Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Pt mar 29, 2024 11:40

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn sty 18, 2016 07:13 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Źródło: http://www.tyflopodcast.net/mowiacy-bankomat-pko-bp/ [2014-10-20], transkrypcja audycji

Paweł Pluszczyk



Jak wygląda bankomat, mniej więcej każdy wie: klawiatura na ogół w pozycji poziomej (czyli na płasko, jak klawiatura komputera na biurku), monitor, zazwyczaj z jego prawej strony miejsce do włożenia karty, miejsce do odebrania potwierdzenia i miejsce do wybierania banknotów. Elementy te są opisane brajlem. Gniazdo słuchawkowe i pokrętło do regulowania głośności nie są opisane, a znajdują się pod ekranem po prawej stronie. Regulacja głośności to pojedynczy przycisk z zapętloną regulacją o trzech poziomach natężenia (niski, średni i wysoki). Bankomat PKO BP nie ma regulacji prędkości mowy. Zalecam poświęcić kilka minut na obejrzenie bankomatu w towarzystwie osoby widzącej w spokojnej porze.

Po podłączeniu słuchawek wygasza się monitor i pojawia się komunikat mową syntetyczną: „Dzień dobry! Witamy w PKO Bank Polski. Możesz teraz włożyć kartę do czytnika, aby rozpocząć operację z wykorzystaniem komunikatów głosowych. W każdej chwili możesz przerwać transakcję, wciskając klawisz oznaczony «X». Transakcja audio umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym korzystanie z usług bankomatu poprzez odtwarzanie komunikatów głosowych w trakcie transakcji. Nawigacja podczas transakcji audio odbywa się poprzez użycie klawiszy numerycznych zlokalizowanych na klawiaturze do wprowadzania PIN-u. Podczas transakcji klient instruowany jest poleceniami głosowymi. Dodatkowo bankomat posiada oznaczenia w alfabecie brajla na naklejkach informujących o odbiorze karty, banknotów i potwierdzenia realizacji transakcji. Transakcja audio dostępna jest w języku polskim. Aby kontynuować, naciśnij 1. Aby anulować, naciśnij klawisz oznaczony «X»”.

Z prawej strony klawiatury, przy pomocy której wprowadzamy numer PIN, znajdują się cztery ułożone pionowo klawisze. Na samej górze mamy klawisz „X”, pod spodem klawisz oznaczony znakiem mniejszości, następnie klawisz pusty, a na samym dole – klawisz oznaczony kółkiem. Te klawisze są nam również potrzebne w trakcie przeprowadzania transakcji.

Wkładamy kartę do bankomatu. Słyszymy komunikat: „Proszę, wprowadź numer PIN, następnie wciśnij klawisz oznaczony kółkiem”.

Po wprowadzeniu numeru słychać: „Proszę, wybierz typ operacji: 1 – wypłata gotówki. 3 – zmiana numeru PIN. 4 – odblokowanie PIN. 8 – anulowanie operacji”.

Chcemy wypłacić gotówkę, zatem wybieramy 1. Słyszymy: „Proszę, wybierz kwotę operacji, wciskając odpowiedni klawisz. Aby wypłacić 50 złotych, wciśnij 8. Aby wypłacić 100 złotych, wciśnij 7. Aby wypłacić 150 złotych, wciśnij 6. Aby wypłacić 200 złotych, wciśnij 5. Aby wypłacić 300 złotych, wciśnij 1. Aby wypłacić 400 złotych, wciśnij 2. Aby wypłacić 500 złotych, wciśnij 3. Inna kwota, wciśnij 4. Aby przerwać operację, wciśnij klawisz oznaczony «X»”. Jeśli zbyt długo nie wciskamy żadnego klawisza, pojawia się informacja: „Czy potrzeba więcej czasu na dokończenie operacji? Jeśli tak, wciśnij 1”.

Teraz decydujemy o kwocie i wybieramy odpowiadający jej klawisz. Pada pytanie: „Czy wydrukować potwierdzenie operacji? Jeśli tak, wciśnij 8. Jeśli nie, wciśnij 1. Uwaga, operacja jest realizowana. Proszę czekać”. Po chwili: „Proszę, odbierz swoją kartę. Proszę, odbierz pieniądze i potwierdzenie. Dziękuję. Zapraszam ponownie”.

Mogliśmy się przekonać, że komunikaty są zrozumiałe, ale również – że bankomat daje nam mało czasu. Najlepiej byłoby także, gdyby kwoty były uporządkowane rosnąco i szła za tym odpowiednia numeracja klawiszy.

Ostatnia sytuacja wprawiła mnie w lekką panikę, gdyż nie mogłem „namacać” otworu, gdzie znajdowały się moje pieniądze. Obawiałem się, co się stanie, gdy to dłużej potrwa. Pospieszyła mi z pomocą osoba widząca, która była w pobliżu, więc udało się zażegnać ewentualne niebezpieczeństwo wciągnięcia banknotów z powrotem i anulowania transakcji. Wypłaciłem więc kwotę predefiniowaną.

Teraz skupmy się na wypłacaniu innej kwoty: będziemy mieli do czynienia z dwoma wariantami. Po wciśnięciu 4 (inna kwota) słyszymy komunikat: „Proszę, podaj kwotę wypłaty, następnie wciśnij klawisz oznaczony kółkiem. Aby zatwierdzić kwotę operacji, wciśnij klawisz mniejszości. Aby poprawić, aby przerwać operację, wciśnij klawisz oznaczony «X». Następnie: „Czy wydrukować potwierdzenie? Jeśli tak, wciśnij 8, jeśli nie, wciśnij 1”.

Może się zdarzyć, że w bankomacie nie ma odpowiednich do wypłaty banknotów, wtedy synteza zasygnalizuje nam: „Nie mogę wypłacić żądanej kwoty. Proszę, wprowadź inną kwotę”.

Zdarza się, że komunikaty są powtarzane i zbyt długie, ale warto pozwolić im wybrzmieć do końca.

Mam nadzieję, że przybliżyłem ogólne zasady korzystania z bankomatu. Mam również nadzieję, że są tacy, którzy obawiając się do tej pory korzystania z bankomatów, teraz się do tego przekonają. Możemy bowiem spokojnie samemu z nich korzystać. W naszym środowisku miały miejsce sytuacje, kiedy osoba niewidoma została okradziona przez osobę zaufaną, dlatego chcę pokazać, że nie zawsze jesteśmy od kogoś uzależnieni.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 18, 2016 07:13 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL