Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest N maja 19, 2024 23:47

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr sty 17, 2024 13:29 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
NOWE MAKIETY DOTYKOWE NA TRAKCIE KRÓLEWSKIM
Źródło: pzn.org.pl 12.01.2024

W grudniu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie zostały zainstalowane trzy makiety zabytków z brązu. To pierwszy etap dotykowej trasy turystycznej po Trakcie Królewskim.
Makiety to odwzorowania terenu miasta w mniejszej skali, wykonane z brązu. Wypukłe kształty przedstawiają bryły i elewacje budynków, płaszczyzny ulic, chodników i placów. Przygotowane zostały przede wszystkim z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących.
Obecnie zainstalowane są już trzy makiety na Krakowskim Przedmieściu, a docelowo będzie ich 15. Co istotne makiety zabytków znajdują się już na Starówce w Warszawie. Wszystkie zaplanowane miniatury będą odwzorowaniem całej trasy od Starego Miasta do Krakowskiego Przedmieścia. W ten sposób osoby z dysfunkcją narządu wzroku będą mogły lepiej poznać zabytkowe budowle i historię stolicy. Makiety wykonał prof. Karol Badyna. Natomiast koncepcja dotykowego szlaku turystycznego została opracowana przez Marka Jakubowskiego i Macieja Kłopotowskiego.
− Lubię makiety dotykowe, bo dzięki nim mogę ze szczegółami obejrzeć zabytki, kamienice, budynki, chodniki, czyli miejsca, których nie mam szans obejrzeć w całości ze względu na ich rozmiar. W ten sposób mogę sobie wyobrazić, jak dany teren czy obiekt wygląda w rzeczywistości. Poza tym lubię oglądać wszelkie modele, które nie są płaskorzeźbami ani wypukłymi rysunkami, fascynują mnie i ciekawią materiały, z jakich są wykonane, ich kształt, detale architektoniczne. Cieszy mnie, że w Warszawie powstanie nowy szlak makiet dotykowych – mówi Marta z Instytutu Tyflologicznego PZN.
Przygotowane modele są finansowane z kwoty nagrody Access City Award przyznanej Warszawie przez Komisję Europejską w 2020 r.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 17, 2024 13:29 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL