Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 08:21

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lis 01, 2021 17:00 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Zakryli oczy kierowcom autobusów! Wyjątkowe warsztaty w MZA
Źródło: eska.pl 15.10.2021

Tak wyglądał dzień warszawskich kierowców MZA, którzy właśnie odbyli warsztaty z udziałem niewidomych i słabowidzących pasażerów. W spotkaniu wzięli udział również uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących im. dr Zofii Galewskiej w Warszawie.

Szansa dla niewidomych. Wyjątkowe szkolenia w MZA

W Warszawie odbyły się warsztaty dla kierowców miejskich autobusów z udziałem osób niewidomych. Wśród nich były też dzieci. Aktywiści z fundacji Szansa dla Niewidomych tłumaczyli kierowcom, jak należy się zachowywać wobec pasażerów z niepełnosprawnościami. Jak im pomóc wsiąść do autobusu i jak sprawić, żeby ich podróż po mieście była komfortowa i bezpieczna.
Warszawscy kierowcy miejskich autobusów w opaskach i z laskami chodzili po autobusie, a potem pokonywali przeszkody na placu. To w ramach warsztatów, które Miejskie Zakłady Autobusowe zorganizowały z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski.
- Warto było założyć tę opaskę, żeby zrozumieć, jak się czuje niewidomy na przystanku czy w autobusie. Nie wszystko potrafimy zauważyć, nie wszystko wiemyo sobie. To fajna szansa, żeby zobaczyć, jak widzi świat taka osoba - mówili nam kierowcy. Wśród głównych trudności dla niewidomych pasażerów wymienialim.in. zaparkowane auta na przystankach, przez które miejski autobus nie może podjechać do krawężnika. - Utrudnia to proces wsiadania do autobusu osobieniewidomej. Prosili nas, abyśmy włączali nagłośnienie komunikatów o przystankach. To również im pomaga w poruszaniu się miastem - mówił nam jeden z kierowcówMZA.
W warsztatach MZA poza kierowcami udział wzięły osoby niewidome i dzieci z wadami wzroku, które - jak same mówią - dużo się w czasie tego spotkania nauczyły.
- Teraz już wiem, że kierowca może wyjść i mi pomóc. Chcę już sam jeździć autobusem. A nawet metrem. Bardzo lubię autobusy. Super było to spotkanie – mówilinam uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących im. dr Zofii Galewskiej w Warszawie.
- Czasem wystarczy po prostu zapytać, czy ktoś nie potrzebuje naszej pomocy. Osoba niewidoma sama może poprosić o pomoc, ale nie zawsze tak się dzieje.Jeśli jest zagubiona lub widzimy, że potrzebuje pomocy, nie bądźmy bierni - mówił organizator warsztatów Dariusz Linde z Fundacji "Szansa dla Niewidomych".
Warsztaty odbyły się w warszawskim ośrodku szkoleń kierowców MZA na Młocinach.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 01, 2021 17:00 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL