Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Wt kwi 23, 2024 06:03

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lis 04, 2021 11:49 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 20 (259),październik 2021

Prof. Robert Rejdak wraz z zespołem ekspertów z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie będzie w tym roku prowadził program profilaktyki krótkowzroczności wśród uczniów pn. „Dobrze widzieć”.
Badania przesiewowe wzroku będą przeprowadzane w szkołach za pomocą sprzętu i technologii o najwyższej klasie. Na miejscu zostanie wykonane badanie refrakcji, a w wybranych przypadkach w klinice okulistyki m.in. ocena obrazu oka na postawie zdjęć cyfrowych. Ich wyniki będą przetwarzane z wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji. Budżet projektu to 1,1 mln zł.
– Nasze badanie można nazwać pionierskim, ponieważ jest jednym z pierwszych takich projektów w Europie. Badania przesiewowe obejmą w pierwszym etapie 900 dzieci z klas I–III z województwa lubelskiego (Lublin, Bychawa, Jakubowice Konińskie, Jastków). Zbadanych zostanie również 60 nauczycieli oraz 450 rodziców dzieci – poinformował prof. Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie.
Specjalista wytłumaczył, jak będzie przebiegać cały proces. Dziecko patrzy z odległości metra w obiektyw autorefraktometru (specjalnej kamery). Następnie podany wynik zostanie wpisany do systemu elektroniczno-informatycznego, który będzie zbierać i analizować dane ze wszystkich szkół. Zarówno okuliści, jak i Ministerstwo Zdrowia będzie mogło ocenić, w której gminie jest większy problem z krótkowzrocznością wśród uczniów.
To pierwszy etap badań wzroku wśród dzieci. Jeśli zostanie wykazane, że ten system sprawdził się na Lubelszczyźnie, to w kolejnych miesiącach ministerstwo może rozważyć rozszerzenie działania na cały kraj.
Z danych szacunkowych pochodzących sprzed pandemii wynika, że ok. 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym borykało się z problemem krótkowzroczności. Natomiast na podstawie wizyt pacjentów w gabinetach okulistycznych szacuje się, że odsetek ten mógł wzrosnąć.

Źródło: PAP MediaRoom

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 04, 2021 11:49 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL