Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:11

Strefa czasowa: UTC




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt kwi 01, 2014 10:55 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Telewizja dla niewidomych czyli... Ile to jest 10% telewidzów?

Kolejny temat z pilotem w ręce. Tym razem zastanówmy się nad telewizyjną ramówką. Jak powszechnie wiadomo, wymaga się aby co najmniej 10% audycji było z udogodnieniami dla osób niewidomych czy niesłyszących.

Żaden nadawca, ani TVP, ani telewizje komercyjne nie kwapią się specjalnie do tego, aby było te 10% audycji z audio deskrypcją, z lektorem posługującym się językiem migowym... czy z napisami. Z napisami może być nawet większość, ale co mnie to obchodzi. Bo zamiast 10% napisów, plus 10% z lektorem mówiącym gestem … zostaje 10% napisów. I chyba najlepiej się napisy sprawdzają w TVP Polonia gdzie widziałam tłumaczenia angielskie polskich kwestii aktorów z telenoweli „Złotopolscy”.

To było dawno temu – nawet można było sobie poćwiczyć angielski do matury. Tylko bój się toczy o te łącznie 30% audycji dostosowanych. Nie jestem dobra z matematyki, ale nasuwa mi się takie pytanie? Ile to jest 10% widzów?

W dzisiejszych czasach nie ma 2 programów telewizyjnych, teraz stawia się na kanały tematyczne. Jak w latach dziewięćdziesiątych pojawiła się kablówka to nowi nadawcy walczyli o każde 10% telewidzów, aby tylko odgryźć się konkurencji. Teraz jest jeszcze ostrzej pod tym kątem, bo kiedyś było mniej reklam na kanałach tematycznych, a teraz takie Discavery Chanel pod tym kątem nie jest gorsze od Polsatu. Co to oznacza? Iż wartość 10% widza wzrosła co najmniej dwukrotnie, skoro do pojedynku w szranki wszedł jeszcze szerokopasmowy Internet w większych miastach. Zaraz się okaże, że kanał tematyczny dla osób niewidomych, gdzie każda audycja będzie mieć dodatkowego lektora nie będzie fikcją? Skoro jedzenie w restauracji po ciemku, może smakować, to jak wyborna mogłaby być przyjazna telewizja dla niewidomych, pod kątem finansowym dla nadawcy, który zaryzykuje realizację takiego biznesplanu?

Tylko na razie nikt się nie kwapi do takiego interesu, a jest warto. Portal Adaptacje szacuje następującą ilość osób z dysfunkcją wzroku: „W Polsce liczba osób z uszkodzeniem wzroku przekracza 500 tysięcy. Według światowych danych szacuje się, że poważne zaburzenia widzenia występują u 1% populacji, a całkowita liczba osób niewidomych i słabowidzących ulega stałemu zwiększaniu. Wynika to z wielu powodów. Jednym z nich są starzejące się społeczeństwa i niepełnosprawność wzrokowa związana z wiekiem. Inna przyczyna związana jest z postępem medycyny, która, ratując życie, nie potrafi wyeliminować wszystkich skutków chorób, wypadków, itp”. Więcej informacji pod linkiem:
http://www.adaptacje.uw.edu.pl/publikac ... owidz.html

Mając na uwadze taką ilość osób zastanowiłabym się nad kanałem ze zwiększoną ilością informacji dla osób niepełnosprawnych, od tych, posługujących się językiem migowym po tych, potrzebujących różnego rodzaju audiodeskrypcji, a przecież też dla opiekunów powyżej wymienionych? Sukces, może nie na miarę oglądalności widowiska „Mam Talent”, ale czysty zysk nie tylko od święta i też nie tylko pod kątem finansowym.
W końcu Polska była by pionierem, bo nawet chwalona za wszystko BBC, nie ma takiego kanału! Jeśli już jesteśmy w tej utopii, to jaka Waszym zdaniem powinna być ramówka takiego programu? Zapraszam do dyskusji,
Justa

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 01, 2014 10:55 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL