Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:17

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So lis 21, 2020 12:45 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Fundacja Siódmy Zmysł
Źródło: Facebook 14.09.2020


Polecamy lekturę bardzo ciekawego wywiadu ze strony Kraków dla Wszystkich.

rozmawiamy z Tomaszem Mazurem, instruktorem z zakresu pierwszej pomocy oraz obsługi defibrylatorów AED, który poprowadził ostatnio, wraz z tyflospecjalistką Paulą Cupryan, szkolenie dla osób z dysfunkcja wzroku.

Każdy z nas chyba zdaje sobie sprawę jak ważne są choćby podstawowe umiejętności, dzięki którym będzie w stanie uratować komuś życie. Zapewne każdy z nas pamięta choć jedno szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, w którym brał udział, czy to w pracy, czy jeszcze w szkole. A jak wygląda sytuacja w przypadku osób z dysfunkcją wzroku?

Kraków dla Wszystkich (KdW): Oferta szkoleniowa z zakresu pierwszej pomocy chyba nieczęsto skierowana jest bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami?

Tomasz Mazur: Powiedziałbym dosadniej - w ogóle nie ma takiej oferty. Tego typu przedsięwzięcia są wynikiem realizacji wyłącznie zewnętrznie finansowanych projektów, a więc odbywają się akcyjnie. Nasze szkolenie dla osób niewidomych i z dysfunkcją wzroku udało się zrealizować dzięki uprzejmości wielu osób i firm, z którymi na co dzień współpracuję zawodowo. Kiedy pojawił się pomysł na takie szkolenie w ciągu jednego dnia znalazłem kilku chętnych, którzy pożyczyli nieodpłatnie sprzęt, a nawet specjalnie wysyłali potrzebne pomoce dydaktyczne kurierem - piękna sprawa! Jestem przekonany, że większość firm organizująca kursy pierwszej pomocy przygotowałaby się do takiego szkolenia i przeprowadziła je z ogromnym zaangażowaniem. Być może takie akcje jak nasza podsuną pomysł innym aby ze swoją ofertą wychodzić do tak nieoczywistych biznesowo środowisk.

KdW: Każdy z nas ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Jak to wygląda z perspektywy osoby niewidomej? Czy nie czuje się wykluczona, albo zwolniona z tego obowiązku?

TM: I tu można postawić sobie pytanie, czy problem tkwi wyłącznie w braku oferty skierowanej bezpośrednio do danego środowiska? Może faktycznie jest tak, że i sami zainteresowani nie do końca zdają sobie sprawę, że mogą, a nawet muszą posiadać pewne umiejętności? Z moich obserwacji wynika, że w środowisku osób z niepełnosprawnościami jest dokładnie tak jak w każdym innym - bardzo wielu z nas nadal nie ma pojęcia, że mamy prawne i moralne obowiązki wobec poszkodowanych, aż ktoś nam to wreszcie dobitnie uświadomi. Na pewno ciężej jest o taką świadomość u osób, które przez większość życia słyszały, że są lub będą zależne od innych. Myślę, że szkolenie pierwszej pomocy niesie właśnie tę kolejną wartość i łatwiej jest im zrozumieć, że wcale nie musi tak być. Utrata wzroku, słuchu czy kończyny wcale nie sprawi, że nie będziemy mieli możliwości pomocy innym w potrzebie. Wszyscy obecni na naszym szkoleniu przekonali się o tym na własnej skórze. Po bardzo intensywnym treningu przyszedł czas na inscenizację kilku sytuacji zagrożenia życia, w których kursanci działali bez żadnego wsparcia z naszej strony i poradzili sobie wzorowo w każdej z nich! Pozostawieni sami sobie w sytuacji napadu drgawek czy zatrzymania krążenia działali tak profesjonalnie, pewnie i bez zawahania, że trudno było mi ukryć wzruszenie... Cóż, też musiałem się przekonać, że niepełnosprawność nie jest tak wielką przeszkodą jak mogłoby się to wydawać.

KdW: Czy to konkretne szkolenie wymagało specjalnego przygotowania? Na co szczególnie należy zwrócić szczególną uwagę podczas szkolenia, w którym biorą udział osoby z niepełnosprawnością wzroku? W jaki sposób Pan, jako instruktor, musiał się do szkolenia przygotować?

TM: Kluczową kwestią jest nastawienie - nie wolno nam z góry zakładać, że jakieś zagadnienie będzie szczególnie trudne. Jeśli pojawiały się takie obawy to rzucałem temat na forum i wspólnie zastanawialiśmy się jak tę przeszkodę pokonać, co z tym możemy zrobić. Szkolenie więc przebiegało według standardowego scenariusza, choć musiałem więcej czasu poświęcić na część opisową. Starałem się by opis wykonywanych czynności był krótki i zwięzły, a ewentualne korekty wprowadzaliśmy już podczas ćwiczeń.

KdW: Czy często przeprowadza Pan szkolenia dla osób z niepełnosprawnościami, czy to było pierwsze?

TM: To było pierwsze szkolenie, w którym grupa składała się w stu procentach z osób z niepełnosprawnością. Kolejny kurs przeprowadziliśmy dla grupy osób głuchych z udziałem tłumacza PJM. To też było świetne doświadczenie, grupa była niesamowicie zaangażowana, a dzięki uprzejmości Muzeum Podgórza, które udostępniło nam wspaniałą przestrzeń, zaaranżowaliśmy nawet wypadek samochodowy na dziedzińcu. Niestety niewielkie zainteresowanie naszym projektem trochę nas rozczarowało, ale ostatecznie zebraliśmy wspaniałą 9 osobową grupę!

KdW: Dziękujemy za rozmowę!

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 21, 2020 12:45 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL