Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:03

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn kwi 01, 2019 06:11 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Rozliczanie PIT-ów nareszcie dostępne dla niewidomych i niedowidzących podatników
Mikołaj Rotnicki

Każdego roku do końca kwietnia jako podatnicy mamy obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym, składając roczne zeznanie podatkowe w postaci formularza PIT. Od jego „narodzin” w 1991 roku formularz PIT można składać w postaci papierowej. W 2008 roku w ramach procesu cyfryzacji administracji publicznej Ministerstwo Finansów wprowadziło możliwość rozliczania się przez internet za pomocą aplikacji e-Deklaracje. Niestety nie została ona przygotowana w sposób przyjazny dla czytników ekranu. Dlatego żaden z powyższych sposobów nie umożliwiał osobom niewidomym i niedowidzącym samodzielnego rozliczenia się z fiskusem. Aż do teraz.

Historia dostępnego e-PIT-a
Sam jako niedowidzący podatnik nigdy samodzielnie nie rozliczałem się „na papierze” – musiałem zawsze korzystać z pomocy osób widzących. Nie było to jednak komfortowe rozwiązanie, ponieważ prywatnymi, wrażliwymi danymi finansowymi musiałem dzielić się z innymi. Jako gorący zwolennik i użytkownik nowoczesnych rozwiązań zacząłem od 2010 roku używać do rozliczeń aplikacji e-Deklaracje. Ułatwienie polegało na tym, że kalkulacje były wykonywane automatycznie, a deklaracje wysyłało się przez internet bez wychodzenia z domu. Niestety aplikacja opierała się na niedostępnej technologii Adobe Air i korzystanie z niej za pomocą programów powiększająco-udźwiękawiających nie było ani przyjemne, ani wygodne.
Od lat zawodowo zajmuję się badaniem stron internetowych oraz szkoleniami w obszarze dostępności treści cyfrowych dla osób z niepełnosprawnościami. Zawsze marzyło mi się korzystanie z prostego, przyjaznego i – co najważniejsze – dostępnego sposobu corocznego samodzielnego rozliczania się z Urzędem Skarbowym.
We wrześniu 2018 roku za sprawą dobrych wieloletnich kontaktów z pracownikami Ministerstwa Finansów odpowiedzialnych za dostępność ich serwisów internetowych dowiedziałem się o nowo powstającym portalu podatkowym
www.podatki.gov.pl
Pomyślałem, że to być może jedyna okazja, aby zadbać o jego dostępność – więc tym razem nie można odpuścić. Zaoferowałem swoją pomoc Ministerstwu Finansów przy pracach nad tym portalem. Od października 2018 do lutego 2019 konsultowałem i przeprowadzałem audyty dostępności proponowanych rozwiązań. Podczas pierwszych testów części usługowej okazało się, że zaproponowany przez wykonawcę podgląd zeznania podatkowego PIT został przygotowany w sposób niedostępny dla czytników ekranu. Jako że do startu systemu pozostały niespełna trzy tygodnie, sam postanowiłem zaproponować rozwiązanie tego problemu. W jeden dzień wymyśliłem, zaprogramowałem i zaprezentowałem koncepcję dostępnego podglądu PIT-a. Rozwiązanie spodobało się pracownikom Ministerstwa Finansów i wykonawcy systemu. Natychmiast przystąpiono do jego wdrożenia. Dopiero wtedy uświadomiłem sobie ciężar odpowiedzialności przed milionami podatników. Tuż przed uruchomieniem cały system przeszedł pomyślnie testy i audyt zgodności ze standardami WCAG 2.0.
Udało się. System „Twój e-PIT” wystartował planowo 15 lutego.

Jak skorzystać z systemu „Twój e-PIT”?
Od 15 lutego 2019 roku każdy podatnik może skorzystać z nowego systemu „Twój e-PIT”, logując się na stronie
http://podatki.gov.pl
Zalogować można się na dwa sposoby:
– tzw. „danymi podatkowymi”, podając PESEL lub NIP, datę urodzenia, sumy przychodów za 2017 rok oraz przychodu za rok 2018 z jednej z informacji podatkowych z formularza PIT-11 otrzymanego od naszego pracodawcy.
(Uwaga! Kilka dni po starcie systemu „Twój e-PIT” Ministerstwo Finansów ze względów bezpieczeństwa wprowadziło jeszcze jedną informację wymaganą do wpisania przy logowaniu: jest to kwota nadpłaty lub niedopłaty za 2017 rok);
– Profilem Zaufanym. Jeśli go nie posiadamy, można go prosto i bezpłatnie założyć, odwiedzając stronę
http://epuap.gov.pl
Osobiście polecam logowanie się za pomocą Profilu Zaufanego.
Po zalogowaniu się do systemu „Twój e-PIT” mamy możliwość zapoznania się z przygotowanym przez Ministerstwo Finansów tzw. wstępnie wypełnionym zeznaniem podatkowym. W przypadku zeznania PIT-37 sporządzone zostało ono w oparciu o informacje podatkowe PIT-11 (od pracodawców) i/lub PIT-40 (z ZUS-u), przekazanych przez te podmioty do Urzędu Skarbowego. Możemy też zdecydować, czy rozliczamy się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
Przygotowane przez Ministerstwo Finansów zeznanie podatkowe możemy przeglądać w formie zgodnej z formularzem papierowym lub w postaci uproszczonej, zoptymalizowanej dla czytników ekranu. Oczywiście możemy również wprowadzać zmiany w zeznaniu. Jeśli chcemy ująć w nim ulgi i odliczenia, np. ulgę rehabilitacyjną, możemy w odpowiedniej sekcji systemu „Twój e-PIT” przejść do dodawania i edycji tych informacji.
Za pomocą systemu możemy również wskazać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku. Należy zwrócić uwagę, że w tegorocznym zeznaniu przygotowanym przez Ministerstwo Finansów będzie wpisany nr KRS organizacji pożytku publicznego, której przekazaliśmy 1% podatku w ubiegłym roku. Oczywiście w bieżącym zeznaniu, jeśli chcemy, możemy to zmienić. Podczas wpisywania numeru KRS system automatycznie podpowie nazwę, jak również umożliwi wskazanie tylko tej organizacji pożytku publicznego spośród tych, które są w tym roku uprawnione do otrzymania 1% podatku.
Nowością w tegorocznych rozliczeniach podatkowych jest to, że jeśli podatnik w ogóle nie zaloguje się do systemu lub sam nie wprowadzi żadnych zmian i nie zatwierdzi wysłania swojego PIT-a, to z dniem 30 kwietnia zeznanie w zapisanej w systemie postaci wyśle się automatycznie i będzie uznane za złożone. Pamiętajmy, że przygotowane przez Ministerstwo Finansów wstępnie wypełnione zeznanie jest jedynie udogodnieniem dla podatnika. Natomiast za jego poprawność i kompletność, nawet jeśli się nie zalogujemy i nic nie zmienimy, pełną odpowiedzialność ponosimy zawsze my – podatnicy. Dlatego każdemu polecam zalogować się do systemu „Twój e-PIT” i przejrzeć swoje zeznanie podatkowe.
Gdy po przejrzeniu i wprowadzeniu ewentualnych zmian będziemy pewni, że nasze zeznanie jest kompletne, możemy je zatwierdzić i wysłać. Po przesłaniu zeznania będziemy mieli możliwość pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) – elektronicznego dokumentu potwierdzającego złożenie naszego zeznania w odpowiednim Urzędzie Skarbowym.
System „Twój e-PIT” to swego rodzaju rewolucja w usługach administracji publicznej. Jest możliwie prosty w obsłudze dla podatników chcących bezboleśnie wywiązać się z obowiązku rozliczenia się z fiskusem. Oczywiście ze względu na jego „wiek niemowlęcy” występują drobne problemy z wydajnością i bezpieczeństwem. Jest to również wielki test dla Ministerstwa Finansów. Dziś jednak, z perspektywy osoby z niepełnosprawnością wzroku, mogę powiedzieć, że to rewolucja również dla nas. Po raz pierwszy w historii osoby niewidome i niedowidzące mają możliwość samodzielnego wypełnienia PIT-a – i zarazem swojego obowiązku obywatelskiego wobec Urzędu Skarbowego. Gorąco zachęcam do tego również Was!

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn kwi 01, 2019 06:11 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL