Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:04

Strefa czasowa: UTC




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn kwi 07, 2014 19:23 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Czy niewidomi są widoczni?

Pytanie retoryczne, filozoficzne, a także takie zawierające tytuł przedsięwzięcia Polskiego Związku Niewidomych, czyli „niewidomi już widoczni”. Ze swojej strony chcę poinformować o tym projekcie. Wszak temat chwytliwy do dyskusji.

Projekt, „Niewidomi już widoczni” był realizowany przy współpracy PZN z różnymi artystami i organizacjami, przede wszystkim z fundacją Klamra. W ramach jego można było zobaczyć pokazy grafików, filmy, happeningi, których tematem głównym były oczy. Jednym z ciekawszych faktów, było zawieszanie tabliczek z napisami w Braille'u, informacyjnych o danym miejscu czy możliwość badania wzroku pod kątem profilaktyki chorób siatkówki. Patronami przedsięwzięcia byli artyści przypominający o tym, że warto kontrolować swój wzrok, nie ograniczając się jedynie do sprawdzania ostrości widzenia. W samej akcji najbardziej spodobały mi się grafiki, pokazujące wizerunki oczu na fasadach. Mówi się, że „ściany mają uszy”, a od tej pory, stwierdzenie, że mają też i oczy, jest dla mnie całkiem trafne.
Chyba w tym wszystkim najbardziej rozbawił mnie pomysł badania wzroku wśród parlamentarzystów. Przecież wiadomo, że znaczna ich część cierpi na nabytą, wysoką krótkowzroczność polityczną, więc co tu sprawdzać? Dobrze – chodziło o to, aby coś gremiom politycznym uświadomić.
Zapewne podobny pomysł powróci wkrótce do kolejnej edycji, gdyż co roku organizuje się międzynarodowy tydzień poświęcony profilaktyce chorób dna oka, to znaczy retina week. PZN na swojej stronie zostawił następującą informację, dotyczącą pomysłu na kontynuację tej akcji „I twoje oczy też”: „Zostań uczestnikiem niezwykłego pokazu – zapraszamy na mieszankę kulturalno edukacyjną podczas integracyjnej wystawy po zmroku 29 września na warszawskim Starym Mieście. Zobacz nas, nie prosimy o wsparcie, pokazujemy, że osoby niewidome i słabowidzące mają bardzo wiele do zaoferowania. Powiemy Ci, jak dbać o wzrok i przeciwdziałać chorobom oczu, pomożemy osobom tracącym wzrok i ich rodzinom, nauczymy, jak umiejętnie pomagać innym. Stań się częścią projektu „Niewidomi już widoczni II", którego celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej profilaktyki związanej z dbaniem o własny wzrok. Nie wahaj się, przyłączyli się już do nas m.in.: Krystyna Janda, Czesław Mozil, Tomek Sikora, Szymon Majewski, Jaga Hupało, 5-letni mistrz jazdy na gokartach – Filip Żelechowski, Robert Korzeniowski i wielu innych. To w ich oczach będziemy mogli przejrzeć się dzięki specjalnemu pokazowi visual art przygotowanemu przez Jajkofilm, partnera multimedialnego VII Tygodnia Schorzeń Siatkówki Oka”.

To tyle, jeśli mowa o samej akcji PZN. Zastanawiając się dalej nad sloganem, nad tytułowym zapytaniem „czy niewidomi są widoczni?”, dochodzę do wniosku, że tak. Będąc w centrum Sosnowca, zauważyłam, że na pytanie „jak dojść na targ”, zadane przez jedną niewidomą panią, natychmiast pojawiła się kolejna osoba innej pani w średnim wieku, może i starszej, która z chęcią zaproponowała, że pomoże dostać się w określone miejsce. Fakt, że była to osoba starsza jest dowodem na docieranie do świadomości takich akcji. Prędzej bym się spodziewała kogoś młodszego, obytego w kampaniach internetowych, happeningach, a tu miła niespodzianka. Wiem, że ta osoba, równie dobrze mogłaby mieć podobne problemy, ale gdy sięgam pamięcią do wypowiedzi niektórych ludzi starszych, gdzie się udało usłyszeć, „co oni zrobią z tą per kaleką?”, to wydaje mi się, że jest to najlepszy dowód zmian.
Te zmiany nie przychodzą szybko. Jednak coś się dzieje. Przeglądając Internet, znalazłam Biennale sztuki Osób Niepełnosprawnych, co było miłym zaskoczeniem. Co prawda nie znalazłam jeszcze fundacji dla jakichś słabowidzących filmowców, reżyserów, plastyków, scenarzystów filmowych, ale to przecież może i być kwestia czasu. Jak na razie znalazłam programy edukacyjne dla nauczycieli z poradami, jak sobie radzić, gdy w klasie jest słabowidzący i jak najlepiej przeprowadzać z nim zajęcia plastyki. Całkiem nieźle – zwłaszcza, że najlepszą receptą przestało już być tylko wysyłanie do szkół specjalnych i „unikanie problemu”.

Może na razie mamy naukę „unikania problemu”? Lepszy rydz niż nic. Nie chcąc popadać w przesadny optymizm, bo do mnie to nie podobne, jestem skłonna stwierdzić, że niewidomi czy słabowidzący „stają się widoczni”, bo nadal idąc do sklepu, nie samoobsługowego, trzeba ekspedientów edukować. Nie wszystkich, ale się zdarza. Może to już tak jest na świecie, że są „ludzie i parapety”, we wszystkich dziedzinach, ale zawsze informacji na temat przygód ze wzrokiem nigdy nie jest za mało.

I tak pisząc o imprezie edukacyjnej, do której przyłącza się PZN, nasunął mi się kolejny temat do refleksji. Jednakże, ciekawi mnie jak Wy oceniacie akcje informacyjne PZN na temat chorób oczu czy sposobów aktywizacji środowiska niewidomych, a i samej integracji z osobami dobrze widzącymi.

Zapraszam do dyskusji
Justa

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn kwi 07, 2014 19:23 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL