Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Śr kwi 24, 2024 23:58

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lis 15, 2019 00:16 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Światowa okulistyka w Lublinie – Europejskie Centrum Innowacyjnych Terapii Plamki rozpoczyna działalność
źródło: liderzyinnowacyjnosci.com 27.09.2019

Nowatorskie metody diagnozowania i leczenia schorzeń siatkówki oka stawiają Lubelską Klinikę Okulistyki Ogólnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 (SPSK) w czołówce najlepszych ośrodków krajowych i europejskich. Pozycję kliniki, którą kieruje prof. Robert Rejdak, wzmacnia dodatkowo wieloletnia współpraca ze światowymi liderami z tej dziedzinie. Działalność kliniczna i naukowa będzie teraz kontynuowana i rozwijana w Europejskim Centrum Innowacyjnych Terapii Plamki, które rozpoczyna zapowiadaną wcześniej działalność. Powołanie tego ośrodka w Lublinie to efekt wspólnej inicjatywy partnerów międzynarodowych.
Europejskim Centrum Innowacyjnych Terapii Plamki będzie zarządzał prof. Robert Rejdak, inicjator jego powołania (na zdjęciu z zespołem) . Obecnie dopracowywane są ostatnie sprawy formalne i organizacyjne, związane z funkcjonowaniem Centrum w budynku lubelskiego szpitala przy ul. Chmielnej 1. Wielomilionowa dotacja, którą szpital otrzymał przyspieszy adaptację pomieszczeń w pięknie odreasturowanym, zabytkowym budynku. Obiekt jest wyposażony w nowoczesny sprzęt i aparaturę, ale wymaga jeszcze uzupełnienia o dodatkową infrastrukturę informatyczną i cyfrową.
– Doświadczenia zebrane w okresie wieloletniej współpracy z międzynarodowymi partnerami przyczyniły się do utworzenia Europejskiego Centrum Terapii Plamki, które jest przedsięwzięciem unikatowym w Europie – wyjaśnia prof. Robert Rejdak. – Wspólnie z naszymi partnerami będziemy kontynuować teraz działania w kluczowych obszarach obejmujących telemedyczną diagnostykę schorzeń siatkówki oka, cukrzycowego obrzęku plamki, retinopatii wcześniaczej, traumatologii, a także będziemy prowadzić badania genetyczne i rozwijać terapie genowe. Dzięki temu poszerzone zostaną dotychczasowe możliwości diagnostyki oraz leczenia schorzeń plamki żółtej, która jest epidemią naszych czasów.
Dla pacjentów oznacza to w praktyce większą dostępność do programów lekowych i terapii eksperymentalnych. W ramach Centrum Innowacyjnych Terapii Plamki ze specjalistycznego leczenia skorzystają zarówno dorośli pacjenci, jak również dzieci.
– Nieleczone schorzenia plamki żółtej prowadzą bardzo często do nieodwracalnej ślepoty – kontynuuje profesor. -Dotykają osoby, w zasadzie, w każdym wieku. Ta choroba może się rozpocząć w młodości, a nawet już w dzieciństwie. Może także pojawić się dopiero w dorosłym życiu w związku ze starzeniem się człowieka. To jest spora grupa schorzeń, dlatego te choroby cały czas są wyzwaniem dla współczesnej okulistyki, którymi tu w Centrum będziemy się zajmować. Wśród naszych partnerów jest m.in.prof. Marco Zarbin (nz) z Rutgers University, któremu na kontynuowanie wieloletniej współpracy i wymiany naukowej z lubelską kliniką przyznano na początku tego roku stypendium amerykańskiej Fundacji Fulbrighta.
Europejskie Centrum Innowacyjnych Terapii Plamki będzie prowadzić działalność na płaszczyźnie klinicznej i naukowej, w tym edukacyjnej, ze szczególnym nastawieniem na intensywną współpracę międzynarodową. Dotychczas rozwijała się ona przede wszystkim dzięki działającej przy Klinice Okulistyki Ogólnej SPSK 1 filii Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki (ESASO) w szwajcarskim Lugano.
Rusza w Lublinie kolejna edycja kursów ESASO, podczas których uczestnicy i wykładowcy z najlepszych ośrodków okulistycznych z Europy i USA będą zajmować się również zagadnieniami dotyczącymi schorzeń plamki żółtej.
Rozpoczynający się w poniedziałek (30.09.) pod patronatem ESASO, międzynarodowy kurs i szkolenie okulistyczne dla ponad 30 lekarzy z wielu krajów, zbiegło się z uruchomieniem Europejskiego Centrum Innowacyjnych Terapii Plamki. Specjalistyczne szkolenie z mikrochirurgii oka potrwa do 4 października. Będą w nim uczestniczyć lekarze z ukończoną specjalizacją okulistyczną. Pod okiem autorytetów w dziedzinie światowej okulistyki będą się szkolić w samodzielnym wykonywaniu mniej skomplikowanych zabiegów oraz asystować podczas operacji mikrochirurgicznych, przeprowadzanych przez wybitnych europejskich i amerykańskich profesorów. (JC)

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 15, 2019 00:16 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL