Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest So kwi 20, 2024 01:12

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz paź 31, 2019 06:22 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Kolejne punkty dźwiękowe pomagają osobom niedowidzącym
Źródło: niepełnosprawni.pl 21.10.2019
PAP

Osiem nowych punktów, generujących komunikaty dźwiękowe dla osób niewidomych i niedowidzących, zamontowano w Tychach (Śląskie). Tym samym miasto stało się drugim, po Łodzi, najbardziej oznakowanym w ten sposób miastem w Polsce, gdzie osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą czuć się bardziej samodzielnie.
Specjalnie udźwiękowione i opisane punkty powstały w ramach projektu „Przestrzeń bez barier", finansowanego przez Urząd Miasta Tychy. Obecnie w mieście jest 35 takich punktów; korzysta z nich około 20 osób.
Obsługa systemu pod nazwą „Totupoint” jest bardzo prosta – na lasce osoby niewidomej zamontowany jest aktywator, który uruchamia specjalne znaczniki umieszczone m.in. na budynkach czy wiatach przystankowych. Punkty te generują dźwięk, a następnie osoba niedowidząca słyszy komunikat o tym, gdzie się znajduje.
Dodatkowo powstała specjalna aplikacja na telefon, ostrzegająca przed potencjalnymi zagrożeniami.
- Uwaga od numeru 5 do numeru 7. Chodnik przy tej ulicy w remoncie. Jesteś blisko – to przykładowy komunikat, jaki słyszą osoby niewidome korzystające z aplikacji. Informuje ona także np. o numerze linii podjeżdżającego na przystanek autobusu czy pomaga w obsłudze domofonu.
Projekt jest realizowany przez tyskie koło Polskiego Związku Niewidomych, przy wsparciu finansowym miejscowego samorządu. Wszystkie lokalizacje, gdzie zamontowano punkty dźwiękowe, wytypowały osoby niewidome.
- Osoby korzystające z tego urządzenia podkreślają, że dzięki niemu mogą znacznie pewniej poruszać się na nieznanej trasie, a to sprawia, że czują się bardziej niezależnie i samodzielnie. Dzięki takim urządzeniom jak „Totupointy” świat staje się bardziej przyjazny i dostępny dla osób niewidomych – ocenia prezes Polskiego Związku Niewidomych w Tychach Dorota Borys.
Autorem systemu „Totupoint" jest Jan Szuster, który zaprojektował to rozwiązanie początkowo jedynie na własne potrzeby.
- Nie mogłem znaleźć furtki na swoją posesję. Zaprojektowałem urządzenie, które zawisło na mojej furtce – kiedy się zbliżam, wydaje ono dźwięk. Wtedy jestem pewien, że kieruję się do mojego domu – tłumaczy Jan Szuster.
Znaczniki dla osób niewidomych znajdują się obecnie w 35 punktach Tychów, m.in. na dworcu PKP przy zejściu na perony oraz na czterech pozostałych stacjach kolejowych w mieście, a także na dworcu autobusowym, w obiektach kulturalnych i sportowych, placówkach opieki medycznej, w sądzie, urzędzie skarbowym, urzędzie miasta, w ZUS-ie, urzędzie pracy, na poczcie oraz w wybranych obiektach handlowych i bankach.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 31, 2019 06:22 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL