Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:15

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz sie 19, 2021 09:18 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: Stowarzyszenie „De Facto” 17.08.2021

Drodzy Państwo,

Na kartce z kalendarza zawieszonego w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie przy ulicy Grzybowskiej 79, mieszczącego się w zaadaptowanym budynku byłej elektrowni tramwajowej, wyczytać można, że 17 sierpnia 1944 roku czyli 77 lat temu, w ciągu dnia było pogodnie, temperatura 20 stopni Celsjusza, a wieczorem było pochmurno. Nieprzyjaciel prowadził silny ostrzał Starego Miasta, burząc kamieniczki. Płonęły m.in. Katedra Św. Jana, Kościół Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście oraz Ratusz na Placu Teatralnym. Powstańcy odpierali atak w rejonie Polna – Politechnika - Wspólna. Na Żoliborzu Powstańcy odpierali natarcie z Gmachu Instytutu Chemicznego w kierunku Placu Henkla. Silny ostrzał artyleryjski sięgał Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki. Broniły jej oddziały ppłk. Jana Szypowskiego „Leśnika” i plutony batalionu „Czata 49”. Powstańcy odpierali atak nieprzyjaciela. W godzinach wieczornych Niemcy atakowali barykadę na Lesznie, wykorzystując jako osłonę grupę kobiet. Wróg atakował z Ogrodu Saskiego, w kierunku Królewskiej i Marszałkowskiej. Około godz. 21 dzięki przybyłym w porę posiłkom Powstańcom udało się odeprzeć Niemców na pozycje wyjściowe.

Projektem „Mosty pamięci - Powstanie warszawskie”, Stowarzyszenie „De Facto” pragnie przybliżyć Państwu genezę, przebieg i znaczenie Powstania Warszawskiego.

Jak pisze dr Szymon Niedziela w swoim wprowadzeniu do projektu: „Powstanie to najkrwawsza bitwa w dziejach narodu polskiego. Przecież nie pierwszy raz Warszawa pod swoimi murami widziała wrogie wojska. Próbowali ją zdobyć Litwini w średniowieczu, Szwedzi w XVII wieku, Prusacy, Rosjanie, Austriacy i bolszewicy w 1920 r. Niestety Powstanie Warszawskie pociągnęło za sobą ogromne straty, jedne z największych w naszych dziejach. Zginęło ponad 15 tys. Żołnierzy i ponad 150 tys. ludności cywilnej. Miasto zostało skazane na fizyczną zagładę. Bezpowrotnie utracono około 80 procent tkanki architektonicznej. W wojennej pożodze spłonęły domy warszawiaków i duchowa stolica całego narodu.
Niełatwo jest pisać i opowiadać o Powstaniu Warszawskim. O ileż łatwiej jest mówić o triumfach naszego oręża: Cedynia, Płowce, Grunwald, Kircholm, Kłuszyn, Wiedeń i Warszawa 1920 r. Jakże inaczej przeżyjemy w Warszawie spacer ulicą Bitwy Warszawskiej 1920 r., która była sukcesem, a jakże inaczej stojąc przed pomnikiem Gloria Victis na Powązkach Wojskowych”.
Ale stawmy czoła naszej historii. Poznajmy ją, posłuchajmy tych, którzy z pasją niosą pamięć o Powstaniu Warszawskim 1944.”

Szanowni Państwo w projekcie już zaproponowaliśmy Państwu do obejrzenia 4 filmy z audiodeskrypcją: „Kurier” reż. Władysława Pasikowskiego, „Miasto 44” i „Powstanie Warszawskie” reż. Jana Komasy oraz „Kanał” reż. Andrzeja Wajdy. Filmy opatrzone wprowadzeniem autorstwa Macieja Gila. Proponujemy oglądać filmy w wymienionej kolejności. Filmy były Państwu wysłane pocztą oraz są dostępne na Portalu Filmowym „Pociąg”
https://portalfilmowy.defacto.org.pl
w zakładce „Z Półki De Facto”.

Dziś zapraszamy Państwa do udziału w kolejnym wydarzeniu: w warsztatach edukacyjnych online organizowanych w partnerstwie z Muzeum Powstania Warszawskiego, z ogromnym osobistym wsparciem dyrektora Muzeum, Pana Jana Ołdakowskiego.

W dniach 10 - 11 września 2021 (piątek i sobota) zapraszamy Państwa na wykłady online wokół tematu Powstania Warszawskiego poprowadzone przez pracowników działu edukacji Muzeum, na czele z dr Szymonem Niedzielą. Podczas warsztatów proponujemy Państwu udział w wirtualnych spacerach po ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego i ulicach powstańczej Warszawy, które zarejestrowaliśmy w dniu 29 lipca. Podczas warsztatów wysłuchamy wykładów na poniższe tematy:

Śródmieście Północne. Od placu Napoleona do Alej Jerozolimskich - na podstawie analizy fragmentu terenu Śródmieścia Północnego, wybranych obiektów (Prudential, Poczta Główna i innych) omówione zostaną: przebieg walk i organizacja życia społecznego w Powstaniu Warszawskim.

„Warszawa - miasto, które przeżyło własną śmierć", Wojenne zniszczenia stolicy Polski, wykład poprowadzony w oparciu o film „Miasto ruin” – pierwszą na świecie cyfrową rekonstrukcję zniszczonej Warszawy. Przybliżymy obraz przedwojennej stolicy, zapoznamy z wiedzą na temat różnych architektonicznych Warszawy przed- i powojennej oraz uświadomimy wartości historyczne ocalałych budynków. Wykład zaprezentuje Pani Ilona Proć-Ogrodnik, przewodniczka Muzeum Powstania Warszawskiego.

„A na Tygrysy mają Visy”, czyli o broni używanej w Powstaniu Warszawskim, w tym o najpopularniejszych typach używanego uzbrojenia (Vis, Sten, Błyskawica, Mauser 98k). Przedstawimy m.in. źródła broni Powstańców, problem braku uzbrojenia oraz możliwości produkcji własnej.

„Powstanie w bluzce w kwiatki”, o kobietach w Powstaniu Warszawskim. Zostaną przedstawione sylwetki kobiet uczestniczących w Powstaniu Warszawskim oraz przedstawione role jakie pełniły kobiety w Powstaniu (np. służąc w Wojskowej Służbie Kobiet, Oddziałach Minerskich, pełniąc rolę sanitariuszek czy przewodniczek w kanałach) oraz jak radziły sobie w codziennym życiu.

Prosimy by osoby chętne zarezerwowały sobie czas w dniu 10 września (piątek) od godz. 17:00-20:00 a w sobotę 11 września od godz. 10:00 do 15:00.

Warsztaty odbywać się będą na platformie BBB (Big Blue Button), link
https://festiwal.defacto.org.pl/b/jer-ken-ncv
Z osobami, które nie są na niej zarejestrowane a zgłoszą chęć uczestnictwa w warsztatach będziemy kontaktować się indywidualnie. Dołożymy starań by każda osoba chętna mogła wziąć udział w wykładach.

Zgłoszenia na warsztaty prosimy przesyłać najlepiej niezwłocznie na adres
zarzad@defacto.org.pl

w temat e-maila wpisując Mosty Pamięci – Powstanie Warszawskie. W zgłoszeniu prosimy podać imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu. Ostateczny termin przesyłania zgłoszeń to 5 września ( niedziela) o godz. 23.59.

W imieniu Stowarzyszenia „De Facto” serdecznie zapraszamy na spotkanie z historią

Jerzy Myszak i Renata Nych

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 19, 2021 09:18 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL