Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:38

Strefa czasowa: UTC




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So sty 04, 2014 21:30 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Święto Białej Laski, czyli Światowy Dzień Osób Niewidomych

Grudzień – taki świąteczny miesiąc, zazwyczaj ulubiony przez najmłodszych (Gwiazdka, Mikołajki, ferie zimowe), che, che... Ile z tym wszystkim zachodu, aby to skomercjalizowane w sieciach handlowych Boże Narodzenie, było naprawdę niezapomniane. Jeśli już mowa o świętowaniu, to warto zaznaczyć, że i samo środowisko osób niewidomych i słabo widzących też ma swoje święto, jakim jest ich międzynarodowy dzień, obchodzony 21 Października, zwany też czasem Świętem Białej Laski.
Fakt, że to nie grudzień, ale podobnie jak te Mikołajki, obchodzone raz w roku. Niestety, Mikołaj jak wiadomo też daje laski za złe zachowanie, zwane rózgami, ale nie sądzę, aby fundował taki prezent, jak ten wymieniony w tytule. Wiem, że to dość niefortunne skojarzenie, ale ze względu na chłód atmosfery i częstotliwość pamiętania o święcie, to skojarzenie mi się nasunęło samo z siebie...
Koniec tłumaczenia się. Na szczęście nie wszędzie dzień niewidomych obchodzi się bo trzeba, bo wypada. Zanim jednak wspomnę o tej milszej, pozytywniejszej kwestii, powrócę do tej jesienno-zimowej aury. Przeważnie w placówkach edukacyjnych, jak to zazwyczaj bywa w szkole, z okazji świąt robi się apele. Im smutniejsze tym lepiej, do nich zalicza się Święto Niepodległości 11 Listopada i Dzień Białej Laski. Przy czym dnia Niewidomych, tak z mojej autopsji, nie obchodzi się w szkole masowej, chyba że teraz się coś zmieniło.
Mnie osobiście, Święto Białej Laski, gdy byłam w OSW w Dąbrowie Górniczej, zdążyło nie tyle uwrażliwić czy zaciekawić, co zwyczajnie przerazić. Mam w pamięci film nakręcony dobre parę lat temu dla promocji szkoły jak i samej idei.
Wyobraźcie sobie taką scenę: Jedzie auto w kierunku ośrodka. Z pojazdu wysiada domyślnie niewidomy pasażer. Podchodzi do niego drugi aktor grający rolę białej laski. Mówi do niego, że mu pomoże i wie też, gdzie może liczyć na wsparcie. Laska prowadzi niewidomego do wrót ośrodka, który wtedy mieścił się w budynku, jaki powinien co najmniej od 15 lat być wyburzony i żeby była jasność – w starym peerelowskim, łatwym do spalenia jak talia kart, hotelu robotniczym. Nie wspominając, że gdy pewna hala się zawaliła to zakazano wchodzić do biblioteki i na ostatnie piętro internatu. Teraz na szczęście święto niewidomych obchodzą w siódmym niebie architektonicznym czyli w warunkach odpowiadających egzystencji. Może ten film kogoś w końcu przekonał?
Moja reakcja na niego była prosta: najpierw śmiech, (co to jest?!) potem, w sumie to może dobry patent, chodzi o idee, scenariusz nawet fajny, a na koniec smutek: tylko czy ta biała laska musi zaprowadzać do takich miejsc? Ta ostatnia refleksja, pojawiła się po latach. Z tego faktu, zawsze lepiej wspominam Mikołajki i nie przeszkadza mi w tym fakt, że znam świętego osobiście, jak w postaci domownika daje swój prezent. Jako dziecko, nie potrafiłabym obchodzić dnia niewidomych. Żadna przyjemność – smutne przypomnienie o rzeczywistości i w ogóle nie moje święto. Wolałam Mikołajki.
Pozytywy.
Warto w tym wszystkim nakreślić, że ten międzynarodowy dzień staje się widomy w mediach oraz w świadomości społecznej. I to jest niewątpliwy plus, jak pomału ludzie zdają sobie sprawę, że dobrze oznaczone krawężniki, sygnalizacja świetlna z dźwiękiem, windy itp. nie służą tylko niewidomym. To dotyczy nawet stron www, ale o tym szerzej wspomniałam w innym temacie. Jednym z atrakcyjności tych dni niewidomych w większości miast bywają happeningi czy symulatory wad wzroku i niewidzenia. Co do tego ostatniego, można mieć mieszane uczucia jak z tym filmem promocyjnym, ale jeśli to ma uwrażliwić, to niech sobie będzie. Taki eksperyment w każdej chwili można skończyć, wystarczy otworzyć szerzej oczy. Co jest zresztą typową reakcją osoby widzącej. Nie da się przecież symulować czyjejś psychiki. Jak ktoś chce się pobawić w taki eksperyment to niech idzie do sklepu, powie ekspedientce, że chce chrupki i zapyta, jakie są. Nie podając marki słodyczy i smaku. I teraz reakcja Pani ze sklepu czy uprzejmie powie co jest, a może się podrze, że ma pan/pani przed oczyma. I gotowy eksperyment, bez laski i googli.
Media.
Z okazji święta w programie „Świat się Kręci” wystąpiła reżyser Maria Sadowska, która wspominała o audiodeskrypcji i naszym festiwalu, a także inni goście, min. niewidomy zdobywca Kilimandżaro, Paweł Urbański. Myślę, że takie mówienie o sprawach niewidomych jest bardziej strawne, bo w tle programu, który w swej formule nie dołuje. W sumie do tego służy TV. Nie odmóżdżająca rozrywka też jest w cenie.
I tak na koniec. Święto Białej Laski, kojarzy mi się nie tylko z aurą smutku lub podziwu, w zależności, jaką audycję włączę, ale przede wszystkim z samym środowiskiem, z jakiego się wywodzi. Chciałabym poznać Państwa refleksje na temat owego święta. Jaką według Państwa ma ten dzień atmosferę?
Ja jestem przy opcji smutnej w szkole – co łatwo jest zmienić, wystarczy nudny apel, zamienić na szczerą rozmowę w klasie z wychowawcą, a może cykl zajęć o tej tematyce i szukania przez młodych ludzi rozwiązań. To samo zrobiłabym z większością apeli ku czci... Póki co, optymizmu dodaje rozrywkowa TV.
Zatem, czy moja, niezbyt fortunna analogia do mroźnego, zimowego dnia, jak mówię
o Święcie Niewidomych, jest przez Państwa akceptowalna, a może nie do przyjęcia?

Zapraszam do dyskusji
Justa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 04, 2014 21:30 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL