33 44 57 011 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–13.00, lub osobiście w siedzibie stowarzyszenia.
Miejsce udzielania porad: Szpital Śląski, Cieszyn ul. Bielska 4 (budynek łóżkowy szpitala, poziom 0, pokój numer 1).

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr maja 29, 2019 17:14 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Jak podróżuje się koleją w Polsce – ankieta
Źródło: BIP nr 10 (201), maj 2019

Do 15 lipca Urząd Transportu Kolejowego prowadzi badanie satysfakcji pasażerów kolei.W opublikowanej na swojej stronie ankiecie UTK zbiera oceny i opinie dotyczące sprzedaży biletów, komfortu podróży, jakości obsługi, bezpieczeństwa, oferty przewozowej czy udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami oraz o ograniczonej mobilności. Informacje zebrane dzięki ankiecie pozwolą na określenie zagadnień, które – zdaniem pasażerów – wymagają największej poprawy. Ankieta dostępna jest na stronie: https://utk.gov.pl/ankieta

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt maja 31, 2019 11:39 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Szanowni Państwo,
Dzięki dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej udostępniamy dla Państwa miesięcznik „Kino”. Miesięcznik poświęcony twórczości i edukacji filmowej. W piśmie publikowane są recenzje filmów z bieżącego repertuaru kin, DVD i książek o tematyce filmowej, relacje z festiwali filmowych, wywiady z twórcami, eseje i analizy z dziedziny filmoznawstwa. Do tego bieżące informacje o imprezach oraz konkursach i nagrodach filmowych. Z pismem związana jest Nagroda im. Bolesława Michałka przyznawana dla najlepszej książki filmowej roku oraz Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością.
Pierwszym numerem zaadaptowanym na brajla będzie majowy numer miesięcznika „Kino”. Miesięcznik będzie liczył trzy tomy. Osoby chętne mogą składać zamówienia pod numerem telefonu : 668 912 512 (osoba do kontaktu Pan Ryszard Sitarczuk) lub pisząc na adres defacto.org@wp.pl .Na zgłoszenia czekamy do 30 czerwca 2019 roku.
Projekt wpisuje się w działania upowszechniania kultury wśród osób niewidomych przez Stowarzyszenie „De Facto”, w tym między innymi Internetowy Klub Filmowy Osób Niewidomych „Pociąg”, dzięki któremu możecie Państwo raz w miesiącu otrzymać na adres domowy film z audiodeskrypcją. Osoby niewidome zainteresowane wstąpieniem do IKFON Pociąg zapraszam do kontaktu tel.24 366 60 00 lub ikfon@defacto.org.pl ( osoba do kontaktu Pani Ola Biernacka).
Serdecznie zapraszamy!
Zespół Stowarzyszenia „De Facto”

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 04, 2019 13:27 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: Stowarzyszenie „De Facto” 04.06.2019

Sen o wolności nigdy by się nie ziścił bez solidarności. W ideę tę wpisana jest bowiem odpowiedzialność za cele i marzenia wszystkich zbiorowości tworzących wspólnotę. Pusto brzmiałaby zatem dyskusja o solidarności z wykluczeniem głosu jakiejkolwiek grupy. Dlatego też wśród wielu wątków wybrzmieć musi opowieść o solidarności pisana przez ludzi niewidomych i niedowidzących. Brali oni przecież udział w zbiorowym wysiłku tworzenia struktur Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w 1980 r. Zanim jednak do tego doszło, uczestniczyli w długiej drodze do wolności, utraconej na mocy postanowień konferencji jałtańskiej w 1944 r.
Bez względu na podziały, jakie nastąpiły wśród działaczy związkowych po 1980 r., niezależnie od tego, kto okazał się największym beneficjentem przemian, bez względu na szanse, zarówno zmarnowane, jak i te zrealizowane, zwycięstwo odniosła idea solidarności. Objęła ona swoim zasięgiem nie tylko robotników i nie ograniczyła się do ochrony praw pracowniczych, lecz nieustannie zmienia społeczną świadomość Polaków, przyczyniając się do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Dzięki temu do głosu dochodzą różne zbiorowości i w pełni praw wyrażają swoje potrzeby i opinie. Nic bowiem nie zatrzyma wolnej myśli.

Opowieść o Polsce czasu wyborów 4 czerwca 1989 r. to opowieść o ludziach i ich doświadczeniach, zarówno o przeżyciach tamtego czasu, jak i o znaczeniu minionego trzydziestolecia. W tej opowieści nie można pominąć głosu osób niewidomych i niedowidzących, gdyż zaprzeczałoby to rozumieniu pojęcia solidarności. Dlatego też otwieramy dyskusję na temat Doświadczenie „Solidarności”, skierowaną do wymienionej grupy osób. Liczymy na pisemne wypowiedzi dotyczące Państwa doświadczeń związanych z „Solidarnością”, zarówno wspomnień obejmujących czas jej powstania, jak i późniejszej działalności. Mogą to być prace na temat Państwa udziału w wyborach 4 czerwca 1989 r. i ich indywidualnym znaczeniu. Interesujące wydają się bowiem odczucia, jakie towarzyszyły osobom niewidomym i niedowidzącym, dla których niedostępne były społecznie utrwalone obrazy napisów na murach, czy wyborczych plakatów. Otwieramy zatem dyskusję o przeżyciach zbiorowości z pomijanej dotychczas perspektywy. Chcemy w ten sposób podkreślić znaczenie idei solidarności oraz związku zawodowego, który ideę tę wypisał na swoich sztandarach.

Zebrane prace zostaną wydane w celu edukacyjnym w formie tekstowej publikacji elektronicznej, zaś wybrane będą nagrane przez lektora i udostępnione publicznie w postaci plików audio.

Oczekujemy na teksty w formacie docx o objętości do 4000 znaków (bez spacji), czcionka 12, odstępy 1,5. Każdy tekst powinien być zaopatrzony w imię i nazwisko autora oraz w tytuł. Prosimy o nadsyłanie prac na adres e-mail: solidarnoscjutra@defacto.org.pl w terminie do 30 sierpnia 2019 r. do godz.16.00.

Przesłanie pracy jest równoznaczne z Państwa zgodą na bezpłatne umieszczenie jej w publikacji i dokonanie redakcji. Publikacja wzbogacona o audiodeskrypcję i tyflografiki najważniejszych symboli „Solidarności” zostanie udostępniona Państwu oraz innym osobom niewidomym w Polsce.

Zapraszam do dyskusji

Andrzej Kansy

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz cze 13, 2019 09:29 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
„Solidarność jutra- zbliżenia - ważna informacja o dyskusji i warsztatach w ECS w Gdańsku – wydarzenia ze Stowarzyszenia
Źródło: Stowarzyszenie „De Facto” 12.06.2019

W dniach 11, 18 i 25 czerwca wysyłamy do członków Internetowego Klubu Filmowego Osób Niewidomych (IKFON) 3 filmy z audiodeskrypcją, w kolejności: „Solidarność według kobiet”, „Daleko od Polski” i „Solidarność, solidarność”. Jeśli ktoś z Państwa – Czytelników IOON chciałby otrzymać filmy nie będąc klubowiczem, to prosimy o kontakt z redakcją lub Stowarzyszeniem „De Facto”.
Tym samym zapraszamy do udziału w projekcie Stowarzyszenia „De Facto” pod nazwą „Solidarność jutra-zbliżenia”. Projekt jest współfinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm jutra.
Chcemy, by filmy przywołały czasy „Solidarności”. By przywołały wspomnienia tych z Państwa, którzy żyli w tamtych czasach oraz sprowokowały do zastanowienia się nad fenomenem Solidarności wśród młodszych, którzy tych czasów nie przeżyli osobiście.
Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w szerokiej dyskusji każdego z Państwa. Bez wyjątku. Tych z Państwa którzy przeżyli czas powstania Solidarności, jak i późniejszej działalności, prosimy o wspomnienia. Mogą to być wspomnienia tamtego okresu przed i po 4 czerwca 1989 r., o tym co myśleliście Państwo w czasach przełomu i co myślicie o tych czasach i działaniach teraz? Czy oczekiwania się spełniły? Czy wyobrażaliście sobie Państwo, że tak potoczą się losy Polski i Europy a także Państwa indywidualne losy?
Tych z Państwa, którzy są za młodzi by pamiętać czasy Solidarności i wyborów 4 czerwca 1989 roku prosimy o napisanie z czym dziś jest Solidarność, w wymiarze osobistym, narodowym, europejskim.
Chcemy zebrać Państwa głosy po to, by także głos osób niewidomych zaistniał w ogólnonarodowej dyskusji i sporze na temat przełomu lat osiemdziesiątych.

Polacy zastanawiają się teraz czy okrągły stół był przejawem zdrady narodowej czy dowodem na dalekowzroczność Polaków? Czy Lech Wałęsa był bohaterem czy zdrajcą? Czy Generałowi Jaruzelskiemu i Generałowi Kiszczakowi należało podać rękę i siadać do wspólnego stołu? Na te i podobne tematy dyskutują różne grupy Polaków. Chcemy poznać Państwa zdanie na te i inne pytania odnoszące się do czasów Solidarności. Czy zgadzamy się ze słowami Donalda Tuska wypowiedzianymi 4 czerwca 2019 na Długim Targu: „Fenomen polskiego zwycięstwa polegał na tym, że Polska nie była podzielona. Ludzie potrafili zbudować porozumienie o bezkrwawej rewolucji z władzą komunistyczną. Musimy pamiętać o lekcji polskiej i chińskiej, o tym, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Musimy pamiętać, że lepiej rękę podać, niż obrócić się plecami. To jest zadanie dla wszystkich partyjnych liderów. A może jest to zadanie dla każdego z nas?”
Wszystkie głosy zbierzemy by wydać je w formie tekstowej publikacji elektronicznej. Zapraszamy do oglądania filmów i przesyłania swoich opinii, swoich refleksji: Doświadczenia „Solidarności”. Na Państwa głosy czeka dr Andrzej Kansy, który zadba by Państwa wszystkie głosy stanowiły ciekawą całość, wydaną w formie pamiątkowej publikacji. Oczekujemy na teksty w formacie docx o objętości do 4000 znaków (bez spacji), czcionka 12, odstępy 1,5. Każdy tekst powinien być zaopatrzony w imię i nazwisko autora oraz w tytuł. Prosimy o nadsyłanie prac na adres e-mail:
solidarnoscjutra@defacto.org.pl
w terminie do 30 sierpnia 2019 r. do godz.16.00.

Ważna informacja. Zabranie głosu w dyskusji zwiększy Państwa szanse w procesie rekrutacji na warsztaty w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Zorganizujemy dla Państwa dwa oddzielne warsztaty w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, w dniu 13 września i w dniu 11 października 2019 r. W każdym przypadku zapewnimy ciekawy program warsztatów, dwa noclegi w Gdańsku oraz zwrot kosztów dojazdu. Szczegółową informację o rekrutacji na oba warsztaty wyślemy do Państwa w dniu 1 lipca 2019 r.(poniedziałek). Osoby które będą zainteresowane uczestnictwem w warsztatach 13 września będą mogły zgłaszać się do 19 lipca do godz.16.00. Osoby które będą zainteresowane uczestnictwem w warsztatach w dniu 11 października będą mogły zgłaszać się do 30 sierpnia do godz.16.00.
Przypomnimy to Państwu w informacji rekrutacyjnej.
Jeszcze raz pragniemy przypomnieć, w procesie rekrutacji na warsztaty w ECS szczególnie premiować będziemy osoby, które zabiorą głos w dyskusji i nadeślą swoje prace. Dlatego jeśli chcecie Państwo wziąć udział w warsztatach 13 września prześlijcie swoje prace w terminie nie późniejszym niż do 30 lipca 2019 roku do godz.16.00. A jeśli interesują Państwa warsztaty 11 października możecie Państwo zgłaszać się do 30 sierpnia do godz.16.00 i przesłać pracę w terminie do 30 sierpnia do godz.16.00.
A jeśli interesuje Państwa jedynie zabranie głosu w dyskusji prosimy o nadsyłanie prac na adres e-mail:
solidarnoscjutra@defacto.org.pl
w terminie do 30 sierpnia 2019 r. do godz.16.00.

Bardzo, ale to bardzo gorąco zapraszamy i zachęcamy Państwa do dyskusji!

Z wyrazami szacunku

Renata Nych i Jerzy Myszak

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz cze 13, 2019 09:31 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Osoba z niepełnosprawnością wzroku i/lub słuchu bezpieczna w przestrzeni publicznej i w życiu codziennym
Katowice, Fundacja Transgresja
Źródło: pomoctomoc.pzu.pl 05.06.2019

Projekt to seria prelekcji i warsztatów oraz stworzenie materiałów (multimedialnych i opasek odblaskowych) dla osób z niepełnosprawnością wzroku i/lub słuchu oraz środowiska lokalnego na temat bezpieczeństwa tych osób w przestrzeni publicznej i w życiu codziennym.
Spotkania te oraz wszystkie działania zostaną przeprowadzone w instytucjach i organizacjach na terenie Polski. Tematyka tych spotkań dotyczyć będzie bezpiecznego poruszania się osób z uszkodzonym wzrokiem i/lub słuchem w przestrzeni publicznej, pomocy tym osobom w życiu codziennym oraz możliwości wsparcia najbliższego otoczenia w zakresie aktywności fizycznej, poprawiającej ich stan zdrowia. Projekt zakłada również stworzenie krótkiego filmu informacyjno-edukacyjnego, podcastu oraz opasek odblaskowych. Film dotyczyć będzie tego, w jaki sposób osoba z niepełnosprawnością sensoryczną może poprawić swoje bezpieczeństwo oraz jak takiej osobie pomóc. Jest to tematyka niszowa i niewiele osób posiada na ten temat wiedzę oraz umiejętności dotyczące wsparcia takich osób.
Podczas warsztatów będą prezentowane oraz rozwijane, między innymi: techniki poruszania się z białą laską lub przewodnikiem, umiejętności komunikowania się z użyciem pętli indukcyjnej lub systemu FM, sposoby korzystania z aplikacji na smartfony, metody korzystania z już istniejących udogodnień w przestrzeni publicznej oraz zostaną poruszone zagadnienia z zakresu wsparcia rodziny w życiu człowieka z niepełnosprawnością wzroku i/lub słuchu. Niewiele jest też materiałów na ten temat, a zapotrzebowanie na zdobywanie tego typu informacji, dotyczącej sporej części społeczeństwa, ogromne.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz cze 13, 2019 09:32 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: pzn.org.pl 7 czerwca 2019

Okręg Pomorski Polskiego Związku Niewidomych prowadzi Centrum informacji i wsparcia dla niewidomych i słabowidzących mieszkańców Gdańska pt. „Chcemy widzieć i umieć’’ kontynuacja. Działalność punktu jest dofinansowana ze środków Gminy Miasta Gdańska.
Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00, we wtorki do godz. 18.00. Porady prawne udzielane są w drugi i ostatni wtorek miesiąca w godz. 15.00 – 17.00.
Wszystkich zainteresowanych organizatorzy zapraszają do siedziby Okręgu Pomorskiego przy ul. przy ul. Jesionowej 10 w Gdańsku-Wrzeszczu. Więcej informacji można uzyskać telefonicznie: 58 341-26-83.

Formy pomocy:
◾porady z zakresu orientacji przestrzennej i samodzielnego bezpiecznego poruszania się z przewodnikiem i białą laską, zapoznania i doboru odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego wraz z nauką jego obsługi i możliwością jego zakupu,
◾porady oraz możliwość uczestniczenia w zajęciach z zakresu czynności życia codziennego,
◾spotkania w ramach grup wsparcia dla osób z dysfunkcją wzroku ich członków rodzin oraz przewodników,
◾usługi asystencko-lektorskie, korzystanie z komputera ze specjalistycznym oprogramowaniem z dostępem do Internetu, oraz z zasobów biblioteki książki mówionej,
◾udzielanie informacji o przysługujących ulgach, uprawnieniach, orzecznictwie, szkoleniach, turnusach, dofinansowaniach, edukacji dzieci, ośrodkach szkolno-wychowawczych, pomocach dydaktycznych itp.
◾poradnictwo prawne,
◾udzielanie informacji i porad dotyczących pisma Braille’a z możliwością jego nauki.

Projekt trwa od 01.06.2019 r. do 31.05.2020 r.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz cze 13, 2019 09:34 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Regionalna Konferencja REHA już 14 czerwca w Warszawie
Źródło: pzn.org.pl 4 czerwca 2019

Fundacja Szansa dla Niewidomych 14 czerwca o godz. 12.00 zaprasza na Regionalną Konferencję REHA w Warszawie. W programie m.in. wystąpienia przedstawicieli Miasta Stołecznego Warszawa, Muzeum POLIN, TONO Sp z.o.o. oraz Fundacji Kultury bez Barier. Po konferencji odbędzie się piknik integracyjny.

Program konferencji:

12.00 – 14.00

12.00: otwarcie konferencji oraz rozdanie nagród w ramach konkursu Idol – Marek Kalbarczyk (Prezes Fundacji Szansa dla Niewidomych) oraz Dariusz Linde (Kierownik Tyflopunktu),

12.20 – 12.40: Warszawa dostępna dla niewidomych – Tomasz Pactwa (Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy),

12.40 – 13.00: inteligentny dom – Jan Gawlik (TONO Praca Sp. z o.o.),

13.00 – 13.20: kultura dostępna dla niewidomych – Anna Żórawska (Prezes Zarządu Fundacji Kultury bez Barier),

13.20 – 13.40: muzeum otwarte dla niewidomych – POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich,

13.40 – 14.00: przerwa kawowa.

Piknik integracyjny:

14.00 – 16.00

14.00 – 14.30: koncert uczestników warsztatów wokalnych,

14.30 – 15.00: koncert Eweliny Zawiślak i Marcina Mańdziuka,

15.00 – 15.30: historia Warszawy w pigułce, konkurs wiedzy z nagrodami – Krzysztof Holewiński niedowidzący przewodnik,

15.30 – 16.00: koncert kapeli Ślepa Kura.

Atrakcje towarzyszące (14.00 – 16.00):
◾wystawa nowoczesnych technologii,
◾turniej strzelectwa z broni laserowej,
◾warsztaty wizażu,
◾pokaz samoobrony,
◾mobilna kawiarenka, wata cukrowa.

Zadanie realizowane w ramach projektów: „Aktywna Warszawa +” współfinansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz REHA FOR THE BLIND IN POLAND 2019 współfinansowanego ze środków PFRON.

Miejsce konferencji:

Fundacja Szansa dla Niewidomych

ul. Gałczyńskiego 7, 00-362 Warszawa

tel. +48 22 635 10 60

kom. 666 845 300

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz cze 13, 2019 09:35 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Rusza rehabilitacja kompleksowa! Dla kogo? Od kiedy? Tłumaczymy
Źródło: niepełnosprawni.pl 11.06.2019
Autor: Mateusz Różański, konsultacje: Ewa Płodzień-Pałasz, Zastępca Kierownika Projektu, Wydział ds. Projektów Współfinansowanych, Departament ds. Programów PFRON,

Tego lata rusza rekrutacja chętnych do udziału w pilotażowym programie PFRON „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”. Jego celem jest stworzenie podstaw pod system rehabilitacji kompleksowej – jaki funkcjonuje choćby w Niemczech. Oto zestaw najważniejszych informacji dla zainteresowanych udziałem w tym przełomowym projekcie.

Jaki jest cel kompleksowej rehabilitacji?

Podstawowym celem kompleksowej rehabilitacji jest uzyskanie zatrudnienia na otwartym rynku pracy lub uruchomienie działalności gospodarczej.

Na czym polega kompleksowa rehabilitacja?

Na kompleksową rehabilitację składają się trzy elementy:
Moduł zawodowy, którego celem jest wejście lub powrót na otwarty rynek pracy. Firmy, które wygrały przetarg na realizację programu zadeklarowały, że znajdą pracę dla co najmniej 60 proc. uczestników.
Moduł medyczny, czyli wszelkie działania mające na celu usprawnienie i poprawę stanu zdrowia poprzez spektrum zabiegów.
Moduł psychospołeczny, którego celem jest wzmocnienie kompetencji społecznych i psychologicznych uczestników i ich rodzin.

Gdzie kompleksowa rehabilitacja będzie realizowana?

Rehabilitacją kompleksową na początku będą zajmować się cztery ośrodki w skali kraju, zlokalizowane w:
Grębiszewie (woj. mazowieckie),
Nałęczowie (woj. lubelskie),
Ustroniu (woj. śląskie),
Wągrowcu (woj. wielkopolskie).

Ośrodki znajdują się w obiektach, w których prowadzona jest już rehabilitacja medyczna i które dysponują odpowiednią infrastrukturą do prowadzenia rehabilitacji medycznej – są dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Ile osób z niepełnosprawnością zakwalifikuje się do programu?

Minimalnie będzie to 600 osób, czyli po 150 w każdym z ośrodków. Ta liczba może być większa w zależności od tego, ile czasu będą potrzebować uczestnicy programu na przejście ścieżki rehabilitacji kompleksowej i uzyskanie zatrudnienia.

Kto może wziąć udział w programie kompleksowej rehabilitacji?

Osoby, które np. z powodu wypadku lub choroby straciły zdolność do wykonywania dotychczasowego zawodu lub nigdy nie pracowały. Muszą to być osoby, które zakończyły leczenie szpitalne i wstępną rehabilitację.

Wymagana jest także samoobsługowość. Uczestnik programu musi być w stanie wykonywać samodzielnie czynności związane z przygotowywaniem i spożywaniem posiłków, ubieraniem się, higieną osobistą i codziennymi obowiązkami.

Osoby z jakiego rodzaju niepełnosprawnością mogą wziąć udział w programie?

Nie ma ograniczeń co do rodzaju niepełnosprawności. Nie jest też wymagane posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, może to być jedynie wypis od lekarza lub inny dokument potwierdzający niezdolność do wykonywania dotychczasowego zawodu.

Czy będzie jeden, wspólny program dla wszystkich uczestników?

Nie. Program kompleksowej rehabilitacji będzie dopasowywany za każdym razem do konkretnej osoby. Ośrodki zapewnią pewien gwarantowany koszyk świadczeń. Na początku pobytu w ośrodku zaplanowany jest dwutygodniowy okres próbny. Wtedy odbywać się będą badania, prowadzone przez ekspertów z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, którzy określą możliwości danej osoby i pomogą jej wybrać zawód.

Ile czasu będzie trwać kompleksowa rehabilitacja jednej osoby?

O tym, ile czasu dana osoba spędzi w programie, decydować będzie przebieg jej rehabilitacji zawodowej. Jego średni czas oszacowano na 9 miesięcy, natomiast minimum na 3-4 miesiące. W programie będzie można być nawet przez rok, i to jeszcze z możliwością przedłużenia do 15 miesięcy.

Od czego będzie zależał czas pobytu w ośrodku?

Od przebiegu rehabilitacji zawodowej. W jej skład wchodzić będzie m.in. wsparcie doradcy zawodowego, który pomoże uczestnikowi programu znaleźć pierwszy lub nowy zawód. Oprócz tego będą prowadzone warsztaty poszukiwania pracy, szkolenia z tzw. kompetencji kluczowych (m.in. językowych) i szkolenia komputerowe.

Główną rolę odgrywać będą szkolenia zawodowe – konkretnie przygotowujące już do podjęcia pracy. Dla każdego uczestnika przewidziano minimum 400 godzin tych szkoleń. Kończyć się one będą egzaminem i przyznaniem certyfikatu.

Od początku uczestnictwa w programie z uczestnikiem będzie pracować pośrednik pracy, którego zadaniem będzie znalezienie mu pracodawcy. Program szkoleń zawodowych będzie podporządkowany właśnie potrzebom pracodawców – tak, by po ukończeniu programu rehabilitacji kompleksowej jego uczestnik płynnie wszedł na rynek pracy.

Czy jest przewidziane wsparcie psychologiczne?

Co najmniej raz na dwa tygodnie każdy uczestnik będzie miał zagwarantowaną półgodzinną rozmowę z psychologiem. W razie potrzeby uczestnik będzie mógł otrzymać krótkookresową psychoterapię. Ponadto organizowane będą spotkania z osobami z niepełnosprawnością, którym udało się osiągnąć sukces na rynku pracy. Wsparcie psychologiczne będzie mogła otrzymać także rodzina uczestnika.

Jakie koszty ponosi uczestnik programu?

Żadnych. Wszystkie koszty pokrywać będzie PFRON. Osoby, które zdecydują się na stacjonarny pobyt w ośrodku, będą miały zagwarantowane trzy posiłki dziennie i nocleg w pokojach jednoosobowych.

Dodatkowo, jeśli uczestnik ma dziecko na wyłącznym utrzymaniu, to może ono przebywać w ośrodku, który zapewni mu przedszkole i szkołę.

Ponadto, jeśli uczestnik będzie potrzebował usług lekarza specjalisty, to również będzie mu on zapewniony. Tak samo w sytuacji, gdy potrzebna będzie konsultacja z ekspertem niezwiązanym z rehabilitacją, np. prawnikiem lub doradcą podatkowym.

Co z uczestnikami, którzy nie zdecydują się na pobyt w ośrodku?

Mogą dojeżdżać na zajęcia z domu. Wtedy organizatorzy będą pokrywać koszty dojazdu – paliwa lub biletów, a także zapewniać posiłki w trakcie zajęć.

Czy z uczestnikiem będzie mógł przebywać inny członek rodziny: mąż, żona lub jeden z rodziców?

Nie. Za to raz na dwa tygodnie uczestnik, który będzie przebywał w ośrodku, będzie miał opłacany wyjazd do domu. Rodzina oczywiście może odwiedzać uczestnika w weekendy.

Jak będzie wyglądać rekrutacja?

Rekrutacja będzie trwała w lipcu i sierpniu 2019 roku, by od września można było zacząć program. Głównym rekrutującym będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który będzie wskazywał uczestników spośród osób starających się o przedłużenie zasiłku chorobowego, świadczenie rehabilitacyjne lub rentę. Równolegle rekrutować też będą Powiatowe Zespoły Orzekania o Niepełnosprawności – tam można się będzie zgłaszać.

Chętni do uczestnictwa będą badani przez psychologa i lekarza, którzy będą kwalifikować do udziału w programie.

Dla zainteresowanych uruchomiona została infolinia:
nr tel.: 22 50 55 600
e-mail: tpawlowski@pfron.org.pl oraz awejman@pfron.org.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz cze 13, 2019 09:37 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
I Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych Opole 2019
Źródło: pzn.opole.pl 10.06.2019

Polski Związek Niewidomych Okręg Opolski organizuje w dniach 03.09 do 05.09.2019 r. I Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych – Opole 2019. W Przeglądzie mogą wziąć udział osoby niewidome i słabo widzące z terenu całego kraju. Koncert finałowy odbędzie się w dniu 04.09.2019 r. w Sali Kameralnej Narodowego Centrum Piosenki Polskiej w Opolu. W czasie koncertu profesjonalne Jury wyłoni trzech wykonawców, którzy będą reprezentować Polskę na czwartym, międzynarodowym festiwalu dla osób niewidomych organizowanym przez Lions Club w Krakowie (4th Lions World Song Festival for the Blind) w Krakowie w dniach 14-16 listopada 2019 r.
Utwory w formacie mp3 (każdy wykonawca przysyła tylko jeden utwór) można przesyłać do 31.07.2019 r. drogą mailową (e-mail: oppon.opole@gmail.com) lub na adres pocztowy Organizatora: Polski Związek Niewidomych Okręg Opolski, ul. Kościuszki 25/1, 45-063 Opole. Czas trwania piosenek nie może być dłuższy niż 5 minut. Do nagrania należy też dołączyć podpisany formularz zgłoszeniowy, który zamieszono poniżej (w przypadku wysyłki maile, wydrukować, podpisać, zeskanować i przesłać). Do koncertu, zostanie wybranych do 15 wykonawców, których wyłoni Komisja Kwalifikacyjna powołana przez Organizatora.
Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Wojewody Opolskiego, Marszałka Województwa Opolskiego i Prezydenta Miasta Opola.

Regulamin I OPPON – Opole 2019
http://pzn.opole.pl/wp-content/uploads/ ... e-2019.pdf

Formularz zgłoszeniowy Przegląd Opole-2019
http://pzn.opole.pl/wp-content/uploads/ ... e-2019.doc

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 18, 2019 08:12 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 11 (202), czerwiec 2019

Okręg Kujawsko-Pomorski PZN realizuje projekt dofinansowany ze środków Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy – „Wiem więcej 2019”. Jest on skierowany do wszystkich niewidomych i słabowidzących mieszkańców województwa oraz członków ich rodzin i/lub opiekunów.

W ramach projektu prowadzone jest poradnictwo i doradztwo rehabilitacyjne, udzielane są też informacje na temat przysługujących uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej dla osób niepełnosprawnych. Beneficjenci otrzymają także pomoc w wypełnianiu wniosków. Poradnictwo rehabilitacyjne będzie połączone z prezentacją sprzętu rehabilitacyjnego oraz z instruktażem w zakresie:
•wykonywania czynności dnia codziennego,
•korzystania z białej laski,
•korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego,
•korzystania z pomocy optycznych i nieoptycznych,
•korzystania ze sprzętu tyflotechnicznego,
•korzystania ze sprzętu tyfloinformatycznego.
Poradnictwo i doradztwo rehabilitacyjne będzie prowadzone w Bydgoszczy w siedzibie okręgu przy ul. Powstańców Wielkopolskich 33 w każdy dzień roboczy.
Zgłoszenia przyjmowane są w kołach powiatowych PZN oraz w Okręgu Kujawsko-Pomorskim pod nr tel. 52 341 32 81, 515 231 030 oraz 508 008 493.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 18, 2019 08:14 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 11 (202), czerwiec 2019

Od kwietnia br. w Polskim Związku Niewidomych w Krakowie przy ul. Olszańskiej 5 odbywają się zajęcia z tyfloinformatyki prowadzone przez Katarzynę Piotrowską. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się pod numerem telefonu: 12 262 53 14.

Okręg Małopolski PZN
ul. Olszańska 5, 31-513 Kraków
tel./fax: 12 262 53 14
telefon: 12 262 53 59
e-mail:pzn@pzn.malopolska.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 18, 2019 08:15 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 11 (202), czerwiec 2019

Polski Związek Niewidomych Okręg Świętokrzyski zaprasza osoby starsze z orzeczonym umiarkowanym bądź znacznym stopniem niepełnosprawności (wraz z opiekunami) z województwa świętokrzyskiego do udziału w projekcie „Aktywny senior 2019 – Program zintegrowanych działań na rzecz poprawy sprawności fizycznej i intelektualnej osób starszych z dysfunkcją narządu wzroku Polskiego Związku Niewidomych z województwa”.
Celem projektu jest podniesienie sprawności fizycznej i intelektualnej u osób starszych poprzez:
•utworzenie centrum aktywności regionalnej Klubu Seniora PZN,
•organizacja klubu fanów książki, muzyki, filmu i teatru w postaci cyklicznych spotkań i wyjść kulturalnych,
•organizacja treningów aktywności fizycznej – w szczególności w postaci: wyjść na basen, zajęć fitness oraz nordic walking na ścieżkach zdrowia; spotkania zachęcające do aktywnego trybu życia zakończone zostaną poczęstunkiem,
•organizacja warsztatów naukowych w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym Leonardo da Vinci.
Termin realizacji programu: 1.06.2019 r. – 30.09.2019 r.
Miejsce: miasto Kielce, siedziba PZN OŚ w Kielcach, ul. Czerwonego Krzyża 3.
Uczestnictwo w zadaniu jest odpłatne – 16,00 zł/os.
Bliższe informacje pod numerem telefonu: 690 895 881, 41 344 88 38 oraz w biurze PZN OŚ przy ul. Czerwonego Krzyża 3 w Kielcach.
Zadanie realizowane przez Polski Związek Niewidomych Okręg Świętokrzyski przy wsparciu finansowym ze środków PFRON, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Świętokrzyskiego w 2019 r.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 18, 2019 08:16 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 11 (202), czerwiec 2019

Polski Związek Niewidomych Okręg Lubelski prowadzi nabór kandydatów do projektu rehabilitacyjnego sfinansowanego w 95% przez PFRON pn. „Horyzonty rehabilitacji osób niewidomych i tracących wzrok”. Mogą się do niego zgłaszać niewidomi i słabowidzący mieszkańcy województwa lubelskiego, posiadający udokumentowany znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności wzroku.
Wsparcie oferowane w ramach projektu:
•prowadzenie rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących w różnego rodzaju typach placówek,
•prowadzenie poradnictwa psychologicznego, społeczno-prawnego oraz udzielanie informacji na temat przysługujących usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej dla osób niepełnosprawnych wzrokowo.
W ramach projektu beneficjenci skorzystają z różnych form wsparcia stymulujących ich do osiągnięcia jak największej samodzielności w życiu osobistym, zawodowym i społecznym, zawierających elementy: •orientacji przestrzennej i nauki samodzielnego poruszania się z białą laską,
•psychoedukacyjne,
• tyfloinformatyczne (w tym pracę z komputerem),
•czynności dnia codziennego i samodzielności metodami bezwzrokowymi,
•nauki czytania i pisania brajlem,
•rehabilitacji podstawowej, zawodowej, społecznej,
•tyfloedukacji prozdrowotnej dla niewidomych chorych na cukrzycę.
Dodatkowo, uczestnicy projektu będą mogli uzyskać poradę specjalisty na temat zagadnień społeczno-prawnych oraz informacje o przysługujących uprawnieniach, dostępnych usługach, sprzęcie rehabilitacyjnym i pomocy technicznej dla osób niepełnosprawnych wzrokowo. Porady i informacje będzie można uzyskać osobiście, telefonicznie oraz za pomocą poczty tradycyjnej i elektronicznej.
Rehabilitacja będzie prowadzona grupowo i indywidualnie. Będzie możliwość prowadzenia rehabilitacji zarówno w placówce specjalistycznej, jak i w miejscu zamieszkania. Przewidywany jest także zwrot kosztów podróży do placówek.
Okręg Lubelski PZN jako placówka rehabilitacyjna wyposażony jest w odpowiedni sprzęt, urządzenia, przyrządy, pomoce rehabilitacyjne i edukacyjne, zaplecze socjalne i odpowiednie oświetlenie, sprzęt biurowy, białe laski, sprzęt rehabilitacyjny do zajęć z samoobsługi i czynności dnia codziennego itd.
Odbiorcami działań będą: •niewidoma i słabowidząca młodzież u progu aktywności zawodowej wymagająca kompleksowej rehabilitacji,
•nowo ociemniałe lub tracące wzrok osoby dorosłe, wymagające adaptacji do nowej sytuacji po utracie wzroku lub znacznym osłabieniu widzenia,
•osoby niepełnosprawne wzrokowo chore na cukrzycę,
•niewidomi i słabowidzący seniorzy – którzy ze względu na wiek mają specyficzne trudności w funkcjonowaniu.
Wszystkie działania rehabilitacyjne prowadzi wyspecjalizowana kadra, posiadająca wieloletnie doświadczenie w realizacji tego typu form wsparcia oraz niezbędne kwalifikacje (wykształcenie oraz dodatkowe studia podyplomowe i kursy kwalifikacyjne). Porad udzielać będą specjaliści prawnicy, psycholodzy czy optometryści. W ramach projektu zajęcia będą prowadzić również lekarze specjaliści – diabetolodzy, okuliści, a także dietetycy specjalizujący się w układaniu prawidłowej diety dla osób chorych na cukrzycę, z doświadczeniem w pracy z osobami niepełnosprawnymi wzrokowo.
Zgłoszenia przyjmowane są osobiście lub korespondencyjnie – tradycyjnie lub przez pocztę elektroniczną (załączniki lub skany).
Okręg Lubelski PZN
Al. Piłsudskiego 17, 20-407 Lublin
tel. 81 441 53 25
fax 81 441 53 26
pzn.lublin@wp.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt cze 21, 2019 10:04 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
List od ZUS już niedługo w twojej skrzynce pocztowej. Zakład roześle prognozy emerytur
Źródło: money.pl 17.06.2019

20 milionów Polaków już może czekać na list od ZUS. To będzie prawdziwy "list prawdy". W tym roku to szczególnie ważne, bo poza prognozą przyszłej emerytury, dowiemy się ile mamy pieniędzy z OFE.

"Przeczytaj, zanim odłożysz ten list - to ważne dla twojej przyszłości!" - tymi słowami Zakład Ubezpieczeń Społecznych kilka lat temu zachęcał do przeczytania korespondencji z ZUS. Bo w środku są wszystkie niezbędne informacje. Jest tam stan konta emerytalnego, są tam opłacone wszystkie składki w ostatnim roku i co najważniejsze, prognoza przyszłej emerytury.
I już niedługo historia się powtórzy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zazwyczaj wysyłkę listów rozpoczyna tuż po corocznej, czerwcowej waloryzacji składek. A tę mamy już za sobą - została zakończona w ubiegły piątek. W efekcie data wysyłki listów wypada na drugą połowę czerwca.
- Apeluję do naszych klientów, by weryfikowali zarówno stan swoich finansów w ZUS - mówiła niedawno prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak wynika z informacji money.pl, ZUS w najbliższych dniach powinien poinformować już o konkretnej dacie rozpoczęcia wysyłki korespondencji.

List do Polaków


List otrzyma każdy, kto kiedykolwiek opłacił składkę ubezpieczenia społecznego. Wystarczy jedna, nawet warta kilka złotych. Pisemne rozliczenie od krajowego ubezpieczyciela dostaną nawet ci, którzy pracowali zaledwie przez kilka dni. Co ważne, list będzie przedstawiał stan konta na 31 grudnia 2018 roku.
Jak wygląda prognoza emerytalna? W dokumentach znajdziemy dwie kwoty. ZUS wylicza po prostu dwa warianty: wysokość świadczenia na ostatni dzień minionego roku i sumę wyliczoną na moment osiągnięcia wieku emerytalnego.
Zasada jest tu dość prosta - wysokość zebranych składek dzieli się przez przewidywaną dalszą długość życia. Z reguły to około 18 lat, czyli 216-220 miesięcy. Warto jednak się na chwilę zatrzymać. Prognoza emerytury jest tylko prognozą. W ciągu kilkunastu, kilkudziesięciu lat wiele może się na rynku pracy zmienić. ZUS nie uwzględnia na przykład możliwości zmiany pracy (i wynagrodzenia) lub rezygnacji w ogóle z pracy.
Warto jednak uważnie przeczytać całe pismo. Można z niego m.in. wywnioskować, że nasz pracodawca ociągał się z przekazywaniem składek. ZUS w druku daje nam też do wglądu w historię ubezpieczenia, którą lepiej dokładnie przejrzeć.
Jeżeli do terminów albo wysokości składek mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto rzecz z ZUS-em wyjaśnić. W tym celu można wybrać się do dowolnego oddziału Zakładu. Choć ubezpieczyciel doradza, by w pierwszej kolejności kontaktować się z pracodawcą.

List pełen danych

Co jeszcze znajdziemy w kopercie? Informacje o zwaloryzowanym kapitale początkowym, która dotyczy wyłącznie osób, które pracowały przed 1999 rokiem i opłacały składki na ubezpieczenie. Nie istniały wtedy indywidualne konta oszczędnościowe. ZUS wylicza więc sumę pieniędzy zgromadzonych w tamtych latach na wniosek przyszłego emeryta.
Informacja o środkach na koncie pojawi się w tym miejscu pod warunkiem, że tzw. kapitał początkowy został już ustalony. Brakuje tej kwoty na piśmie? Ubezpieczony musi wybrać się do jednej z placówek ZUS-u, wypełnić i złożyć odpowiedni formularz. Jeżeli jednak ktoś nie pracował przed 1999 rokiem, to kapitału początkowego po prostu nie ma i mieć nie będzie.
W kolejnej części pisma znajdziemy sumę wpłaconych składek na konto w ZUS za okres od stycznia 1999 roku do grudnia 2018. Informacja dotyczy jednak wyłącznie środków z I filaru. Podana kwota podlega waloryzacji. Oznacza to, że według swoich wskaźników (opartych na inflacji i wzroście gospodarczym) zwiększa ją co roku niczym bank pieniądze odłożone na lokacie.
Pracownicy lub zleceniobiorcy z załączonej tabeli dowiedzą się jakie składki na ubezpieczenie emerytalne ich pracodawca wykazał w dokumentach przekazanych do ZUS. Przedsiębiorca zobaczy natomiast informację o kwotach, które sam wpłacił. Na piśmie pojawią się sie wszystkie środki przelewane miesiąc po miesiącu w 2018 roku.
Następny element stanowi natomiast informacja o sumie środków odłożonych na subkoncie i powiększonych przez waloryzację. Czym właściwie jest to subkonto? To specjalnie wydzielony fragment konta w ZUS. Mają je osoby urodzone w latach 1948-1969, które należą do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Część składek odprowadzają tam również wszyscy urodzeni po 1968 roku bez względu na to, czy należą do OFE. W liście suma pieniędzy zgromadzonych w OFE pojawia się w akapicie pt. "Kwota ogółem na twoim subkoncie". Skoro już o OFE mowa, to w liście znajdziemy bardzo kluczową informację. Rząd Prawa i Sprawiedliwości planuje całkowicie zlikwidować Otwarte Fundusze Emerytalne. Rząd zapowiedział definitywny koniec OFE. Blisko 160 mld zł prawie 16 mln Polaków w ramach funduszy emerytalnych trafi do ZUS lub na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Według założeń rządu, drugie z rozwiązań ma wybrać około 80 proc. klientów OFE.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lip 08, 2019 09:39 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 12 (203), czerwiec 2019

Latem br. rusza rekrutacja chętnych do udziału w pilotażowym programie PFRON „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”. Program skierowany jest do osób z niepełnosprawnościami, które chcą podjąć pracę lub powrócić na rynek pracy. Nie ma konieczności posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Projekt rozpoczyna się we wrześniu br.

Program obejmuje:
•Moduł zawodowy, którego celem jest wejście lub powrót na otwarty rynek pracy. Firmy, które wygrały przetarg na realizację programu, zadeklarowały, że znajdą pracę dla co najmniej 60% uczestników.
•Moduł medyczny, czyli wszelkie działania mające na celu usprawnienie i poprawę stanu zdrowia poprzez różnego rodzaju zabiegi.
•Moduł psychospołeczny, którego celem jest wzmocnienie kompetencji społecznych i psychologicznych uczestników i ich rodzin.
Program kompleksowej rehabilitacji będzie początkowo realizowany w czterech ośrodkach przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i specjalizujących się w realizacji podobnych zadań w kraju: Grębiszew (woj. mazowieckie), Nałęczów (woj. lubelskie) Ustronie (woj. śląskie) i Wągrowiec (woj. wielkopolskie).
W programie weźmie udział 600 uczestników, po 150 w każdym z ośrodków. Skorzystać będą mogły z niego osoby, które z powodu wypadku lub choroby straciły zdolność do wykonywania dotychczasowego zawodu lub nigdy nie pracowały. Powinny być to osoby, które zakończyły leczenie szpitalne, wstępną rehabilitację, potrafią samodzielnie przygotowywać i spożywać posiłki, dbać o higienę osobistą, ubierać się.
Każdy uczestnik przejdzie dwutygodniowy okres próbny, a specjaliści z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy po określeniu możliwości danej osoby pomogą jej wybrać zawód. Długość przebywania w ośrodku będzie zależeć od przebiegu rehabilitacji zawodowej. Średni czas trwania programu oszacowano na 9 miesięcy, a minimalny na 3–4 miesiące. W razie potrzeby uczestnik będzie mógł korzystać z programu przez rok z możliwością przedłużenia. Można także skorzystać ze wsparcia doradcy zawodowego, wziąć udział w zajęciach językowych lub szkoleniach komputerowych.
Najważniejszym punktem programu będą szkolenia zawodowe (ok. 400 godzin dla każdego uczestnika), które zakończą się egzaminem i wydaniem certyfikatu.
Udział jest bezpłatny zarówno dla osób, które zdecydują się pozostać w ośrodku, jak i dla tych, którzy będą dojeżdżać na zajęcia. Organizatorzy pokrywają koszty paliwa lub biletów oraz posiłków w trakcie zajęć. Program umożliwia pobyt uczestnika z dzieckiem. W placówce nie można przebywać też z inną osobą z rodziny, np. mężem lub żoną. Raz na dwa tygodnie uczestnik będzia miał opłacany wyjazd do domu, a rodzina będzie mogła go odwiedzać w weekendy..
Rekrutacja rozpocznie się w lipcu. Osoby zgłaszające się do udziału w programie będą badane przez lekarza i psychologa.
Kontakt dla osób zainteresowanych udziałem w projekcie: tel. 22 50 55 600 (pon.–pt. w godz. 9.00–16.00), e-mail: tpawlowski@pfron.org.pl oraz awejman@pfron.org.pl.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lip 08, 2019 09:40 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Wsparcie z PFRON bez wizyty w urzędzie? Wypełnij ankietę i pomóż wprowadzić takie rozwiązanie!
Źródło: niepełnosprawni.pl 26.06.2019
Autor: inf. prasowa

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaprasza do wypełnienia krótkiej, internetowej, anonimowej ankiety, dotyczącej zapotrzebowania na pomoc z PFRON bez konieczności wychodzenia z domu.
Wypełniona ankieta pomoże zbadać, jakie jest zapotrzebowanie na nowe usługi dotyczące elektronizacji i cyfryzacji wśród osób z niepełnosprawnościami i osób z ich otoczenia.
Celem anonimowej ankiety jest zebranie informacji o gotowości tych osób do korzystania z e-usług, czyli uzyskania wsparcia ze środków PFRON oraz ich rozliczenia bez wychodzenia z domu.
Wypełnienie ankiety zajmie dosłownie minutę, ale bardzo pomoże PFRON rozwijać możliwości obsługi bez wychodzenia z domu!
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... =0&c=0&w=1

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lip 15, 2019 11:02 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Od poniedziałku ruszyła infolinia NFZ ws. dostępności leków
Źródło: niepełnosprawni.pl 15.07.2019
Autor: PAP

Od poniedziałku, 15 lipca, pod numerem 800-190-590 można uzyskać informację na temat dostępności leków w aptekach. Infolinia ta działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00.
W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia uruchomiło Telefoniczną Informację Pacjenta – 800-190-590, gdzie można zadzwonić i uzyskać informację na temat dostępności leków w aptekach. Pod tym numerem telefonu konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego udzielą informacji od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.
Jak tłumaczy MZ, aby skontaktować się z konsultantem, należy wybrać numer, a następnie wybrać na telefonie cyfrę 3. Aby uzyskać informację na inny temat, należy wybrać 1 lub 2.
Infolinia informuje wyłącznie o dostępności leków. MZ wskazuje, że konsultanci nie udzielają informacji o dawkowaniu leków, ich zamiennikach oraz nie rezerwują leków w aptece. Tych informacji udzielają lekarze lub farmaceuci.
W kwietniu Sejm znowelizował Prawo farmaceutyczne. Regulacja dotyczyła penalizacji nielegalnego wytwarzania i dystrybucji produktów leczniczych oraz ich skupu z rynku detalicznego w celu sprzedaży i wywozu za granicę.
Z kolei główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas, odnosząc się do ostatnich doniesień mediów, zapewnił, że program szczepień ochronnych u dzieci jest w pełni realizowany. – Mamy odpowiednie zapasy magazynowe szczepionek, wszystkie dzieci będą zaszczepione w terminie – podkreślił.

Niedostępnych jest ok. 500 leków

„Gazeta Wyborcza” napisała w ubiegły czwartek, że brakuje szczepionek przeciwko groźnym chorobom, m.in. odrze i wściekliźnie. Według gazety w aptekach brakuje także kilkuset leków, m.in. na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę i cukrzycę.
Na początku tygodnia Naczelna Izba Aptekarska w piśmie do Ministerstwa Zdrowia alarmowała, że niedostępnych dla pacjentów jest prawie 500 leków stosowanych m.in. w cukrzycy, nadciśnieniu, chorobach tarczycy, astmie, POChP i alergii. Dodała, że początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednak obecnie zaczyna również brakować popularnych leków generycznych.
Na najnowszym, opublikowanym w piątek przez Ministerstwo Zdrowia wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności, znalazły się 324 produkty. Umieszczane są tam leki, których brakuje w co najmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Preparaty z tej listy nie mogą być wywożone za granicę. Lista leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce jest publikowana co dwa miesiące, od lipca 2015 r.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lip 15, 2019 14:03 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 13 (204), lipiec 2019

Wypożyczalnia Krk Bike Rental zaprasza osoby z niepełnosprawnością wzroku i wolontariuszy w środę, 17 lipca o godz. 18.00 na wyprawę rowerową. Wszyscy wsiądą na tandemy i wyruszą na wycieczkę po stolicy Małopolski. Osoby zainteresowane powinny skontaktować się z organizatorami mailowo krkbikerental@gmail.com lub za pośrednictwem wiadomości prywatnej na Facebooku: https://www.facebook.com/KrkBikeRental/. Zbiórka o godz. 18.00 pod wypożyczalnią Krk Bike Rental.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lip 15, 2019 14:06 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
I see!, I can!, I will!, czyli integracja na tandemach
Źródło: BIP nr 13 (204), lipiec 2019

Już 27 sierpnia wyruszy międzynarodowa wyprawa rowerowa z udziałem niewidomej, słabowidzącej i pełnosprawnej młodzieży z trzech krajów. „I see! I can! I will!” – tandemowy maraton po Ukrainie, Polsce i Niemczech potrwa do 19 września. Można się już zapisywać na to wydarzenie.

Maraton będzie składał się z trzech części:

•start 27 sierpnia 2019 r. w Iwano-Frankiwsku (Ukraina), przejazd do Lwowa, postój na terenie miasta oraz udział w lokalnych zajęciach edukacyjnych. 4 września wjazd do Przemyśla (Polska),
•4–11 września przejazd na terenie Polski ustaloną trasą maratonu; w kilku miastach odbędą się lokalne zajęcia edukacyjne,
•11–19 września przejazd na terenie Niemiec ustaloną trasą maratonu: tereny Brandenburgii, takie jak: zamek Storkow (15 września – udział w lokalnym festiwalu, zwiedzanie Berlina; 17 września – podsumowanie maratonu).

Daty: 27 sierpnia – 19 września 2019
Miejsce: Ukraina (Iwano Frankiwsk-Lwów-Przemyśl), Polska (Przemyśl-Tarnów-Kraków-Katowice-granica z Niemcami), Niemcy (tereny Brandemburgii, finał w Berlinie)
Uczestnicy: 8 osób (w tym 4 osoby niewidome lub słabowidzące + 4 osoby pełnosprawne)
Asystent: 1 osoba na kraj
Lider trasy: 2 osoby bez limitu wieku na kraj
Wiek uczestników: 18–25 lat
Kraje projektu: Polska, Ukraina, Niemcy

Koszt uczestnictwa 215 zł/osoba (w cenie: zakwaterowanie, wyżywienie, rower, wsparcie organizacyjne, dojazd na Ukrainę i powrót z Berlina). Można uczestniczyć w poszczególnych etapach Velomarathonu ( tj. na Ukrainie, w Polsce lub w Niemczech).

Kto może być uczestnikiem:
◦osoby w wieku od 18 do 25,
◦obywatele Polski lub osoby stale zamieszkujące w Polsce,
◦osoby posiadające ważny paszport.

Dodatkowym atutem będą następujące umiejętności: ◦znajomość języka angielskiego na poziomie podstawowym,
◦ciekawość świata i chęć aktywnego spędzania czasu, w tym jazdy na rowerze,
◦umiejętność pracy w zespole i organizacji zajęć grupowych,
◦otwartość i tolerancja wobec innych kultur.
Uwaga: Pierwszeństwo będą miały osoby, które chcą uczestniczyć w turnusie przez trzy tygodnie. Możliwe jest również dołączenie do grupy na niektórych odcinkach trasy.

Kontakt: Michał Filipek – tel. 783751318, email: project-poland@wp.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lip 15, 2019 14:07 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 13 (204), lipiec 2019

Okres wakacyjnych wyjazdów przed nami, dlatego przypominamy o sprawdzeniu daty ważności karty parkingowej.
1 lipca br. minęło 5 lat od wprowadzenia nowego wzoru kart parkingowych. Przypominamy, że te dokumenty nie są wydawane na stałe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba, która uzyskała orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez miejski lub powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności ze wskazaniem do karty parkingowej, może ją wyrobić na okres pięciu lat albo na okres obowiązywania orzeczenia, jeśli jest ono czasowe.
Wymiana bez orzekania
W przypadku, gdy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do karty parkingowej wydane zostało na stałe po 1 lipca 2014 r. nie ma konieczności ponownego orzekania się. W takiej sytuacji wymiana ma charakter techniczny – trzeba wydrukować tylko nową kartę. Aby ją otrzymać, wystarczy w miejskim lub powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności złożyć odpowiedni wniosek, uiścić opłatę i dostarczyć aktualną fotografię o wymiarach 35 x 45 mm na jasnym tle.
Składając wniosek, otrzymamy informację o terminie odbioru dokumentu. Należy złożyć go osobiście, ale kartę może za to odebrać inna, upoważniona przez nas osoba.
Samo orzeczenie ze wskazaniem do karty parkingowej lub legitymacja osoby niepełnosprawnej nie uprawniają do korzystania z tego przywileju. Dlatego warto się dowiedzieć, czy możliwe jest złożenie wniosku o wydanie karty parkingowej np. na miesiąc przed upływem terminu ważności starego dokumentu.
Więcej informacji o karcie parkingowej można znaleźć na stronie: kartaparkingowa.pl.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lip 15, 2019 14:09 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Stypendia dla niewidomych i słabowidzących studentów i doktorantów
Źródło: BIP nr 13 (204), lipiec 2019

Fundacja Praca dla Niewidomych zaprasza studentów i doktorantów z niepełnosprawnością wzroku do ubiegania się o stypendium na rok akademicki 2019/2020 w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Dokumenty będą przyjmowane do 30 września 2019 r. W przypadku pytań należy się kontaktować mailowo pod adresem: fpdn@fpdn.org.pl.

O stypendium mogą ubiegać się osoby z całego kraju z niepełnosprawnością wzroku w stopniu znacznym lub umiarkowanym, kształcące się na studiach jednolitych lub studiach I, II, III stopnia.
Bliższe informacje, regulamin oraz wymagane dokumenty znajdują się na stronie Fundacji Praca dla niewidomych w zakładce – Stypendia Fundacji. Poniżej link: http://www.fpdn.org.pl/stypendia-fundac ... menty.html.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lip 15, 2019 14:39 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: pfron.org.pl 09.07.2019

Już wkrótce rusza niezwykle ciekawe przedsięwzięcie pt. „Zielone Katowice wszystkimi zmysłami poznawane” – spacery sensoryczne połączone z warsztatami dźwiękowo – fotograficznymi. Organizatorami projektu są: Fundacja Transgresja i Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek – Katowice Miasto Ogrodów. Osoby z niepełnosprawnością wzrokową i/lub słuchową zobaczą i poznają wybrane „zielone” miejsca w Katowicach, które na co dzień mogą być dla nich niedostępne i obce.
Uczestnicy będą mogli wsłuchać się w odgłosy natury, poznać dotykiem fakturę zielonych Katowic, poczuć zapachy oraz klimat. Swoje doświadczenia będą uwieczniali na fotografii, papierze, rejestratorze dźwięku. W ten sposób pokażą społeczeństwu w jaki sposób osoby z niepełnosprawnością sensoryczną odbierają świat oraz przestrzeń i ich artystyczne podejście do tematu.
Najbliższe warsztaty wprowadzające w tajniki fotografii i rejestracji dźwięku odbędą się 20 lipca br. i będą połączone ze spacerem po Lesie Murckowskim.
Projekt zakończy się wystawą prac uczestników.

Zgłoszenia do projektu należy kierować na adres mailowy: agnieszka.majnusz@transgresja.org.pl

Szczegółowe informacje na stronie:

https://transgresja.org.pl/rozpoczynamy ... nymi/#read

https://transgresja.org.pl/zapraszamy-n ... rsztatami/

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Napisz o brajlu
PostNapisane: Śr lip 31, 2019 09:35 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Napisz o brajlu – kolejna edycja konkursu EBU
Źródło: BIP nr 14 (205), lipiec 2019

Polski Związek Niewidomych wspólnie z Europejską Unią Niewidomych serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w 13. edycji Onkyo World Braille Essay Contest.

Ten prestiżowy ogólnoświatowy konkurs literacki jest organizowany od 2007 r., aby promować korzystanie z alfabetu Braille’a – kluczowego dla osób niewidomych narzędzia w pozyskiwaniu informacji oraz ważnego środka umożliwiającego uczestniczenie w życiu społecznym. Fundatorami atrakcyjnych nagród w konkursie są firma ONKYO oraz brajlowskie wydanie japońskiego dziennika „Mainichi”.

Tematem prac konkursowych mogą być takie zagadnienia, jak:
•„Rola pisma Braille’a w życiu społecznym, politycznym, itp.”
•„Jak żyć z brajlem”
•„Zabawne wydarzenia związane z pismem punktowym”
•„Jaka będzie przyszłość pisma Braille’a”
•„Zalety i wady pisma Braille’a w porównaniu z pismem zwykłym lub mową syntetyczną”
•„Brajl w sztuce i muzyce”
•„Brajl a nowoczesne technologie”.
Powyższa lista nie jest jednak zamknięta. Organizatorzy serdecznie zachęcają do poruszania innych ciekawych wątków i wykazywania się kreatywnością w swoich pracach.

Zasady konkursu

Do konkursu można zgłaszać jedynie własne, autorskie prace, napisane w dowolnej formie literackiej (wiersza, felietonu, eseju, wywiadu, a nawet listu). Mogą w nim wziąć udział wszyscy, bez względu na wiek, także osoby widzące, np. nauczyciele, instruktorzy Braille’a. Nagrody przyznawane będą w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci i młodzież do 25 r.ż. oraz osoby powyżej 25 r.ż.

W konkursie nie mogą brać udziału osoby piszące zawodowo do ogólnodostępnych mediów. Laureaci pierwszej nagrody również nie mogą składać swoich prac w ciągu trzech lat od jej przyznania. Nie można ponownie składać prac nadsyłanych w poprzednich latach.

Zgłaszane teksty powinny być napisane w języku angielskim lub polskim. Polskojęzyczne prace powinny mieć od 800 i nie przekraczać 1000 słów (z tolerancją do 10%). W wyjątkowych wypadkach prace krótsze niż 800 słów będą brane pod uwagę.

Zgłoszenia:

Autorskie prace w języku polskim lub angielskim należy przesłać do Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych w formie elektronicznej, na adres prezes@pzn.org.pl w nieprzekraczalnym terminie do 15 sierpnia 2019 r.

W temacie wiadomości prosimy wpisać: „konkurs o brajlu”.
Nadesłana praca (wyłącznie w formie elektronicznej) powinna przed tytułem zawierać takie informacje, jak: •imię i nazwisko autora, płeć, wiek;
•kraj;
•nazwę organizacji członkowskiej EBU, która zgłasza pracę do konkursu (Polski Związek Niewidomych);
•liczbę słów tekstu napisanego w języku ojczystym.
Teksty nie mogą być wysłane w formie skanu.

Specjalnie powołany zespół wybierze maksymalnie 5 najlepszych prac, które zostaną przetłumaczone na angielski i przesłane organizatorom.

Dodatkowe informacje
Biorąc udział w konkursie, autorzy przekazują prawa autorskie do swoich tekstów, a także wyrażają zgodę na ich ewentualne opublikowanie. Zwycięzcy konkursu zobowiązani są do przesłania swojej fotografii, a także do wyrażenia zgody na publikację wizerunku na stronach EBU i w drukowanych publikacjach.

Nagrody i wyróżnienia: •najlepsza praca – 2000 USD,
•druga nagroda w kategorii dzieci i młodzież do 25 lat – 1000 USD,
•druga nagroda w kategorii osoby dorosłe powyżej 25 r.ż. – 1000 USD,
•trzecia nagroda – po dwie prace w każdej z kategorii mogą otrzymać nagrodę w wysokości 500 USD każda.
Więcej informacji, zasady i harmonogram, a także prace nagrodzone w poprzedniej edycji konkursu można znaleźć na stronie: http://www.euroblind.org.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 31, 2019 09:35 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 850 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna strona

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL