Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:07

Strefa czasowa: UTC




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt cze 13, 2014 07:52 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Festiwal zaczarowanej piosenki i Anna Dymna

Bohaterką tego wpisu, będzie znana artystka, Anna Dymna.
O postaci tej, można powiedzieć wiele i nie trzeba długo szukać
w zasobach sieci www.
Dla przykładu, pozwolę sobie tutaj, napisać kilka cytatów z rożnych wypowiedzi Pani Anny. Myślę, że te słowa artystki, najlepiej oddają o kim mowa: „Ani się nie chwalę, ani nie ukrywam. Wiek nie jest dla mnie żadnym problemem. Każdy czas może być dobry – mija i to jest najpiękniejsze, bo doświadczam wciąż czegoś nowego.” „Demokracja doprowadziła do tego, że za szybko wypowiadamy różne słowa, często złe.„ ”Gdy się recytuje wiersze, zdarza się, że forma zabija treść. Poeci swoje wiersze czytają prosto, konkretnie i poezja czytana w ten sposób brzmi najlepiej. Wisława Szymborska powiedziała mi, że trzeba czytać tak, jakby się głośno myślało. Wtedy słowo nie traci swojej mocy i sensu. Ale są aktorzy, szczególnie aktorki, które same są czystą poezją. Czytają wiersze niezwykle pięknie, delikatnie.” „Jestem nieśmiała, zawsze wolałam siedzieć w kącie.” „Każdy człowiek jest dobry. Nawet jak coś zrobi bardzo złego, to na pewno dlatego, że był nieszczęśliwy.” I jeszcze jeden cytat, „Nie można pomagać komuś po coś. Pomaga się z potrzeby serca i tak naprawdę zawsze robi się to dla siebie. Jeden dojrzewa do tej myśli wcześniej, drugi później, trzeci pewnie zbyt późno. Oczywiście wolałabym pracować z osobami niepełnosprawnymi bez rozgłosu. Tyle że na tę działalność trzeba zdobywać pieniądze i mnie, jako osobie publicznej, przychodzi to łatwiej (…) Pomoc innym jest oczywiście moją formą spłacania długu. Również wobec kolegów z teatru, którzy, kiedy znalazłam się w dramatycznej sytuacji, bardzo mi pomogli. Bez nich na pewno bym sobie w życiu nie poradziła.” Więcej cytatów, można przeczytać min. we Wikipedii, a właściwie we wiki cytatach.
Tyle, jeśli chodzi o sieć www. Mnie osobiście, zdziwiły słowa aktorki
o skromności. Anna Dymna nie wygląda na taką, która lubi siedzieć w kącie.
Jeśli już chodzi o samą Wikipedię, to jeden z moich profesorów, żartował, „że jak Cię wpiszą do Wikipedii to już czas na ciebie... na tamten świat”. Ja osobiście, jedynie co życzę Pani Annie Dymnej to większej liczby naśladowców.
Aktorka prowadzi fundację „Mimo wszystko”, skupiając się na pomocy, osobom dotkniętym min. niepełnosprawnością intelektualną. Poza tym, otwarta jest na promowaniu muzycznych talentów osób niewidomych i nie tylko. Mowa tu oczywiście, o Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Mi aktorka, najbardziej kojarzy się z podejściem troski do człowieka z niepełnosprawnością intelektualną, bo w końcu nie chodzi o to, żeby dbać o tych, których wysyła się na szkolenia, a potem da pracę, ale zwłaszcza o tych, którzy nigdy nie będą samodzielni. To jest tok myślenia Pani Anny Dymnej. Jedna z wielu opinii, których przyznaję się bez bicia, czasem nie ogarniam. Może aktorki mają taki dar, skoro ich zawód odzwierciedla trudy codziennego życia? Taki typ wrażliwości?
Inna sprawa, jakie kto ma intencje. Raz w telewizji widziałam reklamę, „pomaganie jest modne”. Zabawne, a ja myślałam, że pomaganie to jest psi obowiązek, bo nigdy nie wiadomo, co z nami będzie jutro... Ciekawe, co na ten spot, powiedziała Pani Dymna, chociaż mam tam dobry cytat!
Od siebie dodam tyle: To chyba troszkę tak, jak fakt, że wszyscy lubimy baśń o Piotrusiu Panie, chłopcu który nigdy nie dorósł, a jak widzimy, kogoś
z niepełnosprawnością intelektualną to mamy dysonans poznawczy. Ja na pewno – Wy możecie polemizować. Chciałoby się mieć więcej odwagi, jak dziecko, które dopiero, co uczy się świata... A tu pac! Rozmawiasz, a nawet lubisz, ale czasem brak Ci cierpliwości, bo ile razy można słuchać tego samego? Nie to na pewno nie jego wina. On się tylko chce komunikować. Racja. Od samotności, to dopiero można zwariować. Jednak, wydaje mi się, że o wiele lepiej się pomaga, jak się jest sławnym, albo ma się do tego środki finansowe? Może, bycie sławnym, „obowiązuje” do pomagania? Co Myślicie na ten temat?
Sama nazwa Fundacji, „Mimo wszystko”, kojarzy mi się z piosenką zespołu IRA, dedykowaną dla Polaków, zmuszonych ze tak względów ekonomicznych, jechać do Anglii, Irlandii... o wymownym tytule „Londyn 8.15” Cytat:” A każdy chciał tu przecież normalnie żyć mimo wszystko Bez tej paranoi, po prostu żyć, mimo wszystko”. Całość piosenki, odnosi się do sytuacji imigrantów, „bo ile można szarpać się, bić o przetrwanie w każdy dzień”, to można również dedykować podopiecznym Anny Dymnej. Tylko niestety, oni raczej nie wybiorą się na Zieloną Wyspę.
Pomijając już te pesymizmy, przypomniał mi się apel aktorki, aby nie zapominać o potrzebach drugiego człowieka, a o losie niepełnosprawnych, wspomniała w ostatnim odcinku programu „Świat się Kręci”, że dopiero co Polska uczy się o ich istnieniu, nabywa świadomości, ale wciąż długa droga przed nami... Dlatego też powstał Festiwal Zaczarowanej Piosenki, aby znikały bariery. Zobaczyć w ludziach ludzi. Jakie są Wasze opinie na temat działalności Anny Dymnej i jak to jest z tą pomocą potrzebującym, oferowaną przez znanych ludzi? Pomysł na autopromocję, a może faktycznie, medialny sposób na naprawę, przerabianie jak to pisał poeta, „szarych zjadaczy chleba
w anioły”? Zapraszam do dyskusji, Justa

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 13, 2014 07:52 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL