Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:26

Strefa czasowa: UTC




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt gru 20, 2013 23:14 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Przyjazne strony www dla osób niewidomych

Nawiązując do listopadowego cyklu informatycznego, wspomniałam, że Facebook nie lubi osób niewidomych, a dokładnie o tym, iż większa część serwisu nie bierze pod uwagę istnienia aplikacji typu JAWS. Czy zatem istnieją jakieś rozwiązania, stosowane na innych stronach www, dzięki którym programy lek torujące, mogą w sposób prostszy i skuteczniejszy , oprowadzać po zaułkach stron www?

Owszem istnieją, w postaci chociażby przestrzegania określonych norm konstruowania serwisów www, o jakich wspomina min. fundacja „Widzialni”. Co ważne, organizacja nie tylko opracowała opis tych norm, a także za przestrzeganie ich przyznaje stosowny certyfikat. Należy zwrócić uwagę, że wskazówki podawane przez fundację nie tylko dotyczą wzrokowej niepełnosprawności, ale wszelkiego typu dysfunkcji od niewidzenia zacząwszy, a kończąc na problemach autystyków. Dlatego też takie budowanie strony nie oszpeca witryny, a czyni ją dostępną. Obecnie strony www, mające ten certyfikat widzialności, to przede wszystkim witryny firm usługowych pokazujące, że dostępność strony www równa się prestiżowi, a to z kolei idzie
w parze z prowadzeniem biznesu.
Nie można więc stwierdzić, że ta nieczytelność stron www to tylko wymysł niewidomych
i słabowidzących. Na podstawie kilku przykładów, pozostaje mi pokazać jak Facebook nie odrobił swej pracy domowej z konstrukcji serwisu dla bycia widocznym. Najzabawniejsze jest w tym wszystkim to, że wszelkie wskazówki fundacja podaje na stronie www i dla dobrego webmastera, nie jest to żadna tajemnica Poliszynela.

Wystarczy tylko przeczytać ten PDF o tym jak organizacja przeprowadza audyt strony www i na co zwraca uwagę. LINK:
http://www.widzialni.eu/container/metod ... on-www.pdf

W źródle tym podane są między innymi wytyczne do pisania strony www. Podam kilka co ciekawszych wskazówek i krótko je skomentuję.
1. W jakim zakresie badana strona spełnia wymogi WC3, CSS, WAI (WCAG2.0)? Osoby lubiące tworzyć strony www, nawet po amatorsku wiedzą, że te magiczne formułki to wytyczne jak powinny zachować się elementy witryny, aby poprawnie wyświetlały się w przeglądarce, niezależnie jakiego typu. I generalnie rzecz ujmując – tym mniej wydziwień tym lepiej. Obecne serwisy chcą być jednolite pod względem zgodności, ale na przykład stosowanie flasha i wyskakujących okienek, czy grafiki , a nie jako określony styl tła z powiększającą się łatwo czcionką czyli CSS, nie jest aż tak powszechne. I co ciekawe nawet amatorska strona w dostępnym szablonie takiego CMS jest lepsza do obsługi na urządzeniach mobilnych.
2. Czy użytkownicy sobie radzą z obsługą strony? I aby sobie radzili należy postarać się o to, aby: była opcja kontroli dźwięku, czyli jeśli na stronie www są multimedia to mają trwać do 3 sekund, bez opcji wyłączenia ich i wyciszenia, zachować minimalny kontrast 4,5:1, lub jeśli nie ma dać opcję dla osób z dysfunkcjami wzroku, Te kontrolki dotyczą grafiki i tekstu.
3. Co najmniej po 200% powiększeniu strony www, strona powinna zachować swą funkcjonalność to znaczy ważne zakładki czy aplikacje nie powinny znikać z ekranu. Zgadnijcie, co się dzieje z Facebook przy zastosowaniu skrótu CTR+?
4. Grafiki tylko logo, może nie mieć podpisanej formy tekstowej czyli co to takiego. Grafika na stronie nie powinna mieć tylko funkcji ozdobnej. Przy czym kontrast między grafiką
a tekstem 7:1.
5. Coś o multimediach: głośność tła w filmie cichsza o 20db od wypowiedzi, jeśli wypowiedź jest nałożona na dźwięk. Audiodeskrypcja mile widziana.
6. Coś o tekście: interlinia 150% i do 80 znkaów w wierszu, co umożliwia wygodne skalowanie tekstów.
7. Jeśli już mowa, że użytkownik będzie wyłącznie stosować klawiaturę, to wszystkie opcje strony www mają być wykonywalne z jej poziomu, bez żadnych przejść, wymagających kliknięcia myszką.
8. Każda zakładka ma mieć tytuł, a najlepiej też i podtytuł informujący, że tu są filmy a tu na przykład dokonasz przelewu bankowego itp. Samego opisu zawartości, tego podtytułu na stronie można użyć w opisie kodu strony w takim szablonie, jak się tworzy sam serwis i pozycjonowanie serwisu z głowy. Przyjemne z pożytecznym.
9. Jak już jesteśmy na stronie www – to bez limitów czasu na dane zadanie, no chyba, że to aukcja internetowa, trzeba określić dokładnie, że minimum 20 godzin czas trwania.
10. Inne uwagi: ponoć uważać z kolorem czerwonym, duża zawartość tej barwy sprzyja epilepsji.

Myślę, że tyle uwag wystarczy, a warto zaznaczyć, że większość z nich wynika z poprawnego stosowania punktu pierwszego – de facto. Zatem strony nie przyjazne to w gruncie rzeczy strony nie napisane prawidłowo. Tracą wszyscy. Na sam koniec podaję: LINK do strony www Fundacji Widzialni:
http://www.widzialni.eu/index.php?p=&id ... ction=#txt
Tutaj dla odmiany, znajduje się link do filmu, w którym o stronach ww wypowiada się niewidomy dziennikarz i niesłyszący informatyk:
http://www.widzialni.eu/

Na sam koniec, podam jeszcze jedną ciekawostkę z sieci? Co jest bardziej popularne
w USA, Facebook czy Twitter? Jeśli weźmiemy pod uwagę wysyłanie krótkich informacji, zwłaszcza o wydarzeniach sportowych typu Futbol Amerykański do swoich znajomych , Twitter bije na głowę serwis Pana Jobsa. Tu mamy ciekawy materiał, na temat dostępności wydarzeń w Twiterze wynikających z prostszej obsługi strony:
http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/Ok ... ze,29711,1

I wszystko zaczyna się i kończy na dostępności. Jakimi według Państwa wskazówkami powinni kierować się przyszli Webmasterzy? Zapraszam do dyskusji,
Justa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 20, 2013 23:14 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL