Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest So kwi 20, 2024 13:16

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt gru 19, 2017 10:05 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Opis gmachu Teatru Wielkiego w Łodzi

Adrian Gruszczyński



Gmach Teatru Wielkiego usytuowano w części placu Henryka Dąbrowskiego, przy którym krzyżują się ważne arterie komunikacyjne miasta: ulica Narutowicza i Sterlinga. Zapewniają one dojazd z kierunków północ-południe, wschód-zachód oraz mają bezpośrednią łączność z dworcem kolejowym i autobusowym. Przed teatrem ułożono kamienną płytę placu spacerowego z parkingami samochodów i zieloną enklawą utworzoną z części dawnego drzewostanu. Od frontu budynku duża, nowoczesna fontanna. Ma kształt dwóch morskich fal. Tworzą one nieckę o długości 35 m. i szerokości 7 m. Woda jest podświetlana i dodatkowo zsynchronizowana z muzyką z fragmentów muzyki poważnej. Tryska z 272 dysz sterowanych przez komputer. W wyborze utworów muzycznych pomagał Teatr Wielki. Stacja obsługi fontanny znajduje się w jej podziemiach.

Budowa Teatru zaczęła się w roku 1949, a została ukończona 18 lat później, w 1967. Architektami byli: Witold i Józef Korscy oraz Roman Szymborski. Został zbudowany w stylu socrealistycznym. Budynek Teatru Wielkiego jest drugim pod względem wielkości gmachem operowym w Polsce i jednym z największych w Europie. Duży 46-cio metrowy gmach obłożony płytami z piaskowca o złotawym odcieniu. W dolnej części podcienia składające się z 14 filarów w kształcie prostopadłościanów, łączą się one z głównym wejściem i hallem kasowym. Nad nimi, około 5m nad terenem, szeroki pas muru z fryzem dzieła prof. Jerzego Bandury, rysowany jako współczesna reminiscencja antycznych wzorów (pegazy, konie, postacie ludzkie i inne elementy dekoracyjne).W środkowej części fryzu umieszczone zdjęcia z przedstawień.

Powyżej wysoki, wielokondygnacyjny, kolumnowy portyk (część budynku na planie prostokąta z jednym lub kilkoma rzędami kolumn, które wspierają dach). Składa się z 14 kolumn, oddzielony od pomieszczeń teatru podłużnymi, prostokątnymi oknami w dwóch rzędach. W każdym rzędzie 13 okien z białymi futrynami. Portyk zwieńczony gzymsem, z którego w dwóch miejscach na piątej i szóstej kolumnie od obu boków budynku wiszą dwa olbrzymie plakaty. Pośrodku dachu, nad sceną, blok mieszczący sztankiety do opuszczania dekoracji. Ciągnie się od piątej kolumny z lewej jednej strony budynku do piątej kolumny z prawej strony. W okresie od stycznia 2012 do pierwszych dni kwietnia 2013 roku, dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budynek Teatru Wielkiego przeszedł gruntowną, pierwszą od ponad 40. lat, modernizację.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 19, 2017 10:05 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL