Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:34

Strefa czasowa: UTC




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt sie 19, 2014 15:44 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Codzienne problemy z dostępnością stron

Dostępność stron internetowych to bardzo szeroki i wielo aspektowy temat obejmujący dziś również aplikacje obsługujące różne serwisy internetowe czy urządzenia mobilne i związane z nimi usługion-line.

Można tu mówić o stronie technicznej o rozwiązaniach w HTML, Flash czy mechanizmach ARIA i obsłudze tych technologii przez programy odczytu ekranu i poszczególne systemy operacyjne i urządzenia.
Można również dyskutować o aspektach prawnych i o tym jakie strony powstające ze środków publicznych powinny uwzględniać problemy osób niewidomych korzystających na codzień z technologii wspomagających.

Ja natomiast chciałbym tu poruszyć temat praktycznych problemów napotykanych w codziennej pracy w szczególności zawodowej, bo głośno jest o tej aktywizacji, tylko pozostaje pytanie co taki niewidomy po za byciem masarzystą, telemarketerem czy robieniem słynnych szczotek może robić.
Celowo pominę na razie serwisy stricte rozrywkowe jak wspominany tu już niegdyś na forum facebook czy usługi strumieniowania muzyki i video VOD tak często niedostępne dla naszych "gadaczy".

Obecnie pracuję przy wyszukiwaniu firm z różnych branż i wprowadzaniu ich do bazy danych, prawdopodobnie w celu utworzenia katalogu branżowego. Niestety napotykam wiele bardzo różnych problemów, które wielokrotnie uniemożliwiają mi wykonanie zadania, a gdyby odrobina więcej świadomości towarzyszyła twórcom stron internetowych można by ich uniknąć.
Nie poetykietowane obrazki czy strony zrobione we flashu bez alternatywnej wersji to jeszcze rozumiem brak wiedzy webmasterów, że jest to ważne, ale spotykane wcale nie rzadko zamieszczenie danych kontaktowych czy maila w postaci obrazka uniemożliwia mi przecież dotarcie do tej firmy zarówno jako swego rodzaju robotowi przeszukującemu Internet, ale przede wszystkim jako potencjalnemu klientowi.
Ogromna liczba reklam irytująca również pełnosprawnych użytkowników Internetu potrafi czasem zupełnie zagłuszyć lub zablokować program odczytu ekranu, a przecież to sama treść powinna być najważniejsza i najbardziej eksponowana.
Inna sprawa to przejrzystość samych serwisów nawet jeżeli technicznie są dostępne, a dotyczy to zwłaszcza dużych firm jak operatorzy komórkowi, duże sieci sprzedaży czy popularny serwis aukcyjny Allegro, który z bardzo użytecznego dawniej stał się ostatnio jakoś mało przyjazny i osobiście prawie przestałem przez to z niego korzystać, ciekawe czy o taki efekt chodziło twórcom nowej wersji strony i aplikacji na IOS, która notabene tjest zupełnie nie przydatna osobie niewidomej.

Pracowałem również w sklepie internetowym, z którego obsługą jako taką sobie spokojnie radziłem, ale już tak zwany back end czyli panel do wprowadzania nowych produktów do bazy sklepu był dla mnie kompletnie niedostępny, a pracodawca chciał żebym również tym się zajmował i niestety z tego i paru innych względów zostałem zastąpiony inną pełnosprawną osobą.

Prowadząc działalność gospodarczą napotkałem pewne problemy nawet ze stroną PFRON obsługującą dofinansowania, która z założenia powinna być dostępna. Z tego co wiem do dziś są również problemy z obsługą programu Płatnik od ZUS, który czasami jest wręcz wymagany.
Dużo z wygody użytkowania straciła również ostatnio strona banku Inteligo, prowadzonego przez krajowego potentata PKO B, Pz którego konta korzystałem od lat przez co zastanawiam się nad zmianą dostawcy usług bankowych.

Rozwiązań tych problemów jest na pewno kilka od prawnych nakazów tworzenia stron i aplikacji dostępnych dla osób niewidomych po uświadamianie twórców, inżynierów, zleceniodawców o istocie tego tak zwanego uniwersalnego projektowania.
Nie chciał bym tu wyjść na jedynie narzekającego co mi nie działa, a ja bym chciał żeby działało, bo wiem że jestem w mniejszości i nikt sie nie musi do mnie dostosowywać, ale jednak jestem użytkownikiem i klientem tych serwisów, więc hciał bym z nich również efektywnie korzystać i nie zastanawiać się czy przy kolejnej zmianie strony nie stracę dostępu do dotychczasowych informacji i usług.

Chciałbym poznać w tym miejscu wasze codzienne problemy z dostępnością stron internetowych zapewne podobne do moich, ale też zapewne zupełnie różne i ciekawe przypadki oraz może pomysły na radzenie sobie z tymi barierami i sugestie w jaki sposób zwiększać świadomość naszych potrzeb wśród osób za taki stan rzeczy odpowiedzialnych.

Pozdrawiam
Radek

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 19, 2014 15:44 


Góra
  
 
PostNapisane: Cz sie 21, 2014 19:33 
Offline

Dołączył(a): N cze 30, 2013 20:09
Posty: 1
Kłopot z głupota przy robieniu stron ma kazdy: lubie strony z grafikami i obrazkami, ale jak juz je daja to niech nie nakładaja tekstu na rysunki - bezmyslność. Dotyczy to niektórych ksiązek jak i blogów w sieci :) ładnie zrobiona strona www - to korzyść dla wszystkich. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sie 22, 2014 06:26 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 17:57
Posty: 0
Czytelność stron dla osób słabowidzących to tak na prawdę kolejny obszerny temat. Niewyraźna czcionka na pstrokatym tle, wyskakujące i nie dające się zamknąć banery reklamowe, a do tego pogmatwany układ strony, gdzie nie wiadomo jak czego szukać. Niestety problem ten dotyczy wielokrotnie również dobrze widzących osób nie mogących się odnaleźć na niektórych stronach i takiego postępowania webmasterów to już zupełnie nie rozumiem, bo podejrzewam, że problem dostępności dla czytników ekranu to bardziej kwestia niewiedzy, a tu to braku poczucia jakiejkolwiek estetyki. Praktyka pokazuje, że można zrobić bardzo dobre strony, piękne wizualnie i dostępne dla programów gadających z dobrze zrobioną nawigacją po stronie i czytelne, a zarazem atrakcyjne, ale to potrafią robić jedynie najlepsi w swoim fachu :-)

_________________
Pozdrawiam
Radek Morawski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt wrz 02, 2014 13:12 
Offline

Dołączył(a): N cze 30, 2013 20:09
Posty: 1
Zacytuję od kolegi pare słow: Praktyka pokazuje, że można zrobić bardzo dobre strony, piękne wizualnie i dostępne dla programów gadających z dobrze zrobioną nawigacją po stronie i czytelne, a zarazem atrakcyjne, ale to potrafią robić jedynie najlepsi w swoim fachu :-)

To prawda, na dodatek istnieja strony www, gdzie mozna sprawdzić czy własna strona jest dostepna i usługi związane z dostosowywaniem stron. Na dodatek, większość stron www to CMS więc, jak się dobrze daje określone pliki tam gdzie trzeba, a w opcjach wstawiania grafiki dodaje się w odpowiednim polu treść, bo jest coś takiego :) to problem w większości znika. jak komus zależy na tym, aby nie wyskakiwały okienka z reklamami na własnej www, to za pare złotych na rok, tez można to zrobić.

Oczywiście, gdy mowa o rozbudowanych serwisach, to tutaj trzeba być profesjonalistą.
Jednak, w przypadku małych witryn, czasem wystarczy dać nieco inne kolory niz białe tło i tyci czcionka, a także nazywac pliki nie tylko tytułem ale i opisem.... I tyle, pardon, aż tyle.

LINK, gdzie mozna sprawdzic dostepność swej www: http://a3web.org/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt wrz 02, 2014 16:18 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 17:57
Posty: 0
Owszem strony sprawdzające dostępność istnieją, lecz są to tylko tak zwane walidatory kodu i nie zawsze pozytywny wynik takiego testu oznacza dostępność strony dla osób niewidomych czy słabowidzących o jej walorach wizualnych nawet nie wspominając. Oczywiście warto testować własną stronę takimi narzędziami, ale nie można na nich bezkrytycznie polegać.
Weźmy na przykład bardzo lubiany odnośnik "Czytaj więcej..." zamieszczony kilkukrotnie na stronie, lecz odnoszący się do różnych jej działów, z punktu widzenia kodu jest wszystko prawidłowo, a ktoś kto przegląda stronę za pomocą czytnika ekranu może się zastanawiać czego akurat dotyczy gdy nie zostanie ten konkretny odnośnik, mający dać nam możliwość czytania dalej, gdy nie zostanie on dodatkowo opisany :-)

Jeżeli chodzi o systemy CMS to również bardzo dużo zależy od zastosowanego szablonu dla samej strony na przykład Wordpress jest generalnie dostępny, nawet niektórzy niewidomi sami administrują swoimi stronami za pomocą jego panelu administracyjnego, jednak stworzono dla niego miliony skórek i skryptów, z których dostępnością nie jest już tak super, a jeszcze dochodzą modyfikacje programistów, którzy o kwestii dostępności nie zawsze pamiętają lub po prostu nie mają świadomości.

Temat reklam w Internecie to już w ogóle jest temat rzeka, Ty piszesz o niewielkim koszcie się ich pozbycia, a to zazwyczaj co bardziej poczytne strony zamieszczają ich jak najwięcej by na nich zarabiać i generować jak największą liczbę odsłon krzykliwymi tytułami, a nasz komputer z dodatkowo uruchomionym gadaczem ledwo dyszy próbując wyświetlić te wszystkie animacje odtworzyć dźwięki i jeszcze zbuforować stronę tak by mogła być przetworzona przez syntezator mowy. Nie bez powodu tak ogromną popularnością cieszy się wśród użytkowników wtyczka AdBlock Plus i to nie tylko wśród niewidomych :-)

_________________
Pozdrawiam
Radek Morawski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt wrz 19, 2014 19:50 
Offline

Dołączył(a): N cze 30, 2013 20:09
Posty: 1
Oczywiście, testerzy stron www on line, nie są nieomylne. Generalnie, nic nie jest nieomylne, ale faktycznie, czasem ludzie zapominają o widzacych uzytkownikach, a o niewidomych... to może lepiej się już nie denerwować :)

W sumie to ja nawet nie mam pewności, co do dostępności mojej strony www, według testów chyba jest niedostępna :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz wrz 25, 2014 05:25 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 17:57
Posty: 0
Według testów walidacyjnych właśnie bardzo wiele stron jest teoretycznie niedostępnych, bo kod nie jest napisany dokładnie z wytycznymi W3C, ale screenreadery doskonale sobie z nimi radzą, zwłaszcza ze stosunkowo prostymi stronami jak Twoja, więc bez obaw jest dobrze :-)

_________________
Pozdrawiam
Radek Morawski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 25, 2014 05:25 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL