Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 06:12

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr maja 20, 2015 15:29 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Beata Wiśniewska

Każda pani domu lubi mieć swój styl, porządek i harmonogram prac i stara się być niezależna. Pragnie nadawać charakter, kształt i zapach własnemu gniazdu, by domownicy i goście czuli się w nim komfortowo i by chętnie do niego wracali. Trudniej jest jednak taką niezależność zdobyć kobiecie z dysfunkcją wzroku. Powstało już kilka poradników, w jaki sposób to osiągnąć, jak rozeznać się w produktach spożywczych itp. Można stosować czujniki poziomu cieczy, naklejki brajlowskie albo nieco bardziej nowocześnie – naklejki z kodami do rozpoznawania PenFriendem.

Ostatnio bardzo pomocny w wielu dziedzinach życia stał się dla mnie iPhone i aplikacje na niego. W swoim artykule chciałabym pokazać, w jaki sposób dają one w kuchni poczucie równości z osobami pełnosprawnymi. Opiszę tutaj próbę przygotowania jednego z posiłków.

Nie twierdzę, że od razu było prosto, bo najpierw miałam do dyspozycji tylko program do rozpoznawania tekstów drukowanych. Niestety, w wyborze torebki z sosem w proszku mi nie pomógł, bo czcionka na opakowaniu jest nietypowa, ozdobna, nie do rozpoznania przez automat. Przepis z drugiej strony opakowania aplikacja już pięknie odczytała, ale nadal nie miałam informacji, czy sos pasuje do ryb, do mięs, czy może to po prostu zupa w proszku.

Od czego ma się jednak bardziej zaawansowanych technologicznie znajomych? Telefon do przyjaciela, krótka podpowiedź, zainstalowanie aplikacji do rozpoznawania kodów i – jest!

Po uruchomieniu programu domyślny przycisk to „skanuj”, który uaktywnia się dwukrotnym stuknięciem w niego palcem. Przykładam oko kamery smartfonu do produktu, odsuwam potem na pewną odległość i powolutku, systematycznie przesuwam wzdłuż krawędzi po całym opakowaniu. Ponieważ nie mam pojęcia, czy akurat na tej stronie torebki umieszczono kod, czasem muszę powtórzyć te czynności na odwrotnej stronie opakowania, a nawet wrócić do pierwszej. Całemu procesowi towarzyszą jednostajne odgłosy klikania, co świadczy o pracy programu. Wreszcie – pojawia się sygnał dźwiękowy, a potem informacja głosowa, że w środku znajduje się półprodukt do otrzymania sosu borowikowego. Trafiony, zatopiony! Trochę to trwało, wymagało ustawiania kamery pod różnym kątem, wracania w to samo miejsce po kilka razy, ale w końcu – udało się. Im więcej takich zabiegów dokonuję, sprawdzając kody na różnych opakowaniach, tym do większej wprawy dochodzę i aplikacja szybciej je rozpoznaje.

Według przepisu do przygotowania potrawy potrzebna jest śmietana. Tylko które pudełeczko ją zawiera? W lodówce stoi ich kilka, wolałabym nie otwierać każdego i sprawdzać zmysłem smaku – otwarty serek wiejski w bardzo podobnym do śmietany opakowaniu szybko traci swoją wilgotność. Ale przecież mam program do rozszyfrowywania kodów. Zabieram więc wszystkie trzy pudełeczka w dobrze oświetlone miejsce przy oknie, żeby ułatwić pracę aplikacji, uruchamiam skanowanie, ustawiam aparat pod domyślnym kątem i obracam opakowanie. Powolutku, pomalutku, żeby nie przeoczyć kodu i – jest! Charakterystyczny, plumkający dźwięk i mowa syntetyczna wygłasza informację, że to śmietana „Piątnica” 250 gr. W ten sam sposób badam dwa pozostałe produkty i dowiaduję się, że mam jeszcze serek wiejski i drugą śmietanę, o innej zawartości procentowej tłuszczu.

Sos już prawie gotowy, inne dania też za chwilę mogę podawać do stołu, ale chciałabym go przykryć kolorowym obrusem z serwetkami. Tylko czy kolory będą do siebie pasować? Mam dwa podobne obrusy, nieróżniące się w dotyku fakturą ani nieoznaczone żadną charakterystyczną skazą. Znowu proszę o pomoc iPhone’a, a raczej – aplikację do rozpoznawania kolorów. Smartfonem robię zdjęcie i otrzymuję informację, że fotografowany obrus ma kolor zielony w białe i szare pasy. Bingo! Serwetki akurat różnią się kształtem, więc z pamięci dobieram je i układam. Nie mam już czasu bawić się w szczegóły, bo goście zaraz zasiądą do stołu, ale pamiętam, że inny program do rozpoznawania obrazów pomógł mi kiedyś zidentyfikować, jakiego koloru i z jakimi napisami są kubki, które przywoziłam z różnych podróży.

Dzięki takiemu wspomaganiu mojej codziennej egzystencji czuję się dowartościowana, bo nikt z przybyłych nie mógł się z formy podanej kolacji nawet domyślić, że przygotowała ją samodzielnie, bez żadnego wsparcia ze strony osób widzących osoba niewidoma.

Obecnie telefony służą już nie tylko do wykonywania połączeń czy pisania smsów – to swoistego rodzaju wielozadaniowe machiny. Ideą twórców smartfonów jest dostosowanie ich do działania w sieci internetowej, dlatego warto mieć świadomość, że sporo aplikacji wymaga połączenia z internetem, by skorzystać na przykład z bazy kodów lub zdjęć. Celowo nie przytaczam nazw użytych aplikacji, bo jest ich na rynku wiele. Niektóre są płatne, inne sprawdziły się u kogoś lepiej, jeszcze inne wymagają większych umiejętności itp. Właściciele smartfonów na systemie Android też pewnie dorzuciliby swoje trzy grosze. Nie o to tu jednak chodzi. Opisanymi działaniami chciałam pokazać, że na rynku jest coraz więcej ułatwiaczy, które śmiało może wykorzystywać osoba niewidząca. Wystarczy odważyć się korzystać z podobnych udogodnień i podzielić z innymi swoimi doświadczeniami w obłaskawianiu otoczenia za pomocą nowoczesnych technologii asystujących.

Życzę pomyślnego wyboru przydatnych pomocników!

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 20, 2015 15:29 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL