Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:11

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt lip 16, 2019 11:46 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Muzeum POLIN dostępne dla wszystkich
Źródło: BIP nr 12 (203), czerwiec 2019

O tym, jakie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oferuje POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, zapytaliśmy Wioletę Jóźwiak, koordynatorkę ds. dostępności w tej instytucji. Muzeum otrzymało nagrodę „Idol 2019” na Mazowszu w kategorii „Placówka Kultury”.

Jakie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, w tym z dysfunkcją wzroku, są dostępne w POLIN?

Wioleta Jóźwiak: Wprowadziliśmy wiele rozwiązań zwiększających dostępność i na bieżąco staramy się przygotowywać naszą ofertę, uwzględniając różnorodne potrzeby odwiedzających nas osób. Wszystkie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami opisane są na stronie muzeum POLIN w zakładce Muzeum Dostępne. Wśród najważniejszych rozwiązań można wymienić: dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami, wyznaczone w pobliżu wejścia, w kasach dostępne są wózki dla osób dorosłych, z których najczęściej korzystają osoby starsze.
Ponadto osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą zwiedzić wystawę stałą, korzystając z audioprzewodnika z wgraną audiodeskrypcją. Można go wypożyczyć bezpłatnie w kasach biletowych. Osobom słabowidzącym oferujemy lupy do oglądania eksponatów w mocnym przybliżeniu. W Centrum Informacji Historycznej na jednym stanowisku komputerowym zainstalowany jest czytnik ekranu NVDA – program, który dzięki wbudowanej obsłudze syntezy mowy oraz Braille’a pozwala osobom niewidomym i niedowidzącym samodzielnie korzystać z komputera. W razie potrzeby zwiedzający mogą liczyć na pomoc asystenta w dotarciu do muzeum, asystę w trakcie zwiedzania wystaw lub udziału w wydarzeniu. Pracownicy POLIN zostali przeszkoleni z obsługi osób z niepełnosprawnościami, dysponują także specjalnymi ramkami, które ułatwiają złożenie podpisu osobom niewidomym.
Osoby z niepełnosprawnościami są uprawnione do zakupu ulgowego biletu na wystawy, asystent osoby z niepełnosprawnością jest zwolniony z tej opłaty.

Co bierzecie Państwo pod uwagę, przygotowując takie udogodnienia? Czy prowadzone są konsultacje z osobami niepełnosprawnymi?
Wiele rozwiązań wprowadzonych z myślą o osobach z niepełnosprawnościami zostało przygotowanych we współpracy z organizacjami pozarządowymi, które przeprowadziły w muzeum audyty dostępności i sporządziły raporty z rekomendacjami. Sukcesywnie je wdrażamy. W audytach brały udział osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, co umożliwiło wypracowanie optymalnych rozwiązań ułatwiających zwiedzanie wszystkim naszym gościom.

W jaki sposób tworzy się wystawy dostępne dla wszystkich? Co jest najważniejsze przy dostosowywaniu ekspozycji do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku?
W muzeum jest zatrudniona osoba, która pełni funkcję koordynatorki ds. dostępności. Współpracuje ona z innymi działami, w tym z edukatorami czy kuratorami wystaw w zakresie dostępności. Uczestniczy też w procesie opracowywania stosownych materiałów edukacyjnych i wystawienniczych. Przygotowując wystawę, pamiętamy także o osobach z niepełnosprawnością wzroku. Staramy się udostępnić do dotykania repliki lub oryginały wybranych dzieł, wykonujemy tyflografiki wybranych obiektów płaskich (zdjęć, plakatów) i przygotowujemy do nich audiodeskrypcję, kierujemy światło tak, aby unikać jego odbicia. Wybrane filmy i multimedia, które są kluczowym elementem wystawy, mają audiodeskrypcję. Wszystkie materiały multimedialne znajdują się na stronie internetowej muzeum POLIN, skąd można je bezpośrednio odsłuchać. Przygotowujemy też wersje materiałów drukowanych w alfabecie Braille’a.

Jakie tyflografiki i eksponaty dotykowe oferuje muzeum?
Przygotowujemy tyflografiki wybranych obiektów wystawy stałej wraz audiodeskrypcją do odsłuchania oraz w wersji drukowanej w alfabecie Braille’a. Najatrakcyjniejsze dla osób z niepełnosprawnością wzroku są dwa modele budynków − synagogi i muzeum POLIN. Pozwalają one zapoznać się z kształtami obiektów oraz detalami architektonicznymi. W trakcie oprowadzania po wystawie stałej przewodnicy udostępniają też bogato zdobione judaika. Na ekspozycji znajdują się także obiekty, które można dotykać, np. biskup z pastorałem, stół z brakteatem, herby. W poszczególnych galeriach można wsłuchać się w świat dźwięków, usłyszeć np. tętent kopyt, odgłosy bitwy, gwar miasteczka na rynku, szuflada z żydowską muzyką. Dzięki temu wzroku mogą poczuć klimat wystawy.

Jakie wydarzenia i wystawy skierowane do osób niepełnosprawnych, w tym z dysfunkcją wzroku, odbędą się w najbliższym czasie?
Staramy się usuwać wszelkie bariery i ułatwiać dostęp do wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. W stałej ofercie muzeum jest zwiedzanie z przewodnikiem organizowane dla grup osób z niepełnosprawnościami, w tym osób z dysfunkcją wzroku. Podczas oprowadzania przewodnik korzysta z tyflografik i obiektów dotykowych. Osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z usługi przewodnika bezpłatnie. Obowiązuje wyłącznie opłata za ulgowy bilet wstępu na wystawę stałą. Grupa może liczyć od 3 do 25 osób. Zainteresowani udziałem w oprowadzaniu mogą wysłać zgłoszenie na adres e-mail: grupy@polin.pl.
Przygotowaliśmy także ofertę warsztatów z myślą o osobach z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym narządu wzroku. Nasi edukatorzy i edukatorki poprzez elementy pedagogiki zabawy, poznanie wielozmysłowe, gry słowne i ruchowe zachęcają do wspólnego odkrywania piękna tradycji i kultury żydowskiej. Tu każdy zostanie wysłuchany i znajdzie miejsce dla siebie. Opracowaliśmy trzy tematy warsztatów do wyboru: „Co słychać na żydowskiej ulicy?”, „Święta żydowskie” i „Pod dachem synagogi”. Udział w warsztatach jest bezpłatny, dodatkowe pytania oraz zgłoszenia można przesyłać na adres e-mail: rezerwacje@polin.pl.
Muzeum organizuje wydarzenia ogólnodostępne, w których mogą wziąć udział osoby z dysfunkcją wzroku (np. podczas pikniku z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy atrakcje dla dzieci z niepełnosprawnością wzroku prowadzone przez tyflopedagoga). Instytucja przygotowuje też imprezy skierowane do osób z niepełnosprawnością, w których także uczestniczą osoby niewidome i niedowidzące (np. z okazji Dnia Matki zorganizowaliśmy wydarzenie, w którym wziął udział słabowidzący chłopiec).
W najbliższym czasie dla osób z niepełnosprawnościami wzroku planujemy zorganizowanie oprowadzania po nowej wystawie czasowej Gdynia – Tel Aviv (wrzesień/październik) oraz warsztatów kulinarnych w restauracji Menora (grudzień). Informacje o tych wydarzeniach znajdują się na stronie internetowej Muzeum POLIN w zakładce „Muzeum Dostępne” oraz na grupie na Facebooku: „POLIN Muzeum Dostępne”.

Czy dużo osób niepełnosprawnych odwiedza muzeum Polin? Co najbardziej im się podoba?
W zeszłym roku w warsztatach edukacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami wzięło udział 786 osób, a w oprowadzaniach z przewodnikiem po wystawie stałej i wystawach czasowych – 566 osób. Największym zainteresowaniem wśród osób z niepełnosprawnością wzroku cieszą się dotykowe modele budynków, ale także elementy dźwiękowe na wystawie stałej. Dzieci z niepełnosprawnością wzroku dobrze odnajdują się na wystawie czasowej „W Polsce u króla Maciusia”, ponieważ uruchamia bodźce sensoryczne: węch, ruch, dotyk.

Czy jest duże zainteresowanie spotkaniami dla osób z dysfunkcją wzroku?
Tak, ostatnio np. odwiedziła nas duża grupa osób z Koła Polskiego Związku Niewidomych w Wołominie.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 16, 2019 11:46 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL