Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest So kwi 20, 2024 16:01

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn paź 04, 2021 11:22 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Sądy będą dostępniejsze dla niepełnosprawnych, sędziowie poćwiczą na symulatorach
Źródło: iStock
Patrycja Rojek-Socha

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by sądy były bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Planuje doposażenie w tym zakresie 35 sądów w całym krajui przeprowadzenie specjalnych szkoleń dla 3,5 tys. pracowników wymiaru sprawiedliwości. A wisienką na torcie ma być dokument zawierający ujednolicone zasadyi wytyczne dla pozostałych sądów.Sam pomysł chwalą prawnicy, bo jak podkreślają, to obowiązek wynikający i z konieczności zagwarantowania osobom z niepełnosprawnościami prawa do sądu,jak i z prawa międzynarodowego – choćby Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami.
Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości mówi Prawo.pl, że zadania zaplanowane w projekcie są odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania społeczeństwa. - Przede wszystkim osób ze szczególnymi potrzebami, które powinny mieć zapewnioną możliwość korzystania z usług publicznych świadczonych przez sądy narówni z innymi obywatelami. Realizując ten projekt w Ministerstwie Sprawiedliwości szczególny nacisk kładziemy na funkcjonalność i przydatność działańzwiększających dostępność do wymiaru sprawiedliwości - wskazuje.
Projekt w ramach Programu Operacyjnego Wiedza EdukacjaRozwój 2014-2020" współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Łącznie ma zostać na niego przeznaczonych ponad 34 mln. Zł.

35 sądów wybierze specjalny zespół

Jak dodaje wiceminister, głównym celem projektu jest wsparcie sądownictwa powszechnego w zakresie poprawy dostępności budynków oraz usług skierowanychdo osób z niepełnosprawnościami. - Dostęp do wymiaru sprawiedliwości musi być zagwarantowany wszystkim. Nie tylko w ramach prawa do sądu, ale także w wymiarzefizycznej dostępności - wskazuje.
W ramach projektu ma być więc doposażonych 35 sądów. To w nich przeprowadzone zostaną też prace adaptacyjno-budowlane. Resort, pytany jak będzie to w praktycewyglądać wyjaśnia, że odbędzie się to w dwóch etapach. Najpierw prezesi sądów apelacyjnych, na podstawie specjalnej ankiety opracowanej w ramach projektu,wskażą po 5 sądów, które tego najbardziej potrzebują. Następnie zostaną w nich przeprowadzone audyty dostępności. A na podstawie ich wyników, ale też iankiet specjalny Zespół Doradczy - wyłoni 35 placówek.
- Przewidywane prace będą obejmować m.in. poszerzanie otworów wejściowych, budowę podjazdów, dostosowanie lub remonty pomieszczeń sanitarnych, adaptacjebudynków pod kątem instalacji wind i innych urządzeń ułatwiających poruszanie się. Ponadto w ramach projektu będzie możliwy zakup m.in. sprzętu poprawiającegoorientację przestrzenną, oznakowania poziome i pionowe pomieszczeń, ciągów komunikacyjnych oraz przestrzeni zewnętrznej przed budynkami sądów, uchwytyi poręcze, windy oraz inne urządzenia umożliwiające pokonanie poziomych przeszkód, sprzęt ułatwiający kontakt z osobami słabosłyszącymi oraz niesłyszącymi w tym pętle indukcyjne stałe i przenośne, lupy, plany tyflograficzne budynków - wyjaśnia resort.
Co ważne, na zakończenie tego etapu doposażenia każdego z wybranych sądów przeprowadzony zostanie ponownie audyt, tym razem końcowy. Celem będzie ocenaczy i o ile zwiększył się stopień dostępności sądu biorącego udział w projekcie dla osób z niepełnosprawnościami.
Zalecenia i wytyczne dla kolejnych sądów
To nie koniec. Ten sam Zespół Doradczy opracuje Model Dostępnego Sądu (MDS). Jego skład ma zostać wyłoniony w drodze konkursu, a z założenia mają być toeksperci z zakresu potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz dostępności architektonicznej, budowlanej, informacyjno-komunikacyjnej, a także organizacjii specyfiki funkcjonowania sądów powszechnych.
MS chce by Model Dostępnego Sądu był dokumentem zawierającym ujednolicone zasady i wytyczne, wprowadzające jednolity standard dostępności dla sądów powszechnych.Ma określać konkretne wymogi, jakie powinien spełniać budynek sądu, na każdym z trzech poziomów dostępności (minimalnym, średnim i maksymalnym) w zakresiem.in. dostosowania architektonicznego, komunikacji poziomej i pionowej, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i korzystania z nich, organizacji ciągów komunikacyjnychi ich oznakowania, dodatkowego wyposażenia ułatwiającego orientację w budynku oraz rozwiązań w zakresie należytego przekazu informacji dostosowanego dopotrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Pozostałe sądy mają na jego podstawie dostosowywać swoje budynki, modernizować je - także - z założenia po zakończeniu projektu.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 04, 2021 11:22 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL