Portal - Informator Obywatelski Osób Niewidomych

www.defacto.org.pl
Teraz jest Pt mar 29, 2024 04:39

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 850 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt sty 15, 2021 14:42 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 1 (240), styczeń 2021

Jakie problemy w załatwianiu spraw urzędowych mają osoby słabowidzące? Jakie są ich potrzeby? W jaki sposób można im pomóc? W ramach projektu „Widzimy nie tylko oczami” powstał film „Zauważyć Słabowidzących” skierowany do pracowników instytucji samorządowych.

Film można znaleźć na stronie Polskiego Związku Niewidomych w zakładce Multimedia, na stronie projektu widzimy.pzn.org.pl (zakładka Materiały filmowe), jak i na kanale na YouTubie:
https://www.youtube.com/watch?v=vM15hCu ... =emb_title
Zachęcamy także do lektury raportu z realizacji projektu „Widzimy nie tylko oczami” (do pobrania na stronie:
https://pzn.org.pl/raport-widzimy-nie-tylko-oczami/) oraz poradnika dla osób zagrożonych utratą widzenia:
https://pzn.org.pl/powstal-poradnik-dla ... -widzenia/
Wszystkie materiały można również znaleźć na stronie projektowej, która pozostaje do Państwa dyspozycji mimo zakończenia projektu.

„Widzimy nie tylko oczami” – stworzenie modelu koordynowanego wsparcia dla osób tracących wzrok w ich środowisku lokalnym. Projekt pilotażowy dla Wschodniego Mazowsza realizowany przez Instytut Tyflologiczny PZN. Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 15, 2021 14:42 


Góra
  
 
PostNapisane: Pt sty 15, 2021 14:43 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 1 (240), styczeń 2021

RC fundacja konsultingu i rehabilitacji prowadzi konsultacje psychologiczne w ramach projektu finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wsparcie jest udzielane nie tylko osobom niepełnosprawnym, które mają ograniczoną możliwość uczestnictwa w zajęciach, lecz także każdemu, kto takiego wsparcia potrzebuje. Osoby z Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego, które nie radzą sobie z obecną sytuacją wywołaną COVID-19, mogą umówić się na konsultację w formie rozmowy telefonicznej lub wideokonferencji. W przypadku ograniczonych możliwości finansowych należy wysłać SMS-a, a fundacja zobowiązuje się oddzwonić pod wskazany numer.

Skorzystanie z pomocy możliwe jest przez 7 dni w tygodniu w godzinach:
•poniedziałek – 18.00–22.00,
•wtorek – 20.00–24.00,
•środa – 18.00–22.00,
•czwartek – 22.00–24.00,
•piątek – 18.00–24.00,
•sobota – 20.00–24.00,
•niedziela – 20.00–24.00.

W sprawie konsultacji należy dzwonić pod nr tel. 506 510 220 lub wysłać e-mail na adres: fkr@rc-online.eu.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 29, 2021 16:57 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Bezpłatna rehabilitacja osób niepełnosprawnych w NCM Okoklinik Warszawa
Źródło: BIP nr 2 (241), styczeń 2021

NCM OKOKLINIK od stycznia br. świadczy pełny zakres usług rehabilitacji ruchowej dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym. Skorzystanie z tej oferty nie wymaga skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

W ofercie są takie zabiegi jak: pole magnetyczne, tens, krioterapia, laser, lampa solux, ultradźwięki, diatermia krótkofalowa, ćwiczenia indywidualne z kinezyterapeutą oraz ćwiczenia: czynne wolne, izometryczne, w odciążeniu, samowspomagane, masaż leczniczy czy wyciągi. Warunkiem wstępnego zakwalifikowania się do korzystania ze świadczeń w programie jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu lekkim albo umiarkowanym bądź orzeczenia równoważnego potwierdzonego odpowiednimi dokumentami. Świadczenia są realizowane od razu i bez kolejek. Co ważne, aby skorzystać z usługi, nie trzeba mieć skierowania od lekarza POZ. Korzyścią dla osób, które skorzystają z zabiegów fizjoterapeutycznych, może być podjęcie lub utrzymanie aktywności zawodowej i społecznej.

Informacje i rejestracja:
Okoklinik Warszawa-Ursus
ul. Władysława Jagiełły 2 lok. 2
01-495 Warszawa
tel.: 22 290 00 99

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 29, 2021 16:58 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 2 (241), styczeń 2021

Już 5 lutego br. rozpocznie się cykl bezpłatnych webinarów „Biznes bez barier”. Z inicjatywy Wrocławskiego Parku Technologicznego co piątek o godz. 13.00 eksperci z różnych instytucji związanych ze wspieraniem przedsiębiorczości i aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami będą przybliżać zagadnienia dotyczące zakładania firmy, podejmowania pracy czy też zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

Wśród prelegentów znajdą się m.in. przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Urzędu Miasta Wrocław. Temat najbliższego webinaru: „Orzeczenie to nie obciążenie”. Spotkanie poprowadzi Kamila Kołakowska, zastępca kierownika działu adaptacji osób niepełnosprawnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Rejestracja na wydarzenie pod linkiem: https://webinar.getresponse.com/zxSIi/b ... obciazenie.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 29, 2021 17:00 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 2 (241), styczeń 2021

Około 1000 uczestników, kilkanaście prezentacji z różnych obszarów dostępności – to bilans Forum Koordynatorów i Koordynatorek dostępności, które odbyło się 19 stycznia br. Była to także pierwsza w Polsce konferencja poświęcona pracy koordynatora. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Widzialni.

Uczestnicy konferencji mogli poznać obowiązki koordynatora dostępności, które są zapisane w ustawie o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. – Zapewniając dostępność architektoniczną, cyfrową i komunikacyjną, która służy osobom z niepełnosprawnościami, mamy pewność, że wszystkie inne osoby skorzystają z usług danego podmiotu publicznego. Koordynator ds. dostępności powinien znać zasady funkcjonowania instytucji, wiedzieć, w jakim zakresie ma kontakt z obywatelami, zapytać same osoby o szczególnych potrzebach, na czym im zależy i jakie mają potrzeby do załatwienia w danej instytucji – mówił Przemysław Herman z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

W trakcie konferencji pojawiły się zagadnienia z różnych dziedzin dostępności. Omówiono aspekty cyfrowe – zarówno zapisy ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r., jak i narzędzia pozwalające tworzyć dostępne dokumenty czy sprawdzić poziom dostosowania strony internetowej do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Poruszano także tematy związane z dostępnością architektoniczną, np. budynków użyteczności publicznej, i dotyczące ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami.

O tym, co powinien zawierać plan wdrażania dostępności oraz raport z jego realizacji, opowiedział Tomasz Hupało z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Wskazywał, że w dokumentach powinny znaleźć się informacje nt. sposobu zapewnienia dostępności architektonicznej w danym podmiocie publicznym oraz informacje nt. planu ewakuacji dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wymagane jest również załączenie streszczenia opisującego, w jaki sposób zapewniono dostępność stron internetowych i aplikacji, multimediów, dokumentów oraz deklaracji dostępności. Dodatkowo koordynator powinien wskazać, jak w danej instytucji realizowana jest dostępność informacyjno-komunikacyjna, czyli obsługa klientów z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się albo możliwość zdalnego dostępu do tłumacza PJM przez strony internetowe i aplikacje. Plan powstaje na podstawie analizy stanu faktycznego zapewnienia dostępności w danej jednostce. – Analiza musi być zgodna ze stanem faktycznym, a plan wykonalny i osiągalny – mówił ekspert z UKE. Raport o stanie zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami należy złożyć najpóźniej do 31 marca br., taki dokument składa się co cztery lata.

Na to, jak ważne jest konsultowanie rozwiązań z zakresu dostępności z ich użytkownikami, zwracali uwagę wszyscy prelegenci. To w szczególności odbiorcy powinni ocenić, czy dane usprawnienie będzie odpowiadało im potrzebom. Sprawna komunikacja jest również istotna w organizacji dostępnych wydarzeń. Należy zadbać o proste komunikaty i interakcję z użytkownikiem oraz szeroko informować o możliwych udogodnieniach, co podczas swoich prezentacji podkreślały Anna Żórawska z Fundacji Kultury bez Barier oraz Monika Szczygielska z dostepni.eu.

Konferencja odbyła się w formie zdalnej na platformie Zoom. Wydarzenie było dostępne dla osób z niepełnosprawnościami dzięki tłumaczeniu na polski język migowy, napisom na żywo i audiodeskrypcji.

Źródło: Informacja własna / Fundacja Widzialni

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 29, 2021 17:02 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Kompleksowa rehabilitacja pozwalająca na powrót do pracy
Źródło: BIP nr 2 (241), styczeń 2021

PFRON w 2021 r. wznowił rekrutację do projektu „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”.

Kompleksowa rehabilitacja ma na celu ułatwienie podjęcia pracy lub powrotu do aktywności zawodowej osobom, które wskutek doznanego urazu lub choroby utraciły zdolność wykonywania dotychczasowego zawodu. Można także uzyskać pomoc w uruchomieniu działalności gospodarczej. Program jest również szansą dla tych, którzy z uwagi na stan zdrowia nigdy nie pracowali, a chcieliby wejść na rynek pracy.

Projekt składa się z trzech wzajemnie uzupełniających się elementów:
•moduł zawodowy, czyli spotkania i warsztaty z doradcą oraz szkolenia zawodowe,
•moduł medyczny, czyli zabiegi fizjoterapeutyczne,
•moduł psychospołeczny, którego celem jest wzmocnienie kompetencji społecznych i psychologicznych uczestników.

Każdy program, w tym długość poszczególnych modułów, jest dobierany indywidualnie do potrzeb uczestnika. Udział w projekcie wiąże się z kilkumiesięcznym pobytem w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej. Obecnie funkcjonują cztery placówki: w Wągrowcu (woj. wielkopolskie), Ustroniu (woj. śląskie), Nałęczowie (woj. lubelskie) oraz Grębiszewie (woj. mazowieckie).
Zainteresowani udziałem w tym przedsięwzięciu powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie:
http://www.pfron.org.pl/fileadmin/Proje ... m=download
Do dokumentu należy dołączyć kopię posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności, jednak brak orzeczenia nie przekreśla szansy na udział w rehabilitacji. Kolejnym etapem jest rozmowa z Komisją Kwalifikacyjną.

Dokumenty należy wysłać na adres:
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Al. Jana Pawła II 13
00-828 Warszawa

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc na numer tel. 22 50 55 600 lub wysyłając wiadomość na adres e-mail: ork@pfron.org.pl.
Strona projektu:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1077897
Źródło: PFRON

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 29, 2021 17:03 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 2 (241), styczeń 2021

Miasto Jönköping w Szwecji otrzymało nagrodę Access City Award 2021. Zostało wybrane spośród 50 zgłoszeń. W konkursie wyróżniono też polskie miasta – Poznań i Gdynię. Taką informację podano w newsletterze Europejskiej Unii Niewidomych (EBU).

Miasto Jönköping na południu Szwecji, we współpracy z organizacjami osób niepełnosprawnych, wprowadzało ulepszenia zarówno w nowych, jak i starych obszarach miasta. Przyznało także lokalną nagrodę „Access City Award” dla firm lub organizacji, które współpracowały ze swoimi klientami w celu poprawy dostępności.

– Tworzenie Europy bez barier to coś więcej niż tylko budynki i chodniki. Chodzi o zaangażowanie w zmiany, które poprawiają jakość życia ludzi i umożliwiają osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w społeczeństwie na równych zasadach z innymi. Dostępność jest ważna dla każdego i jest niezbędna dla osób niepełnosprawnych – powiedziała Helena Dalli, komisarz ds. równości, ogłaszając zwycięzcę.

Bremerhaven w Niemczech i Gdynia w Polsce są zdobywcami drugiego i trzeciego miejsca w konkursie Access City Award 2021. Gdynia została wyróżniona po raz kolejny za to, że jest miastem przyjaznym i dostępnym dla wszystkich. Poznań otrzymał specjalne wyróżnienie za dostępność usług publicznych w okresie pandemii. Jury doceniło udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i seniorów, tj. Telefon Porad Cyfrowych, Maseczkę Seniorro, Zakupy dla Seniora czy Telefon Serdeczności oraz tłumaczenie najważniejszych informacji o przebiegu pandemii na język migowy.

Dwa kolejne wyróżnienia przyznano Komotini w Grecji za „dostępność jako szansę dla całego miasta” i Florencji za „środowisko zbudowane”.

Konkurs Access City Award jest organizowany przez Komisję Europejską i Europejskie Forum Osób Niepełnosprawnych jako działanie w ramach Strategii UE dotyczącej kwestii niepełnosprawności w latach 2010–2020.

Źródło: Europejska Unia Niewidomych

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 29, 2021 17:05 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: Serwis Wypożyczeń DZdN 04.01.2021

Przypominamy, że z końcem roku straciły ważność uzyskane wcześniej kody PIN do platformy IBUK Libra Light. W związku z tym, konieczne jest pobranie przez użytkowników Serwisu Wypożyczeń DZdN zainteresowanych dostępem do zbiorów Libra Light, nowego kodu PIN i powiązanie go z utworzonym wcześniej kontem PWN.
Nowe kody są już w systemie.
Platforma IBUK Libra Light udostępnia publikacje w formatach EPUB i MP3 niewidomym, słabowidzącym oraz innym osobom niepełnosprawnym nie mogącym czytać książek drukowanych.
Dostęp do zasobów platformy jest możliwy pod adresem:
libralight.pwn.pl
po założeniu tam konta i wprowadzeniu autoryzacyjnego kodu PIN.
Użytkownicy Serwisu Wypożyczeń On-line DZdN, mogą uzyskać kod PIN klikając link "Kod PIN do platformy IBUK Libra Light" pod nagłówkiem "Przydatne linki" na głównej stronie serwisu, po zalogowaniu na stronie:
https://wypozycz.dzdn.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 29, 2021 17:06 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 2 (241), styczeń 2021

Zarząd PFRON określił warunki i budżet programu „Aktywny samorząd” w 2021 r. Wyniesie on 189,62 mln zł, czyli więcej niż w roku ubiegłym.

W br. realizowane będą następujące formy wsparcia:
Obszar B – likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym:
• Zadanie 1 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 16 roku życia lub do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku lub obu rąk);
• Zadanie 2 – dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania;
• Zadanie 3 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (adresowana do osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku);
• Zadanie 4 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 16 roku życia lub osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu i trudnościami w komunikowaniu się za pomocą mowy);
• Zadanie 5 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego, zakupionego w ramach programu (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 16 roku życia lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności).

Obszar D:
Pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu albo pod inną tego typu opieką, pomoc adresowana do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które są przedstawicielem ustawowym lub opiekunem prawnym dziecka).
Wnioski będą przyjmowane do 31 sierpnia br.
Tak jak w ubiegłym roku, wnioski o dofinansowanie będą rejestrowane przez Internet w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW).

Źródło: PFRON

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lut 12, 2021 08:48 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: niepełnosprawni.pl 03.02.2021
Ewa Szymczuk, doradca socjalny Centrum Integracja w Warszawie, fot. P. Stanisławski, Freeimages.com (2), A. Witecka, M. Kuśmierz

W obowiązującym w Polsce systemie ulgi i uprawnienia przysługujące osobom z niepełnosprawnością zależą przede wszystkim od jej stopnia. Jednak w niektórych przypadkach istotna jest także przyczyna (symbol) niepełnosprawności. Poniżej opisujemy najważniejsze z rozwiązań, z jakich mogą korzystać osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności narządu wzroku.

Wsparcie ze środków PFRON

Osoby niewidome i słabowidzące mogą ubiegać się o środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Program „Aktywny samorząd”

W ramach programu „Aktywny samorząd” można się starać m.in. o:
pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 16. roku życia lub do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku),
dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania,
pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (adresowana do osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku),
pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego, zakupionego w ramach programu, adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16. roku życia) lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
dofinansowanie do nauki na poziomie wyższym.

Wnioski o wsparcie w ramach „Aktywnego samorządu” można składać przez internet – w Serwisie Obsługi Wsparcia (SOW).

Dofinansowanie poprzez samorząd

Osoby niewidome i słabowidzące mogą ubiegać się także m.in. o dofinansowanie:
likwidacji barier w komunikowaniu,
do sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i środków pomocniczych,
do turnusów rehabilitacyjnych.

Więcej informacji dotyczących możliwości ubiegania się o dofinansowania można uzyskać w miejskim/ powiatowym centrum pomocy rodzinie w miejscu zamieszkania.

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej

Od niedawna w Polsce – oczywiście z myślą także o osobach z niepełnosprawnością wzroku – realizowany jest program „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej”. Niestety, na razie nie wszędzie. Wnioski o środki w ramach programu mogły składać jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego. Dlatego informacje, czy usługa asystenta osobistego jest świadczona w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością, można uzyskać m.in. w swoim ośrodku pomocy społecznej czy w centrum usług społecznych.

Asystent może pomóc m.in. w:
przemieszczaniu się np. na uczelnię, zabiegi rehabilitacyjne, miejsce spotkania czy wydarzenia,
załatwianiu spraw urzędowych,
komunikowaniu się z urzędami,
odczytywaniu pism urzędowych,
udziale w zajęciach sportowych,
może też towarzyszyć w teatrze, kinie, na wystawie itp.

Asystent może także pomóc w zakładaniu lub zdejmowaniu odzieży wierzchniej, a także czynnościach pielęgnacyjnych i higienicznych (np. pomoc w skorzystaniu z toalety).

Warto jednak zauważyć, że asystent nie wykonuje usług opiekuńczych ani medycznych.

Informację o pełnym zakresie wykonywanych czynności można znaleźć w jednostce świadczącej usługę.

Ulgi i uprawnienia w komunikacji kolejowej i autobusowej

Ulgi biletowe

Osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku mogą korzystać z ulg w komunikacji PKP/PKS. Tym osobom oraz ich przewodnikom przysługują następujące zniżki:
95% zniżki – przewodnik osoby niewidomej (również pies przewodnik) – w pociągach 2. klasy osobowych, pospiesznych, ekspresowych, InterCity i EuroCity oraz w autobusach zwykłych, przyspieszonych i pospiesznych (dotyczy wyłącznie biletów jednorazowych),
93% zniżki – osoba niewidoma ze znacznym stopniem niepełnosprawności – w 2. klasie pociągów osobowych i autobusach zwykłych,
51% zniżki – osoba niewidoma ze znacznym stopniem niepełnosprawności – w 2. klasie pociągów pospiesznych, ekspresowych, InterCity i EuroCity oraz w autobusach przyspieszonych i pospiesznych,
37% zniżki – osoba niewidoma z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – w 2. klasie pociągów osobowych, pospiesznych, ekspresowych, InterCity i EuroCity oraz w autobusach zwykłych, przyspieszonych i pospiesznych.

Na naszym portalu podajemy więcej informacji dotyczących:
ulg i uprawnień przysługujących w komunikacji kolejowej:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/204922

ulg i uprawnień przysługujących w komunikacji autobusowej:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/204921

Asysta na dworcach

Osoby niewidome i słabowidzące są też wymienione wśród pasażerów, którym przysługuje asysta podczas przemieszczania się po terenie dworca kolejowego, peronów, przejść podziemnych, kładek i innych ciągów komunikacyjnych, na których dozwolone jest poruszanie się pieszych. Asystę związaną z wejściem i wyjściem do i z pociągu realizuje drużyna konduktorska konkretnego przewoźnika.
W przypadku potrzeby tego typu pomocy należy skontaktować się z przewoźnikiem bądź zarządcą stacji z odpowiednim wyprzedzeniem. Jak podaje na swojej stronie Urząd Transportu Kolejowego, najlepiej uczynić to co najmniej 48 godzin przed planowaną podróżą, jednak późniejsze zgłoszenie nie wyklucza udzielenia asysty.

Listę dworców, na których świadczona jest usługa asysty można znaleźć na stronie PKP S.A:
https://www.pkp.pl/pl/dworce/informacje ... i-ruchowej

Także na stronie PKP S.A. można znaleźć wszelkie informacje dotyczące zakupu biletów, dostępności dworców itp.:
https://www.pkp.pl/pl/bez-barier

Z kolei na stronie Urzędu Transportu Kolejowego zamieszczone są dane kontaktowe przewoźników kolejowych do zgłaszania przejazdu osób z niepełnosprawnością:
https://www.utk.gov.pl/pl/pasazerowie/k ... a-sie.html

Ulgi w komunikacji miejskiej

Ulgi w komunikacji miejskiej (lokalnej) ustalane są w drodze uchwały rady miasta lub gminy, dlatego w poszczególnych miejscowościach są różne. Zwykle ulgi zależą od stopnia niepełnosprawności, a w wielu miejscowościach także przewodnik osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku podróżuje bezpłatnie.
Więcej informacji na temat ww. ulg można znaleźć na stronach poszczególnych miast i miejscowości oraz tamtejszych zakładów komunikacyjnych. Na naszym portalu zebraliśmy linki do informacji nt. ulg dla osób z niepełnosprawnością w komunikacji w największych miastach Polski:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/15034

Uprawnienia w podróży samolotem

Linie lotnicze wprowadzają różnorodne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością, część jest efektem np. przepisów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Osoby niewidome lub mające problemy ze wzrokiem mogą korzystać z pomocy na lotnisku i w czasie lotu na pokładzie samolotu. Osoby, które chcą skorzystać z takiego wsparcia, powinny zapoznać się z ofertą poszczególnych linii lotniczych, skierowaną do osób z niepełnosprawnością, a także powiadomić linię lotniczą o swoich potrzebach podczas dokonywania rezerwacji i zakupu biletu lub w dowolnym momencie po dokonaniu rezerwacji i zakupu. Często linie lotnicze proszą, aby informacja ta była przekazana nie później niż 48 godzin przed podróżą.
Wiele linii lotniczych zapewnia osobom z niepełnosprawnością wzroku asystę na lotnisku. Asystent może towarzyszyć w czasie procesu odprawy biletowo-bagażowej, w drodze do samolotu ze stanowiska odprawy oraz z samolotu do hali przylotów po odbiorze bagażu na lotnisku docelowym. Także w czasie lotu personel pokładowy otacza takie osoby opieką.
Wiele linii lotniczych gwarantuje podróżnemu z niepełnosprawnością wzroku, podróżującemu z osobą towarzyszącą, możliwość zajęcia fotela obok.
Natomiast osoby podróżujące z psem przewodnikiem mogą podróżować z nim w kabinie pasażerskiej samolotu bez dodatkowych opłat, jednak warto upewnić się u konkretnego przewoźnika co do zasad takiego przewozu.
Więcej informacji na temat podróży lotniczej osób z niepełnosprawnością znaleźć można na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego:
https://www.ulc.gov.pl/pl/prawa-pasazer ... lnosprawne

Karta parkingowa

Niepełnosprawność narządu wzroku może być wskazaniem do otrzymania karty parkingowej, nawet przy stopniu umiarkowanym.
Obecnie, tj. od 1 lipca 2014 r., karta parkingowa jest wydawana wyłącznie:
osobie zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się,
osobie, która nie ukończyła 16. roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się,
placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym otrzymują kartę parkingową na podstawie wydanego od 1 lipca 2014 r. orzeczenia zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej.

Natomiast osoby z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym otrzymują kartę parkingową na podstawie wydanego od 1 lipca 2014 r. orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej. Jednak wskazanie do karty parkingowej w orzeczeniu o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jest uzależnione od symbolu przyczyny niepełnosprawności, tj. 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna) oraz (od niedawna) 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia – uprawnienie to przysługuje od 1 kwietnia 2020 r.).

Co niezmiernie istotne, w orzeczeniu o niepełnosprawności w punkcie 9 musi być zaznaczona przesłanka określona w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) o wskazaniu do wydania karty parkingowej.

Więcej informacji dotyczących karty parkingowej można znaleźć na naszym portalu:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3549

Posiadanie przez osobę niewidomą karty parkingowej budzi czasem zdziwienie. W naszym artykule tłumaczymy, do czego ten dokument służy osobie z niepełnosprawnością wzroku:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/191537

Ulga rehabilitacyjna

Osoby z niepełnosprawnością lub mające na utrzymaniu taką osobę mogą korzystać z odliczeń w ramach rozliczania rocznego podatku od osób fizycznych (PIT). W rozliczeniu tym mogą uwzględnić poniesione wydatki na rehabilitację albo wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. W związku z orzeczeniem ze względu na wzrok odliczyć można m.in.:
zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,
opłacenie przewodników osób niewidomych zaliczonych do I lub II grupy inwalidztwa – maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym wynosi 2280 zł,
utrzymanie psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, tj. odpowiednio wyszkolonego i specjalnie oznaczonego psa, który ułatwia osobie z niepełnosprawnością aktywne uczestnictwo w życiu społecznym – maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym wynosi 2280 zł.

Na naszym portalu znaleźć można informacje dotyczące wszystkich wydatków, które można odliczać w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/113498

Zwolnienie z opłat za psa asystującego

W myśl przepisów pies asystujący jest to „odpowiednio wyszkolony i specjalnie oznaczony pies, posiadający stosowny certyfikat”. Zalicza się do nich m.in. pies przewodnik osoby niewidomej.

Jednym z podatków lokalnych jest opłata za psa – należy sprawdzić, czy gmina lub miasto taki podatek ustaliły. Jeśli tak, to w myśl przepisów nie jest pobierana opłata za psa, jeśli właściciel ma:
orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a pies jest psem asystującym,
orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Więcej informacji o przepisach dotyczących psów asystujących można znaleźć na naszym portalu:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/304642

Zwolnienie z opłaty uzdrowiskowej

Z opłaty uzdrowiskowej zwolnione są m.in. osoba niewidoma i jej przewodnik.

Ponadto rada gminy może wprowadzić inne niż ww. zwolnienia przedmiotowe od opłaty uzdrowiskowej.

Zwolnienie z abonamentu radiowo-telewizyjnego

Osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%, są zwolnione z opłat za abonament RTV. Co istotne, osoby uprawnione do zwolnienia od opłat abonamentowych, by uzyskać to zwolnienie zobowiązane są do przedstawienia w urzędzie pocztowym dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie.
Więcej informacji dotyczących osób zwolnionych z opłat za abonament RTV, w tym ww. oświadczenie, można znaleźć m.in. na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji:
http://www.krrit.gov.pl/abonament/zwoln ... mentowych/

Ulgi i uprawnienia pocztowe

Osoby niewidome mogą korzystać z rozmaitych uprawnień korzystając z usług pocztowych. Należą do nich:
bezpłatne doręczanie listów, paczek i przekazów bezpośrednio do domu osoby z niepełnosprawnością,
przyjmowanie w miejscu zamieszkania prawidłowo opłaconej przesyłki niebędącej przesyłką rejestrowaną (np. listem poleconym).

Zapotrzebowanie na tę usługę zgłasza się w urzędzie pocztowym w miejscu zamieszkania lub u listonosza, który obsługuje rejon.

Dla osób niewidomych lub ociemniałych Poczta Polska przewiduje kilka dodatkowych uprawnień, m.in.:
całkowite zwolnienie z opłat przesyłek nadanych przez osobę niewidzącą i adresowanych do innej osoby niewidzącej, biblioteki lub organizacji, które działają na rzecz osób z takim rodzajem niepełnosprawności,
bezpłatne dostarczanie przesyłek adresowanych przez wspomniane instytucje do osób niewidzących.

Ulgi i uprawnienia telekomunikacyjne

Poszczególne firmy (operatorzy) na podstawie uchwał zarządów poszczególnych operatorów telefonii stacjonarnej i komórkowej zapewniają – w myśl przepisów – odpowiednią obsługę oraz mogą przyznawać dodatkowe ulgi m.in. osobom z niepełnosprawnością narządu wzroku.
Informacje o ulgach można znaleźć w serwisach internetowych operatorów oraz w salonach firmowych. Natomiast na życzenie osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku mają obowiązek zapewnić m.in.:
dokumenty przygotowane w wersji elektronicznej, umożliwiającej odczyt mechaniczny, np. za pomocą syntezatorów mowy – pliki te mogą być udostępniane w oddziale, wysyłane pocztą elektroniczną lub dostępne na stronie internetowej,
dokumenty z powiększoną czcionką,
dokumenty w alfabecie Braille’a.

Dokumenty tego typu powinny być udostępnione bezpłatnie w terminie nie dłuższym niż 30 dni.
Co istotne, firmy telekomunikacyjne mają obowiązek zapewnienia możliwości:
skorzystania z oferty urządzeń (telefonów i tabletów) z rozwiązaniami dla osób z niepełnosprawnością;
bezpłatnej konfiguracji – m.in. włączenia odpowiednich funkcji, sygnałów świetlnych i dźwiękowych, ustawienia kolorystyki, wielkości liter.

Firmy telekomunikacyjne muszą też dostosować swoje strony internetowe do potrzeb osób z niepełnosprawnością, zgodnie ze standardem WCAG 2.0.

Uprawnienia w bankach

Zgodnie z Prawem bankowym, osoba niewidoma lub słabowidząca ma prawo otrzymywania ogólnych warunków umów oraz regulaminów, a także niektórych innych informacji (wymienionych w ustawie Prawo bankowe) m.in. jako nagrania audio, wydruku w alfabecie Braille'a lub wydruku z wielkością czcionki wygodną do czytania – w terminie 7 dni od zgłoszenia takiej potrzeby. Treści te udostępnia się także przez system bankowości elektronicznej.

Podpisywanie umów

W Polsce od 16 kwietnia 2010 r. osoba niewidoma może samodzielnie podpisywać różnego rodzaju dokumenty, w tym umowy, i taki podpis jest ważny. Wcześniej, zgodnie z uchylonym przepisem, jeśli chciała złożyć oświadczenie woli na piśmie, musiało ono być złożone w formie aktu notarialnego.
Zatem osoby niewidome są traktowane tak samo jak widzące. Jeśli podpiszą dokument, nie mają podstaw do uniknięcia odpowiedzialności przez powołanie się na fakt, że nie wiedziały czy nie widziały, co podpisują. Obecny stan prawny nakłada więc na osoby niewidome odpowiedzialność za zapoznanie się z treścią dokumentu, który podpisują.
Sposób zapoznania się z treścią pisma może wyglądać różnie. Dzięki udźwiękowionym urządzeniom, możliwe jest przeczytanie pisma przed spotkaniem, na którym ma ono być podpisane. Zawartość dokumentu może odczytać także ktoś widzący, na przykład osoba znajoma lub pracownik instytucji, z którą osoba niewidoma zamierza podpisać umowę lub złożyć innego rodzaju pismo. Normalną praktyką jest przeczytanie umowy przez przedstawiciela firmy, z którą ma być ona podpisana i bezpośrednio po tym złożenie podpisu przez osobę niewidomą.
Wszystkie sposoby zapoznawania się z treścią dokumentu należy uznać za równoważne. Jednak to osoba niewidoma ma prawo wyboru formy zapoznania się z treścią podpisywanego dokumentu.

Dostępność dla każdego

Dostępność architektoniczna oraz informacyjno-komunikacyjna

Likwidacja barier w przestrzeni publicznej jest niezbędna, by przeciwdziałać wykluczeniu. Większości obywateli dostępność kojarzy się przede wszystkim z osobami z niepełnosprawnością ruchową, ale dobrze zaprojektowana przestrzeń jest równie istotna dla osób niewidomych i słabowidzących.
Dzięki niedawnym zmianom w przepisach, w obowiązującym stanie prawnym należy:
zapewnić osobom o szczególnych potrzebach swobodny dostęp do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym,
dostosować przestrzeń publiczną do potrzeb wszystkich,
likwidować bariery: architektoniczne, transportowe, w edukacji, służbie zdrowia, cyfryzacji, usługach.

Zgodnie z ustawą z 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, o minimalnych wymaganiach w zakresie dostępności architektonicznej mówimy, kiedy:
w przestrzeni komunikacyjnej budynków nie ma barier poziomych i pionowych,
urządzenia zainstalowane w budynku lub zastosowane w nim środki techniczne i rozwiązania architektoniczne umożliwiają dostęp do wszystkich pomieszczeń, z wyłączeniem pomieszczeń technicznych,
w budynku znajdują się informacje na temat rozkładu pomieszczeń – dostępne wizualnie, ale także przez dotyk lub głosowo,
psy asystujące mogą wejść do budynku razem ze swoimi właścicielami,
możliwe są ewakuacja lub inne sposoby ratowania osób, także tych ze szczególnymi potrzebami.

Natomiast dostępność informacyjno-komunikacyjna oznacza, że podmioty publiczne muszą zapewnić m.in.:
obsługę z wykorzystaniem poczty elektronicznej, SMS, MMS, strony internetowe,
na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami, komunikację z podmiotem publicznym w formie określonej w tym wniosku.

Te ww. minimalne wymagania od 20 września 2019 r. muszą spełniać wszystkie podmioty publiczne. Jeśli nie jest to możliwe ze względów np. technicznych lub prawnych (np. ochrona konserwatorska budynku), musi być zapewniony dostęp alternatywny. Polega np. na zmianie organizacyjnej obsługi klientów – jak przeniesienie jej z piętra na parter.

Z kolei od 30 września 2020 r. w organach administracji rządowej i samorządowej, organach kontroli państwowej i ochrony prawa oraz sądach i trybunałach powinni zostać wyznaczeni koordynatorzy dostępności. To do nich można się zwrócić o pomoc w rozwiązaniu problemu związanego m.in. z brakiem dostępności.
Od 6 września 2021 r. osoby ze szczególnymi potrzebami lub ich przedstawiciele ustawowi będą mieć możliwość składania wniosków i skarg na brak dostępności.
Więcej o prawach i obowiązkach wynikających z ustawy o zapewnianiu dostępności przeczytać można na stronie gov.pl:
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/ ... stepnosci/

Dostępność cyfrowa

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ważna jest dla osób niewidomych i słabowidzących dostępność stron i aplikacji. Istotne regulacje w tym zakresie wprowadza ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Mówi o obowiązkach: zapewnienia dostępności cyfrowej oraz umieszczenia deklaracji dostępności.
Zgodnie z zapisami tej ustawy, od 23 września 2020 r. wszystkie strony internetowe podmiotów publicznych muszą być dostępne cyfrowo. Natomiast od 23 września 2021 r. dostępne będą musiały być także wszystkie aplikacje mobilne podmiotów publicznych.
Ustawa wskazuje, że bezwzględnie dostępne cyfrowo muszą być następujące elementy stron i aplikacji:
Biuletyn Informacji Publicznej (BIP),
dane teleadresowe instytucji i link do BIP,
narzędzia służące do kontaktu, np. formularz kontaktowy,
nawigacja,
deklaracja dostępności,
informacja dotycząca sytuacji kryzysowych i bezpieczeństwa publicznego,
dokumenty urzędowe, wzory umów lub wzory innych dokumentów przeznaczonych do zaciągania zobowiązań cywilnoprawnych.

Informacje m.in. o tym, kto musi spełniać przepisy dotyczące dostępności cyfrowej, kiedy można zastosować tzw. alternatywny dostęp, kto monitoruje i egzekwuje zapisy ustawy znaleźć można na stronie gov.pl:
https://www.gov.pl/web/dostepnosc-cyfro ... ublicznych

Dofinansowanie do zatrudnienia

Orzeczenie z symbolem 04-O przy stopniu znacznym i umiarkowanym zwiększa dofinansowanie do wynagrodzenia o odpowiednio: 1200 i 900 zł. Nie jest to wprawdzie uprawnienie, które przysługuje bezpośrednio osobie niewidomej lub słabowidzącej, jednak może mieć wpływ na szanse w znalezieniu i utrzymaniu zatrudnienia.

Udogodnienia wyborcze

Najważniejszym z nich z perspektywy osób niewidomych jest możliwość komfortowego i – co ważne – tajnego oddania głosu dzięki nakładce w alfabecie Braille’a, która na jej życzenie zostanie dostarczona do lokalu wyborczego. Znając numer listy i kandydata, na którego chce oddać głos, wyborca z niepełnosprawnością wzroku może znaleźć go samodzielnie na karcie do głosowania.
By uzyskać informacje na temat numeru listy i kandydata, na którego osoba niewidoma chce oddać głos, może ona zwrócić się z prośbą do komisji, która jest zobowiązana do przekazania ustnie treści obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz o zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów.
O innych udogodnieniach wyborczych można przeczytać na naszym portalu:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/786954



Ulgi i uprawnienia zależne od stopnia niepełnosprawności

Na koniec warto przypomnieć, że w obowiązującym w Polsce systemie wsparcia uprawnienia i ulgi zależą przede wszystkim od stopnia niepełnosprawności, dlatego warto także zapoznać się z informacjami o przysługujących:
ulgach i uprawnieniach dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/335627

ulgach i uprawnieniach dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/298746
ulgach i uprawnieniach dla osób z lekkim stopniem niepełnosprawności:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/176533

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lut 12, 2021 09:52 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: pzn.org.pl 09.02.2021

W Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej PZN w Warszawie są wolne terminy na konsultacje. W ramach kontraktów realizowanych z NFZ można umówić się na wizytę do lekarza rehabilitacji, konsultację w zakresie zabiegów fizjoterapeutycznych (ćwiczenia, masaże, zabiegi fizykalne) oraz rehabilitację wzroku wraz z doborem pomocy optycznych i białych lasek. Więcej informacji pod numerem telefonu: 22 635 67 02 lub 22 635 67 33.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr lut 24, 2021 12:45 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Źródło: zus.pl 22.02.2021

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami. W ostatnich dniach niektórzy klienci ZUS otrzymali maile z informacją o błędnie opłaconych składkach lub o braku wpłaty i konieczności jej uregulowania w ciągu 24 h.
Fałszywa korespondencja jest wysyłana z adresu: alert@zus.pl
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych drogą mailową. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu.
ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, ani nie otwierać zawartych w korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.
W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl
Więcej na: www.zus.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr lut 24, 2021 12:47 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Poszukiwane chętne osoby do badania nad substytucją sensoryczną
Źródło: inf. Własna 24.02.2021

Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego poszukuje 8 osób niewidomych do badań nad substytucją sensoryczną. Substytucja sensoryczna to metoda, która umożliwia osobom niewidomym rozpoznawanie przedmiotów, kolorów i nawigację w przestrzeni dzięki przełożeniu informacji wzrokowej na dotykową lub słuchową. Jest to rodzaj nowych technologii wspomagających osoby niewidome w życiu codziennym. Uczestnicy badania będą mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z dwoma urządzeniami: BrainPort i Colorophone. Pierwsze z nich, czyli BrainPort służy do przetwarzania informacji wzrokowej na dotykową za pomocą płytki umiejscowionej na języku - jasność obrazu prezentowana jest w formie lekkiej stymulacji na języku. Urządzenie składa się z okularów z wmontowaną kamerą, kontrolera i płytki z drobnymi elektrodami nakładanej na język. Drugie zaś urządzenie, czyli Colorophone służy prezentowaniu informacji wzrokowej za pomocą dźwięków - różnym kolorom w otoczeniu odpowiadają różne dźwięki. Urządzenie to składa się z okularów i zamontowanej na nich kamery, telefonu komórkowego i słuchawek.
Treningi z urządzeniami pomyślane są tak, aby zapoznać uczestników badania z różnymi codziennymi sytuacjami w otoczeniu. Podczas treningów z Colorophonem uczestnicy będą trenowani w rozpoznawaniu kolorów i kształtów oraz nawigacji w przestrzeni. Jednym z zadań jest na przykład posortowanie skarpetek według koloru, odróżnienie butelek Coca-Coli od Sprite’a czy też nawigacja po drodze w parku nieopodal Instytutu Psychologii. Z kolei podczas treningów z urządzeniem BrainPort badani nauczą się lokalizować położenie linii, rozpoznawać kształty liter, lokalizować drzwi i okna w pomieszczeniu i nawigować w przestrzeni. Następnie po czterodniowym dwugodzinnym treningu z każdym urządzeniem uczestnicy wezmą udział piątego dnia w testach na rozpoznanie prostych przedmiotów użyteczności codziennej w przestrzeni eksperymentalnej oraz w parku a także będą uczestniczyć w testach użyteczności urządzeń.
Ostatni dzień badań przewidziany jest na połączenie obu urządzeń i czerpanie informacji zarówno za pomocą dźwięku jak i dotyku. Uczestnicy badania będą mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z dwoma różnymi technologiami. Będzie to też niecodzienna okazja do oceny użyteczności obu urządzeń, co pomóc może w ich rozwijaniu dla osób niewidomych. Dodatkowo chętni uczestnicy po badaniu mogą zostać beta testerami urządzenia Colorophone.
Całość badania potrwa 11 dni, łącznie około 25h - (5 dni w tygodniu po ok. 2-3h każdego dnia). Planujemy rozpoczęcie badania w pierwszym tygodniu września. Uczestnicy otrzymają 750 zł brutto (615 netto) za całość badania (30 zł za godzinę). Przeciwwskazaniami do udziału w badaniach jest opryszczka w jamie ustnej lub inne infekcje i uszkodzenia w obrębie jamy ustnej (ze względu na badania przy użyciu urządzenia BrainPort).
Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo osób badanych. Bierzemy pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną i nasze badania będą się odbywać z zachowaniem wszelkich zaleceń służb sanitarnych. W szczególności zaś podczas badania obecny będzie jedynie uczestnik i badacz. Zachowana zostanie odległość czasowa między badaniami tak ,aby uczestnicy badania nie mijali się bezpośrednio na korytarzu. Urządzenia a także środowisko badawcze będzie dezynfekowane po każdym badaniu.
Wszelkich dodatkowych informacji z przyjemnością udzieli kierownik projektu badawczego, prof. Michał Wierzchoń:
michal.wierzchon@uj.edu.pl
oraz członkowie zespołu badawczego:
badania.substytucja@gmail.com
lub pod numerem telefonu +48 696399720.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lut 28, 2021 15:03 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 4 (243), luty 2021

Od 7 do 13 marca br. odbędzie się piąta edycja akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra” organizowana w ramach Światowego Tygodnia Jaskry.

Problem jaskry w Polsce może dotyczyć nawet 800 tys. osób, z czego tylko połowa przypadków została zdiagnozowana – alarmuje Polskie Towarzystwo Okulistyczne. W 90 proc. przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości, a zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć. Tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania. Każdy powinien, przynajmniej raz w roku, przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka (w wieku powyżej 40. r. ż., z chorobami kardiologicznymi, kiedy jaskra występuje w rodzinie, z zaburzeniami krążenia obwodowego, żyjące w ciągłym stresie i mające bóle głowy) nawet co sześć miesięcy. Dlatego warto skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych podczas Światowego Tygodnia Jaskry w dniach 7–13 marca br.

Lista gabinetów, które biorą udział w akcji, zostanie udostępniona 1 marca br. o godz. 11.00 na stronie: https://www.tydzienjaskry.pl/. Będzie stale aktualizowana.

Aby skorzystać z bezpłatnych badań, należy zarejestrować się na wizytę telefonicznie w terminach wskazanych przez gabinet. Placówka może też zaproponować odpłatnie dodatkowe badania, nieobjęte zakresem usługi badań przesiewowych (na które składają się pomiar ciśnienia i badanie dna oka).

Gabinety będą otwarte dla pacjentów w dniach 7–13 marca br., jednak dokładne terminy każda placówka ustala indywidualnie. Należy więc znaleźć gabinet w swojej okolicy i sprawdzić godziny przyjęć pacjentów. Następnie zarezerwować wizytę telefonicznie.

Okuliści, którzy chcieliby dołączyć do akcji, powinni zgłosić swoje gabinety najpóźniej do 28 lutego, wypełniając formularz rejestracyjny na stronie:
https://www.tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lut 28, 2021 15:05 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Dwa nowe leki przeciwjaskrowe na liście leków refundowanych
Źródło: BIP nr 4 (243), luty 2021

Na marcowej liście leków refundowanych znalazły się dwa preparaty nowej generacji stosowane w terapii jaskry. Polski Związek Niewidomych występował do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o ich refundację.

„Wiemy, że wśród naszych członków bardzo dużo pacjentów zmaga się z jaskrą, która jest chorobą przewlekłą i wymagającą rygorystycznego podawania leku lub leków. Choć na rynku jest już pewna liczba różnych preparatów, to dobór właściwego nie jest łatwy. Są bowiem pacjenci, którzy uczulają się na niektóre substancje albo po jakimś czasie przestają na nie reagować. Dlatego bardzo cieszymy się, że pojawiają się nowe, skuteczniejsze preparaty rekomendowane przez środowiska naukowe. (...) Polski Związek Niewidomych rekomenduje objęcie refundacją NFZ nowych preparatów przeciwjaskrowych” – pisała do Ministerstwa Zdrowia Małgorzata Pacholec, dyrektor Instytutu Tyflologicznego PZN.

Preparaty przeciwjaskrowe, które będą od marca refundowane, to tafluprost oraz tafluprost+timolol. Oba zostały pozytywnie zweryfikowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Zasadność refundacji potwierdziły także rekomendacje prezesa Agencji. Od marca preparaty będą dostępne w obniżonej cenie (odpowiednio o ok. 31 i 47 zł), dzięki czemu będzie mogło z nich skorzystać więcej pacjentów.

Informacja o najnowszej liście leków refundowanych znajduje się w dokumencie „Załącznik do obwieszczenia”, który można pobrać ze strony: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszc ... zec-2021-r.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lut 28, 2021 15:06 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Konferencja online pt. „Polscy okuliści kontra jaskra”
Źródło: BIP nr 4 (243), luty 2021
6 marca br. o godz. 9.00 odbędzie się konferencja prasowa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego z okazji Światowego Tygodnia Jaskry inaugurująca piątą edycję ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry.

Eksperci, którzy wezmą udział w wydarzeniu, to:

prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego,
dr hab. n. med. Anna Kamińska, Katedra i Klinika Okulistyki Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny, przewodnicząca Sekcji Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego,
prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon, kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego,
prof. dr hab. n. med. Marta Misiuk-Hojło, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu,
dr hab. n. med. Anna Zaleska-Żmijewska, Katedra i Klinika Okulistyki Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny, Centrum Badań Medycznych „Brand med”, Centrum Mikrochirurgii Oka Laser Klinika prof. Jerzego Szaflika.

Transmisja na żywo odbędzie się na stronach: https://pap-mediaroom.pl, https://debata.infostrefa.tv i https://tydzienjaskry.pl.

„Polscy okuliści kontra jaskra” to projekt zainicjowany i realizowany przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) oraz Sekcję Jaskry PTO przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych, którego celem jest bezpłatne przebadanie Polaków w kierunku jaskry.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lut 28, 2021 15:07 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 4 (243), luty 2021

W Centrum Medycznym Dobrzyńska we Wrocławiu od początku lutego br. działa poradnia rehabilitacji dla osób z powikłaniami po COVID-19. Od marca będzie można też skorzystać z pomocy psychologicznej.

Poradnia powstała dzięki współpracy z Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu, skąd przekazywani są pacjenci po diagnostyce i leczeniu pulmonologicznym. Zapotrzebowanie na tego typu poradnie jest obecnie bardzo duże. Podobne placówki funkcjonują również w Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze.

Rehabilitacja obejmuje wizytę u lekarza i fizjoterapeuty. Oceniają oni stan pacjenta, a następnie tworzą indywidualny dla każdego chorego zestaw ćwiczeń i zabiegów. Działania mają służyć poprawie wydolności oddechowej i krążeniowej, równowagi i koordynacji, zwiększeniu siły mięśniowej i ogólnej sprawności pacjenta. Po dwóch tygodniach codziennych zabiegów stan pacjenta jest weryfikowany i określany jest dalszy plan powrotu do zdrowia. Pacjenci z niewydolnością oddechową i osłabieniem organizmu po przebyciu COVID-19 mogą też wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym.

Centrum otrzymało wsparcie finansowe od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu w wysokości 20 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lut 28, 2021 15:08 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 4 (243), luty 2021

W ramach projektu „Sieć dla zdrowia” od 1 marca br. rusza Poradnia Praw Pacjenta, w której eksperci będą udzielać bezpłatnych porad dotyczących praw pacjenta, konsultacji publicznych oraz spraw administracyjnych.

Głównym celem projektu jest umożliwienie organizacjom pacjentów dostępu do porad z zakresu praw pacjenta i systemu ochrony zdrowia. Z usług poradni mogą bezpłatnie skorzystać jedynie organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Osoby indywidualne mogą zgłaszać swoje wątpliwości tylko za ich pośrednictwem.

Nadesłane pytania należy przesłać na adres: poradnia@prawapacjenta.eu. Z porady telefonicznej można także skorzystać po wcześniejszym umówieniu się, dzwoniąc pod numer 22 628 08 63 od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00.
Do poradni można wysyłać wszelkie pytania dotyczące praw pacjenta lub działania systemu ochrony zdrowia, a także proponować różne usprawnienia. Eksperci będą mogli sprawdzić projekty poprawek, które można później zgłosić w konsultacjach społecznych. Pomogą także w sformułowaniu treści pism urzędowych.

Porad udzielać będą:

dr hab. Dorota Karkowska, ekspert w dziedzinie praw pacjenta, r. pr. w Kancelarii Karkowska Orzechowska Kancelaria Radców Prawnych,
r. pr. Beata Esterowicz-Orzechowska z Kancelarii Karkowska Orzechowska Kancelaria Radców Prawnych.

Projekt „Sieć dla zdrowia” jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.

Źródło: Fundacja Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lut 28, 2021 15:09 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Skorzystaj z programu „Aktywny Samorząd”. Wnioski można składać od 1 marca
Źródło: niepełnosprawni.pl 24.02.2021
Mateusz Różański
Źródło: pfron.org.pl

189,62 mln zł czyli o prawie 9 milionów więcej niż w poprzednim roku wynosi budżet programu PFRON „Aktywny Samorząd 2021”. Te pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na dofinansowanie zakupu wózków elektrycznych, skuterów i protez, ale też sprzętu komputerowego i studiów. Nabór wniosków rusza od 1 marca 2021 r.

Program „Aktywny Samorząd” dzieli się na dwa moduły.

Moduł I
Pierwszy z nich dotyczy likwidacji barier i dzieli się na 4 obszary.

Pieniądze na kurs na prawo jazdy
Pierwszy z nich, obszar A – likwidacja bariery transportowej to m.in. pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu (nawet 10 tys. złotych), pomoc w uzyskaniu prawa jazdy – również dla osób głuchych (4800 zł) i pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu (4000 zł).

Sprzęt i oprogramowanie
Obszar B to likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym. Dzięki temu obszarowi można uzyskać m.in. pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania. Na przykład, osoba niewidoma może otrzymać nawet 24 000 złotych z czego 15 000 na zakup urządzenia brajlowskiego. Ponadto PFRON może pomóc w sfinansowaniu szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania.

Wózki i skutery elektryczne z dofinansowaniem
Obszar C to likwidacja barier w poruszaniu się. Od kilku lat można uzyskać w ten sposób, na przykład, dofinansowanie do zakupu wózka elektrycznego – 10 000 zł, z możliwością zwiększenia kwoty dofinansowania do kwoty rekomendowanej przez eksperta PFRON, jednak nie więcej niż 25 000 zł. Oprócz tego PFRON dofinansowuje również zakup nowoczesnych protez – i to nawet w kwocie 30 tys. złotych (ramienia lub wyłuszczeniu w stawie barkowym, a także uda lub wyłuszczenia w stawie biodrowym).

Ponadto dofinansowany jest też m.in. zakup wózka elektrycznego kwotą 7,5 tys. złotych.

Wsparcie dla opiekunów
Czwarty obszar D to pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej – dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu albo pod inną tego typu opieką, pomoc adresowana do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które są przedstawicielem ustawowym lub opiekunem prawnym dziecka.

Wnioski w module I można składać elektronicznie przez SOW od 1 marca do 31 sierpnia 2021 r.

Moduł II. Pieniądze na wykształcenie
Drugi moduł programu „Aktywny Samorząd” to pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym, który jest adresowany do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pobierających naukę w:

szkole policealnej,
kolegium,
szkole wyższej (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe lub doktorskie albo doktoranckie prowadzone przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym/dziennym lub niestacjonarnym/wieczorowym/zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem internetu), a także do osób, które przewód doktorski otworzyły poza studiami doktoranckimi.
Wnioski o dofinansowanie można składać w formie elektronicznej w systemie SOW już od dnia 1 marca 2021 r.

Wnioski dotyczące roku akademickiego 2020/2021 będą przejmowane do 31 marca 2021 roku, natomiast wnioski dotyczące roku akademickiego 2021/2022 do 10 października 2021 roku.

Wnioski w SOW
PFRON zachęca, aby wnioski do programu składać od 1 marca elektronicznie poprzez system SOW.

Szczegółowe informacje o „Aktywnym Samorządzie 2021” można znaleźć na stronie PFRON.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Śląskiego
PostNapisane: N lut 28, 2021 15:10 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 4 (243), luty 2021

Zarząd Województwa Śląskiego powołał Sejmik Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego. Organ ten będzie podejmował działania na rzecz poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami.

Do Sejmiku wybrano 35 osób. Są to przedstawiciele organizacji, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Pełny skład Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego można znaleźć pod linkiem: https://bip.slaskie.pl/samorzad_wojewod ... 02-10.html.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lut 28, 2021 15:12 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Nowy termin Walnego Zgromadzenia Światowej Unii Niewidomych
Źródło: BIP nr 4 (243), luty 2021

Prezes WBU dr Fredric K. Schroeder ogłosił, że Światowa Unia Niewidomych (WBU) i Międzynarodowa Rada ds. Edukacji i Rehabilitacji Osób Słabowidzących (ICEVI) po raz pierwszy zorganizują Walne Zgromadzenie, które odbędzie się w dniach 28-30 czerwca br. Z uwagi na sytuację epidemiczną wydarzenie odbędzie się w formie online.

Pierwotnie posiedzenie miało się odbyć w ubiegłym roku, lecz z uwagi na pandemię zostało przeniesione na inny termin. Walne Zgromadzenie będzie okazją do nawiązania dialogu o współpracy, próbą zmierzenia się z nowymi wyzwaniami, przed którymi stają niewidomi i słabowidzący na całym świecie.

W trakcie przedsesyjnego tygodnia roboczego, w dniach 21-25 czerwca br., delegaci będą omawiać wewnętrzne sprawy WBU, takie jak sprawozdania z działalności, uchwały WBU, wybory itp. Aby uzyskać kworum, w tygodniu roboczym muszą uczestniczyć wszyscy delegaci. Międzynarodowy Komitet Organizacyjny WBU dokłada wszelkich starań, by wydarzenie było sprawnie zorganizowane, tak aby wszyscy mogli wziąć w nim udział.

WBU podejmuje wiele inicjatyw mających na celu promowanie praw osób niewidomych i słabowidzących. Niedawno opracowano przewodnik „Accessibility Go” („Dostępność start”) dotyczący trwałych i pojawiających się barier w dostępności. Jest to obszerny dokument w języku angielskim. WBU rozwija również platformę internetową.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lut 28, 2021 15:13 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 4 (243), luty 2021

Miłośnicy nowoczesnych technologii mogą korzystać z nowego źródła informacji − podcastów przygotowywanych przez Europejską Unię Niewidomych (EBU). Specjaliści z różnych krajów przedstawiają w nich ciekawe rozwiązania dla osób z dysfunkcją wzroku.

Audycja EBU Access Cast jest prowadzona raz w miesiącu. W programie osoby niewidome i słabowidzące, specjaliści w swojej dziedzinie, dzielą się ze słuchaczami aktualnymi informacjami ze świata nowoczesnych technologii oraz dostępności. Przekazują wiadomości o najnowszych aplikacjach i ciekawych rozwiązaniach technologicznych dla osób z dysfunkcją wzroku. Istotne jest to, że rozmówcy pochodzą z różnych krajów, co pozwala zapoznać się z wieloma punktami widzenia i nowymi perspektywami. Początkowo podcasty można było odsłuchać po kliknięciu w podany link. Teraz można to także zrobić przy użyciu aplikacji do odtwarzania muzyki na urządzeniach mobilnych. Audycja polecana jest osobom, które znają język angielski.

Natomiast słuchacze, którzy nie władają językiem Szekspira, mogą skorzystać z cyklicznie przygotowywanych tyfloprzeglądów Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego, które dostępne są na stronie: tyflopodcast.net.

Linki do stron z podcastami:
Strona EBU Access Cast:
http://www.euroblind.org/publications-a ... ccess-cast,

Serwis Tyflopodcast:
tyflopodcast.net.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lut 28, 2021 15:15 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: inf. Własna 24.02.2021

Fundacja Edukacji Empati Rozwoju Feer zaprasza na szkolenia w formie zdalnej. Szkolenia odbywają się z obsługi komputerów, sprzętu specjalistycznego oraz z obsługi smartfonów w tym Apple. Szkolenia są bezpłatne dostosowane do możliwości każdego uczestnika.
Na szkolenia zapraszamy dzieci w wieku szkolnym, młodzież oraz osoby dorosłe z całej Polski. Szkoleniami obejmujemy również osoby, które są niewidome lub słabowidzące z dodatkową niepełnosprawnością. Do kontaktu zapraszamy również nauczycieli ze szkół ogólnodostępnych, integracyjnych, pracodawców, rodziców, opiekunów, którzy mają podopiecznych z dysfunkcją wzroku i nie wiedzą jak wytłumaczyć zawiłości technologii informatycznych.
Wymagane do szkolenia jest orzeczenie o niepełnosprawności lub informacja od lekarza że są trudności ze wzrokiem.
Czas szkolenia jest dopasowywany do każdego beneficjenta.
Nabór na szkolenie trwa cały czas. Jest to działalność stała.
Zapisy:

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00-15:00
Tel. 662594011
Mail
kontakt@feer.org.pl

Serdecznie zapraszamy

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lut 28, 2021 15:16 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: inf. Własna 22.02.2021

Jesteś przedsiębiorcą? Masz własną firmę, zarejestrowaną w województwie małopolskim, podkarpackim lub świętokrzyskim? Zadbaj o to, by Twoje produkty oraz usługi były skrojone na miarę XXI wieku – czyli również z myślą o osobach o szczególnych potrzebach. Pozwól nam pomóc Twojej firmie w zapewnieniu równego dostępu do produktów oraz usług osobom z niepełnosprawnościami, seniorom czy ludziom w szczególnej sytuacji – pamiętaj, to może dotyczyć każdego, dlatego razem z nami postaw na dostępność!
Jak to zrobić? Wystarczy wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach w ramach naszego projektu „Dostępny przedsiębiorca – szkolenia i doradztwo w zakresie technologii asystujących, kompensacyjnych i projektowania uniwersalnego”, w którym między innymi wyjaśnimy, na czym polega projektowanie uniwersalne oraz jak ogromne znaczenie przy tworzeniu usług oraz produktów cyfrowych mają wytyczne WCAG 2.1.
Decydując się na udział w Projekcie:
• weźmiesz udział w szkoleniu dotyczącym technologii kompensacyjnych i asystujących oraz zasad uniwersalnego projektowania;
• weźmiesz udział w szkoleniu dotyczącym możliwości komercjalizacji rozwiązań z zakresu technologii asystujących, kompensacyjnych oraz uniwersalnego projektowania;
• otrzymasz doradztwo związane bezpośrednio z działaniami szkoleniowymi, o ile potrzeba ich realizacji wynika z Twoich potrzeb rozwojowych.
Z racji tego, że pomoc w zapewnieniu dostępności produktów i usług w Twojej firmie jest dla nas bardzo ważna – zarówno podczas szkoleń, jak i części doradczej – oprócz realizowania programu, skupimy się również na konkretnych potrzebach Twojego przedsiębiorstwa.
Jeśli interesuje Cię udział w Projekcie, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami – podpowiemy, dlaczego warto się do niego zgłosić i w jaki sposób może to wpłynąć na zwiększenie grupy odbiorców Twoich usług oraz produktów. Pozostajemy do Twojej dyspozycji pod nr telefonu: 12 350 66 04 oraz pod adresem mailowym:
power@utilitia.pl

Więcej informacji o Projekcie, Regulamin oraz wszystkie dokumenty aplikacyjne, znajdziesz pod adresem:
https://utilitia.pl/projekty/dostepny-p ... ersalnego/
Gorąco zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń – zwłaszcza, że ilość miejsc ograniczona!
Cena: bezpłatne
Termin: do uzgodnienia z organizacją
Ilość godzin: 4 dni x 6 godzin
Grupa szkoleniowa: minimum 7 – maximum 16 osób
Forma szkolenia: online, platforma szkoleniowa: Zoom Meeting

Projekt realizowany jest ze środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, w Osi priorytetowej II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji – Działanie 2.21 Poprawa zarządzania, rozwoju kapitału ludzkiego oraz wsparcie procesów innowacyjnych w przedsiębiorstwach.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt mar 16, 2021 10:12 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 5 (244), marzec 2021

Informujemy, że Samodzielny Publiczny Szpital Okulistyczny, który od lat mieścił się w Warszawie przy ul. Sierakowskiego 13, został, wraz z poradnią przyszpitalną, czasowo przeniesiony do innej lokalizacji. Obecny adres placówki to: ul. Marszałkowska 24/26, 00-576 Warszawa. Numery telefonów do rejestracji i poradni nie zostały zmienione.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt mar 16, 2021 10:13 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 5 (244), marzec 2021

Rozpoczął się kolejny etap szczepień przeciwko COVID-19. Obejmuje on osoby powyżej 65 roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi oraz służby mundurowe.
Z badań wynika, że wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych oraz przewlekle chorych. Pacjenci z chorobami współistniejącymi mają obniżoną odporność, a ich problemy zdrowotne zwiększają ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań wywołanych koronawirusem. Dlatego od 15 marca ruszają szczepienia dla tej grupy pacjentów.
Na początku szczepionkę będą mogli przyjąć:

• pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek;
• pacjenci z chorobą nowotworową, u których po 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią;
• pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne;
• pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.
Skierowania dla grupy osób przewlekle chorych będą wystawiane automatycznie. O kwalifikacji do procedury decydują lekarze prowadzący. Pacjenci dializowani będą mieli możliwość zaszczepienia się w swojej stacji dializ, a osoby hospitalizowane – tam, gdzie są leczone. Ze szczepień będzie można też skorzystać w szpitalach węzłowych lub wybranym przez siebie punkcie, w tym w mobilnym punkcie przeznaczonym dla osób, które nie są w stanie samodzielnie udać się na szczepienie.
Trwają też prace nad poszerzeniem grupy osób przewlekle chorych uprawnionych do szczepienia. Rada Medyczna rekomenduje, by szczepieniami objąć również pacjentów, u których zdiagnozowano choroby onkologiczne, a nie rozpoczęli oni jeszcze leczenia, a także tych, którzy zostali zakwalifikowani do przeszczepów.
O szczegółach Ministerstwo Zdrowia będzie informować wkrótce.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie:
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/oso ... ekle-chore.

Harmonogram szczepień:
• 15 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów przewlekle chorych;
• 22 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów w wieku 69 lat;
• 29 marca – rozpoczęcie szczepień służb mundurowych.
Obecnie w Polsce szczepienia wykonuje się preparatami firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Rady Medycznej druga dawka szczepionki AstraZeneca powinna być podana w okresie 12 tygodni po otrzymaniu pierwszej dawki. W przypadku szczepionek Pfizer drugą dawkę należy podać w ciągu 42 dni po pierwszym zastrzyku.
Wszyscy uprawnieni do szczepień w grupie wiekowej powyżej 65 lat mogą zarejestrować się poprzez: e-rejestrację na
pacjent.gov.pl,
infolinię 989 lub wysyłając SMS pod numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie. Rejestrację prowadzą również punkty szczepień.

Źródło:
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt mar 16, 2021 10:14 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 5 (244), marzec 2021

10 marca br. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dokument rozszerzył grupę osób zwolnionych z obowiązku zasłaniania ust i nosa. Kto od 11 marca nie musi nosić maseczki?
Są to osoby, które mają zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia. Do tej pory z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnione były dzieci do piątego roku życia, a także osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument, które potwierdzają:

• zaburzenia psychiczne,
• całościowe zaburzenia rozwoju,
• niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
• trudności w samodzielnym odkrywaniu lub zakrywaniu ust i nosa.
Wszystkie osoby zwolnione z obowiązku zasłaniania ust i nosa powinny pamiętać o tym, by zawsze mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie na wypadek kontroli.

Uwaga! Maseczki nie trzeba nosić w lasach, parkach i ogrodach botanicznych lub zabytkowych, zieleńcach, na terenie rodzinnych ogródków działkowych i na plaży, ale pod warunkiem zachowania dystansu 1,5 m.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt mar 16, 2021 14:45 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Kto i kiedy może skorzystać z teleporady? Nowe zasady od 16 marca
Źródło: niepełnosprawni.pl 15.03.2021
PAP

Od 16 marca zmieniają się zasady korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz pierwszego kontaktu nie będzie mógł, poza kilkoma sytuacjami, narzucić wizyty w formie teleporady.
W myśl nowych regulacji, lekarz nie może odmówić bezpośredniej wizyty, gdy pacjent nie wyraża zgody na teleporadę; cierpi na przewlekłą chorobę i nastąpiło pogorszenie lub zmieniły się objawy; istnieje podejrzenie choroby nowotworowej, a także gdy dziecko nie ma jeszcze 6 lat. W formie teleporady nie może też odbyć się pierwsza wizyta u lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki lekarskiej, wskazanych w deklaracji wyboru.
NFZ w informacji zamieszczonej na portalu pacjent.gov.pl radzi, by w sytuacji gdy lekarz odmawia przyjęcia bezpośrednio w placówce, dzwonić na numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 i zgłosić nieprawidłowości.
Pacjent skorzysta z teleporady, gdy istnieje podejrzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2; a także gdy potrzebuje recepty na leki niezbędne do kontynuacji leczenia, a lekarz ma jego dokumentację medyczną.

Teleporada pomoże uzyskać zaświadczenie o stanie zdrowia

Teleporada wystarczy także w przypadku zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, gdy jest to kontynuacja poprzedniego, a lekarz dysponuje dokumentacją.
Za pomocą teleporady można też uzyskać zaświadczenia o stanie zdrowia. Można z niej skorzystać, gdy dziecko, które nie ma 6 lat, korzysta z porady kontrolnej, którą lekarz ustalił podczas bezpośredniej wizyty i która nie polega na fizycznym badaniu.
Przez teleporadę u lekarza można uzyskać zalecenia, e-zwolnienie czy e-receptę. W trakcie rozmowy można również otrzymać sugestię bezpośredniej wizyty w przychodni lub kontaktu z pogotowiem ratunkowym, jeśli stan zdrowia będzie tego wymagał.

Warunki udzielenia teleporady

NFZ podnosi, że placówka lecznicza podstawowej opieki zdrowotnej ma obowiązek informować o warunkach udzielania teleporad. Musi to robić: w miejscu leczenia, na stronie internetowej lub telefonicznie na prośbę pacjenta. Informacja powinna zawierać m.in. listę świadczeń, które są udzielane wyłącznie w formie bezpośredniej wizyty; system, przez który lekarze udzielają teleporad; sposób ustalenia terminu teleporady oraz sposób nawiązania kontaktu przez placówkę POZ z pacjentem w celu udzielenia teleporady oraz sposób jej udzielenia. Informacja powinna zawierać też sposób postępowania, gdy teleporada jest anulowana, bo pacjent nie jest dostępny w ustalonym terminie (placówka musi podjąć co najmniej 3 próby kontaktu z pacjentem, w odstępie nie krótszym niż pięć minut).

Dwa możliwe terminy

Teleporada jest udzielana w jednym z dwóch terminów. Powinna odbyć się nie później niż w pierwszym dniu roboczym po dniu zgłoszenia się pacjenta do placówki – za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, systemu łączności lub osobiście. Druga opcja, to termin późniejszy, jeśli został ustalony w porozumieniu z pacjentem lub jego opiekunem ustawowym. Narodowy Fundusz Zdrowia radzi, by w przypadku, gdy nasza przychodnia została zamknięta, skorzystać z innej.
Na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ są - jak zapewnia Fundusz - listy poradni POZ, które udzielają teleporad oraz wykazy otwartych poradni specjalistycznych, gabinetów ginekologicznych i stomatologicznych.

Na początku marca minister zdrowia Adam Niedzielski informował, że czas przywracać normalne leczenie, gdzie teleporada jest jedną z metod kontaktu z lekarzem, ale nie dominującą. Wskazywał też, że zdalne świadczenia bywają niekiedy nadużywane. Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia z 5 marca 2021 r. w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej opublikowano w Dzienniku Ustaw 8 marca.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn mar 29, 2021 11:45 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: pzn.org.pl 25.03.2021

„Strażnicy dostępności” to nowy program, w którym bierze udział Polski Związek Niewidomych. Celem projektu jest wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami w obszarze działań monitorujących stosowanie zasad dostępności.
Realizatorami przedsięwzięcia są Polski Związek Głuchych (lider) oraz Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych (partner), a Polski Związek Niewidomych, obok innych organizacji pozarządowych jest zaangażowany w projekt.
Zamierzeniem inicjatywy jest wzmocnienie potencjału instytucjonalnego oraz eksperckiego 12 organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami tak, aby mogły prowadzić monitoring w zakresie tworzenia i stosowania przepisów prawa regulującego stosowanie zasad dostępności. Poprzez liczne warsztaty oraz wsparcie organizacje zyskają niezbędne narzędzia. W trakcie pierwszego spotkania roboczego w dniu 24 marca br, rozdzielone zostały zadania dla uczestników i omówione sprawy organizacyjne.
W ramach projektu przewidziano następujące zadania realizowane wspólnie przez organizacje biorące udział w projekcie:

1. Opracowanie narzędzi:

• portal internetowy: monitoringdostepnosci.pl,
• listy sprawdzające stosowanie dostępności (check-listy),
• newsletter,
• analityczne roboty internetowe sprawdzające dostępność stron internetowych.

2. Szkolenia pracowników/wolontariuszy organizacji pozarządowych:

• szkolenie: proces legislacyjny, w tym konsultacje społeczne,
• szkolenie: zapewnianie równości szans i dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami,
• warsztat: metodologia monitoringu tworzenia i stosowania przepisów prawa regulującego obowiązki związane ze stosowaniem zasad dostępność.

3. Mentoring i doradztwo dla organizacji pozarządowych – wdrożenie metodologii:

• wsparcie mentora, którego zadaniem jest wdrożenie wspólnie z organizacją metodologii monitoringu,
• doradztwo w obszarze dostępności i monitoringu prawa – 40 godz. wsparcia dla organizacji.

4. Opracowanie poradnika Monitoring dostępności

5. Konferencja Strażnicy dostępności

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, w ramach Działania 2.16 Usprawnienie procesu stanowienia prawa. Działanie jest realizowane od 1 listopada 2020 r. do 31 lipca 2022 r.

Więcej o projekcie na stronie:
https://www.pzg.org.pl/straznicy-dostepnosci/

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn mar 29, 2021 11:52 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Pierwsze przekazanie psa przewodnika w ramach projektu „Budowa kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania”.
Źródło: pfron.org.pl 23.03.2021

Dnia 19.03.2021 r. odbyło się pierwsze przekazanie psa przewodnika wyszkolonego w ramach projektu „Budowa kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania”.
Labik- pies rasy golden retriever, wyszkolony przez Fundację „Pies Przewodnik”, jest pierwszym z 48 psów, które mają zostać przekazane osobom niewidomym.
Przygotowanie psa do pracy jako pies przewodnik osoby niewidomej to wielomiesięczna, ciężka praca zarówno wolontariuszy, trenerów jak i instruktorów.

Cały proces szkoleniowy przebiegał zgodnie z założeniami dokumentu „Standard - Szkolenie psów przewodników”, wypracowanego przez Zespół Ekspertów w ramach projektu. Następnie po przejściu procesu szkoleniowego i pozytywnym zdaniu egzaminu, Labik oczekiwał na swojego przyszłego właściciela, dla którego stanie się przewodnikiem. Proces doboru w tzw. „pary” czyli klient-pies przebiegł w tym przypadku sprawnie. Należy zauważyć, że proces doboru psa do klienta to również wieloetapowe działania mające na celu jak najlepsze dopasowanie konkretnego psa do osoby niewidomej, tak by razem tworzyły zgrany duet. Tym razem duet zgrał się idealnie i Labik został przewodnikiem Pani Bogusi. Dla klientki jest to kolejny pies przewodnik. Posiadanie psa przewodnika to dla osób niewidomych szansa na lepsze życie i zdecydowanie większą samodzielność w codziennym funkcjonowaniu.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr mar 31, 2021 14:16 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
źródło: BIP nr 6 (245), marzec 2021

Wytyczne dla dostępności internetowej określa standard WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). Obecnie obowiązuje w wersji 2.1, która 12 marca br. została opublikowana na stronie World Wide Web Consortium (W3C) w tłumaczeniu na język polski.
Jest to szóste w Europie i siódme na świecie autoryzowane tłumaczenie wytycznych WCAG 2.1. Pracę nad przekładem koordynowała Anna Rozborska, wiceprezes Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego. Tłumaczenie i redakcję polskiej wersji językowej wykonali:

• dr Izabela Mrochen,
• Mikołaj Rotnicki (Utilitia Sp. z o.o.),
• Bartosz Stępień (Spółdzielnia Socjalna „FADO”),
• Stefan Wajda (Pracownia Dostępności Cyfrowej – LepszyWeb.pl),
• Piotr Witek (Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego),
• Jacek Zadrożny (Blog Informaton).
Polskie tłumaczenie jest dostępne na stronie:
https://www.w3.org/Translations/WCAG21-pl/

W przypadku jakichkolwiek niejasności dokumentem nadrzędnym są wytyczne WCAG 2.1 w języku angielskim:
https://www.w3.org/TR/WCAG21/

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr mar 31, 2021 14:17 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
źródło: BIP nr 6 (245), marzec 2021

Do tej pory tańszym transportem osób niepełnosprawnych na terenie Warszawy i okolic zajmowała się firma Wawa Taxi. Od 1 kwietnia tę usługę będzie świadczyło Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa”.
Tak jak w przypadku poprzedniego przewoźnika, do transportu wykorzystywane będą pojazdy specjalistyczne (dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami;
pierwszeństwo mają osoby, które poruszają się na wózku) oraz samochody osobowe (pierwszeństwo mają osoby z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, wzroku). Zlecenia specjalistyczne należy zgłosić z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem, osobowe – z co najmniej jednodniowym.
Przewoźnik będzie realizował trzy rodzaje usług:

• przewozy jednorazowe – będzie można z nich korzystać od poniedziałku do piątku w godz. 6.00–22.00, a w soboty i niedziele w godz. 8.00–22.00, z wyjątkiem dni świątecznych. Realizowane będą pojazdami specjalistycznymi i osobowymi na terenie miasta lub 20 km od jego granic (w zakresach określonych w regulaminie usługi). Limit miesięczny to 10 przejazdów. W przypadku transportu na rehabilitację, która trwa od 1 do 2 tygodni, limit zwiększy się do 20 przejazdów.
Zryczałtowana opłata za kurs w jedną stronę będzie wynosiła 20 zł brutto.
• przewozy stałe – to codzienne przejazdy do pracy lub placówek wsparcia dziennego na terenie miasta, które wykonywane będą pojazdami specjalistycznymi.
Będzie można z nich korzystać od poniedziałku do piątku w godz. 6.00–22.00 minimum 4 dni w tygodniu przez 4 tygodnie w miesiącu (z wyłączeniem dni świątecznych).
Zryczałtowana opłata za miesiąc to 180 zł brutto.
• przewozy okolicznościowe – wykonywane będą pojazdami specjalistycznymi i osobowymi na terenie Warszawy. Świadczone będą od poniedziałku do niedzieli,
w tym w dni świąteczne. Usługa związana jest z różnego rodzaju miejskimi wydarzeniami: sportowymi, kulturalnymi, obywatelskimi itd. Przejazd, realizowany
w dwie strony, będzie darmowy.
Centrum Usług Społecznych będzie przyjmowało zlecenia w dni powszednie w godz. 8.00–16.00 pod nr tel. 22 298 59 00 lub 720 915 300, a w godz. 16.00–18.00 pod nr tel. 661 180 878 oraz na adres e-mailowy
bus@specjaltrans.pl
Po godz. 18.00 oraz w soboty, niedziele i dni świąteczne zlecenia rejestrowane będą automatycznie. W przypadku, gdy na dany termin będzie wolny samochód, w kolejnym dniu roboczym przewoźnik, zachowując kolejność zgłoszeń, oddzwoni i poinformuje korzystającego o możliwości przyjęcia zlecenia.
W każdym przypadku o terminie realizacji zamówienia decyduje kolejność zgłoszeń. Priorytetowo będą realizowane zlecenia dotyczące usługi przewozu w przypadku leczenia, rehabilitacji lub dowozu do pracy, placówki wsparcia dziennego czy załatwiania spraw urzędowych.
Z usług będą mogli korzystać pełnoletni mieszkańcy Warszawy posiadający jedno z ważnych orzeczeń:
• o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym,
• o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub o całkowitej niezdolności do pracy,
• o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidzkiej,
• o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy osób w gospodarstwie rolnym,
• o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności potwierdzonym przez inny równoważny dokument.
Podczas korzystania z usługi należy mieć przy sobie, aby przedstawić do wglądu kierowcy, dokument (lub jego kopię) potwierdzający aktualnie posiadane uprawnienia.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w regulaminie usługi dostępnym na stronie:
https://warszawa19115.pl/documents/2018 ... +1.04.2021


Źródło: Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz kwi 08, 2021 13:00 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Ruszają zajęcia z tenisa ziemnego dla osób niewidomych i słabowidzących
Źródło: widzimyinaczej.org.pl 06.04.2021

Brakuje Ci ruchu? Masz dość czterech ścian? Chcesz poznać nową dyscyplinę sportu? – każdy powód jest dobry, by zacząć przygodę z tenisem ziemnym. To sport dla każdego! Dlatego Fundacja Widzimy Inaczej zaprasza osoby z dysfunkcją wzroku do udziału w projekcie „Akademia Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących” (ATNiS). Tu, pod okiem doświadczonych trenerów, będzie można nauczyć się grać w blind tenisa, zadbać o kondycję fizyczną i otrzymać solidną porcję endorfin.
Do ATNiS mogą zgłosić się mieszkańcy województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego oraz wielkopolskiego. Udział w projekcie jest bezpłatny, treningi odbywać się będą na terenie ww. województw. W zajęciach mogą uczestniczyć dorośli, ale także dzieci i młodzież.
By wstąpić do Akademii, należy wypełnić formularz dostępny poniżej, a następnie przesłać go mailowo, listownie lub bezpośrednio do organizatora (Fundacja Widzimy Inaczej, ul. Anielewicza 18/31, 01-032 Warszawa, e-mail:
biuro@widzimyinaczej.org.pl
O naborze decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które nie zakwalifikują się do projektu, zostaną wpisane na listę rezerwową.
Adepci Akademii w ramach projektu będą mieli zapewnione:

■ treningi blind tenisa,
■ treningi ogólnorozwojowe,
■ indywidualne konsultacje z fizjoterapeutą,
■ indywidualne konsultacje z dietetykiem (tylko dla dorosłych uczestników),
■ sprzęt i miejsce do gry,
■ opiekę trenerów,
■ wsparcie asystentów (wolontariuszy), którzy pomogą np. w przemieszczaniu się po obiekcie sportowym, zbieraniu piłek czy dotarciu na kort lub przystanek,
■ Indywidualne Plany Działania.

Wymagane kryteria:

■ aktualne orzeczenie o niepełnosprawności narządu wzroku (w przypadku osób dorosłych – stopień znaczny lub umiarkowany),
■ brak przeciwskazań zdrowotnych do udziału w zajęciach sportowych,
■ w przypadku osób poniżej 18 r.ż. wymagana jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych,
■ zaangażowanie i czas niezbędny do regularnych treningów.

Projekt będzie trwał do 31 marca 2022 r.

Szczegółowe informacje: Maksymilian Markuszewski – tel. 507298270.

Do zobaczenia na korcie!

Zadanie „Akademia Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących” jest współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zgłoszenie do projektu – pobierz formularz:
http://widzimyinaczej.org.pl/wp-content ... jektu.docx

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz kwi 15, 2021 14:19 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 7 (246), kwiecień 2021

Program rehabilitacji leczniczej dla osób niepełnosprawnych będzie w tym roku kontynuowany. Przeznaczono na ten cel 50 mln zł. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podpisała w tej sprawie umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Program „Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych na lata 2020-2021” skierowany jest do osób powyżej 16 r.ż., które wymagają rehabilitacji leczniczej, a posiadają orzeczenie o lekkim albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub dokument równoważny.

– Dzięki środkom z Funduszu Solidarnościowego ułatwimy osobom z niepełnosprawnościami dostęp do świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej. Pozwala ona zmniejszyć bariery ograniczające codzienne życie osób niepełnosprawnych. Podnosi sprawność fizyczną i psychiczną, a nawet pozwala odzyskać ich pełną formę.
Dzięki niej osoby niepełnosprawne podejmują lub utrzymują swoją aktywność społeczną i zawodową, na przykład rozpoczynając lub kontynuując naukę lub pracę – mówi Marlena Maląg.

W ramach programu zostaną przekazane dodatkowe środki na leczenie osób z niepełnosprawnościami, co powinno przełożyć się zarówno na zwiększenie skuteczności podejmowanych działań rehabilitacyjnych, jak i ułatwić dostęp do tych świadczeń. Program będzie finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Źródło: niepełnosprawni.gov.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz kwi 15, 2021 14:20 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Oświadczenie Polskiego Związku Niewidomych w sprawie dostępności formularza Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań
Źródło: BIP nr 7 (246), kwiecień 2021

W nawiązaniu do informacji podanej na konferencji prasowej przez rzeczniczkę prasową GUS w sprawie dostępności formularza spisowego dla osób niewidomych i słabowidzących stwierdzamy, że nie spełnia on wymogów dostępności mimo uwag przekazanych przez Polski Związek Niewidomych. Mając na uwadze problem dostępności formularza spisowego dla osób z dysfunkcją wzroku, w dniu 12.04 br. skierowaliśmy oficjalne pismo do Głównego Urzędu Statystycznego. Do dnia 14.04 br. do godz. 14.00 nie otrzymaliśmy odpowiedzi, jak tylko ją otrzymamy, poinformujemy Państwa o tym.

Treść wysłanego pisma dostępna jest na stronie:
https://pzn.org.pl/oswiadczenie-polskie ... -mieszkan/


Warszawa, 14.04.2021

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt kwi 27, 2021 13:41 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: inf. Własna 26.04.2021

Poszukujemy wolontariuszy również z dysfunkcją wzroku do następujących działań:
1. Wolontariusz do pomocy marketingowej
jego zadaniem byłaby promocja działań podejmowanych przez Fundację na różnych grupach, taka osoba sporządzałaby również ogłoszenia na portale typu NGO.PL, czasem info na stronę (bez wrzucania)

2. Wolontariusz asystent prezesa
zadaniem byłoby sporządzanie pism, odpisywanie na maile wpływające na adres kontakt@feer.org.pl.

3 Wolontariusz do prowadzenia szkoleń i konsultacji tyfloinformatycznych.

Dane kontaktowe
Fundacja edukacji Empatii rozwoju Feer
Telefony:
578 599 703 czynny w torek, czwartek godz. 12:00-15:00
Lub
662594011

Czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-15:00.
e-mail:
kontakt@feer.org.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr maja 05, 2021 09:52 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
źródło: BIP nr 8 (247), kwiecień 2021

Stowarzyszenie Retina AMD zwraca się do osób z genetycznymi chorobami siatkówki z prośbą o wypełnienie anonimowej ankiety. Wyniki badania posłużą do analizy sytuacji osób tracących wzrok z powodu takich schorzeń, jak m.in. retinitis pigmentosa, choroideremia, zespół Lebera, choroba Stargardta, zespół Bardeta-Biedla oraz zespół Ushera.

Ankieta jest jednym z działań w ramach projektu „Wszystko dla ratowania wzroku” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG. Jej wyniki posłużą do przygotowania raportu wraz z rekomendacjami koniecznych zmian w dostępie do nowoczesnej diagnostyki i leczenia niezaspokojonych potrzeb pacjentów. Dokument będzie stanowił inspirację do podejmowania działań rzeczniczych i wraz z postulatami zmian zostanie przedstawiony decydentom odpowiedzialnym za ochronę zdrowia i politykę społeczną w Polsce.

Ankieta jest anonimowa, a jej wypełnienie zajmuje kilka minut. Link do ankiety online:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... w/viewform

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr maja 05, 2021 10:03 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
PIERWSZEŃSTWO W PUNKTACH SZCZEPIEŃ DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Źródło: pzn.org.pl

Od 10 maja, osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo w punktach szczepień przeciw Covid-19 i nie będą musiały się umawiać na konkretny termin. Takie same uprawnienia mają ich opiekunowie.
– Od początku szczepień liczne środowiska osób niepełnosprawnych nieustannie postulują o to, żeby te grupy były objęte priorytetowym szczepieniem. Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, w którym możemy zaproponować konkretne rozwiązania – mówił na konferencji w dniu 30 kwietnia Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
10 maja rozpoczną się również szczepienia przeciw Covid-19 w: warsztatach terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej, środowiskowych domach samopomocy, centrach integracji społecznej czy klubach integracji społecznej.
– Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia tak, jak niegdyś DPS-y, kiedy rozpoczynaliśmy program szczepień. Te podmioty będą mogły zwracać się, czy to do punktu prowadzącego szczepienia, czy to do mobilnych jednostek szczepień, zamawiać szczepienie nie tylko dla swoich podopiecznych, ale również dla opiekunów tych osób oraz wszystkich pracowników takich jednostek – wskazał minister Michał Dworczyk. Zamówienia na szczepionki dla tych placówek będą traktowane priorytetowo.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz maja 13, 2021 13:47 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: niepełnosprawni.pl 10.05.2021
Mateusz Różański

Od 10 maja osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mają możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19 bez konieczności wcześniejszego umawiania się, ale tylko w punktach szczepień powszechnych. Podczas konferencji prasowej dziennikarz Polsat News Arnold Nadolczak zadał pytanie o to, czy nie wpłynie to na harmonogram szczepień, i na przykład, ktoś wcześniej zapisany nie zostanie pozbawiony szczepionki.

Szczepionek nie zabraknie?

- Spośród 7 tys. punktów szczepień w całej Polsce jest około 600 powszechnych punktów szczepień – tłumaczył minister Dworczyk. – Takich, w których dziennie, w zależności od wielkości miejscowości, jest możliwość wykonania między 200 a 500 szczepień. I dlatego osoby niepełnosprawne mają taką możliwość wraz ze swoimi opiekunami. Ze statystyki wynika, że ktoś z tych 200 czy 500 umówionych osób nie pojawi się. W związku z tym wolne dawki szczepionki są dostępne – wskazał.
Zaznaczył też, że rząd analizuje również możliwość wprowadzenia ułatwień w szczepieniach dla innych osób niepełnosprawnych, nie tylko ze znacznym stopniem. Taka informacja ma się ukazać na początku przyszłego tygodnia.

Nikt nie straci miejsca w kolejce

Podkreślił też, że nawet jakby któregoś dnia była stuprocentowa frekwencja, to te liczby szczepionek, które przechodzą przez punkty są na tyle duże, że można uzupełnić to innymi szczepionkami.
- Nie ma więc żadnego niebezpieczeństwa, że osoby niepełnosprawne zgłaszające się do punktów szczepień powszechnych doprowadzą do tego, że ktoś nie otrzyma szczepionki albo spadnie na dalsze miejsce w kolejce – powiedział minister Michał Dworczyk.

Powszechne punkty szczepień

Uruchomienie priorytetowych szczepień dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności wywołało chaos informacyjny. Wiele osób uznało, że priorytetowe szczepienie jest realizowane we wszystkich punktach szczepień – i powszechnych, i populacyjnych.

Powszechne punkty szczepień to placówki, których celem jest uzupełnianie punktów szczepień populacyjnych, które działają głównie w placówkach zdrowia – przychodniach czy szpitalach, w tym także w szpitalach tymczasowych.
Najbliższy powszechny punkt szczepień można znaleźć za pomocą wyszukiwarki dostępnej na rządowej stronie poświęconej szczepieniom.
Należy tam zaznaczyć, że poszukujemy powszechnego punktu szczepień.

Jak wygląda pierwszy dzień priorytetowych szczepień?

10 maja przed południem sprawdzaliśmy, czy jest możliwe zaszczepienie się osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności „od ręki”, po przyjściu do punktu szczepień. Nigdzie nie uzyskaliśmy twierdzącej odpowiedzi.

Szczegółowo informowaliśmy o tym w naszym artykule.
Dlatego na pewno warto rozważyć przed wybraniem się do powszechnego punktu szczepień wcześniejszy telefon, aby sprawdzić, jak wygląda tam w danej chwili sytuacja ze szczepionkami.

Szukasz odpowiedzi na pytania socjalno-prawne dotyczące niepełnosprawności? Zadaj pytanie naszym doradcom i prawnikom.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt maja 18, 2021 08:23 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 9 (248), maj 2021

Z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami obchodzonego 5 maja redakcja Gazety.pl przygotowała krótki poradnik, jak pomagać, aby nie zaszkodzić. W publikacji można znaleźć informacje o tym, jak udzielać pomocy osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Pracownik Centrum Komunikacji Polskiego Związku Niewidomych, Rafał Kanarek, przekazał informację, jak pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym.
A oto rady, jak pomagać osobom z dysfunkcją wzroku:

• Gdy spotkasz osobę niewidomą, zapytaj, czy potrzebuje pomocy. W żadnym wypadku nie ciągnij jej za rękę lub ubranie.
• Jeśli zostaniesz poproszony o pomoc, należy podać osobie niewidomej ramię i iść pół kroku przed nią.
• Gdy stawiasz przed taką osobą jedzenie lub picie, poinformuj ją o tym albo pokaż jej, gdzie ono się znajduje. Można użyć metody zegarowej: „ziemniaki na szóstej, surówka na dziesiątej, a sok na drugiej”.
• Pamiętaj, że osoba niewidoma dobrze słyszy, nie musisz mówić głośno i wyraźnie. Chyba że o to poprosi.
• Stojąc na przystanku, poinformuj osobę niewidomą o numerze nadjeżdżającego pojazdu. Jeśli autobus lub tramwaj zjeżdża do zajezdni lub gdy trasa jest zmieniona, również przekaż tę informację.
• Zdarza się, że współpasażer w komunikacji miejskiej z góry zakłada, że wie, gdzie osoba niewidoma ma wysiąść (np. w pobliżu Polskiego Związku Niewidomych, kościoła, ośrodka zdrowia). Zwroty takie jak: „niech tu pan wysiądzie” mogą być kłopotliwe i niestosowne.
• Rozmawiaj swobodnie, ale nie bądź natarczywy. Pamiętaj, że są sprawy, o których osoba niewidoma nie ma ochoty rozmawiać; dla wielu osób bardzo trudne będzie pytanie „od kiedy pan/pani nie widzi?” albo „to tak od urodzenia?”.
• Nie zgadzaj się na zły dotyk osoby niewidomej: zdarza się, że osoby niewidome celowo chcą dotykać inne osoby, przekraczając ich granice.
• Nie lituj się i nie współczuj. Osoby niewidome mają takie same prawa i obowiązki jak inni.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt maja 18, 2021 08:24 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: pzn.org.pl 17.05.2021

Stowarzyszenie „Larix” przygotowuje corocznie kilkaset unikalnych adaptacji książek czytanych przez profesjonalnych lektorów. Do 31 maja można zgłaszać tytuły publikacji, których treść warto nagrać.
Właśnie trwa kompletowanie kolejnej listy książek do nagrania. Wypożyczalnia Dział Zbiorów dla Niewidomych zbiera propozycje publikacji od swoich czytelników.
Stowarzyszenie nie może zagwarantować, że wszystkie zaproponowane książki zostaną zaadaptowane do wersji lektorskiej. Zależy to m.in. od ich dostępności, przewidywanej przyszłej realizacji danego tytułu przez komercyjne wydawnictwa i innych uwarunkowań. Jednak wiele propozycji zgłoszonych wcześniej przez osoby niewidome zostało zaadaptowanych do wersji audio. Propozycje (maksymalnie 5 książek) należy przesyłać do 31 maja 2021 r. na adres e-mail:
wypozycz@dzdn.pl
Wszystkie zgłoszenia zostaną wpisane na listę i przesłane do stowarzyszenia „Larix”.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt maja 18, 2021 08:25 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 9 (248), maj 2021

Lekarze specjaliści z Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej PZN rozpoczynają wykonywanie zabiegów laserowych – kapsulotomii i irydotomii oraz drobnych zabiegów okulistycznych.
Wszystkie zabiegi są wykonywane zarówno w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ, jak i prywatnie. Pacjenci, którzy chcą skorzystać ze świadczeń w ramach świadczenia NFZ, a nie są pacjentami przychodni, powinni dostarczyć skierowanie wystawione przez lekarza POZ do poradni okulistycznej. Zabiegi laserowe wykonywane są przez doświadczonych okulistów, którzy do zabiegów używają nowego sprzętu: lasera YAG 1064nm oraz lasera SLT 532nm.
Każdy z zabiegów wykonywany jest po kwalifikacji przez lekarza. Pacjenci zgłaszający się na taką wizytę powinni mieć wyniki badań: morfologii, APTT i glukozy na czczo (badania wykonane do 7 dni przed wizytą, a ich wyniki powinny mieścić się w normie).
Kapsulotomia to zabieg wykonywany zazwyczaj kilka miesięcy po operacji zaćmy. Zaćma wtórna to bardzo często występujące powikłanie po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu. Polega ono na zmętnieniu torby tylnej soczewki, w wyniku którego dochodzi do pogorszenia ostrości widzenia. Operacja polega na wykonaniu laserem niewielkiego otworu w zmienionej chorobowo torebce soczewki, powodując poprawę widzenia. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa od kilku do kilkunastu minut po poszerzeniu źrenicy i założeniu soczewki nagałkowej po znieczuleniu oka kroplami. Bardzo szybko można zauważyć rezultaty kapsulotomii.
Irydotomia laserowa jest podstawowym zabiegiem w leczeniu niektórych postaci jaskry. Jego celem jest wytworzenie otworu w tęczówce oka, który umożliwia swobodny przepływ cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Następuje wtedy zmniejszenie ciśnienia w gałce ocznej i zapobiega to uszkodzeniu nerwu wzrokowego w dalszym przebiegu choroby. Brak zrostów w przednim odcinku oka oraz wczesna i prawidłowo wykonana irydotomia laserowa niejednokrotnie pozwala odstawić leczenie farmakologiczne przy systematycznej kontroli u lekarza specjalisty. Zabieg irydotomii laserowej jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Jest on bezpieczny i bezbolesny. Wymaga założenia na gałkę oczną specjalnej soczewki z żelem. Przed rozpoczęciem zabiegu źrenica przy pomocy kropli zostaje zwężona, a pacjent dostaje miejscowe znieczulenie.

Okulistyczne zabiegi chirurgiczne:
Gradówka to guzek zapalny powstały w wyniku zablokowania gruczołów łojowych lub gruczołów Meiboma. W pierwszym etapie leczenia lekarz zaleca stosowanie ciepłych okładów w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Jeśli jednak nie następuje poprawa, okulista zaleci leczenie miejscowe poprzez aplikację maści z antybiotykami. Zdarza się, że leczenie takie nie przynosi rezultatów, wtedy potrzebny jest zabieg. Duże gradówki mogą zaburzać ostrość wzroku poprzez uciskanie rogówki. Zabieg chirurgicznego usunięcia gradówki przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega on na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze powieki oraz precyzyjnym wyłuszczeniu zmiany. Na oko nakładany jest opatrunek. Po zabiegu stosuje się maści zawierające antybiotyk.
Usuwanie innych drobnych zmian powiek:
Podobnie, jak w przypadku gradówki, niektóre zmiany powiek mogą być usunięte przez lekarza okulistę w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent nie wymaga hospitalizacji, a rezultaty widoczne są bardzo szybko. Najczęściej zmiany takie, jak: brodawki, mięczaki, prosaki czy torbiele usuwane są przez ich złuszczenie lub wycięcie skalpelem w znieczuleniu miejscowym.

Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno – Lecznicza PZN
ul. Karmelicka 26, 00-181 Warszawa
tel.: (22) 635 67 02, (22) 349 97 87
przychodniapzn.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt maja 18, 2021 08:26 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (2021-05-14), autor: Wydział Ds. Komunikacji, oprac.: GR

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opracował nową wersję Informatora dla osób z niepełnosprawnością. Znalazły się w nim przydatne informacje m.in. na temat rent i dostępnych dofinansowań.
Z myślą o osobach niepełnosprawnych ZUS i PFRON już od kilku lat wspólnie przygotowują broszurę, w której znaleźć można przydatne informacje na temat oferowanego przez te instytucje wsparcia. W informatorze opisane zostały m.in. zasady przyznawania rent, przebieg orzecznictwa lekarskiego, warunki rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS czy uprawnienia pracownicze.
Wyjaśniamy także, na jakie wsparcie z PFRON mogą liczyć osoby z niepełnosprawnością oraz pracodawcy zatrudniający takich pracowników. Omówione zostały zasady ubiegania się o wsparcie, warunki jego udzielenia i niezbędne dokumenty.
Z informatora można dowiedzieć się również w jaki sposób wnioskować o dofinansowania przez internet, za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego przez PFRON (SOW), dostępnego na stronie sow.pfron.org.pl.
Więcej na: www.pfron.org.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt maja 18, 2021 08:27 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Nowy wizerunek kolei – konferencja Urzędu Transportu Kolejowego
Źródło: BIP nr 9 (248), maj 2021


Pracownicy Instytutu Tyflologicznego PZN wzięli udział w Ogólnopolskim Forum Kolejowym pn. „Nowy wizerunek kolei”. Zdalne spotkanie odbyło się 28 kwietnia br. Tematem forum były inicjatywy i cele Europejskiego Roku Kolei oraz zmiany, jakie zaszły w transporcie kolejowym, dzięki którym staje się on nowoczesny, wygodny, szybki, ekologiczny, a przede wszystkim bezpieczny.
Od kilku lat możemy zaobserwować rozwój kolei w Polsce. Po torach jeżdżą coraz nowocześniejsze pociągi, podnosi się komfort i bezpieczeństwo pasażerów. Możemy łatwo zakupić bilet przez Internet. Modernizowane są też setki kilometrów linii. A to wszystko dzięki środkom unijnym i krajowym. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podkreślał, że poprawa komfortu podróżowania, skrócenie czasu jazdy, modernizacja dworców, również w małych miejscowościach, i dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych to priorytety polskiego rządu.
Ważne jest też inwestowanie w rozwój regionalnych i lokalnych połączeń kolejowych, co pozwala przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu. W latach 2014-2020 polska kolej otrzymała około 10,2 mld euro. W najbliższych latach programy kolejowe będą finansowane ze środków polityki spójności, instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) oraz Krajowego Planu Odbudowy.
W trakcie debaty dotyczącej promocji i zachęcenia pasażerów do korzystania z transportu kolejowego poruszano m.in. tematy związane z pro-pasażerskimi aspektami kolei – nowoczesne i dostępne dworce, tabor wykorzystujący najnowsze technologie, tak aby podróż była komfortowa. Mówiono o tym, jak działać efektywnie i eliminować wykluczenie komunikacyjne.
W roli prelegentów udział wzięli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Organizacji Współpracy Kolei (OSJD), Centrum Unijnych Projektów Transportowych, pasażerskich przewoźników kolejowych, PKP S.A., Centralnego Portu Komunikacyjnego, Instytutu Kolejnictwa, Agencji Rozwoju Przemysłu oraz uczelni wyższych.
Ogólnopolskie Forum Kolejowe to cykl debat organizowanych w ramach Europejskiego Roku Kolei. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Transportu Kolejowego.
Następne spotkanie odbędzie się 26 maja br. i będzie dotyczyć wpływu funduszy unijnych na rozwój kolei.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt maja 18, 2021 08:28 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia PZN „Homer”: Zaproszenie na szkolenia z rehabilitacji podstawowej
Źródło: BIP nr 9 (248), maj 2021

Ośrodek PZN „Homer” w Bydgoszczy w ramach projektu „Azymut na Rehabilitację” będzie prowadził 13-dniowe szkolenia z rehabilitacji podstawowej. Chętni mogą się już zgłaszać.

Szkolenie składa się z następujących zajęć: orientacji przestrzennej, samoobsługi i czynności dnia codziennego, technik komunikacji (w tym pisma punktowego), arteterapii oraz psychoterapii. Dodatkowo można spodziewać się prezentacji sprzętów tyflotechnicznych, optycznych i pomocy przy ich doborze, a także poradnictwa prawnego i społecznego. Projekt będzie realizowany do 31 marca 2022 r.
Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach rehabilitacyjnych powinny posiadać orzeczenie o niepełnosprawności wzroku w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Mogą uczestniczyć w niej zarówno osoby nowo ociemniałe, jak i te, którym pogorszył się wzrok, a uczestniczyły już w tej formie rehabilitacji. Ponadto uczestnicy powinni być w dobrej kondycji i samodzielnie radzić sobie z podstawowymi potrzebami, np. higieną, ubieraniem się, zażywaniem leków. Jeśli występują jakiekolwiek zaburzenia lub schorzenia uniemożliwiające podstawową samodzielność, należy przyjechać z opiekunem. Szkolenie jest bezpłatne, ORiS nie refunduje pobytu opiekunów oraz nie zwraca kosztów podróży.

Zgłoszenia można dokonać poprzez okręg lub koło PZN na drukach, które są do pobrania na stronie:
http://oris.org.pl/index.php/main/index/4

Na szkolenia w pierwszej kolejności będą przyjmowane osoby już zgłoszone i oczekujące od zeszłego roku.

W razie wątpliwości należy kontaktować się z ośrodkiem, dzwoniąc pod nr tel. 52 341 52 28 wew. 100.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://oris.org.pl/index.php/main/news/48

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lip 01, 2021 13:43 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Bezpłatne badania profilaktyczne dla 40-latków
Źródło: BIP nr 12 (251), czerwiec 2021

Każdy Polak powyżej 40 r.ż. od 1 lipca br. otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Do końca roku zostaną też zniesione limity przyjęć do lekarzy specjalistów.
Chcąc skorzystać z pakietu badań, należy wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), która pozwoli na ocenę czynników ryzyka. Dzięki temu zostanie wygenerowane zlecenie pakietu badań odpowiedniego dla płci. Osoby, które nie korzystają z IKP, będą mogły zadzwonić w tej sprawie na infolinię Domowej Opieki Medycznej.
Każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w poradni, która realizuje program „Profilaktyka 40 PLUS”. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym. Program potrwa od 1 lipca do 31 grudnia br.
Pakiet dla kobiet będzie zawierał badania takie jak:

• morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
• stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
• stężenie glukozy,
• ocena funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP – enzymy wątrobowe),
• kreatynina,
• badanie ogólne moczu,
• kwas moczowy,
• krew utajona w kale.
Z kolei w pakiecie dla mężczyzn znajdą się:
• morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
• stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
• stężenie glukozy,
• ocena funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP – enzymy wątrobowe),
• kreatynina,
• badanie ogólne moczu,
• kwas moczowy,
• krew utajona w kale,
• PSA (badanie w kierunku raka prostaty).
Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn zawiera:
• pomiar ciśnienia tętniczego,
• pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI),
• ocena miarowości rytmu serca.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lip 01, 2021 13:45 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Źródło: BIP nr 12 (251), czerwiec 2021

Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN przygotowała krótkie kompendium dotyczące nabycia białej laski w ramach refundacji NFZ. Osoby z dysfunkcją wzroku zainteresowane zakupem takiego wyrobu medycznego znajdą tam wiele przydatnych informacji.

Kto może uzyskać zlecenie na zaopatrzenie w białą laskę (zlecenie na zaopatrzenie w wybory medyczne) finansowane przez NFZ?

− Zlecenie może uzyskać każda ubezpieczona osoba niewidoma lub słabowidząca. W zarządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych
na zlecenie nie sformułowano szczegółowych kryteriów – np. nie jest wymagane orzeczenie o niepełnosprawności wzrokowej.
Kto może wydać zlecenie na zaopatrzenie w białą laskę?
• Lekarz POZ (tzw. pierwszego kontaktu), dla dzieci − pediatra,
• Okulista,
• Neurolog,
• Geriatra,
• Lekarze specjalności związanych z narządem ruchu (ortopeda, chirurg, reumatolog, lekarz rehabilitacji),
• Fizjoterapeuta z 3-letnim doświadczeniem zawodowym.

Jak często przysługuje zlecenie na białą laskę?
− Zlecenie na białą laskę przysługuje raz na pół roku, licząc od dnia realizacji poprzedniego zlecenia. Ten warunek nie obowiązuje osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności (niekoniecznie wzrokowej). Mogą one poprosić o dwa zlecenia na raz. Aby można było wystawić takie „przyspieszone” zlecenie najlepiej mieć ze sobą kserokopię orzeczenia, ponieważ potrzebny jest numer dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność oraz data jego wystawienia. Na nowych plastikowych legitymacjach nie ma daty ich wystawienia.

Potwierdzanie zleceń w NFZ
− Od dnia 1 stycznia 2021 r. wszystkie przychodnie, które wystawiają zlecenia, mają obowiązek wydać je potwierdzone drogą elektroniczną przez NFZ. Takie potwierdzone zlecenie ma 3 strony. Przychodnia może podać ewentualnie pacjentowi numer potwierdzonego zlecenia, który ma następującą postać: 0 − dwie cyfry roku − dziewięć cyfr − jedna cyfra. Aby zrealizować zlecenie wystarczy podać ten numer oraz PESEL. Wydruk nie jest konieczny. Zlecenie jest ważne rok od daty wystawienia.

Gdzie można zrealizować zlecenie?
− Teoretycznie w większości sklepów ze sprzętem rehabilitacyjnym, w Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN oraz Poradni Rehabilitacji Osób Niewidomych i Słabowidzących w Poznaniu. W praktyce, jak wynika z informacji uzyskanych od pacjentów, w większości sklepów otrzymamy jedynie laski polskie lub chińskie (aczkolwiek zdarzają się chlubne wyjątki). Bogaty asortyment lasek kanadyjskich, amerykańskich oraz czeskich ma Poradnia PZN oraz Poradnia w Poznaniu (tel. 61 820-05-12).

Jak zrealizować zlecenie w Poradni PZN?
− Osoba, która chce zrealizować zlecenie na białą laskę w Poradni PZN powinna zadzwonić na jeden z poniższych numerów: tel. 507-30-44-76, 512-330-527.
Pracownik może doradzić, jaki rodzaj laski wybrać. Ważne jest, aby osoba zamawiająca znała długość, jaką powinna mieć laska. Na miejscu mamy po jednym egzemplarzu wszystkich dostępnych modeli lasek – można je obejrzeć i wypróbować. Następnie konkretny model z określoną długością zamawiamy jest u dystrybutorów.
Pracownik zawiadamia osobę zainteresowaną, kiedy produkt jest gotowy do odbioru. Laskę należy odebrać osobiście lub przez osobę upoważnioną. Do odbioru (realizacji zlecenia) potrzebny jest numer zlecenia i PESEL osoby, na którą jest ono wystawione oraz ewentualnie upoważnienie dla osoby odbierającej, zawierające jej imię i nazwisko oraz PESEL.

Jak mogą odebrać białe laski osoby mieszkające daleko od Warszawy?
− Możliwe jest takie rozwiązanie, aby instruktorzy orientacji przestrzennej, osoby działające w kołach lub okręgach PZN lub inne osoby: • zebrały kilka − kilkanaście zleceń na białe laski,
• zamówiły je telefonicznie na Karmelickiej,
• zebrały zlecenia (lub ich numery i PESEL-e) oraz upoważnienia dla jednej osoby do odbioru.

Wtedy osoba upoważniona przyjedzie do Warszawy, odbierze wszystkie laski i faktury imienne oraz potwierdzi swoim podpisem odbiór lasek na wydrukach realizacji zleceń. Podróż do Warszawy z osobą niewidomą nie musi być kosztowna, bo są różnego rodzaju zniżki. Można również upoważnić jakąś osobę z Warszawy do odbioru.
Dopłaty do zleceń mogą być dokonywane na miejscu gotówką lub kartą lub też przelewem na konto poradni. Czas realizacji zleceń uzależniony jest m.in. od czasu realizacji zamówień przez dystrybutora. Bywają braki konkretnych długości lasek u dystrybutorów, wtedy czas oczekiwania wynosi nawet kilka miesięcy.

Jakie są koszty białych lasek kupowanych na zlecenia?
− W Przychodni PZN można kupić laski z firm LUMEN (amerykańskie − Advantage), Altix (kanadyjskie − Ambutech) oraz ECE (czeskie − Svarovsky). I polskie białe podpórcze z firmy Okrutna z Kielc. Dofinansowanie z NFZ ze zlecenia wynosi 100 zł. Dopłaty użytkownika do lasek orientacyjnych wynoszą od 30 zł do 100 zł, do sygnalizacyjnych od 30 do 65 zł, większość podpórczych jest bez dopłat (stan na czerwiec 2021).

Dane kontaktowe:
Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza Polskiego Związku Niewidomych
ul. Karmelicka 26, 00-181 Warszawa
Tel. (recepcja) 22 635 67 02, 22 635 67 33
Tel. w sprawie białych lasek: 507 30 44 76, 512 330 527,
e-mail:
sekretariat@przychodnia.pzn.org.pl
przychodniapzn.pl

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lip 01, 2021 13:46 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Europejska Karta Osoby Niepełnosprawnej – Stanowisko EBU
Źródło: BIP nr 12 (251), czerwiec 2021

Komisja Europejska uruchomiła pilotażowy projekt Europejskiej Karty Osoby Niepełnosprawnej w 2016 r. Celem było ułatwienie osobom niepełnosprawnym podróżowania pomiędzy krajami Unii, dzięki wprowadzeniu dobrowolnego systemu wzajemnego uznawania statusu niepełnosprawności. Po kilku latach realizacji pilotażowego działania, EBU oceniło inicjatywę i wydało stanowisko w tej sprawie.
Pilotażowy projekt karty został przygotowany na wniosek Europejskiego Forum Niepełnosprawności (EDF) i Europejskiej Unii Niewidomych (EBU). W październiku 2017 r. do projektu pilotażowego przystąpiło osiem państw członkowskich Unii: Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Włochy, Malta, Rumunia i Słowenia. Karta nie harmonizuje krajowych zasad kwalifikowalności. Państwa członkowskie zachowują swobodę decydowania, kto kwalifikuje się do otrzymania karty na podstawie krajowej definicji niepełnosprawności, a także określania procedury jej wydawania. Aby otrzymać kartę, należy posiadać potwierdzony status niepełnosprawności w jednym z uczestniczących państw członkowskich. Wydawaniem kart zajmuje się agencja rządowa odpowiedzialna za problematykę niepełnosprawności w danym państwie.
Przy ograniczonym zasięgu geograficznym państw, które wdrożyły kartę, gdzie większość jest stosunkowo niewielka pod względem wielkości i liczby ludności, praktyczne korzyści z wprowadzenia karty są ograniczone. Projekt pilotażowy rozczarowuje, ale jest równocześnie interesujący z perspektywy kształtowania polityki, ponieważ podkreśla obecne luki w prawie UE. Karta nie przynosi harmonizacji krajowych przepisów dotyczących statusu niepełnosprawności ani kwalifikowalności do świadczeń. Bardziej problematyczne oraz rozczarowujące jest to, że:

• karta potwierdza jedynie, że osoba posiada status niepełnosprawności w swoim ojczystym kraju i nie uprawnia do uznania statusu niepełnosprawności w kraju goszczącym,
• karta sama w sobie nie uprawnia do takich samych zniżek ani świadczeń, jakie przysługują obywatelom kraju goszczącego, ponieważ udział świadczeniodawców w kraju uczestniczącym jest dobrowolny.
Karta obecnie ma więc bardzo ograniczony wpływ na poprawę swobody przemieszczania się osób niepełnosprawnych w Unii.
Komisja Europejska, świadoma ograniczeń, rozpoczęła w 2019 r. ocenę pilotażowego projektu. Powierzyła zewnętrznym konsultantom zadanie, aby przedstawili kompleksową i zwięzłą analizę realizacji projektu, aby ułatwić jej ewentualne większe wdrożenie w krajach Unii.
3 marca br. ukazał się komunikat w sprawie strategii UE na rzecz praw osób niepełnosprawnych na lata 2021–2030, w którym Komisja Europejska zapowiedziała, że do końca 2023 r. zaproponuje Europejską Kartę Osoby Niepełnosprawnej jako instrument wzajemnego uznawania statusu niepełnosprawności, opierając się na doświadczeniach zdobytych w czasie pilotażowego projektu.
EBU z radością przyjmuje zobowiązanie Komisji Europejskiej do przedstawienia propozycji karty. Może ona odegrać bardzo pozytywną rolę w zapewnieniu prawdziwie swobodnego podróżowania osób niepełnosprawnych w Unii.
EBU wzywa interesariuszy na szczeblu unijnym i krajowym, decydentów oraz organizacje pozarządowe, aby lobbować za rozszerzeniem tej inicjatywy w taki sposób, żeby stała się ona tym, czego oczekują od niej niepełnosprawni obywatele: ogólnounijnym systemem uznawania niepełnosprawności służącym zapewnieniu równego dostępu do odpowiednich świadczeń.
Aby karta oferowała realną wartość, w całej Unii Europejskiej powinien obowiązywać jednorodny katalog powiązanych z nią świadczeń i korzyści. A te powinny być atrakcyjne i obejmować szerszy zakres usług związanych z codziennym życiem i turystyką, takich jak np. transport i dostęp do muzeów.

Źródło: EBU newsletter

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lip 01, 2021 13:47 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Nowe władze Światowej Unii Niewidomych wybrane
Źródło: BIP nr 12 (251), czerwiec 2021

W trakcie dziesiątego zjazdu Światowej Unii Niewidomych (WBU), który odbył się 23 czerwca br., dokonano wyboru nowych władz. Spotkanie zorganizowano w formie online.
280 delegatów WBU wybrało Martine Abel-Williamson z Nowej Zelandii na nową przewodniczącą Światowej Unii Niewidomych. Była ona zaangażowana w prace w zarządzie krajowej organizacji Blind Citizens New Zealand.
W skład nowo wybranego zarządu WBU wchodzą:

• pierwszy wiceprezes: Fernando Riaño (Hiszpania),
• drugi wiceprezes: Yaw Ofori Debra (Ghana),
• sekretarz generalny: Diana Stentoft (Dania),
• skarbnik: Diane Bergeron (Kanada).
W najbliższych dniach na stronie internetowej WBU (
https://worldblindunion.org/)
zostanie opublikowana biografia aktualnego prezesa oraz członków zarządu.

Z kolei w dniach 28–30 czerwca WBU zaprasza wszystkich do dołączenia do World Blindness Summit, międzynarodowej konferencji skierowanej do osób niewidomych i słabowidzących prowadzonej w formie online. Będzie można śledzić ponad 30 konferencji w 3 językach na aktualne, ważne tematy i spotkać około 3500 uczestników z całego świata. Program wydarzenia jest dostępny na stronie:
https://www.worldblindnesssummit.com/en ... le/program.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lip 09, 2021 07:47 
Offline

Dołączył(a): N maja 26, 2013 00:42
Posty: 2829
Test na COVID-19 cztery dni przed turnusem rehabilitacyjnym
Źródło: niepełnosprawni.pl 06.07.2021

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przypomina na swojej stronie internetowej, że warunkiem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego jest wykonanie testu na COVID-19 lub zaszczepienie przeciwko koronawirusowi.
„Wykonanie testu na koronawirusa, finansowanego ze środków publicznych, dla dziecka jest możliwe na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej” – przypomina BON.
Obecnie jest również możliwość zapisania dziecka na test przez Internet. Należy wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy, który dostępny jest w linku:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/zapi ... ronawirusa

Test można wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego.

_________________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 09, 2021 07:47 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 850 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL