Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:18

Strefa czasowa: UTC




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt sty 17, 2014 13:38 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Do pracy rodacy, czyli news o poszukiwaniu pracy!

Na temat tytułowego poszukiwania pracy krąży w sieci wiele samouczków. Doszukałam się nawet mini vademecum na temat zatrudniania osób niewidomych i słabowidzących, a tak konkretnie apelu do przyszłych pracodawców, aby się nie bali dać pracę, wymienionym powyżej osobom. Zanim zacznę komentować dalej, przesyłam adres do strony www, bo tak się składa, że w punktach autorzy zapisali kilka cennych wskazówek, więc gdyby ktoś chciał jakiegoś bosa zachęcić do zostania „Lodołamaczem 2014”, to ma gotowe odpowiedzi, dlaczego warto: myślę, że mniejsze opłaty na PFRON i zwrot kosztów za pensję pracownika i ZUS, brzmią zachęcająco?
LINK: http://praca.klangoblog.net/2009/09/23/ ... bowidzaca/

Poza tym źródłem jest jeszcze inna masa środków na wyłapanie pracodawcy. Jednym z ciekawszych jest program, gdzie przygotowuje się kolacje szefowi lub szefowej i w ten sposób przy pysznym jedzonku odbywa się rozmowa kwalifikacyjna. To oczywiście opcja dla weteranów kuchennych bitew. W myśl tej zasady ja mogłabym zorganizować dzieciom szefowej kurs rysunku komiksowego. Ponoć wszystkie chwyty dozwolone?

Wracając jednak do tego, co radzi sieć www. Jednym z najważniejszych punktów jest dobra organizacja. Trzeba zdać sobie sprawę, że praca nie znajdzie się szybko. Dlatego też kluczem do sukcesu może być systematyczne przeglądanie ofert z uwzględnieniem branży i podania umiejętności, które wcześniej sobie określiliśmy. Innym punktem jest CV. Dobrze mieć takie, jakiego nie mają inni, niestety też pod kątem wizualnym, Chociaż zastanawiam się jakby dać pracodawcy oprawione w ramce CV z zapisem w systemie Braille'a z wielkim numerem telefonu w czarnodruku na tle dotykowych znaków. Mus polega na tym, aby szef z ciekawości zapamiętał CV i żeby skojarzył osobę, która mu ten szyfr podarowała.

Poza faktem ładnego CV nie rzadko pracodawcy chcą kogoś młodego, ale z doświadczeniem lub z masą znajomości języków obcych poza łaciną podwórkową rzecz jasna i z umiejętnościami obsługi oprogramowania komputerowego oraz z prawem jazdy. W tych wymaganiach jest kilka niekonsekwencji – wiem, że najlepiej wyrwać konkurencji kogoś z doświadczeniem, ale przecież rywale w branży nie śpią. Jeśli zechcą doświadczenia to absolwent na studiach go nie zdobędzie? Nie każdy też ma Perfect English, jeśli część rodziny nie jest zza granicą? Jednak tego i tamtego, da się nauczyć i zawsze można być samoukiem. I na szczęście talentów też szukają i nawet ze stopniami niepełnosprawności, tylko niestety żądają prawa jazdy. Rozumiem, że są pewne profesje, gdzie auto to plus, a czasem i konieczność, ale praca blisko domu na stanowisku biurowym też musi mieć tę klauzulę?

Trzeba mieć zdrowie psychiczne do pracodawców, brak słoniowej pamięci i anielską cierpliwość. I jakie szczęście, aby bez układów i znajomości, zdobyć wymarzoną profesję i jeszcze wyuczoną, na tyle płatną, aby nie bać się czy starczy na rachunki i podstawowe potrzeby... W takiej refleksji od razu, przypomina mi się piosenka z repertuaru IRY:
„a każdy chciał tu przecież normalnie żyć, mimo wszystko”.

Nie, ja się tak łatwo nie poddaję! Poza oddzwanianiem wszędzie gdzie można użyć moich postaci i rozmowami w ośrodkach kulturalnych, zadzwoniłam raz do jednej wytwórni filmów animowanych. Nie żeby od razu robili filmy z moimi postaciami. Bez przesady. Chciałam im tylko wysyłać ewentualne pomysły na scenariusze. Jeśli nawet nie współpraca to choćby opinia. Pan odpowiedział, że w roku 2014 mogę sobie zapomnieć, bo mają inne sprawy na głowie. Rozumiem to tylko dlaczego mówił w moim odczuciu tak wrogim głosem? Nie jestem jakimś słuchowcem, ale źle to odebrałam. Może zadzwoniłam pod zły numer? Chyba, że to jak mi wspomniano w innej firmie, „czas kolędowy” i lepiej przypomnieć się po Nowym Roku.

Żeby jakoś optymistycznie skończyć ten wywód, dziękuję Wam za komentowanie wpisów w Hyde Park serwisu POON. Mam nadzieję, że zamieszczane przeze mnie newsy nie zawierają tylko polskiego narzekania, a może nawet i jakieś wskazówki. Skoro już mowa o szukaniu pracy to jakie doświadczenia w tej kwestii Państwo posiadają? O czym warto pamiętać i z jakich źródeł korzystać? Może skorzystać z programów PFRON albo z tego, co oferuje Urząd Pracy? Czy ktoś z Państwa korzystał z programu „Zielone Światło? Jaka jest zatem najlepsza droga znalezienia szefa bez narażania się finansowego? Chyba, że się zostanie szefem dla samego siebie? To też jest myśl. Zapraszam do dyskusji,
Justa

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 17, 2014 13:38 


Góra
  
 
PostNapisane: Cz mar 20, 2014 21:40 
Offline

Dołączył(a): Pt sie 30, 2013 12:37
Posty: 0
Justa próbuje temat rozkręcić, bo wiele ludzi faktycznie jak nie szuka to chociaż rozgląda się za ciekawą pracą. Panująca nam miłościwa władza zrobiła tyle, że przystrzygła co nieco dofinansowanie dla niepełnosprawnych, ale zrobiła jeszcze jedną istotną rzecz, z mojego punktu siedzenia i widzenia czyt. "robola" - bardzo dobrą, przystrzygła co nieco aspiracje ZPCHr. Na szczęście niewiele ludzi tutaj zagląda i może z tego powodu nie będzie krzyku, ale wydaje mi się może i przedwcześnie, że i dobrze Tuski zliberalizowały temat, gdyż jak myślę po 1 kwietnia 2014 znajdzie się wielu pracodawców nie ZPCHr, którzy ruszą w poszukiwania zdolnych i sprawnych inwalidów, za którymi jeszcze kasa PFRON-owska popłynie. Ja jestem optymistą umiarkowanym i nie kryję, że chycham na coś intratnego, żeby tylko ostatnich soków ze mnie nie wyduszali, tak jak czynią to niestety rutynowo ZPCHr-y

_________________
pozdrawiam, Jedynak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn mar 24, 2014 21:14 
Offline

Dołączył(a): N cze 30, 2013 20:09
Posty: 1
Dzięki Panie Jedynak, za kontynuacje tematu. Ja tez czekam na dobre wieści po 1 Kwietnia, bo przecież zakłady chronione to nie wszystko. Jak na razie, tylko słyszę o protestujących rodzicach dzieci niepełnosprawnych. Niech w końcu Tusk i jego "gang" zrobi coś pożytecznego. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 24, 2014 21:14 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL