Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Wt sty 21, 2020 21:15

Strefa czasowa: UTC
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt lis 26, 2019 12:04 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 2337
mDokumenty od nowego roku również na iPhone'ach
źródło: Dziennik Gazeta Prawna 18.11.2019
Grzegorz Kowalczyk

E-receptami, szkolną i studencką mLegitymacją będzie można się posługiwać w przyszłym roku także na urządzeniach Apple’a. mPojazd dla iOS ruszy jeszcze szybciej
Jak mówią przedstawicie¬le Ministerstwa Cyfryzacji, aplikacje pojawią się na rynku najpóźniej do końca I kwar¬tału 2020 r.
Dotychczas z tych uła¬twień mogli korzystać jedy¬nie użytkownicy Androida. Dlaczego? To efekt analizy rynku - tłumaczą koordy¬natorzy projektu z resortu.
Potwierdził to również start projektu - liczba aktywnych użytkowników mObywatela korzystających z systemu Google’a była zdecydowanie większa niż tych korzystają¬cych z systemu Apple’a. Dziś ponad 90 proc. z 660 tys. zain¬stalowanych aplikacji pracuje na Androidzie.
- Od początku zakłada¬liśmy uruchomienie po¬szczególnych dokumentów i usług na obie platformy. Rynek urządzeń działających na oprogramowaniu Apple’a jest na tyle duży, że nie można ich pominąć - mówi Dalius Kubylis z Mi¬nisterstwa Cyfryzacji, kie¬rownik programu mObywatel. Prace nad aplikacjami były, podobnie jak w przy¬padku usług opartych na Androidzie, konsultowane z Apple’em - Doraźnie się ze sobą komunikujemy, aby
spełniać wszelkie standardy bezpieczeństwa - wskazuje.
Według twórców importo¬wanie aplikacji z Androida na iOS-a lub tworzenie jej w uni¬wersalnym środowisku było niemożliwe. Ze względu na różnice konstrukcyjne uzna¬no, że lepiej stworzyć dwie bliźniacze aplikacje o iden¬tycznej funkcjonalności - Stawiamy na bezpieczeństwo, dlatego nie korzystamy ze środowisk programistycznych służących do importu aplikacji na daną platformę. Two¬rzymy programy, które wy¬korzystują specyfikę danego systemu - podkreśla Kubylis. Oryginalność mLegitymacji każdy może sprawdzić kryp¬tograficznie mWeryfikatorem - aplikacją służącą również do kontroli mTożsamości
E-recepta funkcjonuje w mObywatelu w androidowej wersji od września.
Umożliwia dostęp do wszyst¬kich recept wystawionych drogą elektroniczną i okaza¬nia ich np. w aptekach. Dziś nie znajdziemy tam jednak swojej recepty, jeśli została wystawiona wyłącznie w pa¬pierowej wersji Niebawem się to zmieni - od stycznia 2020 r. wszystkie wypisywa¬ne przez lekarzy recepty będą musiały obowiązkowo zna¬leźć się w systemie. Wersja na iOS-a ruszy wkrótce po tym mPojazd to z kolei usługa dostępna od maja, z której korzysta około 200 tys. osób. Zawiera dane odwzorowa¬ne z karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Informacje z tej usługi moż¬na przekazywać również do aplikacji Ubezpieczeniowe¬go Funduszu Gwarancyjnego.
mLegitymację dla uczniów pilotażowo uruchomiono już w zeszłym roku. Jest wyko¬rzystywana w takich samych sytuacjach jak jej fizyczny odpowiednik. Obecnie z tego rozwiązania korzysta 3 tys. szkół. Od trwającego roku akademickiego z analogicz¬nej usługi korzystają też trzy szkoły wyższe - Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, warszawska Szkoła Główna Handlowa i Politechnika Wrocławska.
Z aplikacji na iOS-a najbar¬dziej ucieszą się studenci ze stolicy - według sygnałów spływających do minister¬stwa to właśnie studiujący w Warszawie najczęściej zgła¬szali chęć korzystania z apli¬kacji a większość z nich ma właśnie produkty Apple’a. W kolejce do wdrożenia tego rozwiązania czekają też Uni¬wersytet Warszawski i kilka innych uczelni
Trwają prace nad zinte¬growaniem mLegitymacji
z obsługującym studentów systemem USOS, powszech¬nie używanym przez polskie uczelnie. Na razie pomysł ten doczekał się swojego proto¬typu. Gdy wejdzie w życie, możliwe będzie natychmia¬stowe wyrobienie legitymacji dla słuchaczy z blisko połowy polskich uczelni Warunkiem jest jednak to, aby zaintere¬sowane szkoły wyższe uru¬chomiły odpowiedni moduł w USOS-ie.
W planach minister¬stwa jest dalsze zwiększa¬nie funkcjonalności ofero¬wanych usług tak, aby np. uczniowie i studenci mo¬gli na podstawie mLegitymacji korzystać z bibliotek czy stołówek, a mTożsamość umożliwiła szersze zasto¬sowanie przy weryfikacji w większej liczbie instytu¬cji np. w bankach i teleko¬mach.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 26, 2019 12:04 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL