Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:58

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt paź 12, 2021 13:33 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Świat poza ramami – Kobieta w błękitnej sukni – wydarzenia ze Stowarzyszenia
Źródło: Stowarzyszenie „De Facto” 08.10.2021

Mamy wielki zaszczyt zaprosić Państwa na trzeci w tym roku wieczór ze sztuką w ramach projektu „Świat poza ramami”. Tym razem tematem wykładu będzie „Kobieta w błękitnej sukni”.

O obrazie „Kobieta w błękitnej sukni” Johannesa Vermeera opowiemy słowem, dźwiękiem i emocjami. W tej części dominującym zmysłem opowieści jest dotyk.


Zdradzimy kulisy powstawania publikacji i poszukiwań twórczych autorki Anny Cirockiej.

Johannes Vermeer był malarzem niedopowiedzeń. Stojąc przed każdym jego obrazem widz może mieć wrażenie, że podgląda intymną scenę obcych ludzi, która nie jest przeznaczona dla jego oczu. Mimo to trudno oderwać się od tych migawek codzienności z kilku powodów. Pierwszym jest sposób operowania barwą wraz z doborem kolorów. Vermeer malował swoje obrazy długo, bo prawdopodobnie długo obserwował zmieniające się kolory o różnych porach dnia. Światło dzienne działało na barwy w różny sposób w zależności od pogody. Podobnie oddziaływało na kontury przedmiotów, czy załamania tkanin, a artysta potrafił dostrzec niuanse i przenieść je na obraz. Za pomocą farby i pędzla na płaskiej powierzchni płótna lub deski artysta wyczarowywał iluzję głębi. Barwa i światło bywają u niego opracowane w tak wyrafinowany sposób, że przedmioty wydają się być realistyczne, wchodzące do naszej przestrzeni. Perły odbijają światło w lekko matowy sposób, refleksy na żyrandolu sugerują jego idealny blask, a rodzaj tkaniny można rozpoznać dzięki finezji pędzla i dłoni artysty. Jak wcześniej wspomniano, w malarstwie holenderskim bardzo często pojawiały się tkaniny, z których produkcji mieszkańcy byli bardzo dumni. Vermeer malował ich zagłębienia i wypukłości tworząc iluzję głębi na sfałdowanych kobiercach, czy miękkich atłasach kaftaników i sukien. Ich miękkość lub chropowatość jest niemal wyczuwalna.


Drugim powodem, który zatrzymuje nas na dłużej przed obrazami Vermeera jest ich głębokie znaczenie. W XVII wieku mieszkańcy Holandii z łatwością odczytywali swoiste rebusy w dziełach sztuki. Ta funkcja obrazów została pominięta w XIX wieku, kiedy francuscy malarze stojący w opozycji do pełnych patosu i często umoralniających realizacji akademickich zachwycili się przedstawieniami codzienności holenderskiej. Dzisiaj już wiemy o funkcji, a nawet misji, jaką mieli artyści Złotego Wieku. Vermeer działał podobnie, ale w jego obrazach nie mamy do czynienia z przedstawianiem relacji międzyludzkich w sposób bezpośredni. Jego dzieła nie wzbudzały także śmiechu, ani nie zawierały wulgarnych dowcipów. Były raczej przeznaczone dla wyrafinowanego odbiorcy, który lubił poszukiwania znaczeń w najdrobniejszych elementach, bez dosłowności.

Publikacja „Kobieta w błękitnej sukni” jest już dostępna dla Państwa w zakładce słuchowiska na
https://portalfilmowy.defacto.org.pl/
Zapraszamy na wieczór promujący naszą publikację, 21 października 2021 roku (czwartek) o godz. 19:00 na platformę BBB, link
https://festiwal.defacto.org.pl/b/jer-ken-ncv
W programie wieczoru :

1) Wykład Anny Cirockiej – 45 minut.

2) Wspólne wysłuchanie fikcyjnej opowieści nawiązującej do obrazu „Kobieta w błękitnej sukni” Johannesa Vermeera - ok 45 minut.

3) Dyskusja – 30 minut.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o odpowiedź na e-mail:
zarzad@defacto.org.pl
W treści prosimy napisać”: „Kobieta w błękitnej sukni imię i nazwisko.

Osoby, które jeszcze nie są zarejestrowane na platformie Big Blue Button prosimy o pozostawienie w e-mailu imienia i nazwiska i pozostawienie numeru telefonu do kontaktu i adresu e-mail.

Zgłoszenia na spotkania przyjmujemy do 19 października do godz. 23:59.

Serdecznie zapraszamy na wieczór ze sztuką stworzony specjalnie z myślą o Państwu.

W imieniu autorki oraz zespołu projektu „Świat poza ramami”

Jerzy Myszak i Renata Nych

Publikacja powstała w ramach projektu „Świat poza ramami” obraz opowiedziany osobom niewidomym słowem, dźwiękiem i emocjami realizowanego przez Stowarzyszenie „De Facto”

Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 12, 2021 13:33 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL