Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Pt wrz 24, 2021 02:29

Strefa czasowa: UTC
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 652 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 14  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lis 16, 2017 08:13 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 2771
Film ręcznie malowany
Źródło: BIP nr 21 (164), listopad 2017

W ramach cyklu „Adapter – kino bez barier” fundacja Katarynka zaprasza na projekcję filmu „Twój Vincent” z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Pokaz odbędzie się 19 listopada (niedziela) o godzinie 16:00 w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu, przy ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21.
To pierwsza pełnometrażowa animacja zrealizowana techniką malarską. Film opowiada o życiu wielkiego niderlandzkiego malarza, Vincenta van Gogha, łącząc wątki biograficzne z kryminalnymi. Motywem przewodnim jest prywatne śledztwo Armanda, bliskiego przyjaciela artysty, który próbuje rozwikłać zagadkę jego śmierci. Animacja została zainspirowana obrazami samego van Gogha i zrealizowana jako film aktorski. Wykorzystano w tym celu tysiące klatek malowanych ręcznie przez 120 malarzy z całego świata.
Seans poprzedzi prelekcja dr Roberta Banasiaka, dyrektora Centrum Technologii Audiowizualnych, które jest współproducentem filmu.
Bilety w cenie 6 zł można rezerwować za pośrednictwem Fundacji Katarynka wysyłając e-mail na adres: fundacja.katarynka@gmail.com, kupić w kasie kina albo przez stronę kinonh.pl
Do odsłuchania audiodeskrypcji udostępnione będą radia ze słuchawkami. Można także przynieść własny telefon z radiem i słuchawkami. Radio należy ustawić na częstotliwość 97 Fm.
Projekt „Adapter - kino bez barier” jest dofinansowany ze środków PFRON w dyspozycji MOPS we Wrocławiu. Patronami medialnymi akcji są: Kino Nowe Horyzonty, Fundacja Katarynka, Fundacja Kultury Bez Barier, natomiast jej mecenasem jest Bank Zachodni WBK.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 16, 2017 08:13 


Góra
  
 
PostNapisane: Cz lis 16, 2017 08:40 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 2771
Kultura bez barier tym razem dla młodszych
Źródło: BIP nr 21 (164), listopad 2017

Fundacja Kultury bez Barier zaprasza na kolejne seanse filmowe z audiodeskrypcją. Tym razem w programie jest wiele atrakcji dla młodszych (ale nie tylko wiekiem) widzów.
UWAGA! Po raz pierwszy zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularze, formularze są oddzielne do każdego pokazu filmowego, linki w treści wydarzenia.
30 listopada (czwartek) o godz. 10:00 w Kinotece odbędzie się pokaz filmu „Klub włóczykijów” z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących oraz tłumaczony na PJM.
„Klub włóczykijów”
Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, wejście od al. Jerozolimskich.
Czas trwania: 1 godzina 38 minut
To film dla wszystkich – dla młodzieży i dla dorosłych, i świetna okazja, aby przeżyć razem wspaniałą przygodę. Wielu z nas marzyło w dzieciństwie, aby ruszyć w podróż w nieznane, zostać prawdziwym włóczykijem. Kornel Kiwajło i jego przyjaciel Max myśleli, że to będą najnudniejsze wakacje ich życia. Wszystko zmieniła nieoczekiwana wizyta wuja Dionizego, który dowiedział się o wielkim rodzinnym skarbie. Pod przewodnictwem chłopców Klub włóczykijów wyrusza w podróż pełną ekscytujących wydarzeń i niezwykłych postaci. Sprawy komplikują się, gdy na drogocenny trop wpadają również przebiegli przestępcy – Dr Kadryll i jego niezdarny pomocnik Wieńczysław Nieszczególny. Rozpoczyna się szalony wyścig z czasem. Taka przygoda zdarza się raz w życiu! Film powstał na podstawie powieści Edmunda Niziurskiego „Klub włóczykijów”.
Po pokazie filmu i my wybierzemy się na poszukiwanie skarbów. Zapraszamy wszystkich miłośników wielkich i małych przygód!
Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc poprzez formularz: https://goo.gl/forms/8H4rP8JArTDwCNd43 lub tel./SMS: 512 396 475.
3 grudnia (niedziela) o godz. 13:30 oraz 6 grudnia (środa) o godz. 10:00 w kinie Elektronik, przy ul. gen. Zajączka 7 – pokaz filmu „Kraina lodu” z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących oraz tłumaczony na PJM.
Kraina lodu (ang. Frozen) to amerykański film animowany z 2013 roku, wyprodukowany przez Walt Disney Animation Studios i Walt Disney Pictures. To kolaż rozmaitych motywów baśniowych, które komponują się i splatają w oryginalną fabułę. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: wielkie uczucia, szybka akcja, zapierające dech pościgi i starcia z potworami oraz pełen humoru polski dubbing.
Pierwszy grudniowy pokaz filmu „Kraina lodu” (3 grudnia)
Czas trwania: 1 godzina 48 minut
Co można robić w grudniowe niedzielne popołudnie? Można wylegiwać się w domu na kanapie, można pójść na rodzinny spacer... Jest wiele możliwości. A gdyby tak wybrać się całą rodziną do kina? W tę niedzielę Fundacja Kultury bez Barier zabierze Was w magiczną podróż do animowanego świata baśni zwanego Krainą Lodu.
Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc poprzez formularz: https://goo.gl/forms/Aqnh87k18TswHnHo2 lub tel./SMS: 512 396 475.
Mikołajkowy pokaz bez barier – „Kraina lodu” (6 grudnia)
Szósty grudnia to dzień, w którym Święty Mikołaj krąży po świecie i rozdaje prezenty. Może dopaść Cię wszędzie: w domu, na ulicy, w szkole. A może porwie Cię do kina? Każdy z nas może być Świętym Mikołajem. Fundacja Kultury bez Barier w tym dniu chce Wam podarować kolejne wydarzenie dostępne dla wszystkich i chwilę wytchnienia od codzienności. Zabierze Was w magiczną podróż do animowanego świata baśni zwanego Krainą Lodu.
Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc przez formularz: https://goo.gl/forms/kxULosFOKOWQC3Cq2 tel./SMS: 512 396 475.
A tu mały prezent do posłuchania, piosenka prosto z Krainy Lodu: Studio Accantus - Mam tę moc
https://www.youtube.com/watch?v=atjcsg6hgVA

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lis 16, 2017 08:42 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 2771
Spektakl „Puppenhaus – Kuracja”
Źródło: BIP nr 21 (164), listopad 2017

TR Warszawa zaprasza 19 listopada o godz. 19.00 na spektakl z audiodeskrypcją i polskimi napisami dla niesłyszących „Puppenhaus- Kuracja” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego i Magdy Fertacz. W swojej inscenizacji twórcy chcą spojrzeć na problem zdrady i kolaboracji z perspektywy alternatywnych kodów pamięci – przemilczanych, niewygodnych, uciekających od plakatowego bohaterstwa i czarno-białego rozumienia patriotyzmu. Punktem wyjścia do poszukiwań jest sztuka serbskiego dramatopisarza Djordje Lebovića „Lalka z łóżka nr 21”, dotykająca moralnej oceny kobiet-więźniarek Auschwitz, które pracowały jako prostytutki w obozowym domu publicznym.
Konstruując teatralną fantazję na temat wojennej historii, twórcy zadają szereg pytań dotyczących stygmatyzacji, karania i oceny ludzi, którzy z różnych powodów podczas okupacji uciekali od heroizmu, obowiązku walki oraz poświęcenia życia dla ojczyzny. W jaki sposób konstruowana jest pamięć historyczna i moralna ocena postaw z przeszłości? Jakie są granice interpretacji i fantazjowania na temat historii, w którą wpisane są trauma i heroizm? Jak wyleczyć zbiorową pamięć?
Materiałem do scenariusza są m.in. losy Marii Malickiej, wybitnej przedwojennej aktorki warszawskiej, dla której zbudowano scenę przy Marszałkowskiej 8. Artystkę, oskarżoną o kolaborację z Niemcami podczas okupacji, po wojnie objęto zakazem występowania w Warszawie. Inspiracją dla spektaklu jest również postać Arletty, właściwie Leonie Bathiat, słynnej aktorki francuskiego kina i teatru lat 30. i 40., w czasie wojny utrzymującej bliskie relacje z Niemcami, po wojnie skazanej na więzienie, a następnie kontynuującej karierę narodowej gwiazdy, oraz historia Deutsches Filmtheater, działającego w budynku Teatru Rozmaitości podczas okupacji, Mon Café, kawiarni mieszczącej się przed i w trakcie II wojny światowej w Alejach Jerozolimskich, będącej popularnym miejscem spotkań warszawskich homoseksualistów i homoseksualistek.
Spektakl poprzedzą warsztaty, które odbędą się o godzinie 17:30.
Bilety w cenie 20 zł można zarezerwować u pedagog teatru, Anny Rochowskiej, pisząc na adres mailowy: anna.rochowska@trwarszawa.pl, lub telefonicznie: 533 380 173. Istnieje również możliwość kupienia wejściówek na stronie TR Warszawa pod tym linkiem: https://bilety.trwarszawa.pl.
Wstęp na warsztaty jest bezpłatny.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lis 16, 2017 08:43 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 2771
Wyjątkowy pokaz muzyczny

Centrum Kultury Wrocław-Zachód, ul. Chociebuska 4-6, zaprasza osoby niepełnosprawne do udziału w międzynarodowym pokazie muzycznym organizowanym 3 grudnia 2017 r. w ramach projektu „Umieć się spotkać” – Twórczość Osób Niepełnosprawnych TON.
W ramach TON-u odbędą się:
1 grudnia – prezentacja spektaklu w wykonaniu uczestników warsztatów teatralno-muzycznych.
2 grudnia – prezentacja spektakli grup teatralnych z Polski, Czech i Niemiec.
3 grudnia – koncert zakwalifikowanych wokalistów przy akompaniamencie zespołu muzycznego.
Warunkiem uczestnictwa w pokazie jest przysłanie nagrania wykonanej przez siebie piosenki (na dowolnym nośniku) do 18 listopada br. i podanie numeru telefonu lub e-maila. Organizator gwarantuje nocleg lub zwrot kosztów podróży.
Zgłoszenia należy nadsyłać na adres:
r.tokarska@ckwz.art.pl lub kontaktować się telefonicznie: Renata Merk-Tokarska 602 843 004.
W przypadku dużej liczby zgłoszeń organizator ma prawo wyboru wykonawców. Osoby zakwalifikowane zostaną o tym poinformowane.
Centrum Kultury Wrocław-Zachód od 2002 roku prowadzi działania skierowane do osób z różnymi niepełnosprawnościami, którym umożliwia czynne korzystanie z dóbr kultury i współtworzenie wydarzeń kulturalnych (koncerty, szkolenia, warsztaty, filmy). Od kilku lat w projektach CKZW (w tym również międzynarodowych) uczestniczą artyści niepełnosprawni, którym stwarzane są warunki do rozwoju ich umiejętności, własnych aspiracji i prezentacji twórczości przed szeroką publicznością. Centrum realizuje różne wydarzenia z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, (filmy, spektakle, wystawy, koncerty niepełnosprawnych artystów, integracyjne warsztaty: fotograficzne, teatralno-muzyczne, animacji filmowej, tworzenia audiodeskrypcji i napisów dla niesłyszących) dla wszystkich grup wiekowych. Tak kompleksowe działania realizowane są dzięki temu, że jako jedyna tego typu placówka na Dolnym Śląsku, CKWZ posiada sprzęt do audiodeskrypcji, profesjonalne studio animacji filmowej do realizacji warsztatów animacji filmowej, bogate zaplecze (sale wyposażone w sprzęt, powierzchnie wystawiennicze, fachową kadrę), a budynek jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (winda, podjazd, toalety, dwa rzędy sali widowiskowej dla wózków inwalidzkich).
Działania na rzecz niepełnosprawnych kontynuowane są w projekcie „Umieć się spotkać” - twórczość Osób Niepełnosprawnych TON.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lis 16, 2017 10:24 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Z telefonem do filharmonii. Nowa aplikacja ma potęgować doświadczenia widowni
Źródło: www.wyborcza.pl 14.11.2017
Herbert Sałustowicz

Zestaw kamer, który pozwala publiczności z bliska oglądać palce pianisty, czy możliwość korespondencji z wykonawcą mają zachęcić do częstszych wizyt w filharmoniach i operach. To pomysł fundacji Juliana Cochrana. - Chcemy zmieniać postrzeganie muzyki klasycznej - mówi jej prezes Jakub Fiebig.
- Artystę i słuchaczy oddzielają bariery, które przecież nie muszą istnieć - dodaje Fiebig, który jest jednocześnie muzykiem w warszawskiej filharmonii. Dlatego fundacja stworzyła aplikację OnStage. Jej głównym założeniem jest wzbogacenie koncertów dla stałych bywalców gmachów filharmonii, ale również przyciągnięcie nowej widowni - nie jest tajemnicą, że popularność muzyki klasycznej spada z roku na rok. Według badań GUS tylko 16 proc. Polaków było w zeszłym roku na koncercie w filharmonii lub operze.
Aplikacja działa na trzech etapach. Przed koncertem przedstawi informacje o programie wydarzenia i wykonawcach, a także wykorzysta funkcję lokalizacji, by zaprowadzić uczestnika na miejsce. Właściwe funkcjonalności użytkownik pozna już na miejscu. Dzięki kamerom przygotowanym przez organizatorów koncertu będzie mógł przez ekran telefonu zajrzeć do wnętrza fortepianu lub z bliska oglądać dłonie i twarz artysty. Istnieje też opcja komunikacji z innymi widzami, którzy korzystają z aplikacji, lub zapoznanie się z zapisem nutowym wykonywanych utworów. - Jeśli koncert jest nudny, pasek postępu powiadomi użytkownika, ile czasu zostało do końca - żartuje Katarzyna Świętochowska z Fundacji Cochrana.
Po koncercie OnStage umożliwi również wymianę wiadomości tekstowych z artystą. Z tej funkcji cieszy się Piotr Grelowski, pianista, którego recitalu można będzie wysłuchać w trakcie premiery aplikacji 16 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie. - Muzycy klasyczni, jak wszyscy inni artyści, również mają głód kontaktu z publicznością. Większość słuchaczy nie wie, że po koncercie może się spotkać z artystami przed garderobą, nie mówiąc o wymianie wiadomości, którą umożliwia OnStage - mówi Grelowski.
Jak zareagują na to bardziej tradycyjni bywalcy filharmonii? Choć światła matryc mogą wzbudzać kontrowersje w miejscu, gdzie świat zdaje się dalej stać w XIX wieku, twórcy aplikacji zadbali również i o ten, nieco społeczny aspekt użytkowania. Użytkownicy OnStage mogą przebywać w wyznaczonych częściach auli, więc bardziej konserwatywni słuchacze nie muszą się obawiać, że reflektory będą świeciły im w oczy.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lis 16, 2017 10:25 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: Fundacja Kultury bez Barier 15.11.2017

30.11(czwartek) godz. 10:00 - Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, wejście od Al. Jerozolimskich - odbędzie się pokaz filmu „Klub włóczykijów” z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących oraz tłumaczony na PJM

3.12(środa) godzina 13:30 – kino Elektronik, gen. Zajączka 7 - pokaz filmu „Kraina lodu” z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących oraz tłumaczony na PJM

6.12(środa) godzina 10:00 – kino Elektronik, gen. Zajączka 7 - pokaz filmu „Kraina lodu” z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących oraz tłumaczony na PJM

UWAGA! Po raz pierwszy przyjmujemy zgłoszenia poprzez formularze, formularze są oddzielne do każdego pokazu filmowego, linki w treści wydarzenia.

Oto garść informacji na zachętę:

„Klub włóczykijów”

Czas trwania: 1 godzina 38 minut

To film dla wszystkich - dla młodzieży i dla dorosłych, i świetna okazja, aby przeżyć razem wspaniałą przygodę. Wielu z nas marzyło w dzieciństwie, aby ruszyć w podróż w nieznane, zostać prawdziwym włóczykijem.
Kornel Kiwajło i jego przyjaciel Max myśleli, że to będą najnudniejsze wakacje ich życia. Wszystko zmieniła nieoczekiwana wizyta wuja Dionizego, który dowiedział się o wielkim rodzinnym skarbie. Pod przewodnictwem chłopców Klub włóczykijów wyrusza w podróż pełną ekscytujących wydarzeń i niezwykłych postaci. Sprawy komplikują się, gdy na drogocenny trop wpadają również przebiegli przestępcy - Dr Kadryll i jego niezdarny pomocnik Wieńczysław Nieszczególny). Rozpoczyna się szalony wyścig z czasem. Taka przygoda zdarza się raz w życiu!

Film powstał na podstawie powieści Edmunda Niziurskiego „Klub włóczykijów”.

Po pokazie filmu i my wybierzemy się na poszukiwanie skarbów. Zapraszamy wszystkich miłośników wielkich i małych przygód!

Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc:

formularz:
https://goo.gl/forms/8H4rP8JArTDwCNd43

tel/SMS: 512 396 475

Pierwszy grudniowy pokaz filmu “Kraina lodu”
Czas trwania: 1 godzina 48 minut

Co można robić w grudniowe niedzielne popołudnie? Można wylegiwać się w domu na kanapie, można pójść na rodzinny spacer... Jest wiele możliwości. A gdyby
tak wybrać się całą rodziną do kina?

Zapraszamy na kolejny film dostępny dla wszystkich. Dajcie sobie chwilę wytchnienia od codzienności. W tę niedzielę zabieramy Was w magiczną podróż do animowanego świata baśni zwanego Krainą Lodu.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc:

formularz:
https://goo.gl/forms/Aqnh87k18TswHnHo2

tel/SMS: 512 396 475

Mikołajkowy pokaz bez barier – „Kraina lodu”

Szósty grudnia to dzień, w którym Święty Mikołaj krąży po świecie i rozdaje prezenty. Może dopaść Cię wszędzie: w domu, na ulicy, w szkole. A może porwie Cię do kina?

Każdy z nas może być Świętym Mikołajem. My w tym dniu chcemy Wam podarować kolejne wydarzenie dostępne dla wszystkich i chwilę wytchnienia od codzienności.
Zabierzemy Was w magiczną podróż do animowanego świata baśni zwanego Krainą Lodu.

Kraina lodu (ang. Frozen) to amerykański film animowany z 2013 roku, wyprodukowany przez Walt Disney Animation Studios i Walt Disney Pictures. To kolaż rozmaitych motywów baśniowych, które komponują się i splatają w oryginalną fabułę. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: wielkie uczucia, szybka akcja, zapierające dech pościgi i starcia z potworami oraz pełen humoru polski dubbing.

A tu mały prezent do posłuchania, piosenka prosto z Krainy Lodu: Studio Accantus - Mam tę moc

https://www.youtube.com/watch?v=atjcsg6hgVA

Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc:

formularz:
https://goo.gl/forms/kxULosFOKOWQC3Cq2

tel/SMS: 512 396 475

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lis 20, 2017 09:38 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: www.rp.pl 19.11.2017
Ada Michalak

Wystawa „Co słychać na Pradze?” w Muzeum Warszawskiej Pragi pozwoli poznać stolicę w odmienny sposób.
Ta wystawa jest dźwiękowym portretem prawobrzeżnej Warszawy, a została stworzona z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Daje jednak również świetną okazję, aby poznać przestrzeń miasta inaczej niż na co dzień.
Inspiracją do stworzenia tak pomyślanej ekspozycji były internetowe mapy dźwiękowe. Muzeum daje możliwość wzbogacenia dźwięku o związane z nim przedmioty. Powstała w ten sposób wystawa do słuchania, ale również do poznawania dotykiem i węchem, a nawet smakiem.
Kuratorka wystawy Anna Mizikowska jest dziennikarzem radiowym. O sobie mówi, że „myśli uszami”, dzięki czemu dostrzega dźwiękowe „tło” miasta i kojarzy miejsca z ich brzmieniem. - Chciałam, żeby powstał taki dźwiękowy pejzaż Pragi, ukazujący ją w trochę inny sposób - opowiada Anna Mizikowska. - Prace koncepcyjne nad wystawą ruszyły w czerwcu zeszłego roku, a od zimy trwały nagrania i gromadzenie eksponatów. To ekspozycja adresowana do wszystkich, przy czym stworzona z myślą o osobach niewidomych. Ale tak naprawdę i niewidzący i widzący skorzystają z niej tak samo.
Na wystawie pojawiła się między innymi część poświęcona warszawskim tramwajom, gdzie znalazły się fragmenty szyn. Posłuchać można także szumu wiślanych fal i nagrań z warszawskiego ZOO.
Ekspozycji towarzyszyć będą lekcje, podczas których będzie można porozmawiać o dźwiękach miasta, a następnie wspólnie stworzyć dźwiękowy pejzaż Pragi, angażując ciała i głosy.
Ekspozycja została zaprogramowana tak, by ułatwić jej odbiór nie tylko przez osoby niewidome i niedowidzące. Jest również dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Wystawa „Co słychać na Pradze?” otwarta będzie do 15 kwietnia w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Więcej informacji na www.muzeumpragi.pl .

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lis 24, 2017 12:25 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
7 nowych ścieżek dźwiękowych filmów z audiodeskrypcją
Źródło: DZDN 23.11.2017

Dział Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS poleca 7 nowych ścieżek filmów z audiodeskrypcją. Ścieżki można pobrać w Serwisie wypożyczeń on-line DZdN na stronie wypozycz.dzdn.pl.
5 filmów przekazało do DZdN Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych "De Facto". Są to filmy: "Boska Florence" reż. Stephen Frears, "Dziennik Bridget Jones" reż. Sharon Maguire, "Pitbull. Nowe porządki" reż. Patryk Vega, "Pokój" reż. Lenny Abrahamson, „Zjawa” reż. Alejandro Gonzalez Inarritu.
Ostatni z wymienionych filmów został nagrodzony trzema Oscarami – dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Leonardo DiCaprio), dla najlepszego reżysera oraz za najlepsze zdjęcia. Jest to trzymająca w napięciu historia podróżnika i odkrywcy Hugh Glassa, który zostaje zaatakowany przez niedźwiedzia i pozostawiony przez towarzyszy na pewną śmierć w niedostępnym terenie. Glass gnany żądzą zemsty i miłością do rodziny musi zmierzyć się z morderczą zimą i przeciwnościami losu, aby przetrwać.
Kolejne 2 filmy można także – poza możliwością pobrania ścieżek dźwiękowych z Serwisu – wypożyczyć na płytach DVD w wypożyczalni książki mówionej DZdN. Są to filmy: "Pokot" reż. Agnieszka Holland i Kasia Adamik oraz "Toni Erdmann" reż. Maren Ade.
Film „Pokot” powstał na podstawie powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, a sama autorka książki współtworzyła scenariusz. Emerytowana inżynier Janina Duszejko, miłośniczka astrologii i wegetarianka – w tej roli Agnieszka Mandat – uczy angielskiego w wiejskiej szkole. Pewnej zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada, kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze – jedyne ślady wokół jego domu, to tropy saren. Wkrótce zaczynają ginąć inne lokalne osobistości, a wszystkich łączy pasja do polowań. Widząc niemoc policji, Duszejko przeprowadza własne śledztwo.
Dział Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS serdecznie zaprasza do wypożyczania filmów na płytach DVD w wypożyczalni książki mówionej oraz do pobierania ścieżek dźwiękowych filmów z audiodeskrypcją w Serwisie Wypożyczeń On-line.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lis 24, 2017 14:47 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Dzień Osób Niepełnosprawnych | 1 i 4 grudnia
Źródło: www.wilanow-palac.art.pl 24.11.2017

Usłysz dźwięki, które mógł słyszeć w pałacu i parku król Jan III. Poczuj zapach przypraw używanych w kuchni staropolskiej. Dotknij materiałów przypominających te, z których szyto barokowe stroje, i przymierz królewskie szaty. Wyrusz w zmysłową podróż, podczas której poczujesz, jak ponad 300 lat temu wyglądało życie codzienne w Wilanowie.
Podczas warsztatów poznamy życie codzienne królewskiej rodziny i dworu wilanowskiego. Szczegółów tej codzienności doświadczymy zmysłami węchu, słuchu i smaku. Poznamy królewską rodzinę, historię wilanowskiej rezydencji i uroki życia na barokowym dworze. Warsztaty są dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Bazą jest dźwięk, który będzie uzupełniany opowieściami oraz różnorodnymi pomocami działającymi na zmysły (dotyk, zapach).

Kiedy:
1 grudnia: godz. 10.00–11.30, 12.00–13.30; 14.00–15.30
4 grudnia: godz. 10.00–11.30; 12.00–13.30; 14.00–15.30

Dla kogo: dzieci, młodzież, dorośli.
Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz wzroku.

W królewskiej szafie – warsztaty lalkarskie

Przenieśmy się w świat mody z XVII wieku! Wszystkich, którzy lubią rozwiązywać zagadki i rebusy, są ciekawi, w co ubierali się na co dzień i od święta król Jan III i królowa Marysieńka zapraszamy do wspólnego wykonania lalek ubranych w stroje podobne do tych, które zostały uwiecznione na portretach królewskiej rodziny.
Podczas spotkania dzieci dowiedzą się, jak ubierano się ponad 300 lat temu, czym są kontusz i żupan, jak wiązano pas kontuszowy, w jaki sposób damy podkreślały swoją urodę, jakie były modne w czasach Jej i Jego Królewskiej Mości uczesania czy też kto troszczył się o garderobę królewską. Nauczymy również rozpoznawania po fakturze i splocie nitek różnych rodzajów tkanin, a na zakończenie uczestnicy będą mogli wykonać drewniane lalki.

Kiedy:
1 grudnia: godz. 9.30–11.00; 12.00–13.30
4 grudnia: godz. 9.30–11.00; 12.00–13.30

Dla kogo: dzieci w wieku 6–12 lat.
Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, wzroku, ruchową.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So gru 02, 2017 14:59 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 22 (165), listopad 2017

Teatr Polski w Bielsku-Białej przygotował wspaniały „tort” i częstował nim osoby z dysfunkcją wzroku i słuchu. Jeżeli porównać ucztę dla ducha do tej dla podniebienia, to był to niesamowity poczęstunek. Na tort składały się warsztaty, które odbyły się na scenie, także za kulisami.
To dzięki tym warsztatom niewidomi mogli zobaczyć dotykiem, jak wyglądają kostiumy, scenografia, rekwizyty, a z pomocą dokładnych opisów zapoznać się z rozmieszczeniem pomieszczeń znajdujących się za sceną. To, co się dzieje za kulisami podczas spektaklu już nie jest tajemnicą
Joanna Feikisz, autorka audiodeskrypcji, w rozmowie podkreśliła duże zaangażowanie zarówno aktorów, reżyserów, jak i wszystkich pracowników teatru w przygotowanie i realizację całego przedsięwzięcia.
Dla widzów z odległych miast takich, jak Kraków, Chorzów czy Pszczyna, jedną z bardzo ważnych „warstw” tortu był transport. Ze względu na czas potrzebny na dojazd i powrót, niebagatelną rolę odegrało dopasowanie godzin wystawiania sztuk.
Dotarliśmy wreszcie do „wisienek”. Pierwszą z nich była sztuka „Boeing Boeing” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza, która nawiązywała do czasów obecnych i wielu pozwoliła na zrelaksowanie się oraz terapię śmiechem.
Kolejny spektakl to „DyBBuk”, który przeniósł widzów w czasy nie tak odległe, a jednak historyczne. Przed tym spektaklem odbyło się spotkanie widzów z reżyserem Pawłem Passinim, dzięki czemu widzowie zostali wprowadzeni w tematykę spektaklu. Trzecia wisienka to „Humanka” w reżyserii Agaty Puszcz – autorka przeniosła widza w przeszłość, abstrakcyjną, lecz czy nierealną?
Projekt „Spektakl bez barier” realizowano ze środków Narodowego Centrum Kultury będącego częścią programu „Kultura Interwencje”.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So gru 02, 2017 14:59 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 22 (165), listopad 2017

Muzea dostępne dla każdego – to marzenie wielu osób niepełnosprawnych, które kochają historię i kulturę. Dla nich właśnie z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który obchodzony jest 3 grudnia, wybrane obiekty warszawskie przygotowały wyjątkową ofertę.

W okolicach tego święta (w dniach od 1 do 4 grudnia) placówki biorące udział w akcji proponują osobom z niepełnosprawnością m.in.: bezpłatne wejścia, oprowadzanie z audiodeskrypcją, warsztaty dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, lekcje muzealne, koncerty, prelekcje czy oglądanie niedostępnych na co dzień eksponatów.
W obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych włączyły się obiekty, które dbają o dostępność nie tylko od święta: Muzeum Narodowe, Muzeum Niepodległości, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Fryderyka Chopina, Stacja Muzeum (dawne Muzeum Kolejnictwa), Muzeum Sportu i Turystyki, Pałac w Wilanowie, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oraz Muzeum Warszawskiej Pragi.
Wydarzenia koordynuje Stowarzyszenie „Razem dla Niepełnosprawnych”. W sprawach organizacyjnych można się kontaktować z p. Żanetą Żardecką pod numerem telefonu 22 826 45 49.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r. w celu zwrócenia uwagi na problemy tej grupy społecznej i podkreślenia konieczności działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa, wyrównywania szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu tych osób.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So gru 02, 2017 15:00 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 22 (165), listopad 2017
Andrzej Koenig

W 2013 roku z inicjatywy Bogumiła Kanika, społecznego ratownika górskiego Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR), powstała Fundacja Wspierania Inicjatyw Społecznych „Pogranicze bez barier” z siedzibą w Bielsku Białej.
Celem Fundacji jest wspieranie osób z niepełnosprawnością (m.in. niewidomych) poprzez wykorzystanie i promowanie wśród tych osób nowoczesnych technologii, ułatwiających im normalne funkcjonowanie, uprawianie sportów i turystyki górskiej. Pierwszą inicjatywą fundatora, czyli pana Bogumiła, było utworzenie górskiego szlaku narciarskiego dla osób niewidomych.
W dniach 18-19 listopada bieżącego roku grupa dziesięciu niewidomych oraz niedowidzących ze Śląska wraz z członkami Fundacji oraz wolontariuszami – asystentami wybrali się zielonym szlakiem na szczyt Pilska w Beskidach.
Chociaż trasę rozpoczęto w jesiennych warunkach, wyżej panowała już zimowa aura. Kilkudziesięciocentymetrowa pokrywa śnieżna, wiatr oraz mróz nie stanowiły jednak dla grupy większego problemu. To była wręcz dodatkowa motywacja, by pokonywać własne słabości i ograniczenia.
Podczas całej wyprawy zarówno wolontariusze, jak i członkowie Fundacji, na bieżąco opowiadali, jak przebiega trasa, jakie widoki pojawiły się po opuszczeniu górnej części lasu, czyli robiły niewidomym audiodeskrypcję „na żywo”. Na szczycie Pilska z racji silnego wiatru i mrozu grupa przebywała tam jednak niezbyt długo i skierowała się do „goprówki”, w której przenocowała. Były opowieści, wrażenia osób, które pierwszy raz brały udział w takiej wyprawie i integracja.
Niedziela (19.11.) to powrót; najpierw szlakiem zielonym, później czarnym i żółtym. Na zakończenie niespodzianka, czyli szum największego wodospadu w Beskidach.
Wszyscy uczestnicy na pewno z wyprawy wrócili zadowoleni, z nowymi znajomościami, wspomnieniami oraz chęcią na kolejne wyprawy, może nawet w większym gronie.
Zimowe wyjście na Pilsko to część projektu „Przecieramy szlaki” dofinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr gru 13, 2017 10:00 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: www.bialystok.onet.pl 10.12.2017

Obrazy Caravaggia, architektura Pałacu Krasińskich czy rzeźby Berniniego - zostały opisane za pomocą audiodeskrypcji, dzięki czemu będą dostępne dla osób niedowidzących i niewidomych. Dzieła sztuki do końca roku zostaną udostępnione w internecie, będzie ich w sumie ponad 180.
Audiodeskrypcja to technika umożliwiająca odbiór kultury osobom niewidomym i niedowidzącym. Jest to przekład treści na słowa. Powstają w ten sposób opisy - w formie skryptów tekstowych i nagrań dźwiękowych - filmów, spektakli teatralnych, spektakli operowych, dzieł sztuki. Dzięki temu mogą je poznawać także osoby niewidome i niedowidzące oraz niesłyszące i niedosłyszące.
Portal iSztuka.edu.pl, który udostępnia sztukę osobom niedowidzącym i niewidzącym - to pionierskie przedsięwzięcie białostockiej Fundacji Audiodeskrypcja.
Do tej pory na portalu dostępnych było 120 dzieł sztuki od prehistorii do manieryzmu. Teraz fundacja zakończyła pracę nad 64 kolejnymi dziełami z okresu baroku, rokoko, klasycyzmu i romantyzmu - poinformował na konferencji prasowej prezes Fundacji Audiodeskrypcja Tomasz Strzymiński.
Na portalu już można znaleźć ponad 20 nowych opisów, kolejne trafią do końca roku. W ramach projektu powstały opisy m.in. obrazu Caravaggia "Złożenie do grobu", Petera Paula Rubensa "Podniesienie krzyża", Eugenea Delacroixa "Wolność wiodącą lud na barykady". Na portalu będzie można też zapoznać się z architekturą Pałacu Krasińskich czy Teatru Wielkiego w Warszawie oraz z rzeźbami m.in. Bertela Thorvaldsena, czy Lorenza Berniniego.
Strzymiński powiedział, że przy projekcie pracują historycy sztuki i audiodeskryptorzy. Mówił, że praca przy tworzeniu opisu, który miałby "uwidocznić" dla osób niewidomych sztukę, różnią się od tych, które można znaleźć w podręcznikach. Dodał, że często potrzebne są bardzo konkretne dane np. wysokość czy głębokość danego obiektu, co pozwoliłoby go zwizualizować, a czego w dostępnych materiałach nie ma.
Na portalu iSztuka, oprócz fotografii i kontekstu historycznego, użytkownicy mają do dyspozycji opisy dzieł w formie audiodeskrypcji - zarówno skryptów tekstowych, jak i nagrań dźwiękowych. Dzięki temu sztukę mogą poznawać także osoby niepełnosprawne - niewidome i niedowidzące oraz niesłyszące i niedosłyszące. Strona dostosowana jest także do ich potrzeb.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt gru 15, 2017 10:22 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
WARSZTATY DLA OSÓB NIEWIDOMYCH / Ikonografia Bożego Narodzenia
Źródło: www.4free.waw.pl 12.12.2017

Data: 15 Grudnia 2017, piątek
Godzina rozpoczęcia: 17:00
Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Narodowe

Boże Narodzenie w sztuce to nie tylko Święta Rodzina przy żłóbku w asyście aniołów oraz wołu i osła. Zaczynając od Drzewa Jessego, przez Narodziny i Pokłon Trzech Króli, dotrzemy do Ofiarowania w Świątyni – sceny zamykającej cykl Bożego Narodzenia. Ikonografię Bożego Narodzenia poznamy dzięki średniowiecznym nastawom ołtarzowym, niderlandzkim obrazom z XVII wieku oraz prezentowanej w Galerii Sztuki XX i XXI wieku płaskorzeźbie Kapliczka Bożego Narodzenia Jana Szczepkowskiego.

Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do Muzeum prosimy o kontakt z Działem Edukacji.
Zapraszamy zorganizowane grupy osób z dysfunkcją wzroku; udział w spotkaniach jest bezpłatny, terminy do uzgodnienia.

zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / ok. 60 min

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt gru 19, 2017 10:37 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: DZDN 18.12.2017

Kazuo Ishiguro, tegoroczny laureat literackiej nagrody Nobla, urodził się 8 listopada 1954 r w Nagasaki. Gdy miał pięć lat, jego rodzina wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Obecnie pisarz mieszka w Londynie.
W 1986 roku otrzymał nagrodę Whitbread Award za swoją drugą powieść Malarz świata ułudy a w 1989 roku Nagrodę Bookera za trzecią powieść Okruchy dnia. Za powieść Nie opuszczaj mnie Ishiguro był nominowany do Nagrody Bookera 2005.
Pierwszą książką, którą niewidomi czytelnicy mogli poznać, była nagrana w 2000 r jeszcze na kasety magnetofonowe powieść "Okruchy dnia".
Obecnie w zbiorach biblioteki znajdują się 4 pozycje tego autora w standardzie DAISY i formacie Czytak, dodatkowo jedna pozycja na skanowisku.
Szczególnie polecamy powieść "Kiedy byliśmy sierotami". Książka wydana przez wydawnictwo Pruszyński i spółka w 2000 r, nagrana w nieistniejącym już studiu Zakładu Nagrań i Wydawnictw PZN w 2001 r. Czyta Jacek Kiss.
Główny bohater powieści – detektyw Christopher Banks próbuje rozwiązać zagadkę zaginięcia swoich rodziców. Nie jest to jednak kryminał ani książka przygodowa. W powieści tej teraźniejszość przeplata się z przeszłością, a rozwiązanie tej zagadki okazuje się być proste a za razem zaskakujące.
Książka jest dostępna w naszym Serwisie wypożyczeń on-line, w standardzie DAISY, formacie Czytak, a także na skanowisku.
Serdecznie polecamy.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt gru 19, 2017 10:38 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: DZDN 06.12.2017

Fundacja Edukacji Nowoczesnej zaprasza osoby z dysfunkcją wzroku do pobierania pierwszych 15 audiobooków przygotowanych w ramach dofinansowanego przez PFRON projektu "Książka dla Ciebie". W celu pobrania zaadaptowanych w formacie daisy książek prosimy o zarejestrowanie się pod linkiem:
http://fen.net.pl/audiobooki-do-pobrania/

Życzymy miłej lektury.
Dostępne są już następujące książki:
1. Sweetland - Grummey Michael
2. Ósme życie tom I - Haratischwili Nino
3. Grunt pod nogami - ks. Kaczkowski Jan
4. Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnowskiego - Marat Emil. Wójcik, Michał
5. Moje Podróże w Ciemno - Pasterny Hanna
6. Honor - Elif Shafak
7. Zegarmistrz światła. Tadeusz Woźniak w rozmowie z Witoldem Górką - Woźniak Tadeusz
8. Randka z wrogiem - Zachariasiewicz Ludwika
9. Sposób na cholernie szczęśliwe życie Małgorzata Chmielewska - Żyłka Piotr
10. Czarownica piętro niżej - Szczygielski Marcin
11. Wszyscy wiedzą o zabójstwach czarnych w Ameryce - Levoy Jill
12. Lepiej byś tam umarł - Khalidov Mamed
13. Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym - Czarnecki Maciej
14. Ścieżki północy - Flanagan Richard
15. Tadeusz Nalepa. Breakout Absolutnie - Królikowski Wiesław


Kontakt z nadawcą ogłoszenia:
biuro@fen.net.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Podcast DZDN
PostNapisane: Wt gru 19, 2017 10:39 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Podcast DZdN - odcinek pierwszy i mamy nadzieję, nie ostatni
Źródło: DZDN 06.12.2017

Trochę to trwało, ale w końcu się udało i z odrobiną tremy, która towarzyszyła uczestnikom podczas nagrania - prezentujemy wreszcie pierwszy odcinek podcastu o DZdN.
Tematem nagrania jest DZdN jako całość, czyli po trochu o wszystkim w formie mamy nadzieję interesującej dla osób, które dopiero zamierzają się do nas zapisać, albo korzystają ze zbiorów od niedawna, ale także wieloletni czytelnicy DZdN z pewnością znajdą w audycji przynajmniej kilka rzeczy, o których nie wiedzieli.
Skąd wzięła się nasza enigmatyczna nazwa: Dział zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego?
Jakie zbiory udostępniamy (online i nie tylko)?
Kto może być czytelnikiem biblioteki i dlaczego nie wszyscy, którzy dawniej mogli (czytelnicy zagraniczni i osoby, które ukończyły 75 rok życia, a nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności)?
Jak można zapisać się do DZdN?
Jakie są metody dostępu do zbiorów?
Serwis Wypożyczeń Online: aktywacja konta, różne zasoby i metody ich wyszukiwania, metody dostępu do zbiorów, pozostałe funkcje wypożyczalni.
Współpraca z zewnętrznymi serwisami i instytucjami: platforma Ibuk Libra Light, ekiosk i filmy od Stowarzyszenia "De facto", kod do filmów TVP z audiodeskrypcją...
Inne zasoby i funkcje DZdN: elektroniczne archiwum i bibliografia zawartości czasopism tyflologicznych, skanowanie książek na zamówienie, generowanie wydruków brajlowskich...
Miało być krótko, jest całe 40 minut, a i tak niektóre kwestie zostawiliśmy na przyszłość.

Uprzedzając ewentualne pytanie: jeśli pomysł okaże się udany i uznacie Państwo, że warto nagrywać następne odcinki, będą one dostępne na osobnej podstronie i jako kanał RSS z możliwością zasubskrybowania w programie do podcastów.
Ten pierwszy odcinek udostępniamy na razie jako zwykły link do pliku MP3 pod adresem:
http://wypozycz.dzdn.pl/pliki/podcast/01.mp3


Czekamy na komentarze i uwagi, emailem na adres
wypozycz@dzdn.plPozdrawiamy,
Zespół Wypożyczeń On-line DZdN GBPiZS

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr gru 20, 2017 13:23 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: www.muzeum.naklo.pl 15.12.2017

Dnia 13 grudnia w Muzeum odbył się wernisaż wystawy "Dotyk". Wystawę będzie można zwiedzać do 1 marca 2018 r.
Spośród zmysłów XXI wiek najmniej ceni dotyk. Jesteśmy społeczeństwem obrazu. Współczesne media, zwłaszcza internet przyzwyczaiły nas, że świat wystarczy tylko oglądać aby przekaz był wiążący. Nasze prababcie nie wyobrażały sobie aby móc kupić cokolwiek nie dotykając, nie sprawdzając jakości wykonania czy świeżości w przypadku produktów żywnościowych.
Dotyk był również niezwykle istotny w kontaktach międzyludzkich. Nie chodzi tu o te najintymniejsze relacje, ale o zwykły gest sympatii – podanie dłoni na powitanie i pożegnanie, przytulenie czy pogłaskanie na pocieszenie. Wyznaczyliśmy bardzo sztywne granice własnej przestrzeni których nie wolno przekraczać, z jednej strony to dobrze, chronimy swoją bezpieczną strefę, ale czy nie tracimy czegoś przy okazji?
Wszyscy wiemy, że dla prawidłowego rozwoju żywego stworzenia dotyk matki, czy chociażby bliskość drugiej istoty jest niezwykle ważny, inaczej przestaje się rozwijać.
To on także zapewnia nam bezpieczeństwo, ból jaki odczuwamy w kontakcie z czymś gorącym, skrajnie zimnym czy ostrym pozwala nam uniknąć większych obrażeń, ostrzega nas przed niebezpieczeństwem. Wiemy zatem, że dotyk jest potrzebny.
Ostatnie miejsce które kojarzy się z wykorzystaniem tego zmysłu to Muzeum. Pierwsze czego uczymy się w kontakcie z tą instytucją to: „Nie dotykać eksponatów!” Oczywiście ma to głęboki sens. W końcu misją Muzeum jest ochrona dziedzictwa czyli przedmiotów w nim zgromadzonych, tak aby przetrwały jak najdłużej. Niemniej często stajemy bezsilni przed gablotą z napisem „narzuta adamaszkowa” „medal brązowy” „rzeźba alabastrowa”. Nie zawsze mamy możliwość poznania nieraz rzadkich materiałów z jakich zostały wykonane obiekty zabytkowe. Podobnie w przypadku urządzeń technicznych. Adapter, ręczny młynek do kawy, żarna, stuletnia pralka czy motorower z poprzedniego ustroju kuszą aby sprawdzić z czego się składają i jak działają. W przypadku „Dotyku” nie możemy mówić o wystawie, bowiem z definicji wystawy się ogląda, tu chcemy zaangażować nie tylko wzrok… Jest to zatem projekt który ma na celu obalenie stereotypu muzeum ukrytego za szklaną szybą gabloty.
Pierwsza część ekspozycji skupia się na fakturze, możemy dotknąć i tym samym lepiej poznać różne rodzaje tkanin oraz obiekty z nich wykonane w tym również obrazy. W końcu wiele z nich zostało namalowanych na płótnie. To zresztą okazja do przekonania się jak różnią się dzieła poszczególnych artystów. Pociągnięcia pędzla, grubość farby, nałożenie werniksu lub jego brak, wszystko to pomaga nam zrozumieć fascynujący świat sztuki. Co łączy obraz z drzewem? Najczęściej rama. Choć oczywiście zdarzają się dzieła wykonane na drewnie. Zatem od tkanin przechodzimy do drewna, a dalej do kamienia i metalu.
Druga część zaaranżowana została inaczej. Mamy łazienkę, kuchnię, salonik i fragment z przedmiotami różnymi. Odwiedzający ma zatem szansę na przekonanie się czym nasze babcie i prababcie prały, prasowały, gotowały… Naszym celem jest przybliżenie tego co zazwyczaj jest bezpiecznie ukryte w muzealnej szafie lub gablocie. Chcemy także aby osoby słabowidzące czy takie które potrzebują silniejszych bodźców by poznawać świat nie bały się wizyty w muzeum, wiedząc że mamy im do zaoferowania coś więcej…

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz sty 11, 2018 11:12 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
TEATR ROZMAITOŚCI BEZ BARIER - WARSZAWA, STYCZEŃ- LUTY 2018
Źródło: TR Warszawa 07.01.2018

Oferta skierowana do osób z niepełnosprawnością wzroku, dla których podczas spektaklu czytana jest na żywo audiodeskrypcja, czyli opis tego, co dzieje się na scenie oraz dla osób z niepełnosprawnością słuchu, dla których przygotowane są polskie napisy.
Spektakle poprzedzone są warsztatami, dla wszystkich zainteresowanych, które rozpoczynają się od wejścia na scenę i poznania scenografii, a kończą działaniami performatywnymi, które mają na celu przybliżenie danego spektaklu uczestnikom.
Prowadzenie warsztatów: Anna Rochowska.
Bilet na spektakl dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi: 20 zł,
na warsztaty wstęp wolny.
Rezerwacja:
edukacja@trwarszawa.pl,

W styczniu - "Moja walka" w reż. Michał Borczuch :
warsztaty: 12 stycznia 2018, godz. 17.30 - 18.30
miejsce: TR Warszawa / ATM STUDIO / Wał Miedzeszyński 384,
spektakl: 12 stycznia 2018, godz. 19:00
miejsce: TR Warszawa / ATM STUDIO / Wał Miedzeszyński 384.

W lutym - "Koncert życzeń" w reż. Yana Ross :
warsztaty: 25 lutego 2018, godz. 17.00 - 18.00
miejsce: TR Warszawa / ul. Marszałkowska 8,
spektakl: 25 lutego 2018, godz. 19.00
miejsce: TR Warszawa / ul. Marszałkowska 8.

Teatr Rozmaitości BEZ BARIER jest współfinansowany przez Fundację PKO.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz sty 11, 2018 11:14 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Joanna Mazur i przewodnik Michał Stawicki z tytułem Niepełnosprawnego Sportowca Roku
Źródło: www.niepelnosprawni.pl 08.01.2018
Autor: Mateusz Różański
Źródło: plebiscyt.przegladsportowy.pl, polsatsport.pl

Joanna Mazur i jej przewodnik Michał Stawicki zdobyli tytuł Niepełnosprawnego Sportowca Roku 2017 w Plebiscycie Przeglądu Sportowego. Przy okazji złota medalistka z Londynu zaapelowała o ponowne rozpatrzenie jej wniosku o stypendium sportowe. Jak zareagował minister Bańka?
Duet Joanna Mazur i Michał Stawicki po niezwykle emocjonującym biegu wywalczyli pierwsze miejsce w biegu na 1500 m podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce w Londynie. Podczas tej samej imprezy zdobyli także srebrny (800 m) i brązowy medal (400 m). Wysiłki pary zostały nagrodzone przyznaniem tytułu Niepełnosprawny Sportowiec Roku podczas uroczystej gali Plebiscytu Przeglądu Sportowego, która odbyła się 6 stycznia.

Podziękowania i apel

- Na początku chciałabym podziękować rodzicom. Kocham was i bardzo dziękuję za wsparcie, także dla rodzeństwa – mówiła Joanna Mazur po odebraniu statuetki. – Podziękowania także dla trenera Salamonowicza oraz całej grupy biegowej z Krakowa. W momencie, gdy przestałam widzieć, poznałam najważniejszą osobę. Mój przewodnik, przyjaciel, a także trener. Proszę o wielkie brawa dla Michała Stawickiego – dodała.
Oprócz podziękowań, Joanna Mazur skierowała prośbę do obecnego na gali ministra sportu, Witolda Bańki.
- Chcieliśmy skierować apel do pana ministra sportu o ponowne rozpatrzenie wniosku o nasze stypendium. Panie ministrze, to wsparcie finansowe w postaci stypendium jest nam naprawdę niezbędne jak tlen na ostatnich czterystu metrach biegu – apelowała biegaczka, która na reakcję ministra nie musiała długo czekać.
- Pozwolę sobie na kilka słów, ad vocem do wystąpienia wspaniałej pani Asi – powiedział minister Bańka. – Pani Asiu, właśnie dlatego w tym roku znowelizowaliśmy ustawę o sporcie, żeby móc przyznać stypendium właśnie w takich okolicznościach. Dlatego sprawa jest już załatwiona. A druga rzecz: do team100 dołączą kolejni beneficjenci, także paraolimpijczycy. Pani Asiu, wraz z trenerem zapraszam do tej grupy – ogłosił.
Podczas tegorocznej Gali Mistrzów Sportu tytuł Superczempiona otrzymał Tomasz Gollob, utytułowany polski żużlowiec, który w zeszłym roku uległ poważnemu wypadkowi.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn sty 15, 2018 13:15 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 1 (168), styczeń 2018

- Dajcie sobie chwilę wytchnienia od codzienności. Pragniemy zabrać Was w magiczną podróż do baśniowego świata zwanego Krainą Lodu – czytamy na stronie Fundacji Kultury bez Barier, która zaprasza mieszkańców Poznania i okolic do Kina Muza. To właśnie tam 24 stycznia o godz. 10:00 odbędzie się pokaz filmu animowanego „Kraina Lodu” z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących oraz tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
Film to animowana opowieść dla dzieci i dorosłych o potędze siostrzanej miłości, odwadze i sile do pokonywania problemów. Anna wyrusza na wielką wyprawę, by odnaleźć swoją siostrę Elsę, której magiczna moc uwięziła królestwo Arendelle w okowach wiecznej zimy. W poszukiwaniach towarzyszy jej Kristoff, przed którym górskie szlaki nie kryją żadnych tajemnic i jego lojalny renifer Sven. Podczas misji ocalenia królestwa przyjaciele zmierzą się z surową pogodą, napotkają niebotyczne góry, tajemnicze trolle i zabawnego bałwana o imieniu Olaf.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc.
e-mail: rezerwacje@kulturabezbarier.org
tel./SMS: 512 396 475
Kino Muza, ul. Św. Marcin 30, Poznań

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn sty 15, 2018 13:16 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 1 (168), styczeń 2018

Wyroby polskiego wzornictwa zachwycają formą, fakturą i starannym wykonaniem. Ich wygląd to często rezultat długich poszukiwań i przemyśleń projektantów. Pawilon polski na paryskiej wystawie światowej w 1925 roku to zwieńczenie poszukiwań stylu narodowego przez twórców przełomu XIX i XX wieku. Stalowo-skórzane meble zaprojektowane do zameczku Prezydenta RP w Wiśle to poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań dla nowoczesnych ludzi. Barwne tkaniny, oryginalne wyroby ceramiczne i szklane poruszają wątek projektowania dla przemysłu. Zebrane razem opowiadają ponadstuletnią historię polskiego wzornictwa. Ich opowieści będzie można wysłuchać podczas warsztatów dla osób z dysfunkcją wzroku pt. „Treść zaklęta w formie”, które odbędą się 26 stycznia (piątek) o godz. 17:00 w Galerii Wzornictwa Polskiego Muzeum Narodowego w Warszawie. Wstęp jest wolny, jednak liczba miejsc ograniczona. Zbiórka w holu głównym. Warsztaty potrwają ok. 60 min.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn sty 15, 2018 13:17 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 1 (168), styczeń 2018

Będzie można podyskutować o sztuce, skonsultować swoje pomysły na prace artystyczne, wymienić się spostrzeżeniami i przede wszystkim dobrze się bawić, tworząc własne dzieło sztuki – zapewniają organizatorzy bezpłatnych warsztatów plastycznych „Dotknij sztuki” adresowanych do osób niewidomych i słabowidzących. Na zajęcia zaprasza Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu oraz Okręg Opolski Polskiego Związku Niewidomych.
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z najważniejszymi pojęciami sztuki współczesnej, poznają sztukę wybitnych artystów XX i XXI wieku oraz różne formy artystycznego wyrazu. Będą się uczyć pracy z gotowymi przedmiotami, wykorzystując ich potencjał znaczeniowy, symboliczny, konceptualny. Każdy z uczestników będzie miał również okazję wykonać własną instalację artystyczną, własne dzieło sztuki.
Pierwsze zajęcia odbędą się 25 stycznia 2017 r. w godz. 15.00–17.00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu przy pl. Teatralnym 12. Kolejne planowane są na 8 i 22 lutego. Spotkania prowadzić będzie Natalia Krawczyk.
Aby uczestniczyć w warsztatach, należy odebrać bezpłatną wejściówkę – wejściówki będą dostępne od 15 stycznia w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych, ul. Kościuszki 25/1 w Opolu (od poniedziałku do piątku w godz. 9:00–15:00) lub w kasie Galerii Sztuki Współczesnej, pl. Teatralny 12 w Opolu (codziennie w godz. 10:00–18.00).

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn sty 29, 2018 08:40 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: DZDN 26.01.2018

Dział Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego we współpracy z Mazowieckim Stowarzyszeniem Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto” realizuje w latach 2017-2019 projekt „Krajowy Zasób Cyfrowych Filmów z Audiodeskrypcją dla Osób Niewidomych”.
W styczniu w ramach projektu w Serwisie Wypożyczeń On-line pojawiło się 15 nowych filmów z AD. Wśród tytułów znalazły się takie produkcje z ostatnich lat jak: Manchester by the Sea (2016), czy Big Short (2015). Film "Big Short" to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, które stały się zarzewiem ogólnoświatowego kryzysu lat 2007-2010. Kilku mężczyzn - poprzez spekulacje, malwersacje, balansowanie na granicy prawa - doprowadza do zapaści ekonomicznej na całym świecie.
W serwisie wypożyczeń on-line pojawiły się także takie klasyki kina jak "Ojciec Chrzestny" Francisa Forda Coppoli z 1972 roku, czy adaptacja dzieła Reymonta "Chłopi" (w dwóch częściach, z roku 1973). Na uwagę zasługuje także film z 1965 roku "Udręka i ekstaza", który opowiada o pracy Michała Anioła nad malowaniem sklepienia w Kaplicy Sykstyńskiej.
Polecamy Państwa uwadze wszystkie filmy! Ścieżki dźwiękowe filmów z audiodeskrypcją są dostępne na stronie wypozycz.dzdn.pl
Projekt „Krajowy Zasób Cyfrowych Filmów z Audiodeskrypcją dla Osób Niewidomych” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Cyfrowa.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt sty 30, 2018 12:22 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: DZDN 29.01.2018

Dział Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego gorąco poleca:
Kaleta, Jolanta Maria; „Wrocławska Madonna”.
Książka została nagrana przez Radio dla Ciebie w 2017 r. na zamówienie DZdN.
Lektor: Pędziwiatr Z.
Jest to powieść sensacyjna z wątkiem miłosnym. Akcja rozgrywa się tuż po zakończeniu II wojny światowej we Wrocławiu – dopiero co wyzwolonym przez Rosjan. Główne wydarzenia mają jednak miejsce w latach 70-tych XX wieku, w czasach PRL-u.
W kaplicy wrocławskiego biskupa wisi cenny obraz z epoki Renesansu „Madonna pod Palmami”. Gdy biskup decyduje się na renowację obrazu okazuje się, że to kopia. A gdzie jest oryginał? Szukają go hierarchowie kościoła oraz służby specjalne z Polski, Niemiec i Austrii.
Wartka akcja, nieoczekiwane zwroty akcji, splatające się w zaskakujący sposób losy bohaterów sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. Czy głównemu bohaterowi – historykowi sztuki – uda się znaleźć oryginał, czy zostanie z ukochaną kobietą, możecie się Państwo dowiedzieć jedynie z kart książki.
Jest ona dostępna w Dziale Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS w standardzie DAISY oraz w formacie Czytak – do nagrania na miejscu, jak również w Serwisie Wypożyczeń On-line.
Zapraszamy do naszej biblioteki.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr sty 31, 2018 10:12 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Toruński Teatr Horzycy wystawi spektakl dla osób niewidomych
Źródło: www.niepelnosprawni.pl 30.01.2018
Autor: inf. pras.

Od lutego 2018 roku toruński Teatr Horzycy zaprezentuje spektakl pn. „Nieskończona historia” z audiodeskrypcją dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Pierwszy spektakl z audiodeskrypcją odbędzie się już w czwartek 1 lutego, o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru Horzycy w Toruniu. Przedstawienie pn. „Nieskończona historia” otrzymało II Nagrodę w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Wyróżnienie otrzymał także zespół aktorski oraz reżyserka spektaklu, Małgorzata Warsicka.
W czasie przedstawienia audiodeskrypcyjnego, lektor opowiada o warstwie wizualnej dzieła, np. o wyrazie twarzy aktorów, mowie ciała, kostiumach, itd., co pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym lepiej odbierać sztukę.
Powstanie audiodeskrypcji było możliwe dzięki współpracy z Fundacją „Nieograniczona” im. Bogny Olszewskiej, która kontynuuje dzieło Bogny Olszewskiej - feministki, aktywistki, kulturoznawczyni, pracownicy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Bogna pracowała w Fundacji „Nieograniczona” w latach 1988-2014. Przygotowała m.in. audiodeskrypcję Parku Rzeźby na warszawskim Bródnie oraz była pionierką audiodeskrypcji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Więcej o spektaklu możesz przeczytaćna stronie Teatru Horzycy:
http://teatr.torun.pl/

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Spójrz na mnie
PostNapisane: Śr lut 28, 2018 09:59 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Niewidomi aktorzy o samotności i braku bliskości. „Spójrz na mnie”
Źródło: www.kultura.gazetaprawna.pl 22.02.2018,

Prapremiera spektaklu „Spójrz na mnie” według scenariusza i w reżyserii Adama Ziajskiego, z udziałem pięciu niewidomych bohaterów, odbyła się w piątek na Scenie w Galerii Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
Jak mówił autor i reżyser podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach, to reportaż teatralny, w którym prawdziwi bohaterowie opowiadają autentyczne historie. „Teatr staje się w tym wszystkim narzędziem na równi jak film czy reportaż pisany” – podkreślił.
„Te historie w żaden sposób nie są pudrowane, to jest po prostu nasze życie, nie ma słowa fikcji w tym spektaklu” – dodał Grzegorz Kania.
Jak mówił Adam Ziajski, historie jego bohaterów przyprawiały go o ból głowy i ból serca. „Zdałem sobie sprawę, że nie tylko mamy do czynienia z osobami wykluczonymi, ale z osobami niezwykle straumatyzowanymi, porzuconymi, wykorzystywanymi na wszystkie sposoby” – powiedział.
„Mam poczucie, że to spektakl o samotności, o bardzo dojmującej samotności, o braku bliskości, nie tylko osób niewidomych, ale myślę, że nas wszystkich, bardzo przejmujący” – dodał.
Grzegorz Kania przyznał, że udział w spektaklu to dla niego rodzaj terapii. „Trzeba przełamywać swoje lęki, swoje obawy, ja ich miałem bardzo dużo” – mówił. „Myślę, że jeżeli nawet 5-7 osób z tego spektaklu wyjdzie z jakąś refleksją, że osoby niewidome to też są zwykli ludzie, a nie jacyś dziwacy - bo nas się ludzie boją bardzo często, ja tego doświadczam bardzo mocno w moim życiu - to już to będzie sukces, to już to będzie warte tego wysiłku, tego stresu” – dodał.
„Jako aktorzy mają niesamowitą wrażliwość i są uzdolnieni aktorsko. To jest porażające oglądać ich prawdziwe historie w ich wykonaniu, jeszcze stworzone przez Adama Ziajskiego, który jest fantastycznym twórcą teatru offowego” – podkreślił dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk.
Pięciorgu bohaterom na scenie towarzyszą reżyser i profesjonalni aktorzy Teatru Śląskiego, a także Kora – pies przewodnik jednej z bohaterek.

Adam Ziajski to aktor i reżyser poznańskiego Teatru Strefa Ciszy. Ze swoimi działaniami artystycznymi chętnie wychodzi w przestrzeń ulicy, wcześniej pracował również z osobami niesłyszącymi.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr mar 07, 2018 11:20 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: www.empik.com 05.03.2018

Tom Mara jest błyskotliwym, pewnym siebie i odnoszącym spore sukcesy archeologiem, szefem wykopalisk na Krecie. I od lat jest niewidomy. Stracił wzrok jako osiemnastolatek podczas trzęsienia ziemi, co nie przeszkodziło mu w zawrotnej karierze. Ma doskonały słuch, węch i niezwykle wrażliwy dotyk. Wykształcił pamięć niemal absolutną – pamięta dokładnie każdy kamień i każdy centymetr wykopalisk, na podstawie zapachu powietrza i kąta padania promieni słonecznych na swoją twarz jest w stanie podać dokładną lokalizację. I uważa, że ma rzeczywistość pod kontrolą.
Pewnego dnia na terenie wykopalisk giną turyści. Ich śmierć może się wiązać z nielegalnym handlem antykami. Chwilę później ktoś zabija psa asystentki Toma. Być może ta sama osoba zaczyna wysyłać mu esemesy z zagadkami – jeśli ich nie odgadnie, jego asystentka także zginie. Tom rozpoczyna niebezpieczną grę. Przeciwnik ciągle jest jednak o krok przed nim i nie cofnie się przed niczym. Także przed kolejnym morderstwem.
Gdy ginie Oliwia, konserwatorka w zespole Toma, ten zaczyna podejrzewać swoją narzeczoną, która pracuje w tym samym ośrodku. Ale nie tylko ją… Zaczyna się gubić w domysłach. Ktoś chce mu zaszkodzić? Postradał rozum i wszystko mu się wydaje? A może to część misternego planu, żeby się go pozbyć?

Marta Guzowska, znana z dwóch kryminalnych i sensacyjnych serii z antropologiem Mariem Yblem i archeolożką-złodziejką Simoną Brenner prezentuje nowego bohatera!

Książka trafi do sprzedaży 14 marca.

Dane szczegółoweDane szczegółowe

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr mar 07, 2018 11:22 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: DZDN 05.03.2018
Rafał Dębski – „Labirynt von Brauna”
Wydawnictwo Dolnośląskie, 2007
Książka w standardzie DAISY wydana przez Fundację Klucz w 2016 r.
Lektor: Michał Breitenwald
Gatunek: sensacja/kryminał z wątkami szpiegowskimi

Akcja książki toczy się w małym miasteczku Oleśnica pod Wrocławiem, gdzie zostają zamordowane w tajemniczych okolicznościach niezidentyfikowane ofiary. Jedno z takich morderstw próbuje rozwikłać główny bohater komisarz Michał Wroński, będący pracownikiem miejscowej Komendy Policji. Śledztwo komplikuje się, na scenie pojawiają się agenci zagranicznych wywiadów, a sprawa okazuje się mieć drugie dno, które sięga II wojny światowej. Akcja toczy się wartko, z nieoczekiwanymi zwrotami, które zaskakują czytelnika. Główny bohater nie tylko mierzy się z trudną sprawą, ale również ze zwierzchnikiem i innymi osobami, w których interesie jest skierowanie komisarza Wrońskiego na „mylne tory”. Jak poradzi sobie nasz bohater? Dowiecie się Państwo z kart książki.

Książka jest dostępna w Serwisie Wypożyczeń Online w standardzie DAISY .

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz mar 15, 2018 11:16 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: www.przegladsportowy.pl 09.03.2018

W Pjongczangu zapłonął znicz 12. zimowych igrzysk paraolimpijskich. Tradycyjną formułę otwarcia imprezy wypowiedział prezydent Korei Południowej Moon Jae-in. Do 18 marca w 80 konkurencjach rywalizować będzie 567 zawodników z 49 krajów, w tym ośmioosobowa reprezentacja Polski.
Znicz zapaliła curlingowa para gospodarzy - medalistki paraolimpiady Vancouver 2010 i olimpiady Pjongczang 2018 dla podkreślenia jedności ruchu.
Podczas uroczystego otwarcia biało-czerwoną flagę niósł mieszkający w Wieliczce 34-letni Kamil Rosiek (ZSON Start Nowy Sącz), uczestnik trzech ostatnich igrzysk w biegach narciarskich i biathlonie. Największy sukces odniósł roku temu w Tarvisio we Włoszech, zdobywając w slalomie srebrny medal mistrzostw świata.
Jako pierwsi z polskiej ekipy w sobotę wystartują: w zjeździe zawodników niewidomych i niedowidzących Maciej Krężel (WSSiRN Start Katowice) z przewodniczką Anną Ogarzyńską oraz Piotr Garbowski (Przemyski Klub Podkarpacie) z Jakubem Twardowskim, a w biathlonie Iweta Faron i Witold Skupień (oboje KS Obidowiec Obidowa).
Dorobek startów reprezentacji w zimowych igrzyskach to 44 medale: 11 złotych, sześć srebrnych i 27 brązowych. W ostatnich w Soczi nikomu z dziewięcioosobowej ekipy nie udało się stanąć na podium. W Pjongczangu wystąpi ośmioro niepełnosprawnych polskich sportowców oraz trzech przewodników osób niewidomych i niedowidzących.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz mar 15, 2018 11:17 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Jest niewidoma, przeżyła fatalny wypadek. Millie Knight bohaterką Wielkiej Brytanii
Źródło: www.sportowefakty.wp.pl 13.03.2018
Łukasz Kuczera

19-letnia Millie Knight jest niewidoma. Mimo to, ma odwagę zjeżdżać na nartach z prędkością 115 km/h. Przed rokiem przeżyła fatalny wypadek, ale się nie poddała. Na igrzyskach paraolimpijskich w Pjongczangu zdobyła dwa srebrne medale.
Ze względu na swoje problemy ze wzrokiem, Millie Knight musi polegać na przewodniku. Na stoku towarzyszy jej Brett Wild. Razem tworzą zgrany zespół. Gdy on krzyczy "jedź", Knight podąża za nim. Brytyjka musi wyłapywać kolejne komunikaty głosowe Wilda i wierzyć mu na słowo.
Publika obserwująca ich zmagania tkwi w ciszy. Nie może hałasować. Nie może dopingować, bo miałoby to wpływ na jakość wskazówek przekazywanych przez przewodnika. Biorąc pod uwagę, że Knight ma tylko 5 proc. widzenia, jedyne co widzi, to rozmazaną pomarańczową plamkę. To kurtka Wilda. Po chwili są jednak na mecie. Publiczność w końcu może wydać z siebie okrzyki radości.

Pierwszy upadek w życiu

Knight i Wild mają na swoim koncie mistrzostwo świata w narciarstwie alpejskim dla niepełnosprawnych. Po zakończeniu swojego przejazdu Brytyjka zanotowała jednak upadek. Rozbiła się przy prędkości 115 km/h. - Słyszałem jej krzyki w słuchawce. Obejrzałem się za nią i wiedziałem, że jest źle. Wszędzie na śniegu była krew. Wpadła na kawałek lodu pod nartami i upadła na twarz. Mówiła, że nie może oddychać - wspomina Wild.
Skończyło się na strachu. Knight znalazła się w szpitalu, gdzie stwierdzono u niej stłuczenia, jej ciało pokryło się siniakami. Została wypisana na ceremonię medalową. Następnego dnia przystąpiła już do rywalizacji w slalomie.
Jak się jednak okazało, wypadek coś zmienił w jej nastawieniu. - Widziałam, że głowa Millie nie była we właściwym miejscu. Włączyłam radio i wycofaliśmy ją ze startu. Była przerażona, ale zrozumiała, że podjęliśmy słuszną decyzję - twierdzi Kelley Fay, psycholog współpracująca z Knight.
To była pierwsza tego typu sytuacja w karierze nastolatki. - Jeździliśmy na nartach od ponad roku i nigdy nie miała wypadku. Była znana z tego, że cokolwiek się nie dzieje, zawsze jest w stanie utrzymać się na nogach - dodaje Wild.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz mar 15, 2018 11:18 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: LD Altixhelp 13.03.2018

Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych Debiut wyprodukowało film dokumentalny o Michale Kaziowie – pisarzu, krytyku literackim i publicyście przez lata związanym z Zieloną Górą. Premierowy pokaz obrazu pt. „Radość życia” odbędzie się w czwartek w bibliotece wojewódzkiej w Zielonej Górze.
Jak poinformowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze, postać dr. Michała Kaziowa jest szczególnie warta upamiętnienia jako człowieka, który pokonał przeciwności losu. Kaziów w wieku 20 lat w wyniku wybuchu miny w 1945 r. stracił ręce i wzrok i mimo tych przeciwności jako pierwszy na świecie nauczył się czytać pismo brajlowskie wargą. Dzięki zaangażowaniu aktorki Haliny Lubicz, która była jego opiekunką ukończył liceum, potem studia, a następnie obronił doktorat.
W swojej pracy naukowej zdefiniował słuchowisko radiowe jako odrębny gatunek sztuki. Był redaktorem naczelnym periodyku „Niewidomy Masażysta”, korespondentem i dziennikarzem „Pochodni”, „Gazety Lubuskiej”, „Zielonogórskiego Informatora Kulturalnego” i kilku innych czasopism.
Pisał do nich felietony, szkice, recenzje i artykuły publicystyczne. Od 1953 r. był współpracownikiem Polskiego Radia, a od 1994 Radia Zachód w Zielonej Górze. (...)

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz mar 29, 2018 12:46 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 6 (173), marzec 2018

„Kot w butach”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Pajęcza sieć” czy „Czarownice z Eastwick” – każdy z tych i kilku innych spektakli granych na deskach Teatru Syrena jest dostępny dla widzów z dysfunkcją wzroku.

Syrena jest jednym z niewielu teatrów, który swój repertuar ma w pełni przystosowany do potrzeb osób niewidomych i niesłyszących. Przygotowane udogodnienia (audiodeskrypcja, pętle indukcyjne oraz napisy) dostępne są na żądanie – wystarczy, że widz albo grupa z niewielkim wyprzedzeniem powiadomią Teatr o chęci skorzystania z udogodnienia.

Aktualnie w repertuarze znajdują się:
•spektakle dla dzieci: „Kot w butach”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Alicja w Krainie Czarów” oraz „Królowa śniegu”;
•„Pajęcza sieć” (Spider's Web) – kryminał Agathy Christie;
•doskonałe komedie: „Plotka” (Francis Veber), „Nasze żony”;
•musicale: „Hallo Szpicbródka i Kariera Nikodema Dyzmy”; „Czarownice z Eastwick”, a od września – „Rodzina Addamsów”.
Więcej informacji na temat teatru bez barier można znaleźć na stronie: http://www.teatrsyrena.pl/adres-dojazd- ... ru.html.pl
Widzowie chcący skorzystać z audiodeskrypcji lub napisów proszeni są o wcześniejszy kontakt: adres e-mail: bilety@teatrsyrena.pl, tel. 22 10 11 613/616/630), najpóźniej na 7 dni przed terminem spektaklu.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: TR bez barier
PostNapisane: Cz mar 29, 2018 12:46 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 6 (173), marzec 2018

Najszybszy teatr w mieście, czyli TR Warszawa, zaprasza osoby z niepełnosprawnością sensoryczną na spektakl „Uroczystość” z audiodeskrypcją i napisami.

Spektakl zostanie wystawiony 8 kwietnia br. o godz. 20.00 na dodatkowej scenie w hali ATM Studio, mieszczącej się przy ul. Wał Miedzeszyński 384.
Tuż przed, w godz. 18.00-19.30, będzie można wziąć udział w warsztatach wprowadzających do spektaklu, które rozpoczynają się od poznania scenografii. Cena biletów – 25 zł. Wstęp na warsztaty – wolny (po zgłoszeniu). Dojazd na miejsce – we własnym zakresie, powrót – do centrum autobusem TR. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacje na warsztaty i spektakl prosimy kierować na adres anna.rochowska@trwarszawa.pl, tel. 533 380 173.
W wiejskiej posiadłości Helgego trwają przygotowania do hucznej kolacji z okazji 60 urodzin gospodarza. Dom powoli zapełniają goście, zjeżdżają kuzyni, dzieci, wnuki i przyjaciele rodziny. Panuje uroczysta atmosfera. Wszystko do czasu, gdy Christian wzniesie urodzinowy toast za ojca, wyjawiając mroczne sekrety głowy rodziny.
Teatralna wersja „Festen” Thomasa Vintenberga i Mogensa Rukova z 1998 roku, uznawanego za programowy film Dogmy, to jedno z przełomowych przedstawień Grzegorza Jarzyny i TR Warszawa. Reżyser pogłębił scenariusz filmowy i podniósł go do rangi wielkiego dramatu moralnego. Krytyka porównywała walkę Christiana (Andrzej Chyra) o prawdę z walką Hamleta przeciwko systemowi opartemu na kłamstwie i przemocy. Przełomowy był także temat: po raz pierwszy w polskim teatrze poruszono problem molestowania seksualnego dzieci. Mimo upływu czasu, przedstawienie nie straciło aktualności i nadal jest oskarżeniem społeczeństwa żyjącego w kłamstwie i hipokryzji.
Obok Andrzeja Chyry wybitne role w przedstawieniu stworzyli m.in. Jan Peszek, Marek Kalita, Ewa Dałkowska i Danuta Stenka. Od premiery w 2001 roku spektakl prezentowany był w Niemczech, Austrii, Francji, Serbii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Izraelu i Nowym Jorku.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Filmowe lekcje
PostNapisane: Cz mar 29, 2018 12:47 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 6 (173), marzec 2018

Mieć odrobinę czasu dla siebie, spędzić wieczór ze znajomymi czy po prostu być na bieżąco – każdy ma inne motywacje, by chodzić do kina. Dobrze, że są organizacje, które dbają o to, by też każdy mógł obejrzeć film. Jedną z nich jest Fundacja Kultury bez Barier, która zaprasza na kolejne pokazy.

„Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” – obraz włoskiego reżysera Paulo Genovese z 2016 r. – będzie można zobaczyć w środę po świętach, 4 kwietnia o g. 18.00 w warszawskim Kinie Elektronik. Film zostanie opatrzony audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Pokaz odbędzie się w ramach „Filmolekcji dla każdego”.
Kiedy siedmioro przyjaciół spotyka się przy wspólnym stole, żeby poplotkować i pożartować, nic nie zapowiada, że ich sympatyczne przyjęcie wkrótce zmieni się w festiwal wzajemnych oskarżeń i pretensji. Stopniowo odkrywane fakty z prywatnego życia bohaterów sprawią, że ich wieloletnie związki przyjacielskie i partnerskie zostaną poddane poważnej próbie. Film ten, choć na pierwszy rzut oka zdaje się być komedią, a nawet farsą, po głębszym zastanowieniu przestaje śmieszyć, a zaczyna przerażać.

Po filmie odbędą się warsztaty, prowadzone w dwóch grupach, równolegle dla osób z niepełnosprawnością wzroku i dla osób z niepełnosprawnością słuchu.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, obowiązuje jednak rezerwacja miejsc:
mail: rezerwacje@kulturabezbarier.org
tel./SMS: 669 401 401

Osoby chcące wziąć udział w warsztatach proszone są o zaznaczenie tego przy rezerwacji i podanie informacji, na które warsztaty chcą się zapisać.

„Filmolekcje dla każdego” to projekt, którego celem jest przybliżenie osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu meandrów języka filmowego. Audiodeskrypcja i napisy nie zawsze są wystarczające, by oddać bogactwo zabiegów formalnych. Pokazom filmowym towarzyszą warsztaty dedykowane osobom z niepełnosprawnością sensoryczną. Dzięki nim osoby niewidome usłyszą, m.in. czym jest mastershot, a głuche dowiedzą się, jak muzyka tworzy nastrój grozy. W ramach cyklu prezentujemy filmy należące do różnych gatunków i nakręcone w różnych konwencjach.

Kino Elektronik, ul. Generała Zajączka 7

Z kolei 16 kwietnia (w poniedziałek) o godzinie 17.30 w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, wejście od Al. Jerozolimskich) odbędzie się pokaz filmu „Pokój”, z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. To poruszający dramat o intensywności najlepszego thrillera z oscarowymi kreacjami aktorskimi Brie Larson, Joan Allen i debiutującego Jacoba Tremblay’a.
Jack ma pięć lat, gdy dowiaduje się od mamy, że pokój, w którym mieszka z nią od urodzenia nie jest całym światem. Wychował się tu, myśląc, że po drugiej stronie ścian jest pustka. Teraz matka decyduje się powiedzieć mu prawdę i z jego pomocą podjąć walkę o wolność. Od prawie 6 lat są tu więzieni przez człowieka, który każe nazywać się Dużym Nickiem. Izoluje ich od świata, grożąc, że próba ucieczki zostanie ukarana śmiercią. Mama obmyśla niezwykle ryzykowny plan, którego głównym bohaterem ma być właśnie Jack. Wkrótce okaże się, że nie samo odzyskanie wolności jest największym wyzwaniem, ale konieczność odnalezienia się w niej i nauka życia na nowo. Niezwykła opowieść o wielkiej miłości matki i dziecka, która daje moc stwarzania własnego świata.
Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu „Rodziny kinomaniaków” dofinansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Zgodnie z ideą tego projektu, w trakcie trwania seansu, dziećmi zaopiekują się wykwalifikowani animatorzy. Podczas rezerwacji miejsc należy zgłosić liczbę dzieci, ich wiek i ewentualne specjalne potrzeby.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc:
mail: rezerwacje@kulturabezbarier.org, tel./SMS: 669 401 401
Uwaga! Rezerwacja jest ważna dopiero po otrzymaniu wiadomości zwrotnej z potwierdzeniem rezerwacji.
Wydarzenie na Facebooku: http://bit.ly/2pF8KPU

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz mar 29, 2018 12:48 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 6 (173), marzec 2018

„Przebędziemy wspólnie wąwóz różnych wcieleń, odwiedzimy gęstość słów, splątanych w liany i wiciokrzewy, bluszcze ogrodowe. Naszym przewodnikiem będą sny. Naszą granicą będzie język i wyobraźnia. Otoczy nas ciemna mgła“ – tak reżyser Marcin Czerwiński zapowiada swój spektakl pt. „Wawóz snów“, który odbędzie się 15 kwietnia (niedziela), o g. 19.00 w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie.
Wydarzenie jest zorganizowane w ramach „Czytania w ciemnościach“, cyklu słuchowisk intermedialnych opartych na wybranych tekstach literackich, które odbywają się w całkowitej ciemności lub w mroku, a więc działają na inne zmysły niż wzrok. Ideą przewodnią cyklu jest zaprezentowanie literatury w atrakcyjny, odmienny sposób. Słowom czytanym na żywo przez aktorów towarzyszy muzyka, a widz słucha („ogląda”) przedstawienia w zupełnej ciemności. Działanie to ma poszerzyć i rozwinąć zdolność odbioru różnych tekstów kultury – uwrażliwić odbiorców na foniczno-wizualne aspekty dzieła literackiego.
Ciemność, w której odbywają się spektakle jest także istotna ze względu na skierowanie przedsięwzięcia do osób niewidomych i słabowidzących – spektakl jest bowiem zaaranżowany w taki sposób, by mógł być w pełni odebrany bez udziału wzroku. W ciemności buduje się wspólnota pomiędzy tymi, którzy widzą, i tymi, którzy są niewidomi; nic wtedy nas wszystkich nie odróżnia.
Spektakl powstał na podstawie wierszy Ewy Sonnenberg, poetki nazywanej „Demarczyk polskiej poezji”, która tak mówi o wąwozie snów: „To miejsce, gdzie mają początek wszystkie sny. Podświadomość jest tym wąwozem, który może zrozumieć i wytłumaczyć jedynie sen. Wąwóz snów jest jak archiwum snów. Wielki budynek naszych podświadomych treści. Sny to katalog w tej nieskończonej bibliotece“.
Wejściówki są do odbioru w kasie CTMiT.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn kwi 09, 2018 10:10 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: www.niepelnosprawni.pl 06.04.2018
Autor: inf. pras.

Fundacja KATARYNKA i kino Nowe Horyzonty zapraszają na kolejny pokaz z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących w cyklu „Adapter - kino bez barier”. Film pt. „Podatek od miłości” to inteligentna i przewrotna komedia romantyczna w reżyserii Bartłomieja Ignaciuka, którą będzie można zobaczyć 22 kwietnia o godz. 16 w kinie Nowe Horyzonty przy ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21.
Surowa inspektor Klara ściga domniemanego oszusta podatkowego - cynicznego, acz pełnego uroku Mariana, który przez niefrasobliwość i dobre serce popadł w kłopoty podatkowe. Kiedy los „ściganego” wydaje się przesądzony, nieoczekiwanie i wbrew wszelkim regułom Klara i Marian zakochują się. Uruchomi to ciąg komicznych wydarzeń, które odmienią życie bohaterów. On dla dobra sprawy może zostać facetem do towarzystwa. Ona może trafić do więzienia. Czy tak się stanie?

Bilety w cenie 6 zł można kupić bezpośrednio w kasie kina lub przez stronę www.kinonh.pl lub kupić w kinie po uprzedniej rezerwacji biletów przez Fundację KATARYNKA pod adresem: rezerwacje@adapter.pl lub telefonem 797 122 452.
Fundacja zapewnia odbiorniki ze słuchawkami do odsłuchania audiodeskrypcji.

Fundacja KATARYNKA i Kino Nowe Horyzonty zapraszają na cykliczne pokazy filmowe z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Filmy można oglądać co miesiąc, w niedzielę o godz. 16.00. Adapter to nasz głos w debacie nad dostępnością kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Ideą pokazów jest integracja osób pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnościami, młodych z seniorami. Adapter to pokazy ponad granicami, gdzie wszyscy możemy poznawać współczesne kino. Audiodeskrypcja seansów jest dostępna na słuchawkach dla tych osób, które tego potrzebują. Osoby niesłyszące mają możliwość czytania napisów. Dla wszystkich cena biletu jest dla taka sama – 6 zł.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt kwi 17, 2018 12:03 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 7 (174), kwiecień 2018

Stowarzyszenie „De Facto” od 1.01.2018 do 31.12.2018 realizuje projekt „Internetowy Klub Filmowy Osób Niewidomych Pociąg”.
W ramach projektu osoby niewidome i słabowidzące mogą otrzymać bezpłatnie raz w miesiącu film z audiodeskrypcją. Filmy przesyłane są za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Wystarczy zapoznać się z regulaminem i wypełnić ankietę. Szczegóły na stronie ikfon.defacto.org.pl
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departament Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Bliżej Peru
PostNapisane: Wt kwi 17, 2018 12:05 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 7 (174), kwiecień 2018

Kultura Peru – tak odległa, a jednocześnie niezwykle bliska – będzie tematem najbliższego spotkania, które z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących, organizuje Muzeum Narodowe w Warszawie. Warsztaty, które towarzyszą wystawie „Sztuka Wicekrólestwa Peru”, odbędą się w piątek 20 kwietnia o godz. 17.00.

Sztuka Wicekrólestwa Peru stanowi syntezę dwóch tradycji kulturowych, która na kontynencie południowoamerykańskim zaistniała w wyniku połączenia wpływów dojrzałego renesansu i andyjskiego dziedzictwa prekolumbijskiego.
Na wystawie starano się pokazać spotkanie dwóch odmiennych i odległych kultur – chrześcijaństwa i andyjskiego sposobu widzenia świata – które zostało twórczo rozwinięte przez miejscowych artystów. Ważne są wartości estetyczne, ale również przesłanie ewangelizacyjne, przenikające i promieniujące z każdego dzieła sztuki. Prezentowane płótna mają objaśniać dogmaty katolickie, przedstawieni na nich aniołowie i święci są świadectwem peruwiańskiej pobożności. Zabytki pokazano w sposób chronologiczny – od czasów upadku prekolumbijskich wierzeń aż do powstania niepodległego Peru.

Na spotkanie należy się zapisać mailowo na adres aknapek@mnw.art.pl lub telefonicznie pod nr 22 629 50 60. Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do Muzeum proszone są o kontakt z Działem Edukacji pod nr telefonu 22 629 50 60 lub mailowo aknapek@mnw.art.pl.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt kwi 17, 2018 12:06 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 7 (174), kwiecień 2018

Miasto o tysiącletniej historii, skarbnica dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytków, czyli gród Kraka, da się bliżej poznać osobom niewidomym i słabowidzącym. To właśnie z myślą o tej grupie Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowują cykl wykładów „Kraków mniej znany”.
Organizatorzy spotkań umożliwiają „oglądanie historii” Krakowa za pomocą innych zmysłów niż wzrok, przygotowują pomoce dotykowe, opisują wygląd przedmiotów itp.
Pierwszy wykład, inaugurujący cykl pt. „Podróż w świat dawnych ksiąg i rękopisów”, odbył się 10 kwietnia w Klasztorze Karmelitów „Na Piasku” w Krakowie. Wygłosił go wybitny znawca dziejów książki rękopiśmiennej i drukowanej dr Szymon Sułecki.
Kolejny planowany jest w maju w forcie Luneta Warszawska, w którym w latach 1945-1946 mieściło się więzienie UB. Podczas spotkania przybliżona zostanie historia więziennictwa od czasów średniowiecza i architektury fortecznej Krakowa. Jak zapowiadają organizatorzy, jeśli kwietniowe i majowe wykłady będą cieszyć się dużym zainteresowaniem niewidomych mieszkańców Krakowa i Małopolski, w następnych miesiącach zostaną zorganizowane m.in. w Muzeum 20. Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej, placówkach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, schronach obrony przeciwlotniczej pod pl. Inwalidów czy na kopcu Kościuszki. Zapowiedzi poszczególnych spotkań będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie.
Szczegółowe informacje: 660172914

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt kwi 17, 2018 12:07 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 7 (174), kwiecień 2018

Zbiór książek brajlowskich w DZdN został wzbogacony o 71 nowych pozycji (około 300 tomów). Tematyka jest zróżnicowana, aby każdy z Państwa mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Niektóre pozycje jeszcze nie zostały nagrane, nie ma ich też na Skanowisku. Poniżej zamieszczamy wykaz nowości. Na zamówienie czytelnika spis nowych książek Biblioteka wysyła również w alfabecie Braille'a – w formie Dodatku do katalogu autorskiego.
Dział Zbiorów dla Niewidomych
ul. Konwiktorska 7
00-216 Warszawa
Wypożyczalnia: Książki Brajlowskie
tel. 22 831 22 71 wew. 281
brajl@dzdn.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt kwi 17, 2018 12:09 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: www.lm.pl 11.04.2018
autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

Tego w Polsce jeszcze nikt nie zrobił. Chcą być pierwsi. Niewidomy Dariusz Borowiak z Koła będzie jednym z członków wyprawy pod hasłem„Zobaczyć Horn".
Skalisty Przylądek Horn stanowi najdalej wysunięty na południe punkt Ameryki Południowej i wyznacza granice między Oceanem Spokojnym, a Atlantykiem. Wody w tym rejonie uznawane są za najniebezpieczniejsze na świecie.
- Wiatry też nie sprzyjają śmiałkom w realizacji marzeń! A teraz wyobraźcie sobie, że płyniecie w taki rejs. Świetny jacht, dobra załoga i tylko mały warunek - nie otwieracie oczu przez całą tą przygodę. Justyna i Darek, nasi niewidomi przyjaciele jako pierwsi Polacy dokonają tego za sterem Selmy Expeditions. Za rufą z biało-czerwoną banderą do historii przejdzie kolejna niepokonana bariera – piszą organizatorzy wyprawy ze śląskiego Yacht Clubu.
Jachtem Salma Expedition na przygodę życia wyruszy czterech wilków morskich, wśród których dwoje to osoby niewidome. A jedną z nich jest Dariusz Borowiak z Koła, który przygodę z żeglarstwem rozpoczął w wieku 8 lat. Stracił wzrok w wyniku choroby. Pomimo to przepłynął sześć mórz i ponad pięć tysięcy mil morskich jako pełnoprawny członek załogi Zawiszy Czarnego, Kapitana Borchardta i innych jachtów.
- Jako osoba niewidoma płynę ja i koleżanka. Opłynięcie Przylądka Horn to dla każdego żeglarza duże marzenie. Potrzebuję godzinę, dwie żeby obrajlować sobie jednostkę i poczuć się na niej jak u siebie w domu – mówi Dariusz Borowiak. - Przykro mi będzie jak trafię na łagodne warunki. Chcę tam dostać lanie od Baba Jagi i zrobić coś, czego jeszcze nikt w Polsce nie zrobił – dodaje.
W umiejętności pana Dariusza bardzo wierzy jego syn Paweł.
- Tata często lepiej niż osoba widząca steruje, bo lepiej czuje wiatr i wie jak się zachować na łodzi – mówi Paweł Borowiak.
Wyprawa ma się rozpocząć w połowie maja.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt kwi 20, 2018 11:02 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: www.wiadomosci.ngo.pl 06.04.2018
autor: Jędrzej Dudkiewicz 2018-04-06, 06:46

Każdy powinien móc obcować z kulturą, niestety nie zawsze ma taką możliwość. Na szczęście organizacje pozarządowe starają się poprawiać sytuację osób niepełnosprawnych. Efektem są dwie aplikacje – Audiomovie oraz Czytanie obrazów.

Kultura jest dla wszystkich

W Polsce istnieje bardzo wiele barier, które sprawiają, że kultura często jest dostępna tylko dla wybranej grupy osób. Wśród ograniczeń mogą znajdować się chociażby kwestie ekonomiczne, a także równie trudne do pokonania problemy, z którymi borykają się osoby z niepełnosprawnościami. W przeciwieństwie do większości społeczeństwa na przykład osoby niewidzące nie mogą wybrać się do kina, gdyż produkcje wyświetlane z audiodeskrypcją są rzadkością. Również wyjście do muzeum i zapoznanie się z tamtejszymi zbiorami stanowi zazwyczaj wielkie wyzwanie. Powoduje to, że osoby z niepełnosprawnościami mogą czuć się wykluczone ze społeczeństwa.
– Dostęp do kultury jest oczywistym prawem człowieka. Żyjemy w czasach, kiedy kultura audiowizualna jest bardzo obecna w codziennym życiu społecznym. To nie są już czasy kultury tylko dla wybranych. Brak dostępu do niej sprawia, że jesteśmy wyłączeni ze społeczeństwa – tłumaczy Anna Jankowska z Fundacji Siódmy Zmysł.
Na całe szczęście proces, który ma na celu zwiększenie dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami trwa i stale się rozwija. Coraz więcej edukatorów, osób pracujących w różnorakich instytucjach jest szkolonych w zakresie pomocy ludziom, którzy sami nie mogą skorzystać z kultury. Powstaje coraz więcej materiałów, z których osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać w licznych placówkach. Naprzeciw potrzebom wychodzą również organizacje pozarządowe, dzięki staraniom których pojawiają się aplikacje znacznie ułatwiające obcowanie ze sztuką.

Audiomovie

Pierwszą z nich jest Audiomovie
http://audiomovie.pl
przygotowana przez partnerstwo kilku podmiotów: Fundację Siódmy Zmysł, Fundację Katarynkę, Instytut EMAG, Kino pod Baranami, Uniwersytet Jagielloński i CTT EMAG. Pracowały nad nią osoby, które bardzo długo miały do czynienia z audiodeskrypcją. Dzięki temu od razu udało im się zlokalizować dwa słabe punkty.
Jednym z nich jest infrastruktura, a raczej jej brak: według danych Głównego Urzędu Statystycznego tylko niewiele ponad dziesięć procent kin w Polsce ma sprzęt potrzebny do odtwarzania filmów z audiodeskrypcją. Nawet więc gdyby nagle wszyscy producenci i dystrybutorzy zdecydowali się przygotowywać ją dla swoich filmów, to i tak nie rozwiązałoby to problemu, bo osoby niewidzące lub niedowidzące mogłyby pójść tylko do wybranych kin, działających oczywiście w większych miastach.
Drugim problemem jest to, że audiodeskrypcją w naszym kraju zajmuje się wiele podmiotów, które często nawzajem o sobie nie wiedzą. W obszarze tym działa kilka fundacji i chociaż jak najbardziej należy docenić ich starania i osiągnięcia, to jednak każdy de facto robi coś trochę innego, po swojemu. Zdarza się zatem, że do tego samego filmu audiodeskrypcja jest tworzona dwa razy. Brak spójności sprawia też, że jeśli przykładowo powstanie ona w Krakowie, to wcale nie oznacza, że będzie dostępna również w Gdańsku.
Dlatego też jedną z idei Audiomovie jest to, by była to platforma, dzięki której wszyscy zaangażowani w tworzenie audiodeskrypcji – od producentów i dystrybutorów po NGO – mogli się ze sobą porozumiewać i wzajemnie udostępniać sobie zasoby. Tym bardziej, że zwykle robią to dzięki wsparciu środków publicznych, z których korzystanie powinno zakładać, że efekty będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych.
Czym jednak przede wszystkim jest Audiomovie? To aplikacja na telefon, która podczas wizyty w kinie pozwala osobom z niepełnosprawnością wzroku obejrzeć konkretny film. Jej twórcy szybko zorientowali się zresztą, że potencjalnych użytkowników jest znacznie więcej. Dzięki temu w aplikacji można wybrać nie tylko audiodeskrypcję, ale też różne ścieżki dźwiękowe. Jeśli ktoś chce, może zatem oglądać film słuchając lektora, dubbingu lub innej wersji językowej.
– Bardzo podoba się nam pomysł kultury jeszcze bardziej inkluzywnej. Z Audiomovie mogą korzystać nie tylko osoby z niepełnosprawnością wzroku – opowiada Anna Jankowska. – Będzie ona pomocna także dla cudzoziemców oraz tych, którzy mają problem z czytaniem, czyli na przykład dla osób starszych, ze stwardnieniem rozsianym, czy nawet z dysleksją – dodaje.
Aplikację udało się stworzyć dzięki finansowaniu z programu Innowacje Społeczne Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pozwoliło to na opracowanie Audiomovie od strony technicznej. Obecnie Fundacja Siódmy Zmysł zajmuje się tym, by znalazło się tam jak najwięcej zasobów. W tym celu powstała wyszukiwarka audiodeskrypcji. Okazało się, że w Polsce obecnie jest minimum 500 audiodeskrypcji. To jednak rzeczy, które są już dostępne i obecnie podczas organizacji na przykład przeglądów filmowych będzie można z nich skorzystać.
Fundacja koncentruje się zatem na współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, producentami i dystrybutorami, by działać na bieżąco, to znaczy produkcje mające swoją premierę od razu były obecne też w Audiomovie. Osoby z niepełnosprawnościami nie musiałyby wtedy czekać z wycieczką do kina. Warto dodać, że prace nad aplikacją wyszły poza początkowe plany, gdyż Fundacja Siódmy Zmysł zaczęła też działać w kierunku tego, by Audiomovie można było również używać podczas oglądania telewizji. To jednak na razie plan na przyszłość.
Nie wszystko jeszcze działa oczywiście tak jak powinno. Obecnie trwa praca nad tym, by ulepszyć niektóre rozwiązania. Jednym z nich jest kod GR, który przed seansem należy odebrać w kasie kina razem z biletem. Potem w aplikacji, po ściągnięciu audiodeskrypcji na telefon należy wpisać ten kod – będący zabezpieczeniem zasobów – w telefonie. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku może być to jednak trudne, zwłaszcza że na sali jest ciemno. Chodzi więc o to, by wprowadzić wygodniejszy i łatwiejszy w obsłudze sposób korzystania z Audiomovie. Jak dotąd jednak osoby, które testowały aplikację są z niej bardzo zadowolone i – jak przyznaje Anna Jankowska – dają sygnały, że chcieliby już móc z niej w pełni korzystać.

Czytanie obrazów

Inną aplikacją, z której mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnością chcące obcować z kulturą jest Czytanie obrazów
www.czytanieobrazow.pl
przygotowane przez Fundację Kultury bez Barier. Tak samo jak w przypadku Audiomovie, także tutaj jedną z idei jest to, by w jednym miejscu gromadzić materiały przygotowywane przez najróżniejsze instytucje i by jak najwięcej osób mogło się z nimi zapoznać, a niekiedy wręcz dowiedzieć się, że w ogóle istnieją.
W aplikacji znajduje się zarówno audiodeskrypcja, jak i opisy w polskim języku migowym oraz materiały przygotowane w tak zwanym łatwym tekście: to sposób formułowania przekazu w taki sposób, który pozwala zapoznać się (i zrozumieć) z nim osobom z niepełnosprawnością intelektualną.
Dzięki zgromadzonym materiałom możliwa jest wycieczka po muzeum i zapoznanie się ze znajdującymi się tam zbiorami: obrazami, rzeźbami, cennymi przedmiotami. Dodatkową funkcją aplikacji jest to, że trzy razy w tygodniu informuje użytkowników na temat tego, jakie zbiory znajdują się w bazie i gdzie można się wybrać. To zatem sposób na zachęcenie do obcowania z kulturą.
Warto podkreślić, że zarówno strona internetowa (www.czytanieobrazow.pl), na której można zapoznać się z muzealnymi obiektami czy definicjami pojęć z dziedziny sztuki, jak i aplikacja zostały stworzone zgodnie z WCAG 2.0. Są to wytyczne dotyczące ułatwień w dostępie do treści publikowanych w Internecie, tak by materiały były łatwo dostępne dla wszystkich zainteresowanych. W fazie powstawania Czytanie obrazów było też konsultowane z osobami niepełnosprawnymi. Wszystko dzięki trzyletniemu programowi finansowanemu ze środków oddziału cyfryzacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Obecnie trwa już trzeci, ostatni rok projektu. Jak przyznaje Aleksandra Sztajerwald z Fundacji Kultury bez Barier, cały czas trwają zarówno poszukiwania finansowania na kolejne lata, jak też prace nad tym, by baza była możliwie jak największa. W tym celu prowadzone są rozmowy z poszczególnymi instytucjami, by te udostępniały swoje zbiory. Nie zawsze jest to proste, bo wizerunek niektórych obiektów jest zastrzeżony kwestiami prawnymi. Mimo to obecnie w aplikacji znajduje się dwadzieścia instytucji, w których można zapoznać się z ponad 160 obrazami, rzeźbami i innymi zbiorami. Co ważne, nie są to tylko placówki w dużych miastach, można znaleźć również te w mniejszych miejscowościach. Przykładowo dzięki Czytaniu obrazów można zwiedzić muzeum znajdujące się w Szreniawie. Do końca tego roku w aplikacji znajdzie się kolejnych dziesięć instytucji.
Chociaż zatem nie wszystko się udaje i często wiąże się to z trudną i żmudną pracą, organizacje pozarządowe nie ustają w wysiłkach, by jak najbardziej przybliżać ludziom zasoby kultury. Tak, by mogli z nią obcować wszyscy, a nie wybrani.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt kwi 20, 2018 11:04 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
W Sejmie o sporcie: brak systemu, funduszy przybywa
Źródło: www.niepelnosprawni.pl 16.04.2018
Autor: Ilona Berezowska

Mniejsze stypendia, ale dla większej liczby zawodników – taką propozycję podczas posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, złożył w Sejmie Marcel Jarosławski, członek zarządu Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START.- Po igrzyskach w Rio zostało zmienione Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki w sprawie stypendiów sportowych. Dzięki temu zawodnicy, którzy nie spełnili kryterium, to znaczy startowali w konkurencjach, w których rywalizowało mniej niż 8 lub 12 osób, otrzymali stypendia, w wysokości 50 proc. stawki. Takie stypendium zostało im przyznane na 2 lata. Kończy się w tym roku – wyjaśnił nam Marcel Jarosławski
Zwrócił uwagę, że wkrótce stypendyści zostaną bez wsparcia finansowego. Podczas mistrzostw świata i Europy liczebność zawodników jest mniejsza i spełnienie warunków nie jest proste. Zgłoszone przez niego rozwiązanie wymaga konsultacji, ale obecny na posiedzeniu podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jan Widera wyraził gotowość do dyskusji i zapoznania się ze szczegółami.

Stypendia i nagrody

Ministerstwo Sportu i Turystyki w ubiegłym roku wypłaciło stypendia 255 osobom z niepełnosprawnością. Wydało na to 8,65 mln zł. Dla porównania, w 2016 r. stypendia pobierało 263 sportowców z niepełnosprawnością. Wśród ubiegłorocznych stypendystów przeważali lekkoatleci (54). Na drugim biegunie znalazły się: strzelectwo, badminton, bilard i boccia – w każdej z tych dyscyplin stypendia dostawał tylko jeden zawodnik.
W minionym roku 85 sportowców otrzymało nagrody sportowe w łącznej wysokości 1,95 mln zł. W roku olimpijskim na nagrody ministerstwo przeznaczyło ponad 2,57 mln zł. W 2012 r., gdy odbywały się Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie, kwota nagród wyniosła niemal 1,28 mln zł. Pomiędzy Londynem a Rio udało się zrównać wysokość nagród dla zawodników igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich.
- W 2017 r. ujednolicono zasady i jednocześnie podniesiono wysokość stypendium dla zawodników zajmujących określone miejsca na mistrzostwach świata i podczas igrzysk paraolimpijskich – mówił Jan Widera.

Tysiące uczestników

Jednak stypendia i nagrody to nie jedyne finanse, którymi interesowała się komisja sejmowa. Równie ważne stało się dofinansowanie upowszechniania sportu wśród osób z niepełnosprawnością. Mimo że promocja sportu jest priorytetem zarówno ministerstwa, jak i PFRON, to właśnie w tym obszarze wpływa najmniej wniosków o dofinansowanie. W tym roku tylko dziewięć takich projektów dostanie dodatkowe fundusze. Najwięcej środków zostało przyznanych na organizację imprez sportowych, w tym mistrzostw i pucharów kraju. O takie wsparcie ubiegało się 76 podmiotów. Imprezy zorganizuje 37 z nich.
W ubiegłym roku na finansowe wsparcie mogli liczyć autorzy 89 projektów, którzy otrzymali łącznie 15 mln zł. Wśród beneficjentów znalazły się związki sportowe, lokalne kluby i organizacje. W 208 miejscach odbywały się zajęcia sportowe, w których wzięło udział 12 tys. 657 osób z niepełnosprawnością. Organizatorzy imprez mieli do dyspozycji ponad 3,6 mln zł. 151 imprez przyciągnęło 17 tys. 873 uczestników. W zawodach rangi mistrzostw i pucharów Polski, dofinansowanych kwotą ponad 1,7 mln zł, wzięło udział 6257 osób.
Regularnie rosną nakłady na sport z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Pomiędzy 2015 a 2018 r. środki na upowszechnianie sportu wzrosły o 25,5 proc. Jednak wzrost nie był równy dla wszystkich dziedzin. O 219,4 proc. wzrosły nakłady na promocję, ale na organizację sekcji sportowych – jedynie o 19,1 proc.
- Jest więcej pieniędzy w sporcie – przyznał w rozmowie z nami Marcel Jarosławski.

„Udane na miarę oczekiwań”

Większe fundusze ucieszyły również posłów, ale przed tą samą komisją, gdy zaledwie dzień wcześniej prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga podsumowywał wyniki polskich sportowców podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu, wnioski dotyczące finansów nie były już tak optymistyczne. Wprawdzie w Korei polska reprezentacja zrealizowała cel minimum, Igor Sikorski zdobył brązowy medal, ale sporty zimowe borykają się z problemami.
- Chciałbym wyjaśnić, że w polskich warunkach łatwiej się przygotować do letnich konkurencji. Nie trzeba wyjeżdżać na zgrupowania – mówił Łukasz Szeliga.
Igrzyska podsumował jako „udane na miarę oczekiwań”. Zwrócił przy tym uwagę na brak infrastruktury i wyjaśnił system faktorów, czyli przeliczników, które uwzględniają stopień niepełnosprawności i pozwalają startować zawodnikom z różnych grup w tych samych konkurencjach. Faktory mają wpływ na wyniki, ale na przygotowania zawodników wpływają finanse.

„Nie stać nas na hokej”

- Nie stać nas na hokej – przyznał prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, odpowiadając na pytania posłów o brak reprezentacji hokeja i curlingu na igrzyskach.
Szerzej problem sportu osób niepełnosprawnych widzi Bogusław Gałązka, od ponad 20 lat związany ze środowiskiem, kiedyś pracownik PFRON, obecnie prezes fundacji „Góra Spokoju”.
- Cieszę się, że są coraz większe pieniądze i z ministerstwa i z PFRON, ale nie są one wydawane na podstawie analizy potrzeb środowiska. Od lat jest tak samo. Zwiększamy finanse, a nie przedstawiamy konkretnych propozycji, jak ma wyglądać dofinansowanie sportu osób niepełnosprawnych – mówił Bogusław Gałązka, apelując o opracowanie spójnego systemu finansowania.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt maja 15, 2018 14:57 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 9 (176), maj 2018

Dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie – najpełniejsza architektoniczna realizacja idei Formy Otwartej – jest udostępniony do zwiedzania podczas wycieczek autokarowych organizowanych cyklicznie przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Podczas wycieczki, która odbędzie się 19 maja, zorganizowane zostaną dwa równoległe oprowadzania – z audiodeskrypcją oraz w Polskim Języku Migowym.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na wycieczkę obowiązują zapisy. Maksymalna liczba uczestników to 18 osób, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby poniżej 18. roku życia mogą brać udział w wyjeździe tylko pod opieką dorosłych. Wyjazd z Warszawy o godzinie 10.00, powrót około godziny 17.00. Szczegółowe informacje zostaną przekazane uczestnikom drogą mailową.
UWAGA! Wycieczka 19 maja to jedyny w sezonie letnim 2018 wyjazd do Szumina w ramach programu Muzeum Dostępne. W związku z tym wycieczka przeznaczona jest wyłącznie dla osób z dysfunkcją wzroku, osób niesłyszących oraz osób im towarzyszących. Pozostałych chętnych Muzeum zaprasza na wycieczkę w innym terminie.
Udział w wycieczce jest bezpłatny.
Zgłoszenia: marta.maliszewska@artmuseum.pl. Organizatorzy proszą o podanie w mailu numeru telefonu oraz zaznaczenie, w którym oprowadzaniu chcą Państwo wziąć udział (audiodeskrypcja czy PJM).

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt maja 15, 2018 14:58 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 9 (176), maj 2018

„Czy wydarzenia historyczne sprzed ponad tysiąca lat mają dla współczesnego Polaka znaczenie? Z pewnością tak – przecież to wówczas Polska po raz pierwszy zaistniała na arenie europejskiej jako równoprawny partner polityczny. Pierwsi historyczni władcy zbudowali państwo w oparciu o większość ziem, które obecnie zamieszkujemy. Wielkopolska w tym procesie jawi się jako wyjątkowy region, któremu nazwę zawdzięcza nasze państwo. Początkowo bowiem mianem Polonia określano zarówno cały kraj, jak również tereny odziedziczone przez Mieszka I po przodkach – a więc obszar wokół grodów w Gnieźnie, Poznaniu, Lednicy i Gieczu, dając w ten sposób wyraz przywiązania do tradycji miejsca, gdzie państwo się tworzyło, gdzie wszystko się zaczęło – gdyż to właśnie TU POWSTAŁA POLSKA!” – tymi słowami Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza w archeologiczną podróż do średniowiecza, na spotkanie z ludźmi i wydarzeniami tamtych czasów. Przewodnikami tej niecodziennej wycieczki są naoczni świadkowie – dawni kronikarze i podróżnicy.
Wystawa „Tu powstała Polska” zostanie wzbogacona o audiodeskrypcję. Wielkie otwarcie odbyło się w piątek, 11 maja o godz. 12:00.
Projekt „Audio Description over the Borders” zrzesza grupę ekspertów z siedmiu krajów (Polska, Czechy, Słowacja, Ukraina, Gruzja, Białoruś, Mołdawia) zajmujących się audiodeskrypcją. Przedsięwzięcie ma na celu integrację ekspertów, wymianę dobrych praktyk i stworzenie formatu współpracy w zakresie audiodeskrypcji na kolejne lata. W ramach projektu została przygotowana audiodeskrypcja do trzech muzeów: Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Muzeum w Starej Lubowli i w Muzeum Historycznym – Arsenale we Lwowie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://humandoc.pl/Dzialalnosc/audiodes ... e-borders/

Projekt finansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki i Królestwo Niderlandów.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt maja 15, 2018 14:59 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 9 (176), maj 2018

Intrygująca filmowa biografia Michała Waszyńskiego, porażający dramat psychologiczny o sprawiedliwości, nietolerancji i żałobie, pełna humoru i przygód animacja dla dzieci, czy zabawny i wzruszający spektakl teatralny – Fundacja Kultury bez Barier zaprasza do warszawskich kin i teatru.

„Książę i Dybuk” – człowiek i tajemnica
Po raz pierwszy Fundacja Kultury bez Barier jest partnerem festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. Za nami już pokaz filmu „Człowiek delfin”, natomiast dziś (15.05, we wtorek) o godz. 17:45 w Kinotece (sala 1) osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły obejrzeć dokument pt. „Książę i Dybuk”. Ta biografia to podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego, żydowskiego „Dybuka” a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film Niewiery i Rosołowskiego stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał swoją tożsamość i pisał od nowa własną biografię. Ludzie, którzy mieli okazję się z nim zetknąć, zapamiętali go jako: dystyngowanego arystokratę, notorycznego kłamcę, Żyda – wiecznego tułacza oraz homoseksualistę i męża włoskiej hrabiny w jednej osobie.
Podczas pokazów zapewniona będzie audiodeskrypcja i lektor w słuchawkach, napisy dla niesłyszących i pętla indukcyjna. Sprzedaż biletów w każdym z kin festiwalowych ruszyła 27 kwietnia 2018 na stronie Docsag.pl
Informacje praktyczne o festiwalu: http://bit.ly/2HTkVjQ

„W ułamku sekundy” – akcja i emocje
W ułamku sekundy życie Katji eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym. Przyjaciele i rodzina w trakcie żałoby próbują podtrzymać kobietę na duchu i zapewniają, że sprawcom zostanie wymierzona sprawiedliwość. Jednak z czasem, gdy policja zaczyna podejrzewać o udział w zamachu dwoje młodych neonazistów, w Katji narasta potrzeba osobistej zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała.
Pokaz filmu „W ułamku sekundy” z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących odbędzie się 21 maja (poniedziałek) o godz. 17:30 w Kinotece (sala nr 2). Jest to wydarzenie z cyklu „Rodzina kinomaniaków – pokaz filmu bez barier”. W trakcie trwania seansu dziećmi zaopiekują się wykwalifikowani animatorzy. Podczas rezerwacji miejsc organizatorzy proszą o zgłoszenie liczby dzieci, ich wieku i ewentualnych specjalnych potrzeb, tak aby mogli oni zapewnić im jak najlepszą opiekę.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązuje jednak rezerwacja miejsc.
e-mail: rezerwacje@kulturabezbarier.org
tel./SMS: 793 996 475. Rezerwacje telefoniczne przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-16:00.
UWAGA! Rezerwacja jest ważna dopiero po otrzymaniu wiadomości zwrotnej z potwierdzeniem.
Projekt „Rodzina kinomaniaków” jest dofinansowany ze środków m.st. Warszawy.

„Klub cmentarny, czyli wesołe wdówki” – miłość i śmierć
Czy między trzema wdowami, możliwa jest przyjaźń aż po grób? Czy warto poświęcić swoją znajomość dla namiętności? Dla trzech wdów regularne wizyty na cmentarzu i odwiedziny zmarłych mężów, to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. W końcu nikt tak cierpliwie nie wysłucha relacji z codziennych zakupów, lokalnych plotek i opisu szczegółowego braku jakichkolwiek planów na przyszłość, jak przyjaciółki – oto zapowiedź spektaklu „Klub cmentarny, czyli wesołe wdówki”, który będzie można obejrzeć na deskach Teatru Kwadrat 29 maja (we wtorek) o godz. 19:00. Przedstawienie, przygotowane w ramach projektu „Teatr dla każdego”, zostało opatrzone audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.
Cena biletu: 40 zł
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje rezerwacja.
mail: rezerwacje@kulturabezbarier.org
tel./SMS: 793 996 475 Rezerwacje telefoniczne przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-16:00.
UWAGA! Rezerwacja jest ważna dopiero po otrzymaniu wiadomości zwrotnej z potwierdzeniem. Od 15 do 22 maja można wykupić bilety w kasie teatru. Później rezerwacja przepada.
Projekt „Teatr dla każdego” jest dofinansowany ze środków m.st. Warszawy w ramach małego grantu

„Vaiana: Skarb oceanu” – humor i przygoda
Trzy tysiące lat temu najdzielniejsi żeglarze na świecie przemierzali wody południowego Pacyfiku i odkrywali wyspy Oceanii. Jednak w pewnym momencie ich wyprawy ustały na całe tysiąc lat – i nikt nie wie dlaczego… Walt Disney Animation Studios prezentuje film „Vaiana: Skarb oceanu”. Jest to komputerowo animowana opowieść o przygodach nastolatki, która, chcąc dokończyć dzieła swych przodków, wyrusza w niebezpieczną misję. Podczas podróży poznaje potężnego niegdyś półboga Maui. Od tego momentu wspólnie żeglują przez bezmiar oceanu, który nie szczędzi im karkołomnych przygód, obfitujących w spotkania z ogromnymi potworami.
Z okazji Dnia Dziecka Fundacja zabierze nas na ten pełen przygód rejs. Pokaz animacji „Vaiana: Skarb oceanu” z audiodeskrypcją, tłumaczeniem PJM i napisami dla niesłyszących odbędzie się 8 czerwca (w piątek) o godz. 10:00 w Kinotece. Po projekcji organizatorzy zapraszają na gry i zabawy. Będzie można również dotknąć figurek postaci z filmu wykonanych w technologii 3D.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązuje jednak rezerwacja miejsc.
mail: rezerwacje@kulturabezbarier.org, tel./SMS: 793 996 475 – rezerwacje telefoniczne przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-16:00.
UWAGA! Rezerwacja jest ważna dopiero po otrzymaniu wiadomości zwrotnej z potwierdzeniem.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt maja 15, 2018 15:00 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 9 (176), maj 2018

Wciąż szukacie wydarzeń dostępnych dla osób z niepełnosprawnością wzroku, a wydarzenia naszej Fundacji już nie wystarczają, aby zaspokoić Wasz głód wrażeń? – pyta Fundacja Kultury bez Barier.
I informuje, że specjalnie z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących powstał profil na Facebooku:
https://www.facebook.com/dlaniewidomych/?fref=mentions
na którym będą pojawiać się szczegółowe informacje o wydarzeniach dostępnych. Na razie tylko w Warszawie, ale w planach są także zapowiedzi atrakcji z innych miast.
Użytkowników Facebooka zachęcamy do polubienia profilu Audiodeskrypcja i zapraszania wszystkich, którzy mogą być zainteresowani wydarzeniami z tym udogodnieniem. A instytucje i organizacje mogą przesyłać tam informacje, linki, zaproszenia, które będą chcieli wypromować.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt maja 15, 2018 15:01 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 9 (176), maj 2018

12 maja próbowano pobić nieoficjalny rekord świata w liczbie kibiców niepełnosprawnych na meczu piłki nożnej. Do udziału w tym wydarzeniu zachęcaliśmy również Państwa w poprzednim numerze Biuletynu.

Sobotnie spotkanie ekstraklasy piłkarskiej między Śląskiem Wrocław a Piastem Gliwice (3:1) obejrzały na stadionie 1074 osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami.
Poprzedni rekord również należał do Wrocławia, w którym trzy lata temu spotkanie Śląska z Lechią Gdańsk obejrzało 1005 kibiców z niepełnosprawnością.
– Chciałbym podziękować Śląskowi i Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej we Wrocławiu, że się udało. Chcieliśmy zrobić coś niesztampowego, zgromadzić jak najwięcej osób na trybunach i jest sukces. Chciałbym zadedykować tę liczbę tym, którzy walczą o naszą godność w Sejmie – powiedział prezes Stowarzyszenia Klub Kibiców Niepełnosprawnych Paweł Parus.
Próba bicia rekordu była przeprowadzona w ramach ogólnopolskiej akcji „Tygodnia Bez Barier”.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt maja 15, 2018 16:04 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: Kultura bez Barier 14.05.2018

Pokaz filmu „W ułamku sekundy” - film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących

21 maja(poniedziałek) godz. 17:30, Kinoteka, sala nr 2,
pl. Defilad 1

W ułamku sekundy życie Katji eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym. Przyjaciele i rodzina w trakcie
żałoby próbują podtrzymać kobietę na duchu i zapewniają, że sprawcom zostanie wymierzona sprawiedliwość. Jednak z czasem, gdy policja zaczyna podejrzewać
o udział w zamachu dwoje młodych neonazistów, w Katji narasta potrzeba osobistej zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała.

Zgodnie z ideą pokazów "Rodziny kinomaniaków", w trakcie trwania seansu, dziećmi zaopiekują się wykwalifikowani animatorzy. Podczas rezerwacji miejsc prosimy
o zgłoszenie liczby dzieci, ich wieku i ewentualnych specjalnych potrzeb, tak abyśmy mogli zapewnić im jak najlepszą opiekę.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc. Rezerwacje telefoniczne przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-16:00.

mail:
rezerwacje@kulturabezbarier.org
tel/SMS: 793 996 475

UWAGA! Rezerwacja jest ważna dopiero po otrzymaniu wiadomości zwrotnej z potwierdzeniem rezerwacji.

Wydarzenie na Facebooku:
http://bit.ly/2pF8KPU

Projekt "Rodzina kinomaniaków" jest dofinansowany ze środków m.st. Warszawy

Sztuka dostępna dla niewidomych na wystawie dla dzieci "Wszystko widzę jako sztukę"

16 maja (środa) godz. 17:00 / Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki

Wystawa "Wszystko widzę jako sztukę" kierowana jest do najmłodszych odbiorców, więc zabawa jest gwarantowana. Tradycyjnie porozmawiamy o prezentowanych
pracach artystów, ale ponieważ wystawa jest interaktywna, tym razem będziemy też bawić się sztuką! Prowadzenie: Anna Owsiany

Wstęp wolny, zbiórka w holu głównym. Obowiązują zapisy: tel. 22 556 96 42, e-mail:
a.zdzieborska@zacheta.art.pl

Wolontariusze mogą odebrać Państwa z przystanku, domu czy wskazanego miejsca w Warszawie.

Więcej o wystawie:
https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/wszys ... ako-sztuke

Oprowadzenie tłumaczone na PJM w CSW

17 maja (czwartek) godz. 18:00 / Centrum Sztuki Współczesnej

{Sztuka z perspektywy...} to cykl wprowadzań w ramach którego każdą wystawę prezentowaną w U–jazdowskim można obejrzeć wiele razy na różne sposoby – za
każdym razem z innej perspektywy: zarówno kuratora, artysty, jak i edukatora czy wolontariusza uczestniczącego w realizacji wystawy; z perspektywy architekta,
dziennikarza, antropologa, językoznawcy… i wielu innych. Perspektyw może być nieskończona ilość, a jedynym ograniczeniem jest czas trwania wystawy. Tym
razem wystawę Jakuba Juliana Ziółkowskiego Święte Nic ze swojej perspektywy pokaże Konrada Schillera - kuratora programu dyskursywnego U–jazdowskiego.

Oprowadzanie tłumaczone na Polski Język Migowy. Tłumaczenie: Joanna Ciesielska.

Wstęp wolny, zbiórka w holu głównym.

Więcej na:
http://bit.ly/2jX805s

Wycieczka do Szumina. Oprowadzanie z audiodeskrypcją i w PJM

19 maja (sobota) godz. 10:00 - 17:00 / Muzeu Sztuki Nowoczesnej

Podczas wycieczki zorganizowane zostaną dwa równoległe oprowadzania – z audiodeskrypcją oraz w Polskim Języku Migowym.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na wycieczkę obowiązują zapisy. Maksymalna liczba uczestników to 18 osób, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby poniżej
18. roku życia mogą brać udział w wyjeździe tylko pod opieką dorosłych. Wyjazd z Warszawy o godzinie 10.00, powrót około godziny 17.00. Szczegółowe informacje
zostaną przekazane uczestnikom drogą mailową.

Udział w wycieczce jest bezpłatny.

Zgłoszenia:
marta.maliszewska@artmuseum.pl.
Prosimy o podanie w zgłoszeniu numeru telefonu oraz zaznaczenie, w którym oprowadzaniu chcą Państwo wziąć udział (audiodeskrypcja czy PJM).

Więcej na:
http://bit.ly/2Ko5K2j

HOLZWEGE - spektakl opatrzony audiodeskrypcją i polskimi napisami w TR WARSZAWA

19 maja (sobota) godz. 19:00 / TR WARSZAWA
ul. Marszałkowskiej 8
;

Warsztaty: g. 17:00 - 18:30, wstęp wolny po zgłoszeniu

Spektakl: g. 19:00, cena biletów - 20zł, ilość miejsc ograniczona

Rezerwacje na warsztaty i spektakl prosimy kierować na adres:
anna.rochowska@trwarszawa.pl

Opis spektaklu:

W 1988 roku w niewyjaśnionych okolicznościach w swoim mieszkaniu na Placu Konstytucji w Warszawie umiera wybitny kompozytor, Tomasz Sikorski. Reżyserka
Katarzyna Kalwat i dramaturżka Marta Sokołowska próbują rozwikłać tajemnicę śmierci kompozytora, przeprowadzając teatralne śledztwo. Obok aktorów TR Warszawa:
Jana Dravnela, Sandry Korzeniak i Tomasza Tyndyka w przedstawieniu bierze udział wybitny kompozytor i pianista Zygmunt Krauze, przyjaciel Sikorskiego.
„Holzwege” to teatr, eksperyment śledczy i koncert na żywo w jednym. Czy z dokumentów, listów, wspomnień i muzyki uda się odtworzyć prawdę o życiu i śmierci
awangardowego artysty?

Więcej na:
http://bit.ly/2L19k3d

Opowieści z portretów - warsztaty dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu (7-10 lat)

20 maja (niedziela) godz. 9:30 / Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego

Czy na portrecie może być więcej niż jedna osoba? Jakie znaczenie ma tło? Czym są atrybuty i symbole? Czy można portretować zwierzęta? Na wszystkie pytania
odpowiemy podczas spaceru, gdy będziemy oglądać portrety z wilanowskiej kolekcji. Na koniec sami wykonamy własne portrety!

KOSZT: udział bezpłatny (Kultura Dostępna)

REZERWACJA: obowiązkowa tel. + 48 22 544 28 50 (pon.–pt., godz. 9.00–16.00), mail
bilety@muzeum-wilanow.pl

Więcej na:
http://bit.ly/2rGJN7H

Klub cmentarny, czyli wesołe wdówki - spektakl z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących w Teatrze Kwadrat

29 maja (wtorek) godz. 19:00 / Teatr Kwadrat

Czy między trzema wdowami, możliwa jest przyjaźń aż po grób? Czy warto poświęcić swoją znajomość dla namiętności? Dla trzech wdów regularne wizyty na cmentarzu
i odwiedziny zmarłych mężów, to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. W końcu nikt tak cierpliwie nie wysłucha relacji z codziennych zakupów, lokalnych
plotek i opisu szczegółowego braku jakichkolwiek planów na przyszłość, jak przyjaciółki.

Cena biletu: 40 zł

Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje rezerwacja miejsc. Rezerwacje telefoniczne przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-16:00.

mail:
rezerwacje@kulturabezbarier.org
tel/SMS: 793 996 475

UWAGA! Rezerwacja jest ważna dopiero po otrzymaniu wiadomości zwrotnej z potwierdzeniem rezerwacji. Od 15 do 22 maja można wykupić bilety w kasie teatru.
Później rezerwacja przepada.

Projekt "Teatr dla każdego" jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 15, 2018 16:04 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 652 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 14  Następna strona

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL