Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz kwi 18, 2024 06:46

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz paź 22, 2015 09:30 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
ECDL dostępny i niedostępny
Marek Janakowski

Tak jak każdy z nas mam swoje pasje. Inspirują mnie nowe technologie oraz informatyka, zatem chętnie rozwijam umiejętności z nimi związane, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach i kursach. O kursie i certyfikacie ECDL (European Computer Driving Licence), czyli Europejskim Certyfikacie Umiejętności Komputerowych, słyszałem już wcześniej od znajomych. Podczas szkolenia z systemu Android dowiedziałem się, że jest nabór na kurs ECDL dla osób z dysfunkcją wzroku. Pomyślałem, że warto byłoby sprawdzić swoją wiedzę i zdobyć taki dyplom. Wysłałem zgłoszenie i po spełnieniu warunków rekrutacji dostałem się na kurs.

ECDL jest jednolitym, uznawanym w całej Europie certyfikatem, poświadczającym wiedzę w zakresie podstawowych pojęć technologii informacyjnych oraz umiejętności obsługi komputera. Stanowi on również obiektywny miernik owych umiejętności, dając podstawę do zatrudnienia w kraju i za granicą, pracodawca ma bowiem pewność efektywności pracy wykonywanej przez posiadacza certyfikatu.

Certyfikatów ECDL jest kilka. Dla zainteresowanych osób opis wszystkich certyfikatów znajduje się pod adresem:

http://www.bit-polska.pl/produkty-i-usl ... tyfikatow/

Ja zajmę się omówieniem wszelkich wad i zalet certyfikatu ECDL Core, który składa się z siedmiu modułów i siedmiu egzaminów po każdym module. Zaświadcza on, że jego posiadacz zdał pozytywnie jeden teoretyczny egzamin sprawdzający wiedzę w zakresie podstawowych pojęć technologii informatycznej i sześć egzaminów praktycznych, sprawdzających umiejętności wykorzystania komputera. Ponadto jest obiektywnym miernikiem umiejętności osób, które zdawały te egzaminy. Aby przybliżyć charakter omawianego podczas szkolenia materiału, krótko omówię poszczególne moduły. Pierwszy z nich (z egzaminem teoretycznym) obejmuje podstawy technik informatycznych – główne założenia technologii informacyjnej i komunikacyjnej (ICT) oraz poszczególne elementy wchodzące w skład komputera. W module drugim uczestnicy zaznajamiają się z obsługą głównych elementów systemu operacyjnego w komputerze osobistym. Treścią trzeciego modułu jest edycja tekstów (listów czy dokumentów) w różnych formatach plików. W module czwartym uczestnicy pracują z arkuszami kalkulacyjnymi, w piątym – z bazami danych, w szóstym zaś – z grafiką menedżerską i prezentacyjną w różnych aplikacjach i formatach oraz animacjami. Ostatni moduł dotyczy przeglądania stron internetowych i komunikacji, ściągania plików z internetu etc.

Pracownia, w której odbywaliśmy szkolenie, była dobrze przygotowana. Komputery posiadały udźwiękowienie dość popularnym, bezpłatnym programem NVDA. Musiałem się trochę douczyć tego udźwiękowienia, bo na co dzień używam nieco innego. To nie było trudne – na stronie

www.nvda.pl

w zakładce „Pomoc” można znaleźć wszystkie potrzebne informacje.

Wykładowca przekazywał wiedzę w przystępny sposób i posiadał doświadczenie w pracy z osobami niewidzącymi. Tłumaczył, jak poruszać się w poszczególnych aplikacjach za pomocą myszy i przy pomocy czytnika ekranowego. Czasami sprzęt płatał figle i nie zawsze udawało się osiągnąć pożądany cel, ale grupa była na tyle aktywna, że nie poddawała się i dzielnie wykonywała swoje zadania. Niestety – nie każdy moduł dało się w 100% obsłużyć za pomocą czytnika ekranu, na przykład do egzaminu z wiedzy o bazach danych przygotowaliśmy się czysto teoretycznie. W Microsoft Access żaden program mówiący sobie nie radzi, sprawdziłem to w ramach testu. Menu aplikacji jest obsługiwane, ale gdy tylko przejdziemy do pierwszej komórki bazy danych, program milknie. Podobnie było z programem do prezentacji multimedialnych, gdzie używaliśmy sporo kolorów i grafiki. Czasami mieliśmy niezły ubaw, gdy każdy z nas włączył inny kolor tła.

Egzaminy nie były już przystosowane dla osób niepełnosprawnych wzrokowo – aplikacja zawierająca testy nie była obsługiwana przez programy do odczytu ekranu. Każdy, kto zgłosił taką potrzebę, mógł korzystać z pomocy wolontariusza lub przyjść na egzamin z własnym opiekunem, który odczytywał pytania testowe. Dodatkowo osoby niepełnosprawne miały wydłużony czas egzaminu z 45 do 60 minut.

Przed przystąpieniem do niego zostaliśmy poproszeni o założenie sobie konta w serwisie eecdl.pl. Sama rejestracja nie sprawia kłopotów, jednak poruszanie się po stronie – już tak, ponieważ przyciski (zrobione na tej stronie w formie łączy) dodatkowo posiadają rozwijane menu.

Za pomocą programu odczytującego nie udało mi się sprawdzić, czy zdałem kolejny egzamin. Niestety Polskie Towarzystwo Informatyczne, które jest właścicielem serwisu, nie przygotowało w pełni swojej strony dla osób niewidzących.

Egzaminy były dwojakiego rodzaju. Pierwszy – czysto teoretyczny, gdzie w teście zaznaczaliśmy prawidłową odpowiedź z kilku dostępnych opcji a, b lub c. Drugi typ –praktyczny, gdzie polecenia w teście wymagały od uczestników wykonania zadań w konkretnej aplikacji lub w samym systemie w zależności od modułu, z którego zdawaliśmy egzamin. Niestety dwa z siedmiu modułów były niedostępne dla osób niewidomych – asystent musiał odczytywać i wykonywać za nas polecenia na egzaminie z baz danych i podczas testów z Microsoft PowerPoint. Kolejnym niedociągnięciem był czas. Moim zdaniem wydłużono go za mało na zadania praktyczne: nawet gdy asystent szybko i poprawnie je odczytywał, czasu brakowało na wszystkie 33 pytania – aby zaliczyć egzamin z danego modułu, trzeba poprawnie odpowiedzieć na 24 z nich, czyli 75%.

Polskie Towarzystwo Informatyczne powoli zatem wychodzi naprzeciw osobom niepełnosprawnym, próbując dostosować europejski certyfikat do ich potrzeb, ale jak wygląda to w praktyce – właśnie widać. Na pewno nie polecam więc kursu osobom początkującym, które dopiero zaczynają swoją zabawę z komputerem. Mimo iż certyfikat w swoim tytule ma hasło „podstawowe umiejętności komputerowe”, to trzeba być dość biegłym, dobrze znać terminologię oraz zawartość systemu i szybko wykonywać polecenia za pomocą skrótów klawiszowych.

Certyfikat ECDL Core udało mi się zdobyć z dość dobrymi wynikami, choć nie było to proste. Warto było jednak podjąć wyzwanie i zdobyć nowe umiejętności. Obecnie trwają prace nad dostosowaniem wszystkich egzaminów i aplikacji egzaminacyjnej oraz strony PTI do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 22, 2015 09:30 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL