Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest N maja 19, 2024 00:32

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr sty 17, 2024 13:22 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
NOWA ERA W LECZENIU CHORÓB SIATKÓWKI
Źródło: pzn.org.pl 10.01.2024

Od stycznia do refundacji weszły nowe leki, które chronią pacjentów z schorzeniami siatkówki przed utratą wzroku. Jednocześnie mogą być one podawane znacznie rzadziej niż leki stosowane dotychczas.
Od stycznia 2024 r. do programu lekowego (B.70), dla pacjentów z chorobami siatkówki, wprowadzono dwa nowe leki: brolucizumab w leczeniu cukrzycowego obrzęku plamki (DME) oraz farycymab w leczeniu wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) i leczenie cukrzycowego obrzęku plamki (DME). Obydwa schorzenia znacznie pogarszają zdolność widzenia, mogą też doprowadzić do utraty wzroku.
„Mamy nową erę. (…) Chodzi o objęcie leczeniem, jak największej grupy pacjentów, a jednocześnie, żeby pacjent na podanie leku do ośrodka mógł przyjeżdżać jak najrzadziej. Nowe terapie stwarzają taką możliwość” – wyjaśnił prof. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP.
Przypomniał, że w przypadku brolizumabu odstęp między podaniami można wydłużyć do dwóch miesięcy, a u części pacjentów nawet do czterech. „W przypadku farycymabu wydłużenie odstępu między podaniami leku do czterech miesięcy jest możliwe nawet u 60 proc. pacjentów. Jest on tak skuteczny. To bardzo duża zmiana” – ocenił prof. Rękas.
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) oraz cukrzycowy obrzęk plamki (DME) są uważane za najczęstsze choroby siatkówki. W terapii pacjentów z najgroźniejszą wysiękową postacią AMD oraz DME stosuje się te same leki. Podaje się je w formie zastrzyku do komory ciała szklistego oka (iniekcje doszklistkowe). W początkowej fazie leczenia, przez 3−5 miesięcy, zastrzyki podaje się zazwyczaj co 4 tygodnie. Następnie częstotliwość iniekcji jest dostosowywana do rodzaju schorzenia, skuteczności terapii i zastosowanego leku.
Farycymab jest pierwszym przeciwciałem bispecyficznym blokującym dwa szlaki biochemiczne – VEGF i angiopoetynę typu 2. Dzięki wydłużeniu czasu między podaniami tego leku można znacznie zmniejszyć liczbę wizyt u specjalisty.
Źródło: Nauka w Polsce

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 17, 2024 13:22 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL