Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Wt maja 28, 2024 06:59

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lut 01, 2024 18:17 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 2(313), styczeń 2024

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na kwestię zapewnienia dostępności biur poselskich i senatorskich dla osób z niepełnosprawnościami. Marcin Wiącek skierował pismo w tej sprawie do szefów Kancelarii Sejmu oraz Senatu.
Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że realizacja konstytucyjnego prawa do wyboru przedstawicieli do Sejmu i Senatu nie kończy się z chwilą oddania przez wyborcę głosu. Kolejnym krokiem jest umożliwienie obywatelom, w tym osobom ze szczególnymi potrzebami, dostępu do parlamentarzystów. Dlatego w biurach polityków powinna być zapewniona dostępność architektoniczna, informacyjno-komunikacyjna oraz cyfrowa.
Marcin Wiącek w wysłanych pismach prosi szefów Kancelarii Sejmu i Senatu o analizę problemu, ustosunkowanie się do wskazanych kwestii oraz poinformowanie o planowanych działaniach na rzecz poprawy dostępności biur posłów i senatorów.
Ustawa o dostępności wskazuje zakres minimalnych wymagań, które służą zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. W zakresie dostępności architektonicznej ustawa wymienia m.in. zapewnienie przestrzeni komunikacyjnych wolnych od barier poziomych i pionowych, instalację urządzeń lub zastosowanie środków technicznych i rozwiązań architektonicznych, które umożliwiają dostęp do wszystkich pomieszczeń, z wyłączeniem pomieszczeń technicznych. A także zapewnienie informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy.
Jak wynika z informacji przekazywanych RPO, dostosowanie wielu budynków, gdzie siedziby mają biura poselskie i senatorskie, wymagałoby przeprowadzenia kosztownych inwestycji. Konieczne jest zatem zwrócenie uwagi na kwestie dostępności już na etapie poszukiwania odpowiedniego miejsca na lokum posła lub senatora.
Co do dostępności informacyjno-komunikacyjnej ustawa wskazuje konieczność m.in. wprowadzenia obsługi z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się. Środki te to m.in. wykorzystanie zdalnego dostępu on-line do usługi tłumacza PJM przez strony internetowe i aplikacje czy instalacja urządzeń lub innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących, zwłaszcza pętli indukcyjnych. To również zapewnienie na stronie internetowej informacji o zakresie działalności w postaci elektronicznego pliku, który zawiera tekst odczytywalny maszynowo, nagrania treści w polskim języku migowym oraz informacji w tekście łatwym do czytania (ETR).
Nie można też pominąć zapewnienia dostępności cyfrowej. Zgodnie z ustawą dostępność cyfrowa strony internetowej i aplikacji polega na zapewnieniu ich funkcjonalności, kompatybilności i zrozumiałości.
Rzecznik zwraca uwagę również na potrzebę działań edukacyjnych wśród parlamentarzystów, które zwiększają świadomość na temat problemów osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: BRPO

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 01, 2024 18:17 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL