Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:26

Strefa czasowa: UTC




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lip 25, 2014 09:45 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Smaki ciemności

Tym razem co nieco o programach telewizyjnych. Właściwie – o jednym talk show, które ja osobiście pamiętam bardziej z nazwy niż częstego śledzenia. Fakt, kiedy program był emitowany, ja wolałam zupełnie inne audycje. Jednakże po widowisku tym, pozostało kilka relacji i myślę, że znaczna część z Państwa, była potencjalną widownią tego programu. Zatem powspominajmy sobie.

„Smaki Ciemności” program na licencji francuskiego "Le gout du noir" był emitowany w latach dziewięćdziesiątych lub na początku XXI wieku, na drugim programie TVP. Gospodarzami widowiska był niewidomy dziennikarz Ireneusz Białek i Grażyna Torbicka. Formuła programu była prosta, zaproszeni goście rozmawiali przy stole w zupełnych ciemnościach, zaś dyskusję moderowali wymienieni dziennikarze. Zaproszone osoby musiały za pomocą słuchu rozpoznać z kim rozmawiają, a także jakoś poradzić sobie przy stole, gdyż program był medialną kolacją, a nie jedynie wymianą opinii na dany temat.

Oto kilka ciekawostek z planu audycji: „Wydawałoby się, że zadanie jest proste: każda z tych osób jest powszechnie znana. Sytuacja jest jednak niecodzienna: goście nie tylko nie widzą siebie nawzajem, ale nawet nie wiedzą, jak wygląda pomieszczenie, w którym rozmawiają. Nie wiedzą, co mają na talerzach, ani gdzie te talerze w ciemności odnaleźć. Błądzą po omacku, ich wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach. Stąd pewnie biorą się pomyłki, takie jak ta, która przydarzyła się Stanisławowi Mikulskiemu, gdy wziął Korę za prezydentową.

 Trochę mnie to zaskoczyło, bo mamy zupełnie inne głosy, inny sposób mówienia. Jolanta Kwaśniewska ma głos modulowany, ja mówię żywiołowo - przyznała po programie Kora”.

„Z kolei Kora odgadła z kim rozmawia dopiero tuż przed zapaleniem świateł. Wcześniej zastanawiała się, czy jej rozmówcą nie jest przypadkiem pułkownik Kukliński, bo odtwórca słynnego Klossa opowiadał o prowadzeniu podwójnej gry i byciu szpiegiem. Nie wspomniał, że jest aktorem, powiedział tylko, że nim bywał.”

A oto jak wypowiada się Grażyna Torbicka o swoich gościach w programie:
„- Goście zaskakiwali mnie, choć w większości są to ludzie, których znam, z którymi przeprowadzałam już wywiady. Wydawało mi się, że wiem, jacy będą, gdy zgaśnie światło, ale myliłam się. Na przykład Krzysztof Skiba, znany prowokator, był spokojny, wyważony, wygładzony. Podobnie Hanna Bakuła, osoba niezwykle otwarta, potrafiąca opowiadać
o sobie z wielką swadą, podczas programu była wyciszona, zamknięta w sobie”.

Więcej informacji znajdą Państwo tutaj:
http://wiadomosci.onet.pl/prasa/smak-ciemnosci/q0gel

Na formule widowiska, do dziś działa pewna restauracja w Poznaniu, gdzie przy egipskich ciemnościach, serwuje się klientom różne, kulinarne specjały. Film na ten temat, został umieszczony w serwisie You Tube i odsyła do niego ten link: http://www.youtube.com/watch?v=U4AM1wSjpew

Autorzy filmu podkreślają, że taki ciemny interes kwitnie i nie ma nic wspólnego z błądzeniem po omacku. Skoro tak, to czemu audycja telewizyjna nie jest nadal emitowana w TVP? Grunt, że zaproszonym do poznańskiej restauracji, ciemność, doświadczona przez chwilę, sprawia frajdę.

Myślę, że to takie próby oswajania, jeśli nie tylko szokowania. Niezmiernie ciekawią mnie Państwa opinie na temat takich restauracji, bo ponoć jest ich wiele w zachodnich stolicach. Zaraz zacznie się wierzyć, że niewidzenie jest trendy. Nasza TVP nie doszła do takowych wniosków. Ciekawe też czy telewizja francuska, nadal bawi się w swój pomysł ze „Smakami Ciemności”? Tego też nie wiem.
Zapraszam Was do komentowania filmu z serwisu You Tube, a zwłaszcza do składania opinii porównawczych z widowiskiem z TVP2. Jaką z tych form popularyzacji radzenia sobie przy stole w ciemnościach, bardziej Preferujecie? Show, gdzie znana osoba, musi poradzić sobie w niecodziennej dla niej sytuacji, oglądana przez widzów, a może jednostkowe doświadczenia takich telewidzów w nietypowej restauracji, niekoniecznie podglądanych przez innych?

Moim zdaniem telewizyjne smakowanie ciemności było dobrym eksperymentem, mając na uwadze kolejne audycje w stylu „Gwiazdy tańczą na lodzie”. Restauracja, czerpiąca z doświadczenia niewidzenia, tego, co się ma na stole. Dla mnie brzmi ekstremalnie, ale ja tak już mam. Może sama się tam powinnam wybrać? Tylko nie wiem, jakbym zareagowała na widok kelnerów z noktowizorami. W telewizyjnych smakach, kelnerzy byli niewidomi, a tutaj obsługa kosmiczna. Można się poczuć jakby się było nie z tej Ziemi.

Na sam koniec, wrażenia widzów audycji, tych widzących:
„Kama,trudno powiedzieć o czym ten program. Grażyna Torbicka i jeszcze jakiś inny
współprowadzący zapraszają do studia różnych gości. W środę był to
Seweryn, Dudziak i ktoś tam jeszcze. Siedzą z nimi przy stole, jedzą(a raczej
usiłują jeść) w kompletnych ciemnościach i gadają o wszystkim i o niczym. Całość
jest fatalna, nic nie widać, poza trupimi twarzami, no a przede wszystkim nudy
straszliwe”.
I jeszcze jeden cytat: „Torbicka, Seweryn i Dudziak? I było nudne? Trudno mi uwierzyć. A Dudziak to rozumiem kobieta? Musze zobaczyć sama.

Jak widać na przykładzie jednego wątku, zdania są podzielone. Dlatego też, czekam na komentarz od forumowiczów. Ciekawi mnie ten trzeci punkt widzenia. Jeszcze raz, zapraszam do dyskusji,
Justa

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 25, 2014 09:45 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL