Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:15

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 652 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt gru 13, 2019 15:51 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 23 (214), grudzień 2019

„Opowieści wokół stołu” to warsztaty, które odbędą się już 21 grudnia o godz. 12.00 w Muzeum Miasta Gdyni. Zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dzięki audiodeskrypcji i tłumaczeniu na Polski Język Migowy. Wstęp wolny.

Warsztaty poprowadzą „Łowcy Słów”, czyli grupa stworzona przez miłośniczki baśni i ciekawych historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie. O sobie mówią następująco: „Bywamy w przedszkolach, bibliotekach, domach kultury, kawiarniach i teatrach – wszędzie tam, gdzie zmęczeni masową kulturą słuchacze czekają na czar kontaktu z żywym słowem”.
Na stronie Muzeum Miasta Gdyni czytamy o wydarzeniu: „Sztuka opowiadania to jedna z najstarszych przypisanych człowiekowi zdolności. Przez wieki nasza historia była przekazywana z ust do ust. Dopiero w pewnym momencie dziejów została spisana i osadzona na kolejne wieki w jednej obowiązującej opowieści. Zapomniana, a raczej pogrzebana w tysiącach komunikacyjnych skrótów sztuka prawidłowego posługiwania się mową, jest w dzisiejszych czasach prawdziwą gratką. W dzisiejszym szumie informacyjnym, a także komunikacji nastawionej na szybki efekt, zapomnieliśmy o naszej potężnej sile – sile słowa”.
Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1
81-374 Gdynia
tel. 58 662 09 55

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 13, 2019 15:51 


Góra
  
 
PostNapisane: Pt gru 13, 2019 15:53 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Wernisaż wystawy prac niewidomych „Nie do widzenia” w Opolu
Źródło: niepełnosprawni.pl 09.12.2019
PAP

W opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej (GSW) otwarto wystawę prac osób pt. „Nie do widzenia”. - Ekspozycja to efekt rocznej pracy z osobami niewidomymi i niedowidzącymi w ramach projektu „Dotknij sztuki” – wyjaśniła Anna Łęgowik z GSW.
- Na dzisiejszym wernisażu przedstawiliśmy odlewy dłoni, wykonywane przez uczestników projektu „Dotknij sztuki”, w którym uczestniczyły osoby niewidome i niedowidzące. W tym przypadku estetyka odgrywa rolę drugoplanową, gdyż prace te powstawały głównie przy wykorzystaniu zmysłu dotyku i opisu. Jest to możliwość zetknięcia się ze światem, w którym najważniejszą rolę odgrywa nie widok, ale kształt, objętość, faktura – powiedziała Anna Łęgowik.
Wystawa „Nie do widzenia” będzie prezentowana do 26 stycznia 2020 roku.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt gru 31, 2019 19:32 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
„Pasjonaci” przecierają szlak. Teatr ITAN wkracza do telewizji
Źródło: naszesprawy.eu 30.12.2019
Marcin Gazda

28 grudnia TVP2 rozpoczęła emisję „Pasjonatów” w reżyserii Artura Dziurmana. 9 dni wcześniej w Krakowie został zorganizowany pokaz dwóch odcinków tego serialu. Widzowie poznają historie osób z dysfunkcją wzroku, które występują w Integracyjnym Teatrze Aktora Niewidomego (ITAN). Na ekranie nie zabraknie też popularnych aktorów. Pierwsze oceny są pozytywne, a oglądalność w telewizji może wpłynąć na kontynuację przedsięwzięcia.
ITAN pisze wyjątkowy rozdział w swojej historii. 19 grudnia przekonała się o tym licznie zgromadzona publiczność w kinie Kijów.Centrum w Krakowie. 2 lata wcześniej w tym miejscu burzę oklasków podczas premiery zebrali „Wykluczeni”, czyli dokument nt. grupy skupionej wokół Artura Dziurmana http://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/ ... a-na-kino/

Tym razem zaprezentowano 2 odcinki „Pasjonatów”, największego z dotychczasowych przedsięwzięć krakowskiego teatru. Same zdjęcia do najnowszej produkcji trwały niemal 2 miesiące, a ostatni klaps na planie padł 25 sierpnia. http://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/ ... ru-itan-2/

Przygotowanych zostanie 13 odcinków trwających po 25 minut. Prace nad częścią z nich jeszcze trwają. Główne wątki dotyczą członków teatru ITAN, ale na ekranie nie zabraknie popularnych aktorów. W tym gronie znajdują się m.in. Anna Korcz, Anna Seniuk, Adrianna Biedrzyńska, Dorota Pomykała, Katarzyna Jamróz, Ewa Kuklińska oraz Aldona Jankowska. Ponadto wystąpią Tadeusz Huk, Andrzej Beja-Zaborski, Dariusz Gnatowski, Leszek Piskorz, Jacek Fedorowicz, Tadeusz Ross czy Dariusz Kordek.
– To są znakomici i lubiani aktorzy. Znani z teatru i produkcji filmowych, słusznie odbierani jako gwiazdy. Fenomenem „Pasjonatów” jest to, że ci artyści z pełnym przekonaniem wcielili się obok nas w przeciętnych ludzi – powiedziała „NS” Danuta Damek, producent i tytułowa bohaterka pierwszego odcinka serialu. Dodała, że mocną stroną serialu są również zdjęcia. Ich atutem jest różnorodność scenerii od gór po morze. Ponadto naturalne lokacje, takie jak nielukrowany realizm sal szpitalnych i przystanków autobusowych, wnętrza sklepów czy dworce itp. Niewątpliwym plusem jest też muzyka Roberta Bylicy.

Łzy wzruszenia

Kinowe atrakcje rozpoczęły się od występu teatru ITAN. Dla widzów zaprezentował fragmenty spektaklu „Legenda Starszych Panów”. Ze sceny wybrzmiały więc piosenki, które kiedyś wykonywali Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. I po raz kolejny świetnie się sprawdziły. Atmosferę podgrzał materiał making of, przedstawiający proces powstawania „Pasjonatów”. Jednak kulminację stanowił pokaz dwóch odcinków serialu: trzeciego i czwartego.
– Byliśmy zdenerwowani z Danusią [Damek – przyp. red.], jak to zostanie odebrane. To napięcie zeszło po pierwszym pokazanym odcinku, kiedy słyszeliśmy troszeczkę reakcji i absolutną ciszę na końcu, bo on jest wzruszający. Wiedzieliśmy, że kolejny odcinek będzie jeszcze bardziej wzruszający. I rzeczywiście niektórym ludziom polały się łzy – opisał Artur Dziurman, reżyser „Pasjonatów”. Dodał, że przedstawiane historie są z życia wzięte, ale pojawia się konfabulacja, aby nadać produkcji charakter filmowy.
Najpierw widzowie poznali bliżej losy Mieczysława Baczyńskiego, związanego z teatrem ITAN od lat. Później akcja toczyła się wokół Doroty Ziental, która do serialu trafiła dzięki udziałowi w castingu zorganizowanym wiosną br. W serialu i życiu prywatnym towarzyszy jej Jan Szuster, jeden z bohaterów publikacji „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Magiczne efekty

– Nie wiedziałam kompletnie, jak to wyjdzie, momentami byłam pełna obaw. Znaliśmy naszą historię z tej drugiej strony, z tych scen kręconych w trakcie kilkunastu dni ciężkiej pracy od świtu do wieczora, w upale i trudnych warunkach. Czasami były śmieszne sytuacje, innym razem krytyczne, ale Artur ma głowę pełną pomysłów. Dzisiaj zobaczyliśmy esencję tego i to jest dla nas magiczne – powiedziała Dorota Ziental.

Z kolei Jan Szuster zaznaczył, że debiut filmowy był dla niego fantastycznym doświadczeniem. Bardzo lubi obserwować, jak różne rzeczy powstają, a plan filmowy stanowił wielki organizm. W serialu można dowiedzieć się m.in. o projektowanych przez niego udogodnieniach elektronicznych dla osób z dysfunkcją wzroku.

– Kapelusze z głów przed tymi osobami niewidomymi i niedowidzącymi. Jestem wzruszony, że ludzie, których dotknął los, mogą się realizować poprzez sztukę i to im przynosi satysfakcję. Występują w teatrze, a tu jeszcze w filmie, a to nie jest takie proste. Swoją autentycznością bardzo mnie wzruszają – stwierdził Dariusz Gnatowski, który w „Pasjonatach” wciela się w rolę marszałka. Dla niego nie było to pierwsze spotkanie na planie z teatrem ITAN, zagrał już w filmie „Marzenie. Prawdziwa historia”
http://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/ ... -marzenie/
Ma nadzieję, że jeszcze z nimi wystąpi na jednej scenie. Najlepiej w siedzibie, o którą grupa się stara.

Również Iwona Chamielec, serialowa Matylda, bardzo pozytywnie wypowiadała się na temat zaprezentowanych odcinków. Przyznała, że jest wręcz zachwycona kolegami z teatru, z którymi pracuje od kilkunastu lat. I nie ukrywała zdumienia postępem, jaki zrobili w tym okresie.

Czas na telewizję

Premiera serialu w TVP 2 odbyła się 28 grudnia. Co tydzień widzowie będą mieli możliwość obejrzenia dwóch kolejnych odcinków (o godz. 11:55 i 12:30). W przedostatnim z nich zostanie przedstawiona m.in. historia Anety Mazur http://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/ ... -marzenia/
Jak podkreśliła popularna Jednooka Wojowniczka, emisja serialu z pewnością wpłynie na rozwój teatru. ITAN stanie się bardziej rozpoznawalny. Jednocześnie chciałaby, żeby dzięki tej produkcji zmieniło się postrzeganie osób z niepełnosprawnościami, a także podejście do nich.
– Nie potrzebujemy litości, jesteśmy zaradni, potrafimy cieszyć się życiem. Ważne, żebyśmy byli przyjmowani, tolerowani, a nie szufladkowani na niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Takie są moje oczekiwania – powiedziała Aneta Mazur, która do „Pasjonatów” trafiła dzięki castingowi.

Z kolei Dorota Ziental ma nadzieję, że część społeczeństwa dowie się o osobach z niepełnosprawnościami i otworzy na nie oczy. Seriale trafiają niemal do każdego, a ich odbiorcami są m.in. matki, prawniczki czy panie sprzątające. I tak powinno być też w tym przypadku.

Ta produkcja może przynieść więcej korzyści niż różne kampanie społeczne. Jak dodała Danuta Damek, osoby z dysfunkcją wzroku nie zostały przedstawione przez pryzmat dramatu. Istotne było pokazanie ich pasji, zamiłowania do teatru. Można więc zobaczyć m.in. przygotowania do kolejnych spektakli, a także fragmenty występów. I uświadomić sobie, ile wysiłku kosztuje dojście do prezentowanego poziomu. Ale i w tej opowieści nie brakuje trudniejszych tematów. Sięganie po alkohol, rozstania, kłopoty czy nieporozumienia rodzinne to tylko wybrane wątki z dwóch zaprezentowanych odcinków.

– Emocje były ogromne, to pierwsze zderzenie się z widzem. To utwierdziło nas, że montujemy i zgrywamy w dobrym kierunku, a materiał jest dużą wartością. To inny serial niż te, które oglądamy na różnych kanałach. Liczę, że będzie on dawał widzom odrobinę refleksji, a mam nadzieję, że również wzruszenia – powiedział Artur Dziurman.
Dodał, że jeszcze nie wie, czy powstanie drugi sezon „Pasjonatów”. Bardzo dużo zależeć będzie od oglądalności. Jeśli przed telewizorami zasiądzie np. o 50 czy 100 proc. więcej widzów od spodziewanej liczby, to być może sama telewizja uzna, że warto kontynuować to przedsięwzięcie.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 03, 2020 10:02 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Praca i przygoda. Dorota Ziental w „Pasjonatach”
Źródło: niepełnosprawni.pl 02.01.2020
Ilona Berezowska

- Usiadłam i zaczęłam się śmiać. Tak nie śmiałam się nigdy w życiu – wspomina scenę na planie serialu pt. „Pasjonaci” Dorota Ziental. – Artur Dziurman błagał, żebym przestała, bo przecież za chwilę miałam grać wkurzoną. Nie mogłam się powstrzymać. Dookoła panowało zamieszanie. W maleńkiej pracowni zebrał się tłum, to miała być kluczowa scena. Miałam wyrzucić albumy ze zdjęciami zrobionymi w czasie, gdy jeszcze widziałam. Symbolicznie zaakceptować, że nie widzę. Tymczasem albumów nie było, bo nie zostały omówione z reżyser biurową. Dziurman biegał i nakazywał sobie myśleć. Zmieniały się koncepcje, psuł się rekwizyt. A potem wszystko się uspokoiło i zagraliśmy tak, jakby tak właśnie miało być.

Debiut na ekranie i w teatrze

Kilka miesięcy wcześniej Dorota Ziental nie wiedziała, że zagra w filmie. O aktorstwie nigdy nie marzyła. Spełniała się, prowadząc szkolenia z zasad savoir-vivre’u wobec osób niepełnosprawnych. Ta praca przynosi jej satysfakcję i daje poczucie spełniania misji. Gdy jednak dowiedziała się o castingu, bez chwili wahania wysłała zgłoszenie.

- Zachwyciła mnie jej historia. Doroty i jej niewidomego partnera, który jest inżynierem, wynalazcą, projektantem. Pomyślałem, że zrobię o nich odcinek, o całej trójce, bo Dorota na spotkanie przyszła z psem Pako. W naszym serialu nie było jeszcze psa przewodnika. Ten był wspaniały. Piękny, mądry labrador w filmie to pomysł trafiony i jedyny – mówi Artur Dziurman, aktor, reżyser i założyciel jedynego w Polsce teatru aktora niewidomego ITAN.
Pomysł 13-odcinkowego serialu „Pasjonaci” narodził się trzy lata temu. Opowiada o pasji aktorskiej osób niedowidzących i niewidomych. Odcinek o Dorocie jest inny. Wychodzi poza teatr.
- O zaangażowaniu Doroty zdecydowało przede wszystkim aktorstwo. Ona wygląda świetnie na ekranie, ale to nie wszystko. W sensie prawdy, otwartości i interpretacji tekstu, mówi doskonale. Nawiązaliśmy dobry kontakt i dobrze się z nią współpracowało. Dorota zagrała także na deskach naszego teatru i poradziła sobie bardzo dobrze. W swoją rolę weszła naturalnie – wspomina Artur Dziurman.

Reżyser wysoko stawia poprzeczkę niewidomym aktorom. W ITAN wzrok aktorów nie jest najważniejszy.

- Nie sprzedaję publiczności niepełnosprawności, nad którą się zlituje. Zawsze powtarzam, że robimy fantastyczny spektakl. Taki, po którym publiczność bije brawa na stojąco – zapewnia.

Rola życia

W serialu „Pasjonaci” Dorota Ziental zagrała siebie. Osobę niewidomą, która w pełni akceptuje swoją niepełnosprawność i żyje spełnionym życiem. Nie zawsze tak było. Do 7. roku życia widziała normalnie. Potem wzrok zaczął się pogarszać. Zaczęły się niezliczone podróże do specjalistów.
- To nie było jak w filmach – bohater gorzej widzi, idzie do lekarza i dowiaduje się, że ma zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Ja na diagnozę czekałam latami. Byłam już po trzydziestce, gdy moja choroba została nazwana, zapisana na papierze, a jej genetyczne podłoże wyjaśnione – wspomina Dorota, której brak diagnozy przeszkadzał w akceptacji choroby.
Może gdyby chodziła do szkoły integracyjnej, gdyby zdecydowała się na laskę, zaoszczędziłaby sobie niepotrzebnego stresu i przykrych incydentów, ale tak się nie stało. Stresem było czytanie w szkole Pana Tadeusza z podziałem na role. Potrzebowała do tego lupy i dobrego oświetlenia, a za nic na świecie nie przyznałaby się do tego nauczycielom. Problemem było wpadanie na ludzi i konieczność korzystania z pomocy innych.
- Gdy się potykałam, mówiłam, że jestem gapą. Człowiek woli być wzięty na ulicy za pijanego czy kogoś pod wpływem narkotyków niż za osobę, która ma problemy ze wzrokiem. Długo to od siebie odpychałam. Uciekałam przed laską, parzyła mnie w rękę. Miałam takie podejście, że nigdy tej choroby nie zaakceptuję, bo akceptacja oznaczałaby kapitulację. To było głupie. Narażałam się na częste nieprzyjemności.
W końcu przyszedł moment, gdy życie bez laski stało się nie do zniesienia.
- Weszłam do ciemnej bramy, wprost z zalanej słońcem ulicy. Zazwyczaj przystosowanie wzroku do ciemności zabierało mi kilka minut. Spędzałam je, udając, że szukam czegoś w torebce lub w telefonie.
Tamtego dnia ciemność nie ustępowała. Mijały kolejne minuty, a do spotkania było coraz bliżej. Ruszyła i wpadła na kobietę, która zareagowała agresywnie wykrzyczanym pytaniem: „Ślepa jesteś?!”.
- Pomyślałam, że nie mogę tak żyć. Miałam 27 lat i to było nie do przyjęcia. Nie mogłam przecież do końca życia ciągle kogoś prosić o pomoc i być zdana na łaskę innych, bo przecież byłaby to jakaś tragedia. Podjęłam decyzję, że poszukam wsparcia – mówi Dorota.

Droga do akceptacji

Nie znała nikogo niewidomego. Polski Związek Niewidomych kojarzył się jej z instytucją przeznaczoną dla starszych osób. Jednak właśnie tam poszła. Od tego kroku wszystko się zmieniło. Dostała pierwszą laskę.
- Później się okazało, że zupełnie nieprawidłową, przeznaczoną dla dzieci, ale skąd miałam to wiedzieć, a tym bardziej moja mama, która poszła po nią do sklepu.
Dorota znalazła instruktorkę, pierwszą, drugą, kolejną. Nauczyła się chodzić z laską, poruszać po mieście, korzystać z komputera. Poznała młodych ludzi, którzy pomimo niepełnosprawności prowadzą udane, satysfakcjonujące życie. Zyskała psa przewodnika.
- Już nie skupiam się na swoim niewidzeniu. Nie spędza mi snu z powiek – zapewnia Dorota.
Niepełnosprawności Doroty można nie zauważyć. Drobna blondynka, w nieskazitelnym makijażu i nienagannej stylizacji nie daje sobie taryfy ulgowej. Chodzi na jogę i siłownię. Chętnie bierze udział w kampaniach, w których przekonuje, że niewidoma kobieta pozostaje kobietą i nadal dba o wygląd.
- Gdy widziałam, byłam estetką. Lubiłam się otaczać pięknymi przedmiotami, dobrze wyglądać. Nie odpuściłam sobie, gdy przestałam widzieć. Porządek musi być. Lubię zakupy, robię to z mamą, ale sama też sobie radzę, muszę tylko dopytać o kolor lub używać detektora koloru. Zdarza mi się usłyszeć, że muszę być nieszczęśliwa, bo nie widzę. Niewidzenie już mnie nie ogranicza. Jestem szczęśliwa – zapewnia Dorota.
Pozostaje otwarta na wszystko, co przynosi życie. Swój udział w serialu „Pasjonaci” traktuje jak przygodę, która pokazała, na jak wiele jeszcze ją stać.
- Zaskoczyłam samą siebie. Zrobiłam rzeczy, o których nie pomyślałabym, że są możliwe. W trzy dni nauczyłam się piosenki, chociaż wydawało mi się, że nie umiem śpiewać. I to nie była zwyczajna, prosta piosenka, ale trudna, poetycka. Tańczyłam na scenie i grałam w spektaklu. A przede wszystkim poznałam fantastycznych ludzi. To ze mną zostanie – mówi Dorota.

- Premiera „Pasjonatów”, których nakręcenie było możliwe dzięki wsparciu Fundacji ORLEN – DAR SERCA, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Telewizji Polskiej, nastąpi 19 grudnia br. w Krakowie. Później serial będzie można oglądać w telewizji – zaprasza Artur Dziurman.

W najbliższą sobotę 4 stycznia w TVP2 emitowane będą dwa odcinki serialu „Pasjonaci”. Pierwszy o godz. 11.50, a drugi – w którym wystąpi Dorota Ziental – o godz. 12.20. Zachęcamy do oglądania!

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 03, 2020 10:03 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Twórca Teatru Aktora Niewidomego: Nie sprzedaję litości
Źródło: niepełnosprawni.pl 01.01.2020
rozmawiała Ilona Berezowska

Teatr Aktora Niewidomego ITAN w Krakowie jest jedyny w swoim rodzaju. Od 15 lat grają w nim aktorzy z niepełnosprawnością wzroku. Twórcą Teatru jest Artur Dziurman, popularny aktor teatralny i telewizyjny, reżyser. Uchyla rąbka tajemnicy sukcesu tego niecodziennego przedsięwzięcia oraz opowiada o 13-odcinkowym serialu „Pasjonaci” – do oglądania w TVP.

Ilona Berezowska: Jak to się zaczęło?

Artur Dziurman: Mój serdeczny kumpel, który jeździł na wózku, zaproponował mi któregoś razu, żebyśmy zrobili jakąś fajną scenę teatralną dla osób z niepełnosprawnościami. Pierwszą w Polsce. Taką, żeby się mogli spotykać, integrować, grać. Pomysł się spodobał. Powołaliśmy z Wojtkiem Tatarczuchem stowarzyszenie. Niestety, w trakcie budowy naszej sceny Wojtek zmarł i zostałem z tym sam. Musiałem podjąć decyzję, czy tę ideę odrzucę, czy będę drążył. W tym czasie można było się starać o granty unijne. Pojawili się niezwykli ludzie, którzy pomogli mi napisać wnioski i to wszystko zorganizować. Napisaliśmy wniosek, wygraliśmy i ruszyliśmy. Przeprowadziliśmy zajęcia dla osób niewidomych, nauczyliśmy ich warsztatu aktorskiego, zrobiliśmy przedstawienie i zagraliśmy je 60 razy. To były „Dzikie łabędzie”.

Na tym nie poprzestaliście.

Na bankiecie po ostatnim przedstawieniu podeszli do mnie niewidomi aktorzy. Chociaż tak naprawdę aktorami stali się później, gdy zorganizowaliśmy dla nich akademię aktorską. Uczyliśmy emisji głosu, wychodzenia na scenę, dykcji, poczucia prozy, piosenki itd. Wróćmy jednak do tamtej chwili. Podeszli do mnie i zapytali:
- A co robimy dalej?
- A co mamy robić dalej? – pytałem zaskoczony.
- Nie będziemy już grać dalej?
- A chcecie dalej grać?
- No tak! – odpowiedzieli z entuzjazmem.
Mówili, że szkoda tego grania, że fajna grupa się zawiązała, wyszli z domu, znaleźli w tym radość i pasję: życie nabrało sensu. Pomyślałem, że skoro tak mówią, to trzeba robić, i tak to ruszyło dalej.

Zmienił Pana kontakt z aktorami niewidomymi?

Mam swój sposób bycia, jestem bezpośredni, szybko nawiązuję kontakty. Jestem gadatliwy i mówię to, co myślę, a nie to, co trzeba lub wypada powiedzieć. Z tego powodu bywam wyrzucany poza nawias i ciężko się ze mną pracuje, ale staram się być zawsze w zgodzie ze sobą i prawdziwy. Myślę więc, że to mnie nie zmienia, a Teatr Aktora Niewidomego ITAN prowadzę już od 15 lat. Szybko się okazało, że znajdujemy wspólny język i nawiązujemy relacje. Włożyliśmy w to przedsięwzięcie ogromnie ciężką pracę. Każda próba kosztowała mnie zmianę trzech koszulek – tak się pociłem, żeby pokazać pewne zależności występujące na scenie. Oczywiście nauczyłem się wtedy również pewnej pokory, optymizmu, niezałamywania się z powodu błahych wydarzeń. Chociaż akurat problemy, z którymi się mierzyłem, błahe nie były. Mimo wszystko dzięki tej współpracy na swoje problemy finansowe czy rodzinne starałem się patrzeć innymi kategoriami. Aktorzy niewidomi mają tak bardzo utrudnione życie, więc dlaczego ja, który jestem zdrowym i pełnosprawnym człowiekiem, wykonującym tak szlachetny zawód, jakim jest aktorstwo, reżyseria czy prowadzenie jedynego w Polsce Teatru Aktora Niewidomego, nie potrafiłbym wznieść się ponad własne problemy.

Łatwo jest sprzedać spektakl grany przez niewidomych aktorów?

Łatwo jest sprzedać każdy spektakl, jeśli grają tam aktorzy znani z telewizji, z seriali. Teatr Aktora Niewidomego to inna sprawa. Robimy w pełni profesjonalne przedstawienia. Sprzedając spektakl w domach kultury czy instytucjach, nigdy nie używam argumentu niepełnosprawności. Nie żałuję aktorów, nie sprzedaję litości. Powtarzam: zrobiliśmy tak fantastyczny spektakl, że widzowie na końcu wstaną z miejsc. Dużo gram i wiem, że owacje na stojąco zdarzają się rzadko, a my tworzymy przedstawienia, które poruszają, zmuszają do refleksji i zostawiają jakiś ładunek emocjonalny. Gramy spektakl Maeterlincka „Ślepcy”, gramy „Brata Naszego Boga”, Kabaret Starszych Panów i „Cyganerię”. Widzowie nie dowierzają. Pytają, czy nasi aktorzy naprawdę nie widzą.

Nadal czuje Pan satysfakcję z tej działalności i ma entuzjazm do dalszych działań?

Gdybym nie czerpał z tego energii, tobym tego nie robił. Przecież w każdej chwili mogę powiedzieć: dosyć! Nadal widzę w tym sens. Gramy 4‒5 spektakli w miesiącu. Zrobiliśmy dwa filmy, premierę ma nasz serial „Pasjonaci”. Zaczynamy budować własny teatr. Dzieją się u nas rzeczy niebywałe. Z ubolewaniem jednak stwierdzam, że ta praca jest niedoceniana przez włodarzy miasta i kraju. Na szczęście znajdujemy wsparcie. Serial „Pasjonaci” kręcimy dzięki Fundacji ORLEN – DAR SERCA, Telewizji Polskiej SA i PFRON-owi. Już wiem, co zagramy na deskach własnego teatru, ale jeszcze zachowam to dla siebie. Na pewno będzie pięknie.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr sty 15, 2020 14:02 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 1 (216), styczeń 2020

Czy wiesz, że twoje niewidome lub słabowidzące dziecko może zostać tenisistą? I władać rakietą niczym Geralt mieczem? Zapisz go do Akademii Tenisa Niewidomych i Słabowidzących! Tu rozwinie skrzydła.

Akademia Tenisa Niewidomych i Słabowidzących zaprasza dzieci i młodzież z dysfunkcją wzroku na bezpłatne zajęcia z blind tenisa w ramach projektu ,,Rakiety ATNIS”. Treningi będą odbywały się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabowidzących przy ul. Koźmińskiej 7 w Warszawie oraz w OSiR AS przy ul. Skarżyńskiego 6A (terminy do ustalenia).
Uczniowie Akademii będą trenować pod okiem certyfikowanego trenera tenisa ziemnego, mającego doświadczenie w pracy z osobami z dysfunkcją wzroku. – Chcemy, by dzieci aktywnie spędzały czas i dobrze się bawiły! – mówi pomysłodawca przedsięwzięcia, Robert Zarzecki z Fundacji Widzimy Inaczej.
Zajęcia w ramach projektu będą odbywały się w terminie od 13 stycznia do 31 marca 2020 r., ale można dołączyć w każdej chwili.
Rodziców zainteresowanych uczniów prosimy o kontakt pod adresem biuro@widzimyinaczej.org.pl lub pod numerem telefonu 690 062 644.
Do zobaczenia na korcie!
Projekt ,,Rakiety ATNIS” – zajęcia tenisa ziemnego dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością wzroku jest współfinansowany przez Mokotowską Fundację Warszawianka – Wodny Park.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr sty 15, 2020 14:08 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 1 (216), styczeń 2020

22 stycznia 2020 (środa) o godz. 17.00 w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Sztuka dostępna”. Tym razem osoby niewidome i słabowidzące mogą odwiedzić wystawę „Miejsca, których nie miałem zamiaru zobaczyć”.

Jest to nieduża ekspozycja prezentująca wybrane obrazy Radka Szlagi. Artysta zastanawia się nad formą malarstwa, nad jego granicami i możliwościami. Zderza on też ze sobą świat sztuki ze światem informacji i faktów. Tworząc swoje prace, kataloguje, miesza i łączy wątki. Podczas spotkania uczestnicy zastanowią się nie tylko nad tym, jak można tworzyć malarstwo, ale też jak je odbierać.
Prowadzenie: Marcin Matuszewski
Wstęp wolny, zbiórka w holu głównym.
Obowiązują zapisy: tel. 22 556 96 42, e-mail: a.zdzieborska@zacheta.art.pl. W dotarciu do galerii pomogą wolontariusze – w razie potrzeby odbiorą chętnych z przystanku, domu czy wskazanego miejsca w Warszawie. Taką prośbę należy kierować na podany wyżej numer telefonu lub adres mailowy.
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Pl. Stanisława Małachowskiego 3
00-916 Warszawa

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr sty 15, 2020 14:13 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: pzn.org.pl 14.01.2019

Fundacja „Katarynka” przygotowała udogodnienia do filmu „Ukryta gra”. Projekcja odbędzie się 19 stycznia 2020 r. (niedziela) o godz. 16.00 we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Po seansie organizatorzy zapraszają na spotkanie z gościem specjalnym, Robertem Więckiewiczem, który w filmie wciela się w rolę dyrektora Pałacu Kultury i Nauki.
„Ukryta gra” to pełen napięcia thriller szpiegowski. W czasie zimnej wojny amerykańskie tajne służby porywają genialnego matematyka, aby stanął do szachowego pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi. Międzynarodowy turniej w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki okazuje się jednak tylko przykrywką do szpiegowskiej gry, w której stawką jest uratowanie ludzkości przed zagładą nuklearną.
Bilety w cenie 6 zł. Wejściówki można zarezerwować przez Fundację „Katarynka” – mailowo: rezerwacje@adapter.pl lub tel. 507 507 129, a także bezpośrednio w kasie kina lub przez stronę www.kinonh.pl. Fundacja zapewnia odbiorniki ze słuchawkami do odsłuchania audiodeskrypcji.
Kino Nowe Horyzonty
ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
50-077 Wrocław

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr sty 15, 2020 14:16 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: Facebook 14.01.2019

Drodzy miłośnicy Kina! Członkowie jedynego w Polsce Internetowego Klubu Filmowego Osób Niewidomych „Pociąg”.
Za nami cudowny, filmowy 2019 rok. 16 udanych pokazów filmowych, 16 inspirujących dyskusji.
Dziękujemy twórcom audiodeskrypcji, dziękujemy wspaniałym moderatorom a przede wszystkim Wam, Drodzy Kinomaniacy IKFON „Pociąg”. Jest nas –Was już 299-ciu.

Dziękujemy za dofinansowanie w 2019 roku IKFON „Pociąg” PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Na tym nie koniec! :)
Nasz „Pociąg” jedzie dalej. Już 20 stycznia 2020 w IKFON „Pociąg” zapraszamy na pokaz filmu „Boże ciało” reż. Jan Komasa, oczywiście z audiodeskrypcją.

Jeśli chcesz wstąpić do Klubu filmowego Osób Niewidomych „Pociąg” wystarczy wypełnić ankietę. Szczegóły na www.ikfon.defacto.org.pl, 24 366 86 76.
Serdecznie zapraszamy!

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr sty 15, 2020 14:22 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 1 (216), styczeń 2020

Sto wybranych utworów z kolekcji „Wiersz wolny” zostało udostępnionych jako audiobooki. Przygotowano je w trzech formatach: MP3, DAISY i Ogg. Czytają: Anna Gajewska oraz Adam Fidusiewicz. Wiersze zostały opublikowane w ramach Licencji Wolnej Sztuki 1.3 i są dostępne za darmo na stronie Wolnych Lektur.

Audiobooki powstały w ramach projektu Kultura Cyfrowa 2017–2019, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykaz przygotowanych utworów można znaleźć na stronie Fundacji Nowoczesna Polska: https://nowoczesnapolska.org.pl/2019/12 ... ne-tomiki/.
Oprócz tego w kolekcji „Wiersz wolny” pojawiło się pięć nowych tomików poetyckich. Są to: „parcele” Marcina Sendeckiego, „Kamienie” Elżbiety Lipińskiej, „Stany” Adama Kaczanowskiego, „Gruba tańczy” Dominika Bielickiego oraz „Kometa zawraca” Justyny Radczyńskiej-Misiurewicz (z ilustracjami Agaty Cygańskiej). Łącznie kolekcja liczy już 31 tomów poezji współczesnej. Wszystkie opracowane utwory są dostępne w ramach wolnej licencji: https://wolnelektury.pl/katalog/lektury/wiersz-wolny/.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr sty 15, 2020 14:23 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
W pracowni konserwatora – muzealna kolekcja broni
Źródło: BIP nr 1 (216), styczeń 2020

Już 18 stycznia 2020 r. o godz. 12.00 w Thesaurus Cracoviensis odbędą się zajęcia dla osób z dysfunkcją wzroku. Uczestnicy poznają historię i tajniki konserwacji metalu oraz najciekawsze obiekty z kolekcji broni dawnej. Spotkanie poprowadzą: Dominik Dziadusz, Katarzyna Skowron, Elżbieta Lang. Obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. 12 426 50 60, email:info@muzeumkrakowa.pl).
Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów
ul. Księcia Józefa 337
30-244 Kraków
Dojazd autobusami linii 109, 229, 269 z przystanku Salwator (pętla); przystanek docelowy Bielany Szkoła.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr sty 15, 2020 14:25 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 1 (216), styczeń 2020

31 stycznia o godz. 16.30 Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na spotkanie „W świecie łódzkiej finansjery” na wystawie stałej „Filmowy kantor Ziemi obiecanej”. Spotkanie jest dostępne dla osób z dysfunkcją wzroku dzięki audiodeskrypcji na żywo i pomocom dotykowym. Będzie można poznać realia i biurową codzienność pracowników administracji fabryki Izraela Poznańskiego, a także filmowych i literackich inspiracjach kantoru „Ziemi obiecanej”.
Zapisy:
tel. 692 926 319, 42 307 13 82,
e-mail: edukacja@muzeum-lodz.pl.
Muzeum Miasta Łodzi
ul. Ogrodowa 15
91-065 Łódź


zaznacz i zamknij wróć do góry



Sztuka doświadczana dotykiem

Do 31 stycznia 2020 r. (w godz. 11.00–19.00) można odwiedzić wystawę rzeźby „Pro Futuro – ku przyszłości” w Domu Artysty Plastyka (DAP) przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie. Ekspozycja zawiera prace z najróżniejszych obszarów rzeźby – od dużych instalacji, prac abstrakcyjnych, po klasyczne popiersia, ceramikę oraz medale. Organizatorzy zapraszają osoby z dysfunkcją wzroku do odwiedzenia wystawy i poznawania sztuki poprzez dotyk.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Opera z AD
PostNapisane: Śr sty 15, 2020 14:26 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
„Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” z audiodeskrypcją
Źródło: BIP nr 1 (216), styczeń 2020

19 stycznia (niedziela) o godz. 16.00 w TR Warszawa będzie można obejrzeć spektakl „Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” w wersji z audiodeskrypcją.

„Scenariusz opery oparty jest na dramacie austriackiej pisarki Elfriede Jelinek, laureatki nagrody Nobla. Tekst odwołuje się do dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce na zamku baronowej Margit von Batthyány w austriackiej miejscowości Rechnitz w marcu 1945 r. Według zeznań świadków podczas wydanego przez baronową przyjęcia goście Margit von Batthyány – oficerowie lokalnego SS i Gestapo – wzięli udział w masakrze 200 żydowskich przymusowych robotników, przywiezionych z Węgier. Zbiorowej mogiły zamordowanych robotników nigdy nie odnaleziono, a opieszale prowadzone śledztwo umożliwiło ucieczkę głównym oprawcom. Tekst Jelinek rozpisany jest na głosy pięciu Posłańców, którzy przedstawiają własne wersje wydarzeń. Spektakl nie będzie rekonstrukcją tego, co stało się 70 lat temu w Rechnitz. „Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” to próba zrozumienia mechanizmów działania zbiorowej pamięci. Głównym tematem spektaklu jest język jako instrument manipulacji, kłamstw i przemocy. To także opowieść o najnowszej historii Europy i europejskiej tożsamości, której częścią jest doświadczenie wojny i Holokaustu” – czytamy w opisie na stronie TR Warszawa.
Bilety w cenie 30 zł (ulgowy) oraz 70 zł (normalny) można kupić za pośrednictwem strony internetowej: https://bilety.trwarszawa.pl/rezerwacja ... 3cdbe63002.
TR Warszawa
ul. Marszałkowska 8
00-590 Warszawa

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz sty 30, 2020 11:03 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 2 (217), styczeń 2020

We wtorek, 11 lutego, o godz. 18.00 w INKU Szczecińskim Inkubatorze Kultury odbędzie się pokaz filmu „Ida”. Do seansu przygotowano audiodeskrypcję.

Lata 60. w Polsce. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są. Poruszający, kameralny, wybitny w obrazie dramat, którym reżyser wraca do rodzinnego kraju. Z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem.
Wstęp wolny. Przed wejściem na salę osoby niewidome i słabowidzące powinny okazać orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z tytułu chorób narządu wzroku.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w dotarciu na seans, skontaktuj się z organizatorem:
e-mail: biuro@polites.org.pl, tel. 91 450 11 46.
INKU Szczeciński Inkubator Kultury
al. Wojska Polskiego 90
70-482 Szczecin

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz sty 30, 2020 11:04 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 2 (217), styczeń 2020

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza osoby z dysfunkcją wzroku, proponując bezpłatne udogodnienia – indywidualne oprowadzanie po wystawie z elementami audiodeskrypcji oraz udział w warsztatach. Efektowna ekspozycja z mnóstwem eksponatów i multimedialnych opowieści przedstawia dzieje emigracji Polaków. Właśnie z tego portu odpływali podróżni statkiem Batory na odległy amerykański ląd.

Muzeum, mieszczące się w zabytkowym Dworcu Morskim, przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od XIX wieku do czasów współczesnych – od Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię. Ekspozycja pokazuje np., jak wyglądała morska podróż pasażerów – zaokrętowanie, oceaniczny rejs, procedura imigracyjna na wyspie Ellis w USA. Wśród wielu atrakcji goście mogą zobaczyć ogromną makietę statku Batory.
Muzeum jest dostępne dla wszystkich. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku placówka przygotowała specjalne, bezpłatne propozycje. Można z nich skorzystać zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Pierwszym udogodnieniem jest oprowadzanie po muzeum przez przewodników biegłych w audiodeskrypcji, którzy pomogą zwiedzającym w poznaniu budynku i odkrywaniu elementów ekspozycji. Druga to warsztaty. „W podróży” – to zajęcia dla dzieci. Na podstawie zawartości walizek podróżników i emigrantów z różnych dekad uczestnicy zastanowią się, dlaczego wyjeżdżano i jakie kierunki cieszyły się popularnością. „Na emigracji” – to natomiast warsztaty dla dorosłych opowiadające o tym, czym jest emigracja, oraz pokazujące, jak różne mogą być oblicza i doświadczenia osób, które zdecydowały się na wyjazd z kraju.
Osoby z dysfunkcją wzroku, zainteresowane odwiedzeniem muzeum, proszone są o ustalenie szczegółów wizyty z Działem Edukacji minimum tydzień przed proponowaną datą.
Kontakt: Dział Edukacji Muzeum Emigracji, tel. 58 670 41 56, polska1.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz sty 30, 2020 11:05 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
„Złodziejaszki” z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących
Źródło: niepełnosprawni.pl 27.01.2020
inf. prasowa

Fundacja Katarynka i Dolnośląskie Centrum Filmowe zapraszają 6 lutego na pokaz filmu „Złodziejaszki” z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.
To historia trzypokoleniowej ubogiej rodziny z Tokio. Wszyscy utrzymują się z dorywczych zajęć i drobnych kradzieży. I choć ledwo wiążą koniec z końcem, to gdy pewnego dnia w ich życiu pojawia się bezdomna dziewczynka, bez wahania decydują się zapewnić jej dach nad głową.
Film został nagrodzony Złotą Palmą na Festiwalu w Cannes oraz nominowany do Oscara.
Kiedy i gdzie? – 6 lutego 2020 (czwartek), g. 18.30, kino DCF ul. J. Piłsudskiego 64a, Wrocław.
Film „Złodziejaszki”, reż. Hirokazu Koreeda, czas trwania 1 godz. 55 minut.
Fundacja zapewnia odbiorniki ze słuchawkami do odsłuchania audiodeskrypcji.
Bilety w cenie 6 zł. Osoby z niepełnosprawnościami zachęcamy do rezerwowania biletów przez Fundację Katarynka pod adresem: rezerwacje@adapter.pl lub telefonem 507 507 129.
Bilety można także kupić bezpośrednio w kasie kina lub przez stronę.

Adapter w DCF – Kultura dla wszystkich

Fundacja Katarynka i Dolnośląskie Centrum Filmowe zapraszają na pokazy filmowe z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących. W cyklu pokazywane są współczesne filmy zagraniczne. Audiodeskrypcja jest dyskretna, dostępna dla osób niewidomych przez odbiorniki ze słuchawkami, które zapewnia Fundacja. Napisy zawierają też zapis dźwięków, są adresowane dla osób niesłyszących. Pokazy są dostosowane z myślą o niewidomych i niesłyszących odbiorcach, ale są otwarte dla wszystkich.

Odbywają się raz w miesiącu o g. 18.30. Cena biletu jest dla wszystkich ta sama – 6 zł. „Adapter w DCF” to pokazy bez barier, wpisujące się w ideę kultury dostępnej dla wszystkich.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lut 14, 2020 13:27 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
„Boże Ciało” z audiodeskrypcją
Źródło: BIP nr 3 (218), luty 2020

27 lutego o godz. 18.00 w warszawskim kinie Elektronik będzie można obejrzeć film „Boże Ciało”. To pierwszy seans, który zostanie wyświetlony w ramach projektu „Rodzina kinomaniaków 2.0”, prowadzonego przez Fundację Kultury bez Barier.

Poznajcie historię 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem.
Kiedy pod nieobecność duchownego niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza, zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii.
Do seansu zostały przygotowane udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami – audiodeskrypcja, napisy dla niesłyszących oraz pętla indukcyjna. Wstęp wolny. Miejsca można rezerwować na stronie Fundacji Kultury bez Barier: http://kulturabezbarier.org/wydarzenia/ ... oze-cialo/, mailowo: rezerwacje@kulturabezbarier.org lub telefonicznie: 793 996 475.
kino Elektronik
ul. gen. Zajączka 7
01–518 Warszawa
tel. 691 490 173

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lut 14, 2020 13:28 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 3 (218), luty 2020

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer dla osób z dysfunkcją wzroku „Z historii średniowiecznych kościołów – kościoły franciszkanów i dominikanów”, który odbędzie się 22 lutego br. o godz. 12.00. W programie zwiedzanie placu Wszystkich Świętych i dwóch gotyckich świątyń. Uczestnicy będą mieli okazję poznać ich historię oraz najciekawsze zabytki. Prowadzenie: Elżbieta Lang. Miejsce zbiórki: przed wejściem głównym do kościoła oo. dominikanów (Kraków, ul. Stolarska 12). W razie pytań lub problemów można skontaktować się z organizatorami pod nr. tel. 12 619 23 20 lub mailowo:edukacja@muzeumkrakowa.pl.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lut 14, 2020 13:30 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 3 (218), luty 2020

Kino Pod Baranami w Krakowie 28 lutego o godz. 14.00 zaprasza na seans z audiodeskrypcją. Tego dnia będzie wyświetlany film „Za niebieskimi drzwiami”. Przed pokazem z widzami spotka się natomiast Magdalena Nieć, odtwórczyni jednej z ról.

„Za niebieskimi drzwiami” to familijna opowieść, która zabiera widzów w niezwykłą podróż. W filmie jest wszystko, co kochają dzieci – ciekawi bohaterowie, tajemnicze potwory i nowi, niezwykli przyjaciele. Opowiada o tym, co się dzieje, gdy zamykasz oczy i zasypiasz… Młodsi widzowie na pewno pokochają tajemniczy świat za niebieskimi drzwiami, a starsi z przyjemnością powrócą do marzeń z dzieciństwa.
Audiodeskrypcja będzie udostępniana za pośrednictwem aplikacji AudioMovie. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc: rezerwacje@audiomovie.pl.
Kino Pod Baranami
ul. Rynek Główny 27
31–010 Kraków

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lut 14, 2020 13:31 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 3 (218), luty 2020

24 lutego (poniedziałek) o godz. 10.00 w Toruniu Izabela Dziekońska opowie o swojej podróży do Egiptu. Z wykształcenia jest geografem i przyrodoznawcą, z zamiłowania podróżnikiem. Mimo utraty wzroku poznaje nowe miejsca i wędruje po całym świecie. Prelekcja odbędzie się w Ośrodku Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej 13 w Toruniu. Wstęp wolny.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lut 14, 2020 13:33 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 3 (218), luty 2020

Czas na kolejne oprowadzanie z audiodeskrypcją w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu. Tym razem odbędzie się ono 29 lutego o godz. 14.00. Uczestnicy zwiedzą wystawę „Willmann. Opus magnum” w ramach cyklu „Willmann. Interpretacje”.

Spotkanie pt. „Spacerem przez Raj” poświęcone będzie dwóm dziełom: barokowemu i współczesnemu. Jak czytamy na stronie organizatora: „Pierwsze z nich: monumentalne malowidło Michaela Willmanna jest prezentacją czterech symultanicznych scen związanych z grzechem pierworodnym i jego konsekwencjami. Natomiast dotychczas niepokazywana grafika ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu »Raj utracony«, autorstwa Akiry Kurosavy, to przykład przedstawienia Edenu w sztuce XX wieku”.
Wstęp z biletem za 3 zł, obowiązują zapisy na tydzień przed wydarzeniem: tel. 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.pl.
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
ul. Wystawowa 1
51-618 Wrocław
tel. 71 712 71 81
pawilon@mnwr.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lut 14, 2020 13:34 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Telewizja Polska będzie transmitować Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio
Źródło: niepełnosprawni.pl 13.02.2020
Beata Dązbłaż

194 dni zostały do Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, które odbędą się w terminie 25 sierpnia – 6 września 2020 r. Na dziś polscy sportowcy z niepełnosprawnością wywalczyli 35 kwalifikacji paraolimpijskich w 8 sportach indywidualnych. To jednak nie jest ostatnie słowo.
- Kwalifikacje potrwają do końca czerwca br. Dorobek medalowy polskich sportowców z niepełnosprawnością w letnich igrzyskach paraolimpijskich stanowi 729 medali, w tym 262 złote, 259 srebrnych i 208 brązowych – przypomniała Anna Krupka, wiceminister sportu podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki 13 lutego.
Dyskutowano tam nad stanem przygotowań polskiej reprezentacji olimpijskiej i paraolimpijskiej do Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio.
W 2016 r. w Rio de Janeiro polscy sportowcy z niepełnosprawnością zajęli 10 miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk, zdobywając 39 medali (9 złotych, 18 srebrnych, 12 brązowych) oraz 63. miejsca punktowane, czyli miejsca w przedziale od 4 do 8. Wtedy Polacy wywalczyli medale w 8 sportach z 13, w których startowali (lekkoatletyka, tenis stołowy, kolarstwo, kajakarstwo, szermierka na wózkach, pływanie, podnoszenie ciężarów, łucznictwo). W składzie reprezentacji paraolimpijskiej było wtedy 90 sportowców.

Igrzyska paraolimpijskie w TVP

- Szacuje się, że w tym roku będzie podobna liczba polskich sportowców z niepełnosprawnością w Tokio. Łącznie cała ekipa to będzie ok. 150 osób. Przygotowania przebiegają bez zakłóceń. Korzystamy z analogicznych rozwiązań poczynając od strojów, kwestii logistycznych, opieki medycznej po nagrody co Polski Komitet Olimpijski. Mamy też zagwarantowane przez Telewizję Polską, że igrzyska paraolimpijskie będą transmitowane, co jest bardzo istotne w kontekście promocji sportu osób z niepełnosprawnością – mówił Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego (PKPar).
Podkreślił, że trwają kwalifikacje, a ważna impreza lekkoatletyczna, która będzie ważna z tego punktu widzenia odbędzie się 3-6 czerwca br. w Bydgoszczy.
Zarówno Łukasz Szeliga, jak i Adam Krzesiński, sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOI) podkreślili, że zaplecze dla sportowców pełnosprawnych i niepełnosprawnych, związane z wyjazdem do Tokio jest takie samo.
- Sportowcy paraolimpijscy jadą w tych samych strojach co sportowcy olimpijscy – przeloty, umowa z LOT-em i wiele innych aspektów łącznie ze świadczeniami za medale olimpijskie i paraolimpijskie, opierają się na tych samych zasadach, tak jest od Londynu – podkreślił Adam Krzesiński.
- Jeśli chodzi o nagrody sportowe dla paraolimpijczyków, to pracujemy nad tym. Nie zawsze dla sponsorów jest to atrakcyjny obszar, chociaż dla złotych medalistów z Rio de Janeiro udało się pozyskać stypendium od Orlenu w wysokości 1000 zł przez 4 lata. Nagrody z ministerstwa są na wysokim poziomie w porównaniu z innymi krajami UE i to na pewno duża motywacja dla sportowców – mówił Łukasz Szeliga. – Jeśli chodzi o szkolenia medialne, nasi zawodnicy nie zawsze chcą z nich korzystać, ale przygotowujemy swoich ekspertów pod kątem transmisji w TVP, aby były one profesjonalne – dodał.
- Zgodnie z ustawą, premia za złoto wynosić może maksymalnie do 80,5 tys. zł, za srebro do 57,5 tys., a za brąz 46 tys. – powiedziała wiceminister Krupka.
Sekretarz generalny PKOl zaznaczył jednak, że zarząd jeszcze nie zatwierdził proponowanych kwot.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lut 27, 2020 12:48 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: niepełnosprawni.pl 27.02.2020
Mateusz Różański

Czy sztuka może zmieniać rzeczywistość, wpływać na losy pojedynczych ludzi, również z tych zagrożonych wykluczeniem? Oczywiście! Dowodem na to jest działająca w Warszawie Apteka Sztuki.
Każda galeria ma jakiś szczególny skarb – obraz, rzeźbę czy wręcz całą kolekcję arcydzieł. W Aptece Sztuki skarbem jest bez wątpienia zespół, który tworzyli i tworzą ludzie z wyjątkową historią.
- Zbyszku, Ty na swoim stanowisku jesteś niezastąpiony – mówią osoby z zespołu do jednego z pracowników Apteki Sztuki, pana Zbigniewa, który pełni funkcję pracownika technicznego.
Jego pierwszym zadaniem jako pracownika Apteki było zbudowanie stołu do prezentacji multimedialnych. W pewnym momencie połowa stołów w firmie była dziełem m.in. jego rąk.
Ręce pana Zbigniewa oraz jego fachowe i czujne oko niezwykle przydają się też przy obsłudze wszelkiego rodzaju sprzętu podczas licznie organizowanych w Aptece imprez. Potrafi on zapanować nad kablami, sprzętem grającym, oświetleniem, rzutnikami i wszystkimi innymi, często bardzo niesfornymi i złośliwymi urządzeniami, bez których nie obejdzie się żadna nowoczesna placówka kultury.

ZAZ od sztuki współczesnej

Apteka Sztuki to galeria sztuki współczesnej, w której odbywają się wystawy, wernisaże i różnego rodzaju imprezy, które obok sprzedaży dzieł sztuki – stanowią dla placówki główne źródło zarobku. Uzupełniany jest on o dochody ze znajdującej się w holu kawiarni.
Stowarzyszenie Otwarte Drzwi prowadzi różne formy wsparcia osób z niepełnosprawnością – w tym związane z ekonomią społeczną. Dlatego organizacja zbudowała na swoje potrzeby system kompleksowego wspierania osób z niepełnosprawnością. Dzięki temu na przykład uczestniczka prowadzonego przez Stowarzyszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej, Ewelina, została pracowniczką Zakładu Aktywności Zawodowej, jakim jest właśnie Apteka Sztuki.

Pierwsza do sprzątania

- Zobaczyli, że dobrze sprzątam, to przyjęli mnie tu do pracy – mówi rezolutna i pewna siebie Ewelina. – Lubię sprzątać, także w swoim domu. Tutaj dobrze wiem, co i kiedy mam robić. Rano przygotowuję sobie wszystko: miskę, płyn, szmaty i już potem robię tak, że już wszędzie jest czysto – wskazuje.
Ewelina jest członkinią zespołu sprzątającego, który dba o porządek w Aptece Sztuki oraz… bardzo dba również o morale i zaangażowanie całego zespołu.
- Jak mówię, co mają robić, to pozostali mnie słuchają – dodaje pracowniczka grupy porządkowej.

Droga na otwarty rynek pracy

Spośród wszystkich Zakładów Aktywności Zawodowej w naszym kraju to właśnie Apteka Sztuki ma najwięcej pracowników, którzy odnaleźli się na otwartym rynku pracy. Jest to choćby efekt różnorodności miejsc pracy, jakie oferuje Apteka. Są tu stanowiska typowo biurowe, techniczne, praca w obsłudze kawiarni i w grupie sprzątającej.
- Fantastycznym przykładem wejścia na otwarty rynek pracy jest Iga Jendrych, która zaczęła u nas jako pracowniczka biurowa, a potem odnalazła się świetnie najpierw w firmie SUEZ, a potem w EY Polska – wspomina kierowniczka Apteki, Zuzanna Oleksa.
Co ciekawe, Iga Jendrych pojawiła się niedawno w Aptece Sztuki na gali „Mazowiecka Lady D.”. To konkurs, w którym nagradzane są najbardziej aktywne i zasłużone kobiety z niepełnosprawnościami. Podczas wydarzenia Iga Jendrych odebrała statuetkę.

Korpo-wigilie i alternatywny jazz

Jak przyznaje Zuzanna Oleksa, głównym celem Apteki Sztuki jest łączenie pozornie odległych od siebie światów. Na co dzień odbywają się tu różnego rodzaju wydarzenia: konferencje prasowe, koncerty, czy spotkania dla pracowników korporacji – zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Jednak głównym obszarem zainteresowań Apteki jest sztuka współczesna. Stąd też w odbywają się tam koncerty muzyczne – jak choćby zespołu Jassno, który łączy muzykę z Tybetu i Nepalu z jazzem, a także wystawy – ostatnio na przykład studentów Wydziału Fotografii Łódzkiej Filmówki.

Nowy gatunek sztuki: Duftart

- Wielkim sukcesem okazała się wystawa malarki Justyny Neyman, twórczyni nowego kierunku w sztuce - Duftartu, który łączy obrazy ze światem zapachów – opowiada Zuzanna Oleksa. – Każdy obraz na jej wystawie jest stworzony tak, by dotykiem mogła go zobaczyć osoba niewidoma, ale jest też wyposażony w tabliczkę nasączoną zapachem. Na przykład obraz przedstawiający psa został uzupełniony o… zapach psich łapek. Sama wystawa wzbudziła spore zainteresowanie miłośników sztuki, jak i mediów. Na przykład cały program o twórczości Justyny Neyman nagrała telewizja TVP. To był sukces choćby dlatego, że udało się nam otworzyć świat sztuki także dla tych osób, które są często dyskryminowane, jeśli chodzi o dostęp do kultury – wskazuje Zuzanna.
Wszyscy pracownicy Apteki Sztuki zostali wcześniej odpowiednio przeszkoleni i pełnili rolę przewodników – opowiadali, co znajduje się na danym obrazie.

Warto przyjść

Z inicjatywą wychodzą też sami pracownicy, którzy organizują dla siebie na przykład wieczorki poetyckie czy warsztaty artystyczne, ale też zabawy mikołajkowe. To właśnie osoby z różnymi niepełnosprawnościami są głównymi gospodarzami tego miejsca. To one je tworzą, nadają mu charakter i niepowtarzalny klimat. Dlatego odwiedzając Warszawę, warto zajrzeć do tej oryginalnej Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Wyzwolenia 3/5. Choćby po to, by przekonać się, jak wielką moc ma sztuka.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lut 28, 2020 13:40 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Oprowadzanie z audiodeskrypcją w białostockiej Galerii Arsenał
Źródło: BIP nr 4 (219), luty 2020

Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza osoby niewidome na oprowadzania z audiodeskrypcją po wystawie „Kradzieże i zniszczenia”. Spotkania będą odbywać się od 10 marca do 9 kwietnia, od wtorku do piątku. Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy: e-mail:j.zieniuk@galeria-arsenal.pl lub tel. 85 874 20 61. Wstęp bezpłatny. Po ekspozycji będą oprowadzały: Justyna Kołodko-Bietkał, Izabela Liżewska i Justyna Zieniuk.
Wystawa „Kradzieże i zniszczenia” analizuje status dzieła sztuki: jego moc, aurę, kapitał, przemiany i destrukcję. Wyrafinowani złodzieje, genialni kopiści, tajemniczy milionerzy kupujący arcydzieła na czarnym rynku – to bohaterzy bulwarowych skandali, hollywoodzkich filmów i mitów, które żerują na symbolicznej i ekonomicznej aurze dzieł sztuki. Prezentowane na wystawie prace ukażą, jak zmienia się samo pojęcie kradzieży dzieła sztuki. Ukraść można już nie tylko sam obiekt materialny, ale też ideę, koncept, działanie, znaczenie symboliczne – co może mieć wymiar emancypujący, gdyż obrazy mają władzę. Władzę obrazów można też zniszczyć: poprzez akt wandalizmu, terroryzmu, szaleństwa lub żywioł psychotycznej siły. Dzieła mają moc – polityczną, sakralną, obrazoburczą, wyzwoleńczą – a każdy atak czy dewastacja próbuje im ją odebrać. Zniszczenie obiektu wchłaniane jest przez rynek, a ten gubi się i próbuje odnaleźć w nieustannej przemianie statusu dzieła, które może być efemerycznym działaniem, kaleczeniem ciała, przejęciem archiwum, szukaniem sprawiedliwości i walką.
Galeria Arsenał
ul. Adama Mickiewicza 2
15–369 Białystok
tel. 85 742 03 53
Źródło: Galeria Arsenał

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lut 28, 2020 13:41 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 4 (219), luty 2020

Klub Filmowy Osób Niewidomych w Szczecinie serdecznie zaprasza osoby niewidome i słabowidzące (ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z tytułu chorób narządu wzroku) na filmy z audiodeskrypcją. Pokazy odbywają się w sali kinowej INKU Szczecińskim Inkubatorze Kultury przy al. Wojska Polskiego 90.
Repertuar:
9 marca 2020 r., godz. 18.00
„Mocna kawa wcale nie jest taka zła”, reż. Aleksander Pietrzak
30 marca 2020 r., godz. 18.00
„Faworyta”, reż. Jorgos Lantimos
27 kwietnia 2020 r., godz. 18.00
„Green Book”, reż. Peter Farrelly
11 maja 2020 r., godz. 18.00
„Poradnik pozytywnego myślenia”, reż. David O. Russell
25 maja 2020 r., godz. 18.00
„Bohemian Rhapsody”, reż. Bryan Singer
8 czerwca 2020 r., godz. 18.00
„Służące”, reż. Tate Taylor
22 czerwca 2020 r., godz. 18.00
„Fuga”, reż. Agnieszka Smoczyńska
Wolontariusze mogą pomóc w dotarciu na pokaz. Wystarczy zgłosić taką potrzebę mailowo: biuro@polites.org.pl lub tel. 91 450 11 46.
Pokaz organizowany jest w ramach projektu „Krajowy zasób cyfrowych filmów z audiodeskrypcją dla osób niewidomych” realizowanego przez Stowarzyszenie „De Facto”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lut 28, 2020 13:43 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 4 (219), luty 2020

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina zaprasza osoby niewidome na chopinowski recital z komentarzem edukacyjnym na temat wysłuchanych utworów. Wydarzenie odbędzie się 11 marca 2020 r. o godz. 11.00.

„Wybrane dzieła reprezentujące różne gatunki muzyczne w wykonaniu na żywo staną się punktem wyjścia do omówienia mnogości muzycznych zainteresowań artysty. Wśród nich wymieniamy twórczość tradycyjną, wielkich mistrzów baroku i klasycyzmu czy kulturę salonową. Skupiony głównie na fortepianie komponuje miniatury, wielkie formy, pieśni, a także, choć w mniejszej liczbie, utwory orkiestrowe. Wysłuchamy wybranych utworów należących do gatunku preludiów, nokturnów, etiud, polonezów i mazurków oraz poznamy ich chopinowskie redefinicje. Po zajęciach w sali kinowej zostanie odtworzona audiodeskrypcja dotycząca obiektów w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina” – czytamy w opisie na stronie organizatora, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Prowadzenie i fortepian: Zuzanna Całka
Bilet kosztuje 1 zł (w cenie udział w zajęciach oraz możliwość indywidualnego zwiedzania wystawy stałej, czasowej oraz parku). Wejście dla opiekunów jest darmowe.
Cały program spotkań w ramach cyklu „Muzeum Bez Barier” znajdą Państwo na stronie: https://muzeum.nifc.pl/pl/muzeum/edukac ... bez-barier.
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina
Żelazowa Wola 15
tel. 664 413 511

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lut 28, 2020 13:44 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 4 (219), luty 2020

12 marca 2020 r. o godz. 19.00 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach odbędzie się spektakl „Wątpliwość” z audiodeskrypcją. Co robimy, kiedy nie jesteśmy czegoś pewni? Czy to, co widzimy, jest prawdziwe? Jak interpretujemy ludzi i zdarzenia? Tak, jak chcemy, czy takimi, jakimi są? Czy jedna podsunięta sugestywna myśl może nas zmienić? „Wątpliwość” to sztuka pozbawiona prostych rozwiązań. Sam musisz zdecydować, po której staniesz stronie. Są tu pragnienia i lęki, które dobrze znasz. Są myśli, nad którymi nie możesz zapanować i słowa, które nieodwracalnie mogą zniszczyć czyjeś życie. Sztuka była sensacją na Broadwayu i okazała się ona największym sukcesem autora – Johna Patricka Shanleya – zebrała niemal wszystkie najważniejsze wyróżnienia teatralne – w tym Pulitzera za najlepszy tekst dramatyczny – można przeczytać w zapowiedzi spektaklu na stronie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Bilet normalny – 35 zł, bilet ulgowy – 30 zł. Obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. 32 258 89 67, e-mail: bow@teatrslaski.art.pl. Należy poinformować organizatorów o chęci skorzystania z audiodeskrypcji.
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
ul. Rynek 10
40–003 Katowice

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lut 28, 2020 13:46 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 4 (219), luty 2020

Cieszyńskie koło PZN oraz Miejskie Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie zapraszają na pokaz filmu z audiodeskrypcją. 11 marca o godz. 11.00 w skoczowskim Teatrze Elektrycznym będzie można zobaczyć nagrodzoną m.in. trzema Oscarami amerykańską produkcję z 2018 r. – „Green Book”.

Opis filmu z materiałów dystrybutora:
Don Shirley (Mahershala Ali) wyrusza w trasę koncertową wiodącą przez Środkowy Zachód na Południe. Podąża śladami Nata King Cole’a, który również grał koncerty przed białą publicznością na południu Stanów Zjednoczonych – aż do 1956 r., kiedy został zaatakowany na scenie w Birmingham w stanie Alabama. Trasa koncertowa Dona także kończy się w Birmingham i on również spodziewa się kłopotów. Donowi towarzyszy Tony „Lip” Vallelonga (Viggo Mortensen), bramkarz z nowojorskiego klubu Copacabana, zatrudniony jako kierowca i człowiek od pokonywania kłopotów w podróży. Pochodzi on z rodziny włoskich imigrantów.
Wstęp jest bezpłatny dla osób niewidomych lub słabowidzących, organizatorzy proszą o okazywanie legitymacji PZN do wglądu. Zapisy do 8 marca w siedzibie Koła PZN w Cieszynie lub telefonicznie 33 852 12 60. Pokaz odbywa się w ramach projektu „Krajowy zasób cyfrowych filmów z audiodeskrypcją dla osób niewidomych” realizowanego przez Stowarzyszenie ,,De Facto”. Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Teatr Elektryczny
ul. Adama Mickiewicza 3
43–430 Skoczów
tel. 33 853 32 31

Koło PZN w Cieszynie
ul. Srebrna 6
43–400 Cieszyn
tel. 33 852 12 60
e-mail: pzncieszyn@onet.eu

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt mar 17, 2020 12:44 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Osoby niewidome współtwórcami spektaklu „Rozbitkowie”
Źródło: niepełnosprawni.pl 05.03.2020
PAP

Spektakl „Rozbitkowie” na podstawie „Burzy” Williama Szekspira jest efektem dwuletnich warsztatów z udziałem osób niewidomych i niedowidzących. Premiera przedstawienia, w którym wystąpią aktorzy krakowskiego Teatru Ludowego i osoby z niepełnosprawnością wzroku, odbył się w sobotę, 7 marca.
Uczestnicy projektu „Przewodnicy zmysłów” wraz z artystami wspólnie poszukiwali rozwiązań artystycznych i formalnych, które miały wzmacniać przekaz spektaklu, ale nie poprzez obraz. Dzięki współpracy m.in. z kompozytorem muzyki (Karol Nepelski) powstał wielokanałowy system dźwiękowy wykorzystywany podczas przedstawienia, a rekwizyty i scenografia zostały zaprojektowane tak, by dawały wrażenia dotykowe i zapachowe.
- Zdejmujemy maksymalnie wzrok z tego spektaklu – staraliśmy się przygotować go na bazie doświadczeń zdobytych podczas warsztatów z osobami niewidzącymi i słabowidzącymi. Chodziło nam o to, aby spektakl czytelny był dla takich osób bez audiodeskrypcji – powiedziała w czwartek reżyserka „Rozbitków” Justyna Łagowska.
W widowisku tytułowi rozbitkowie trafiają na tajemniczą wyspę. Muszą ją poznać, zasiedlić i stworzyć świat, w którym rozpocznie się Szekspirowska „Burza”.
- Spektakl bazujący na „Burzy” Szekspira pokazuje, jak marzenia stają się rzeczywistością, jak wyobraźnia wynosi nas na wyżyny własnych fantazji i krok po kroku pozwala im się spełniać – czytamy w opisie przedstawienia.
Obsadę spektaklu tworzą: Maciej Namysło, Maja Pankiewicz, Kajetan Wolniewicz oraz gościnnie Zofia Czarna, Maciej Ozga, Helena Suchan, Teresa Urbańska, Dorota Wach.
W styczniu odbyły się pierwsze pokazy „Rozbitków”, które skierowane były głównie do rodzin oraz bliskich uczestników projektu i służyły również temu, by oswoić nieprofesjonalnych aktorów ze sceną i widzami.

Spektakl powstał dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn mar 23, 2020 12:02 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Zostań w domu z kulturą
Źródło: niepełnosprawni.pl 18.03.2020
inf. prasowa

Warszawskie instytucje kultury szybko zareagowały na ograniczenia w dostępie do wydarzeń ze względu na rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Liczne placówki udostępniają wybrane projekty on line i umożliwiają mieszkańcom stały kontakt z kulturą, bez konieczności wychodzenia z domu.
Prezentujemy wybrane wydarzenia kulturalne, realizowane przez miejskie instytucje, które ze swoją ofertą przeniosły się do strefy on line. Co istotne, lista projektów wydłuża się każdego dnia, dlatego zachęcamy do odwiedzania strony:
http://www.kulturalna.warszawa.pl
oraz Facebook’a:
https://www.facebook.com/KulturalnaWarszawa/
gdzie na bieżąco aktualizowane są informacje z warszawskiego, wirtualnego świata kultury.

Dzięki Muzeum Powstania Warszawskiego uczniowie i studenci mogą uczestniczyć w lekcjach historii on line, a rodzice z dziećmi znajdą propozycje na wartościowe spędzanie czasu podczas pobytu w domach. Codziennie emitowane będą na żywo dwa bloki tematyczne – poranny skierowany do dzieci oraz popołudniowy – do studentów i dorosłych, podczas których, eksperci podzielą się swoją wiedzą i pasją. W programie lekcje, wykłady historyczne i wirtualne zwiedzanie. Zachęcamy również do korzystania ze zbiorów on line, w tym 8 tysięcy zdjęć, kartek z Powstania, powstańczych biogramów czy Archiwum Historii Mówionej:
https://www.1944.pl/zasoby-muzeum.html
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie:
https://www.1944.pl/

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN:
https://www.facebook.com/hashtag/polinm ... tn__=*NK-R
udostępnia w swojej ofercie edukacyjnej lekcje na żywo #PolinMuseumOnline.

Z Marią Seweryn i Maciejem Orłosiem warto wyruszyć na wędrówkę po wystawie przez osiem galerii, opowiadających o 1000 lat historii polskich Żydów:
https://www.youtube.com/watch?v=KOYl2en ... KoXF07Eb1g
Na stronie muzeum znajdują się również podcasty, video z dyskusji z udziałem znakomitych gości (m.in. Agnieszki Holland czy Normana Daviesa), wykłady oraz spacery:
https://www.youtube.com/watch?v=KOYl2en ... KoXF07Eb1g
Więcej informacji na stronie POLIN:
https://www.polin.pl/pl

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego tymczasowo przeniosło swoje działania na kanał YouTube. Można tam znaleźć m.in. przygotowane przez serię „Przerysowane lata” – filmowe portrety karykaturzystów i rysowników satyrycznych, którzy w ciekawy i inspirujący sposób opowiadają o sobie i swojej twórczości. Zachęcamy również do odwiedzania strony http://www.muzeumkarykatury.pl
i zakładki „Wystawy”, gdzie znajdują się filmy, zdjęcia i masa informacji o karykaturze i artystach związanych z tym wyjątkowym rodzajem sztuki.

Dom Spotkań z Historią, dzięki uruchomionym aplikacjom, zaprasza m.in. na wirtualny spacer po dawnej Warszawie - Warszawa zapamiętana:
http://warszawazapamietana.dsh.waw.pl/

Przygotowana z okazji stulecia odzyskania niepodległości bezpłatna aplikacja Wasza Warszawa 1918/2018, pozwoli na nowo odkryć nieco zapomnianą codzienność stolicy oraz społeczne i kulturowe realia odradzającej się Polski. 30. rocznica wyborów ’89 – stała się osnową dla ciekawych zapisów z debat i dyskusji online. O pierwszych chwilach warszawianek i warszawiaków wracających po wojnie, tułaczce do swojego ukochanego miasta opowiada m.in. słuchowisko "Powroty. Warszawa 1945–46".
https://dsh.waw.pl/196-aplikacja-wasza- ... 9182018,mm
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... wCTNnuEEVD

Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA. Więcej informacji na stronie:
https://dsh.waw.pl/

Centrum Interpretacji Zabytków (oddział Muzeum Warszawy) zaprasza do wysłuchania opowieści o dawnej Warszawie, która dostępna jest na stronie:
http://ciz.muzeumwarszawy.pl/odbudowa/p ... U0iKJxyz_k

Biennale Warszawa przypomina, że na swojej stronie internetowej, w zakładce „Zasoby” posiada spory wybór zapisów debat i wykładów, opublikowanych tekstów, katalogów i readerów. Zakładka jest na bieżąco uaktualniania, dodawane są kolejne materiały. Szczegółowe informacje:
https://biennalewarszawa.pl/zasoby/

Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy na swoim Facebook’u poleca wartościowe kino dla młodszych i starszych widzów (część z filmów dostępna jest bezpłatnie online):
https://www.facebook.com/CentrumKulturyFilmowej
Polecamy również kanał YouTube Orkiestry SinfoniaVarsovia, a także filmy o kolekcji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej:
https://artmuseum.pl/pl/doc/cykle/wokol-kolekcji

Zostań w domu, nie wychodź z teatru!

To akcja zainicjowana przez warszawskie teatry w odpowiedzi na ograniczenia spowodowane epidemią koronawirusa. Dzięki tej inicjatywie możemy obejrzeć spektakle on line, spotkania z aktorkami i aktorami w mediach społecznościowych, mamy okazję na popatrzenie na teatr od kuchni.

TR Warszawa, zwracając się do widzów z hasłem „Zostań w domu, nie wychodź z teatru!” na początek proponuje oglądanie on-line "Między nami dobrze jest" (Doroty Masłowskiej) w reż. Grzegorza Jarzyny:
http://trwarszawa.pl/

W najbliższą sobotę, 21 marca, o godz. 19.00 na Facebook’u Live TR Warszawa odbędzie się specjalny pokaz rejestracji spektaklu „Cząstki kobiety” w reżyserii KornélaMundruczó. Wkrótce teatr planuje udostępnienie kolejnych tytułów.

Teatr Lalka proponuje spektakl „Krawiec Niteczka” wg Kornela Makuszyńskiego. Będzie dostępny na platformie vod.tvp.pl:
https://vod.tvp.pl/video/krawiec-nitecz ... eGxITYzL1s

Teatr Ateneum dołączając do akcji na początek poleca widzom spektakl będący debiutem reżyserskim Piotra Fronczewskiego - "Ja, Feuerbach":
https://www.facebook.com/teatr.ateneum/ ... 4516824158

Teatr Powszechny zaprasza do udziału w wirtualnym eksperymentalnym slamie poetyckim. Uczestnicy w piątek, 20 marca, udostępniać będą nagrania video i dźwiękowe swoich eksperymentów:
https://www.facebook.com/events/148626362931704

Teatr Dramatyczny informuje, że na swoim kanale YouTube ma ponad 30 nagrań z czytań i dyskusji Laboratorium Dramatu:
https://www.facebook.com/pg/TeatrDramat ... e_internal

Teatr Studio informuje o darmowych streamingach spektakli operowych ze świata:
https://www.facebook.com/studio.teatr/p ... 1052815348

Teatr Lalek Guliwer zaprasza do projektu #TeatrGuliwerOnline. Na profilu FB ruszają z cyklem Wirtualnych Podróży Guliwera:
https://www.facebook.com/17510618920738 ... =3&theater

Teatr Syrena zaprasza na swój Facebook’owy profil na spotkanie z aktorami i aktorkami grającymi na scenie co dzień, a także do oglądania kanału YouTube, gdzie pokazuje kulisy powstawania spektakli:
https://www.facebook.com/teatrsyrena/

Zwrot lub wymiana biletów

W obecnej sytuacji odwołania wszystkich wydarzeń w miejskich instytucjach kultury zachęcamy mieszkańców do przebukowania biletów na inne terminy bądź wydarzenie. Natomiast informujemy, że w każdej placówce przysługuje również możliwość zwrotu biletu. Szczegółowe informacje na temat formy wymiany biletu, zmiany terminu czy zwrotu znajdują się na stronach poszczególnych placówek kulturalnych.

Informacje o wydarzeniach kulturalnych on line są na bieżąco aktualizowane na stronie:
http://www.kulturalna.warszawa.pl
oraz na Facebook’u.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt mar 27, 2020 13:18 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: niepełnosprawni.pl 26.03.2020
opr. Angela Greniuk, fot. pixabay.com
Źródło: własne; facebook.com/liczneranyklute; studniapsychologiczna/facebook.com; culture.pl; vogue.pl

W związku z pandemią koronawirusa wiele miejsc kultury udostępnia dzieła i produkcje za darmo przez Internet: filmy, spektakle teatralne, muzyka, książki czy wirtualne zwiedzanie muzeów są dosłownie pod ręką lub protezą. Każdy znajdzie coś dla siebie: seniorzy, dorośli, ale także uczniowie i dzieci! Lista będzie aktualizowana.
Prezentowane poniżej propozycje kulturalne są w części dostępne dla osób z niepełnosprawnością słuchu i wzroku. Dostępność wybranego dzieła należy sprawdzić bezpośrednio na stronach instytucji/placówek/firm.

Wszystko w jednym miejscu
1. Ninateka.pl – bogaty w treść portal kulturalny, oferujący różne gatunki filmowe (w tym „stare” bajki) i muzyczne, spektakli teatralnych i operowych czy koncertów. Znajdują się tam również rozbudowane działy: literatury, sztuki czy publicystyki. Bezpłatnie z portalu mogą korzystać wszyscy, szczególnie nauczyciele i uczniowie, którzy mogą zapisać się do działu edukacyjnego.
https://ninateka.pl/

Wiele produkcji jest dostępnych w formie: napisów, audiodeskrypcji, tłumacza PJM.
2. Arte.tv to europejski kanał kulturalny, z którego można korzystać w sześciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim i francuskim. Dla osób uczących się tych języków może więc być szczególnie przydatny.
Na Arte.tv/pl można znaleźć bogatą ofertę z sześciu działów: polityka i społeczeństwo (m.in. dokumenty, reportaże śledcze, analizy), kultura (m.in. teatr, taniec, malarstwo), koncerty, nauka (m.in. medycyna, technologie), odkrycia i historia.
https://www.arte.tv/pl/

3. Narodowe Centrum Kultury prowadzi akcję #Zostańwdomu z kulturą!, w ramach której udostępniło bezpłatnie, m.in. podcasty (audycje kulturalne), koncerty, wywiady, dwa filmy, ciekawostki językowe czy webinaria.
https://www.nck.pl/instytucja/aktualnos ... -z-kultura

Filmy
1. Adapter.pl – to największy filmowy portal, dedykowany osobom niewidomym i niesłyszącym. Zawiera pigułkę polskiego kina, adaptacje szkolnych lektur oraz dział historyczno-artystyczny. Produkcje z audiodeskrypcją i napisami można oglądać online.
http://www.adapter.pl

2. Vod.tvp.pl – bajki dzieciństwa, filmy, dokumenty, teatr i seriale. Część oferty jest bezpłatna.
Zaletą serwisu jest dostęp do seriali archiwalnych, takich jak m.in.: Doktor Ewa, Polskie Drogi, Janosik, Kacperek, 07 zgłoś się, Czterej pancerni i pies.
https://vod.tvp.pl/sub-category/archiwalne,1649991

3. Vod.pl – na platformie można znaleźć seriale, filmy (w tym dokumentalne), bajki, ale także programy telewizyjne.
https://vod.pl/

4. Studio Filmowe TOR na YouTube – wiele produkcji Studia Filmowego TOR jest dostępnych za darmo i w całości na YouTube. W playlistach można znaleźć filmy np. po rekonstrukcji cyfrowej, Sławomira Idziaka, Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Zanussiego, Janusza Majewskiego czy Wojciecha Marczewskiego.
https://www.youtube.com/user/StudioFilmoweTOR

Teatr
1. Teatr Wielki. Spektakle można bezpłatnie obejrzeć przez stronę VOD.teatrwielki.pl. Informacje o przedstawieniach są na bieżąco zamieszczane na Facebooku Teatr Wielki – Opera Narodowa.
https://www.facebook.com/operanarodowa

2. Teatr Telewizji Polskiej – ponad 130 polskich spektakli.
https://teatrtv.vod.tvp.pl/

Koncerty
1. Linkonardo.com to portal, który skupia nagrania z youtube całych koncertów przeróżnych wykonawców w jednym miejscu.
http://www.linkonardo.com/pl/muzyka/c22 ... ty-online/

Książki, e-booki, podcasty
1. Empik wprowadził możliwość korzystania z konta Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni. Po rejestracji otrzymasz dostęp do ok. 13 tys. audiobooków, e-booków i podcastów.
2. Wolnelektury.pl – dostęp do ponad 5500 tys. utworów literackich i audiobooków, z których można korzystać na komputerze i przez aplikację w telefonie.
https://wolnelektury.pl/

Wirtualne zwiedzanie muzeów
1. Galeria Zachęta w Warszawie przygotowała inicjatywę #ZachętaOnline, czyli zajęcia online dla dzieci oraz wirtualne spacery po aktualnych wystawach. Spacery odbywają się w piątki o godz. 17 i w niedziele o godz. 12.15. Niektóre z nich są w PJM oraz w jęz. angielskim. By być na bieżąco z ofertą, najlepiej śledzić profil Galerii Zachęta na Facebooku.
https://www.facebook.com/zacheta/

Znasz ciekawe przedsięwzięcie, do którego my nie dotarliśmy, a warto o nim powiedzieć innym? Pisz do nas na adres: redakcja@integracja.org, będziemy uzupełniali naszą listę.
Lub do redakcji IOON:
Moderator.ioon@defacto.org.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt mar 27, 2020 13:23 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio przełożone na 2021 rok
Źródło: niepełnosprawni.pl 24.03.2020

„By zabezpieczyć zdrowie sportowców i wszystkich osób uczestniczących w igrzyskach w Tokio 2020, Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Tokio odbędą się nie później niż latem 2021 r.” – poinformowały 24 marca 2020 r. we wspólnym oświadczeniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski i Komitet Organizacyjny Igrzysk w Tokio.
„W obecnych okolicznościach i na podstawie informacji dostarczonych dzisiaj przez WHO, prezydent MKOl i premier Japonii doszli do wniosku, że Igrzyska XXXII Olimpiady w Tokio muszą zostać przełożone na czas po 2020 roku, nie później jednak niż latem 2021” – czytamy w oświadczeniu.

Dokładny nowy termin igrzysk w Tokio nie jest jeszcze znany.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn mar 30, 2020 07:53 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 11, 2013 17:55
Posty: 3263
Fundacja Avalon zaprasza na rehabilitację online w czasie epidemii
Źródło: niepełnosprawni.pl 25.03.2020
inf. prasowa

Polskie społeczeństwo odpowiedzialnie wybrało pozostanie w domach i mocno ograniczyło wszelkie dodatkowe aktywności. Dla wielu osób z niepełnosprawnościami ten czas oznacza brak dostępu do rehabilitacji, która jest im niezbędna do codziennego funkcjonowania. Fundacja Avalon wychodzi takim osobom naprzeciw, tworząc dla nich darmową, dostępną on line ofertę zajęć rehabilitacyjnych. Pod hasztagiem aktywnizavalon kryje się projekt wirtualnej sali rehabilitacyjnej oraz zestaw on line’owych treningów kondycyjno-siłowych .
- W internecie można znaleźć wiele zajęć i treningów dla osób sprawnych. My idziemy krok naprzód. Nie zapominamy o osobach z niepełnosprawnościami, które w wyniku zamknięcia placówek rehabilitacyjnych pozostają obecnie bez profesjonalnego wsparcia. Rozumiemy ten problem, bo działania na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami są podstawą naszego funkcjonowania. Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie zapewnić kontaktu 1:1 osoby z niepełnosprawnością i rehabilitanta czy trenera, ale staramy się zrobić co możemy, żeby wszyscy chętni mogli bezpłatnie skorzystać z naszych zajęć – mówi Łukasz Wielgosz, pełnomocnik zarządu Fundacji Avalon.
Projekt aktywnizavalon to znacznie więcej niż zwykła rehabilitacja – oprócz ćwiczeń usprawniających, Fundacja Avalon proponuje osobom z niepełnosprawnościami udział w zajęciach zumby, wstęp do nordicwalking, panel z neurologopedą, relaksację prowadzoną przez psychologa, ćwiczenia oddechowe oraz panel Q&A z fizjoterapeutą. Różnorodność oferowanych zajęć jest odzwierciedleniem podejścia pracowników Fundacji do kwestii niepełnosprawności oraz promowanej przez Fundację aktywnej rehabilitacji. Misją Fundacji Avalon jest tworzenie kompleksowej, ciekawej i różnorodnej oferty rehabilitacyjnej w formie chociażby zajęć sportowych czy tanecznych, tak aby zachęcić jak najwięcej osób do aktywności. Właśnie dlatego trenerzy i fizjoterapeuci Fundacji starają się dostosować prowadzone on line zajęcia do różnych grup niepełnosprawności. Zespołowi pracowników Fundacji zależy na tym, by w trakcie zostanwdomu osoby z niepełnosprawnością nie tylko nie straciły kondycji i ich stan nie uległ pogorszeniu, ale wręcz przeciwnie, by mogły ten czas aktywnie wykorzystać na poprawę swojej sprawności.

Dla każdego

Plan ułożony jest tak, by każdego dnia różne grupy osób mogły znaleźć coś, co je zainteresuje. Osoby z niepełnosprawnością nie są jednolitą grupą i właśnie dlatego terapeuci Fundacji przygotowali zróżnicowane zajęcia dopasowane do rodzajów niepełnosprawności. Jednego dnia można uczestniczyć w zajęciach dla osób po udarze, kolejnego dnia dla osób po urazie rdzenia kręgowego, a jeszcze kolejnego dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. Oczywiście warto jest codziennie uczestniczyć w zajęciach ponieważ nawet jeśli czyjaś niepełnosprawność wynika z innego schorzenia, to i tak ćwiczenia układane są tak by każdy znalazł coś dla siebie.
- Pozbawienie osób z niepełnosprawnościami dostępu do rehabilitacji na tak długi czas, jak to ma miejsce obecnie może mieć dalece bardziej negatywne skutki, niż odstawienie treningów na miesiąc przez osoby sprawne. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na działania on line i staramy się je realizować jak najlepiej i dla jak najszerszego grona odbiorców – dodaje Łukasz Wielgosz.
Zajęcia skierowane są głównie do osób z niepełnosprawnościami, ale nie tylko. Szczególnie prowadzony przez projekt Avalon EXTREME cykl treningów kondycyjno-siłowych stworzony został tak, aby mogły go realizować również osoby sprawne. Stanowi on ciekawą alternatywę dla standardowych on line owych treningów. Zajęcia prowadzone są przez ambasadorów projektu, między innymi utytułowanego crossfitera Szymona Klimzę czy trenera osób z niepełnosprawnościami Tomasza Bidusia. Kolejne zajęcia 31.03 i 2.04 przygotują zawodnicy drużyny Avalon EXTREME i kadrowicze polskiej reprezentacji rugby na wózkach – Piotr Stankiewicz oraz Łukasz Rękawiecki.
Wszystkie zajęcia, w tym treningi, dostępne są także do ponownego odtworzenia w formie video na profilach facebookowych Fundacji Avalon i projektu Avalon EXTREME. Na fanpage’u Fundacji Avalon codziennie rano publikowany jest aktualny plan zajęć na każdy dzień. Warto tam zaglądać, by każdego dnia być na bieżąco i wiedzieć jakie zajęcia będą danego dnia.
Jak widać mimo dotykającej nas wszystkich sytuacji zmuszającej nas do zostańwdomu można nie rezygnować z rehabilitacji i aktywności dzięki aktywnizavalon.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr kwi 01, 2020 09:57 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Ogłoszono termin Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio w 2021 roku!
Źródło: niepełnosprawni.pl 31.03.2020
Angela Greniuk

Letnie Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się w nowym terminie: 24 sierpnia - 5 września 2021 roku, zgodnie z decyzją organizatora igrzysk – Japonii oraz Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Igrzyska Olimpijskie zostały przeniesione na 23 lipca – 8 sierpnia 2021 roku.
Komitet Organizacyjny Tokio 2020, Rząd Metropolitarny Tokio i Rząd Japonii oraz Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) i Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) wyznaczyli nowe terminy największych imprez sportowych na świecie:
w dn. 23 lipca – 8 sierpnia 2021 rok odbędą się Igrzyska Olimpijskie
w dn. 24 sierpnia – 5 września: Igrzyska Paraolimpijskie

Decyzja została podjęta w oparciu o trzy kwestie: ochronę zdrowia sportowców i osób zaangażowanych w igrzyska przed koronawirusem, zabezpieczenie interesów zawodników i olimpijskiej rywalizacji oraz zgodnie z kalendarzem międzynarodowych imprez.
Pierwotnie igrzyska paraolimpijskie miały rozpocząć się 25 sierpnia i trwać do 6 września, a igrzyska olimpijskie miały odbyć się w terminie 24 lipca-9 sierpnia 2020 r.
Pierwszy raz od 124 lat gospodarz igrzysk – Japonia musiała poprosić o przesunięcie imprezy. Trzy razy w historii zmagania olimpijskie nie odbyły się – ze względu na wojny światowe: w 1916 roku w Berlinie, 1940 roku w Helsinkach i 1944 roku w Londynie.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr kwi 01, 2020 09:58 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy Bydgoszcz 2020 przełożone
Źródło: niepełnosprawni.pl 27.03.2020
inf. prasowa

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy, które miały się odbyć w Bydgoszczy w dniach 2-7 czerwca 2020 r. zostały przełożone. W świetle pandemii koronawirusa COVID-19 Komitet Organizacyjny zawodów, Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” i World Para Athletics będzie informował, czy zawody zostaną rozegrane jeszcze w 2020 roku.
Po spotkaniu w środę, 25 marca, przedstawiciele Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” i World Para Athletics na podstawie informacji dostarczonych przez polskie władze i Światową Organizację Zdrowia (WHO) zdecydowali o odroczeniu terminu paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy w celu ochrony zdrowia sportowców i wszystkich osób biorących udział w zawodach.
Obie organizacje wyraziły chęć utrzymania Mistrzostw Europy w kalendarzu w 2020 roku, ale będą nadal monitorować sytuację i współpracować z zainteresowanymi stronami w celu ustalenia optymalnej daty alternatywnej.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr kwi 01, 2020 09:59 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
E-rehabilitacja z Poznańskim Ośrodkiem Specjalistycznych Usług Medycznych
Źródło: niepełnosprawni.pl 30.03.2020
PAP

Brak aktywności fizycznej nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie – przekonują specjaliści z Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych, zachęcając do treningów online. Zajęcia są adresowane do pacjentów placówki i wszystkich, którzy chcą zadbać o swoją sprawność fizyczną.
Wieloletnie doświadczenie zawodowe fizjoterapeutów z Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM) pozwoliło na przygotowanie programu zajęć dostosowanych do potrzeb i możliwości osób będących w każdym wieku. Dzięki e-rehabilitacji internauci mają możliwość wykonania ćwiczeń we własnym domu oraz o dogodnej dla siebie porze. Do tej pory opublikowane zostały dwa filmy; można je obejrzeć na kanale YouTube: ćwiczenia z POSUM.
Jak podkreślił dyrektor Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych Krzysztof Albiński, „nasi pacjenci, ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, nie mogą wziąć udziału w zaplanowanych zajęciach, dlatego celem naszego programu jest zapewnienie im dostępu do zróżnicowanych ćwiczeń rehabilitacyjnych”.
- Dzięki wykorzystaniu popularnej platformy z wiedzy naszych pracowników może skorzystać każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie – dodał.
Krzysztof Albiński wskazał, że przygotowane przez specjalistów ćwiczenia koncentrują się na najpopularniejszych obszarach rehabilitacji. Pierwszy opublikowany film omawia ćwiczenia wykonywane przez pacjentów z bólem kręgosłupa. Z kolei w drugim pojawiają się przykłady ćwiczeń izometrycznych, czyli takich, które charakteryzują się napięciem mięśni bez wykonywania ruchu.
Pracownicy POSUM zapowiedzieli, że w ciągu najbliższych dni na portalu pojawią się kolejne materiały, które będą omawiały najpopularniejsze ćwiczenia realizowane w Zakładzie Fizjoterapii.
Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych zapewnia mieszkańcom Poznania wielospecjalistyczną opiekę medyczną. Na jego terenie pacjenci mogą skorzystać z 21 poradni specjalistycznych, a także ze świadczeń w zakresie rehabilitacji, profilaktyki zdrowotnej, podstawowej opieki zdrowotnej, diagnostyki obrazowej oraz medycyny pracy. W ubiegłym roku POSUM przyjęło ponad 235 tys. pacjentów.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt maja 15, 2020 16:17 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 9 (224), maj 2020

Mimo pandemii księgozbiór Działu Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego powiększy się w tym roku o nowe pozycje wydane w alfabecie Braille’a. Aby sprostać oczekiwaniom czytelników, których zainteresowania są bardzo różnorodne, pojawią się pozycje z wielu dziedzin literatury. Nie zabraknie powieści obyczajowych i kryminalnych, reportaży i biografii. Do końca przyszłego tygodnia propozycje książek mogą przesyłać także czytelnicy. Wystarczy napisać na adres e-mail: j.dziura@dzdn.pl. Natomiast firmy wydające książki w alfabecie Braille’a mogą składać oferty do 15 maja br. do godz. 12.00. Niezbędne dokumenty zostały zamieszczone na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Biblioteki. Kontakt z DZdN: wypozycz@dzdn.pl.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt maja 15, 2020 16:18 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 9 (224), maj 2020

Trzy ligi, trzy fascynujące gry dźwiękowe, adrenalina i moc atrakcyjnych nagród. Już za tydzień, 18 maja, startuje Integracyjny Turniej E-Sportowy w Grach dla Niewidomych – to pierwsza impreza tego typu skierowana do osób z dysfunkcją wzroku. Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Zgłoszenia przyjmowane są do 17 maja.

Organizatorzy przygotowali miejsce dla 45 graczy, a o przypisaniu do ligi decydować będzie kolejność zgłoszeń. Wystarczy zapoznać się z regulaminem turnieju, zgłosić swój udział na adres e-mail esport.blind664@gmail.com lub za pomocą formularza umieszczonego w wydarzeniu na profilu Facebook organizatora. Należy również zapoznać się z przygotowanymi przez organizatorów załącznikami (uwaga: trzeba pamiętać o zgodzie RODO). Regulamin wraz z kompletem załączników pod linkiem: https://tiny.pl/7gch6.
Po przejściu kwalifikacji uczestnik otrzyma od organizatorów bezpłatną wersję gry i będzie mógł rozpocząć treningi. Skontaktują się z nim także sędziowie, którzy poinformują o szczegółach rywalizacji.
Można się zapisać do specjalnej grupy dyskusyjnej, na której znajdują się informacje o przebiegu gry: https://tiny.pl/7gcqk.
Harmonogram:
4–17 maja 2020 r. (do godz. 12.00) – zgłoszenia uczestników,
18 maja–28 czerwca 2020 r. – rozgrywki w ligach (6 rund),
29–30 czerwca 2020 r. – podsumowanie rozgrywek – ogłoszenie zwycięzców i przesłanie nagród.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt maja 15, 2020 16:19 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Opera dostępna dla Osób Niewidomych - nowy projekt Stowarzyszenia "De Facto" – wydarzenia ze Stowarzyszenia
Źródło: Newsletter „De Facto” 07.05.2020

Szanowni Państwo,
Stowarzyszenie „De Facto” ma dla Państwa nową propozycję - „Operę dostępną dla Osób Niewidomych”. Dla osób zainteresowanych będziemy wysyłać rejestracje spektakli operowych na płytach DVD, do których opracujemy audiodeskrypcję. Będzie to zapis największych spektakli operowych wystawionych na najsłynniejszych scenach świata z udziałem najwybitniejszych wykonawców. W sumie od czerwca 2020 przez kolejne trzy lata wyślemy do Państwa 18 spektakli operowych z audiodeskrypcją, czyli 6 spektakli w roku. Gwarantujemy cudowne przeżycia.
Członkowie IKFON „Pociąg” znajdą płytę ze spektaklem operowym w comiesięcznej przesyłce od De Facto. Jednocześnie w kopercie z płytą, lub skrzynce e-mailowej, znajdą Państwo wprowadzenie do spektaklu, autorstwa Rafała Domagały, na co dzień związanego z Teatrem Wielkim w Łodzi. Wprowadzenie przygotujemy w formie pliku cyfrowego Word, pliku audio lub w zapisie brajla. Osoby, które jeszcze nie są członkami Internetowego Klubu Filmowego Osób Niewidomych „Pociąg”, a chciałyby otrzymywać spektakle operowe z audiodeskrypcją, prosimy o zgłoszenie. Osoby chętne będziemy prosić o wypełnianie krótkiej ankiety zgłoszeniowej i odesłanie na adres Stowarzyszenia.
Zatem:
• Krok pierwszy – prosimy na adres:
biuro@defacto.org.pl
zgłosić chęć uczestnictwa w projekcie „Opera dostępna dla Osób Niewidomych”
• Krok drugi – prosimy o wypełnienie i odesłanie na adres: Stowarzyszenie „De Facto” ul. Małachowskiego 4b/3, 09-400 Płock, krótkiej ankiety zgłoszeniowej, którą wyślemy w ślad za zgłoszeniem na Państwa adres e-mail lub adres zamieszkania.
Czekamy na Państwa zgłoszenia i przedstawiamy program
„Opera dostępna dla Osób Niewidomych” na rok 2020.
1. „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego w wykonaniu chóru i orkiestry Teatro alla Scala pod dyrekcją Lorin Maazela (144 min.)
Data wysyłki opery - 9.06.2020
2. „Aida” Giuseppe Verdiego w wykonaniu chóru i orkiestry Fondazione Arturo Toscanini pod dyrekcją Massimiliano Stefanelliego (142 min.)
Data wysyłki opery - 7.07.2020
3. „Carmen” Georges`a Bizeta w wykonaniu chóru i orkiestry Royal Opera House Covent Garden w Londynie pod dyrekcją Zubina Mehta
Data wysyłki opery - 4.08.2020
4. „Halka” Stanisława Moniuszki w wykonaniu chóru i orkiestry Opery Wrocławskiej pod dyrekcją Ewy Michnik (140 min).
Data wysyłki opery- 1.09.2020
5. „Fidelio” Ludwiga van Beethovena w wykonaniu chóru The Glyndebourne Chorus i orkiestry London Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Bernarda Haitinka (120 min.)
Data wysyłki opery - 6.10.2020
6. „Cosi fan tutte” Wolfganga Amadeusa Mozarta w wykonaniu chóru i orkiestry Teatru Pałacowego w Drottningholm pod dyrekcją Arnolda Östmana (139 min.)
Data wysyłki opery - 3.11.2020
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z zadania.
Z wyrazami szacunku
Stowarzyszenie „De Facto”

Zadanie „Opera dostępna dla Osób Niewidomych” dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Audiodeskrypcja logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych:
Na prostokątnym, białym polu po lewej pionowa zielona kreska i wygięty łodygą w jej stronę konturowo rysowany tulipan z kielichem odchylonym ku prawej. Zielona łodyga z jednym liściem skierowanym na prawo. Czerwony kielich o trzech trójkątnych płatkach ułożonych w zygzakowatą linię. Po prawej w trzech rzędach ciemnoszary napis: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt maja 15, 2020 16:20 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
„Ptaki za oknem” online w Grodziskiej Mediatece
Źródło: BIP nr 9 (224), maj 2020

9 maja 2020 r., w Światowy Dzień Ptaków Wędrownych, na swoim profilu na Facebooku Mediateka w Grodzisku Mazowieckim zainaugurowała wystawę „Ptaki za oknem”. Ekspozycja zawiera kilkadziesiąt barwnych fotografii autorstwa Jacka Wierzejskiego. Wszystkie zostały zrobione w okolicy Grodziska Mazowieckiego. Prezentowane zdjęcia przedstawiają gatunki ptaków, które aktualnie możemy obserwować i fotografować z okna, balkonu czy tarasu, w naszych ogrodach, na podwórkach, w parkach. Zwykła podstawka pod doniczkę napełniona wodą, wystawiona na parapet czy taras zapewni w gorące dni tak dużą frekwencję ptaków niczym karmnik zimą. Autor zdjęć radzi: „Warto nad takim poidłem zamocować ładny patyk lub kwitnącą gałązkę, a ptaki przed kąpielą lub po na pewno się na niej zatrzymają. I tu jest szansa na ciekawe kadry. Wystarczy z odległości kilku metrów posiedzieć bez ruchu z przygotowanym do »strzału« aparatem”.

Codziennie na Facebookowym profilu MediatekaGrodziskMaz zamieszczane są
kolejne fotografie: https://www.facebook.com/MediatekaGrodziskMaz/. Poza opisem każde zdjęcie będzie zawierało plik dźwiękowy z nagranym głosem prezentowanego ptaka. Fotografie są dostępne dla osób z dysfunkcją wzroku dzięki #opisujemy. Wystawa potrwa do 29 maja 2020 r.

Mediateka Grodzisk
ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt maja 15, 2020 16:21 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Wyjątkowy koncert z okazji setnych urodzin Jana Pawła II
Źródło: BIP nr 9 (224), maj 2020

W poniedziałek, 18 maja, Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do obejrzenia koncertu „Santo Subito – prorok naszych czasów” z okazji setnej rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II. Widowisko muzyczne przygotowane z udziałem znanych polskich artystów będzie można zobaczyć na stronie internetowej organizatora: https://niepodlegla.gov.pl/, z audiodeskrypcją na kanale na platformie Youtube:
https://www.youtube.com/channel/UC9zArr ... Ssd5uXMDHg
w telewizji na antenie TVP1, a także wysłuchać w radiowej Jedynce.

Podczas koncertu, który rozpocznie się o godz. 18.00, zabrzmią m.in. takie utwory, jak: „Święty Boże”, „Osiem błogosławieństw”, „Barka”, „Kto się w opiekę odda Panu swemu”, „Gdyby Wiara Twa”, „Jezus Najwyższe imię”. Będą one przeplatane archiwalnymi materiałami wideo z wypowiedziami Świętego Jana Pawła II, zarejestrowanymi podczas jego pielgrzymek do Polski. Finałem widowiska będzie procesja księży z Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie i przejście do wieży Sanktuarium, skąd usłyszymy błogosławieństwo na cztery strony świata.

Więcej informacji na stronie Biura Programu „Niepodległa”: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/ ... y-koncert/.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn cze 08, 2020 15:54 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Zwiedzaj stolicę online. Dostępne są spacery pn. „Warszawskie Konserwacje”
Źródło: niepełnosprawni.pl 08.06.2020
inf. pras.

Od kilkunastu lat warszawskie zabytki pięknieją dzięki dotacjom miasta. Efekty remontów mieszkańcy mogli podziwiać podczas spacerów „Warszawskie Konserwacje”. W tym roku, z powodu epidemii, formuła wycieczek uległa zmianie. Miasto st. Warszawa zaprasza do obejrzenia online wyremontowanych zabytków.
Ideą „Warszawskich Konserwacji” jest popularyzacja ochrony zabytków i historii naszego miasta. Tegoroczna ich wersja, w postaci krótkich filmów do obejrzenia w internecie, zaprasza do poznania rezultatów remontów konserwatorskich przeprowadzonych dzięki dotacjom udzielonym w 2019 r.
- Wspieramy dużym dofinansowaniem wszystkie najpiękniejsze, najcenniejsze zabytki – kościoły, cmentarze, pałace, wspólnoty mieszkaniowe – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy w filmie, otwierającym tegoroczne „Warszawskie konserwacje”.
- Od 2004 r. Rada m.st Warszawy przydziela pieniądze na ratowanie zabytków i - muszę to podkreślić - robimy to wszyscy jednogłośnie – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta.
W 2019 r. Rada Miasta przyznała na prace konserwatorskie ponad 15,3 mln zł z budżetu stolicy. Z tych środków skorzystało 75 obiektów: 40 wpisanych do rejestru zabytków i 35 ujętych w gminnej ewidencji zabytków. Pieniądze trafiły do wspólnot mieszkaniowych, parafii katolickich, prawosławnej i ewangelickiej, na Cmentarz Żydowski, do stowarzyszeń i fundacji.
- Proponujemy zwiedzenie tych miejsc w przestrzeni wirtualnej, do której zapraszam – mówi wiceprezydent Renata Kaznowska w poniższym fimie, zapowiadającym spacery.



Cykl filmów „Warszawskie Konserwacje”

O historii prezentowanych obiektów, ciekawostkach i zakresie prac konserwatorskich w filmach opowiadają osoby zaangażowane w przywrócenie ich świetności: przedstawiciele władz miasta, pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, konserwatorzy, właściciele i reprezentanci wspólnot mieszkaniowych.

Online będzie można obejrzeć zabytki wyremontowane z miejskich dotacji. W pierwszej kolejności zapraszamy do obejrzenia video o remoncie Kolonii Wawelberga, pałacu Zamoyskich przy ul. Foksal 2, kamienic przy ul. Mokotowskiej 60 i ul. Szpitalnej 5 oraz kościoła Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu.

Film o remoncie elewacji północnej Kolonii Wawelberga, przy ul. Wawelberga 3 i historia tego osiedla dostępny jest pod adresem:
http://zabytki.um.warszawa.pl/content/b ... wawelberga

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So cze 20, 2020 19:50 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: pomorskokujawskipzn.org.pl 18.06.2020

„Sport ma moc zmieniania świata. Ma moc inspirowania. Ma moc łączenia ludzi"
Nelson Mandela
4 marca w bydgoskim ratuszu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W odpowiedzi na specjalne zaproszenie prezydenta miasta Bruskiego gościła w nim bowiem grupa topowych zawodniczek reprezentujących Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Łuczniczka" wraz z włodarzami klubu. Niecodzienność wydarzenia polegała na tym, że spotkanie to miało na celu uhonorowanie niepełnosprawnych, a jednak wybitnych zawodniczek, które w minionym oraz bieżącym roku były zdobywczyniami laurów na światowych arenach sportowych, a także, co okazało się ogromnym zaskoczeniem dla samych zainteresowanych, złożenie wyrazów uznania i podziękowań na ręce osób, których praca się do tego przyczyniła.
Pierwszą uhonorowaną zawodniczką była Agnieszka Bardzik, która na Mistrzostwach Świata Showdown, we Włoszech w terminie 30.09-06.10.2019 r. pod czujnym okiem trenera polskiej kadry showdown, bydgoszczanina Łukasza Skąpskiego, wraz z pozostałymi członkami polskiego teamu była zdobywczynią pierwszego miejsca w kategorii drużynowej.
Kolejnymi zawodniczkami, które spotkało te wyróżnienie, były wielokrotne mistrzynie Polski w kolarstwie tandemowym na szosie i torze Angelika Biedrzycka z pilotką Edytą Jasińską, które na Mistrzostwach Świata w Parach w Kolarstwie Torowym w Kanadzie, które odbyły się w terminie 31.01-03.02.2020 r. wraz z męskim tandemem Adamem Brzozowskim i pilotem Kamilem Kuczyńskim wywalczyły srebrny medal w kategorii sprint drużynowy. Należy dodać, że w kolejnych trzech konkurencjach: 3 km - na dochodzenie, 1 km - czasówka i 200 m - sprint wywalczyły 6. miejsca, tym samym stając się prawdopodobnie faworytkami w wyścigu o możliwość reprezentowania Polski na zbliżających się igrzyskach paraolimpijskich w Tokio.
Ostatnią zawodniczką goszczącą u prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego była kolejna dwukrotna zdobywczyni Mistrzostw Polski w Kolarstwie Tandemowym Karolina Rzepa, która na Mistrzostwach Świata w Parakolarstwie Szosowym w Holandii, które odbyły się w terminie 11-15.09.2019 r. wraz z pilotką Edytą Jasińską zajęła 7. miejsce w kategorii: jazda indywidualna na czas oraz 11. miejsce w kategorii ze startu wspólnego.
Na spotkanie zostali zaproszeni także wiceprezes zarządu KSN Łuczniczka Bydgoszcz, a jednocześnie wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Cross Krzysztof Badowski oraz prezes zarządu KSN Łuczniczka Bydgoszcz, będący jednocześnie trenerem polskiej kadry showdown Łukasz Skąpski.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 30, 2020 11:37 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: pzn.org.pl 29.06.2020

Teatr Powszechny w Radomiu rozpoczął cykl prezentacji spektakli w Internecie. Co trzy tygodnie na kanale YouTube zamieszczone będą premiery rejestracji sześciu archiwalnych sztuk, które dostosowane będą dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Najbliższy spektakl „Zemsta” w niedzielę 19 lipca o godz. 19.00 na kanale YouTube.
W kolejnych terminach zaprezentowane będą takie spektakle, jak: „Majakowski//Reaktywacja”, „Calineczka”, „Brat naszego Boga”, „W osiem dni dookoła świata”. Na kanale YouTube dostępne jest też przedstawienie “Niepodobnym obyczajem”, którego premierowa emisja była w czerwcu br. Scenariusz tej sztuki został skonstruowany z różnych utworów Jana Kochanowskiego i stanowi próbę spojrzenia na twórczość renesansowego poety, okiem dzisiejszego odbiorcy. Skomponowana do przedstawienia muzyka, oparta o struktury barokowe i renesansowe, brzmi bardzo współcześnie i intrygująco, a szesnastowieczne treści okazują się zadziwiająco bliskie doświadczeniu współczesnych ludzi. Spektaklom często będą towarzyszyły rozmowy z aktorami. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.
Emisja przedstawień na kanale YouTube na stronie:
https://www.youtube.com/user/TeatrPowsz ... subscriber

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 30, 2020 15:05 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 12 (227), czerwiec 2020

W każdy piątek lipca o godz. 18.00 na stronie Muzeum Miasta Gdyni będzie dostępny do odsłuchania fragment audiobooka Heleny Urbaniak „Iskierki w mroku”. Autorka w dzieciństwie straciła wzrok, dziś jest nauczycielką dzieci z dysfunkcją wzroku.
Helena Urbaniak zamarzyła o tym, aby napisać swoją autobiografię, i to zrealizowała. Wyjątkową historię kobiety można było poznać w trakcie spotkania autorskiego zorganizowanego rok temu w Muzeum Miasta Gdyni. Teraz wszyscy zainteresowani będą mogli we fragmentach wysłuchać tego ciekawego życiorysu.
„Kiedy dwa lata temu kończyłam 80 lat, naszła mnie taka oto refleksja: jestem u schyłku życia, a kiedy odejdę z tego świata, nic po mnie nie pozostanie, bo nie mam potomstwa, malować nie umiem, więc może przydałoby się chociaż napisać książkę, z której wyniknęłaby prawda o takim życiu, które choć nie jest proste, można przeżyć, wygrywając niejeden los” – taki opis znajdziemy na stronie wydarzenia.
Termin emisji:
•3 lipca 2020 (piątek), godz. 18.00
•10 lipca 2020 (piątek), godz. 18.00
•17 lipca 2020 (piątek), godz. 18.00
•24 lipca 2020 (piątek), godz. 18.00
na stronie:
http://www.muzeumgdynia.pl/

Rozmowy z Heleną Urbaniak można wysłuchać na YouTubie:
https://www.youtube.com/watch?v=h3aK2VuEZj8

Źródło: Muzeum Miasta Gdyni

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 30, 2020 15:06 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 12 (227), czerwiec 2020

Fundacja „Wiatrak” zaprasza do udziału w IX Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
„Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, aby człowiek – poznając Go i miłując – mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie”.
„W tym roku, zainspirowani słowami św. Jana Pawła II, festiwal przeżywać będziemy pod hasłem Wiara i Rozum”– piszą organizatorzy. Na prace konkursowe – w siedmiu kategoriach: teatr, taniec, muzyka, rękodzieło, plastyka (rysunek i malarstwo), fotografia i twórczość literacka – czekają do 16 października 2020 r.
Formularz zgłoszeniowy i regulamin festiwalu znajduje się na stronie:
https://wiatrak.org.pl/festiwal-fart-wi ... gloszenia/

Więcej informacji na stronie:
https://wiatrak.org.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 30, 2020 15:07 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 12 (227), czerwiec 2020

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zaprasza na warsztaty kulinarne według przepisów Paula Tremo, kuchmistrza Stanisława Augusta. Uczestnicy poznają oryginalne przepisy z XVIII wieku i dowiedzą się, co jadł monarcha. Ale to nie wszystko, będą też rozważania o kulturze stołu epoki stanisławowskiej.

Warsztaty „Królewska kuchnia Paula Tremo” skierowane są do młodzieży i dorosłych z dysfunkcją wzroku oraz innymi niepełnosprawnościami, którzy zainteresowani są przepisami minionych epok. Podczas każdego spotkania uczestnicy przetestują wybrane dania z „Kuchni na sześć osób podług przepisów JP. Tremona, pierwszego kuchmistrza Stanisława Augusta, króla polskiego”. Dowiedzą się, jakie potrawy Paul Tremo wprowadził do kuchni polskiej, a także jak zmienił jadłospis monarchy. Następnie zainteresowani zastanowią się, które z serwowanych przez niego dań wpisywały się w gusta gości obiadów czwartkowych u króla.

Spotkania będą mieć charakter interdyscyplinarny, zachęcający do studiowania kulinariów doby oświecenia. Warsztatowe menu zdominują dania lekkie i sezonowe, pozostające w opozycji do ciężkich, barokowych potraw.

Warsztaty prowadzone będą na żywo, za pośrednictwem programu Zoom. Zajęcia dostosowane zostaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchu, wzroku, słuchu oraz ze spektrum autyzmu. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza, który na tydzień przed wydarzeniem dostępny będzie na stronie:
https://www.facebook.com/posmakujWarszawy/


Po wysłaniu zgłoszenia osoby otrzymają potwierdzenie zapisu wraz z instrukcjami, jak się połączyć i co przygotować do zajęć. Osoby z Warszawy powinny zaznaczyć w zgłoszeniu, czy chcą otrzymać składniki do wykonania poszczególnych potraw.

Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Posmakuj Warszawy”, wspólnej inicjatywy Fundacji Kultury bez Barier i stołecznych muzeów. Link do filmiku promującego projekt:
https://www.youtube.com/watch?v=4m1ylaCJT14


Terminy i tematy warsztatów

Warsztat II - Wegetarianin vs. sarmata. Nowatorska sałata włoska
•2 lipca 2020 r., godz. 17.30 (czwartek) – warsztaty przyjazne sensorycznie dla osób w spektrum autyzmu,
•4 lipca 2020 r., godz. 11.00 (sobota) – warsztaty przystosowane dla osób słabowidzących i niewidomych.

Warsztat III - Smaki końca lata. Komputy, kasztany i ser z jabłek •3 września 2020 r., godz. 17.30 (czwartek) – warsztaty przystosowane dla osób słabowidzących i niewidomych,
•5 września 2020 r., godz. 11.00 (sobota) – warsztaty przyjazne seniorom oraz osobom słabosłyszącym.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lip 14, 2020 10:07 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Kolejna premiera „Teatru dla niewidomych” w Teatrze Powszechnym
Źródło: niepełnosprawni.pl 14.07.2020
PAP

Kolejną premierę „Teatru dla niewidomych i słabowidzących” wystawi w środę, 15 lipca, Teatr Powszechny w Łodzi. Spektakl „Janek, król przeprowadzek” reżyseruje dyrektor „Powszechnego” Ewa Pilawska. Będzie on na żywo transmitowany na antenie Radia Łódź.
Justyna Tomczak z Teatru Powszechnego zwraca uwagę, że będzie to 67. premiera Teatru dla niewidomych. Jak informuje, „Janek, król przeprowadzek” to sztuka autorstwa Kanadyjczyka Davida S. Craiga, która będzie po raz pierwszy wystawiona w Polsce. Tekst przetłumaczyła Elżbieta Woźniak.
Zdaniem Pilawskiej, spektakl jest metaforą walki z przeciwnościami losu – lękiem, brakiem bezpieczeństwa.
- Sztuka jest uniwersalna, dotyczy rozpadu relacji. Obnaża między innymi samotność dziecka, na które rodzic przerzuca zbyt dużą odpowiedzialność, nadużywając zaufania i bezwarunkowej miłości – mówi.
Zwraca uwagę, że w sztuce Craiga mamy do czynienia z różnymi formami osamotnienia, które bohaterowie próbują bezskutecznie zagłuszyć i zdusić, na przykład kupując kolejne rzeczy – oferując substytuty miłości.
- Niezależnie od tego, zawsze rodzą się pytania: jak samotnie mierzyć się ze światem, który nas przytłacza? Jak podjąć wyzwanie? Jak znaleźć w sobie siłę? – dodaje.
Sztuka otrzymała wiele nagród, wystawiana była w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech.
Justyna Tomczak przypomina, że Teatr Powszechny od wielu lat współpracuje z Radiem Łódź. Od 2016 roku tradycją jest, że po scenicznej premierze w cyklu „Teatru dla niewidomych” z udziałem widowni, na antenie emitowany jest spektakl w formie słuchowiska.

Premiera w eterze

- Tym razem, ze względu na pandemię spektakl wyjątkowo będzie miał premierę tylko w eterze. Będzie to transmisja spektaklu granego na żywo na Małej Scenie – dodaje.
Ze współpracy z Radiem Łódź i dyrektorem Marcinem Wąsiewiczem cieszy się Ewa Pilawska. Przyznaje, iż ma wrażenie, że czas pandemii pozwala odkrywać nowe ścieżki, tworzyć zupełnie nowe projekty i uczyć się czegoś zupełnie nowego.
- Na początku czerwca graliśmy „Wykapanego zięcia” na żywo w Teatrze Telewizji, teraz na żywo po raz pierwszy w Polsce zaprezentujemy sztukę „Janek, król przeprowadzek”. Na Małej Scenie stoi już scenografia, ustawione są światła. Wierzę, że uda się przenieść tę prapremierową energię z Małej Sceny do Radia – mówi Ewa Pilawska.
W spektaklu wystąpią: Paulina Nadel, Magda Zając, Jakub Kryształ, Michał Lacheta oraz Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Janusz German, Andrzej Jakubas, Jakub Kotyński, Artur Majewski, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki.
Premiera przedstawienia odbędzie się w środę o godz. 18.00.
„Teatr dla niewidomych i słabowidzących” – jedyny w kraju i wyjątkowy w skali Europy projekt, w którym w spektaklach akcentuje się szczegóły dźwiękowe i didaskalia, a dekoracje i kostiumy dostają formę symboliczną.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lip 14, 2020 10:07 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: pzn.org.pl 13.07.2020

Planszówki w internecie w wersji dostępnej dla każdego to propozycja Fundacji Kultury Bez Barier. 17 lipca br. odbędzie się czwarte spotkanie z tego cyklu. Tym razem uczestnicy zagrają w grę „Taboo”. Udział jest bezpłatny.
W grze może zagrać 8 osób. Dla każdego zostanie wylosowana jedna karta. To, co ona przedstawia będzie wiedział moderator i pozostali gracze.
Na czym polega gra w „Taboo”? Uczestnik otrzymuje hasło, a do niego pięć słów, których nie może wypowiedzieć. Kiedy drużyna odgadnie hasło, zdobywa punkt, a gracz zaczyna naprowadzać ich na kolejne hasła. Kolejka kończy się po upływie dwóch minut. Jeśli gracz użyje słowa tabu, musi przejść do kolejnego hasła, tracąc szansę na zdobycie punktu.
Pokój gier zostanie otwarty 17 lipca 2020 r. o godzinie 16:45. Spotkanie będzie trwało ok.45 minut. Rezerwacja miejsc przez formularz zgłoszeniowy. Każdy uczestnik pokoju gier otrzyma link do logowania albo numer telefonu. Spotkanie odbędzie się w programie ZOOM. Gospodynią będzie Ola Sztajerwald.
W razie problemów organizatorzy proszą o kontakt mailowy na adres:
rezerwacje@kulturabezbarier.org

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lip 14, 2020 11:08 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
MAREK FABISZEWSKI
kadra_turnieju


Zawodnicy showdown jako pierwsi w Polsce wrócili do pełnej sportowej rywalizacji. Co prawda od kilku tygodni grają już centralne ligi piłkarskie, ale to właśnie niewidomi i słabowidzący tenisiści po 3-miesięcznej przerwie stanęli naprzeciw siebie w rywalizacji turniejowej.

Spóźniona inauguracja sezonu odbyła się nad Bałtykiem w dniach 6-19 czerwca w Ośrodku Wypoczynkowym Gród Piastów w Dźwirzynie. Organizatorzy, czyli działacze Pomorsko-Kujawskiego Klubu Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Łuczniczka” w Bydgoszczy, mieli mało czasu na jego zorganizowanie.

Na miejscu rozegrano 4. edycję "Showdown nie tylko dla mistrzów - Polska Liga Showdown" (6-9 czerwca) realizowany z konkursu 1/2019 pn. "Kierunek Aktywność" oraz 3. edycję turnieju "Z ciemności na sportowy Olimp" (9-19 czerwca). Na ten drugi projekt składają się showdown, warcaby 100-polowe, bowling, nordic walking i triathlon. Już wiadomo, że w tym roku zawody w triathlonie jeśli się odbędą, to nie w tej formie co zawsze.

Do Dźwirzyna zjechali zawodnicy z całego kraju, z wszystkich klubów posiadających sekcje showdowna, m.in. z Bydgoszczy, Wrocławia, Poznania, Warszawy, Kutna i Przemyśla. Byli zawodnicy z ekipy, która w ubiegłym roku na mistrzostwach świata we włoskiej Sardynii zdobyła komplet złotych medali - indywidualnie wśród kobiet i mężczyzn oraz drużynowo.

Organizacja turniejów nad Bałtykiem doszła do skutku dzięki finansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wszyscy czekali na restart

O przygotowaniach i przebiegu mówi Łukasz Skąpski, prezes KSN Łuczniczka Bydgoszcz, trener polskiej kadry showdown, organizator turniejów w Dźwirzynie:

- Przez cały okres pandemii byliśmy na bieżąco z wszystkimi informacjami przesyłanymi przez wszystkie agendy rządowe, z wszystkimi stopniami odmrażania. Z dnia na dzień przesyłaliśmy sobie informacje, co już wolno, a czego nie wolno. W momencie każdej zmiany była szybka konsultacja między wszystkimi członkami zarządu i wszystkimi zainteresowanymi osobami: czy to już ten moment, kiedy my, organizując ligę, możemy z tym ruszyć. Tak naprawdę decyzję o przygotowaniach podjęliśmy już wtedy, kiedy jeszcze na sto procent nie było pewne o dacie restartu sportowego. Stwierdziliśmy, że już trzeba, bo ciśnienie wśród graczy i działaczy na grę jest tak ogromne, że nie możemy dłużej czekać. Wszyscy garnęli się do stołu, czego dowodem jest to, co robili członkowie naszego klubu KSN Łuczniczka Bydgoszcz, zawodnicy z Kutna, Teresa i Marek Janakowscy. Postawili sobie pół stołu w kuchni, to było takie granie na ścianę, sam ze sobą, żeby poćwiczyć motorykę, kontrolę piłki. Bo w momencie, gdy pamięć mięśniowa ucieka, to zawodnik uczy się wszystkiego od zera. Nagrali z tego filmik, można go zobaczyć w Internecie, na Facebooku, na naszym ligowym i także "łuczniczkowym" portalu. Wiedząc o tym ciśnieniu, nie mieliśmy wyjścia: trzeba ruszać. Zgodnie z projektem na inaugurację powinna być sesja wyjazdowa. Cały czas byłem w kontakcie z szefostwem ośrodka w Dźwirzynie. Pierwsze podejscia bnyły w ubiegłym roku, a w maju miałem zwizytować ośrodek pod kątem naszych potrzeb i oczekiwań. Ale koronawirus pokrzyżował nam przygotowania i tak naprawdę przyjechaliśmy tu w ciemno, kierowniczka ośrodka i jego pracownicy stanęli na wyskości zadania. Dzięki życzliwości gospodarzy i wiedzy zdobytej telefonicznie wszystko fajnie zagrało, a uczestnicy byli na koniec bardzo zadowoleni.

Gra w reżimie sanitarnym

Na barkach Georginy Myler z KSN Łuczniczka Bydgoszcz spoczywała organizacja turniejów, logistyka i opieka nad uczestnikami zawodów w Dźwirzynie.

- Przez tą sytuację z koronawirusem było i jest więcej formalności, przybyło papierologii. Oprócz standardowego RODO w skrócie, gdzie była jedna kartka A4, podpis i data, lista obecności zawodników i asystentów, doszły nam kolejne kartki, formularze, oświadczenie uczestnika o stanie zdrowia i przeciwwskazań do udziału w turnieju. Osobna ankieta dotyczyła koronawirusa, kilka pytań typu, czy w ostatnich czternastu dniach przebywałeś za granicą, albo miałeś kontakt z osobą zarażoną. Już na początku przy recepcji przy zameldowaniu było badanie temperatury i wypełnienie ankiety dla ośrodka, który ma swoje obostrzenia. Na każdym kroku w ośrodku była dezynfekcja, przed wejściem do pawilonów z pokojami, na stołówkę. Normalnie byłby tzw. szwedzki stół, ale w tych okolicznościach posiłki były podawane do stolików przez kelnerki i kelnerów w maseczkach i rękawiczkach. Z każdą zmianą przy stoliku wszystko było dezynfekowane. Turnieje wyjazdowe są o tyle trudniejsze, że musimy zabrać wszystko, czego nie mamy na miejscu zawodów. Wyjeżdżając z Bydgoszczy do Dźwirzyna wynajęliśmy busa, a do niego zapakowaliśmy trzy złożone stoły do showdowna. Oprócz tego podkładki, plakietki dla sędziów, marketingowe rolapy, ścianki, które przedstawiają nasze projekty. Doszły też środki dezynfekujące do dłoni, powierzchni, dla zawodników, sędziów i pozostałych uczestników, ręczniczki, którymi wycieramy stoły. Wszystkie plakietki muszą być na żółtym tle z czarnym napisem, żeby chociaż osoby niedowidzące mogły coś zobaczyć. Ośrodek swoje obostrzenia, a my swoje. Zwłaszcza przy rozgrywaniu meczów. W jego trakcie przy stole mogą byc tylko dwójka zawodników, sędzia, ewentualnie drugi oraz dwójka asystentów-trenerów. Żadnych osób postronnych, kibiców. Ale ponieważ drzwi były przezroczyste, to część widowni mogła sobie co nieco podejrzeć. Na szczęście mamy też nagrania binauralne i 360, które zrealizował Mikołaj Rotnicki. Można je obejrzeć w Internecie. A jeśli chodzi jeszcze o mecze, to nie mamy takich tłumnych odpraw, rozmawialiśmy ze sobą za pomocą komunikatorów. Jest troszkę trudniej w obsłudze takich zawodów, samym zawodnikom trzeba pewne sprawy przypominać. Ale to jest któraś nasza liga, więc większość zasad jest znana uczestnikom, doszedł tylko reżim sanitarny. Z tego powodu po każdym meczu sala była wietrzona, stoły dezynfekowane.

Trenując w kuchni

Z niecierpliwością na wznowienie rozgrywek w showdownie czekało sportowe małżeństwo Teresa i Marek Janakowscy z Kutna. Do tego stopnia, że zagospodarowali kawałek kuchni w mieszkaniu dla specjalnego stołu do treningu. Skąd taki pomysł?

- Mój pomysł, a męża wykonanie - wyjaśnia Teresa. - To znaczy on mówi, że jego wykonanie (śmiech), a tak naprawdę trzeba było tylko rozejrzeć się po domu, żeby znaleźć odpowiednie sprzęty. Stwierdziliśmy, że skoro inni sportowcy się starają, to dlaczego nie my? I wykorzystać ten czas tak na plus. Stwierdziliśmy, że nie damy się, że musimy coś wykombinować w domu. Mąż już wcześniej zrobił pole bramkowe z bandami i mogłam ćwiczyć obronę. Stwierdziłam, że chcę włączyć do gry też lewą rękę. Zauważyłam, że w Polsce dwie osoby grają obiema rękami na raz. Zapaliła mi się kontrolka w głowie i powiedzialam sobie: spróbuję. I okazało się, że ten wolny czas dobrze wykorzystałam w tym elemencie.

Jak powstał domowy stół do treningu?

- Półki stare już nie używane, blat kuchenny, podórki, a pręty i druty wkładaliśmy w te półki, żeby się nie obalały. To jest tak naprawdę pół stołu do gry samemu - tłumaczy Marek i dodaje, jak zarejestrowali i opublikowali w sieci te treningi: - Mikołaj Rotnicki nagrywa mecze metodą binauralną z wykorzystaniem słuchawek i to też wykorzystaliśmy. Mieliśmy jedno z zadań, żeby podać, jak zawodnik grał, jakie robił uderzenia, bez stołu, bez niczego, tak na sucho. Można to nazwać takim zdalnym treningiem. Należymy do klubu z Bydgoszczy, ale jesteśmy z Kutna. Tu, gdzie mieszkamy mamy stół, ale nie mamy trenera, dlatego konsultujemy nasze treningi z Szymonem (Borkowski - przyp. GM). Nagrywa nam zadania, mówi co mamy na danym treningu robić, jezeli czegoś nike zrozumiemy, to dopytujemy. Jeżeli są takie możliwości, to jedziemy na trening do Bydgoszczy.

Teresa i Marek Janakowscy uprawiają showdown od trzech lat. Czy to dla nich jeszcze zabawa, czy już pasja?

- Teraz to już chyba pasja. A zaczynaliśmy z głupoty (śmiech) - mówi Marek. - Łukasz (Skąpski - przyp. GM) zaprosił nas na wyjazd, taki jak ten. Znaliśmy się z innych projektów. Przyjedziecie, zobaczycie jak to wygląda, a jak wam się spodoba, to dobrze, jak nie, to też dobrze, tak zachęcał. No i pojechaliśmy, od razu na turniej, praktycznie bez znajomości zasad gry.

- Ja na początku mówiłam: to nie dla mnie, za głośne, za intensywne - wyjaśnia Teresa. - Mąż jak chce, to mogę mu towarzyszyć. Ale tak było do momentu, jak nie zaczęłam sama grać. Jak zaczęłam, to się mocno wciągnęłam, adrenalina skoczyła. Marek się śmieje, że jak nie idę na trening, to na pewno jestem chora.

Jej mąż mówi o początkach w Kutnie: - Nie mieliśmy stołu do treningu, więc Łukasz podesłał nam taki stary polski. Zabawnie wyglądały przygotowania do treningów. Żeby zainstalować go w pomieszczeniu Polskiego Związku Niewidomych, każdorazowo musieliśmy opróżnić go z pozostałych mebli. A po treningu w drugą stronę.

Ich największe sukcesy sportowe? Marek Janakowski w ubiegłym roku wygrał półfinałowy turniej mistrzostw Polski i był tym zaskoczony. Teresa w finałowym turnieju zagrała dzięki zielonej karcie. Także w ubiegłym roku zajęli w lidze drugie miejsce drużynowo, reprezentując KSN Łuczniczkę Bydgoszcz.

Skazany na showdown

Mikołaj Rotnicki, zawodnik, ale też założyciel strony internetowej o showdownie, pasjonat rozwiązań technicznych i realizacji transmisji dla niewidomych. Mógłby o tym mówić bez końca.

- W showdowna zacząłem grać w 2017 roku, gdy pojechałem nad morze, na turniej do Poddąbia. Słyszałem, że jest taka gra. Na miejscu miałem dosłownie dziesięciominutowy kurs showdowna, m.in. dzięki Elce Mielczarek. Przyniosła piłkę, dała rakietkę i mówi: grasz! Nie wiedziałem nic, że można uderzać piłkę o bandy, z naciągnięcia. Na początku grałem na instynkt, gubiłem piłkę, typowe błędy nowicjusza.

Mikołaj Rotnicki tak siebie charakteryzuje: "Grywam w showdowna i go nagrywam".

- Na tym turnieju w Poddąbiu miałem świeżo zakupiony sprzęt, kamerkę 360 stopni. I w ostatnim dniu pobytu zrobiliśmy sobie na plaży wspólne zdjęcie tą kamerką. Stańcie dookoła, ta kamerka nas obejmie, trzeba było ją połączyć z ifonem. To nie pomoże niewidomym, ale osobom widzącym pozwoli zobaczyć taką sferę dookoła. Łukasz się tym zinteresował, żeby wykorzystać ją w kwestiach sportowych. Gdy kupiłem sobie nowszą wersję tej kamerki, to już wiedziałem co będę robić! W grudniu 2017 roku przyjechałem do Bydgoszczy na finały mistrzostw Polski w showdownie z jednym celem: żeby je nagrać i pokazać w Internecie. Żeby było śmiesznie, to ja wtedy miałem nogę w ortezie, bo dwa miesiące wcześniej spadłem ze schodów. I wtedy były pierwsze próby. Od razu dodam, że takie filmiki są dla osób widzących, dają one oglądającym nowy punkt widzenia. Dla osób niewidomych i słabowidzących potrzebny jest zestaw do nagrań binauralnych, a odsłuchiwanie jest dwukanałowe, tylko w słuchawkach - wyjaśnia Mikołaj Rotnicki z Poznania.

(Nagrywanie binauralne – technika nagrywania dźwięku za pomocą dwóch mikrofonów, umożliwiająca słuchaczowi precyzyjną lokalizację w przestrzeni zarejestrowanych sygnałów akustycznych i tym samym stwarzająca dźwiękową iluzję przebywania w miejscu, w którym dokonywano nagrania. Wikipedia).

Pomysł, żeby udostępnić przebieg turniejów, meczów osobom niewidomym, którzy są w domach, był trafiony.

- Reakcja od ludzi była niesamowita - cieszy się Mikołaj. - Poszliśmy za ciosem. W sierpniu 2018 roku w Warszawie odbyły się mistrzostwa Europy. Skoro jest takie duże zainteresowanie, zróbmy transmisję binauralną do Internetu. Udało się. Podobnie jak z mistrzostw świata z 2019 roku we Włoszech.

Z turniejów w Dźwirzynie też były transmisje.

- Porównując początki i teraźniejszość, bardzo poszliśmy do przodu technicznie i technologicznie. Do dyspozycji mamy już statyw z dwumetrowym wysięgiem - wyjaśnia Mikołaj Rotnicki. - Jeden z filmików, z finałowego meczu w Dźwirzynie, przesłaliśmy do przedstawiecieli IBSA, aby Międzynarodowa Federacja Sportów Niewidomych mogła mieć orientację, że w trakcie trwania pandemii, zachowując reżim sanitarny, także można organizować zawody.

Nagrane filmiki Mikołaj Rotnicki zamieszcza na Facebooku/Polska Liga Showdown i na Youtubie: showdown360. Pomagał też przy tworzeniu oficjalnej strony internetowej polskiej kadry: showdownpoland.pl.

Z pozycji sędziego

Szymon Borkowski z Bydgoszczy, sędzia międzynarodowy, był głównym sędzią obydwu turniejów w Dźwirzynie. Na co dzień jest też trenerem showdowna.

- Poza takimi typowymi obowiązkami sędziowskimi, typu "gwizdanie" meczów, dochodzi też troszkę papierologii. Może nie tyle co ma Gina, bo na to by nie było czasu, ale trzeba rozpisać cały system gier przed turniejem, musimy zrobić protokoły sędziowskie, tabele, klasyfikacje. Ten sędzia główny ma troszkę więcej pracy okołosędziowskiej. Ilu potrzeba sędziów na turniej? To zależy od rangi turnieju, liczby zawodników, ilości stołów. W Dźwirzynie mieliśmy trzy stoły, na lidze mieliśmy pięć sędziów, bo to się wiąże z kosztami, ale wygodniej jest dla obsługi meczów, gdy na każdy stół przypada dwóch sędziów. Nie ma takiej sytuacji, że jeden sędzia prowadzi trzy, cztery mecze z rzędu, bo to jest fizycznie meczące, dlatego potrzebna jest rotacja.

W showdownie nie ma typowych fauli, jak w innych sportach, gdy zawodnicy walczą w kontakcie.

- Jeżeli są sytuacje, które zaogniają rywalizację, wynikają przeważnie z regulaminu, na przykład ruszania stołem. Sędzia może dać ostrzeżenie, a następnie karę dwóch punktów. Ale są też kary za niesportowe zachowanie, słowne uwagi, zaczepki, ale one są naprawdę marginalne. Zawodnicy są zdyscyplinowani, wszyscy się znają, lubią, trzymają razem. Gdy kończy się mecz, odchodzimy od stołu, potam spotykamy się w pokojach, na stołówce.

Co trzeba zrobić, żeby zostać sędzią w showdownie?

- Przede wszystkim trzeba mieć dobry wzrok, dużo cierpliwości, dużo chęci i wiadomo: trzeba poznać zasady - wyjaśnia Szymon Borkowski. - Jest żelazna grupa przepisów, których nie da się zmienić, inne może tak, ale dzieje się to co pięć lat. Obecne obowiązują do 2021 roku. W październiku przyszłego roku ma wejść nowelizacja. Propozycje zmian cały czas są zbierane przez IBSA, są uwzględniane głosy zarówno zawodników, jak i sędziów.

Czym się różni prowadzenie meczów i turniejów w kraju i za granicą.

- Jeśli chodzi o zagraniczne, to wiadomo, że potrzebna jest znajomość języka angielskiego, bo to jest język międzynarodowy. Za granicą nie odbywają się tylko turnieje rangi mistrzowskiej MŚ, ME, Top 12, ale też towarzyskie, np. popularny mocno obsadzony, ale fajny do sędziowania Pisa Open, czy turnieje na Łotwie i na Litwie. My tu w Polsce nie musimy się wstydzić, bo w końcu mamy mistrzów świata. Coraz więcej krajów robi takie turnieje, ale pandemia troszkę wyhamowała plany organizacyjne. Wiele turniejów zostało odwołanych - kończy Szymon Borkowski.

22 czerwca IBSA na swojej stronie internetowej ogłosiła, że Mistrzostwa Europy IBSA Showdown 2020, które miały się odbyć w sierpniu w stolicy Bułgarii, Sofii, zostały przełożone.

Bij mistrzynię! Ale nie tym razem

Jak w okresie izolacji społecznej radziła sobie bez gry i rywalizacji niedowidząca Elżbieta Mielczarek z Wrocławia, mistrzyni świata indywidualnie i w drużynie z 2019 roku?

- Showdown to jest moja ulubiona dyscyplina sportu i nie da się jej niczym zastąpić. Musiałam sobie jakoś radzić. Oglądałam stare mecze, patrzyłam jak kiedyś grałam, a jak teraz. Wyciągałam wnioski i już teraz wiem, że będę uczyła się showdownu całe życie. To nie jest tak, że zdobyłam tytuł, jestem najlepsza i już wszystko wiem. W tym wolnym czasie byłam w kontakcie z trenerem, miałam konsultacje, wideo-rozmowy. Ale pracowaliśmy w domu także z hantlami. Musi byc wzmocniona siła, a przede wszystkim kondycja. Bez tego zawodnik nie jest w stanie długo ustać przy stole. Jeśli jest to trzysetówka, to człowiek nie będzie w dobrej formie po tak długiej przerwie bez przygotowania. Trzeba być w ruchu, ciągle coś robić, w domu ćwiczenia z hantelkami, pompki, przysiady. Jak już można było wyjść z domu, to wtedy bieganie po parkach.

O dyspozycji aktualnej mistrzyni świata świadczy fakt, że w trakcie zawodów w Dźwirzynie zdarzało się mistrzyni świata wygrywać sety nawet do 0 i 1. Triumfowała w lidze i turnieju towarzyskim, w którym mistrzowie spotykają się z amatorami i jest to korzystne dla obu stron. W trakcie tego drugiego turnieju rozegrała siedem pojedynków.

- To fajne takie przetarcie przed mistrzowskimi imprezami, na przykład w Top 12 European, gdzie w dwa dni trzeba rozegrać od sześciu do ośmiu meczów. Lubię grać z chłopakami, to jest najlepszy trening dla dziewczyny. Chłopacy uczą się dziewczyn i odwrotnie. Dziewczyny grają różnie, raz wolno, raz szybciej, mają wiekszą precyzję. A od chłopaków uczą się siły, obrony. To wszystko można przećwiczyć na tym obozie - posumowuje aktualna mistrzyni świata.

Elżbieta Mielczarek ma trzy siostry i brata. Mama wychowywała ich sama. Żadne z nich nie zajęło się sportem, tylko Ela. Showdownem zainteresowała się w 2011 roku.

Zaległy dyplom za MŚ

Na podsumowaniu i ogłoszeniu wyników rywalizacji w Dźwirzynie odbyła się miła uroczystość. Agnieszka Bardzik reprezentująca KSN Łuczniczka Bydgoszcz, członkini złotej reprezentacji Polski na MŚ 2019 we Włoszech, odebrała zaległą nagrodę i specjalny dyplom od prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Wręczyli je prezes Łukasz Skąpski i dyr. Krzysztof Badowski. Zawodniczka nie mogła być obecna na spotkaniu przedstawicieli klubu w bydgoskim ratuszu na początku marca, jeszcze przed ogłoszeniem przymusowej społecznej izolacji związanej z wybuchem pandemii koronawirusa. Wtedy w ratuszu bydgoskich niewidomych sportowców, w tym kolarki tandemowe Agnieszkę Biedrzycką i Edytę Jasińską podejmowała wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Wyniki z Dźwirzyna

"Showdown nie tylko dla mistrzów - Polska Liga Showdown"

Kobiety:
1.Elżbieta Mielczarek (UKS Sprint Wrocław)
2.Agnieszka Bardzik (KSN Łuczniczka Bydgoszcz)
3.Dominika Czuj (Ikar Lublin)

Mężczyźni:
1.Łukasz Byczkowski (UKS Sprint Wrocław)
2.Sylwester Dołasiński (KSN Łuczniczka Bydgoszcz)
3.Przemysław Knaź (Podkarpacie Przemyśl)

Turniej "Z ciemności na sportowy Olimp"

Kobiety:
1.Elżbieta Mielczarek (UKS Sprint Wrocław)
2.Paulina Krupa (Syrenka Warszawa)
3.Dominika Czuj (Ikar Lublin)

Mężczyźni:
1.Łukasz Cichy (KSN Łuczniczka Bydgoszcz)
2.Daniel Kuźniar (KSN Łuczniczka Bydgoszcz)
3.Zbigniew Murawski (KSN Łuczniczka Bydgoszcz)

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 14, 2020 11:08 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 652 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL