Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 08:09

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr wrz 30, 2015 19:31 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Bartosz Zakrzewski



Nie od dziś osoby z dysfunkcją wzroku mogą samodzielnie sięgać po dostępną dla siebie literaturę niepapierową. Największymi jej zasobami dysponuje oczywiście Biblioteka Centralna Polskiego Związku Niewidomych, która przekształcona została w Dział Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. W przeważającej części jednak zdigitalizowane pozycje – w formacie audio, czytane przez profesjonalnych lektorów i następnie udostępniane w standardzie DAISY lub czytakowym, a także w postaci plików tekstowych – są nietrudne, przeznaczone do czytania dla rozrywki. Dostęp do literatury fachowej, niezbędny choćby niewidomym studentom, umożliwia natomiast Akademicka Biblioteka Cyfrowa, której poświęcę niniejszy artykuł.

Biblioteka ta powstała dzięki współpracy kilku renomowanych uczelni wyższych w Polsce pod przewodnictwem Uniwersytetu Warszawskiego. Wspólnie realizują projekt „Edukacja, niepełnosprawność, informacja, technologia – likwidowanie barier w dostępie osób niepełnosprawnych do edukacji”, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, kontynuując dotychczasowe inicjatywy na rzecz skanowania potrzebnej niewidomym studentom literatury naukowej. Ponieważ skanowane pozycje powielały się niekiedy na kilku uczelniach, zrodziła się idea utworzenia wspólnej bazy zeskanowanych, nagranych i opracowanych pozycji. W 2010 r. powstała pierwsza w Polsce platforma, Akademicka Biblioteka Cyfrowa, w której kolejne pozycje zamieszczają pracownicy biur osób niepełnosprawnych z poszczególnych, biorących udział w przedsięwzięciu uczelni. Współpraca ta pozwala uniknąć powielania tej samej pracy w kilku miejscach w kraju, a co za tym idzie – pomnaża wydajność pracowników. Na zamówienie studentów skanujemy daną pozycję, dokonujemy korekty skanu i poprawioną wersję zamieszczamy w serwisie.

W Akademickiej Bibliotece Cyfrowej zamieszczane są nie tylko książki, ale także czasopisma, ich fragmenty lub pojedyncze artykuły w wersji nagrania bądź skanu. Nagrane materiały najczęściej poddane są obróbce dźwięku w celu poprawy jego jakości. Następnie pliki audio przetwarza się do standardu DAISY. Pozycje tekstowe z kolei przetwarzane są na różne formaty: txt, doc lub docx. Zeskanowane pozycje mogą być zamieszczone także w postaci niemodyfikowanej (mają wówczas status skanu bez korekty) bądź zaadaptowanej zgodnie ze ściśle określonymi kryteriami dotyczącymi publikacji wydawanych przez Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (skany mają wówczas status adaptacji UW czy UJ). Wszystkie zamieszczane książki opatrzone są skrupulatnie sporządzonym opisem bibliograficznym, zawierającym dane autorów, tłumaczy, wydawców, rok wydania, numer ISBN/ISSN, serię, numer wydania i hasła przedmiotowe. Dzięki temu możemy określić, że to na pewno książka, której poszukujemy, a ponadto wyszukać inne pozycje o podobnej tematyce, napisane przez konkretnego autora etc. Bardzo istotnym ułatwieniem jest również to, że możemy bez pobierania książki przeczytać spis treści, zamieszczany do wglądu czytelników.

Aby sprawdzić, czy dana książka znajduje się w zasobach Akademickiej Biblioteki Cyfrowej, nie musimy logować się ani nawet zakładać konta. Co niezwykle istotne, wszyscy studenci uczelni partnerskich, uprawnieni do korzystania z Akademickiej Biblioteki Cyfrowej, mogą zgłosić zapotrzebowanie na konkretną pozycję.

W jaki sposób zapisać się do ABC? Jeśli czytelnik jest studentem uczelni partnerskiej, wystarczy wejść na stronę internetową

https://www.abc.uw.edu.pl/

i kliknąć w link „załóż nowe konto”. Do zaakceptowania użytkownika niezbędne jest okazanie oryginału orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze względu na wzrok. Jeśli zaś konto w bibliotece chce założyć osoba spoza uczelni partnerskiej, to po kliknięciu w link „załóż nowe konto”, wypełnieniu formularza i zaakceptowaniu go musi skontaktować się z Biurem Osób Niepełnosprawnych na Uniwersytecie Warszawskim. Można to zrobić bezpośrednio ze strony biblioteki

https://www.abc.uw.edu.pl/

Absolwenci uczelni nie są traktowani jako studenci. Miesięczny limit wypożyczeń zarejestrowanego użytkownika wynosi 30 pozycji.

Bardzo ważne jest także to, że każdy, kto posiada skany rozmaitych pozycji literackich (czy to naukowych, czy beletrystycznych), może się nimi podzielić z innymi niewidomymi. W przypadku książek naukowych należy skontaktować się z pracownikiem Akademickiej Biblioteki Cyfrowej i przesłać skan drogą elektroniczną. Oczywiście najchętniej przyjmiemy pliki poddane korekcie, zawierające numery stron, gdyż dla celów naukowych mają największą wartość. Jeśli natomiast ktoś posiada zeskanowane książki o charakterze nienaukowym, przesłać je może do Działu Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, pod adresem

ksiazki@dzdn.pl

W tym miejscu pojawić się może pytanie o przepisy prawne regulujące skanowanie czy nagrywanie publikacji. Zapisu cyfrowego książek czy artykułów oraz ich udostępniania dokonuje się w ramach dozwolonego użytku określonego w art. 28 i art. 33 § 1 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r., nr 80, poz. 904 ze zmianami). Akademicka Biblioteka Cyfrowa jednocześnie informuje, że zwielokrotnianie nagrania lub udostępnianie go osobom nieuprawnionym może stanowić naruszenie autorskich praw majątkowych lub praw pokrewnych do nagrania i skutkować odpowiedzialnością cywilną i karną.

Akademicka Biblioteka Cyfrowa jest otwarta na współpracę z nowymi uczelniami. Im więcej publikacji będzie w bazie, tym więcej pożytku przyniesie ona użytkownikom. Obecnie liczba skatalogowanych pozycji wynosi blisko 13 tysięcy i powoli rośnie.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 30, 2015 19:31 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL