Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Cz mar 28, 2024 08:47

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 850 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt sie 28, 2020 15:35 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Chcesz zmienić swoje życie i podjąć pracę? Skorzystaj z Programu PFRON
Źródło: niepełnosprawni.pl 18.08.2020
Mateusz Różański
Źródło: PFRON

Miałeś wypadek, po którym nie możesz wrócić do swojej dotychczasowej pracy lub uniemożliwia Ci to przewlekła choroba? A może jako osobie z niepełnosprawnością ciężko Ci jest podjąć stałą pracę? Rozwiązaniem jest Program Rehabilitacji Kompleksowej PFRON.
Rozpoczęty w zeszłym roku Program Rehabilitacji Kompleksowej już przynosi pierwsze rezultaty. Dzięki intensywnym szkoleniom osoby z niepełnosprawnością zdobyły nowy zawód, a pomoc pośredników pracy umożliwiła im zdobycie dobrego zatrudnienia blisko domu. Teraz i Ty możesz powtórzyć ich sukces. Dla osób zainteresowanych Programem uruchomiona została infolinia pod nr tel: 22 50 55 600 (czynna pon.-pt. w godz. 9-16). Informacje można również zdobyć, pisząc na adresy e-mail:
awejman@pfron.org.pl
oraz
ork@pfron.org.pl

Uwaga! By wziąć udział w Programie Rehabilitacji Kompleksowej nie jest wymagane posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – może to być jedynie wypis od lekarza lub inny dokument, potwierdzający niezdolność do wykonywania dotychczasowego zawodu.

Cztery ośrodki rehabilitacji

W powrocie do aktywności zawodowej pomagają cztery Ośrodki Rehabilitacji Kompleksowej:
w Grębiszewie (woj. mazowieckie),
w Nałęczowie (woj. lubelskie),
w Ustroniu (woj. śląskie) – sprawdź, jakim sprzętem dysponuje ten ośrodek,
w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) – dowiedz się więcej o tym ośrodku.

Ośrodki oferują niezbędną rehabilitację i szeroką ofertę kursów zawodowych, dostosowanych do potrzeb osób z ograniczeniami zdrowotnymi. Pobyt, rehabilitacja i szkolenia są całkowicie bezpłatne! Osoby, które dojeżdżają na zajęcia z domu będą miały pokryte koszty dojazdu – paliwa lub biletów, a także zapewnione posiłki w trakcie zajęć.
Funkcjonowanie ośrodków jest całkowicie dostosowane do sytuacji pandemii, a uczestnicy programu mogą czuć się bezpieczni.

Na co można liczyć w każdym ośrodku?

Zaangażowani w program specjaliści pomogą:
ocenić stan zdrowia i podjąć niezbędne działania, aby w jak największym stopniu odzyskać sprawność,
odzyskać wiarę we własne możliwości, wybrać nowy zawód i zdobyć kwalifikacje niezbędne do jego wykonywania,
znaleźć pracę dopasowaną do Twoich możliwości i potrzeb lub rozpocząć działalność gospodarczą.

Rehabilitacja kompleksowa rozpocznie się od dokładnej oceny przez specjalistów (lekarzy, rehabilitantów, psychologów i doradców zawodowych) stanu zdrowia, kondycji psychicznej oraz możliwości rozwoju zawodowego. Na tej podstawie przygotowany zostanie Indywidualny Program Rehabilitacji dostosowany do potrzeb i możliwości danego uczestnika. Zostanie w nim określony ogólny cel rehabilitacji, zostaną dobrane do niego działania (zabiegi, szkolenia, spotkania ze specjalistami itp.), harmonogram i sposób oceny ich efektów oraz sposób realizacji każdego z modułów: zawodowego, medycznego i psychospołecznego. Indywidualny Program Rehabilitacji w razie potrzeby będzie na bieżącą modyfikowany.
W przygotowaniu Indywidualnego Programu Rehabilitacji i jego realizacji będzie uczestniczyć zespół rehabilitacyjny w składzie:
lekarz
fizjoterapeuta
psycholog
doradca zawodowy
pośrednik pracy
terapeuta zajęciowy
specjalista ds. zarządzania rehabilitacją

Na czym polegają moduły?

Moduł zawodowy

W ramach modułu zawodowego będziesz mieć możliwość uzyskania wsparcia doradcy zawodowego. Będzie on służył radą w wyborze nowego zawodu – dopasowanego do Twoich zainteresowań oraz obecnych możliwości i cieszącego się zainteresowaniem pracodawców. Doradca ustali także, czy dany uczestnik programu nie powinien wziąć udziału w dodatkowych zajęciach z zakresu np. matematyki, informatyki czy języka obcego.

Moduł medyczny

Moduł medyczny jest ważnym elementem w procesie powrotu do aktywności zawodowej. Jego celem jest przywrócenie utraconych funkcji organizmu lub ich odtworzenie w jak największym możliwym do osiągnięcia stopniu, co ułatwi podjęcie pracy.

W Indywidualnym Programie Rehabilitacji określona zostanie liczba zleconych zabiegów oraz ich częstotliwość. Formy terapii będą zależne od potrzeb danego uczestnika programu. Mogą to być na przykład: fizjoterapia (kinezyterapia, fizykoterapia, masaż), terapia zajęciowa, logopedyczna. Raz na dwa tygodnie zespół rehabilitacyjny będzie dokonywał oceny aktualnego stanu zdrowia. W razie potrzeby ocena będzie dokonywana będzie częściej.

Osoby wymagające stosowania leków z powodu chorób przewlekłych, w celu zapewnienia ciągłości terapii będą miały zapewniony dostęp do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i lekarzy specjalistów.

Moduł psychospołeczny

W ramach modułu psychospołecznego psycholog z zespołu rehabilitacyjnego będzie czuwał nad każdym uczestnikiem programu i pomoże przezwyciężyć trudne momenty zwątpienia.

Ile czasu trwa kompleksowa rehabilitacja?

O tym, ile czasu dana osoba będzie uczestniczyć w Programie decyduje przebieg jej rehabilitacji zawodowej. Średni czas oszacowano na 6 miesięcy. W Programie można być nawet przez rok z możliwością przedłużenia do 15 miesięcy – wszystko zależy od przebiegu rehabilitacji zawodowej. W jej skład wchodzi m.in. wsparcie doradcy zawodowego, który pomaga uczestnikowi programu znaleźć pierwszy lub nowy zawód. Oprócz tego są prowadzone warsztaty poszukiwania pracy, szkolenia z tzw. kompetencji kluczowych (m.in. językowych) i szkolenia komputerowe.
Główną rolę odgrywają szkolenia zawodowe – konkretnie przygotowujące już do podjęcia pracy. Dla każdego uczestnika przewidziano średnio 400 godzin tych szkoleń. Kończą się one egzaminem i przyznaniem certyfikatu.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 28, 2020 15:35 


Góra
  
 
PostNapisane: Pt sie 28, 2020 15:36 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Niewidomi są Fit – rekrutacja do projektu
Źródło: BIP nr 16 (231), sierpień 2020

Fundacja Szansa dla niewidomych poszukuje chętnych do udziału w bezpłatnych warsztatach dietetycznych i sportowych dla osób z dysfunkcją wzroku, które organizowane są w Rzeszowie. Uczestnicy skorzystają z profesjonalnego doradztwa z zakresu dietetyki i zdrowego stylu życia.

„Niewidomi są Fit – warsztaty dietetyczne i sportowe dla osób obciążonych ryzykiem wystąpienia chorób cywilizacyjnych” odbywają się w terminie 1.09. – 30.11.2020 r.. Do projektu zapraszane są osoby z niepełnosprawnością, w szczególności z dysfunkcją wzroku, mieszkające w Rzeszowie.
Uczestnicy zdobędą wiedzę o tym jak:
•zdrowo się odżywiać,
•nie dać się chorobom cywilizacyjnym,
•tworzyć zbilansowane, zdrowe i smaczne posiłki,
•korzystać z najnowszych technologii dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością,
•aktywność fizyczna wpływa na zdrowie.
Zainteresowani udziałem w warsztatach powinni się zgłaszać do Fundacji Szansa dla Niewidomych – Tyflopunkt w Rzeszowie:
ul. Rejtana 10, lok. 208, 35–310 Rzeszów
tel.: 695 966 544, 17 853 79 43
email: rzeszow@szansadlaniewidomych.org
Zadanie jest współfinansowane przez gminę Miasto Rzeszów.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sie 28, 2020 15:37 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
MEN przygotował poradnik o kształceniu na odległość m.in. uczniów ze specjalnymi potrzebami
Źródło: niepełnosprawni.pl 26.08.2020
inf. prasowa

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało poradnik „Dobre praktyki dotyczące funkcjonowania jednostek systemu oświaty w okresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19”. Materiał został opracowany na podstawie informacji zebranych przez kuratorów oświaty od dyrektorów szkół. Poradnik zawiera wskazówki, jak organizować nauczanie na odległość czy nauczanie w wariancie mieszanym.
Dyrektorzy i nauczyciele znajdą w materiale także zestaw dobrych praktyk dotyczących pracy szkolnej biblioteki, przygotowania zajęć wychowania fizycznego, organizacji praktycznej nauki zawodu.
W poradniku można zapoznać się z praktycznymi wskazówkami, w jaki sposób organizować kształcenie na odległość oraz kształcenie w systemie mieszanym. Zestaw dobrych praktyk przygotowano także dla wychowawców i nauczycieli przedmiotowych.
Osobne miejsce w materiale zajmują wskazówki i porady, które dotyczą kształcenia na odległość uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym i współpracy z rodzicami takich uczniów, a także organizacji zajęć rewalidacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych. Zestaw dobrych praktyk znajdą w materiale także specjaliści zajmujący się pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem.
https://www.gov.pl/web/edukacja/dobre-p ... radnik-men

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sie 28, 2020 15:38 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 16 (231), sierpień 2020

Trwa kolejna edycja konkursu stypendialnego pod nazwą „Warto się uczyć”, który organizuje Fundacja „Praca dla Niewidomych”. O świadczenie mogą się ubiegać studenci i doktoranci z niepełnosprawnością wzroku.

Spośród uczestników konkursu zostaną wyłonione trzy osoby, które otrzymają stypendium w wysokości 900 zł brutto miesięcznie, wypłacane przez okres 9 miesięcy roku akademickiego 2020/2021.
W konkursie mogą wziąć udział osoby z całego kraju, które mają niepełnosprawność wzroku, w stopniu znacznym lub umiarkowanym, kształcą się na studiach jednolitych lub studiach I, II, III stopnia oraz dostarczą do Fundacji wymagane dokumenty do 30 września 2020 r.
Wymagane dokumenty – formularze, wnioski, wymagania – i więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.fpdn.org.pl/konkurs-stypendi ... 02021.html

Fundacja Praca dla Niewidomych
ul. Jasna 22
00-054 Warszawa
fpdn.org.pl
Tel. 22 826 88 66

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sie 28, 2020 15:41 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Zaproszenie na szkolenie w ośrodku PZN „Homer”
Źródło: BIP nr 16 (231), sierpień 2020

Ośrodek rehabilitacji PZN „Homer” zaprasza chętnych do udziału w nieodpłatnym 7-dniowym szkoleniu pt. „Nowe możliwości” organizowanym w terminie od 13 do 20 września 2020 r. Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Rehabilitacja to samodzielność i Rozwój II”.

Zakres szkolenia obejmuje zajęcia z: nowoczesnych technologii, orientacji przestrzennej, pomocy tyflotechnicznych i optycznych oraz zajęć prozdrowotnych.
Warunkiem udziału jest aktualne orzeczenie o znacznej lub umiarkowanej niepełnosprawności z tytułu narządu wzroku. Do projektu są zapraszani chętni, którzy nie brali udziału w projektach organizowanych przez ośrodek „Homer” w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do obecnej chwili.
Osoby, które chcą przyjechać z opiekunem/przewodnikiem ponoszą koszty jego pobytu – 350 zł brutto za noclegi. Wyżywienie nie jest w cenie, ale można je wykupić w ośrodku.
Osoby zainteresowane projektem proszone są o kontakt pod numerem telefonu 52 341-52-28 wew.118, można również przesłać wiadomość na adres: oris_andraszewska@poczta.onet.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sie 28, 2020 15:42 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 16 (231), sierpień 2020


„Indeksy Marzeń” czekają na młode osoby niepełnosprawne, które chcą się kształcić i realizować swoje życiowe plany.

W konkursie mogą wziąć udział osoby, które zdały maturę z dobrym wynikiem (65% ze wszystkich przedmiotów) lub zaliczyły rok studiów z dobrym wynikiem (średnia 4,0), posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Wymagane jest przesłanie listu motywacyjnego (strona A4) odpowiadającego na pytanie: „Dlaczego to ja powinienem otrzymać stypendium Akademii Odnalezionych Nadziei?” oraz dostarczenie zaświadczenia o przyjęciu na studia lub zaliczeniu roku studiów.
Dziewięciu laureatów otrzyma dziewięciomiesięczne stypendia w wysokości 1000 złotych (brutto) każde.

Dokumenty należy przesłać do 30 września 2020 roku na adres:
Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
ul. Profesora Stefana Myczkowskiego 4
30-198 Kraków
z dopiskiem: „KONKURS AKADEMII ODNALEZIONYCH NADZIEI 2020/2021” lub na adres e-mail: marcinpalys@mimowszystko.org, w tytule wpisując: „KONKURS AKADEMII ODNALEZIONYCH NADZIEI 2020/2021”.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 12 października 2020 roku.
Regulamin konkursu jest dostępny na stronie: https://mimowszystko.org/wp-content/upl ... amin-1.pdf.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr wrz 09, 2020 17:01 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Jak przygotować się do wizyty w sądzie? Spotkanie dla osób z niepełnosprawnościami
Źródło: niepełnosprawni.pl 31.08.2020
inf. prasowa

Fundacja Credo zaprasza osoby z niepełnosprawnościami, członków ich rodzin oraz działaczy organizacji pozarządowych na spotkanie z sędzią. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Wzajemne oswajanie 2” współfinansowanego ze środków FIO Śląskie Lokalnie.
Podczas spotkania zostaną poruszone m.in. następujące zagadnienia:
w jaki sposób osoba niepełnosprawna powinna przygotować się do wizyty w sądzie,
na jakie udogodnienia może liczyć, np. tłumacz języka migowego, podjazd do budynku, pomoc w przeglądaniu akt sprawy,
czy możliwe jest przesłuchanie w miejscu zamieszkania,
jak wygląda postępowanie o ubezwłasnowolnienie.

Spotkanie odbędzie się w piątek 11 września w sali szkoleniowej Sądu Okręgowego w Gliwicach, ul. Zawiszy Czarnego 1 f, w godz. 13.00-15.00.
Budynek jest dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Możemy zorganizować tłumaczenie na język migowy. Podczas przebywania w budynku sądu każda osoba zobowiązana jest do noszenia maseczki lub przyłbicy. Ze względów sanitarnych przy podpisywaniu się na liście obecności konieczne będzie także podanie numeru telefonu lub e-maila.
Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie udziału e-mailem lub SMS-em i poinformowanie, jeśli jest potrzebne tłumaczenie spotkania na język migowy.
Osoba do kontaktu: Hanna Pasterny, pashan@poczta.onet.pl, tel. 609 771 785.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr wrz 09, 2020 17:02 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Szansa na zwiększenie kompetencji zawodowych dla osób z niepełnosprawnością wzroku
Źródło: niepełnosprawni.pl 09.09.2020
inf. prasowa

Fundacja Strefa Innowacji prowadzi rekrutację do bezpłatnego projektu szkoleniowego online „Młodzi sprawni językowo” dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Celem projektu jest zwiększenie szans edukacyjnych oraz wzrost kompetencji zawodowych młodych osób z niepełnosprawnością wzroku. Do udziału w projekcie zaproszone są osoby w wieku 16-29 lat zamieszkałe w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców, które chcą poprawić swoją znajomość języka angielskiego oraz wzmocnić kompetencje miękkie.
Uczestnicy projektu wezmą udział w 15-tygodniowym kursie języka angielskiego online. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu po 90 minut (60 godzin lekcyjnych), w małych grupach w podziale na poziomy zaawansowania. Celem kursu jest podniesienie kompetencji językowych o połowę poziomu wg klasyfikacji A1-C2. Materiały podczas zajęć dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Zajęcia odbywają się online. Zgłoszenia można przesyłać do 15 września 2020 r.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie projektu:
https://www.sprawnijezykowo.strefai.org.pl/

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn wrz 14, 2020 13:37 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Spotkanie osób z genetycznymi schorzeniami siatkówki tuż, tuż
Źródło: pzn.org.pl 11.09.2020

Stowarzyszenie Retina AMD Polska zaprasza osoby z genetycznymi schorzeniami siatkówki (szczególnie z młodszego pokolenia i rodziców chorych dzieci) na spotkanie, które odbędzie się 19 września br. (sobota) w godz. 11.00–14.00 w Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie, ul. Konwiktorska 7. Spotkanie będzie miało charakter informacyjno-integracyjny.
Stowarzyszenie zaprezentuje zamierzenia związane z problemami osób chorych na genetyczne schorzenia siatkówki. Celem spotkania jest też aktywizacja uczestników do działań na rzecz dostępu do badań genetycznych i leczenia schorzeń. Zgłoszenia pod adresem mailowym:
retinaamd@retinaamd.org.pl

Uwaga! Podobne spotkania mogą odbywać się w innych regionach kraju, jeśli znajdą się osoby zainteresowane. Wystarczy wysłać na podany wyżej adres e-mail informację, do jakiego miasta mogliby Państwo dojechać.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn wrz 14, 2020 13:41 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: pzn.org.pl 14.09.2020

Po konsultacjach, w wyniku zgłaszanych uwag przez organizacje pozarządowe i sprzedawców sprzętu komputerowego, Ministerstwo Finansów opublikowało 28 sierpnia br. rozporządzenie, w którym mowa o przywróceniu ośmioprocentowej stawki VAT na urządzenia brajlowskie. Ceny tego sprzętu nie powinny zatem znacząco wzrosnąć.
W lipcu br. weszła w życie nowa matryca stawek podatku VAT podnosząca stawki na urządzenia brajlowskie. Podwyżka cen wynikała z faktu, że wiele urządzeń brajlowskich nie miało już statusu wyrobu medycznego objętego wcześniej ośmioprocentowym podatkiem VAT. Co powodowało, że notatniki brajlowskie, monitory brajlowskie oraz wybrane drukarki zostały objęte stawką podatku VAT w wysokości 23%.
Warto dodać, że osoby niewidome mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu sprzętu brajlowskiego w ramach programu „Aktywny samorząd” (Moduł I, obszar B), a maksymalna kwota tego dofinansowania wynosi 15 000 zł.

Link do rozporządzenia:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0200001487

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt wrz 15, 2020 14:40 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 17 (232), wrzesień 2020

Fundacja Widzialni przedstawiła Raport na temat dostępności stron internetowych 2020. Wynika z niego, że 58% stron internetowych badanych urzędów i instytucji spełnia kryteria dostępności.

Fundacja co roku przeprowadza badanie poziomu dostępności publicznych stron internetowych, a także usług i aplikacji mobilnych. Sprawdza strony najważniejszych instytucji, ministerstw, urzędów administracji samorządowej według standardów WCAG 2.1.
Tym razem zbadano 88 serwisów, a także publiczne e-usługi oraz aplikacje mobilne. W kompleksowej analizie wzięli udział eksperci oraz konsultanci z niepełnosprawnością: osoby słabowidzące, niewidome i niesłyszące.
Najlepiej standardy dostępności spełniały strony: Centrum e-zdrowia oraz Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. 45 stron otrzymało dobre noty, natomiast 43 z badanych serwisów uzyskały oceny dostateczne.
Eksperci badali również e-usługi. Okazało się, że trzy spośród badanych dziewięciu rozwiązań było niedostępnych dla osób niewidomych: to przede wszystkim usługi platformy EPUAP, gdzie większość pól formularzy nie posiadała etykiet tekstowych. Analizowano też aplikacje mobilne, te w systemie Android okazały się przyjazne dla konsultanta z dysfunkcją wzroku, a w systemie iOS często były dla niego problemowe.
Weryfikacja stron składała się z następujących etapów:badanie eksperckie sprawdzające strony pod kątem standardów WCAG 2.1,drugi etap – sprawdzenie przez konsultantów z niepełnosprawnością poprawności elementów kluczowych badanych stron, a następnie wykonywanie przez nich konkretnych zadań.
Badane były takie elementy jak np.:odpowiedniki tekstowe dla grafik, budowanie struktury stron − zastosowanie nagłówków, list, tytułów, a także nawigacja oraz dodatkowe ułatwienia − powiększanie czcionek, zwiększanie kontrastów, zastosowanie tłumaczenia na PJM.
Raport można pobrać na stronie:
https://widzialni.org/raport-dostepnosc ... w,mg,6,380

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt wrz 15, 2020 14:41 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 17 (232), wrzesień 2020

Osiemnasta edycja Międzynarodowej Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND odbyła się w Warszawie w dniach 11-14 września br. Jej hasłem przewodnim było „Wykształcenie i aktywność Twoją Szansą”. Wykłady, dyskusje, prezentacje odbywały się stacjonarnie – w Pałacu Kultury i Nauki, a także w Centrum Nauki Kopernik – oraz były transmitowane online.

Program konferencji był bardzo bogaty, uczestnicy mogli wybierać spośród licznych wykładów prelegentów działających na rzecz osób niewidomych i słabowidzących. W jednej z pierwszych prezentacji Andrey Tikhonov nawiązał do hasła wydarzenia. − Nie wolno nam wmówić, że z powodu niepełnosprawności wzroku jesteśmy bezradni. Cała rzeczywistość jest stworzona dla osób widzących, aby w niej się odnaleźć, musimy być aktywni i samodzielni. Ważne jest, aby rozwijać swoje umiejętności i talenty, wtedy można znaleźć sobie pracę i prowadzić samodzielne życie – mówił zebranym.

O systemie wsparcia osób z niepełnosprawnościami w Polsce opowiadał na konferencji wiceminister Paweł Wdówik. − Sytuacja osób niepełnosprawnych jest poddana dwóm siłom zmierzającym w różnych kierunkach. Pierwsza z nich to ustawa o rehabilitacji i zatrudnieniu, a druga to Konwencja o prawach osób z niepełnosprawnościami. Mam głębokie przekonanie, że my osoby z niepełnosprawnościami chcemy mieć takie same prawa, jak wszyscy obywatele, a rehabilitacja to nie jest sedno tego, co państwo powinno mieć dla obywatela. Podjąłem działania dotyczące zmiany ustawy o rehabilitacji, pracuję nad nową ustawą, która będzie dotyczyć wyrównywania szans. Nada to zupełnie inny wymiar polityce społecznej państwa. Niezmiernie istotne jest też wprowadzenie nowej ustawy orzeczniczej. Pracuję nad nią. Ta ustawa będzie polegać na tym, że orzekać będzie się w oparciu o kryteria funkcjonalne, czyli to do czego człowiek jest zdolny, co może zrobić, a nie to, co jest dla niego barierą.

Ważnym momentem wydarzenia było wręczenie nagród dla osób działających na rzecz środowiska niewidomych i słabowidzących − Idoli Specjalnych 2020. Wśród laureatów byli m.in.dyr. Piotr Krasuski z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, który odpowiada m.in. za wdrażanie programu „Dostępność +”,Paweł Wdówik – Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz dyr. Anna Wandzel z Mazowieckiego Oddziału PFRON.

Nagrodzeni w pozostałych kategoriach to:

IDOL ŚRODOWISKA
1. Lucyna Zaleska,
2. Anita Nowicka,
3. Dominika Putyra.

MEDIA
1. Andrzej Tikhonov,
2. Radio Leliwa,
3. Blog „Słabowidzący – dobrze myślący”, jak również kanał YouTube „SłaboWIDZĄCY”.

URZĄD OTWARTY DLA NIEWIDOMYCH
1. Krystyna Anna Jurys,
2. Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku,
3. Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych przy Miejskim Zespole ds. Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie.

EDUKACJA
1. Biuro Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Rzeszowskiego,
2. Elżbieta Neroj – radca generalny w Departamencie Wychowania i Kształcenia Integracyjnego w Ministerstwie Edukacji Narodowej,
3. Państwowa Uczelnia Zawodowa w Tarnobrzegu.

INSTYTUCJA/PLACÓWKA KULTURY/FIRMA
1. Bank Śląski Oddział Bytom, ul. Dworcowa 12,
2. Muzeum w Tykocinie,
3. Niewidzialny Dom.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt wrz 15, 2020 14:42 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 17 (232), wrzesień 2020

PFRON zaprasza absolwentów studiów magisterskich i doktoranckich, a także koła naukowe do nadsyłania prac i projektów na konkurs „Otwarte drzwi”. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 października br. Łączna pula nagród to ponad 90 tys. zł.

− Idea konkursu „Otwarte drzwi” polega na zwiększaniu zainteresowania problematyką niepełnosprawności wśród młodych naukowców – mówi Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON. – To zarazem szansa na nowe, innowacyjne rozwiązania, które będą miały wpływ na lepsze życie osób z niepełnosprawnościami – dodaje, zachęcając absolwentów szkół wyższych do udziału w konkursie.
Dla autorów najlepszych prac magisterskich przewidziano po trzy nagrody w czterech kategoriach: rehabilitacja społeczna i zawodowa, rozwiązania technologiczne służące osobom niepełnosprawnym, rehabilitacja medyczna mająca wpływ na lepsze funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i zawodowym, a także kulturowe znaczenia niepełnosprawności. Autorzy prac doktoranckich zostaną uhonorowani trzema nagrodami. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 12 tys. zł. Przyznane zostaną także trzy nagrody w wysokości 3 tys. zł dla najlepszych kół naukowych.
Prace oceni niezależna komisja złożona z przedstawicieli środowiska akademickiego – uczelni medycznych, politechnik i szeroko pojętej humanistyki. Kapitule przewodniczy prof. dr hab. n. med. Anna Wilmowska-Pietruszyńska z Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki, oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Więcej informacji na stronie:
http://www.otwartedrzwi.pfron.org.pl/

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt wrz 15, 2020 14:43 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Tańsze przejazdy taksówkami również z legitymacją PZN
Źródło: BIP nr 17 (232), wrzesień 2020

Po interwencji Instytutu Tyflologicznego legitymacja PZN będzie uprawniać do korzystania z taksówek dla osób z niepełnosprawnościami w ramach inicjatywy przygotowanej przez Urząd m. st. Warszawy.

27 lipca 2020 r. Urząd podpisał umowę na przewóz taksówkowy dla osób z niepełnosprawnościami, które nie wymagają specjalistycznego transportu. Przewóz taksówkowy realizuje firma WAWA Taxi Sp. z o.o. Zlecenia przyjmowane są pod numerem telefonu 22 333 4444 na hasło „Wawa Taxi bez barier”.

Z przejazdów taksówkami mogą skorzystać mieszkańcy Warszawy z niepełnosprawnościami:
•posiadający ważne orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej, intelektualnej w stopniu znacznym lub umiarkowanym;
•posiadający ważne orzeczenie o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidzkiej,
•oraz osoby posiadające orzeczenie o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji wydane na podstawie ustawy o emeryturach i rentach.

Kursy są realizowane w godz. 6.00–23.00 w dni powszednie oraz w niedziele i święta z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. Zryczałtowana opłata za kurs wynosi 15 zł za przejazd w jedną stronę maksymalnie do 30 km na terenie Warszawy oraz do 20 km od granic miasta – pokrywana jest pozostała kwotę za przejechane kilometry. W przypadku kursu powyżej 30 km na terenie miasta oraz 20 km od jego granic za każdy kolejny przejechany kilometr opłatę poniesie osoba korzystająca z przejazdu wg. stawek taryfowych operatora.

Od chwili wdrożenia pilotażowej usługi Instytut Tyflologiczny PZN otrzymywał sygnały od członków organizacji, że ważna legitymacja członkowska czy też Legitymacja Osoby Niepełnosprawnej nie są dokumentami uprawniającymi do skorzystania ze zryczałtowanej opłaty. Dlatego też przedstawiciel Instytutu zwrócił się z zapytaniem do Biura Pomocy i Projektów Społecznych, Wydziału Pomocy Osobom Niepełnosprawnym m. st. Warszawy.

W przesłanej odpowiedzi czytamy:

„W odpowiedzi na Państwa pytanie oczywiście honorujemy przejazdy osób z Legitymacją Osoby Niepełnosprawnej i Legitymacją Polskiego Związku Niewidomych. Jeżeli wcześniej były incydentalne przypadki niehonorowania, to już od teraz legitymacja ta została wpisana na listę legitymacji zweryfikowanych i uprawnionych do korzystania z niniejszego programu transportu dla osób z niepełnosprawnościami”.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt paź 06, 2020 10:23 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 18 (233), wrzesień 2020

W oparciu o rozmowy, a także dane spływające z ankiet Europejska Unia Niewidomych przygotowała oświadczenie związane z pandemią koronawirusa.
W dokumencie zwrócono uwagę na to, że czas pandemii wywiera przede wszystkim istotny wpływ na jakość życia osób niewidomych i słabowidzących. Praca zdalna, izolacja, konieczność stosowania się do obowiązujących zaleceń sanitarnych nie zawsze były sprzymierzeńcem osób z niepełnosprawnościami.
Główny problem dotyczył szeroko pojętej dostępności. W czasach pandemii kluczowa jest dostępność cyfrowa. Z jednej strony pozwoliła osobom biegłym w posługiwaniu się technologiami dostosować się do nowych warunków życia oraz dała im nowe możliwości zawodowe. Autorzy zwrócili również uwagę na problemy związane ze słabą dostępnością narzędzi i oprogramowania, a także niewystarczającą dostępnością rozwiązań używanych w edukacji, co przekładało się na jakość nauczania osób z dysfunkcjami wzroku.
Kolejny problem to dostęp do usług, w tym transportowych, a także dostęp do informacji. Zwrócono uwagę na to, że w wielu krajach informacje o zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa lub maksymalnej liczbie osób były przedstawiane jedynie w formie wizualnej, niedostępnej dla osób niewidomych. Zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, noszenie maseczek, które utrudnia poznawanie głosu rozmówców, czy też niemożność dotykania to kolejne problemy, z jakimi borykały się osoby niewidome i słabowidzące.
W podsumowaniu autorzy zwrócili uwagę na istotną rolę organizacji pozarządowych, w tym tych działających na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. Organizacje te często wspierały swoich podopiecznych również w przygotowywaniu obowiązujących aktów prawnych.
Tekst oświadczenia EBU dostępny do pobrania na stronie: http://www.euroblind.org/sites/default/ ... id_pl.docx.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt paź 06, 2020 10:24 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 18 (233), wrzesień 2020

Pierwsza biała sobota w projekcie „Widzimy nie tylko oczami” odbyła się 26 września br. Uczestnicy wysłuchali prelekcji na temat rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku, a potem skorzystali z indywidualnych porad specjalistów. Kolejne dwa takie spotkania już w październiku.

Jak wygląda rehabilitacja pacjentów z dysfunkcją wzroku, świadczenie gwarantowane? Jakie są szczególne uprawnienia dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności? Tego typu zagadnienia były poruszane podczas wykładów. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na 2-3-osobowe grupy i skorzystali z indywidualnych porad dotyczących np.:
•dostępnego wsparcia psychologicznego,
•doboru pomocy optycznych oraz białych lasek dla osób słabowidzących,
•obsługi komputera i smartfonu skonfigurowanego dla osób z dysfunkcją wzroku.
Na spotkaniu obecny był też przedstawiciel firmy LUMEN, która w ofercie posiada wiele pomocy dla osób tracących wzrok.
Większość uczestników na miejscu zaopatrzyła się w pomoce optyczne, a dwie osoby otrzymały pierwsze w życiu białe laski i umówiły się na kolejne wizyty w ośrodku rehabilitacji wzroku, aby skorzystać ze szkolenia z orientacji przestrzennej.
Kolejne białe soboty odbędą się w Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej PZN przy ul. Karmelickiej 26 w Warszawie: •10 października, godz. 10.00–13.00;
•24 października, godz. 10.00–13.00.
„Widzimy nie tylko oczami” – stworzenie modelu koordynowanego wsparcia dla osób tracących wzrok w ich środowisku lokalnym. Projekt pilotażowy dla Wschodniego Mazowsza realizowany przez Instytut Tyflologiczny PZN. Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Więcej o projekcie na stronie widzimy.pzn.org.pl.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt paź 06, 2020 10:25 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 18 (233), wrzesień 2020

W czwartek 8 października br. będziemy świętować Światowy Dzień Wzroku. Do obchodów dołącza także Światowa Unia Niewidomych (WBU). Święto obchodzone co roku, w drugi czwartek października, to doskonała okazja, by edukować obywateli o problemach osób niewidomych i słabowidzących.

Tegorocznym hasłem jest „Nadzieja na widzenie”. WBU wzywa rządy do wdrażania proaktywnego podejścia na rzecz zapewnienia odpowiedniej, dostępnej dla każdego opieki zdrowotnej. To działanie powinno być wykonane w ramach realizacji celów zrównoważonego rozwoju, w szczególności zapewnienia wszystkim zdrowego życia i dobrobytu. Rządy powinny zapewnić kompleksową opiekę okulistyczną dla wszystkich, ze szczególnym uwzględnieniem grup wrażliwych.
Ponadto Światowa Unia Niewidomych wzywa rządy do wywiązywania się ze zobowiązań wynikających z artykułu 25 Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, zgodnie z którym państwa-strony winny zapewnić osobom niepełnosprawnym równą, przystępną cenowo, dostępną i wysokiej jakości opiekę zdrowotną.
Zgodnie z danymi Światowej Unii Niewidomych starzenie się społeczeństwa, krótkowzroczność, a także retinopatia cukrzycowa będą w najbliższych dekadach głównymi czynnikami zwiększenia liczby osób z dysfunkcją wzroku. WBU zachęca wszystkich do regularnego badania wzroku. Wzywa również członków organizacji do współpracy z ministerstwami oraz podmiotami leczniczymi na rzecz większej dostępności usług telemedycznych.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt paź 06, 2020 10:26 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 18 (233), wrzesień 2020

W związku z uzupełnianiem księgozbioru serwisu DZDN o książki przygotowane wcześniej w formacie czytak Dział Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego poinformował o zmianach w katalogu Serwisu Wypożyczeń On-line.Wprowadzono liczne ulepszenia, których celem jest wygodniejsze przeglądanie zasobów cyfrowych.

Proponowane zmiany dotyczą dodania dodatkowych opcji przeszukiwania zasobów bibliotecznych. Baza jest również uzupełniona o możliwość sortowania zakładek alfabetycznie. Nowe zmiany umożliwiają również przeglądanie katalogu po stronach dodając mechanizm nawigacji między stronami. Nowa baza umożliwia również przeglądanie nowości wg sygnatur, a także przeglądanie katalogu przy ukryciu sygnatur.
Poniżej pełna treść komunikatu, w którym nowe zmiany opisane są bardziej szczegółowo.
Szanowni Państwo,
niedawna duża aktualizacja księgozbioru DAISY zaowocowała kilkoma propozycjami od czytelników dotyczącymi wygodniejszego przeglądania katalogu na stronie serwisu wypożyczeń.
Warto było je wdrożyć przed następną częścią nowych książek od Stowarzyszenia „Larix” przetworzonych do standardu DAISY, która pojawi się już wkrótce.
1. Katalog „Moje zakładki”:
Przeszukiwane nazwiska i imiona autorów, nie tylko tytuły.
Możliwość sortowania zakładek alfabetycznie wg nazwisk autora.
2. Stronicowanie katalogu:
Od teraz przełączniki stron są oznaczone nagłówkami, więc łatwiej będzie je odnaleźć.
Istnieją dwa przełączniki stron: nad i pod listą książek.
W przełączniku stron nad listą książek, linki do następnej i poprzedniej strony.
W dolnym przełączniku stron dodatkowo możliwość przejścia do dowolnej strony wybranej z listy rozwijanej.
3. Katalog nowości rozbudowany o kolumnę sygnatur w widoku listy.
4. Możliwość ukrycia kolumn sygnatur i/lub lektorów w widoku listy katalogu, dostępna w oknie „Ustawienia/Widok”.
Serwis Wypożyczeń On-line: https://wypozycz.dzdn.pl/.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt paź 06, 2020 10:27 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 18 (233), wrzesień 2020

Podczas pandemii bezpośredni kontakt z lekarzem POZ jest znacznie utrudniony. Wizyty stacjonarne zostały wyparte przez teleporady. Ale co w przypadku, gdy są niewystarczające? Co jeśli pacjent potrzebuje wizyty w placówce, a jest to niemożliwe? W razie nieuzasadnionej odmowy teleporady można taką sprawę zgłosić do Rzecznika Praw Pacjenta, dzwoniąc pod numer tel. 800 190 590. Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 18.00.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr paź 07, 2020 08:40 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
W czasie pandemii nie kupimy biletu u konduktora. PKP tłumaczy dlaczego
Źródło: BIP nr 18 (233), wrzesień 2020
Centrum Rehabilitacji Instytutu Tyflologicznego PZN

W ostatnim czasie do Polskiego Związku Niewidomych wpłynęło wiele skarg od osób niewidomych, które dotyczyły braku możliwości zakupu biletu u konduktora w pociągu. Dlatego też skierowaliśmy pismo do PKP Intercity i poprosiliśmy o wyjaśnienie, dlaczego dochodzi do takich sytuacji.
17 września otrzymaliśmy odpowiedź od spółki PKP Intercity. W związku z COVID-19 (przejściowe warunki) przewoźnik wprowadził ograniczenia przewozu pasażerów. PKP Intercity ograniczyło zakres świadczonych usług – ustanowiło limit liczby osób podróżujących jednocześnie pociągiem. Obecnie wynosi on 100% liczby foteli znajdujących się w pojeździe. Obowiązkowa rezerwacja miejsc siedzących w pociągach PKP Intercity dotyczy wszystkich pasażerów, w tym z niepełnosprawnością. Spółka sprzedaje bilety wyłącznie ze wskazaniem miejsca siedzącego. W przypadku braku wolnych miejsc podróżny musi wybrać inny pociąg. Jeśli nie można kupić biletu ze wskazaniem miejsca w kasie, należy przed rozpoczęciem podróży zgłosić konduktorowi zamiar podróżowania danym pociągiem. Ten jednak może odmówić odprawy podróżnemu, gdy w pojeździe nie ma wolnych miejsc.
Jeśli pasażer nie będzie posiadał biletu ze wskazaniem miejsca, jego przejazd zostanie potraktowany jako bezbiletowy. Wtedy oprócz należności taryfowych uiści opłatę dodatkową za brak ważnego biletu, tj. 650 zł (w przypadku opłaty na miejscu w pociągu kwota ta zostaje obniżona do 130 zł).
Ponadto PKP Intercity przypomina, że od 2014 r. funkcjonuje odprawa podróżnych (obowiązkowa rezerwacja miejsc) podczas przejazdów Express Intercity Premium (EIP).
Dla osobistego komfortu podróży osoby z niepełnosprawnością proszone są o nabywanie biletów oraz zgłaszanie potrzeby asysty (nie później niż 48 godzin) przed rozpoczęciem podróży.
Przypominamy, że bilety na przejazdy pociągami PKP Intercity można również kupić na stronie internetowej intercity.pl, w aplikacji mobilnej IC Mobile Navigator, w aplikacji skycash lub Bilkom Bilety [przyp. red.]
Pełna wersja odpowiedzi PKP Intercity znajduje się w pliku załączonym do informacji na stronie:https://pzn.org.pl/w-czasie-pandemii-nie-kupimy-biletu-u-konduktora-pkp-tlumaczy-dlaczego/.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: GIS ostrzega
PostNapisane: Pt paź 16, 2020 10:37 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
GIS ostrzega: uwaga na fałszywe SMS-y
Źródło: BIP nr 19 (234),październik 2020

W czasie pandemii oszuści nie próżnują. W tym czasie trzeba szczególnie uważać na różnego rodzaju komunikaty, w tym SMS-y. Główny inspektor sanitarny ostrzega np. przed fałszywymi wiadomościami wzywającymi do kontaktu telefonicznego ws. dodatniego wyniku testu na COVID-19.
„Inspekcja Sanitarna: Proszę o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod nr 57... w sprawie dodatniego wyniku COVID-19. W przypadku braku kontaktu sprawa zostanie skierowana na POLICJĘ” – SMS-y o takiej treści rozsyłali niedawno oszuści.
Inspekcja sanitarna poinformowała na swojej stronie internetowej, że tego typu wiadomości należy potraktować jako „spam i oszustwo”. Zaznaczyła też, że nigdy nie wysyłała ani nie wysyła SMS-ów o takiej treści. Jak postępować, kiedy otrzymana wiadomość wzbudza nasze podejrzenia? „W żadnym wypadku nie należy na nią odpowiadać ani nie oddzwaniać pod wskazane numery. Najlepiej usunąć ją ze skrzynki odbiorczej, a każdą próbę wyłudzenia bądź oszustwa zgłosić na policję” – radzi Główna Inspekcja Sanitarna.
Źródło: gis.gov.p

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt paź 16, 2020 10:38 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 19 (234),październik 2020

Projekt „Świadomy niewidomy − stworzenie oznakowania w alfabecie Braille’a w całej Warszawie” zdobył 16 475 głosów i został wybrany do realizacji z budżetu obywatelskiego w 2021 r. To jeden z 18 ogólnomiejskich i 341 dzielnicowych projektów wybranych do realizacji.

Projekt skierowany jest do osób niewidomych oraz słabowidzących i ma być realizowany w 17 dzielnicach. Jego cel to oznakowanie najważniejszych obiektów użyteczności publicznej − urzędów dzielnic, biur urzędu m. st. Warszawy, ośrodków pomocy społecznej, obiektów kulturalnych i sportowych − tabliczkami zawierającymi informacje z napisami w alfabecie Braille’a. Zostaną one umieszczone w miejscach łatwo dostępnych dla osób z dysfunkcją wzroku.
Etykiety brajlowskie z tekstem będą informowały o godzinach pracy instytucji. Brajlem oznakowane zostaną też pokoje, w których załatwiane są sprawy osób słabowidzących i niewidomych, a także numery pięter czy numery telefonów do konkretnych działów urzędów. Na przygotowanie potrzebnych oznaczeń zostanie przeznaczonych 850 000 zł z budżetu obywatelskiego stolicy.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt paź 16, 2020 10:39 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 19 (234),październik 2020

Rozpoczęła się 10. edycja plebiscytu „Wrocław bez Barier”. Celem inicjatywy jest uhonorowanie działań i przedsięwzięć na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Termin zgłaszania kandydatów mija 6 listopada br. o godz. 16.00.
– Chcemy nagradzać tych, którzy wyróżniają się wrażliwością społeczną. Poszukujemy ludzi, organizacji czy instytucji, które nie boją się łamać stereotypów i kruszyć bariery – mówi Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”.
Wydarzenie zainicjował w 2010 r. rzecznik prezydenta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych – Bartłomiej Skrzyński. W 2018 r. organizację plebiscytu przekazał Fundacji „Potrafię Pomóc”.
Certyfikaty przyznawane są w czterech kategoriach:
•miejsce dostępne dla wszystkich,
•działania innowacyjne w zakresie powszechnej dostępności,
•integracja społeczna,
•społeczna odpowiedzialność biznesu.
Kandydatów mogą zgłaszać instytucje, organizacje pozarządowe, osoby prowadzące działalność gospodarczą czy przedsiębiorcy. Zgłoszenia wysyłać można na adres mailowy: sekretariat@potrafiepomoc.org.pl (należy przesłać skan wypełnionego formularza zgłoszeniowego), dostarczyć je osobiście bądź listownie do siedziby organizatora, czyli Fundacji „Potrafię Pomóc”, która mieści się przy ul. Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu.
Regulamin i formularze znaleźć można na stronie: https://potrafiepomoc.org.pl/wroclaw-bez-barier/.

Źródło: Biuro Prasowe UM Wrocław

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt paź 16, 2020 10:40 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 19 (234),październik 2020

Wolontariusz chętnie nagra książki, podręczniki i inne materiały (również mało popularne, niedostępne) dla osób niewidomych. Zainteresowane osoby mogą zgłaszać taką potrzebę na adres centrumkomunikacji@pzn.org.pl. Pracownicy Centrum Komunikacji Instytutu Tyflologicznego PZN skontaktują chętnych z wolontariuszem.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt paź 23, 2020 10:35 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Masz pytania do ZUS? Skorzystaj z wideorozmowy w każdym z oddziałów
Źródło: niepełnosprawni.pl 21.10.2020
Mateusz Różański
Źródło: zus.pl

Od 4 listopada 2020 r. we wszystkich oddziałach ZUS będzie dostępna e-wizyta. To wideorozmowa z ekspertem pracującym w placówce ZUS. Rozwiązanie to ma służyć bezpieczeństwu klientów, by można było załatwić sprawę bez wychodzenia z domu.

Jak skorzystać z e-wizyty?

Aby odwiedzić placówkę online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę wizyty online.
Podczas e-wizyty pracownicy ZUS odpowiedzą na pytania z zakresu emerytur i rent, zasiłków, ubezpieczeń i składek. Na e-wizytę będzie można umówić się w dni robocze godzinach 9:00-14:30.
Z e-wizyty można już korzystać w oddziałach ZUS w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Od 4 listopada usługa będzie dostępna we wszystkich oddziałach. Aby zarezerwować wizytę w dogodnym terminie, należy wejść w link:
https://www.zus.pl/e-wizyta

Kontakt nie tylko we własnej sprawie

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji.
Jeżeli klient posiada pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

Co z osobami głuchymi?

Powstaje pytanie, jak będą obsługiwane osoby głuche posługujące się językiem migowym. Pytanie to skierowaliśmy do ZUS.
Jak udało nam się ustalić: w ZUS cały czas trwają prace nad udoskonaleniem e-wizyt, a kolejne funkcjonalności, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, mają być sukcesywnie dodawane w przyszłości.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lis 06, 2020 15:08 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Przekręty na zdalny pulpit coraz popularniejsze. W Polsce i nie tylko
Źródło: niebezpiecznik.pl 04.11.2020
Marcin Maj

Klienci banków tracą dziesiątki tysięcy złotych, a kradzież dokonuje się dosłownie na oczach ofiar, za pełną ich zgodą i przy użyciu legalnego oprogramowania. Tak działają przekręty “na zdalny pulpit”, których w ostatnim czasie przybywa. W różnych wariantach mogą się one zaczynać od problemu z komputerem lub od wizji zarobienia dużych pieniędzy.
Pisaliśmy o tym, że osoby okradzione w internecie nie muszą być nieświadomymi staruszkami. Ofiary mają często poniżej 40 lat, a dają się nabierać na oszustwa wymagające od nich niemałego zaangażowania. Te oszustwa policja jakiś czas temu nazwała “internetowymi wnuczkami” choć naszym zdaniem bardziej właściwy byłby termin “przekręt na zdalny pulpit” (remote access scam).
W tego rodzaju przekrętach z grubsza chodzi o to, aby namówić ofiarę na zainstalowanie w pełni legalnego i uczciwego programu do zdalnej obsługi komputera. Potem oszust może wymagać od ofiary zalogowania się do banku. Zwykle jest tak, że ofiara najpierw namawiana jest do skorzystania z jakiejś usługi finansowej, ale potem występuję “problem techniczny” i do akcji wkracza “konsultant”. Konsultant “wspiera” ofiarę przez zdalny pulpit i ofiary dosłownie patrzą jak czyszczone są ich konta. Nie reagują bo wierzą, że to warunek skorzystania z atrakcyjnej oferty lub pozbycia się jakiegoś problemu.

32-latka straciła 47 tysięcy

Ofiarą takiego właśnie oszustwa padła niedawno 32-letnia mieszkanka Gorzowa Wielkopolskiego. Kobieta straciła 47 tys. zł i tym razem policja w komunikacie podała pewne szczegóły. Wiadomo, że kobieta dostała e-mailem propozycje skorzystania z atrakcyjnej oferty handlu kryptowalutami (w komunikacie jest mowa o „programie kryptogenum”). Zaciekawiona ofiara weszła na stronę z dobrymi opiniami, a potem skontaktowała się z konsultantką, która miała mówić z obcym akcentem.
Konsultantka zaproponowała na początek wpłatę do depozytu kwoty 250 dolarów. Następnie skontaktował się z nią mężczyzna, który polecił wykonanie pewnych instrukcji oraz zainstalowanie programu Anydesk (to dobrze znane, legalne narzędzie do zdalnego pulpitu).
Kobieta zainstalowała program. Na polecenie oszusta zalogowała się do banku i dosłownie patrzyła, jak oszust bierze na nią kredyt. Cóż… “konsultant” obiecał, że ostatecznie żadnego kredytu nie weźmie. Po jakimś czasie bank poinformował kobietę o przyznaniu kredytu, a oszust ponownie się z nią skontaktował by “zweryfikować konto portfela kryptowalut”. Przy tej okazji wyłudził od kobiety dane z dowodu osobistego i nakłonił ją do wykonania przelewów. Cóż… ofiara ciągle sądziła, że ma jakieś duże pieniądze do zarobienia (komunikat policji wspomina, że była “zachęcona rezultatami szybkiego zarobku”). Niestety po pewnym czasie, gdy skontaktowała się ze swoim bankiem, dowiedziała się iż została po prostu oszukana.
Policja podkreśla, że to nie jedyny taki przypadek.

Są różne pomysły na wykorzystanie zdalnego pulpitu

Warianty przekrętu

Oszustwa na zdalny pulpit są problemem nie od dziś. Ostrzegali przed nimi m.in. twórcy TeamViewera. Wspomniany Anydesk publikował ostrzeżenia na blogu już rok temu. Model oszustwa opisany przez Anydeska jest bardzo podobny do tego co znamy z Polski tzn.:
•Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez e-mail, telefon lub komunikator. Szczególnie niebezpieczny jest kontakt telefoniczny bo wielu ludzi ma tendencję do ufania bardziej żywemu człowiekowi po drugiej stronie niż tylko komunikatowi tekstowemu.
•Prędzej czy później następuje prośba o zainstalowanie programu do zdalnego pulpitu i zalogowanie na konto bankowe. Czasami jest ona poprzedzona groźbą (np. “twoje konto może zostać zablokowane”), ale nierzadko wystarczy obietnica szybkich zysków.
•Potrzeba zalogowania się i wykonania nietypowych czynności często jest uzasadniana wystąpieniem problemu technicznego.

Przed przekrętami na zdalny pulpit ostrzegał australijski rządowy serwis Scamwatch. Co ciekawe, w tym kraju obserwowane były warianty polegające na podszywaniu się oszustów pod duże firmy np. Telstrę albo Microsoft. Ofiara była informowana, że jej komputer “wysyła dziwne sygnały”, albo “łącze zostało zhackowane” i prawdopodobnie rozprzestrzenia jakiegoś wirusa. Przy “naprawianiu problemu” ofiary były proszone o logowanie się do różnych usług oraz podawanie danych np. karty płatniczej. Oszuści zwykle byli spokojni i profesjonalni, chyba że ofiara opierała się przed wykonywaniem poleceń. Wówczas stawali się napastliwi (to dość typowe u oszustów).
Z kolei na Węgrzech obserwowany był jeszcze inny wariant scamu. Tam ofierze oferowano kupno nieruchomości po bardzo atrakcyjnej cenie. Rzekomy krewny właściciela miał przesłać ofierze zdjęcia i nawet filmy z nieruchomości, ale właśnie w celu ich przesłania poprosił o instalację Anydeska. Uzyskany w ten sposób dostęp do komputera ofiary został wykorzystany do pozyskania z komputera danych umożliwiających zalogowanie się na konto bankowe. Ponieważ przestępcy musieli jeszcze ominąć 2FA, wykorzystali dane osobowe pozyskane z komputera do wyłudzenia duplikatu karty SIM od operatora. To chyba jedyny znany nam przypadek, gdzie ktoś połączył SIM swaping, socjotechnikę i przekręt na zdalny pulpit.

Co robić? Jak żyć?

Uświadamiaj wszystkim i sam pamiętaj, że:
•tylko posiadacz danego konta może na nim wykonywać czynności. Pracownicy banków, operatorów i innych instytucji finansowych nie mogą prosić o zalogowanie się na konto w celu dokonania na nim zmian zdalnie. Nigdy. Tak nie wolno i już.
•Jeśli “konsultant” proponuje Ci zainstalowanie programu do zdalnego pulpitu (Anydesk, Ammyy Admin, TeamViewer, Mikogo, ThinVNC, UltraVNC i in.) możesz spokojnie założyć, że to przekręt.
•Jeśli pracownik banku, operatora czy nawet prokuratury żąda zweryfikowania danych to najlepiej zaproponuj, że się rozłączysz i sam skontaktujesz się z bankiem (wyjątek może dotyczyć sytuacji, gdy np. wcześniej zleciłeś jakiś przelew, chcesz coś odblokować etc., jednak takie weryfikacje nie powinny być elementem komunikacji, która wyszła ze strony instytucji – por. Jak wygląda rozmowa z oszustem przez telefon?).
•Pracownicy banków, instytucji finansowych i wszelkich innych firm nie powinni wymagać instalowania na komputerze użytkownika jakiegokolwiek oprogramowania od firm trzecich (owszem, mogą wam proponować instalowanie np. oficjalnej aplikacji, ale to powinna być propozycja a nie wymóg).

Poza tym warto kierować się w życiu jedną zasadą.
Jeśli ktoś proponuje Ci atrakcyjną transakcję i wydaje się ona zbyt piękna by była prawdziwa to najprawdopodobniej nie jest prawdziwa.
Nie wygrasz też jednocześnie dużej forsy i dziewczyny. Niestety.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lis 23, 2020 12:38 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Zakupy bez barier wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami
Źródło: niepełnosprawni.pl 23.11.2020
PAP

„Zakupy bez barier” to akcja miasta Poznania i Caritas Archidiecezji Poznańskiej, polegająca na wsparciu osób z niepełnosprawnościami mieszkającymi w stolicy Wielkopolski. Pomoc obejmuje kupowanie najpotrzebniejszych leków, żywności oraz środków czystości.
Jak wskazali organizatorzy akcji, usługa „Zakupy bez barier” ma chronić przed koniecznością wychodzenia z domów mieszkańców Poznania, którzy są szczególnie narażeni na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem. Z akcji mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 lat, mieszkają w Poznaniu i samotnie prowadzą gospodarstwo domowe. Usługa dostępna jest też dla poznaniaków i poznanianek powyżej 60 roku życia, którzy samotnie prowadzą gospodarstwo lub mieszkają z drugą osobą z niepełnosprawnościami, długotrwale chorą lub niesamodzielną.
„Aby zgłosić potrzebę zakupów, wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt: numer telefonu 61 646 33 44, od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 20.00. Osoby z niepełnosprawnościami mogą też wysłać SMS pod numer 783 944 112 lub wysłać mail na adres: pk@um.poznan.pl” – podał urząd miasta.
Organizatorzy akcji tłumaczyli, że samo dostarczenie podstawowych, codziennych produktów i leków jest bezpłatne, ale koszt zamówionych zakupów pokrywa zainteresowany i nie może on przekroczyć kwoty 200 zł.
„Podczas rozmowy z pracownikiem Biura dzwoniący powinien podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer telefonu. Operator przekaże zebrane informacje koordynatorowi wolontariuszy, a ten telefonicznie skontaktuje się z osobą objętą usługą i przeprowadzi krótki wywiad dotyczący potrzeb. Rozmowa pozwoli określić, jakie konkretnie zakupy są potrzebne i na kiedy” – tłumaczyli organizatorzy.

Wolontariusz z identyfikatorem

Wolontariusz, który będzie robił zakupy, rozliczy się na podstawie paragonu i oświadczenia. Całość wykonania usługi zakończy koordynator wolontariuszy, który skontaktuje się z kupującym i upewni się, że wszystko zostało zrealizowane poprawnie. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, każda usługa będzie miała nadany unikatowy numer, do wyłącznej wiadomości osoby kupującej. Tym numerem oraz specjalnym identyfikatorem będzie posługiwał się wolontariusz, uwiarygadniając swoją działalność. Żaden wolontariusz miejskiego programu nie będzie pukał do domu osoby kupującej bez wcześniejszego zgłoszenia zapotrzebowania na usługę – to osoba, która potrzebuje zakupów, musi zawsze wykonać pierwszy krok.
Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami oraz starszych mieszkańców Poznania zapewnia również Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który realizuje rządowy program wsparcia. Pomoc przewidziana jest dla osób, które skończyły 70 lat, ale w szczególnych przypadkach otrzymają ją także młodsi poznaniacy.
„Za pośrednictwem specjalnej, bezpłatnej infolinii 22 505 11 11 można zgłaszać prośbę o wsparcie w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię, takich jak np. zrobienie zakupów, wykupienie recepty, wyprowadzenie psa, wyrzucenie śmieci lub dostarczenie obiadu. Informacja trafia do MOPR, którego pracownicy wraz z wolontariuszami Caritas Poznań realizują usługę i kontaktują się osobą potrzebującą, by ustalić zakres pomocy” – podał poznański magistrat.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lis 23, 2020 12:40 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Sztuka. Nie patrz. Dyskusja wokół projektu „Sztuki w ciemno”
Źródło: niepełnosprawni.pl 20.11.2020
inf. pras.

Jaka jest przyjemność z wędrówki po wirtualnych korytarzach galerii sztuki dla osoby z niepełnosprawnością wzroku? A może powinniśmy próbować innych kanałów i pomysłów w docieraniu do osób niewidzących? W zalewie materiałów, które pojawiają się w sieci, wciąż brakuje nam uważności na osoby doświadczające niepełnosprawności sensorycznych. Z potrzeby zmiany tego stanu rzeczy narodził się projekt „Sztuka w ciemno. Cykl zdalnych warsztatów sensualnych”, realizowany w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.
Dzięki projektowi można doświadczyć w nowy sposób trzech zamkowych wystaw: „Nieznany Impresjonizm. Manet, Pisarro i im współcześni”, „Bezwzględne cechy podobieństwa” Izabelli Gustowskiego i „Rassenhygiene” Doroty Nieznalskiej. Chcemy zastanowić się, czy słuch, dotyk oraz węch i smak przywoływane w ramach warsztatów, mogą być równie ważnymi elementami artystycznej narracji.
Ze słuchowisk powstałych w ramach projektu „Sztuka w ciemno” mogą skorzystać wszystkie osoby dorosłe zainteresowane sztuką, które muszą ograniczyć kontakt osobisty z innymi ludźmi.
25 listopada o godz. 18 odbędzie się dyskusja online z udziałem osób zaangażowanych w powstawanie „Sztuki w ciemno”: Bartka Lisa, Magdaleny Popławskiej i Magdaleny Skowrońskiej, a także Roberta Więckowskiego z Fundacji „Kultura bez Barier”. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy. Porozmawiamy o włączającym potencjale „edukacji z zasłoniętymi oczami” i próbie przekraczania wykluczeń wizualnego świata. Szczegóły na stronie wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/1081029332321297/

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr lis 25, 2020 09:01 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Limit wypożyczeń w tytułach, nie megabajtach
Źródło: DZdN 25.11.2020

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i wynikami głosowania wśród użytkowników, nastąpiła zmiana sposobu obliczania limitu wypożyczeń.
Zamiast dotychczasowego sposobu naliczania limitu w megabajtach, jest on od teraz liczony w tytułach - 20 tytułów miesięcznie zamiast dawnych 3 GB transferu.
Wypożyczenia z listopada zostały przeliczone z megabajtów na tytuły, więc jeśli ktoś wyczerpał limit liczony dawnym sposobem, to może się okazać, że pozostało
mu jeszcze sporo niewypożyczonych tytułów wg nowego limitu, jeśli pobierane były pliki o rozmiarze większym od średniej.
Krótkie formy (utwory o czasie trwania do 2 godz.) powodują odjęcie 0.2 (dwóch dziesiątych) tytułu.
Pobieranie różnych typów zbiorów (wersja Daisy i Czytak, albo tekst cyfrowy czy syntetyczne MP3) w obrębie tego samego tytułu, powoduje odjęcie z limitu
jednego tytułu w danym miesiącu.
Katalog: usunięty został filtr rozmiaru, który nie ma obecnie sensu.
Odtwarzacz online i czytnik tekstu odejmuje tytuł z limitu od razu po rozpoczęciu lektury.
Kolejki plików: tytuły są odliczane z limitu przy zatwierdzaniu kolejki.
Konkurs zgadnij sobie transfer zamieniony na zgadnij sobie tytuł, a do wygrania 1 tytuł zamiast dawnych 200 MB.
Narzędzie "Podsumowanie limitu wypożyczeń w tym miesiącu" wyświetla listę tytułów odliczonych z limitu w miesiącu bieżącym; kolumna "Odliczono" zawiera
wartość 1 dla pojedynczego tytułu, albo 0.2 dla krótkiej formy.

Zapraszamy na stronę wypożyczalni:
https://wypozycz.dzdn.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr lis 25, 2020 09:49 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: pzn.org.pl 18.11.2020

Z przyjemnością informujemy, że można ponownie ubiegać się o psy przewodniki. Polski Związek Niewidomych jest obecnie partnerem w projekcie „Budowa kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania”. Liderem projektu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a partnerami: PZN, Fundacja Vis Maior, Fundacja Pies Przewodnik oraz Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik.



Dotychczas w ramach projektu:
•powstały standardy hodowli i pozyskiwania psów; szkolenia psów, szkolenia osób przygotowujących psy (kadry instruktorsko-trenerskiej); przekazywania psów osobom niewidomym; wdrażania fundraisingu; szkolenia wolontariuszy;
•szkolona jest kadra instruktorsko-trenerska;
•szkoleni są wolontariusze i fundraiserzy;
•przygotowywane są programy edukacyjne dotyczące psa przewodnika dla szkół;
•przygotowywane są filmy i spoty reklamowe;
•i oczywiście szkolone są psy.

Pierwsze psy będą już gotowe na początku 2021 roku.

Więcej informacji można uzyskać:

Centrum Rehabilitacji Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych

e-mail: rehabilitacja@pzn.org.pl, tel. 22 635 52 84;

ul. Konwiktorska 9

00-216 Warszawa

oraz bezpośrednio w fundacjach szkolących psy przewodniki:

Fundacja Vis Maior

e-mail: biuro@fundacjavismaior.pl, tel. 22 370 28 75 i 22 370 28 76;

ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku 10

02-366 Warszawa

Fundacja Pies Przewodnik

e-mail: biuro@piesprzewodnik.org.pl, tel. 22 370 28 76;

ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku 10

02-366 Warszawa

Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik

e-mail: biuro@fundacja.labrador.pl, tel. 502 435 939;

ul. Żwirki 9A

60-409 Poznań

Serdecznie prosimy o rozpropagowanie możliwości starania się o psa asystującego (przewodnika) wśród osób niewidomych. Na przykład zamieszczenie tej informacji na stronie internetowej, informowanie w czasie zdalnych spotkań. Dziękujemy serdecznie za współpracę przy promocji idei psów przewodników w Polsce.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lis 30, 2020 10:41 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Można już zamawiać atlas „Warszawa. Plan Starego i Nowego Miasta dla niewidomych i słabowidzących”
Źródło: BIP nr 22 (237), listopad 2020

Fundacja „Trakt” informuje, że można składać zamówienia na atlas „Warszawa. Plan Starego i Nowego Miasta dla niewidomych i słabowidzących”. Publikacja będzie zawierać 8 barwno-wypukłych plansz w formacie A3 przedstawiających m.in. najważniejsze obiekty kulturowe oraz trasy wycieczek. Publikacja w powiększonym druku i wersji HTML, która zostanie udostępniona na stronie internetowej fundacji, zawierać będzie komentarze historyczne i kulturowe do poszczególnych tyflomap oraz wskazówki sposobu ich czytania. Broszura brajlowska objaśni użyte na poszczególnych planszach skróty brajlowskie.

Aby zamówić atlas, należy napisać wiadomość na adres:
publikacje@trakt.org.pl
w temacie wpisując „Warszawa”, a w treści wiadomości swoje dane adresowe do wysyłki zgodnie ze standardem adresowania kopert. Fundacja prosi również o dołączenie uzasadnienia, dlaczego potrzebują Państwo tego albumu. Wysyłka realizowana będzie w późniejszym czasie, o czym nabywcy zostaną powiadomieni mailowo.

Więcej na:
http://www.trakt.org.pl/zamowienia-na-e ... widzacych/

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lis 30, 2020 10:42 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Przedstawiciele KRK do Komitetu Sterującego wybrani
Źródło: BIP nr 22 (237), listopad 2020

Znamy przedstawicieli Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych do Komitetu Sterującego w projekcie „Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych”. W głosowaniu wzięło udział 21 członków Rady. Wybrani zostali:
•Krzysztof Kotyniewicz – prezes Polskiego Związku Głuchych, członek KRK, jako przedstawiciel organizacji pozarządowej,
•Michał Tomczyk – ekspert samorządowy, członek KRK, jako przedstawiciel samorządu szczebla powiatowego,
•Dorota Rybarska-Jarosz – dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Szczecinie, jako przedstawiciel samorządu wojewódzkiego,
•Ewa Pawłowska – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracja, jako przedstawiciel organizacji pozarządowej.
Komitet Sterujący będzie odpowiadał za podejmowanie decyzji ws. realizacji działań zaplanowanych w projekcie, a w szczególności za: monitoring działań merytorycznych, zarządzanie oraz kontrolę na poziomie strategicznym, tj. weryfikację, czy projekt przebiega zgodnie z założonymi celami, a także kontrolę kosztów oraz terminów realizacji poszczególnych etapów.

Oprócz osób wskazanych przez Krajową Radę Konsultacyjną ds. Osób Niepełnosprawnych w skład Komitetu Sterującego wejdą: •przedstawiciel Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych,
•przedstawiciel Ministra Rodziny i Polityki Społecznej,
•przedstawiciele partnerów projektu.
Kadencja Komitetu Sterującego trwa do końca projektu, czyli do czerwca 2023 r.

Projekt „Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych” ma na celu przygotowanie kompleksowej propozycji wdrożenia do systemu prawnego modyfikacji i nowych instrumentów w zakresie rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, zapewniających możliwie samodzielne funkcjonowanie tych osób w społeczeństwie. W tym zawiera się także podniesienie jakości i efektywności działań realizowanych przez warsztaty terapii zajęciowej oraz wypracowanie, przetestowanie, wdrożenie i upowszechnienie standardu usług asystenckich świadczonych na rzecz osób niepełnosprawnych.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego realizuje Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (lider partnerstwa) wraz z partnerami: Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Fundacją im. Królowej Polski św. Jadwigi.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lis 30, 2020 10:43 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 22 (237), listopad 2020

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach przygotował grę online, w której można sprawdzić swoją znajomość brajla.
Gra została stworzona z myślą o widzących osobach, które uczyły się pisma punktowego, np. w tej placówce. Twórcy zapraszają rodziców, rodzeństwo, przyjaciół, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych do sprawdzenia znajomości znaków brajlowskich. Planowane jest przygotowanie kolejnych gier.
Link do gry:
https://view.genial.ly/5fa7e22189da530d ... udP2lmK8Fo

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz gru 17, 2020 11:58 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Cykl spotkań online organizowanych przez EBU
Źródło: BIP nr 23 (238), grudzień 2020
Dorota Osiecka
Centrum Rehabilitacji

W listopadzie odbył się cykl wykładów online Europejskiej Unii Niewidomych (EBU) poświęconych sygnalizatorom akustycznym oraz aplikacjom wspomagającym poruszanie się w przestrzeni osobom z dysfunkcją wzroku. Uczestniczyli w nim pracownicy Centrum Rehabilitacji Instytutu Tyflologicznego PZN.

Podczas spotkań poruszono temat wdrożenia przez branżę motoryzacyjną do nowych samochodów elektronicznych i hybrydowych systemu akustycznego ostrzegającego o nadjeżdżającym pojeździe (AVAS). Wspomniano również o nowoczesnych pojazdach elektrycznych/hybrydowych, które poruszają się z małą prędkością, ale bardzo cicho, z tego powodu są dużym zagrożeniem dla niewidomych i słabowidzących. Zdaniem uczestników wykładu dźwięk emitowany przez samochód elektryczny/hybrydowy powinien przypominać odgłosy wydawane przez pojazdy z tradycyjnym napędem.

Susanne Buchner-Sabathy z Austriackiej Federacji Niewidomych I Słabowidzących (BSVÖ) zaprezentowała stronę internetową, na której znajduje się wykaz wszystkich akustycznych sygnalizatorów dźwiękowych na przejściach dla pieszych. Jan Urbanek z Czeskiego Związku Niewidomych informował, o tym, że w jego kraju niewidomi korzystają z niewielkich, żółtych pilotów z sześcioma guzikami, których zastosowaniem jest: identyfikacja pojazdów, otwieranie drzwi do pojazdów komunikacji miejskiej, wezwanie wsparcia oraz aktywacja świateł na przejściach.

Omówione zostały również aplikacje wspomagające poruszanie się oraz nawigację w przestrzeni publicznej, adresowane do osób z dysfunkcją wzroku. Firma GeoMobile GmbH z Dortmundu tworzy przyjazne osobom niepełnosprawnym aplikacje wspomagające poruszanie się środkami komunikacji miejskiej, które działają w interakcji z pojazdami. W swojej prezentacji Tim Ontrup omówił następujące funkcje aplikacji:
◦wynajdowanie linii autobusowych/tramwajowych/kolejowych, które znajdują się w pobliżu użytkownika,
◦powiadamianie o nadjeżdżającym autobusie/tramwaju/pociągu,
◦powiadomienie o następnym przystanku,
◦wysyłanie powiadomienia do kierowcy pojazdu,
◦pomoc w odnalezieniu wejścia do pojazdu.
System ten działa już w 100 krajach, został zamontowany w 100 pojazdach i korzysta z niego 200 000 użytkowników.

Sylvain Denoncin z francuskiej firmy Okeenea Digital omówił zastosowanie aplikacji Evelity, która służy do odnajdowania się w pomieszczeniach, np. w metrze. Aplikacja jest nie tylko przeznaczona dla osób z dysfunkcją wzroku, ale także dla osób niesłyszących, poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku, aplikacja wyposażona została w asystenta dźwiękowego i nawigację krok po kroku, a użytkownik nie musi trzymać smartfona podczas korzystania z tego rozwiązania.

Luciano Butera ze Szwajcarskiej Unii Niewidomych przedstawił funkcje aplikacji nawigacyjnej MyWay pro. Służy ona do bezpiecznego przemieszczania się z punktu A do B. Oprócz możliwości ustalenia trasy, użytkownik dostaje dodatkową informację o przeszkodach oraz punktach orientacyjnych.

Dzięki szkoleniu EBU można było poznać usługi i rozwiązania akustyczne dla osób niewidomych i słabowidzących wykorzystywane w różnych krajach europejskich. Nie ulega wątpliwości, że nowe technologie mają ogromny wpływ na polepszenie jakości życia i funkcjonowanie osób z poważnymi schorzeniami wzroku. Sztuczna inteligencja ułatwia poruszanie się w przestrzeni publicznej, o czym świadczą liczne, coraz bardziej pomysłowe, aplikacje znajdujące się w smartfonach. Sprawiają one, że świat staje się bardziej dostępny.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz gru 17, 2020 12:00 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Dostępność architektoniczna, komunikacyjna i cyfrowa dla osób niewidomych i słabowidzących
Źródło: BIP nr 23 (238), grudzień 2020

3 grudnia odbyła się konferencja „Równość, dostępność i przeciwdziałanie dyskryminacji wobec osób z niepełnosprawnościami” koordynowana przez organizacje studenckie uniwersytetu SWPS. W jednym z paneli swoją prelekcję miała Elżbieta Oleksiak, Sekretarz Generalny Zarządu Głównego PZN, która wystąpiła w zastępstwie za Prezes ZG PZN, Annę Woźniak-Szymańską.

Całe wydarzenie podzielono na trzy panele, każdy z nich poruszał inne kwestie. W pierwszym zajęto się prawnymi aspektami niepełnosprawności. Eksperci w tej dziedzinie wygłaszali wykłady m.in. na temat ochrony praw osób niepełnosprawnych w świetle Konstytucji RP; działań Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie; uprawnień i świadczeń.
Drugi panel zajmował się funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Prelegenci opowiadali tu o dobrych praktykach w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi, zwracali uwagę na stygmatyzację osób niepełnosprawnych w języku polskim, a także podkreślali, jak ważna jest aktywizacja społeczna i zawodowa tej grupy.

Ostatnia część konferencji dotyczyła zagadnień związanych z zachowaniem społeczeństwa wobec osób z niepełnosprawnościami. W tym panelu wystąpiła Elżbieta Oleksiak. W swojej prelekcji zajęła się dostępnością architektoniczną, komunikacyjną i cyfrową dla osób niewidomych i słabowidzących. Na początku zwróciła uwagę na to, jak wiele osób w Polsce ma uszkodzenia i choroby oczu. Dzięki kilku przykładom pokazała, jak można zapewnić dostępność pomieszczeń i otoczenia tak, aby osobom niewidomym i słabowidzącym ułatwić funkcjonowanie i poruszanie się na nieznanym terenie. Podała też kilka obszarów, w których brakuje jeszcze dostępności, i wskazała, co należy w nich poprawić. Prelekcja zakończyła się wyświetleniem filmu „N jak niewidomy”.

Nagranie z wydarzenia można obejrzeć na YouTubie pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=63tob_O ... lBnUHfxFbM

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz gru 17, 2020 12:01 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 23 (238), grudzień 2020

3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Wszystko zaczęło się w 1992 roku, kiedy święto zostało ogłoszone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego głównym celem jest promowanie praw i godności osób z niepełnosprawnościami, a także uświadamianie społeczeństwa, z jakimi trudnościami takie osoby zmagają się na co dzień.

Z tej okazji Światowa Unia Niewidomych przygotowała oświadczenie. Zwróciła w nim uwagę na to, że wiele decyzji rządowych spowodowanych walką z pandemią koronawirusa zostało podjętych bez uwzględniania potrzeb osób z niepełnosprawnością, starszych lub społecznie zaniedbanych. Ustanowienie prawa, które bierze pod uwagę interesy osób niepełnosprawnych, wynika wprost zarówno z Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, jak i z celów trwałego rozwoju.
WBU apeluje też, aby organizacje na rzecz osób z dysfunkcjami wzroku, instytucje rządowe, samorządowe, obywatelskie oraz podmioty prywatne zaangażowały się w tworzenie bardziej przyjaznego środowiska z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.
Cały tekst oświadczenia (w języku angielskim) można znaleźć na stronie: https://worldblindunion.org/blog/news/w ... mber-2020/.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz gru 17, 2020 12:02 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 23 (238), grudzień 2020

Europejska Unia Niewidomych ogłosiła wyniki konkursu pt. „Najlepsze praktyki w zakresie dostępności cyfrowej” stron internetowych instytucji publicznych. Z uwagi na stan epidemii posiedzenie komisji konkursowej zostało zorganizowane online. Miło nam poinformować, że drugie miejsce zdobyła praca Rafała Kanarka i Natalii Popławskiej z Centrum Komunikacji Instytutu Tyflologicznego, którzy reprezentowali Polski Związek Niewidomych.

Celem konkursu było nagrodzenie najlepszych rozwiązań poprawiających dostępność stron internetowych instytucji publicznych z uwzględnieniem potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. W pracy przesłanej do EBU Rafał Kanarek i Natalia Popławska opisali ustawę o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych z 4 kwietnia 2019 r. jako rozwiązanie promujące dostępność. Umieścili ją w szerszym kontekście, jakim jest realizowany od dwóch lat program „Dostępność Plus”.
Cieszy fakt, że jury złożone z przedstawicieli różnych krajów przyznało naszej organizacji drugą nagrodę. Nie zabiegaliśmy o to, chcieliśmy jednak pokazać innym, że w naszym kraju wdrażane są rozwiązania poprawiające wciąż niedoskonałą dostępność stron internetowych instytucji publicznych.
Pierwsze miejsce w konkursie zajęli przedstawiciele Republiki Czeskiej za przedstawienie programu w zakresie dostępności. Trzecią nagrodę zdobyła włoska organizacja. Ciesząc się z naszego sukcesu, gratulujemy również laureatom pierwszego i trzeciego miejsca.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz gru 17, 2020 12:03 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 23 (238), grudzień 2020

W SOSW w Owińskach powstaje biblioteka zapachów. Od przyszłego semestru będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych dzieci, nauczycieli, wychowawców, rodziców oraz gości odwiedzających ośrodek. Już teraz można pomóc placówce w kompletowaniu zapachów. Perfumy (nie muszą być całe, mogą to być nawet ich resztki) można zostawić w portierni SOSW lub wysłać na adres: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, plac Przemysława 9, 62-005 Owińska.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn gru 28, 2020 15:00 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Nieodpłatne porady prawne na Uniwersytecie Łódzkim
Źródło: BIP nr 24 (239), grudzień 2020

W czasie pandemii osoby z niepełnosprawnościami mogą uzyskać nieodpłatnie pomoc prawną w Klinice Prawa działającej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Porady udzielane są na wiele sposobów: pocztą tradycyjną, przez telefon, faks, e-mail czy Skype.

Zajmują się tym studenci ostatnich dwóch lat studiów. Pod nadzorem wykładowców, którzy mają co najmniej stopień doktora nauk prawnych i doświadczenie w praktyce prawniczej, wydają opinie prawne oraz sporządzają pisma procesowe.

Problemy do rozwiązania można zgłaszać:
◦tel./fax: 42 635 46 32 (poniedziałki: godz. 13.00–16.00, wtorki: godz. 9.00–12.00, środy: godz. 14.00–17.00, czwartki: godz. 12.00–14.00),
◦e-mail: klinika@wpia.uni.lodz.pl,
◦pocztą tradycyjną: Klinika Prawa, ul. Kopcińskiego 8/12, 90-232 Łódź.

Więcej informacji na stronie: https://www.wpia.uni.lodz.pl/klinika.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn gru 28, 2020 15:01 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 24 (239), grudzień 2020

Lider Dostępności to konkurs architektoniczno-urbanistyczny Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich organizowany pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W tegorocznej edycji kapituła przyznała Grand Prix, siedem nagród oraz dwa wyróżnienia. Poniżej przedstawiamy listę laureatów w poszczególnych kategoriach:
◦Grand Prix: Muzeum Narodowe w Krakowie,
◦Architekt/urbanista: Pracownia Architektoniczna xystudio z Warszawy,
◦Przestrzeń publiczna – wyróżnienie: Park Bulwary w Tomaszowie Mazowieckim,
◦Duży obiekt użyteczności publicznej: Brama Poznania oraz Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach,
◦Obiekt usług lokalnych: Pływająca Baza Nurkowa na jeziorze Płocie oraz Dom dla Bezdomnych w Jankowicach,
◦Obiekt biurowo-handlowy: Malta House w Poznaniu,
◦Obiekt mieszkalny/hotelowy – wyróżnienie: Osiedle Mickiewicza w Warszawie,
◦Obiekt zabytkowy: Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn gru 28, 2020 15:34 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Aplikacja Seeing AI otrzymała aktualizację, która wprowadza Polski język.
Źródło: Facebook i antyweb.pl 24.12.2020

Aplikacja Seeing AI dla niedowidzących i niewidomych zyskuje wyjątkowe możliwości, które mają pozwalać np. na sprawniejsze przemieszczanie się. W wersji 4.0 aplikacja korzysta z LiDAR-a, dzięki czemu użytkownik telefonu lepiej rozpoznaje otoczenie, a zupełną nowinką jest korzystanie z funkcji dźwięku przestrzennego (spatial audio), by za jego pomocą usłyszeć otoczenie. Jest to oczywiście możliwe tylko w słuchawkach, a rozszerzającą funkcję opcją jest umieszczanie beaconów na konkretnych przedmiotach, by telefon mógł je łatwiej namierzyć.
Telefon korzysta z silnika haptycznego, by informować użytkownika o dystansie dzielącym go od najbliższych obiektów, a główne menu aplikacji zostało przeorganizowane. To właśnie ta wersja aplikacji wprowadza, wśród wielu innych, obsługę polskiego języka, a Microsoft chwali się, że Seeing AI lepiej poradzi sobie teraz z rozpoznawaniem tekstu.
Seeing AIdostępny na urządzeniach z systemem iOS 14 i wyposażonych w LiDAR, umożliwia eksplorowanie nieznanej przestrzeni w trzech wymiarach przy użyciu dźwięku przestrzennego. Korzystając ze słuchawek, będziesz słyszeć nazwy obiektów dochodzące z miejsc, w których te obiekty znajdują się w pomieszczeniu. Możesz także znaleźć konkretny obiekt, umieszczając na nim sygnalizator. Z chęcią zapoznamy się z Twoją opinią na temat tej wczesnej, eksperymentalnej funkcji. Zapraszamy do współpracy w eksplorowaniu tego nowego obszaru wraz ze społecznością.
• W przypadku telefonów iPhone 12 Pro i Pro Max haptyczny czujnik zbliżeniowy umożliwia kierowanie skanera LiDAR na obiekty i wyczuwanie odległości do nich
• Wygląd ekranu głównego został przeprojektowany, aby poprawić kontrast i poszerzyć pole widzenia aparatu
• Ulepszenia opisów obrazów w kanale Scena oraz podczas przeglądania zdjęć na telefonie
• Ulepszono dokładność rozpoznawania tekstu w kanale Dokument
• Aplikacja Seeing AI jest teraz dostępna w siedmiu dodatkowych językach: czeskim, duńskim, fińskim, greckim, węgierskim, polskim i szwedzkim
• Ponadto różne poprawki błędów pod maską, Wersja 4.0

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 15, 2021 14:31 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
„Dostępność szansą dla biznesu – przewodnik dla firm”
Źródło: BIP nr 1 (240), styczeń 2021

W ramach Programu „Dostępność Plus” powstała publikacja dla pracodawców prezentująca, czym jest dostępność i w jaki sposób wdrażać jej rozwiązania. „Dostępność szansą dla biznesu – przewodnik dla firm” to kompendium wiedzy zawierające informacje o aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym zakresie.
W podręczniku zaprezentowane zostały m.in. konkursy, w ramach których można zdobyć fundusze na działania związane z zapewnianiem dostępności. Pracodawcy mogą dowiedzieć się, czym jest Program „Dostępność Plus” i jakie korzyści z jego realizacji mają prywatni przedsiębiorcy. W poradniku zawarte zostały również wskazówki i inspiracje, jak w prosty sposób wdrażać dostępność we własnej firmie, m.in. poprzez stronę internetową, czy też na etapie rekrutacji pracowników.
Publikacja została opracowana przez Konfederację Lewiatan oraz Fundację Aktywizacja. Powstała ona w ramach projektu dofinansowanego z budżetu państwa oraz środków Funduszu Spójności z Programu Pomoc Techniczna.
Przewodnik można pobrać ze strony:
http://konfederacjalewiatan.pl/aktualno ... 2.2020.pdf


Źródło: Konfederacja Lewiatan

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 15, 2021 14:33 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Forum Koordynatorów i Koordynatorek dostępności coraz bliżej
Źródło: BIP nr 1 (240), styczeń 2021

19 stycznia br. w godz. 9.00-13.30 odbędzie się bezpłatna konferencja online pn. „Forum Koordynatorów i Koordynatorek dostępności”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Widzialni.
Podczas spotkania omówione zostaną najważniejsze zadania koordynatora dostępności wynikające z ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Poszczególni prelegenci zaprezentują zagadnienia zarówno z zakresu dostępności cyfrowej, architektonicznej, jak i prawnej. Uczestnicy konferencji poznają także przykłady instytucji, które kompleksowo wdrażają dostępność.

Program konferencji:
•09.00 Przywitanie – Agnieszka Parol, Roluj wykluczeNIE oraz Artur Marcinkowski, Fundacja Widzialni
•09.10–09.25 Obowiązki koordynatora w świetle ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami – Przemysław Herman, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
•09.25–09.45 Jak zbudować plan wdrażania dostępności i jak przygotować sprawozdanie? – Tomasz Hupało, Urząd Komunikacji Elektronicznej
•09.45–10.00 Kwalifikacja – Wdrażanie dostępności w organizacji – Artur Marcinkowski, Fundacja Widzialni
•10.00–10.20 Ustawa o dostępności cyfrowej – Co koordynator/-ka wiedzieć powinni? – Adam Pietrasiewicz, Cyfryzacja KPRM
•10.20–10.40 Sprawdzenie dostępności strony internetowej, minimum dla koordynatora i koordynatorki – Przemysław Marcinkowski, Fundacja Widzialni
•10.40–10.50 Przerwa
•10.50–11.05 Jak stworzyć deklarację dostępności? – Stefan Wajda, Pracownia Dostępności Cyfrowej. LepszyWeb.pl
•11.05–11.20 Jak przygotować dostępny, prosty dokument cyfrowy? – Marcin Luboń, Fundacja Widzialni
•11.20–11.40 O audycie architektonicznym dla koordynatorów i koordynatorek – Kamil Kowalski, Fundacja Integracja
•11.40–11.55 Jak komunikować w sposób dostępny – Anna Żórawska, Fundacja Kultury bez Barier
•11.55–12.15 Dostępne ścieżki ewakuacyjne – Maciej Augustyniak, Fundacja Polska Bez Barier
•12.15–12.30 Jak zorganizować dostępne wydarzenie online?– Monika Szczygielska, Dostępni.eu
•12.30–12.40 Przerwa
•12.40–13.00 Case study – Donata Kończyk, m. st. Warszawa
•13.00–13.20 Case study – Koordynatorka dostępności jako ośmiornica. Państwowa instytucja a nieformalny kolektyw – Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk – Muzeum Sztuki w Łodzi
•13.20–13.30 Podsumowanie i zakończenie – Agnieszka Parol i Artur Marcinkowski

Konferencja tłumaczona będzie na polski język migowy, jak również udostępnione zostaną napisy na żywo. Zapisy na spotkanie, które odbędzie się w formie online, na platformie Zoom, przyjmowane są za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się pod linkiem: https://widzialni.org/zaproszenie-na-ko ... w,mg,6,384.

Źródło: Fundacja Widzialni

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 15, 2021 14:34 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 1 (240), styczeń 2021

Na polskich drogach często spotyka się hulajnogi leżące w bezładzie na chodnikach. Dla osób niewidomych i słabowidzących to przeszkody, na które można wpaść, przewrócić się i zrobić sobie krzywdę. Problem ten często pojawiał się w mediach. W związku z opisywaną sytuacją operator hulajnóg elektrycznych, Lime Technology, podjął kroki zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa osobom z dysfunkcją wzroku.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo osób niewidomych i słabowidzących (i nie tylko), firma zrealizowała następujące działania:
•umieściła na swoich urządzeniach (w formie naklejek) i udostępniła w aplikacji mobilnej informacje dotyczące korzystania i pozostawiania hulajnóg tak, aby nie stwarzały one zagrożenia dla osób z niepełnosprawnościami;
•cyklicznie kieruje do swoich użytkowników wiadomości e-mail z przypomnieniem o zasadach prawidłowego korzystania z hulajnóg;
•wprowadziła wymóg potwierdzania miejsca zaparkowania hulajnogi poprzez obowiązek wykonania zdjęcia odstawionego urządzenia, który jest warunkiem zakończenia przejazdu i naliczania opłat;
•prowadzi stały monitoring prawidłowego wykonywania zadań przez współpracowników odpowiedzialnych za rozstawianie i porządkowanie hulajnóg;
•edukuje pracowników i współpracowników w zakresie uwzględnienia potrzeb osób z niepełnosprawnościami w planowaniu działalności operacyjnej;
•we współpracy z wybranymi miastami, w których świadczy usługi, identyfikuje miejsca najczęściej uczęszczane przez osoby z niepełnosprawnościami i wprowadza tam szczególne środki ostrożności oraz zasady użytkowania hulajnóg;
•cyklicznie przekazuje użytkownikom dołączane do urządzeń papierowe materiały informacyjne (zawieszki) dotyczące zasad prawidłowego korzystania z hulajnóg.

Operator myśli też w przyszłości o dalszych inicjatywach, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnościami.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 15, 2021 14:35 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Kolejne spotkanie dotyczące psów przewodników
Źródło: BIP nr 1 (240), styczeń 2021

28 stycznia br. o godz. 10.00 odbędzie się kolejne spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących na temat psów przewodników. Będzie można do niego dołączyć za pośrednictwem platformy ZOOM.

Podczas spotkania można dowiedzieć się o:
•idei posiadania psa przewodnika i jego roli w życiu osoby niewidomej;
•możliwościach, które daje posiadanie psa przewodnika;
•aspektach prawnych dotyczących psa przewodnika;
•warunkach, jakie trzeba spełnić, aby mieć psa przewodnika;
•odpowiedzialności, jaka wynika z posiadania psa przewodnika;
•pracach nad standardami i korzyściach płynących z ich wdrażania.

Uczestnicy obejrzą także krótki film z audiodeskrypcją, w którym osoby posiadające psy przewodniki dzielą się swoimi doświadczeniami na ten temat.

Spotkanie potrwa ok. 3 godzin. Aby wziąć w nim udział, należy wysłać wiadomość na adres e-mail:
ioptulowicz@pzn.org.pl
Spotkanie odbędzie się tylko wtedy, gdy zgłosi się minimum 10 osób.

W ramach projektu dotyczącego wypracowywania standardów szkolenia psów przewodników w Polsce Polski Związek Niewidomych przygotował spot i film zachęcające do posiadania psa przewodnika. Spot jest dostępny pod linkiem: https://youtu.be/FT4RlOfJZzI.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 15, 2021 14:36 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Podziel się swoją opinią dotyczącą oznakowania produktów
Źródło: BIP nr 1 (240), styczeń 2021
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

Obecnie wszystkie opakowania leków są oznaczone brajlem. Uważamy jednak, że inne produkty również powinny zostać oznakowane w dostępny dla osób niewidomych i słabowidzących sposób. Na jakich artykułach najbardziej brakuje Państwu informacji? W jakiej formie powinny pojawić się oznaczenia? Jesteśmy ciekawi, jakie mają Państwo zdanie, dlatego prosimy o odpowiedź na kilka pytań.

Jakie kategorie produktów w pierwszej kolejności powinny zostać oznaczone? Produkty chemiczne, spożywcze, inne, jakie?
Jakie oznaczenia są najbardziej właściwe:
•napisy w brajlu,
•informacje zawarte w kodzie kreskowym, odczytywane za pomocą aplikacji w smartfonie,
•informacje zawarte w kodzie QR, odczytywane dzięki aplikacji w smartfonie,
•wybrane dane o produkcie z powiększoną czcionką, przynajmniej wielkości 1 cm (jeżeli zmieszczą się na opakowaniu) do odczytania za pomocą smartfonu oraz czytelne dla osób słabowidzących,
•wybrane dane o produkcie w postaci wypukłych napisów (jeżeli zmieszczą się na opakowaniu).

Jakie dane na opakowaniach/etykietach są najbardziej istotne? Nazwa, data przydatności, pojemność, skład, inne, jakie?
Czy mają Państwo inne uwagi dotyczące charakteru opakowań/etykiet?

Odpowiedzi prosimy przesyłać do 20 stycznia br. na adres e-mail:
eoleksiak@pzn.org.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 15, 2021 14:37 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 1 (240), styczeń 2021

To zbiór informacji, które będą przydatne osobom zagrożonym utratą wzroku. Poradnik jest takim ABC, w którym można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, m.in. gdzie szukać wsparcia, jakie urządzenia ułatwią codzienne funkcjonowanie, czy można poruszać się samodzielnie, kiedy się nie widzi, jakie aplikacje są pomocne w nawigacji i orientacji w przestrzeni.

Poradnik pod redakcją Małgorzaty Pacholec, został napisany z myślą o osobach, które doświadczają utraty widzenia i nie wiedzą, jakie wsparcie mogą otrzymać ani gdzie szukać pomocy. Porady są rezultatem osobistych doświadczeń osób dotkniętych dysfunkcją wzroku. Jest to zbiór odpowiedzi na pytania, które mogą być wskazówkami rozpoczynającymi proces pozytywnych zmian. Publikacja została przygotowana w ramach projektu pilotażowego dla Wschodniego Mazowsza „Widzimy nie tylko oczami” realizowanego przez Instytut Tyflologiczny PZN.

„Choroby oczu zazwyczaj pojawiają się niespodziewanie i całkowicie zmieniają życie, zarówno osób nimi dotkniętych, jak i ich bliskich. W największym stopniu dotyczą osób dorosłych, szczególnie starszych. Wiele z nich musiało zrezygnować z dotychczasowych aktywności i stało się zależnymi od innych. Wiemy, że tak nie musi być. Są bowiem specjaliści, którzy potrafią pomóc osobom słabowidzącym, a nawet niewidomym, w zachowaniu samodzielności. Wiedzą oni, jak zmotywować te osoby do wysiłku, aby nauczyły się nowych sposobów wykonywania codziennych czynności, a także jaki sprzęt czy urządzenia mogą im to ułatwić” – można przeczytać we wstępie do poradnika.

Link do publikacji:
https://pzn.org.pl/wp-content/uploads/2 ... ne-003.pdf

„Widzimy nie tylko oczami” – stworzenie modelu koordynowanego wsparcia dla osób tracących wzrok w ich środowisku lokalnym.

Projekt pilotażowy dla Wschodniego Mazowsza realizowany przez Instytut Tyflologiczny PZN. Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 15, 2021 14:38 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 1 (240), styczeń 2021

Pod koniec 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie Sygnatariuszy Partnerstwa na rzecz Dostępności. Do współpracy przy wprowadzaniu założeń programu Dostępność Plus zapraszane są instytucje publiczne, samorządy, firmy, organizacje pozarządowe i jednostki naukowo-badawcze.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zakłada, że program będzie realizowany w szerokim partnerstwie z samorządami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i środowiskiem osób z niepełnosprawnościami oraz seniorami. Ideą tego partnerstwa jest promocja dostępności i równości szans. Na spotkaniu poinformowano, że 16 kolejnych podmiotów dołączyło do grona niemal 200 partnerów na rzecz dostępności. Polski Związek Niewidomych również jest jednym z sygnatariuszy.

– Mimo niełatwej sytuacji społecznej staramy się, aby w czasie pandemii nie zapomniano o dostępności. Prowadzimy wiele działań, dzięki którym seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami będą mogli normalnie funkcjonować w tym trudnym czasie – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Spotkanie było okazją do podsumowania działań podjętych w ramach programu Dostępność Plus. Jak poinformowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, uruchomiono już 90% zaplanowanych działań. Wzrosło też grono ambasadorów dostępności, które od poprzedniego roku powiększyło się o 47 partnerów. Budżet programu wynosi 23 mld zł.

– Nasi partnerzy dostrzegają potrzebę podejmowania działań na rzecz dostępności. To jeden z celów programu Dostępność Plus, który ma nie tylko likwidować bariery architektoniczne, lecz także mentalne. Chcemy, aby dzięki Partnerstwu na rzecz Dostępności wiedza na temat poprawy jakości życia osób ze szczególnymi potrzebami była rozpowszechniana i promowana – stwierdziła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Więcej o działaniach podejmowanych przez firmy i organizacje w ramach Partnerstwa na rzecz Dostępności w poniższym materiale filmowym z audiodeskrypcją:
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/ ... zwiazania/
Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 15, 2021 14:40 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Tanie taksówki dla osób z niepełnosprawnościami w stolicy

Od 2 stycznia m. st. Warszawa kontynuuje usługę specjalistycznego przewozu osób z niepełnosprawnościami. Można z niej korzystać na terenie stolicy oraz 20 km od jej granic (w zakresach określonych w regulaminie usługi). Zryczałtowana opłata za kurs została podwyższona i w tym roku wynosi 20 zł brutto bez względu na odległość.

Usługa świadczona jest od poniedziałku do piątku w godz. 6.00–22.00, a w soboty i niedziele w godz. 8.00–22.00, z wyjątkiem dni świątecznych. Osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać z przejazdów samodzielnie, z opiekunem lub psem przewodnikiem. Do transportu wykorzystywane są zarówno pojazdy specjalistyczne (dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami; pierwszeństwo mają osoby, które poruszają się na wózku), jak i samochody osobowe. Zgodnie z regulaminem pierwszeństwo w korzystaniu z usługi mają osoby z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, wzroku.

Jak przyjmowane są zgłoszenia?
Zlecenia przyjmowane są u przewoźników:
•specjalistyczne – z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem, w dni powszednie w godz. 8.00–18.00 pod numerami telefonów (22) 298 59 00 lub 720 915 300, oraz na adres e-mailowy: bus@specjaltrans.pl. Po godz. 18.00 oraz w soboty, niedziele i dni świąteczne zlecenia rejestrowane są automatycznie. W przypadku, gdy na dany termin jest wolny samochód, w kolejnym dniu roboczym przewoźnik, zachowując kolejność zgłoszeń, oddzwania i informuje korzystającego o możliwości przyjęcia zlecenia
•osobowe – z co najmniej trzydziestominutowym wyprzedzeniem, przez całą dobę pod numerem telefonu (22) 333 4444 na hasło: „Wawa Taxi bez barier”. Wszelkie informacje w zakresie spraw związanych z korzystaniem z przewozów pojazdami osobowymi, można uzyskać pod numerem telefonu przewoźnika: (22) 333 44 44, a także drogą elektroniczną, wysyłając zapytanie na adres e-mailowy: centrala@wawataxi.pl z wyprzedzeniem. W przypadku, gdy korzystający chciałby przesunąć godzinę podstawienia samochodu lub anulować zlecenie, zobowiązany jest poinformować o tym dyspozytornię – z co najmniej piętnastominutowym wyprzedzeniem na terenie Warszawy oraz z co najmniej trzydziestominutowym poza Warszawą. Kurs realizowany jest bez dodatkowych przystanków (czyli z punktu A do punktu B) i możliwie najkrótszą z dostępnych tras.

Kto może korzystać z usług?
Osobami uprawnionymi są pełnoletni mieszkańcy Warszawy posiadający jedno z ważnych orzeczeń: •o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym,
•o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub o całkowitej niezdolności do pracy,
•o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidzkiej,
•o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy osób w gospodarstwie rolnym,
•o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności potwierdzonym przez inny równoważny dokument.

Regulamin usługi i więcej informacji można znaleźć na stronie:
https://warszawa19115.pl/-/uslugi-przew ... osprawnych
Źródło: Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 15, 2021 14:41 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 1 (240), styczeń 2021

Nowe znaczniki TOTUPOINT zostały zainstalowane w Tychach, Owińskach oraz Poznaniu. Dzięki nim osoby niewidome będą mogły lepiej odnaleźć się w przestrzeni.

Przestrzeń miejską Tychów zasiliło 17 nowych znaczników TOTUPOINT. Nowo zamontowane znaczniki ułatwiają zlokalizowanie kilkunastu przejść dla pieszych i przystanków komunikacji miejskiej. Pomogą też odnaleźć się w Ośrodku „Paprocany”. Wszystkie lokalizacje do znaczników zostały wytypowane przez osoby z niepełnosprawnością wzroku z Koła PZN w Tychach.

Znaczniki TOTUPOINT pojawiły się również w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Właśnie kończy się pierwszy etap instalacji naprowadzających systemów dźwiękowych, pozwalających uczniom poruszać się łatwiej po ogromnych przestrzeniach ośrodka. Komunikaty z aplikacji poinformują użytkowników, jak dojść do konkretnego miejsca. Wykorzystane zostaną do tego tzw. latarnie dźwiękowe. Pierwsze pięć takich punktów to: brama wejściowa do ośrodka, drzwi budynku głównego, Muzeum Tyflologiczne oraz dwie makiety dotykowe – przed wejściem do budynku oraz Parku Orientacji Przestrzennej.

Siedem znaczników wspomagających samodzielne poruszanie się zamontowano też w Bramie Poznania. To interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego jest teraz jeszcze bardziej dostępne dla zwiedzających, a odnalezienie wejść i głównych miejsc w obiekcie stało się łatwiejsze.

Źródło: TOTUPOINT

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 15, 2021 14:41 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 850 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Następna strona

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL