Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Wt kwi 16, 2024 13:53

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt paź 26, 2021 13:39 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
RPO zwraca uwagę na niedostępność wind dla osób z niepełnosprawnością
Źródło: niepełnosprawni.pl 20.10.2021
Beata Dązbłaż

Zapewnienie pełnej dostępności wind dla osób z niepełnosprawnością, zwłaszcza wzrokową, mogłoby być uregulowane w rozporządzeniu ministra ds. budownictwa – postuluje w piśmie do ministerstwa rozwoju i technologii prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO).
Zwraca on uwagę, że dotychczasowe przepisy nie są wystarczająco precyzyjne, aby zapewnić dostępność wind dla osób ze szczególnymi potrzebami. Skargi dotyczące tego obszaru wpływają do biura RPO.
Równocześnie prof. Wiącek postuluje konkretne rozwiązania. W jego opinii odpowiednie regulacje mogłyby zostać wprowadzone w ramach rozporządzenia jako wymogi dotyczące nowo montowanych urządzeń w budynkach. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie sformułowało bowiem wymogi dotyczące dźwigów osobowych dotyczące kabiny. Nie uwzględniono tam zasad dotyczących paneli sterujących, przycisków przywoływania windy czy informacji głosowych.
„Z drugiej strony może to być uregulowane w ramach rozporządzenia dotyczącego wymagań dla dźwigów i ich elementów bezpieczeństwa, które obejmuje windy jako nowy produkt wprowadzany na rynek” – twierdzi RPO.

Bez szczegółów

Powołuje się także na dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/33/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących dźwigów i elementów bezpieczeństwa do dźwigów. Wprowadziło ją rozporządzenie Ministra Rozwoju z 3 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla dźwigów i elementów bezpieczeństwa do dźwigów.
„Przepisy nie określają jednak szczegółowych wymagań co do elementów sterowniczych. Sprawia to, że na rynku dostępne są elementy sterownicze niedostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Chodzi o elementy wewnętrznych paneli sterujących, przyciski przywoływania windy, czy informację głosową. Regulacja prawna powinna obejmować je wszystkie” – pisze RPO.
Rzecznik podkreślił, że podobny problem był przedmiotem interpelacji poselskiej. Z odpowiedzi na nią wynika, że w ministerstwie prowadzono prace nad projektem nowego rozporządzenia określającego warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Miałoby ono wejść w życie najpóźniej do 20 września 2022 r.
RPO pyta ministra na jakim etapie są te prace i czy rozporządzenie uwzględni kwestię szczegółowych warunków dotyczących paneli sterujących.

Po 16 latach odzyskała wzrok. Wystarczył do tego jeden implant
Źródło: spidersweb.pl 23.10.2021

57-latka, która postanowiła poddać się testom dopiero rozwijanej technologii, po 16 latach od utraty wzroku znów zaczęła rozpoznawać kształty. To fenomenalny sukces naukowy.
Zanim jednak stało się to możliwe, naukowcy z Hiszpanii musieli wszczepić pacjentce specjalny 4-milimetrowy implant, który bezpośrednio stymuluje korę wzrokową. Ów implant stanowi swego rodzaju odbiornik sygnałów elektrycznych, które u zdrowego człowieka mają swoje źródło w siatkówce oka.
W tym jednak przypadku „nadajnikiem” sygnału stała się sztuczna siatkówka umieszczona na specjalnych okularach. Jej zadaniem jest rejestrowanie fotonów padających na okulary. Tak zarejestrowane sygnały są następnie przetwarzane w sygnały elektryczne, które przesyłane są do 96 mikroskopijnych elektrod o długości 1,5 mm każda tworzących implant podłączony do kory czołowej.

Efekty eksperymentu powalają

Po dwóch miesiącach od wprowadzenia elektrod do mózgu pacjentka zaczęła rozpoznawać kształty i sylwetki rejestrowane przez sztuczną siatkówkę przyczepioną do okularów. Dzięki temu po niemal dwóch dekadach bez wzroku ponownie była w stanie z niego skorzystać.
Oczywiście zastosowana technologia nie jest jeszcze idealna. Pacjentka była w stanie mniej więcej rozpoznawać, gdzie znajdują się granice obiektów stojących przed nią, ale także prawidłowo rozpoznawać litery.

Strach przed wszczepianiem implantów

Naukowcy zauważają, że jednym z czynników zniechęcających przyszłych potencjalnych pacjentów do korzystania z opisywanej technologii może być po prostu strach przed wszczepianiem jakichkolwiek implantów do mózgu. Wyniki badań wskazują jednak, że elektrody wprowadzane do kory wzrokowej nie stymulują rejonów mózgu znajdujących się w pobliżu, przez co nie wpływają na żaden inny obszar mózgu. Co więcej, impulsy elektryczne przesyłane do kory wzrokowej są stosunkowo słabe, a więc nie powodują długotrwałych zmian.
W przypadku rzeczonej 57-latki implant usunięto z jej mózgu po sześciu miesiącach. Ten etap badań jest bowiem na tyle wstępny, że naukowcy nie mogą jeszcze ryzykować dłuższego okresu z implantem. Pół roku to za mało czasu, by kompleksowo ocenić ewentualne negatywne skutki jego działania.
Naukowcy są zadowoleni z uzyskanych rezultatów, aczkolwiek zanim rozwiązanie trafi na rynek i do szerszej grupy osób niewidomych z pewnością minie jeszcze trochę czasu. Tak czy inaczej, jest to krok naprzód do przywrócenia wzroku znacznej części ludzi, którzy dzisiaj muszą się obchodzić bez niego.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 26, 2021 13:39 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL