Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Pt wrz 24, 2021 04:14

Strefa czasowa: UTC
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 652 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lip 31, 2019 09:31 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 14 (205), lipiec 2019

25 lipca rozpoczął się festiwal filmowy Nowe Horyzonty. Podczas nocnego pokazu 3 sierpnia o 22.00 będzie można zobaczyć „Kafarnaum” z audiodeskrypcją, wersją lektorską i napisami dla niesłyszących w aplikacji AudioMovie. To wszystko na wrocławskim Rynku!

Pokazy są bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Nie trzeba rezerwować miejsc.
Osoby z niepełnosprawnością wzroku powinny zabrać ze sobą smartfon z dostępem do Internetu oraz słuchawki, zainstalować aplikację Audiomovie, dzięki której będzie możliwe odsłuchanie audiodeskrypcji. Można ją bezpłatnie pobrać:
IOS:https://itunes.apple.com/us/app/audiomovie/id1195796936?mt=8
Android: https://play.google.com/store/apps/deta ... .am.mobile.
Warto przed przyjściem na pokaz pobrać ścieżkę z audiodeskrypcją.
Przed seansem będzie dostępny kod QR, który trzeba na miejscu zeskanować, aby uruchomić odtwarzanie pliku.
Fundacja „Katarynka” prosi osoby z niepełnosprawnością wzroku o mailowe zgłoszenie obecności. Ta informacja pomoże sprawnie przekazać kod QR na pokazie. Należy napisać na adres: https://www.nowehoryzonty.pl/opis.do?id=9815. Więcej informacji o AudioMovie: audiomovie.pl, o Festiwalu Nowe Horyzonty: nowehoryzonty.pl.

W razie pytań można kontaktować się z Fundacją „Katarynka” mailowo:[email]rezerwacje@adapter.pl" class="bb-email">rezerwacje@adapter.pl[email].

O filmie „Kafarnaum” można przeczytać tu: https://www.nowehoryzonty.pl/opis.do?id=9815. Więcej informacji o AudioMovie: audiomovie.pl, o Festiwalu Nowe Horyzonty: nowehoryzonty.pl.

W razie pytań można kontaktować się z Fundacją „Katarynka” mailowo:[email]rezerwacje@adapter.pl lub telefonicznie 797 122 452

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 31, 2019 09:31 


Góra
  
 
PostNapisane: Pt sie 16, 2019 08:31 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
źródło: niepełnosprawni.pl 13.08.2019
Autor: PAP

Osoby niewidome i niedowidzące współrealizują serial „Pasjonaci”, który będzie opowiadał o pasji aktorskiej osób z niepełnosprawnością wzroku. Premiera filmu jest planowana na styczeń w Telewizji Polskiej.
Zdjęcia do serialu powstają przede wszystkim w Krakowie, ale i innych miastach i wioskach Małopolski, m.in. w Myślenicach, Radziszowie, Bukowinie Tatrzańskiej i Sułkowicach.
Zgodnie z zapowiedziami twórców, każda z 13 historii będzie opowiadać o losach niewidomych i niedowidzących aktorów Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego (ITAN). Ideą przewodnią serialu jest pokazanie, że osoba z niepełnosprawnością może uprawiać zawód aktora i jest to praktyka, która wzbogaca twórczość artystyczną oraz przyczynia się do rozwoju społeczeństwa integracyjnego.
- To ewenement, dlatego że nie było do tej pory takiego serialu fabularnego – zaznaczyli twórcy w informacji przesłanej dziennikarzom.
Jak poinformował Artur Dziurman, reżyser i producent „Pasjonatów”, serial przedstawiać będzie prawdziwe historie.
- Pokazujemy fragmenty spektakli, w których oni czują się fantastycznie i tworzą niesamowite kreacje – wyjaśnił reżyser.

Ramie w ramię z profesjonalistami

Widzowie poznają m.in. historię Renaty, która ma talent wokalny i chciałaby nagrać płytę; Heleny, która po utracie wzroku na scenie właśnie znalazła swoją prawdziwą, życiową pasję; a także Danuty, dla której teatr to drugi dom. Artyści wystąpią u boku znanych aktorów, m.in. Adrianny Biedrzyńskiej, Katarzyny Jamróz, Tadeusza Huka, Dariusza Kordka, Leszka Piskorza i Doroty Pomykały.
- Każdy odcinek zaczyna się od tego, jakie mamy problemy ze wzrokiem i to jest takie preludium, wstęp. Moja historia opowiada o tym, jak się odnalazłam po utracie pracy w banku. Rozpoczynałam jako aktorka, później zajęłam się pisaniem wniosków – powiedziała Danuta Damek, producentka serialu i aktorka Teatru ITAN.
- Sam temat, pomysł i idea zaangażowania do tej produkcji osób z różną niepełnosprawnością jest fantastyczna, bo oni też mają artystyczne dusze. Może dzięki temu serialowi pokażą, że mimo, iż są w jakiś sposób mniej obdarowani przez los - to ich wrażliwość jest czasem większa niż normalnych ludzi, którzy mają wszystkie zmysły aktywne, więc ja z niecierpliwością oczekuję na premierę – ocenił aktor Dariusz Kordek.

Projekt jest współfinansowany m.in. przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Teatr ITAN założył aktor Artur Dziurman, instytucję współprowadzi grupa Scena Moliere. Zgodnie z informacjami przekazanymi dziennikarzom, to jedyny taki profesjonalny teatr w kraju skupiający aktorów niewidomych.
Aktorzy ITAN jeżdżą ze swoimi spektaklami po całej Polsce. Jak dotąd zagrali ponad 1,3 tys. spektakli. Stworzyli też dwa filmy: „Marzenie” oraz „Wykluczeni”, w których opowiadają o swoim życiu, pracy, problemach i marzeniach.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sie 16, 2019 08:32 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 15 (206), sierpień 2019

W połowie września br. Krakowski Teatr Variété planuje zorganizowanie spektaklu „Powróćmy do tamtych lat” z audiodeskrypcją. Okręg Małopolski PZN zaprasza do udziału w tym wydarzeniu. Wstęp będzie bezpłatny. W sprawie wejściówek osoby zainteresowane powinny skontaktować się z biurem okręgu, tel. 12 262 53 59.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt sie 27, 2019 09:12 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Wrocław: „Florida Project” z audiodeskrypcją i napisami
Źródło: niepełnosprawni.pl 23.08.2019
Autor: inf. prasowa

Fundacja Katarynka i Dolnośląskie Centrum Filmowe zapraszają na pokaz filmu „Florida Project” z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących 5 września 2019 (czwartek), g. 18.30, kino DCF ul. J. Piłsudskiego 64a, Wrocław. Bilety w cenie 6 zł.
Historia sześcioletniej rozrabiaki Moonee i jej zbuntowanej matki Halley, które próbują ułożyć sobie życie w tanim motelu na obrzeżach najszczęśliwszego miejsca na świecie – Disneylandu. Film „Florida Project", dramat USA, 2017, reż. S. Baker, czas trwania 1 godz. 55 minut.

O pokazie

Film z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących. Fundacja zapewnia odbiorniki ze słuchawkami do odsłuchania audiodeskrypcji. Osoby z niepełnosprawnościami zachęcamy do rezerwowania biletów przez Fundację Katarynka pod adresem: rezerwacje@adapter.pl lub telefonem 797 122 452.
Bilety można także kupić bezpośrednio w kasie kina lub przez stronę:
https://www.dcf.wroclaw.pl/repertuar

„Adapter w DCF”– kultura dla wszystkich

Fundacja Katarynka i Dolnośląskie Centrum Filmowe zapraszają na pokazy filmowe z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących. W cyklu pokazujemy współczesne filmy zagraniczne. Audiodeskrypcja jest dyskretna, dostępna dla osób niewidomych przez odbiorniki ze słuchawkami, które zapewnia Fundacja. Napisy zawierają też zapis dźwięków, są adresowane dla osób niesłyszących. Pokazy są dostosowane z myślą o niewidomych i niesłyszących odbiorcach, ale są otwarte dla wszystkich.
Odbywają się raz w miesiącu o godzinie 18.30. Cena biletu jest dla wszystkich ta sama – 6 zł.

„Adapter w DCF” to pokazy bez barier, wpisujące się w ideę kultury dostępnej dla wszystkich.

Wydarzenie dofinansowane jest ze środków PFRON w dyspozycji MOPS we Wrocławiu w ramach projektu „Kultura dla wszystkich”. Partnerem pokazu jest Fundacja Mili Ludzie.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sie 30, 2019 10:32 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 16 (207), sierpień 2019

Sześciodniowe regaty i szkolenie regatowe dla osób z niepełnosprawnościami już od 8 września nad jeziorem Czos na Mazurach. Celem projektu Disabled Sailing – Polish Cup 2019 jest integracja, przełamywanie barier, edukacja i rozwój umiejętności żeglarskich uczestników.

W regatach wezmą udział zawodnicy Kadry Narodowej Żeglarzy Niepełnosprawnych. Każdego dnia, o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne, będą odbywać się dwie sesje wyścigów, a po nich zajęcia teoretyczne z zagadnień żeglarskich i analiza nagrań ze startów. Zawody prowadzone będą na łodziach specjalnie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – po amputacjach kończyn i innymi dysfunkcjami ruchu czy intelektualnymi.
Termin i miejsce wydarzenia:
Od 08.09.2019 do 13.09.2019 r.
Ośrodek Gościniec Molo
ul. Jeziorna 1B
11-700 Mrągowo

Koordynator projektu:
Grzegorz Prokopowicz
Tel.: 508 396 365
E-mail: g.prokopowicz@pya.org.pl

Organizatorzy zapewniają uczestnikom w ramach bezpłatnego udziału w regatach:
•zakwaterowanie i wyżywienie,
•ubezpieczenie,
•sprzęt żeglarski,
•pomoc wolontariuszy,
•medale, puchary dla zwycięzców,
•opiekę instruktorów na lądzie i wodzie.
Ważne dokumenty:
REGULAMIN: http://pya.org.pl/files/Regaty/disabled ... ulamin.pdf
ZGŁOSZENIA: http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglar ... gloszenia/

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sie 30, 2019 10:34 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 16 (207), sierpień 2019

13 września o godz. 12.00 w Łodzi rozpocznie się konferencja i piknik integracyjny pt. „Łódź – miasto przyjazne dla niewidomych. Zilustruj mi słowem świat”. Dokładny program zostanie podany wkrótce. Konferencja będzie odbywać się w małej sali obrad Urzędu Miasta Łodzi, a piknik – w Pasażu Leona Schillera. Wstęp wolny. Wydarzenie współfinansowane przez PFRON, Miasto Łódź oraz FIO na lata 2014-2020.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sie 30, 2019 10:35 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 16 (207), sierpień 2019

Klasztor Bonifratrów, dawny pałac Biskupów (obecna siedziba Muzeum Etnograficznego), „uliczka kobiet” – m.in. te miejsca będzie można zobaczyć 7 września podczas spaceru w ramach Dnia Trójkąta. Zapraszają Strefa Kultury Wrocław i Fundacja „Katarynka”. Spotkanie będzie dostępne dla osób niewidomych dzięki audiodeskrypcji.

Dzień Trójkąta to coroczne święto Przedmieścia Oławskiego, jednego z wrocławskich osiedli. Podczas wydarzenia można skorzystać z wielu atrakcji – zjeść śniadanie na trawie, wysłuchać koncertu czy spróbować nowych smaków. Kawiarnie, bary i restauracje tego dnia będą serwowały swoje specjały za symboliczne 3 zł.
Spacer rozpocznie się o godz. 16.30. Zbiórka w Sąsiedzkiej Strefie Relaksu, przy zbiegu ulic Komuny Paryskiej i Kościuszki.

Wycieczkę poprowadzi Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego Wrocławia. Obowiązują zapisy: bezbarier@strefakultury.pl.
Szczegółowy program wydarzenia na stronie: https://pik.wroclaw.pl/dzien-trojkata-s ... lawskiego/.

Osiedle Przedmieście Oławskie
ul. Przedmieście Oławskie
50-422 Wrocław
Wstęp wolny

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sie 30, 2019 10:36 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 16 (207), sierpień 2019

4 września o godz. 17.00 będzie można odwiedzić wystawę: „Alienacje albo następnym razem pożar”. Gdzie? W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Spotkanie w ramach programu „Sztuka dostępna”. Wstęp wolny.

„Wystawa prezentuje prace wideo zwracające uwagę na obserwowane coraz częściej poczucie wyobcowania wobec innych. Powodowane różnicami na tle rasowym, etnicznym, geograficznym, ekonomicznym czy pokoleniowym, rytmicznie prowadzi nas ku dalszej izolacji. W prezentowanych filmach pojawia się również problem poczucia separacji od natury, a także wątek kosmiczny — pragnienie nawiązania kontaktu z „obcymi”. Podczas spotkania będziemy mieli okazję wsłuchać się w dźwięki głębin morskich, kosmiczny szum oraz odgłosy papug amazonek niebieskoskrzydłych, które opowiedzą, jak z ich perspektywy wygląda ludzkie dążenie do odkrycia pozaziemskiej inteligencji” – czytamy w opisie wystawy na stronie Zachęty.

Obowiązują zapisy: tel. 22 556 96 42, e-mail:a.zdzieborska@zacheta.art.pl. W dotarciu do galerii pomogą wolontariusze – w razie potrzeby odbiorą chętnych z przystanku, domu czy wskazanego miejsca w Warszawie. Taką prośbę należy kierować na podany wyżej numer telefonu lub adres mailowy.

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
plac Stanisława Małachowskiego 3
00–916 Warszawa

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sie 30, 2019 10:38 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 16 (207), sierpień 2019

3 września o godz. 18.00 w Poznaniu odbędzie się pokaz filmu „Dumni i wściekli” w ramach cyklu „Obrazy Wrażliwe”. Podczas seansu osoby niewidome będą mogły skorzystać z audiodeskrypcji.

O filmie:
„Bohaterowie filmu »Dumni i wściekli«, walcząc o swobody obywatelskie i widoczność istotnych dla nich spraw w przestrzeni publicznej, tworzyli komitywy, których członkowie pozornie skrajnie się od siebie różnili. Również dziś, w świecie uporczywie rosnących postaw faszystowskich, charakteryzujących się wrogim nastawieniem do inności, bycie razem oraz samoorganizacja mogą stanowić antidotum i zmieniać świat wokół. Skoro Jacek Kuroń nawoływał, aby » zamiast palić komitety, zakładać własne«, postanowiliśmy zastanowić się co powyższe stwierdzenie może dziś dla nas oznaczać” – czytamy na stronie organizatora, Kino Pałacowego w Centrum Kultury Zamek.

Wstęp:
Każdej osobie z niepełnosprawnością, jeśli tylko istnieje taka potrzeba, może towarzyszyć jedna osoba wspierająca, której przysługuje nieodpłatna wejściówka. Osobom z niepełnosprawnością wzroku organizatorzy zapewniają asystę w poruszaniu się w przestrzeni CK ZAMEK oraz w dotarciu do budynku z najbliższego otoczenia. Reprezentant placówki będzie czekał przed głównym wejściem do Zamku pół godziny przed pokazem. Potrzebę pomocy można zgłosić, pisząc na adres mailowy:e.banaszek@ckzamek.pl.

Kino Pałacowe, Centrum Kultury Zamek
ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sie 30, 2019 10:39 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 16 (207), sierpień 2019

Do 11 października br. można wysyłać prace w ramach VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Temat tegorocznej edycji brzmi „Bądź moim Przyjacielem”. Zgłoszenia przyjmowane są w siedmiu kategoriach: muzyka, taniec, teatr, rękodzieło, plastyka, fotografia i twórczość literacka. Koncert Galowy i wręczenie nagród odbędzie się 28 listopada br. w Bydgoszczy.

Formularz zgłoszeniowy można znaleźć tu: https://wiatrak.org.pl/wp-content/uploa ... rmularz-zgłoszeniowy-2019.pdf
Regulamin: https://wiatrak.org.pl/wp-content/uploa ... T-2019.pdf

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr wrz 11, 2019 09:31 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Na rozgrzewkę popłyną na Hel, a potem ruszą do Szwecji. Niewidomi wśród załogantów żaglowca STS Kapitan Borchardt
Źródło: radiogdansk.pl 25.08.2019
Anna Rębas

Żaglowiec STS Kapitan Borchardt znów zacumował w Gdańsku. W niedzielę rozgrzewka i rejs na Hel. Płyniemy nakarmić foki przed projektem "Zobaczyć Morze".
W niedzielę rozpoczęły się rejsy z osobami niepełnosprawnymi na pokładzie. Udamy się na Hel. W poniedziałek Borchardt wyruszy do Visby. Na pokład wejdą niewidomi i niedowidzący. Jak mówił oficer wachtowy Józef Feliga, dziesięć edycji odbyło się na Zawiszy Czarnym.
- Kolejna edycja odbędzie się na żaglowcu wyjątkowym. Śmiało mogę powiedzieć, że jest naszym przyjacielem. Niewidomi radzą sobie o wiele lepiej niż osoba widząca. Jeśli raz zapamiętają, co należy zrobić, to już się nie pomylą. Nie gubią się. Doskonale pamiętają komendy i nazewnictwo. Niewidząca osoba dotyka, zapamiętuje i zawsze potrafi powtórzyć. Można powiedzieć, że oni widzą palcami - dodaje Józef Feliga.

REJS NA HEL

Jednak niewidomi pojawią się na pokładzie dopiero w poniedziałek. W niedzielę płyniemy na Hel. Nasi podopieczni nie będą musieli stawiać żagli. To młodzież i dzieci z innymi, nieco lżejszymi, dysfunkcjami zdrowotnymi. Wiatru nie ma, z nieba leje się żar. Popłyniemy na silniku z podopiecznymi Fundacji Terapii i Rozwoju oraz z ich opiekunami i rodzicami. Wyruszyliśmy rano, ale wieczorem wrócimy. Ala, Maciek, Iwonka i Marcin szykowali się do tego rejsu przez cały tydzień. Dziś popłynęli jako pasażerowie.
- Ale i tak już od wczoraj nie mogliśmy spać. Pierwszy raz jesteśmy na takim żaglowcu. Na Helu też jeszcze nigdy nie byliśmy. Wszystko tu nam się podoba. A najbardziej smakował żurek z wkładką na pełnym morzu i bułka - dodawali najmłodsi.
O wszystko zadbała Inga Maruszyńska - jedna ze współorganizatorek rejsów dla osób z niepełnosprawnością, a jednocześnie oficer wachtowy.
- Od wielu lat organizuję te rejsy. Wszyscy się staramy, by nasi podopieczni poznali morze, a ci, którzy nie widzą, je zobaczyli. Załoga jest mieszana. Każdy jest pełnoprawnym członkiem załogi. Niewidome osoby mają swoje sposoby na poznanie żaglowca. One po wejściu na statek "obrajlowują" go, czyli wyznaczają swoją mapę - mówi Inga Maruszyńska.

"TACY SAMI JAK MY"

W poniedziałek popłynie 17 osób z dysfunkcją wzroku. Zaczynaliśmy od Zawiszy Czarnego, ale pływaliśmy też na małych jednostkach w Chorwacji. Stała załoga składa się z czterech osób plus wolontariuszy. No i kapitan Janusz Zbierajewski. Jego zdaniem widzący uczą się więcej od niewidomych.
- Dokonują gigantycznego odkrycia, że niewidzący to tacy sami ludzie jak my. Z tą tylko różnicą, że oni nie widzą - dodaje kapitan Zbierajewski.

"ZOBACZYĆ MORZE"

Organizatorem projektu "Zobaczyć Morze" jest fundacja o tej samej nazwie, im. Tomka Opoki z Gdyni. Projekt jest realizowany od 2006 r. jako działalność non-profit. Jego celem jest organizacja rejsów morskich dla załóg składających się zawsze w połowie z osób z wadami wzroku. Te mają takie same obowiązki jak pełnosprawni żeglarze.
Od 2006 do 2015 roku rejsy odbywały się na żaglowcu Zawisza Czarny na Morzach Bałtyckim i Północnym oraz Oceanie Atlantyckim. W 2016 roku po raz pierwszy załoga popłynęła pięcioma jachtami w Chorwacji. Wszystkie jednostki były przystosowane do potrzeb osób niewidomych i słabo widzących poprzez udźwiękowienie steru i kompasu. Tak rozpoczęło się żeglowanie na innych niż Zawisza Czarny jednostkach. Wachty w każdym rejsie są podzielone w taki sposób, żeby każda z nich składała się w połowie z osób niewidomych lub niedowidzących. Jest to niezbędne dla sprawiedliwego podziału obowiązków i integracji załogi.
Materiały szkoleniowe są również przygotowane i opublikowane w alfabecie Braille'a. Opisy i ilustracje przygotowano w formie grafiki dotykowej. Informują niepełnosprawnych członków załogi o bezpieczeństwie poruszania się po pokładzie, a także przedstawiają szczegółowy plan żaglowca, jachtu i wszystkie elementy wyposażenia. Trzymając wachty, niewidomi i niedowidzący uczestnicy wszystkich rejsów mają takie same zadania i obowiązki, jak osoby widzące. Zalicza się do nich np. obsługę koła sterowego i żagli, nawigację, wspólne przygotowywanie posiłków, a także dbanie o czystość i porządek.
Integracja jest osiągana nie tylko poprzez pracę. Załoganci odwiedzają razem muzea i uczestniczą we wspólnie zorganizowanych wycieczkach w portach.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr wrz 11, 2019 09:32 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Niewidomi wypłynęli w pełnomorski rejs. Kierunek Visby. Ale najpierw nauka żaglowca na "sucho"
Źródło: radiogdansk.pl 26.08.2019
Anna Rębas

Żeglowanie osób niewidomych jest możliwe. Przekonują się o tym uczestnicy projektu "Zobaczyć Morze". Już po raz 14 wyruszyli na żaglowcu Kapitan Borchardt z Gdańska do Visby.
Od lat niewidzącym towarzyszy na żaglowcu kapitan Janusz Zbierajewski z Fundacji Zobaczyć Morze. I to właśnie on przed rzuceniem cum osobiście uczył młodzież budowy żaglowca. - Osoba niewidząca widzi tylko to, co najpierw dotknie. Świat jest taki duży, jaki jest zasięg dłoni i rąk niewidomego - dodaje kapitan. - Widzącemu mogę powiedzieć "popatrz sobie na ten bloczek na maszcie". Niewidomemu nie mogę tego powiedzieć. Dlatego mój oficer Jerzy zrobił model żaglowca i przed rejsem uczymy ich budowy Borchardta - tłumaczy.

LEPIEJ NIŻ OSOBY WIDZĄCE

- Chętnych na rejs jest zawsze dwa razy więcej niż miejsc - mówi kapitan Zbierajewski. - Jak ogłaszamy nabór na następny rejs, to w ciągu jednego dnia mamy zamkniętą listę. A my nie chcemy brać ciągle tych samych osób. Chcemy zabierać na morze nowych chętnych - dodaje.
Pierwszy niewidomy na żaglowcu to Romek Roczeń. To on wymyślił taką formułę, by załogę zintegrować z osobami niewidzącymi. Nikt tu nie ma taryfy ulgowej. Jeśli chcą zobaczyć morze, muszą przeżyć to wszystko, co osoby pełnosprawne. Cała naprzód. Ster prawo na burtę.
- Niewidomi mogą stać przy kole sterowym. Mamy specjalne urządzenia połączone z płetwą sterową. Cały czas jest podawany kurs w słuchawkach, które mają na uszach. Dzięki większej koncentracji, często lepiej sterują niż osoby widzące - opowiada oficer Jerzy Henkel. Potwierdzają to Adam Szyburski, starszy oficer wachtowy i Inga Maruszyńska, weterani w pływaniu z niewidomymi. - Nikt poza polskimi żeglarzami nie wymyślił takiego projektu, choć pływa cały świat - dodaje Inga

IDZIEMY NA WACHTĘ

Wachty w każdym rejsie są podzielone w taki sposób, żeby każda z nich składała się w połowie z osób niewidomych lub niedowidzących. Jest to niezbędne dla sprawiedliwego podziału obowiązków i integracji załogi.
Rejs w projekcie "Zobaczyć Morze" to pełnomorska przygoda szkoleniowo-sportowa po Bałtyku. Dwa tygodniowe etapy będą miały start i metę w Gdańsku, przy czym pierwszy - młodzieżowy - odwiedzi Visby, a drugi - dla dorosłych - Lipaję. Polski żaglowiec STS Kapitan Borchardt poprowadzi tradycyjnie Kapitan Janusz Zbierajewski przy wsparciu załogi stałej i czwórki doświadczonych, fundacyjnych oficerów wachtowych. Łącznie popłynie 74 załogantów, a w tym 38 niewidomych i słabowidzących. Wymyślona przez Romana Roczenia idea projektu "Zobaczyć Morze" jest unikatowym w skali światowej pomysłem na podwyższenie samooceny, aktywizację, rehabilitację, naukę sztuki żeglarskiej osób z poważnymi problemami wzrokowymi oraz na integrację społeczną pomiędzy sprawnymi i z niepełnosprawnością. Załogę zawsze w połowie stanowią uczestnicy niewidomi, którzy biorą czynny udział we wszystkich pracach na żaglowcu wespół ze sprawnymi żeglarzami.
Fundacja Zobaczyć Morze przystosowuje czarterowane żaglowce poprzez wykonanie modelu lub schematów jednostki, wykonanie mapy brajlowskiej i udźwiękowienie wskazań kompasu i wychylenia steru. Pozwalają one na sterowanie żaglowcem, swobodne przemieszczanie się i wykonywanie wszystkich powinności żeglarskich oprócz "stania na oku". W projekcie od 2006 roku życie na morzu poznało już 500 niewidzących żeglarzy.

W tym roku rejs dofinansowuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr wrz 11, 2019 09:33 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Nie widzą, ale nie przeszkodziło im to w pracy na statku. "Do drzwi przykleiłyśmy serce. Po tym poznawałyśmy naszą kajutę"
Źródło: radiogdansk.pl 08.09.2019
Anna Rębas

Wrócili cali i zdrowi, choć nie był to łatwy rejs. Niewidomi i słabowidzący z całej Polski po dwóch tygodniach pływania po Bałtyku w Gdańsku zakończyli swoją podróż. W tym roku z projektu "Zobaczyć Morze" skorzystało kilkadziesiąt osób. Każdy mógł spróbować swoich sił za sterem, stawiać żagle czy stać na wachcie.
STS Kapitan Borchardt przez dwa tygodnie był ich domem. Zakończył się kolejny etap...Niektórzy weterani płynęli już po raz kolejny. Było też paru nowicjuszy. - Najlepiej płynęło się w kierunku Łotwy. Gdy wracaliśmy z Lipawy, na morzu wiała mocno. 6 a nawet 7 w skali Beauforta - opowiadał kapitan żaglowca STS Kapitan Borchardt,Janusz Zbierajewski. W Lipawie odbyło się też sympatyczne spotkanie z niewidomymi Łotyszami. Też chcą popłynąć w przyszłości.

"NA ŻAGLOWCU WSZYSTKO JEST INNE"- Za rok mamy drobny jubileusz, bo piętnastą edycję rejsu. Po takich dwóch tygodniach to są inni ludzie. Ktoś im powierzył zadanie, które wydawało się trudne do spełnienia, a jednak okazuje się, że potrafili sobie z nim poradzić i dali radę - dodaje kapitan.
- To zupełnie inne poczucie rzeczywistości. Ciekawe doświadczenia - mówił Sławomir Narloch z Bielska Białej. - Przypłynęliśmy już w sobotę wieczorem i ze względu na pogodę nie wchodziliśmy do portu w Helu. Płynęliśmy od razu do Gdańska. Na żaglowcu wszystko jest inne niż wokół nas na lądzie. Począwszy od przygotowywania posiłków, skończywszy na nocnych wachtach - dodaje Marcin z Opola.
- Na 7 dni w morzu aż 5 przeleżałam w koi - mówi uczestniczka rejsu z Opola. Przeżywałam to strasznie, ale mimo chorowania muszę powiedzieć, że było super. Fajna ekipa, nowe znajomości. Chyba wrócę za rok, ale jeszcze się zastanawiam. Najlepsze jest to, że mogliśmy robić to, co zdrowi żeglarze, bo część załogi to osoby widzące - dodaje.

WYPUKŁE SERCE

Pierwszeństwo w rejsie mają ci, którzy jeszcze nie pływali, ale zgłaszać się mogą także weterani. Tak jak Gienia i Stanisława z Kędzierzyna Koźla i Legionowa. One zamierzają pojawić się w rejsie także za rok.
- Było świetnie. Mieszkałyśmy we trzy, ale doskonale się dogadywałyśmy. Nie widzimy całkowicie, ale nie wpadałyśmy na siebie i nikt nie zrobił sobie krzywdy. Do drzwi naszej kajuty miałyśmy przyklejone wypukłe serce. Po tym symbolu poznawałyśmy odpowiednie wejście. Koledzy czasem robili sobie żarty i to serce odklejali, ale i tak trafiałyśmy do swoich łóżek. Poza tym zawsze pomagały nam osoby widzące. Najtrudniej było iść po schodach pod pokład. Trzeba naprawdę uważać - opowiadają.
Zgłoszenia na kolejny rejs trzeba wysyłać już w marcu. Można to zrobić przez stronę fundacji Zobaczyć morze.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr wrz 11, 2019 09:35 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Program IX Festiwal Kultury i Sztuki (dla Osób Niewidomych),
Płock 2019, 21-28 września 2019.

21.09 (SB)
18:30 Oficjalne Otwarcie Festiwalu, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Płocku, Sala Kameralna, obowiązują zaproszenia.
19:00 Spektakl „Związek otwarty”, reż. Mariusz Pogonowski, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego, Sala Kameralna, wstęp bezpłatny z zaproszeniami.
22.09 (ND)
9:30 „Kraina lodu” reż. Chris Buck, Jennifer Lee, NoveKino Przedwiośnie sala 3, czas trwania 102 minut, pokaz dla osób niewidomych i słabowidzących oraz przewodników.
11:00 Spotkanie „Reżyseria dubbingu” z Katarzyną Ciecierską - reżyserem dubbingu, Krzysztofem Szczepaniakiem - aktorem teatralnym, musicalowym, dubbingowym, Zuzanną Galią – aktorką teatralną, dubbingową - spotkanie poprowadzi Piotr Bartuszek, NoveKino Przedwiośnie sala 3, wstęp wolny.
17:00 „Faworyta” reż. Jorgos Lantimos, STUDNIA, czas trwania 119 min., pokaz dla osób niewidomych i słabowidzących oraz przewodników.
21:00 „Żona” reż. Bjorn Runge, STUDNIA, czas trwania 100 min., pokaz dla osób niewidomych i słabowidzących oraz przewodników.
23.09 (PON)
9:30 „Nina” reż. Olga Chajdas, NoveKino Przedwiośnie sala 3, czas trwania 130 min., pokaz dla osób niewidomych i słabowidzących oraz przewodników.
11:00 Spotkanie z Olgą Chajdas, spotkanie poprowadzi Łukasz Maciejewski, NoveKino Przedwiośnie, sala 3, wstęp wolny.
17:00 „Wilkołak” reż. Adrian Panek, STUDNIA, czas trwania 88 min, pokaz dla osób niewidomych i słabowidzących oraz przewodników.
18.30 Spotkanie z Małgorzatą Karpiuk autorką kostiumów do filmu Wilkołak, spotkanie poprowadzi Łukasz Maciejewski, STUDNIA, wstęp wolny.
21:00 „Green Book” reż. Peter Farrelly, STUDNIA, czas trwania 130 min., pokaz dla osób niewidomych i słabowidzących oraz przewodników.
24.09 (WT)
9:30 „Ciemno prawie noc” reż. Borys Lankosz, NoveKino Przedwiośnie sala 3, czas trwania 114 min., pokaz dla osób niewidomych i słabowidzących oraz przewodników.
18:00 Koncert Renata Przemyk & ACUSTIC TRIO, POKIS sala koncertowa, wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne w kasie POKIS.
21:00 „Roma” reż. Alfonso Cuaron, STUDNIA, czas trwania 135 min., pokaz dla osób niewidomych i słabowidzących oraz przewodników.
25.09 (ŚR)
9:30 „Słodki koniec dnia” reż. Jacek Borcuch, NoveKino Przedwiośnie sala 3, czas trwania 92 min., pokaz dla osób niewidomych i słabowidzących oraz ich przewodników.
16:00 Spektakl „M. Zimińska” reż. Karol Suszka, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego, Sala Kameralna, wstęp bezpłatny z zaproszeniami.
21:00 „Vice” reż. Adam McKay, STUDNIA, czas trwania 132 min., pokaz dla osób niewidomych i słabowidzących oraz przewodników.
26.09 (CZW)
9:30 „Boże ciało”, reż. Jan Komasa, NoveKino Przedwiośnie sala 3, czas trwania 113 min., pokaz dla osób niewidomych i słabowidzących oraz ich przewodników.
11:00 Spotkanie z twórcami filmu, spotkanie poprowadzi Artur Zaborski, NoveKino Przedwiośnie, sala 3, wstęp wolny.
18:00 Spotkanie z książką na Festiwalu: Spotkanie z Ewą Winnicką i Cezarym Łazarewiczem („1968. Czasy nadchodzą nowe"), Muzeum Żydów Mazowieckich, współorganizatorzy Książnica Płocka i Muzeum Żydów Mazowieckich, wstęp wolny.
21:00 „Narodziny Gwiazdy ”reż. Bradley Cooper, STUDNIA, czas trwania 135 min., pokaz dla osób niewidomych i słabowidzących oraz przewodników.
27.09 (PT)
9:30 „Córka trenera” reż. Łukasz Grzegorzek, NoveKino Przedwiośnie sala 3, czas trwania 93 min., pokaz dla osób niewidomych i słabowidzących oraz przewodników.
11:00 Spotkanie z twórcami filmu, spotkanie poprowadzi Maciej Gil, Nove Kino Przedwiośnie, wstęp wolny.
18:00 Koncert Roberta Kasprzyckiego, POKIS sala koncertowa, wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne w kasie POKIS.
21:00 „Gdyby ulica Beale umiała mówić” reż. Barry Jenkins, STUDNIA, czas trwania 117 min., pokaz dla osób niewidomych i słabowidzących oraz przewodników.

28.09 (SB)
9:30 „Ułaskawienie” reż. Jan Jakub Kolski, NoveKino Przedwiośnie sala 3, czas trwania 100 min. pokaz dla osób niewidomych i słabowidzących oraz przewodników.
11.00 „Ułaskawienie” - analiza filmoznawcza, dr Piotr Pławuszewski NoveKino Przedwiośnie sala 3, czas trwania 90 min., wstęp wolny.

Dostępność.
• Pokazy filmowe z audiodeskrypcją: pokazy zamknięte, tylko dla osób niewidomych i słabowidzących oraz Ich przewodników, obowiązuje rezerwacja miejsc: defacto.org@wp.pl lub tel. 728 997 275
• Spektakle teatralne: wstęp bezpłatny z zaproszeniami.
• Koncerty: wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne w kasie POKIS.
• Spotkania z twórcami filmów: wstęp wolny.
• Spotkanie z książką na Festiwalu: wstęp wolny

Miejsca wydarzeń:
NoveKino Przedwiośnie, ul. Tumska 5a, Płock
STUDNIA, ul. Górna 1a, Płock
POKIS, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, ul. Jakubowskiego 10, Płock
Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7, Płock
Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego, Nowy Rynek 11, Płock.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie. Prosimy o śledzenie aktualnego programu na stronie: https://www.facebook.com/StowarzyszenieDeFacto/, www.defacto.org.pl

Kontakt: e-mail: defacto.org@wp.pl , tel. 728 997 275

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn wrz 16, 2019 17:14 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 17 (208), wrzesień 2019

27 września rozpocznie się kolejna, siódma już edycja Festiwalu Kultury bez Barier.
W Warszawie i innych polskich miastach do 6 października będzie można uczestniczyć
w wielu dostępnych wydarzeniach.

Festiwal jest wielkim świętem kultury dostępnej dla każdego − bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności lub jej brak, sytuację rodzinną, możliwości ekonomiczne, miejsce zamieszkania, pochodzenie, wiek i płeć. Kina, teatry, galerie, muzea to miejsca festiwalowych wydarzeń. Przygotowały one bogatą ofertę pokazów filmowych, spektakli, wystaw, warsztatów, spotkań i spacerów.
Poniżej znajdą Państwo harmonogram tegorocznego Festiwalu:
Warszawa:http://www.wfkbb.pl/pl/program/kalendarium/warszawa/09/27
Polska:http://www.wfkbb.pl/program/kalendarium/polska

Festiwal Kultury Bez Barier organizują: Fundacja Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Teatr Ochoty, Bemowskie Centrum Kultury i Disney Polska.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Opole 2019
PostNapisane: Pn wrz 16, 2019 17:14 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Talent, pasja, energia, czyli Opole 2019
Źródło: BIP nr 17 (208), wrzesień 2019

Za nami I Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych – Opole 2019. Jury wybrało trzech finalistów spośród 15 uczestników konkursu, wręczyło również wyróżnienie specjalne. Jurorzy byli pod dużym wrażeniem poziomu artystycznego piosenek zaprezentowanych przez wykonawców.

Koncert odbył się 4 września w Sali Kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Repertuar był różnorodny − od piosenek Natalii Kukulskiej, poprzez rockowe covery, arie operowe, aż po własne kompozycje.
Jury w składzie Marek Piekarczyk (przewodniczący), Wacław Masłyk oraz Jarosław Wasik przyznało trzy nagrody główne następującym wykonawcom: Patrycji Baczyńskiej z Ustki, Oliwii Maciejuniec ze Szczecina, Annie Lubczyk-Wereszczyńskiej z Brzegu. Wyróżnienie otrzymała również Ewa Domańska z Warszawy.
− Pomysł był doskonały, przyjechały osoby z różnych regionów naszego kraju, w różnym wieku. Nasuwają mi się cztery słowa: po pierwsze talent, po drugie pasja, po trzecie energia, po czwarte bardzo ciekawe interpretacje. Duże wrażenie zrobiło na mnie to, że uczestnicy nie próbowali naśladować wykonawców piosenek, tylko przedstawili własne, autorskie interpretacje. Ich przekaz był inny, taki prawdziwy, bardziej przekonujący. Widać, że interpretując dany tekst, czują go bardzo głęboko w sercu i głowie. Bardzo mi się to podobało. Oczywiście gratuluję całej piętnastce – powiedziała Anna Woźniak-Szymańska, Prezes ZG PZN.
Laureaci trzech pierwszych miejsc wezmą udział w koncercie finałowym Międzynarodowego Festiwalu Osób Niewidomych (4th Lions World Song Festival for the Blind), organizowanego przez Lions Club w dniach 14–16 listopada 2019 r. w Krakowie.
Nagrody przyznało też Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych, które nagrodziło Patrycję Malinowską oraz wyróżniło: Ewę Domańską, Martę Jędrzejczyk, Kingę Kasprzyk i Armanda Perykietkę.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem: Wicewojewody Opolskiego − Violetty Porowskiej, Marszałka Województwa Opolskiego − Andrzeja Buły oraz Prezydenta Miasta Opola − Arkadiusza Wiśniewskiego. Zostało sfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków PFRON oraz przez Miasto Opole.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr wrz 18, 2019 16:18 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Pod patronatem EKU24: Showdown - nie tylko dla Mistrzów! W Kutnie odbędzie się wyjątkowy turniej
Źródło: eku24.net 17.09.2019

Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących "Łuczniczka" w Bydgoszczy zaprasza na turniej Showdown - Nie tylko dla Mistrzów 2019, który odbędzie się w dniach 19-22 września w Hotelu Stacja Kutno! Nad wydarzeniem patronat objął Prezydent Miasta Kutno, Zbigniew Burzyński. Jednym z patronów medialnych jest EKU24.
Największym projektem Pomorsko-Kujawskiego Klubu Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Łuczniczka jest SHOWDOWN NIE TYLKO DLA MISTRZÓW 2019 - POLSKA LIGA SHOWDOWN. Celem projektu jest rozegranie cyklu turniejów showdown w formule Grand Prix i wyłonienie najlepszych zawodników z dysfunkcją wzroku w kraju w kategoriach Kobiet, Mężczyzn oraz drużyn, podnoszenie kwalifikacji sportowych wśród zawodników oraz promocja showdown. W ramach projektu Polska Liga Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów 2019 odbędzie się pięć trzydniowych turniejów w różnych lokalizacjach na terenie całego kraju, w kategoriach indywidualnej oraz drużynowej. Reprezentacje na turniejowe rozgrywki mogą zgłaszać kluby zrzeszające zawodników showdown z dysfunkcją narządu wzroku oraz inne nieformalne zrzeszenia graczy showdown z terenu całej Polski.
Showdown to dyscyplina stworzona dla osób z dysfunkcją wzroku. Często, z braku lepszego określenia, a także ze względu na podobieństwo terminologii używanej w trakcie rozgrywek, mylnie zwana tenisem stołowym dla niewidomych. Swym wyglądem i ogólnymi zasadami przypomina jednak bardziej grę cymbergaj. Jest dość widowiskową, a na pewno bardzo głośną dyscypliną sportową o charakterze integracyjnym.
- W grze bierze udział dwóch graczy. Gracze mają na oczach nieprzeźroczyste gogle, wyrównujące szanse między zawodnikami słabowidzącymi, a tymi zupełnie niewidomymi. Na rękach mają oni specjalne, ochronne rękawice. Gra toczy się na prostokątnym stole otoczonym bandami, na którego krótszych bandach znajdują się bramki, a na środku ekran. Gra prowadzona jest przy użyciu rakietek i piłki dźwiękowej - wyjaśnia Prezes Zarządu KSN "Łuczniczka" Bydgoszcz, Łukasz Skąpski.
Celem gry jest przetoczyć piłkę pod ekranem naprzeciwległy koniec stołu, uderzając rakietką tak, by piłka wpadła do bramki przeciwnika, którego zadaniem jest temu zapobiec. Gol zaliczany jest wówczas, gdy piłka wpadnie do otworu bramki lub gdy gracz, któremu strzelono gola, celowo wybije piłkę z przestrzeni bramki. Każdemu z graczy przysługują dwa serwy z rzędu. Gracze mogą zdobywać punkty bez względu na to, kto serwuje. Set można wygrać uzyskując jedenaście punktów, przy zachowaniu przewagi dwóch punktów względem przeciwnika. Zwycięstwo w meczu uzyskuje się, wygrywając przynajmniej dwa sety z trzech w tradycyjnych rozgrywkach lub trzy z pięciu w przypadku np. finałowego meczu Mistrzostw Świata, Europy, bądź Kraju.
- Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Łuczniczka w Bydgoszczy jest największym, działającym od 1997 roku, stowarzyszeniem zrzeszającym osoby z dysfunkcją narządu wzroku w województwie Kujawsko-Pomorskim - informuje Łukasz Skąpski. - Organizujemy liczne imprezy o charakterze sportowym, rekreacyjnym oraz szkoleniowym. Poprzez trening i współzawodnictwo z innym osobami zawodnicy niepełnosprawnością mają możliwość przygotowania się do imprez sportowych najwyższej rangi takich jak: Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata czy Igrzyska Paraolimpijskie. W Klubie działa aktywnie kilkanaście sekcji sportowych, m.in.: szachy, warcaby 100 polowe, brydż, nordic walking, kręgle, bowling, taniec sportowy, pływanie, lekkoatletyka – biegi długodystansowe, strzelectwo sportowe (pneumatyczne i laserowe),narciarstwo biegowe, biathlon, triathlon, kolarstwo tandemowe, showdown (odmiany tenisa stołowego dla niewidomych) turystyka-krajoznawstwo.
Harmonogram turnieju
Czwartek, 19 września

16:30 - 20:00 - Sesja treningowa
18:30 - 20:00 - Kolacja
20:00 - 21:00 - Odprawa sędziowska
Piątek, 20 września

7:00 - 9:00 - Śniadanie
7:40 - 8:00 - Obmiar sprzętu
8:00 - 8:20 - Odprawa techniczna
8:20 - 21:00 - Rozgrywki
12:00 - 12:20 - Oficjalne rozpoczęcie (zaproszeni goście)
13:00 - 14:30 - Obiad
18:30 - 20:00 - Kolacja
Sobota, 21 września
7:00 - 9:00 - Śniadanie
8:00 - 17:00 - Rozgrywki
13:00 - 14:30 - Obiad
19:00 - 19:30 - Oficjalne zakończenie (zaproszeni goście)
19:30 - 24:00 - Bankiet
Niedziela, 22 września

7:00 - 9:00 - Śniadanie

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz wrz 19, 2019 09:26 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Showdown to jeden ze sposobów na integrację. "Drzwi do naszego klubu są otwarte"
Źródło: Katowice.wyborcza.pl 16.09.2019

Zakładam na rękę grubą kuchenną rękawicę. Nie chodzi jednak o to, żeby się nie poparzyć, ale chronić kości dłoni przed silnym stłuczeniem czy złamaniem.

Przede mną stoi Mariusz. Stracił wzrok w wieku 17 lat. Urodził się z poważną wadą wzroku. Słabo, ale jednak widział. Czytał, pisał, grał w piłkę nożną, zwiedzał świat. Żył jednak ze świadomością, że siatkówka w jego oku w końcu się odklei i światło zgaśnie bezpowrotnie. Stało się to dwadzieścia lat temu.

Sławek od lat nie zawraca sobie głowy tym, czy na jego wadę wzroku medycyna może dziś coś zaradzić. Cieszy się, że przez te kilkanaście lat doświadczał tego, jak wygląda świat. Że dzięki temu jest mu dzisiaj łatwiej. Przyznaje jednak, że ból w osobie, która traci wzrok jest zdecydowanie większy niż u tego, który nie widział od początku życia. Mariusz nie mógł sobie poradzić z tym bólem przez dwa lata.

Pleksi chroni zęby

Dzieli nas ponadtrzymetrowa odległość, którą wyznacza ciężki stół. U szczytów ma zaokrąglone i wysokie na kilkanaście centymetrów bandy oraz otwory z siatką. To tam ma wpaść piłeczka. Między nami jest jeszcze pleksi, która nie przylega do powierzchni stołu. Piłka może swobodnie przetoczyć się pod nią, ale wyżej już nie. To ważne. Dzięki temu mam pewność, że plastikowa piłeczka wypełniona śrutem nie wybije mi zębów.

W ręce okutanej we wspomnianą kuchenną rękawicę trzymam rakietkę. Wygląda trochę, jak mała deska do krojenia chleba.

Sławek, który stoi obok stołu mówi, że moje skojarzenie wcale nie jest takie nie na miejscu. On również jest niewidomy, tyle że od urodzenia. Przyszedł na świat z retinostapią dziecięcą. Podkreśla, że gdyby stało się to dziś, wystarczyłby zabieg laserowy i szedłby przez życie widząc.

Sławek to niespokojna dusza. Ciągle chce próbować czegoś nowego. Ubolewa, że nie może znaleźć chętnych do gry w piłkę nożną. – Dla nas to sport ekstremalny. Coś, jak skok na bungee. Ludzie biegną za brzęczącą piłką nie wiedząc, czy stoją dwa metry czy może dalej od siebie. Zderzają się, przewracają, czasem kopną. Żeby zagrać jeżdżę do Krakowa lub Wrocławia – uśmiecha się z satysfakcją.

To właśnie Sławek dowiedział się, że istnieje coś takiego, jak showdown. Pojechał na pierwsze zawody z kuchenną rękawicą i właśnie z deską, którą wcześniej kupił w sklepie z kuchennymi akcesoriami, a potem dociął do właściwego wymiaru.

– Nie zagrałem nią jednak, bo gdy ją wyjąłem z torby, to powiedziano mi, że to „siara”. Że na tym to mogę bić kotlety – uśmiecha się.

Mariusz MiszudaMariusz Miszuda Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Deska, którą trzymam w prawej ręce jest zgrabnie przycięta, z solidną rączką. Zaczynamy mecz. Mariusz serwuje. Piłeczka musi odbić się raz od bandy po jego stronie stołu i przelecieć na moją połowę. Najlepiej od razu do bramki. Za to są dwa punkty.

Jest mi głupio

Zanim trafiłem do małego pomieszczania przy ulicy Katowickiej w Chorzowie, gdzie stoi stół do showdown, usłyszałem przez telefon, że to połączenie cymbergaja z tenisem stołowym. Teraz jednak myślę, że to bardziej hokej stołowy. Rozrywka jakiej można spróbować chociażby na deptakach nadmorskich kurortów. Gra się rozkręca. Piłka pobrzękuje. Rękawice rzeczywiście się przydają, bo kostki dłoni, od których odbija się mocno uderzony plastik, zaczynają boleć.

Pierwszy zdobywam 11 punkt i wygrywam seta. Rzecz jasna wszystko widziałem, jak na dłoni. Mogłem analizować, wyprzedzać ruchy Mariusza. On opierał się tylko na swoim słuchu i intuicji.

Za chwilę jednak i ja zajrzę do jego świata. Sławek podaje mi zaciemnione gogle. Zakładam je na nos i zanurzam się w nieznanym świecie. Przesuwam się trzymając krawędzi stołu. Wydaje mi się, że strzygę uszami, żeby usłyszeć, gdzie akurat znajduje się piłeczka. Proszę o ciszę. Dopiero teraz zdaję sobie sprawę, że gdy grałem z Mariuszem to śmiałem się i dogadywałem, utrudniając mu śledzenie lotu piłki. Jest mi głupio.

Pozbawiony wzroku staję się bezbronny. Macham bezwładnie deską. Pewnie wygląda to tak, jakbym się odganiał od muchy. Z boku do moich uszu dochodzą komentarze Sławka. „Ależ to było uderzenie!”, „Fantastyczny serw” – mówi.

Myślę, że sobie ze mnie żartuje, ale gdy stwierdza, że popełniłem błąd, bo przy moim serwie piłka odbiła się po złej stronie stołu, jestem w wielkim szoku. Jak on jest w stanie ocenić to na słuch?!

Udogodnienia to bujda

Stowarzyszenie Mariusza Miszudy (to prezes) i Sławomira Cywki (wiceprezes) nazywa się w „SMP W Labiryncie”. – Nazwę odziedziczyliśmy po stowarzyszeniu, które przejęliśmy od znajomych. Nie chcieliśmy jednak zmieniać nazwy, bo jest symboliczna. My też idziemy przez życie trochę po omacku. Szukając drogi. Przede wszystkim do integracji z widzącymi – podkreśla Mariusz.

– Jesteśmy tacy sami jak zdrowi ludzie. Czasem tylko pobłądzimy lub spóźnimy się na spotkanie. Tymczasem wielu traktuje nas jak małpki w klatce. Te wszystkie udogodnienia dla niewidomych to bujda. Ktoś dospawa poręcz i uważa, że jest już po problemie. My chcemy działać inaczej. Chcemy zaprosić do naszego świata. Pokazać, że możemy razem fajnie i ciekawie spędzać czas – podkreśla Sławek.
Gra w showdown to tylko jeden ze sposobów. – Mamy w nazwie skrót SMP, który oznacza Sport Moją Pasją. Chcemy integrować się poprzez sport. Grać w szachy, warcaby, kręgle. Biegać, trenować judo, jeździć na rowerowych tandemach – rzecz jasna z ludźmi widzącymi. Może kiedyś nawet uda się zagrać w piłkę – uśmiecha się Sławek.

Sławomir CywkaSławomir Cywka Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Na razie stowarzyszenie organizuje się w nowym lokum, które dzierżawi od miasta. Stawki rynkowe, więc łatwo nie jest.

– Poprosiliśmy o pomoc na portalu, który organizuje akcje charytatywne. Włożyliśmy w to masę czasu i energii, ale nasze starania pozostały bez odpowiedzi. Pieniądze chcieliśmy przede wszystkim zainwestować w zakup nowego stołu. Teraz mamy stary, ciężki stół, który dostaliśmy od klubu ze Słupska. Chwieje się. Raz zdarzyło się, że w czasie gry się złożył i uderzył dziewczynę w nogi. Stół musi być stabilny. Chcemy zapraszać do siebie dzieci. Jeździć po szkołach. Nie możemy ryzykować niczyim zdrowiem. Nowe stoły produkują Czesi. To wydatek około 8 tysięcy złotych. Liczyliśmy, że z pomocą dobrych ludzi uda się uzbierać tę kwotę. Nie wyszło – opowiada Sławek, który jednak nie traci nadziei.

– Musimy przełamać barierę obojętności czy wręcz lęku przed nieznanym. Nawet w naszym środowisku. Gdy zaczynałem grać w showdown to szukałem na różne sposoby partnera do gry. Odpowiedział tylko Mariusz. Trudno mi to zrozumieć. Przecież niewidomych też nie brakuje. Drzwi naszego klubu i stowarzyszenia są dla każdego otwarte – podkreśla.

SHOWDOWN

Gra – wymyślona w 1960 roku przez Kanadyjczyka Joe Lewisa – początkowo miała być rozrywką jedynie dla osób niewidomych.
Gra się do dwóch wygranych setów, w których trzeba zdobyć 11 punktów. Umieszczenie piłki w bramce przeciwnika to dwa punkty. Uderzenie w pionowy ekran na środku stołu to jeden punkt dla przeciwnika. Wyrzucenie piłki poza stół – jeden punkt dla przeciwnika. Dotknięcie piłki czymkolwiek poza rakietką i rękawicą – jeden punkt dla przeciwnika. Gracz serwuje dwukrotnie. Po dwóch zagraniach następuje zmiana serwującego.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn wrz 30, 2019 09:53 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 18 (209), wrzesień 2019


Film „Ikar. Legenda Mietka Kosza” został nagrodzony na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Srebrne Lwy” otrzymali reżyser Maciej Pieprzyca oraz producenci: Renata Czarnkowska-Listoś i Maria Gołoś. Produkcja opowiada historię genialnego niewidomego muzyka jazzowego Mieczysława Kosza.

To filmowa opowieść o narodzinach wielkiego talentu, niespodziewanych zbiegach okoliczności, poszukiwaniu szczęścia i miłości. Obok Dawida Ogrodnika, który gra głównego bohatera, w filmie występują m.in.: Justyna Wasilewska, Piotr Adamczyk, Jacek Koman, Jowita Budnik i Maja Komorowska.

– Ikar. Legenda Mietka Kosza” to historia o fenomenie i życiowym paradoksie. Przewrotność losu sprawiła, że na skutek kalectwa odkryto dla świata muzyki samorodny talent − Mietka Kosza. Był jak tytułowy Ikar, wzleciał wysoko, stając się objawieniem polskich i zagranicznych sal koncertowych. Wróżono mu wielką, międzynarodową karierę. Po koncertach w Paryżu i nagrodach na najważniejszych jazzowych festiwalach w Montreux czy Wiedniu miał jechać na podbój Ameryki. Nie zdążył – opowiada Maciej Pieprzyca, reżyser filmu.

„›Ikar. Legenda Mietka Kosza‹ to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – chce zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. W jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie” – opisuje produkcję dystrybutor Next-Film w materiałach promocyjnych.
Warstwę muzyczną dzieła stworzył Leszek Możdżer, składa się na nią m.in. muzyka ilustracyjna oraz aranżacje znanych i popularnych utworów („Take the A Train", „San Francisco", „Kasztany", „Cała jesteś w skowronkach").

Film wchodzi na ekrany polskich kin 18 października br. W wybranych kinach będzie dostępny w wersji z audiodeskrypcją. Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=vm5P_7yqJso

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz paź 10, 2019 12:23 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: niepełnosprawni.pl 09.10.2019
inf. prasowa

Fundacja Katarynka i Fundacja Bente Kahan zapraszają na oprowadzanie i warsztaty z audiodeskrypcją do Synagogi pod Białym Bocianem. Zajęcia adresowane są głównie do osób niewidomych i słabowidzących.

Temat: „Szabas – warsztat o kulturze i tradycji żydowskiej”
Termin: 17 października 2019 (czwartek), godz. 17:30 – 19:30
Miejsce: Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Pawła Włodkowica 7, Wrocław
Prowadzenie: Danielle Chaimovitz-Basok, żona wrocławskiego rabina oraz Anna Brzozowska i Małgorzata Hućko z Fundacji Bente Kahan
Spotkanie bezpłatne
Liczba miejsc ograniczona
Zapisy pod adresem: kontakt@fundacjakatarynka.pl lub tel. 507 507 129.

O zajęciach:

Filarem judaizmu są wspomnienia, a w jego centrum znajduje się zbiorowa pamięć o najważniejszych wydarzeniach żydowskiej historii. Sposobem na utrzymywanie tych wspomnień żywymi jest zachowywanie zwyczajów i kultywowanie rytuałów w rodzinie i wspólnocie. Podczas warsztatów z żoną wrocławskiego rabina, przywołane zostaną te najważniejsze wspomnienia, wyjaśnione nowoczesne metody dostosowywania zwyczajów i rytuałów judaizmu, by dla wszystkich były one dostępne oraz zostaną pokazane i opisane różne przedmioty używane podczas szabatu – najważniejszego dnia w żydowskim tygodniu, w synagodze i rodzinnym domu.

Warsztat poprzedzi krótkie spotkanie o historii Synagogi Pod Białym Bocianem, o mykwie – rytualnej łaźni, babińcu – wyjątkowym miejscu dla kobiet i innych tajemnicach, które skrywa w sobie budynek.

Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Kultura dla wszystkich” dofinansowanego ze środków MKDiN w programie „Kultura dostępna” oraz PFRON w dyspozycji MOPS.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt paź 29, 2019 10:46 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 19 (210),październik 2019

4 listopada 2019 r. o godz. 17.00 w poznańskim kinie Muza odbędzie się pokaz filmu „Wymarzony” z audiodeskrypcją.
Alice od lat marzy o dziecku, ale wie, że nigdy nie będzie mogła urodzić. Maleńki Theo zaraz po narodzinach zostaje oddany przez nastoletnią matkę.
Jean od lat prowadzi tymczasowy dom dla dzieci czekających na swoich nowych rodziców. Losy tej trójki splotą się w opowieści o poszukiwaniu miłości i własnego miejsca na Ziemi.
Theo trafia pod opiekę Jeana. Między chłopczykiem, a jego tymczasowym „tatą” rodzi się silna więź. Jean ze zdumieniem dostrzega, jak dużo chłopczyk rozumie ze swojej sytuacji i jak wiele potrzebuje uczucia. Tymczasem Alice jeszcze raz musi udowodnić sobie i światu, że jest gotowa do roli matki. Jej spotkanie z Theo i Jeanem okaże się decydujące dla całej trójki. Czy chłopczyk jest gotowy na kolejną zmianę w swoim krótkim życiu? Jak zniesie rozstanie z Jeanem? Czy w oczach Alice zobaczy swoją nową mamę?

Kino Muza w Poznaniu
ul. Św. Marcin 30
61–805 Poznań
Wstęp wolny

Bezpłatne wejściówki można zarezerwować poprzez stronę: https://evenea.pl/event/wymarzony/

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt paź 29, 2019 10:47 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Trzy medale Polaków na MŚ w strzelectwie sportowym
Źródło: niepełnosprawni.pl 21.10.2019
inf. prasowa

Jeden złoty medal indywidualnie, srebro i brąz w drużynie, a przede wszystkim dwie quoty na Tokio – taki jest bilans startów Polaków podczas mistrzostw świata w strzelectwie sportowym, które zostały rozegrane w australijskim Sydney. Na najwyższym stopniu podium indywidualnie stanęła Barbara Moskal (Podkarpacie Przemyśl).
Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał w Sydney tylko raz, ale głośno. Barbara Moskal jako jedyna z reprezentacji sięgnęła po złoto. Zawodniczka klubu sportowego Podkarpacie Przemyśl rywalizuje z zawodnikami z niepełnosprawnością wzroku. Nasza reprezentantka była najlepsza w konkurencji karabinka pneumatycznego w postawie stojąc. Jej wynik 214.3 punktów to jednocześnie nowy rekord świata, zresztą poprzedni też należał do niej. Radość ogromna, ale nie całkowita – osoby niewidome i niedowidzące nie startują w igrzyskach paraolimpijskich.
- Jestem bardzo szczęśliwa – przyznała Moskal po zdobyciu najwyższego stopnia podium. – Spełniają się moje marzenia. Teraz to mistrzostwa świata, ale jeszcze pozostają igrzyska. Będę trenować, by to osiągnąć. Kocham strzelać.
Podstawowy warunek, by strzelectwo osób niewidomych weszło do programu igrzysk, to liczba 30 krajów, w których uprawiana jest dyscyplina. Na to potrzeba jeszcze czasu, ale Moskal wierzy, że być może już w Paryżu będzie to możliwe.
Barbara Moskal jest stosunkowo młodą zawodniczką z Żyrkowa koło Dębicy na Podkarpaciu. Zaczęła strzelać z tatą, gdy miała 17 lat. Jej pierwszym trenerem był Jan Kot, wielokrotny medalista mistrzostw Polski policjantów. Jako zawodniczka LOK Rzeszów była podopieczną Andrzeja Skwiruta i to właśnie on, gdy zaczęła tracić wzrok zaproponował jej treningi ze Zbigniewem Sebzdą w klubie dla niewidomych i słabowidzących Podkarpacie Przemyśl, w którym zawodniczka jest już od 3 lat. Jej krajowe i międzynarodowe sukcesy przełożyły się na powołanie do kadry narodowej. Złoty medal Moskal nie był niespodzianką, szkoda jedynie, że ten moment nie przekłada się na kwalifikację paraolimpijską. Kwalifikację dla Polski zdobyła natomiast startująca wśród widzących zawodniczek Emilia Babska (Legia Warszawa). Babska zrobiła quotę w konkurencji R3 – karabin pneumatyczny 60 strzelanie leżąc.

Sukcesy mężczyzn

Medale z Sydney przywiozą również panowie. W konkurencji P4 po srebrny medal sięgnęli drużynowo Szymon Sowiński („Start” Zielona Góra), Kacper Pierzyński („Start” Gorzów Wlkp.) i Sławomir Okoniewski („Start” Szczecin). Sukces na mistrzostwach był podwójny – w konkurencji P3 zajmując 5 miejsce drużyna ustanowiła nowy rekord Polski.
Z kolei drużyna w pistolecie pneumatycznym P1 w składzie Filip Rodzik, Szymon Sowiński i Kacper Pierzyński zdobyła brązowy medal. Na brawa zasługuje Filip Rodzik, który uzyskał quotę dla kraju.
O pechu natomiast może mówić Szymon Sowiński, który indywidualnie w konkurencji P5 zajął nielubiane czwarte miejsce. Sowiński może jednak spać spokojnie, gdyż posiada już kwalifikację do Tokio uzyskaną podczas zawodów we francuskim Chateraoux podczas zawodów Pucharu Świata. Również czwarty w Sydney był Krzysztof Ruszkiewicz, zawodnik z niepełnosprawnością wzroku, który w konkurencji karabinka pneumatycznego leżąc uplasował się tuż za podium.
Z występu Polaków zadowolony był trener kadry Marek Marucha.
- To były udane mistrzostwa świata. Dwie quoty i dwa medale. To o 100% więcej niż na poprzednich MŚ. W sumie mamy już 3 quoty. Do tego jeszcze złoto zawodników z grupy niewidomych i niedowidzących.
W parastrzeleckich mistrzostwach świata w Sydney startowało 285 zawodników z 55 krajów. Polskę reprezentowali w Australii Sławomir Okoniewski (Klub Sportowy Inwalidów START Szczecin), Filip Rodzik (Skorpion Polkowice), Szymon Sowiński (Start Zielona Góra), Kacper Pierzyński (Start Gorzów Wlkp), Emilia Babska (Legia Sekcja Strzelecka) oraz zawodnicy z grupy osób niewidomyh i niedowidzących czyli Katarzyna Orzechowska, Barbara Moskal, Wioletta Zarzecka i Krzysztof Ruszkiewicz.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr paź 30, 2019 12:26 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 20(211), październik 2019

Muzeum Krakowa organizuje cykl spotkań dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu oraz poruszających się na wózkach inwalidzkich. W trakcie spacerów i warsztatów będzie można zobaczyć oryginalne eksponaty lub ich kopie, a także modele budowli znajdujące się przy najważniejszych zabytkach Krakowa.

16 listopada, godz. 12.00
Cmentarz Rakowicki – historia miasta zapisana w kamieniu
Sentymentalny spacer po cmentarzu Rakowickim śladami niezwykłych krakowian, krakowianek i artystów. Uczestnicy będą mieli okazję poznać historię ludzi, którzy trwale zapisali się w dziejach Krakowa, oraz galerię rzeźby na wolnym powietrzu, czyli najpiękniejsze nagrobki i grobowce autorstwa wybitnych, polskich rzeźbiarzy.
Prowadzące: Elżbieta Lang, Katarzyna Bury
Miejsce zbiórki: przed główną bramą Cmentarza Rakowickiego od strony ul. Rakowickiej (ul. Rakowicka 26)
23 listopada, godz. 9.00.

Katedra wawelska i ponad 1000 lat jej historii
Zwiedzanie katedry wawelskiej, podczas którego będzie można poznać historię jednej z najważniejszych i najpiękniejszych krakowskich i polskich świątyń – miejsca koronacji i pochówków polskich władców, rezydencji krakowskich biskupów, miejsca pielgrzymek do grobu św. Stanisława oraz Panteonu Narodowego.
Prowadząca: Elżbieta Lang

Miejsce zbiórki: przed głównym wejściem do katedry (Wawel 3)

Kontakt w razie pytań: tel. 12 619 23 20, e-mail: edukacja@muzeumkrakowa.pl
Źródło: muzeumkrakowa.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Wszystko jasne
PostNapisane: Śr paź 30, 2019 12:27 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
„Wszystko Jasne!” – dostępne oprowadzanie w Poznaniu
Źródło: BIP nr 20(211), październik 2019

Już 14 listopada o godz. 17.00 osoby niewidome i słabowidzące będą mogły bezpłatnie odwiedzić Bramę Poznania, prezentującą historię Ostrowa Tumskiego i znaczenie tego miejsca dla stolicy Wielkopolski. Na to wydarzenie obowiązują zapisy.

O dziejach Ostrowa Tumskiego zgromadzonym opowie przewodnik. Będzie można zapoznać się z przedmiotami-rekwizytami oraz makietami obrazującymi zmiany urbanistyczne na Wyspie Katedralnej. Jest także możliwość skorzystania z audioprzewodnika. Czas zwiedzania to ok. 90 minut. Liczba miejsc jest ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Na bezpłatne zwiedzanie można się zapisać mailowo:wydarzenia@bramapoznania.pl, telefonicznie: 61 647 76 34 lub osobiście w punkcie informacji w Bramie Poznania.

Brama Poznania ICHOT
ul. Gdańska 2
61–123 Poznań
Źródło: Brama Poznania

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr paź 30, 2019 12:28 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 20(211), październik 2019

Fundacja „Katarynka” zaprasza na przedstawienie „Ożenić się nie mogę” na podstawie komedii Aleksandra Fredry, w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego. Spektakl odbędzie się 15 listopada 2019 r. o godz. 19.00 w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Pozornie rzecz dotyczy perypetii uczuciowych głównych bohaterów, to jednak tylko pretekst, by opowiedzieć o dzisiejszym świecie celebrytów i uganiających się za nimi dziennikarzy. Lans na ściankach, plotkarskie magazyny, gwiazdy, skandale, szantaże – na tym tle poznamy przedziwną siatkę intryg, w które wplątani są pan Gdański, jego żona Hermenegilda oraz kilka innych postaci. Kto jest sobą, a kto posługuje się fałszywą tożsamością? Kto usiłuje wymusić korzyści osobiste w zamian za pakiet kompromitujących listów? Kto wreszcie ożenić się nie może i dlaczego?
Spektakl dostosowano w ramach projektu „Kultura dla wszystkich” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków PFRON w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.
Fundacja „Katarynka” zapewnia odbiorniki do odsłuchania audiodeskrypcji.
Bilety dla osób z niepełnosprawnością w cenie 15 zł. Rezerwacje do 31 października 2019 r. pod adresem mailowym: kontakt@fundacjakatarynka.pl lub tel./sms 507 507 129.
Teatr Polski we Wrocławiu, Scena im. J. Grzegorzewskiego
ul. Gabrieli Zapolskiej 3
50–032 Wrocław
Źródło: Fundacja „Katarynka”

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr paź 30, 2019 12:29 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 20(211), październik 2019

12 listopada br. o godz. 18.30 w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się projekcja filmu „I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże” z audiodeskrypcją. To druga część komedii „Za jakie grzechy, dobry Boże” o francuskiej konserwatywnej rodzinie, w której trzy córki wychodzą za mąż za mężczyzn o odmiennym pochodzeniu i poglądach religijnych.
„Tym razem nie ma mowy o małżeństwach i rozwodach. Gorzej – pary młode z poprzedniej części będą chciały opuścić Francję. Jak daleko posuną się teściowie, by zatrzymać ich w kraju? Religia, tożsamość i narodowe stereotypy znów trafią na ołtarz krytyki, a państwo Verneuil i inni zostaną wyspowiadani na ekranie z małych i dużych grzechów. Więcej kłopotów, więcej kontrowersji, więcej… zabawy!” – czytamy w opisie filmu.
Osoby z niepełnosprawnościami mogą zarezerwować bilety przez Fundację „Katarynka” pod adresem mailowym: rezerwacje@adapter.pl lub telefonem 507 507 129. Cena wejściówki: 6 zł.
DCF – Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
50–020 Wrocław
Fundacja „Katarynka”

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr paź 30, 2019 12:30 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 20(211), październik 2019

5 listopada o godz. 18.00 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się kolejny pokaz z audiodeskrypcją w ramach cyklu „Obrazy Wrażliwe”. Tym razem wyświetlony zostanie film „Symfonia fabryki Ursus”.

Obraz Jaśminy Wójcik przypomina życiorysy ludzi pracujących w jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie, których historie wyrzucono na śmietnik wraz z odejściem komunizmu. Pracujący nad filmem artyści zaprosili byłych pracowników fabryki – robotnice, technologów, kierowników, sekretarki – do udziału w eksperymentalnym filmie dokumentalnym. Jej byli pracownicy, za pomocą pamięci ciała i dźwięków, odtwarzają jeden dzień pracy zakładu. Tak rodzi się symfonia fabryki Ursus, składająca się z choreografii czynności robotników, kadry technicznej, administracyjnej i kierowniczej. Symfonii towarzyszy coś jeszcze – niemal zapomniane wartości związane z erą przemysłową – robotnicza wspólnota, solidarność, etos pracy. To głos za upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczący o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie.
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
ul. Św. Marcin 80/82
61–809 Poznań
Wstęp: 5 zł.
Źródło: Centrum Praktyk Edukacyjnych – Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr paź 30, 2019 12:32 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Źródło: BIP nr 20(211), październik 2019
Rafał Gawkowski, prezes Okręgu Podlaskiego PZN

Projekt o charakterze edukacyjno-animacyjnym przewiduje przeprowadzenie w koalicji z Podlaskim Okręgiem Związku Niewidomych w Białymstoku oraz VI Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku cyklu bezpłatnych integracyjnych warsztatów teatralnych.
Projekt oparty jest na interakcji beneficjenta i koalicjantów. Umożliwia ok. 200 mieszkańcom miasta, a także przedstawicielom pozostałych ośrodków z terenu województwa podlaskiego, należących do środowiska niepełnosprawnych, w tym przede wszystkim niewidomych i niedowidzących, wraz z pełnosprawnymi wykonawcami i odbiorcami, świętowanie w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku 100-lecia odzyskania niepodległości.
Warsztatom teatralnym dla 12 osób niewidomych/niedowidzących (większość dorosłych) oraz 15 uczniów – mieszkańców Białegostoku i terenu woj. podlaskiego – będzie towarzyszyć:
•Kurs dla asystenta osoby niewidomej dla 25 uczestników: 15 wolontariuszy, uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku, i 10 pracowników Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
•Pokaz o charakterze performatywnego czytania z elementami śpiewu dla 200 odbiorców.
•Wyposażenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w tablice informacyjne z elementami alfabetu Braille’a oraz oznaczenie piktogramami toalet i rzędów siedzeń.
Warsztaty zakończone zostaną pokazem (z audiodeskrypcją, otwartym dla publiczności), który odbędzie się 10 listopada o godz. 12.00.
Zadanie wiąże się ze strategicznym celem programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” jakim jest włączenie Polaków w działania związane ze zwiększeniem świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości. To odpowiedź na potrzebę pobudzenia działań w społecznościach lokalnych, a także forma wsparcia oddolnych inicjatyw kulturotwórczych, gdyż program powstał ze wspólnej inicjatywy środowiska teatralnego i osób niepełnosprawnych w regionie woj. podlaskiego dla stworzenia wspólnego wydarzenia o charakterze artystycznym.
Zadanie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lis 08, 2019 12:39 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: slaskwroclaw.pl 01.11.2019
Tomasz Szozda, Jędrzej Rybak

To dla pana drugi występ na mundialu, choć w zupełnie innej formie. Historia Radosława Majdana i blind footballu jest dość niezwykła, wydawała się niemożliwa do przewidzenia.
Radosław Majdan: Na początku myślałem, że moja przygoda z blind footballem zacznie i skończy się na jednej wypowiedzi, kiedy przed meczem Śląska we Wrocławiu poproszono mnie, jako eksperta Eurosportu, abym zaprosił kibiców na mecz o Puchar Polski. Życie napisało jednak swój scenariusz. Dostałem propozycję od trenera Mikołaja Nowackiego, pojawiłem się na pokazowym treningu dla mediów, a potem już na normalnych zajęciach z kolegami. Poznałem, czym jest blind football, jaką stosuje się taktykę czy schematy rozegrania. Umówiłem się z chłopakami, że pojadę z nimi na mistrzostwa do Bułgarii, a one skończyły się dla nas bardzo szczęśliwie. Zdobyliśmy złoto, chociaż nie byliśmy faworytem. Ale ja też im o tym mówiłem - nie zawsze faworyt wygrywa, to jest wpisane w futbol. Nie daliśmy się pokonać niezwykle silnym zespołom z Rosji czy Niemiec, to prosty dowód, że Śląsk Wrocław Blind Football prezentuje naprawdę wysoki poziom.

Zespół jechał na turniej z dużą pokorą. W którym momencie według pana uwierzył, że może powalczyć o coś naprawdę wielkiego?

Sądzę, że po spotkaniu z Rosjanami. Wyszliśmy na ten mecz z dość defensywną taktyką, którą rozrysował trener Lubomir Prask. Trzech zawodników ustawiliśmy bliżej bramki, bo wiedzieliśmy, że we wszystkich poprzednich starciach z tą drużyną rywal okazywał się za silny, a my mieliśmy problem, by strzelić jakiegokolwiek gola. Ta taktyka sprawdziła się. Rosjanie mieli przewagę, ale utrzymaliśmy wynik 0:0 i awansowaliśmy z grupy. To spotkanie zbudowało naszą drużynę. Chłopaki uwierzyli, że z każdym można grać jak równy z równym i osiągać dobre wyniki. Wiedzieliśmy już, że jesteśmy w dalszej fazie i naprawdę możemy powalczyć o coś więcej. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że z Niemcami łatwo nie będzie.

Właśnie - półfinał, remis i konkurs rzutów karnych, w których wybronił pan decydujące strzały. Czy emocje były takie same jak podczas kariery piłkarskiej?

Z pewnością emocje były bardzo duże. Chłopaki bardzo się zaangażowali i chciałem im jak najbardziej pomóc. Starałem się bronić tak dobrze, jak tylko umiem. Są emocje, tym bardziej, że była to przecież gra o finał. Chciałem wnieść do drużyny coś od siebie. Jadąc na te zawody, dużo myślałem o tym, abym służył im pomocą, był ostoją w bramce i zawodnikiem, który wymiernie pomoże na boisku. A konkurs rzutów karnych był ku temu okazją. Udało się obronić jeden z dwóch rzutów karnych i bardzo się z tego cieszę.
Co było najtrudniejsze dla pana w zaadaptowaniu się do blind footballu? Gra na pozycji bramkarza wygląda bowiem nieco inaczej niż w piłce nożnej osób widomych.

Na początku nie mogłem przyzwyczaić się do tego, że bramkarz może wyjść nie dalej niż około metra od swojej bramki. Bardzo mocno trzeba uważać, żeby nie przekroczyć wyznaczonej linii, bo skutkuje to rzutem karnym. Z kariery piłkarskiej przyzwyczajony byłem do skracania pola, a tutaj ta możliwość jest dość ograniczona. Ostatecznie ani razu nie popełniłem tego błędu, więc chyba udało mi się to opanować. Muszę też powiedzieć, że kierowanie drużyną nie jest łatwe. Trzeba bardzo zwięźle i szybko informować zawodników, gdzie się znajdują, po której stronie boiska jest piłka, kto jest w jej posiadaniu. Kolejna sprawa to wprowadzanie piłki do gry. Jeżeli wyrzucisz piłkę dokładnie, nie za mocno, by zbytnio nie dzwoniła, to jest w stanie przelecieć nawet w okolice bramki rywala. Mieliśmy właśnie taki wariant rozpoczęcia akcji. Na początku zdarzało mi się wyrzucać ją za mocno, bo bałem się, że rywal przejmie piłkę. Doszedłem później jednak do lepszej wprawy, zaliczyłem nawet asystę w finale przy bramce Łukasza Byczkowskiego.

Spędził pan sporo czasu z naszą drużyną blind footballu. Jakie są pana przemyślenia odnośnie funkcjonowania chłopaków w zespole, ich codzienności, pasji?

To niesamowici ludzie. Każdy z nich ma swoją niebanalną historię, każdy musiał walczyć nie tylko na boisku, ale i w codziennym życiu. Fantastyczne, że skierowali swoją energię na piłkę nożną. Tworzą świetną grupę. Widzę, że dodatkową energię daje im to, że są drużyną Śląska Wrocław. Można zaobserwować u nich wielkie zaangażowanie, ogromną radość. Kiedy weszliśmy do finału i ruszyli do mnie po obronionym karnym - zrobiło mi się niesamowicie przyjemnie, że mogę w tym uczestniczyć. Te wspólne dni tym bardziej związały mnie z nimi. Wspólne posiłki, odprawy, spotkania, żarty... Przypomniały mi się czasy kariery piłkarskiej, to wszystko wróciło. Niewątpliwie mam do nich olbrzymi szacunek za to, z jak wielką pasją podchodzą do piłki. Napisałem na swoim Instagramie, że mogą dawać przykład zawodowym sportowcom, jeśli chodzi o podejście do gry, walkę i chęć zwyciężania. Poza boiskiem - super ludzie, bardzo weseli. Czas spędzony z nimi to dla mnie wielka przyjemność.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Tyflowilanów
PostNapisane: Pn lis 18, 2019 09:44 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Tyflowilanów – dostępne spotkania w Muzeum Pałacu Króla Jana III
Źródło: BIP nr 21 (212), listopad 2019

30 listopada, godz. 11.00–13.00
Katedra ormiańska i jej twórcy (spotkanie na wystawie czasowej)
Zapraszamy do Oranżerii w Wilanowie, w której odbędziemy niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni. Podczas spaceru przeniesiemy się do katedry ormiańskiej we Lwowie w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Dowiemy się, kiedy i dlaczego powstała, oraz kto przy niej pracował. Poznamy jej najważniejszych twórców: Franciszka Mączyńskiego, Józefa Mehoffera i Jana Henryka Rosena. Omówimy wygląd wnętrz i ich dekorację. Zastanowimy się też, na czym polega fenomen katedry ormiańskiej we Lwowie i kim byli Ormianie.

14 grudnia, godz. 11.00–13.00
Leonardiana w wilanowskiej kolekcji (spotkanie na nowej ekspozycji w pałacu)

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Stanisława Kostki Potockiego 10/16
02-958 Warszawa

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lis 18, 2019 09:46 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 21 (212), listopad 2019

„W każdych czasach, dobrych i złych, w czasach szarych, już zapomnianych i tych dzisiejszych – kolorowych i zabieganych, ludzie tęsknią za swoim superbohaterem. Tak było, jest i będzie. I dlatego opowieść o szlachetnym Zorro porywa nasze serca niezależnie od wieku” – czytamy o spektaklu „Zorro” na stronie Kultury bez Barier. Prawdziwa legenda powraca – tym razem 28 listopada o godz. 16.00 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Najważniejsze informacje:
•czas trwania spektaklu: 120 min. z przerwą,
•cena biletu: 20 zł (ulgowy w ramach akcji),
•rezerwacje przyjmuje Biuro Promocji i Obsługi Widzów – mailowo: bow@teatr-rozrywki.pl lub pod nr telefonu: 32 346 19 31/32; należy powołać się na rezerwację Kultury bez Barier. Bilety można wykupić w kasie pół godziny przed spektaklem.
Udogodnienia zostały przygotowane w ramach projektu „Teatrosfera bez barier. Akt drugi”. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Teatr Rozrywki w Chorzowie
ul. Marii Konopnickiej 1
41-500 Chorzów
Źródło: Fundacja Kultury bez Barier

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lis 18, 2019 09:47 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 21 (212), listopad 2019

„Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy” Miguela de Cervantesa Saavedry na teatralnej scenie, i to z audiodeskrypcją! Taką gratkę przygotował dla młodzieży Wrocławski Teatr Lalek. Spektakl pt. „Kichot” odbędzie się 26 listopada (wtorek) o godz. 12.30. Zaprasza Fundacja „Katarynka”.

„Na scenie zobaczymy ponad czterdzieści drewnianych lalek, animowanych przez pięciu aktorów lalkarzy w oryginalnej ruchomej konstrukcji scenograficznej. Dźwiękowa warstwa spektaklu odwołuje się do czasu i miejsca opowieści Cervantesa: usłyszymy w niej inspiracje dawną muzyką hiszpańską, brzmienia lutni i violi da gamba, a także tradycyjny śpiew nawiązujący do świeckiej i religijnej muzyki renesansu” – takimi słowami Wrocławski Teatr Lalek zachęca do przyjścia na przedstawienie.
Spektakl adresowany jest do młodzieży. Bilety dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu w cenie 5 zł. Rezerwacje pod adresem kontakt@fundacjakatarynka.pl, tel./SMS 507 507 129. Fundacja „Katarynka” zapewnia odbiorniki do odsłuchania audiodeskrypcji.
Wrocławski Teatr Lalek
pl. Teatralny 4
50-051 Wrocław

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lis 18, 2019 09:48 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 21 (212), listopad 2019

Fundacja „Katarynka” zaprasza na kolejny dostępny seans. Już 24 listopada (niedziela) o godz. 16.00 w kinie Nowe Horyzonty odbędzie się pokaz filmu „Obywatel Jones”.

„Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 r. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Po powrocie do Londynu Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem” – opis ze strony organizatora.
Fundacja „Katarynka” zapewnia odbiorniki ze słuchawkami do odsłuchania audiodeskrypcji. Rezerwacje: rezerwacje@adapter.pl lub tel. 507 507 129. Bilet kosztuje 6 zł.
kino Nowe Horyzonty
ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
50-077 Wrocław

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Zmysłowy obraz
PostNapisane: Pn lis 18, 2019 09:49 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 21 (212), listopad 2019

Sztuki doświadcza się nie tylko za pomocą wzroku. Aktywnie pracują też inne zmysły. Można się o tym przekonać podczas warsztatów sensorycznych, które odbędą się 20 listopada 2019 r. o godz. 18.00 w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu.
Organizatorzy zapraszają szczególnie osoby z niepełnosprawnością wzroku. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy trwają do 18 listopada: a.krukowska@muzeumwspolczesne.pl lub tel. 71 356 42 53. Muzeum Współczesne zapewnia pomoc w dotarciu do budynku z najbliższego otoczenia.
MWW Muzeum Współczesne Wrocław
pl. Strzegomski 2a
53-681 Wrocław

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lis 18, 2019 09:50 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 21 (212), listopad 2019

Przed nami 65. premiera „Teatru dla niewidomych i słabowidzących”. Już 20 listopada (środa) o godz. 14.00 odbędzie się spektakl „Przystojniaczek” Carlesa Alberoli. Za reżyserię odpowiada Ewa Pilawska, pomysłodawczyni całej inicjatywy „Teatr dla…”.

„Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się zrezygnować z czegoś, co było dla Ciebie ważne tylko dlatego, że nie wierzyłeś w siebie? Bo uważałeś, że na to nie zasługujesz? Bo brak pewności siebie i poczucia własnej wartości sprawił, że zrezygnowałeś z walki o to co najważniejsze, poddałeś się i uciekłeś?
Juan i Laura przyjaźnili się od dziecka. Wkrótce przyjaźń przerodziła się w zauroczenie i młodzieńczą miłość. Zerwali jednak relacje i stracili ze sobą kontakt. Każde poszło swoją drogą, próbując stać się najlepszą wersją samego siebie. Dziś spotykają się ponownie. Jak bardzo zmienili się przez te dziesięć lat? Czy dojrzeli? Czy zrozumieli swój błąd? Czy spotkanie będzie okazją do jego naprawienia?
Sztuka Carlesa Alberoli to opowieść o poszukiwaniu miłości i potrzebie akceptacji. Jak wiele tracimy szukając potwierdzenia swojej wartości i jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić, aby je zdobyć, gubiąc to co najistotniejsze” – tak o sztuce pisze organizator kolejnej premiery, Teatr Powszechny w Łodzi.
Większe grupy widzów proszone są o potwierdzenie przybycia na przedstawienie.
Teatr Powszechny w Łodzi
ul. Legionów 21, 91-069 Łódź
tel. 42 633 50 36, 42 633 25 39, wew. 314, 335

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lis 18, 2019 09:51 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 21 (212), listopad 2019

W ramach projektu „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” Filharmonia Śląska organizuje m.in. zajęcia edukacyjne, warsztaty, koncerty. W najbliższym czasie odbędą się:
Koncerty kameralne dla dzieci, wiek ok. 5–12 lat:
•Akademia Muzycznego Smaku – 17 listopada, „Dźwięki, które nas otaczają i różne rytmy wybijają”
•Akademia Muzycznego Smaku – 15 grudnia, godz. 11.30, „Jazzowe sanie – zimowe improwizowanie”.
Bilety dla osób niewidomych, niedowidzących oraz opiekunów – 2 zł.
Koncerty z udziałem Śląskiej Orkiestry Kameralnej (wiek od dziecka do seniora): •10 grudnia (wtorek), godz. 17.00
•13 grudnia (piątek), godz. 9.30, 12.00
•14 grudnia (sobota), godz. 17.00 – koncert z udziałem seniorów z PZN oraz uczniów szkoły z Chorzowa.
Program: Krzysztof Dobosiewicz – Bajka Salija
Wykonawcy: •Wiktoria Wizner
•Krzysztof Dobosiewicz – dyrygent
•Regina Gowarzewska – prowadzenie
•Śląska Orkiestra Kameralna.
Bilety dla osób niewidomych, niedowidzących oraz opiekuna kosztują 2 zł, reszta – 15 zł.
Rezerwacja w kasie:
Kasa biletowa
Katowice, ul. Sokolska 2
tel. 32 351 17 13 / 503 774 949
email: kasa@filharmonia-slaska.eu

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lis 18, 2019 09:52 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 21 (212), listopad 2019

Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „Meritum” serdecznie zaprasza wszystkie osoby niewidome i słabowidzące wraz z opiekunami na sztukę teatralną pt. „Emigranci”. Spektakl z audiodeskrypcją odbędzie się 15 grudnia 2019 r. (piątek) o godzinie 19.00 w Teatrze Praska 52. Darmowe bilety na to wydarzenie można zdobyć, dzwoniąc pod nr telefonu: 534 838 833 lub osobiście w Okręgu Małopolskim PZN.

Okręg Małopolski PZN
ul. Olszańska 5
31-513 Kraków
tel. 12 262 53 14

Teatr Praska 52
ul. Praska 52
30-322 Kraków
tel. 12 266 90 80

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lis 18, 2019 09:53 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 21 (212), listopad 2019

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zaprasza na dziewiąte spotkanie z cyklu „Wielogłos o monografiach – spotkania w fundacji” pt. „Świat po omacku. Zobaczyć (nie)widzenie”. Wydarzenie odbędzie się 27 listopada 2019 r. o godz. 18.00. Pretekstem do dyskusji będzie książka wydana w serii Monografie FNP autorstwa dr. Kamila Pietrowiaka pt. „Świat po omacku. Etnograficzne studium (nie)widzenia i (nie)sprawności”. Więcej o książce na stronie: http://monografie.fnp.org.pl/book/311/swiat-po-omacku.

W dyskusji udział wezmą:
•dr Kamil Pietrowiak – autor książki,
•dr hab. Agata Stanisz – prowadząca spotkanie,
•Małgorzata Szumowska,
•Piotr Franiek.

Miejsce:
siedziba Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
ul I. Krasickiego 20/22, Warszawa

Po dyskusji organizatorzy zapraszają na lampkę wina i rozmowy w kuluarach.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lis 28, 2019 12:31 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Świat po omacku. Etnograficzne studium (nie)widzenia i (nie)sprawności
KAMIL PIETROWIAK
Źródło: books.google.pl 20.11.2019

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2019 - 516
Książka stanowi wielostronny opis życia osób niewidomych, w tym w szczególności niewidzących od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa. Autor przybliża specyficzne doświadczenia, możliwości i ograniczenia przedstawicieli tej grupy, a także ogólniejsze kulturowe i społeczne uwarunkowania ich życia.
Celem książki jest odpowiedzenie na następujące pytania: Jak osoby niewidzące od urodzenia uczą się przypisanej im roli „nienormalnych” i „niepełnosprawnych”? Jaki wpływ na życie uczestników badań miał długoletni pobyt w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych? Jak osoby, które nie znają lub nie pamiętają wrażeń wzrokowych, odnajdują się w ramach ogólnie pojętej kultury wizualnej? W jakim stopniu i jakimi sposobami dostosowują się do norm i nakazów dotyczących dziedziny wyglądu? Jak radzą sobie z praktycznymi ograniczeniami, które wynikają bezpośrednio z braku zmysłu wzroku?
Podstawą prezentowanych rozważań są badania etnograficzne wśród osób niewidomych prowadzone w latach 2011‒2017. Ich zasadniczymi uczestnikami były 22 osoby niewidzące w wieku 18‒42 lat. W tym okresie autor nawiązał również liczne kontakty z innymi osobami niewidomymi, ociemniałymi i niedowidzącymi, ich znajomi i członkami rodzin, a także pracownikami instytucji i organizacji działających na rzecz tej grupy.
Badania stanowią również próbę realizacji i weryfikacji założeń etnografii opartej na współpracy (collaborative ethnography). Jednym z wyrazów pogłębionej współpracy z uczestnikami badań są ich komentarze dotyczące poszczególnych rozdziałów książki, które zostały zamieszczone na końcu każdej części.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lis 28, 2019 12:32 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Jak niewidomi aktorzy pomogli stworzyć See, nowy serial Apple
Źródło: apps.apple.com/pl 24.11.2019

Joe Strechay nie pojawia się w nowym serialu Apple TV+ See ani na chwilę, ale jego wpływ widać w każdym kadrze.
Jako współproducent i osoba niewidoma, Strechay dbał, by świat See oddawał rzeczywistość ludzi takich jak on.
Ośmioodcinkowy serial, w którym gra wielu niewidomych i niedowidzących aktorów, osadzony jest w dalekiej przyszłości, gdzie śmiercionośny wirus zdziesiątkował ludzkość, a ocalałych pozbawił wzroku.
Jason Momoa wciela się w Babę Vossa, wodza plemienia i ojca bliźniąt obdarzonych bezcennym zmysłem wzroku. Mężczyzna stara się ochronić dzieci przed królową wrogiego szczepu w opowieści o miłości, rodzinie i przetrwaniu. (Oglądając See w Apple TV+, możesz włączyć dostępną w dziewięciu językach audiodeskrypcję).
Strechay miał ogromny wpływ na powstawanie serialu — od współtworzenia scenariusza po udzielanie wskazówek aktorom na planie. Rozmawialiśmy z nim o jego zadaniach oraz o tym, dlaczego praca przy See była niepowtarzalnym doświadczeniem.

W obsadzie See znalazły się zarówno osoby niewidome, jak i widzące. Jak pomogłeś tym drugim wcielić się w postaci ślepców?

Wszyscy widzący aktorzy przeszli intensywne szkolenie, a my służyliśmy pomocą również w trakcie kręcenia. Musieliśmy im pokazać, jak osoby niewidome odbierają świat i jak sobie radzą w codziennym życiu.
Ludziom, którzy nigdy nie doświadczyli ślepoty ciężko sobie nawet wyobrazić, jak to jest, ale nasi aktorzy wiele się nauczyli i wiernie oddali rzeczywistość osób niewidomych. Ćwiczyli swoje kwestie z opaskami na oczach oraz w zaciemnionych pomieszczeniach z pogłosem, dzięki czemu polegali na dźwiękach, a nie wzroku. Spora część szkolenia odbywała się na zewnątrz, gdzie ma miejsce większość scen.
Serial od początku był tworzony z myślą o świecie, który należy całkowicie do osób niewidomych.

Jak wygląda praca nad serialem, gdzie niemalże każda postać jest niewidoma?

Czegoś takiego jeszcze w telewizji nie było. Niewidomi i niedowidzący w scenach kaskaderskich, jako postaci główne i poboczne... zwykle niewidzący i słabowidzący aktorzy są obsadzani po prostu jako niewidomi, co przeważnie oznacza postać chorą lub potrzebującą pomocy. Rzadko trafiają się inne role.
Nasz serial to zwrot o 180 stopni. Niewidomi są prawie wszyscy bohaterowie — dobrzy czy źli, poczciwi, groźni, zmysłowi, widzimy całą gamę postaci w najróżniejszych sytuacjach, i to takich, których nie uświadczymy z udziałem ślepców w innych produkcjach telewizyjnych.
Całą sprawę traktuję bardzo osobiście. Mam znajomych stolarzy, mechaników, alpinistów czy kucharzy, którzy są niewidomi, a w filmach tacy ludzie po prostu nie istnieją — aż do teraz.

Jaki miałeś wpływ na świat serialu?

Świat See ukształtowała cywilizacja, w której od pokoleń panuje ślepota, zatem wszelkie reguły dyktowane przez zmysł wzroku po prostu nie obowiązują. Różnice w wyglądzie otoczenia są natychmiast zauważalne.
Kostiumy różnych postaci wydają na przykład konkretne dźwięki przy poruszaniu się — takie rozwiązanie rzeczywiście pomogłoby niewidomym rozpoznawać się nawzajem. Trudno myśleć o tego typu szczegółach, gdy polega się na wzroku!
Różne powierzchnie, liny czy dzwonki wietrzne pomagają niewidzącym orientować się w swoim położeniu. Figurki i rzeźbienia wskazują, która postać mieszka w danym miejscu.
Wszystkie te zabiegi miałyby rację bytu również w rzeczywistości. Serial od początku był tworzony z myślą o świecie, który należy całkowicie do osób niewidomych.

Jakich aplikacji używałeś, pracując przy serialu?

Na planie sprawdzałem wiele scenariuszy, więc korzystałem z Voice Dream Reader i funkcji VoiceOver, by ich słuchać. Ludzie to podłapali i choć nie mieli problemów ze wzrokiem, zaczęli używać tej aplikacji do słuchania tekstu np. w samochodzie.

Któregoś dnia Jason Momoa ćwiczył hakę (taniec wojenny — przyp. red.), którą postaci wykonują przed bitwami. Słysząc, jak szybko mój iPhone czyta mi scenariusz, pomyślał, że serialowi przyda się też szybszy taniec, więc poprosił swój ulubiony speedmetalowy zespół o pomoc w jego stworzeniu.

Poleciłbyś jakieś inne aplikacje, których używasz na co dzień?

BlindSquare pomaga mi znaleźć firmy czy restauracje, z kolei Aira łączy mnie z osobą wyszkoloną w pomaganiu niewidomym, która asystuje mi za pośrednictwem aparatu w moim iPhonie lub na podstawie mojego położenia GPS. To płatna usługa, ale pierwsze pięć minut jest za darmo. Używam też Seeing AI Microsoftu, który bezpłatnie skanuje i rozpoznaje krótkie teksty, a następnie czyta je na głos dzięki VoiceOver.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lis 29, 2019 10:42 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 22 (213), listopad 2019

„Król Lew” to amerykański film przygodowy w reżyserii Jona Favreau. Przedstawia historię młodego lwa Simby, który w przyszłości ma zastąpić na tronie, swojego ojca Mufasę. Poprzedni dziedzic, stryj małego lwa, Skaza, nie jest z tego zadowolony, dlatego dokonuje zamachu stanu. Młody Simba zostaje wygnany, z parą przyjaciół będzie musiał stawić czoła dorosłości oraz odzyskać to, co mu należne.
Bezpłatne wejściówki na film można rezerwować na stronie: https://evenea.pl/event/krollew/
Kino Muza
ul. św. Marcin 30
60-702 Poznań
tel. 61 852 34 03

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lis 29, 2019 10:43 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 22 (213), listopad 2019

W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie 15 grudnia o godz. 17.00 będzie można obejrzeć spektakl „Wieczór Trzech Króli” z audiodeskrypcją.
„Akcja komedii Wiliama Szekspira osadzona jest w odległej krainie zwanej Ilirią. Zaludniają ją postaci, które za wszelką cenę, często niezgrabnie poszukują ciepła i miłości. Rządzona prawem maskarady, ukrywania tożsamości i wszechobecnego odgrywania ról Iliria jest niejako odbiciem naszej rzeczywistości. Teatr po raz kolejny ma być „lustrem podstawionym rzeczywistości” – czytamy w opisie sztuki na stronie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Rezerwacje przyjmuje Biuro Organizacji i Reklamy: email – biuro@teatrosterwy.pl, tel. 81 532 44 36. Bilety można opłacić osobiście lub przelewem najpóźniej do 10 grudnia. Kasa jest czynna od wtorku do soboty w godz. 12.00–19.00 oraz w niedzielę w godz. 16.00–19.00. Bilet normalny kosztuje 40 zł, studencki – 30 zł. Uwaga! Należy powołać się na rezerwację w ramach Kultury bez Barier.
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
ul. Narutowicza 17
20-004 Lublin

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lis 29, 2019 10:44 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 22 (213), listopad 2019

Fundacja Kultury bez Barier po raz kolejny zaprasza do warszawskiego kina Elektronik. 8 grudnia o godz. 16.00 będzie tam wyświetlany film „Złodziejaszki”. Przygotowano do niego udogodnienia w postaci: audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących, tłumaczenia na polski język migowy i pętli indukcyjnej.

„Złodziejaszki” to historia trzypokoleniowej ubogiej rodziny żyjącej na przedmieściach Tokio. Jej członkowie utrzymują się z najróżniejszych dorywczych zajęć oraz drobnych kradzieży. I choć ledwo wiążą koniec z końcem, to gdy pewnego dnia w ich życiu pojawia się bezdomna dziewczynka, bez wahania decydują się zapewnić jej dach nad głową. To początek wydarzeń, które odsłonią skrywane tajemnice z rodzinnej przeszłości.
Wstęp na pokaz jest bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc: rezerwacje@kulturabezbarier.org, tel./SMS: 793 996 475. UWAGA! Rezerwacja jest ważna dopiero po otrzymaniu wiadomości zwrotnej z potwierdzeniem rezerwacji.
Organizatorzy zapraszają na pokaz całe rodziny. Na czas projekcji filmu rodzice mogą zostawić dzieci pod opieką animatorów. Najmłodsi mają wtedy okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych. Przy rezerwacji miejsc na pokaz rodzice powinni podać następujące informacje:
◦liczba dzieci,
◦imiona dzieci,
◦wiek dzieci,
◦indywidualne potrzeby dzieci.
Rodzice powinni także zostawić dzieciom jedzenie i picie na czas warsztatów.
kino Elektronik
ul. gen. Zajączka 7
01-518 Warszawa
tel. 691 490 173

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lis 29, 2019 10:45 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 22 (213), listopad 2019

W przyszłym miesiącu Fundacja „Katarynka” organizuje kilka dostępnych wydarzeń. 5 grudnia o godz. 18.30 w Dolnośląskim Centrum Filmowym będzie można obejrzeć „Greenbook” z audiodeskrypcją. A już dwa tygodnie później (19 grudnia) we Wrocławskim Teatrze Współczesnym o godz. 19.00 – spektakl „Garbus” dostosowany do potrzeb osób z dysfunkcją narządu wzroku.

„Greenbook” opowiada historię spotkania szofera z Bronxu i ekstrawaganckiego muzyka Dona Shirleya. Razem ruszają w trasę koncertową na południe Stanów Zjednoczonych. Pierwsze wrażenie mówi, że różni ich wszystko: wykształcenie, sposób bycia, status społeczny, a nawet ulubione jedzenie i rozrywki. Podczas kilku wspólnych tygodni przekonują się, jak wiele ich łączy. Pełna przygód podróż zainicjuje nietypową przyjaźń.
Bilety w cenie 6 zł można rezerwować pisząc na adres: rezerwacje@adapter.pl, lub pod nr tel. 507 507 129.
DCF – Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
50-020 Wrocław
„Garbus” to sztuka na podstawie dramatu Sławomira Mrożka. Do pensjonatu przyjeżdżają dwie pary małżeńskie oraz Student. Kryzys w małżeństwie Barona i Baronowej widoczny jest gołym okiem – nie usiłują nawet zachować pozorów. Onek i Onka, wzięty prawnik i malarka, grają – przed światem i przed sobą – role zgodnej pary. W rzeczywistości żyją w ciągłym konflikcie.
Bilety dla osób z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu w cenie 20 zł. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacje pod adresem:kontakt@fundacjakatarynka.pl lub tel./SMS: 507 507 129. Rezerwacje do 30 listopada 2019 r.
Fundacja „Katarynka” zapewnia odbiorniki do odsłuchania audiodeskrypcji.
Wrocławski Teatr Współczesny im. E. Wiercińskiego
ul. Rzeźnicza 12, Scena na Strychu
50-529 Wrocław

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lis 29, 2019 10:46 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Kolejny pokaz z cyklu „Kinosfera bez barier”
Źródło: BIP nr 22 (213), listopad 2019

Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na pokaz filmu „Mój piękny syn” z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i pętlą indukcyjną. Seans odbędzie się 4 grudnia (środa) o godz. 17.30.

„Mój piękny syn” opowiada historię rodziny, która musi zmierzyć się z uzależnieniem dorastającego chłopaka. To opowieść o nastolatku, który poszukuje swojej drogi, o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści, a także o miłości rodziców, którzy nie potrafią wypuścić swego dziecka z objęć. To pierwszy tak szczery, prawdziwy i poruszający film o rodzinie, bezwarunkowej miłości, dumie, rozczarowaniach i nadziei – czytamy w zapowiedzi wydarzenia na stronie Mazowieckiego Instytutu Kultury.
Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc: m.ptak@mik.waw.pl lub tel. 22 586 42 64.
Mazowiecki Instytut Kultury
ul.Elektoralna 12
00-139 Warszawa
tel. 22 586 42 00

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lis 29, 2019 10:47 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 22 (213), listopad 2019

Trzy wokalistki z Polski znalazły się w gronie 10 finalistów czwartej edycji Lions World Song for the Blind. Konkurs odbył się w Krakowie w dniach 14–16 listopada. Patrycja Baczyńska, laureatka I Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych, zajęła drugie miejsce.

W tym roku konkurencja była bardzo duża, wykonawcy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny. W festiwalu brało udział 23 artystów z 14 krajów. W pierwszych dniach konkursu uczestnicy przechodzili eliminacje w siedzibie Radia Kraków. Następnie finaliści zaprezentowali swoje piosenki na koncercie galowym w Teatrze im. J. Słowackiego. Najlepsi okazali się: zespół Classic Harmony z Irlandii (1 nagroda), Patrycja Baczyńska z Polski (2 nagroda) i Mar Gunnarsson z Islandii (3 nagroda). Inne reprezentantki Polski również zostały docenione. Oliwia Maciejuniec otrzymała nagrodę Radia Kraków, a Anna Wereszczyńska trzy wyróżnienia: ZAIKS-u, Okręgu Opolskiego PZN (statuetka Baszty Piastowskiej – symbol Opola) oraz Prezydenta Miasta Opola. Trzy wokalistki, które reprezentowały nasz kraj, to laureatki I Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych – Opole 2019 zorganizowanego we wrześniu br. przez Okręg Opolski PZN.
– Cieszę się bardzo, że wokalistki z Polski dostały się do finału, a Patrycja Baczyńska zdobyła drugą nagrodę. To naprawdę duży sukces. Liczę na to, że laureatki kolejnego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych w Opolu będą też uczestniczyć w nowej edycji Lions World Song Festival for the Blind – mówi Włodzimierz Ożga, wiceprezes ZG PZN i dyrektor zarządu Okręgu Opolskiego PZN.
Festiwal organizowany przez Lions Clubs ma na celu promowanie utalentowanych niewidomych i słabowidzących wokalistów. W czterech dotychczasowych edycjach Światowego Festiwalu Piosenki dla Niewidomych w Krakowie (2013–2017) wystąpiło łącznie 91 wykonawców z ponad 20 krajów i 4 kontynentów: Belgii, Czech, Francji, Gambii, Ghany, Gruzji, Holandii, Islandii, Litwy, Maroka, Meksyku, Polski, Rosji, Rumunii, Szwecji, Słowacji, Ukrainy, USA, Węgier i Włoch.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz gru 12, 2019 12:16 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Fabularyzowany dokument o niewidomych w zimowej ramówce TVP
Źródło: mir.org.pl 29.11.2019

W nadchodzącą zimę Telewizja Polska zachwyci swoich widzów wieloma nowościami. Na antenę powrócą także cieszące się niezwykłą popularnością formaty: „Sanatorium Miłości” i „The Voice Kids”.
Niewątpliwym hitem zimowej ramówki TVP będzie emitowany od 28 grudnia 2019 r. serial dokumentalny „Pasjonaci”, który będzie można oglądać w każdą sobotę o godz. 11:55 i 12:30.
„Pasjonaci”, to trzynastoodcinkowy dokument fabularyzowany opowiadający historię osób niewidomych i niedowidzących – aktorów Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego Teatru (ITAN) w Krakowie. Seria to trzynaście różnych historii życiowych – każda z nich jest inna, każda zwraca uwagę na inny problem, z jakim borykają się osoby z niepełnosprawnościami. Teatr ITAN przełamuje granice twórczości amatorskiej i możliwości osób niepełnosprawnych wzrokowo. Prowadzi tym samym do integracji profesjonalistów z amatorami, seniorów z młodzieżą – w niezwykłym miejscu, jakim jest scena. Ideą przewodnią cyklu jest pokazanie, że osoba z niepełnosprawnością może uprawiać zawód aktora, a co więcej – jest to praktyka, która wzbogaca twórczość artystyczną i przyczynia się do rozwoju społeczeństwa integracyjnego.
Bohaterami serii będą aktorzy Teatru ITAN, ich bliscy i przyjaciele oraz profesjonalni aktorzy, m.in. Dorota Pomykała i Tadeusz Huk, pomagający osobom niepełnosprawnym poznać kunszt pracy scenicznej.
Serię reżyseruje jej pomysłodawca Artur Dziurman – jednocześnie założyciel Teatru ITAN – jedynej w Polsce profesjonalnej sceny skupiającej osoby niewidome.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz gru 12, 2019 12:17 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Filmy dla niewidomych? Stowarzyszenie De Facto z Płocka przygotowało ich już 88 [AUDIO]
Źródło: se.pl 11.12.2019
Michał Michalak

Krajowy Zasób Cyfrowych Filmów z Audiodeskrypcją dla Osób Niewidomych jest portalem filmowym skierowanym na udostępnianie sztuki filmowej bardzo szerokiej grupie osób niewidomych i słabowidzących. Mogą z niego korzystać czytelnicy Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Dział Zbiorów dla Niewidomych, które legitymują się ponadto orzeczeniem o niepełnosprawności uniemożliwiającej czytanie zwykłego druku.
Płyty DVD z filmami mogą wypożyczać na miejscu albo wysyłkowo - na zasadach analogicznych do udostępniania innych typów zbiorów. Cyfrowy dostęp do filmów jest natomiast możliwy dla czytelników Działu Zbiorów dla Niewidomych, którzy aktywowali konto w Serwisie Wypożyczeń On-line po zalogowaniu się na stronie: https://wypozycz.dzdn.pl.
W ostatnich dwóch latach Stowarzyszenie De Facto z Płocka audiodeskrybowało aż 88 filmów, które zostały już włączone do zasobów Krajowego Zasobu Cyfrowych Filmów z Audiodeskrypcją dla Osób Niewidomych. W 2019 r. były to m.in. „Cicha Noc”, „Jak pies z kotem”, „Solidarność według kobiet”, „Maudie”, „Jeszcze nie koniec”, „Rzymskie wakacje”.
Prezes Stowarzyszenia De Facto Renata Nych mówi, czy łatwo jest pozyskać filmy do audiodeskrybowania
Do odsłuchania na stronie:
https://www.se.pl/plock/dzieki-nim-niew ... mqrQnL2-aQ

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt gru 13, 2019 15:48 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
Źródło: BIP nr 23 (214), grudzień 2019

12 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej niewidomi i słabowidzący miłośnicy opery będą mogli obejrzeć „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w dostępnej wersji. Do spektaklu przygotowano bowiem audiodeskrypcję.

„Straszny dwór” Stanisława Moniuszki miał premierę na scenie Teatru Wielkiego 8 listopada 2015 r. Reżyserię opery powierzono Davidowi Pountneyowi, reprezentantowi światowej ekstraklasy operowej, a co w przypadku tytułu ma wielkie znaczenie – zagraniczny reżyser, zmierzył się z legendą „opery narodowej” i spojrzał na polskie dzieło okiem niezależnego obserwatora. Brytyjski wizjoner operowy odnalazł inny klucz do arcydzieła. Przeniósł akcję opery z Rzeczypospolitej sarmackiej w dwudziestolecie międzywojenne, moment pierwszego po okresie zaborów euforycznego zachłyśnięcia się Polaków wolnością. Jednocześnie zbudował szereg żywych obrazów, które odnoszą się do jeszcze wtedy aktualnych ikon wizualnych przejętych z młodopolskich wizji malarskich Stanisława Wyspiańskiego czy Władysława Podkowińskiego. Z okazji kończącego się Roku Moniuszki TW-ON przypomina dzieło, starając się dotrzeć do jak najszerszej widowni – materiały ze strony Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Spot z audiodeskrypcją promujący wydarzenie można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=WUPLKFw ... e=youtu.be
Więcej o spektaklu: https://teatrwielki.pl/repertuar/kalend ... -09_19-00/.
Sprzęt do audiodeskrypcji będzie wydawany na miejscu. Bilety na spektakl w specjalnej cenie 50 zł można zakupić do końca roku 2019 za pośrednictwem Biura Organizacji Widowni: tel. 22 69 20 206, e-mail: jpolokova@teatrwielki.pl.
Organizatorzy zachęcają osoby niewidome i słabowidzące, które nie mogą dotrzeć tego dnia do Teatru, do obejrzenia dzieła Moniuszki nieodpłatnie na platformie vod:
http://vod.teatrwielki.pl/stream/vod/st ... eskrypcja/

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt gru 13, 2019 15:50 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2316
„Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” z audiodeskrypcją
Źródło: niepełnosprawni.pl 09.12.2019
inf. prasowa

Osoby niewidome i niedowidzące będą mogły korzystać z cyfrowych zasobów Regionalnej Pracowni Digitalizacji. Dzięki realizacji projektu „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” ponad sto muzealnych eksponatów zyskało audiodeskrypcję.
Głównym działaniem projektowym było zdigitalizowanie średniowiecznych eksponatów z ośmiu muzeów, funkcjonujących na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Dotychczasowa kolekcja 150 średniowiecznych eksponatów, jaką w poprzednich latach scyfryzowała Regionalna Pracownia Digitalizacji, została wzbogacona o kolejne 105 obiektów. W projekcie, oprócz digitalizacji muzealiów, zaplanowano zeskanowanie dwóch średniowiecznych obiektów architektonicznych – Kościoła w Mariance i Bocianiej Baszty w Dobrym Mieście oraz regionalnego symbolu związanego z tą epoką – bab pruskich. To właśnie te obiekty są audiodeskrybowane.
- Po raz pierwszy w nasze działania wpisaliśmy audiodeskrypcję, w przyszłości chcielibyśmy, aby była ona standardem – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. – Zmienia się również nasza strona, jest teraz dostosowywana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Audiodeskrypcja to opis treści wizualnych przekazywany osobom niewidomym i słabowidzącym drogą słuchową, czyli szczegółowy opis widzianego przedmiotu, przygotowany w ten sposób, aby osoby, które go nie widzą mogły go sobie wyobrazić. Tak zostały przez fundację, która na co dzień zajmuje się audiodeskrypcją, zredagowane i nagrane metadane dotyczące ponad stu średniowiecznych muzealiów i zabytków.

Dalsze plany

- Mamy nadzieję, że kolejne przygotowane przez nas projekty będą jeszcze głębiej włączały osoby niepełnosprawne w poznawanie zasobów dziedzictwa kulturowego naszego regionu, choćby cyfrowo. W planach mamy również zakup drukarek 3D, które pozwolą na wydruk zdigitalizowanych zabytków, dotykanie ich i poznawanie kształtów bez konsekwencji dla zamkniętych w gablotach i magazynach oryginałów – dodaje Hanna Laska-Kleinszmidt.
Realizacja projektu „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” trwała 2 lata, podsumowaniem były dwie konferencje dla nauczycieli, które odbyły się w październiku w Olsztynie i Elblągu. Efekty można oglądać na stronie cyfrowewm.pl. W ramach projektu powstała również aplikacja VR. Pod koniec roku będzie można zawitać do Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, aby wirtualnie przenieść się do średniowiecznej wioski i tam zwiedzić galerię scyfryzowanych przedmiotów, wziąć udział w turnieju łuczniczym lub kuszniczym, własnoręcznie ozdobić naczynie ceramiczne czy poszukać zaginionych przedmiotów.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 13, 2019 15:50 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 652 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL